(JIT DE OUDE DOOS. durend langs het praalbed. De bladen van alle richtingen wijden lange artikelen vol waardeering aan de nagedachtenis van den grooten kardinaal, die zoo ontzaglijk veel voor Kerk en Staat heeft gedaan, dat alleen de opsomming zijner werken en stichtin gen kolommen vult en die alle schatten, welke hem bij zijn zilveren bisschopsjubilte toevloeiden voor de armen en werklieden, voor armenscholen en voor fundatie van bedden voor zieke werklieden in hos pitalen wegschonk, en zelf zoo eenvoudig mogelijk leefde. Bij volle kennis en zelfs met opgeruimdheid bereidde hij zich tot den dood en gaf, na het af leggen der geloofsbelijdenis, aan elk der kanunniken afzonderlijk den zegen. De plechtige teraardebestelling van prins Al bert-Victor te Windsor is op Woensdag be paald. De Beurs zal op dien dag gesloten zijn. Ka een korte tentoonstelling in de Albert-kapel wordt het lijk bijgezet in den koninklijken grafkelder, waar ook de hertog van Albany rust. De prins van Wallis heeft zich afkeerig verklaard van alle buitengewone plechtigheid en van de voorgestelde tentoonstelling van het lijk in de Westminster-abdij. Keizerin Fre- derik zal de begrafenis bijwonen. Het officiëele ver slag der ziekte van den hertog van Clarence beves tigt dat de lijder in bewusteloozen toestand verkeerde en ijlde, doch zijn einde was kalm. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de begrafenis. De Ko ning van België zal zich waarschijnlijk doen ver tegenwoordigen door zijn schoonzoon, prins Philips van Saksen Coburg-Gotha, wien hij een zijner ad judanten en een ordonnans-officier zal toevoegen. De Koning van Italië wordt vertegenwoordigd door den hertog van Aosta, enz. Het Engelgche Hof zal zes weken rouwen, maar voor de openbare rouw is drie weken verplichtend gesteld. De prinses van Wallis, door het overlijden van haar zoon diep getroffen, is zeer ziek, maar haar toestand is niet zorgwekkend. Het Nederlandsche Hof heeft Zaterdag voor acht dagen den rouw aangenomen. Naar aanleiding van het ook door ons over genomen artikel in het vorig no. van de Huisvrouw schrijft thans mej. C. Alberdingk Thijm in dat blad het volgende »In uw laatste nummer las ik eene oproeping aan alle gevoelige Neérlandsche vrouwen, om zich te verzetten tegen 't dragen van opgezette vogels op de hoeden; dit artikel was onderteekend door dames van goeden naam en veel ontwikkeling. In welk vrouwenhart komt de gedachte niet op zeker zal ik ten minste geen lieve vogels aan mijne ijdel- heid opofferen". Er zullen dus zeker vele dames in Holland zich bereid verklaren, nooit meer een vo geltje op haren hoed te dragen. Of de invoer van opgezette vogels in Holland groot genoeg is, om, zelfs, al verbonden alle Nederlandsche vrouwen zich geen vogels als mode-artikel te gebruiken, dit op het vangen en dooden der kleine woudbewoners van eenigen invloed te doen s-ijn, betwijfel ik daartoe zou het een internationaal verbond moeten worden. Doch, nog een ander bezwaar rijst op in mijn geest. De dames die geen vogels meer willen gebruiken om zich te tooien, zouden zij haar medelijden niet willen uitstrekken tot de vogels die zij eten Is het tooien iets minder edels dan hetsmullen Want, noodig om te leven is het niet, dat wij snippen, eenden, duiven, vinken, kippen laten dooden en braden Mij dunkt zelfs, dat opeten nog barbaarscher is dan het tot sieraad verstrekken. Als men er goed over denkt, is het dan niet om van te gruwen En zoo wij de vogels sparen, waarom zouden wij dan andere dieren, die grooter van gestalte zijn, die moeie- ltjker en met meer pijn sterven, ook niet ons mede lijden waardig keuren Hoe is het mogelijk, dat eene fijn voelende, tengere vrouw met kennis en smaak het bloedende stuk roastbeaf uitkiest, het zoo rood mogelijk op tafel wenscht, en met wellust de kleine tanden er'in zet? Vergeet zij dan dat gisteren nog dat stuk vleesch tot het levende lichaam behoorde van dien goeden schuldeloozen os, die geheel on schadelijk in de wei liep en ons met zijn droeve, trouwe oogen aanzag Ik wil slechts tot deze conclusie komen, dat de dames, die tegen het gebruik zijn om opgezette vogels als versiersels te bezigen, gehouden zijn vege- tarianen te worden, indien zij de logica huldigen". Zouden de ij veraars tegen de vivisectie dit schrijven ook niet eens ter harte dienen te nemen Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Scherpcnissc. Door den kerkeraad alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer C. Hen- geveld te Aarlanderveen. Te N. en St. Joosland hebben 23 lidmaten van de Ned. Herv. kerk bij deurwaarders-exploit hun lidmaatschap van deze kerk opgezegd. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Ger. gem. (doleerende) te Middelburg door ds. J. Lang- hout te Haarlem. Hoedeltciiskerke. Het gemeentebestuur is voor eene betrekkelijk geringe som in het bezit ge komen vao een huis, staande naast de gebouwen voor de school bestemd, zoodat het hoofd der school eene woning zal krijgen, onmiddellijk grenzende aan het gebied zijner werkzaamheid. De 13e jaarcollecte van de scholen met den bijbel heeft opgebracht ƒ83,084,68: ƒ6209 minder dan in 1890. In de St.-Ct. no. 13 zijn opgenomen de exa mencommissies voor de examens in de nuttige en fraaie handwerken, die 15 Februari e. k. zullen aanvangen en voor de nuttige handwerken gehouden worden te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht 'en Assen, en voor de fraaie te Breda, 's-Gravenhage en Assen. Gemengde Berichten. '«-Gravenpolder. De gemeente-veldwachter A. De Kraker heeft over het jaar 1891 een gratifi- tie van den Baad ontvangen groot 25. '«-Gravenpolder. Vrijdagavond had alhier de jaarljjksche vergadering van het musschengilde plaats, dat bestaat uit ruim 40 leden. In 1891 waren 4635 musschen ingeleverd. De eerste premie ontving het lid Voorbeijtel voor 591, de tweede premie P. Kribbe voor 539 musschen. De rekening sloot met een batig saldo van 6,84. Het bestuur trad af en wenschte door anderen vervangen te worden. De vergadering koos tot haren voorzitter de heer J. Woutersen, tot commissaris- penningmeester de heer H. P. Th. Gleruin. Eleinkcnszaiid. Door de leden der vereeniging het «Musschengilde" alhier zijn in 1891 ingeleverd 3082 musschen waaronder begrepen zijn 54 kraaijen, 20 duiven en 19 eksters, die elk voor 4 musschen tellen. De opbrengst was het vorige jaar totaal 4861, zoodat dit jaar 1779 musschen minder werden opge bracht. Het grootste getal werd opgebracht door B. Van Damme nl. 586Cornelis Boonman Dz. bracht er 276 en C. A. Remijn 123 op. Aan hen werd toegekend respectievelijk eene premie van ƒ3, 2 en 1. Ovezaitd. Zaterdagnamiddag hield het musschen gilde de gewone jaarlijksche vergadering. Van de 72 leden waren er 69 tegenwoordig. Er waren bij de beide boekhouders ingeleverd 3625 musschen, onge veer 600 musschen minder dan het vorige jaar. Voor de derde maal had W. Mol Hz. de meeste musschen boven het verplicht getal thans 267 opge bracht en hij werd nu tot keizer van het gilde uit geroepen. De hoofdman hing hem een fraai schild om aan een oranjelint, het teekon zijner waardigheid. IVisse. Zaterdag jl. werd hier de vergadering van het musschengilde gehouden. Uit het verslag bleek, dat 1913 musschen waren ingeleverd. Het grootste getal (206) werd ingezonden door G. Meul- meester. De tachtigjarige werd tot koning geprocla meerd. Er werd besloten voortaan tot onderkoning te benoemen, die op éen na de meeste musschen inlevert. Tot voorzitter werd gekozen W. L. De Vrieze in plaats van D. De Kuijper, die als bestuurs lid bedankte. In de vergadering werden eenige voor drachten gehouden. Wisseiikerke. Dat de leden van het alhier bestaande zanggezelschap onder de zinspreuk «Ons genoegen" niet enkel aan eigen genoegen maar ook aan dat hunner medemenschen denken, bleek dezer dagen, toen vanwege dat gezelschap aan ongeveer 110 hoofden van behoeftige gezinnen en eenloopende personen 315 halve kilo's brood werd uitgereikt. De gelden ter bekostiging daarvan waren verkregen uit eene collecte, gehouden ter gelegenheid van eene openbare zanguitvoering bij het afscheid van den vorigen directeur, den heer J. H. Klooster van Kortgene, en uit collecten op de gewone Zondag avonden gehouden. iiruiatiig-eii. Jl. Vrijdag gaf de zang vereeniging Zacht aan vooruit" alhier haar gewoon jaarlijksch concert op de bovenzaal van den heer L. D. Van de Linde. De zaal was goed gevuld, zoodat het gezelschap voor een talrijk gehoor, zoo van hier als van elders, mocht optreden. Alle zangnummers werden goed gezongen en den zangers viel dan ook na elk nummer applaus ten deel. Bovendien werden een paar comediestukjes opge voerd, getiteld Alles voor moeder", dramatische schets in één bedrijf en «Sergeant Kwelgeest"', oor spronkelijk blijspel in één bedrijf. Hoezeer deze beide stukjes in den smaak van het publiek vielen, bewees het daverend handgeklap, dat telkens als het gordijn viel, volgde. Een zeer gezellig bal besloot dezen avond. Als een staaltje van de vrijmoedigheid, waar mede liefhebbers van jagen in gesloten tijd te werk gaan meldt men ons uit zekere gemeente in Zuid- Beveland dat verleden week in zekeren nacht bij maneschijn 5 of 6 personen zich onledig hielden met het opsporen en schieten van hazen op spoorsneeuw. Een ijverig politiebeambte ontziet zich niet zijne nachtrust op te offeren om, trots de koude enz, zoo mogelijk de overtreding tegen te gaan en bij ver baal te constateeren. Toen de man echter de be trokken personen dicht genaderd was, kreeg hij tot bescheid dat hij ver genoeg, of dat het zijn tijd was. Wie zou iu dergelijke omstandigheden, al ware men met twee of drie polietiebeambten op surveillance, zijn leven wagen voor een paar hazen Influenza. Te Zieriksee blijft de ziekte stationair, hoewel ze de laatste dagen niet toeneemt. Vele sterf gevallen hebben er echter plaats gehad. Van 1 Ja nuari tot Vrijdag bedroeg het sterftecijfer 33, veelal ouden van dagen of zwakken. Te Middelburg neemt de epidemie af, de ziekte is er ditmaal niet zoo erg als twee jaren geleden. Te Wouw woedt de influenza zóo hevig, dat ruim een derde der bevolking daaraan lijdende is. Meer dan twintig personen zijn reeds aan de ziekte be zweken. De onlangs aldaar gevestigde geneesheer heeft de handen reeds zóo vol, dat de hulp van een tweeden geneesheer is ingeroepen. De lessen aan de R. H. B. S. te Tilburg zijn tijdelijk geschorst, wijl verschillende leeraren aan influenza lijdende zijn. Overigens worden de influenza-berichten uit Bra bant iets gunstiger. Bepaaldelijk in Breda neemt de sterfte af, hoewel er van de 11 ambtenaren op het postkantoor 7 ziek liggen aan influenza, en op sommige uren van den dag door militairen hulp verleend wordt. Het getal der influenza-lijders onder de politie beambten te Amsterdam is thans tot 117 gestegen. Ook onder het personeel der «Amsterdamsche Om nibus-Maatschappij" hebben zich een drietal gevallen van de ziekte voorgedaan. Te Krommenie loopen de twee geneeshoeren met de huissleutels van vele patiënten in den zak, omdat het geheele gezin aan de influenza lijdt. Onder het personeel der brievenbestellers te Alk maar komen zoovele gevallen van influenza voor, dat het aantal bestellingen is ingekrompen. De direc teur is ook ziek, terwijl voor het kantoorpersoneel hulp van buiten is gekomen. Op het eiland Urk lijden wel 600 mensehen aan de ziekte. De Times vestigt de aandacht op de eucalyptus olie als middel tegen de influenza. In de kantoren eener Londensche verzekeringsmaatschappij zorgde men sedert eenigen tijd, dat voortdurend een blad vloeipapier, met bedoelde olie bevochtigd, aanwezig was slechts een der klerken werd door de influenza aangetast. Twee jaar geleden, toen dezelfde ziekte heerschte, paste men hetzelfde middel toe, behalve in éen der lokalen en juist daar was het aantal zieken het grootst. In het Album der Natuur vindt men een opstel geteekend D. L(ubach) en overgenomen uit het Fransche tijdschrift La Nature. In dat artikel wordt medegedeeld, dat de heer Tassinaxi bij een bacteorologisch onderzoek proeven had genomen met den rook van sigaren en sigaretten. Er werd geconstateerd dat de rook van sigaren de ontwikkeling der microben vertraagt en zelfs die van de bacillen der cholera en typhoïde-koorts doet stilstaan. De rook van sigaretten verwekte slechts eene geringe vertraging. De berichtgever in La Nature brengt dit in ver band met de reeds door eenige Amerikaansche ge- neesheeren uitgesproken bewering, dat personen, d e rookten, voor de gele koorts behoed bleven. Het ware zeker niet onbelangrijk na te gaan, of het ^rooken ook invloed heeft op de bacillen der influenza. Het onderzoek der lijken van freule d. M. en hare dienstbode, onlangs te 's-Gravenhage overleden, heeft aan het licht gebracht, dat haar dood moet toegeschreven worden aan vergiftiging door kolem- damp. Amsterdam telt. thans 426,480 inwoners, of bijna 9000 meer dan een jaar tevoren. Er zijn 24000 vrouwen meer dan mannen. Op twee villa's in het Van-StoIk-park te Sclieve- ningen heeft een merkwaardige diefstal plaats gehad. Men heeft er namelijk de buizen der waterleiding, bij de eene villa ter lengte van 40, bij de andere van 60 meter, uit den grond gegraven en medege nomen, zonder dat iemand iets van de daad of van het vervoer heeft bemerkt. Te Luinjeberd zakte een Sjarig kind van den machinist D. door het ijs. Zijn 8jarig broertje snelde te hulp, doch beiden verdwenen in de diepte. Eenige oogenblikken later werden hun beide lijkjes opge haald. De arme moeder dezer kinderen logeerde te Vlissingen, bij haar zieke moeder. Een der werklieden-getuigen, die dezer dagen voor de Staatscommissie in zake de arbeids-enquóte opgeroepen waren te verschijnen, heeft een buiten gewoon plichtgevoel aan den dag gelegd. De man, die in eene der Noordbrabantsche steden woont, was des ochtends even na 9 uur eerst gehuwd en nam toen, zonder zich van zijne echtgenoote te doen ver gezellen, het spoor naar Den Haag. Op de gebruike lijke vraag van den voorzitter of hij gehuwd was, gaf hij ten antwoord ja, juist hedenochtend. De Leidenaars zijn Woensdagavond opgewonden geworden tegenover Sequah en hebben hem in zijn rijtuig in triomf de stad doorgetrokken. Hij sprak de menigte uit het raam van zijn hotel toe. Een vurig bewonderaar riep een tramkoetsier, die door bellen de menigte op zijde wilde doen gaan toe «Houdt op, hoor je niet dat Sequah spreekt?" een eer, die waarschijnlijk zelfs een Cicero nooit te beurt gevallen is. Donderdagavond omstreeks 11 uren hebben vier dieven bij den landbouwer J. v. Dorst te Nispen, onder Rozendaal, ingebroken en ruim 28,000 aan bankpapier en effecten ontvreemd. Yan Dorst en zijne nicht werden bovendien ernstig mishandeld, zoodat beiden thans gevaarlijk ziek zijn. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Volgens de dienstbode, die zich onder het bed had verscholen, waren de inbrekers Belgen en onder Essehen woonachtig. De nommers der effecten zijn bekend. Door de Antwerpsche politie werden Vrijdag twee kerels in arrest genomen, als verdacht de daders van dezen diefstal te zijn. Bij hunne arrestatie is echter niets hij hen ge vonden, en zij blijven alle schuld ontkennen. Zij zijn voorloopig te Antwerpen opgesloten. Het toevluchtsoord voor dakloozen, door het Leger des Heils opgericht in de Haarlemmer Hout tuinen te Amsterdam, was tot nog toe slechts inge richt voor ongehuwden. Thans is men van plan ook een inrichting daaraan te verbinden voor gebuwde mannen, die, buiten werk zijnde, daar werk kunnen vinden en des avonds een verdienste, zij het dan ook een kleine, mede naar huis kunnen nemen. De zwerveling, die in de Scheveningsche duinen is gevonden, is doofstom en kan niet schrijven, wat het nog moeilijker maakt om zijne nationaliteit te ontdekken. De Ter-N. Ct. meent dat het dezelfde man zou zijn die eenigen tijd geleden door de politie te Sluiskil werd aangetroffen en over de grenzen gezet. Voor het bericht betreffende den man in vrou- wenkleeren, die op den weg naar Lichtenvoorde op een kar wilde mederijden, en een mandje revolvers daarin achterlietstelden wij onzen berichtgever verantwoordelijk, zegt de Arnh. Ct. Thans deelt hij ons mede, dat woordelijk hetzelfde bericht voorkomt in het Berl. Tageblatt, maar voor den weg naar Lichtenvoorde moet gelezen worden de weg naar Berlijn. Als het mandje revolvers veranderd wordt in een mandje met «moordpriemen" heeft men hetzelfde verhaal, dat omstreeks veertig jaar geleden, naar wij meenen door eene baker, werd medegedeeld. Voor menschen, die aan springende handen lijden, raadt men aanenkele malen per dag de handen wasscken met koffiedik en zeepdit middel kost niets en helpt uitstekend. i Men herinnert zich, dat den 22 November van het vorige jaar diefstal gepleegd is te Naarden bij De Graaf, terwjjl man en vrouw ter kerke waren. Uit een kabinet werd een trommel met f 30,000 aan effecten gestolen. De trommel werd later ledig op den stadswal teruggevonden. Eindelijk is het gelukt, den vermoedelijken dader, kastelein te Naarden, in handen te krijgen. De ontdekking, dat te Amsterdam op verschillende plaatsen eenige van de gestolen effecten waren te koop geboden, gaf der justitie den draad in handen. Het verhoor door den rechter-commissaris heeft ge leid tot een bevel van aanhouding van den verdachte. De beide oudjes De Graaf, die door dezen diefstal van hun gansche kapitaaltje beroofd waren, hebben gelijk men weet zich het geval zoo aangetrok ken, dat zij ernstig ziek zijn geworden en, kort na elkander, dezer dagen zijn overleden. Te Geertruidenberg ontstond Donderdag een begin van brand in een huis. De man was afwezig en de vrouw lag te bed, lijdende aan influenza. Een brievenbesteller begaf zich in het voorvertrek, waar hij niets kon zien van wege den velen rookrond tastende, greep hij een paar kinderen en bracht ze in veiligheid. Vernemende dat er nog twee kinderen waren, waarbij een van 14 dagen, ging hij ook die halen en bracht ze mede in veiligheid. Daarna ging hij nogmaals terug om de zieke moeder te zoeken. Deze werd naar eene naburige woning overgebracht, doch is overleden. De brand bleek ontstaan te zijn in het achterste woonvertrek in eene tweede bedstede, doordien de kinderen met lucifers hadden gespeeld. De vlammen werden spoedig gebluscht. Het Kwakersgenootschap te Londen heeft eene circulaire verspreid, waarin liet tot bijdragen in geld uitnoodigt voor de hongerlijdende Russische boeren. In de circulaire wordt gezegd, dat er agenten van het genootschap naar Rusland waren" gezonden, en deze bevestigden in alle opzichten dat de omvang van den nood buitengewoon groot is. Millioenen onder het volk lijden honger en tallooze Russen zijn den hongerdood gestorven. Te Calais is een getrouwde vrouw en moeder opgeroepen als loteling. Zij was bij abuis op het register als van het mannelijk geslacht ingeschreven. Te Gentbrugge, bij Gent, wilde iemand zich van een lastigen hoest bevrijden door het gebruik van teerpillen. Om zeker van zijn zaak te zijn, nam hij er vijftig te gelijk enstierf. Den 1 October van 't vorig jaar leverde het dal der Snake rivier in Idaho het zonderlinge schouw spel op van graan dat rijp was voor den sikkel, staande in een met drie duim sneeuw bedekten grond. Volgens het Petit Journal is in de omgeving van Parijs de hand gelegd op een gansche bende valsche munters, allen Italianen. Zij hebben erkend gedurende tien jaren geleefd te hebben van 't uit geven van valsche geldstukken. Sterke vermindering van hondsdolheid is in Engeland waargenomen. Slechts 8 personen stierven in 1890 aan deze ziekte tegen gemiddeld 24 per jaar gedurende de jaren 1887—89. Het aantal hon den die door de ziekte werden aangetast, bedroeg 129 en 230. Men schrijft de verbetering toe aan de wet op het muilbanden. Uit Hongkong wordt gemeldVan het En- gelsche stoomschip »Namchow", dat bij Sweatow gezonken is, zijn 50 passagiers door visschersbooten gered. Baron Von Czedik, de afgetreden directeur- generaal der Oostenrijksche Staatsspoorwegen, heeft 20,000 gulden geschonken tot vorming van een fonds voor spoorwegbeambten, die door «eigen schuld" een ongeluk krijgen, uitgaande van de stelling, dat die zoogenaamde eigen schuld in den regel het zij- delingsch gevolg is van de hooge eischen, door den spoorwegdienst aan de beambten gesteld. Een rijke Brit trad een kapperswinkel binnen, waar eene knappe jonge vrouw, ofschoon armoedig gekleed, in druk gesprek gewikkeld was met den eigenaar der zaak. Zij bood hem hare weelderige lokken te koop voor één pond (12 gulden), terwijl hij niet meer dan een half pond wilde geven. Eindelijk stemde de arme vrouw met tranen in de oogen, toe, doch op hetzelfde oogenblik legde de Engelsch- man zijne hand op haar schouder, uitroepende «Wacht even!" Hij ondervraagde baar naar de redenen waarom zij tot den verkoop moest overgaan, en vernemende, dat zij dit offer bracht om hare ouders te helpen, haalde hij eene portefeuille te voorschijn, zeggende «Wilt gij mij toestaan uw haar te nemen Ik bied u er 400 pd. (4800 gld.) voor De jonge vrouw weigerde natuurlijk dit voorstel niet, en nadat de heer haar de genoemde som overhandigd had, knipte hg één enkel haar af, en legde dit zorgvuldig in zijn portefeuille, waarna hij zich haastig verwijderde. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. Het lid der Eerste Kamer dhr. Van Akerlaken is overleden. Naar wij vernemen is weldra een koninklijk besluit te wachten, waarhij de verleden jaar vastgestelde organisatie van post- en telegraphie belangrijk wordt gewijzigd. Gilden. De strijd om het bestaan is tegenwoordig voor een groote meerderheid van menschen uiterst zwaar. In vele takken van bedrijf is de toestand zorgelijk en men houdt slechts met groote inspanning het hoofd boven water. Doch hoe dit ook zij, men is geheel vrij om te doen, wat men wilieder oefent een vak of ambacht uit naar eigen verkiezing. Kan hg daarmee het dagelijksch brood niet verdienen,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2