FEUILLETON. Uit hel dagboek van een Koloniaal. provincie Groningen 33, in Friesland 46, in Drente 10, in Overijsel 15, in Gelderland 43, in Utrecht 20, in Noord-Holland 22, in Zuid-Holland 65, in Zeeland 11 en in Noord-Brabant 10. En er is ebbe, wat het aantal christelijke" kweeke- lingen, vooral mannelijke betreft, die zich ter oplei ding aanmelden. NR. Ct.) Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld A. v. 't V., 21 j., te Oude- lande, wegens mishandeling en beleediging van een ambtenaar, tot 7 dagen gevangenisstraf; J. D., 22 j., te Hoedekenskerke, wegens beleediging, tot 3 of 3 dagenC. v. O., 18 j. en J. M., 18 j., beiden te Wemeldinge, wegens storing der godsdienst oefening, tot 8 of 8 dagenA. L., 66 j., te Goes, wegens vernieling, tot 12 of 10 dagen. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's-Gravenhage eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Zieriksee, waarbij D. v. d. B., schipper te Viane, tot twee jaar gev.straf werd veroordeeld wegens het gebruik maken van een valsche quitantie betreffende den koophuurprijs van een vaartuig. Uit spraak 28 Januari. Gemengde Berichten. Er werden op het postkantoor Goes en daar onder behoorende hulpkantoren gedurende 1891 ont vangen het volgend aantal brieven en verdere stukken afkomstig uit het Binnenland 333264 gefrankeerde brieven, 1967 ongefr. idem, 132520 enkele briefkaaarten, 1034 dubbele idem, 122083 dag- en weekbladen a 1 cent, 427279 idem a 1/2 ct., 288831 overige drukwerken, 4275 monsters en stalen van koopwaren, 66130 vrijdom van port genietende dienstbrieven, 6939 binnenlandsche aan- geteekende brieven enz., 1634 idem met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van 656,200,94, 81 expresse brieven, 8051 betaalde binnenlandsche qui- tantiën tot een bedrag van 42,777,16'/i- 1146 onbetaalde idem tot een bedrag van 8302,23 '/2. Er werden uitgegeven 460 spaarbankboekjes (sinds de oprichting der R. P. Spaarbank (1881) 4447 stuks). Het getal der inlagen beliep 6192 tot een bedrag van 99,181.54terugbetaald werd 83,639,80. Gestort werden 24216 postwissels tot een bedrag van 366,140,50. Het bedrag der uitbetaalde post wissels beliep 196,599,05 'j2. Verkocht werd aan postzegels, briefkaarten enz. voor een bedrag van 40,417,91 Een paar dagen geleden scheen het wel of er 's avonds gebruik werd gemaakt van de lichte maan tot het houden eener klop- of drijfjacht in de on middellijke nabijheid der gemeente Heinkenszand, want den volgenden morgen vroeg de een den ander of men dat schieten ook had gehoord, wat door verscheidene bevestigend beantwoord werd. Boven dien werd door velen op het dorp gehoord, dat in de verte herhaaldelijk uitgebulderd werd moord, brand" enz, iets, dat, waren de burgers van Hein kenszand niet aan al die akeligheden in de laatste tijden gewoon geraakt, de gemeente geheel in opschudding zou gebracht hebben. De »club" moet vervolgens doorgetrokken zijn in de richting 's-Hee- renhoek, waar hetzelfde spectakel is aangevangen. Waar zou toch de politie geweest zijn, die er zoo talrijk in den omtrek is, zoo bezoldigd als onbezol digd? 't Is waai, zij kan niet overal te gelijk zijn, maar men begint toch te verlangen, dat aan die schandalen een einde komt. 's-lïecrontioek. Op de vergadering door de leden van het musschengilde alhier gehouden, bleek dat er ingeleverd waren 2369 musscben het grootste getal, 439, werd ingeleverd door P. J. Rijk en het daaropvolgende, 301, door J. B. Werrie. De vereeniging bestaat uit 46 leden, en 't bestuur dat moest altreden, werd bij acclamatie herkozen het liet zich die benoeming voor een jaar weder welgevallen. Middelburg'. Verscheidene ingezetenen zijn de dupe van een sluwen oplichter geworden, waaruit weer blijkt hoe licht sommige menschen er toe 12) 28 Juli. Tegen 6 uur krijgen we de kust in 't gezicht, dat wil zeggen het gebergte, dat Sumatra van het Zuiden naar het Noorden als 't *wafe in tweeën deelt. De kegelvormige berg, links van ons, is de Berapi, een vuurspuwende berg hij staat alleen en is omstreeks 3000 M. hoog. Recht voor den boeg de Talang, een berg van 't zelfde soort. Voor de kust zien we verscheidene eilandjes liggen. We zijn nu langzaam het eiland genaderd, waar we lossen en laden moeten, Poeloe Pisang, het ligt onge veer 1000 M. van de kust af, rondom het eiland zien we een grooten kring van schuim, de branding. Een oogenblik later en we liggen voor anker. Wel dra komt een kleine stoomboot op zij met den haven meester en nog een paar heeron er inook de sergeant, die als facteur dienst doet, is aan boord. Deze komt de brieven halen voor Padang. Nu komen ook aan beide zijden van het schip een paar schuiten (prauwen) te liggen, die de geloste goederen innemen en naar de stad brengen. Weldra hebben we dan ook de bevolking van die booten aan boord, waar ze, op bet dek neerge hurkt of zoo lui mogelijk tegen de verschansing leunende, wachten tot ze kan lossen. Een eigen aardig gezicht, die half naakte, bruine gestalten, met niets om het lichaam dan een stuk doek (sarong) en een doek om het hoofd gewonden. Ze zijn allen zoo wat van dezelfde grootte. Groot zijn ze niet, sommigen nog kleiner dan vijf voet. Allen hebben glanzend zwart haar, witte tanden, dikke lippen en uitstekende wangbeenderen, donkerbruine oogen en kunnen besluiten, aan zich schijnbaar goed voor doende »beeren" goederen te leveren op crediet. Ditmaal was »het heer" een ingenieur-ei vil, zooals hij zich noemde, die voornemens was, althans zoo vertelde hij iedereen dien hij op deze manier wilde oplichten, een fabriek te stichten. De »ingenieur- civil", die intusscben reeds met de noorderzon is vertrokkenheeft verscheidene stadgenooten er in laten loopen, o. a. een confectiehandelaar, een manufacturier en andere winkeliers. Mogelijk wilde hij ook op de hoogte van zijn tijd blijven en wilde zich daartoe wel eens een horloge aanschaffen, doch dat viel hem geducht tegen. Den bewusten horloge maker toeh kwam het zaakje niet sekuur voor, en hij wilde wel eenige nadere inlichtingen, waarop de beer te kennen gaf dat bij wel eens terug zou komen. De politie schijnt met de zaak bekend te zijn, en het bovenstaande zij tevens een waarschuwing voor alle handelaars, die mogelijk wel iets zouden kunnen kwijt raken aan dezen »ingenieur-civil." Met het oog op de heerscbende ziekte te Am sterdam, is bij dagorder bepaald dat voortaan twee maal per nacht aan de politie-agenten zal worden verstrekt warme koffie; dat in plaats van om twee uur om twaalf uur mag worden gerookt, en dat de zoogenaamde straftoeren door de agenten eerst dan zullen worden geloopen, als 't weder wat zachter is. Evenals dit in 1889 gebeurde, zullen ook thans aan het politie-personeel, dat ziek thuis is, bons worden uitgereikt voor melk en eieren. Te Hoorn woedt de influenza steeds in toe nemende mate. In veel gevallen volgt er longont steking en dan meestal met doodelijken afloop. Het aantal lijders is verbazend groot en eene ongekende, drukkende stilte heerscht er op de straten. In een gemeente tusscben Maas en Waal besloot de raad tot den bouw van een nieuw gemeentehuis en tevens werd overeengekomen, dat daai'bij een lokaal beschikbaar zou gesteld en ingericht worden tot telefoonkantoor. Aan de uitvoering van dit uitnemend goede plan werd ijverig gewerkt, zoodat aan het eind van het afgeloopen jaar de raadsleden met genoegen het nieuwe gebouw, kant en klaar, in oogenschouw namen. De raadsleden hielden nu dezer dagen weer een vergadering en de vroede mannen besloten geen telefoon aan te schaffen Het heeft er iets van of men een fraaie gaskroon ten geschenke geeft aan iemand op een dorp, waar geen gasfabriek is, zooals indertijd in Gelderland eens gebeurde (R. N.) Zondagavond is te Hoorn eene vrouw, die een winkeltje had, terwyT bare dochter afwezig was, in brand geraakt. Door rookdamp kwamen de buren op het denkbeeld dat er onraad was. Een paar lieden braken de deur open en vonden de vrouw in deer- niswaardigen toestand het ouderlijf tot aan de voeten geheel verkoold Toch gaf zij nog teekenen van leven en werd terstond naar het Stads-Ziekenhuis vervoerd, waar zij een uur later overleed. Men gelooft algemeen, dat misbruik van sterke drank de oorzaak is geweest van dit ontzettend voorval. Te Nieuwer-Amstel is opgericht een comman ditaire vennootschap, genaamdEerste Nederlandsche stoom-kleeder maker ij, ten doel hebbende het ver vaardigen van kleedingstukken uit de stoffen, die door handelaars en winkeliers in confectie manuen- kleederen zeiven ter bewerking worden gegeven. De werklieden zullen voor 25 pet. in de netto winsten der onderneming deelen. -Te Kuilenburg werden Maandagavond de in woners opgeschrikt door het roffelen der trom en het geroep van brand, die men zeide op een wal in de Nieuwstad te zijn uitgebroken. Velen gingen dan ook op weg naar de Nieuwstad doch groot was hunne verbazing, toen zij de bewoners van bet huisje, dat daar in brand zou staan, rustig om den haard vereenigd zagen Welke oorzaak er voor den trom slager geweest is, de trom te roffelen, is niet bekend. België", aldus is de naam van een streek in de Friesche veenkolonie Jubbega, waarvan het mee- rendeel der bewoners lui, onbeschaafd en ruw is. Velen hunner ontvangen des winters bedeeling na koffiekleurige huid, die bij sommigen glimt, alsof ze gepolijst is. Om 9 '/2 uur is 't besteld dat we aan wal zullen gaan op Poela Pisang, het geheele detachement. Daartoe worclen twee sloepen beschikbaar gesteld; in iedere sloep 25 man met twee onderofficieren en den matroos, die aan't roer staat. De soldaten moeten zelf roeien of pagaaien, daar de andere matrozen niet gemist kunnen worden bij het lossen. Die taak wordt door hen bereidwillig aanvaard, twee nemen ieder een riem en de andere een pagaai, een soort houten schop met handvat, die met beide handen bewogen wordt en waarmee men bet water wegschep! langs de boot. We roeien nu naar het eiland toe, recht op een der steigers aandooi de nogal hevige branding gaat het uitstappen niet gemakkelijk. Maar we komen er toch en nadat alles ontscheept en de verzamelplaats aangewezen is, ver spreiden we ons in alle richtingen over het eiland. Het eiland is niet groot, men kan het in drie kwar tier rondloopen, er zijn wegen door en om het eiland gelegd door dwangarbeiders, waarvan we de woningen voor ons zien staan. We slaan de groote laan links in. We zien allereerst binnen een kleine omheining twee recht opstaande grafsteenen. Hier liggen offi cieren der zeemacht begraven. Iets verder staat een groote kolenloods. Aan onze rechterhand loopt een rots, de eigenlijke kern van het eiland, steil naar bovenwat lager ligt dan die rots is aangeslibd. Die rots is van onder tot boven zoo dicht begroeid, dat we geen grond kunnen onderscheiden. Aan weers zijden van de laan zien we planten en boomen, ver schillend van soort en grootte, alles door en in elkander gegroeid, klapperboomen, pisangboomen, waringins, verschillende palmen, bloemen en heesters, reusach tige varens, aloë's en daartusschen, op en om de in den zomer niet meer gearbeid te hebben dan noodig is voor hun levensonderhoud. Maandag 4 Januari was het voor hen bedeelings- dag. Daar de vorst weder uit den grond was, had het armbestuur den onderstand verlaagd. De Belgen hadden hiermede echter geen vrederuim honderd hunner belegerden de woning van den armvoogd en dwongen hem een zelfde bedrag als de vorige week te betalen, terwijl zij voor het lange wachten ieder een half brood eischten. Ook dit werd gegeven. Zij trokken hierop af, doch verklaarden den volgenden Donderdag terug te zullen komen om een extra- bedeeling. Op dien dag echter bewaakte eene brigade maréchaussee, sterk één brigadier en acht bereden manschappen, de woning van den armvoogd en toen nu de samengeschoolde bende weigerde uiteen te gaan, werd een charge gemaakt. Niemand werd daarbij gedeerd, doch de charge had ten gevolge dat de Belgen" huiswaarts keerden zonder extra- bedeeling. De brigade, uit verschillende dorpen ge- recpiireerd, blijft voorloopig te Jubbega. Maandag heeft de gewone bedeeling zonder stoornis der orde plaats gehad. Hbl.) De reiziger van den juwelier B. W. te Bergen- op-Zoom is sedert eenige dagen met de hem toe vertrouwde gouden en zilveren werken, ter waarde van ƒ3000, spoorloos verdwenen. Men denkt dat hij de wijk naar België genomen heeft. De politie tracht zijn spoor te vinden. Een onbekende man, die Dinsdag in de West- duinen door eenige Sckevemngevs werd aangetroffen en naar het politiebureau te 8cheveningen overge bracht, is van daar naar het Centraal bureau van politie te 's-Hage vervoerd, doch ook daar kon men uit de vreemde gebaren en taal van den zwerveling niet opmaken tot welke natie hij behoort of van waar hij komt. Men vermoedt echter, dat men te doen heeft met een Eskimo, Groenlander of bewoner van een dei- meest noordelijke Russische streken. De man, naar gissing (omstreeks 30 jaar oud, is van middelbare grootte. In plaats van schoenen beeft hij zijn voeten in lappen leder gebonden, terwijl hij op zijn hoofd, dat met lang zwart haar is begroeid een vreemdsoortigen bonten muts draagt. Hoe de man in de duinen is verzeild geraakt en waarmee hij zich op zijn zwerftochten voedde, is onbekend. Toen men hem vond was hij in 't bezit van eed mand en een stok. Voorloopig is hij door de politie in het Huis van Bewaring onder dak gebracht, om later over de grenzen te worden gezet. De Vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg heeft van het H. S. familiefonds een vorstelijke gift van ƒ1000 ontvangen en van het Sehorerfonds eeu gift van 400. Wat men al niet van aardappelen maakt Als het nieuwste op dit gebied is het fabriceeren van knoopen daaruit. De aardappels worden daartoe met sommige zuren behandeld en daarna geperst. Zij zijn dan zoo hard als steen, zoodat zij als ivoor of hoorn bewerkt kunnen worden. Alleen een deskundige kan de daaruit vervaar digde knoopen van ivoren onderscheidenzij zjjn echter veel goedkooper. Het sap van meloenen bezit de eigenschap om taai vleeseh malsch te maken. Als men taai vleeseh 10 minuten in met meloen- sap vermengd water legt, wordt het eetbaar en goed. Te Goënga zijn een paar knapen, broeders van 6 en 8 jaar oud, die op weg waren naar de school te Gauw, door het ijs gezakt. De oudste is verdronken, de jongste met moeite gered. In de haven van Rotterdam ligt reeds gerui- men tijd een geheele vloot met koren geladen Rijn- schepen op de aangekondigde verlaging van graan rechten in Duitschland te wachten. Eene dépöohe aan Lloi/d, te Londen uit Hong kong ontvangen, meldt den ondergang der Engelsche stoomboot Namc/iow, welke in de Chineesche wateren in geregelden dienst voer, in de nabijheid van Cupchi-punt. Daarbij zijn 414 menschen omgekomen, onder welke de geheele Europeesche bemanning. De ramp is veroorzaakt door het breken van de schroefas. boomen, heesters en bloemen, slingerplanten, die zich naar alle richtingen uitstrekkentusschen dien chaos van groene struiken en takken steekt een ananas plant haar puntige bladeren naar boven en fladderen enkele groote zwarte vlinders heen en weer. Alle soorten van planten op te noemen is ondoenlijk, trouwens ik ken de namen nieteen botanicus ben ik niet. Maar dit kan en moet ik zeggende natuur is hier prachtig, heerlijk, ik had mij dien planten groei zoo niet voorgesteld. Eeuwig groen is het hier. Vooral wekten de reusachtige pisangbladeren inijne verwondering op en de hooge waaiervormige klap perboomen, waaraan boven aan den stam onder de bladeren de vrucht zit ter grootte van een gewoon mensclienhoofd. De natuur strooit in deze gewesten have gaven met kwistige hand uit. Verdei' gaande zien we links van ons wéér een door bamboe omringde begraafplaatshier liggen matrozen, mariniers en officieren naast elkander. De dood heeft hen allen op éene lijn gesteld, behalve dat op het graf van den officier een marmeren ge- denkteeken staat, waarin met vergulde letters zijn titel en betrekking gebeiteld is, terwijl op het graf van den matroos een eenvoudig zwart houten bord, aan een paaltje bevestigd, staat en met witte letters, ruw geschilderd, zijn naam, benevens de naam van den vriend, die hem dit laatste eerbewijs aandeed. Het maakt een zonderling contrast met het mar meren gedenkteeken. We verlaten het kerkhof en zetten onzen weg voort. Deze. loopt nu op een smal pad uit, dat zich lang? het strand uitstrektaan onze linkerhand de zee en rechts rotsen, met hier en daar diepe holen en spleten. Door die spleten en scheuren baant zich het water, dat van boven komt, een weg öf naar zee of het wordt door bamboepopen in een putge- In een onderhoud mot een dagbladberichtge ver te Parijs heeft baron Hirsch verklaard, dat de Argentijnsche Regeering 5 van de gevraagde 7 rnil- lioen acres" land ten behoeve van Joodsche kolo niën had toegezegd. In de provincie Buenos-Ayres zijn er reeds drie gevestigd. Dit jaar dacht men 20,000 Israëlieten te doen emigreeren. Gevolgen eener aankondiging. Zekere San derson, eigenaar en redacteur van de te St.-John Cityin Noord-Amerikaverschijnende American Standarden een hartstochtelijk jager, plaatste on langs een annonce in zijn blad, waarin hij verklaarde met genoegen een jachthond te zullen aannemen, dien een van zyn vriendelijke lezers hem wel zou willen schenken. Een dag nadat de annonce ver schenen was werden 10 honden ingeleverd, den vol genden dag kwamen er 32 en den derden dag 67. San derson was dus eigenaar van 109 honden, maar hjj ont ving tevens een rekening van j 1000 voor kost en in woning der ten geschenke ontvangen honden, 18 aan klachten wegens nachtelijk burengerucht en 114 eischen tot schadevergoeding van buren, die beweer den dat de honden hun tuinen hadden vernield. San derson joeg al de honden weg. Een dergelijke woeste jacht hadden de oudste menschen van St.-John City nooit beleefd. Er was geen inwoner, die niet gebeten werd. Toen een oude juffrouw,die een beet in de kuiten had gekregen, aan een beroerte stierf, zeide men dat de honden van Sanderson dol waren. De ongelukkige jager, tegen wien niet minder dan 463 processen werden begonnen, werd nu bovendien wegens man slag door onvoorzichtigheid aangeklaagd. Sanderson is naar een naburigen Staat gevlucht, waar hij nu over de gevolgen van annonces nadenkt. Laatste en telegraphische berichten. lüapelle. Als bedolven onder kransen van fami lieleden en vrienden, waaronder een van het bestuur van den polder »de Breede Watering bewesten Ier- seke" en éen van vele dorpsgenooten van den over ledene, werd hedenmorgen het stoffelijk overschot van mr. Boudewijn Yerselewel Yan der Bilt alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de groeve sprak de heer P. J. Yan der Mandere, èn als hoofd der gemeente èn als lid der familie een hartelijk woord van waardeering en dankbare erkenning voor alles wat de overledene voor zijne woonplaats, zijne omgeving en zijne familie is geweest. Vervolgens wijdde de heer J.. Oele Hz. namens het bestuur van den polder »de Breede Watering van Ierseke", waarvan de overledene dijkgraaf was, een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den man, onder wiens directie zooveel tot stand is gekomen ter verbetering van den toestand des polders, zijne afwatering en oeververdediging. Nadat de zoon van den overledene alle aanwezigen hartelijk bedankt had voor de laatste eer aan zijn vader bewezen, verlieten allen den doodenakker onder den indruk van een eerbiedwaardig en nuttig mensch en vriend te hebben verloren. Verkoopingen en Verpachtingen. Dataro. 20 Jan., 20 20 - 21 22 27 28 29 3 Febr. 10 11 18 24 25 26 Voorweqien. Information. land, Pelle en Lanseu Croin. verp. dijk, Pilaar. Plaats. Hoedekenskerke, Krabbendijke, Wemeldinge, boomen, Gallij. Meren?. WcmeJdinge, hofstede, boomgaard, land. Gal'is Merens. Iers ke, woonhuis en erf, Mnlock Houwer. Niss-, huiVaad en planken, Van der Kloes 's-Heer Arendskerke, hoefje, Pilaar Wolferlsdijk huizen en erven, Pilaar. Goes, schorren en slikken, Outv. reg. en dom. woonhuis. Van der Kloes. woonhuis en erf, Pilaar, inspan, inspan, AJieuwd1 rp, Woltertsdijk, Driewegen, Nieuwdorp, Kapelle, 's Heer Arendsk., boereuiuspau, Van der Kloes. Van der Kloes. Gallis Alerens. Mulock Houwer. Burgerlijke Stand Goes van 13 tot 15 Jan. 1892. Geboren 13, Adriaan, z. v. Jacob De Dreu en Neeltje WestveerMaria Catharina, d. v. Johan nes Anthonie De Witte en Anna Maria De Jonge 14, Adriana Rijn, d. v. Jan Rijn en Geertruid Pikaar. leid. Er zijn hier op het eiland twee groote zoet- waterputten. Een eind verder is een weg, die land waarts leidt. We zullen dien volgen; hij stijgt aan merkelijk. Het pad is glibberig, veroorzaakt door de vele regens. Na een paar minuten geloopen te heb ben, wordt de weg vlak en zijn we op den top van de hoogte gekomen en staan we voor een 8 Meter hoogen toren of liever gezegd steenen cylinder, want erin gaande zien we niets dan kale muren en boven ons den blauwen hemel. Hij is geheel ledig, geen trap, zelfs geen spoor van iets om naar boven le komen. Het is de oude vuurtoren, hij is van binnen en buiten bekrast met bonderden namen. Hij doet thans geen dienst meer en staat hier verlaten. Hij is vervangen door een nieuwen ijzeren toren, die een 20 M. be neden ons, dicht aan zee staat, 't Is stil hier, rechts en links wordt het uitzicht belemmerd door het houtgewasvoor ons evenwel hebben we tusschen de rotsen een omstreeks 4 M. breede opening, waar door we uitzicht hebben op de zee. Beneden ons hooren we het gedonder van de branding tegen de rotsen en op het strand. Wij zullen even een kijkje nemen daar beneden, wij gaan door bovengenoemde opening langs een smalle trap naar beneden, wat een halsbrekende toer is. Er kan slechts een tegelijk gaande trap die uit ronde houten blokjes bestaat, is hier en daar uitgesleten en het hout vermolmd. Evenwel, we komen beneden, gaan voorbij den nieuwen vuurtoren, slaan den boek van eene rots om en staan nu voor een tamelijk groote Maleische woning. De woning is, zooals alle Maleische wonin gen, van een veranda voorzien, waaronder een paar luierstoelen staan en is van planken en bamboe gebouwd. Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1892 | | pagina 5