Dezer dagen stierven te Eindhoven twee zus ters, slechts een dag na elkaar. Voor de eene was reeds eene lijkkist gereed toen men bij het overlijden der andere besloot den timmerman te bewegen de gemaakte kist terug te nemen om daarvoor eene nieuwe te maken, groot genoeg om beide lijken daarin te plaatsen. Ook deze was gereed toen een en ander de hoo- gere macht ter oore kwam, die onmiddellijk deed weten dat het plaatsen van 2 lijken in éen kist niet was geoorloofd, zoodat nog in alle haast eene nieuwe moest worden bijgemaakt. Omtrent den diefstal te Rozendaal schrijft men nader dat jl. Zaterdag ruim ƒ8000 aan effecten in een sloot bij de hoeve zijn teruggevonden. Hieruit zou men moeten afleiden, dat de dieven niet ver gezocht moeten worden. De toestand van J. v. D. is zeer zorgwekkend. Onder zijn stadsnieuws meldt de Maasbode: Een dezer dagen overleden persoon had de beschik king gemaakt, dat 6 bankbiljetten van ƒ1000 in de kist onder zijn hoofd moesten gelegd worden. Of deze wilsbeschikking is uitgevoerd, is ons niet bekend, doch redelijkerwijze meenen wij er aan te mogen twijfelen. Te St. Maartensdijk is het kerkgebouw der Ned. Gereformeerden (doleerenden) wegens geringe deelneming, publiek verkocht. Nieuwe Jcunst. In Pulchri Studio te 's-Hage is thans een schilderijententoonstelling geopend, waar van o. a. gemeld wordt, dat werken van beroemde schilders er geheel uit het gezicht zijn geplaatst of in verscholen hoeken óf geheel in de hoogte. Ja er moeten zelfs stukken van onze beste kunstenaars teruggezonden zijn, onder voorwendsel, dat er geen plaats was. En daarentegen zijn de beste plaatsen ingeruimd aan doeken, die door de critiek gequali- ficeerd zijn als prullen, bijzonder geschikt om den lachlust op te wekken." Van eenige dezer stukken leest men o. a. het «Verbeeld u een doek van een paar meter breedte, dat met verf is bestrekenhet blauw speelt daarin de hoofdrol, dan volgen bonte, gele, groene plekken. De schilder noemt het een koolland." Toch zal er geen boer te vinden zijn, die daarin een land met kool zal kunnen zien, geen groentenkoopman, die voor dergelijke kool een cent zou willen geven. 't Schijnt een nieuw soort blauwe kool te zijn (een der bladen noemt ze apenkooi) door den schilder, den heer Thorn Prikker, pas uitgevonden. Naar men zegt, moet men bij nauwkeurig langdurig toekijkeD een vrouw uit dat koolland zien oprijzen. Toen wij er voor stonden, is ze helaas niet te voorschijn willen komen. De schilderijen van Bauer, die zijne teekeningen wel eens als met spinnewebben overdekt, hebben den schijn, dat hij deze operatie ook hier heeft willen toepassen, 't Is misschien juister, ze als overblijfselen te beschouwen van schilderyen, die met zand en een boender zijn afgeschuurd en waarvan alleen hier en daar nog eenige stukjes verf zijn blijven zitten. Op de éene moeten Turksche vrouwen, op de andere een Sultan gevonden kunnen worden. Op de eerste bespeurden wij, als het meest sprekend en minst geschonden gedeelte, alleen een fladderend vuil hemd of wel een dito vlagnader ingelicht, verkregen we de zekerheid, dat dit een paar boomen moest ver beelden wel een bewijs, hoe weinig wij op de hoogte zijn van deze grappige kunst". Was niet spoedig hulp komen opdagen, dan was een boer te Boekei eenen geweldigen dood ge storven. Toen hij namelijk een springstier uit den stal haalde, nam het beest hem op zijn horens, wierp hem op den grond en bleef woedend en brullend met kop en horens op zijn lichaam drukken. Gevallen van influenza zijn daar nog niet bekend. De boeren zeggen een goede borstrok, goede klom pen met een paar dikke sokken en een goed stuk spek zijn nog zoo kwaad niet tegen de flawijnen- ziekte. Sommigen zeggen tegen de varkensziekte". Een koloniaal militair, uit Harderwijk met verlof, die Vrijdagavond met gevulde portemonnaie te Amsterdam aankwam, werd door eene Duitsch sprekende juffrouw, bij wie hij zijn intrek nam, van al zijn geld, j 240, beroofd. Door het gebruik van drank was hij geheel bewusteloos geworden en stond reeds op straat, toen hij weder eenigszins tot be wustzijn kwam. Hij kon zich niet herinneren, in welke straat, veel minder in welk huis. Op verzoek is hij weder naar Harderwijk overgebracht. Zondagavond vervoegde zich een arme man bij een landbouwer in den polder Prins Alexander te Kralingen, met de dringende bede hem een nacht verblijf te verleenen, daar hij volgens zijne verklaring geen onderkomen had. Na hem vooraf nog warm eten te hebben ver strekt, gaf de boer den man een nachtverblijf. Toen hij echter des ochtends ontwaakte, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat de bedelaar zijne dank baarheid betoond had door met een paar nieuwe laarzen zich uit de voeten te maken. Waartoe de influenza al aanleiding kan geven. Een buitenman, die Donderdag met zjjn kruiwagen, waarop een uitgehakt varken, in Breda was, hoorde spreken van de keerschende ziekte en besloot, toen hij wat zaken had gedaan, er maar eentje op te pakken. Smaakt een bittertje in den zomer voor de warmte en in den winter voor de .koude, voor de influenza was het mede, volgens de opinie van onzen buitenman, een opperbest middel. Niet zoo spoedig had hij dan ook voor enkele stuivers verkocht, of deze werden even fluks de kroeg ingedragen. Begrijpelijk dat binnen een niet te kort tijdsverloop onze boer in een scheeve houding geraakte, die hem op de gladde straten als 't ware deed dansen. Met den besten wil kon hij dan ook in 't eind geen pas meer vooruitkomen en bleef geduldig op de burrie van zijn kruiwagen zittenwaar hij bij wijze van een opknappertje aan een poot van het varken begon te peuzelen, tot groot vermaak der straatjongens, die de noodige sneeuwballen ineen- wrongen en daarmede ons boertje niet zacht op zijn neus en overige hoofddeelen wierpen. Onze boer werd hierop woedend. Geen enkel voorwerp by de hand hebbende, waarmede hij de jongens kon trac- teeren, en het bewustzijn bij zich dragende, dat opstaan van zijn burrie een hopeloos werk zou zijn, nam bij pooten, ooren, ribben, kortom al wat nog over was op den kruiwagen, en wierp die naar de hoofden van de jonge snuiters. De noodige honden waren mede spoedig ter plaatse aanwezig, om de kluifjes op te peuzelen en ras scheen het wapen- plein Donderdag jl. een luilekkerland, waar iedereen genoegen had. Eindelijk ontfermden zich enkele voorbijgangers over den boer, die in een woning werd gebracht om zijn roes uit te slapen. Of de man zich 's avonds bij zijn vrouw heeft kunnen verantwoorden met te zeggen, dat in Breda zoo de influenza heerschte en dat hij daarom een borreltje te veel had gedronken, werd ons niet ge meld. (Bred. Ct.J Aan de gisteren te Amsterdam vanwege de Amst. IJsclub gehouden internationale hardrijderij op schaatsen voor beroeprijders, baanlengte 200 meter, namen 14 Nederlanders deel. Den eersten prijs van 200 behaalde Klaas Hanje uit Akkrum, den tweeden van f 75 Geert Entjes uit Groningen en den derden van f 25 Reuse Wester uit Eenrewoude. Niettegenstaande de vele aanvragen van vrouwe lijke sollicitanten om plaatsing bij de staatsspoorweg maatschappij, is door de directie bepaald, dat aan het thans in dienst zijnde korps vrouwelijke ambte naren voorloopig geen uitbreiding zal worden gegeven. Voornamelijk het groote aantal mannelijke personen, dat zich voor het surnumerairs-examen aanmeldt, heeft tot dit besluit aanleiding gegeven. (Avp.) Te Idskenshuizen is een arbeider, die in eene hooischuur werkzaam was, met een gedeelte van het hooi naar beneden gevallen en er onder bedolven. Toen het eindelijk gelukte hem er onder uit te halen, was hij reeds gestikt. In het Groot-Noord-Hollandsch kanaal is zoo veel ijs, dat de booten van Nieuwediep naar Amster dam den dienst gestaakt hebben. Ook de locaaldienst van Purmerend naar Alkmaar is sedert Zondag ge staakt, evenals die van de spoorwegveerbooten tus- schen Enkhuizen en Stavoren. De Zuiderzeehaven te Edam is niet meer toe gankelijk. Als een bewijs hoe gemoedelijk het er in sommige plattelands-gemeenten kan toegaan zendt men uit een der Meierijsche dorpen het volgend berichtje Terwijl de notaris eene houtverkooping hield, werd eensklaps de dorpsklok geluid. De boeren snelden naar 't gemeentehuis, notaris en hout in den st^ek latende. Niemand wist wat er aan de hand was. Daar vertoont zich in de deur de gedaante van een heer. De verbazing stijgt ten top. Wie kan het zijn De commissaris der Koningin misschien wel »Nee, diee mins ken ik," roept een der omstanders, »want ik ben in Donderdag nog pas op odientie gewist in den Boschde gouverneur is ut nie." »Mar wie kan ut dan zijn." Daar treedt de heer naar voren. »Mins, des zeker inne sussiaal die ons wc wil komme wijs maken." Gooit um er af" roept een ander. De heer begint te spreken. Mannen, ik ben de nieuwe onderwijzer. Zoo straks ben ik hier aangekomen en bezocht aanstonds den burgemeester. Deze verzocht mij IJ even bij elkaar te luiden om U mede te deelen dat de les sen, die wegens de influenza moesten worden on derbroken, morgen wederom zullen beginnen. Stuurt uwe kinderen dus van morgen af weder naar school." En de neie meister had zich bij de bevolking geïn troduceerd. Van 1 tot 12 Jan. werden door de post te Parijs 9,576,000 Nieuwejaarskaartjes verzonden, dat is 799,000 meer dan het vorige jaar. In een deel van Zwitserland bestaat het ge bruik, dat de vrienden van een bruid en bruide gom dezen op bun huwelijksdag eene kaas aanbieden, welke bij bet jonge echtpaar als familieregister dienst doet. Daarop worden de geboorte, de dood en de huwelijken van de verschillende familieleden ver meld. Sommige oude familiön kunnen kazen toonen, welke uit de 16e eeuw dateeren. Op eene landbouw tentoonstelling, te Gessenay gehouden, trokken deze eigenaardige kazen zeer de algemeene aandacht. In de Engelsche bladen wordt de vraag thans opgeworpen of er geen middel zou zijn om de eer biedwaardige gewoonte van het hoofd te ontblooten bij de begrafenissen af te schaffen. De Hertog van Clarence vatte koude bij de be grafenis van den Prins van Hohenlohe en die gevatte kou eindigde in longontsteking, die den jongen Prins ten grave sleepte. Indien de eersten van het land het voorbeeld gaven om het hoofd gedekt te houden, zouden allen weldra volgen, om dit bewijs van eerbied, dat zooveel offers eisckt, af te schaffen. De sprinkhanenplaag heeft in Zuid-Afrika aan enkele boeren voordeel bezorgd. Dat was het geval, wanneer de insecten zich neerlieten op braak liggend land. Het gras en onkruid worden dan in brand gestoken, zoodat duizenden bij duizenden voetgan gers zoo worden de sprinkhanen in Zuid-Afrika meestal genoemd den vuurdood sterven. Daarna werd het land omgeploegd en bleek het, dat de verbrande sprinkhanen zulk een voortreffelijken mest opleverden, dat de uitgezaaide mais ongewoon rijke vrucht droeg. Een klein heldje. De Royal Humane Society te Londen verleende haar medaille aan den Sjarigen Krank Lines, die met groot, levensgevaar een lOjarig vriendje uit het water redde. Uit Rome wordt aan de Chronicle geschreven, dat in het eerstvolgende consistorie een kardinaal voor Engeland en een voor Ierland zal worden be noemd. Als den candidaat voor Engeland noemt men msgr. Stonor, thans rector van een Schotsch college als dien voor Ierland den aartsbisschop van Dublin of den aartsbisschop van Armagh. Uit Tiflis wordt gemeldBij het instorten der brug over de Kura zijn 73 menscken verdronken. Het aantal gekwetsten is nog onbekend. De veron gelukten zijn allen Armeniërs. Groene anjelieren trokken onlangs in de Parij- sche v> Halles" de aandacht. By onderzoek is gebleken dat voor eenigen tijd eene vrouw, bezig kunstbloe men te kleuren, bij ongeluk groene verfstof liet vallen in een kan met witte anjelieren en tot hare verbazing zag zij na eenigen tijd hoe de bloemen zich van lieverlede groen kleurden en even frisch en geurig bleven. Aan het gemeentelijk laboratorium heeft de heer Girard nu allerlei bloemen op ver schillende wijze weten te kleurengroen, violet en rose, dit laatste o. a. met fuchsine en groenachtig blauw. Voor deze laatste kleur gebruikte hij »tetra- methylparadiamidophenylorthoxiphenylméthane". Hij stelt zich nu voor, proeven te nemen met inspui tingen in groeiende planten en verwacht daarvan nog veel verrassender uitkomsten. (II. C.J Laatste en telegraphische berichten. 's-dravenliage. Op de Staatsleening groot 44.7 millioen is gisteren ingeschreven ruim 79 millioen, waarvan 19 millioen preferente inschrijvingen door aandeelhouders van het voormalig Rynspoor. Aan de overige inschrijvers zal 42 percent van hunne in schrijvingen kunnen worden toegewezen. 's-Gravcnhage. De Sultan van Turkije heeft het grootkruis der Chefakat orde met brillanten toe gekend aan Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Blijkens de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de staatsbegrooting is het optreden der regeering over het algemeen met ingenomenheid ont vangen. Met belangstelling en vertrouwen worden hare voorstellen gewacht, terwijl andere leden zonder ingenomenheid te betoonen en vertrouwende dat de regeering niet zal reageeren tegen de schoolwet, met onpartijdigheid de regeeringsdaden zullen beoordeelen. Het meerendeel der leden verklaarde slechts eene bedaarde en geleidelijke uitbreiding der kieswet te wenschen. De wensch werd uitgesproken, dat de regeling der levende strijdkrachten spoedig tot stand kome.' Het belastingprogramma van den Minister van Financiën is door velen met instemming begroet. Eene betere regeling der gemeentefinanciën wordt door vele leden verlangd. Met betrekking tot de handelstractaten wordt sterk er op aangedrongen, dat de regeering zich niet te spoedig tegenover de mogendheden, speciaal tegenover Frankrijk, zal laten verlokken door minimum-tarieven. 338e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Dinsdag 19 Jan. 5e lijst. Getrokken prijzen. 1000 6034 16017 17163. v 400: 4766 10629 12782 12825 13659. 200 975 2202 7071 12776 13512 16503 18947. 100: 841 1192 5748 8897 15571 16064 19581. v 70: 9606 9607 10237. Nieten: 1554 5165 9395 9454 9479 9513 9622 10206 10233. Trekking van Woensdag 20 Jan. 6e lijst. j 1000 1226 4447 5070 5132 7265 13954 20712. 4001332. 200: 5618 7308 12967 18986 19039 19482 20894. 100681 2961 6683 7427 7455 7859 9823 16923 19916. 70 9358 9484 9540 9673 10219. Nieten: 9391 9402 9447 9483 9502 9504 9506 9527 9529 9552 9555 9577 9623 9694 9707 9716 9746 10228 13649 14503 16751. Burgerlijke Stand Goes van 18 tot 20 Jan. 1892. Geboren 16, Engel, z. v. Marinus De Dreu en Huigtje Leendertse17, Izaak, z. v. Pieter Cornells Kerkhove en Pieternella Yan Ast; 18, Elizabeth, d. v. Marinus Den Hollander en Johanna Nonnekens. fdarktberichten. GOES, 19 Januari 1892. Do stemming was voor allo artikelen flauw en werd lang zaain tot noteering gekoclit Groene Erwten in puike kooksoort gpzoc'it, doch weinig getoond TARWE (o .de) per Hectoliter f a f TARWE (nieuwe) 6,75 a 8,50 ROGGE (nieuwe) 7,50 a 7,70 "WINTERGEKST f 5,— a 5,30 ZOMERGJERST - 4,80 a 5,— HAVER - 3,— a 3,75 KOOKERWTEN 10,— a 12,— BRUINE BOONEN - a - PAARDENBOONEN 6,50 a 6 70 PLATTE BOONEN - 6 30 a 6,50 ZOVIER-KOOLZAAD a BOTER per K.G. 1,04 a 1,10 EIEREN per 100 stuks 4,a n 4,40 ROTTERDAM, IS Januari 1S92. Het vorstige weder der laatste dagen noopte het meerendeel der schippers niet van huis te gaan, zoodat de aanvoer lieden zelfs nog onbeduidender was dan in de voorgaande week En daar de binnenvaart geheel gestremd is. bleven ook verschei dene marktbezoekera achterwege zoodat de handel heden van luttel beteekenis was Een en ander is oorzaak dat de gewone wekelykscho noteering n g niet wordt uitgegeven. Vlas Ge'u ende de voiige week be-tuud or redely Ve vraag op het land tot onverand-rde prijzen II den war n ruiu 29,000 steen aangeboden, we1ke grootcn - de ls tot onveranderde prijzen koopors vonden. l)e stemming was echter wel zoo stil. L ij n z a a d met redelijken aanvoer, doch was de vraag niet zoo geanimeerd als do vorige week, de prijzen evenwel bleven zonder verandering. Meelbericht Vorige week was het weder niezend, hetgeen het vervoer op de kleine binnenvaarten eenigszins belemmerde en de zaken beperkte. Stemming stil. Uok heden was de markt \an weinig beteekenis. Zeeuwsche eieren f5,a de 100 stuks. ROTTERDAM, 19 Januari 1892. Op de veemarkt waren heden aangevoerd300 vette runderen, 1044 magers dito, 153 vette- en graskalvereD, 65 nuchtere kalveren. Prijzen waren al» volgt: vette runderen le qual. 76 a c., 2e q al GS a c, 3e qual. 61 a c., kalveren le qual. 115 c., 2e qua'. 95 a 105 c., alles per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 74, 2e qual. f70, 8e qual. f66, per V» kilo 60 a 75 c. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatièn. 21 Jan., Wemeldinge, hofstede, boomgaard, land. Gallis Merens. 22 Ierscke, woonhuis en erf, Mulock Houwer. 27 Nisse, huisraad en planken, Van der Kloes. 27 - Goes, meubilaire goedereu, Hollmann. 28 's-Heer Arendskerke, hoefje, Pilaar 28 Heinkenszand, inboedel. De Ronde Bresser. 29 - Wolfertsdijk huizen en erven, Pilaar. 30 Kortgene, huis, hof, tienden, huisraad enz Roelof. 1 FebrDriewegen, meubelen en huisraad V. d. Kloes. 3 Goes, schorreu en slikken, Ontv. reg. en dom. 10 Nienwd rp, woonhuis, Van der Kloes. 11 Wolfertsdijk, woonhuis en erf, Pilaar 18 Driewegen, inspan, Van der Kloes. 24 Nieuwdorp, inspan, Van der Kloes. 25 Kapelle, boeveninspan, Gallis Merens. 2 Maart, 's Heer Arendsk., boereuinspan, Mulock Houwer. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nain. Voorin. Nam. 21 Januari. 7.10 7.29 1.21 1.40 22 7.52 8.15 1.59 2.22 23 8.40 9.11 2.45 3.10 24 9.45 10.23 3.41 4.15 25 11.1 11.37 4.53 5.31 26 0.14 6.7 6.44 27 0.47 1.16 7.17 7.46 Advertentiën. Voorspoedig bevallen van eene Doclitcr Mevrouw G. DOMINICUSBaarens. Kruiningen, 15 Januari 1892. Openbaring 14 13. Heden ontsliep in den Heer onze innig geliefde echtgenoot, vader en behuwd- vader de WelEerw. heer K. LOGGERS, emeritus-predikant der Christelijk Evan gelische gemeente te Goes. G. LOGGERS -V. d. Maten en kinderen. Goes, 14 Jan. 1892. Te Zierikzee overleed heden, zacht en kalm, onze dierbare vader en behuwdvader de heer OORNELIS VAN DEN BOUT Cz., in den ouderdom vau bijna 78 jaren. Goes, 15 Januari 1892. D. D. VAN DEN BOUT. S. C. VAN DEN BOUT— Harinck. C. HARINCK— van den Bout. J. M. HARINCK. Hedennacht overleed te 's-Hage, in den ouderdom van 77 jaar, onze ge liefde zuster mej. de Wed. P. F. VAN WASBEEK, geb. Visser, diep betreurd door ons en hare eenige dochter. Goes, 16 Jan. 1892. Uit aller naam Wed. J. DE JONGE— Visser. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden ontving ik uit Zwolle het treurig bericht dat mijne geliefde zuster, Douairière M. SANDBERGPaulus, aldaar is overleden. H. J. LENSHOEK VAN ZWAKE- Paulus. Middelburg, 19 Januari 1892. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder GEERTRUIDA LOURINA ZU1DWEG, betuigen wij onzen harte- lijken dank. P. VAN DAMME. C. VAN DAMME. J. VAN DAMME—Oranje en kleinkinderen. Baarland, den 19 Januari 1892. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming in het over lijden van hunne geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder mej. de Wed. A. WALRAVEN. Namens de familie, R. WALRAVEN. Ter-Neuzen, 19 Januari 1894-,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 3