1892 N°. 6. Donderdag 14 Januari. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per GOESCHE COURANT. Een liberaal schandaal noemde de Schaepmanniaansche Zuid-Hollander de benoeming van mr. Geradts tot burgemeester van Roermond. Het blad deed dit, omdat mr. Geradts liberaal was. Hieronder volgt de meening der Katholieke Roer- mondsche bevolking over die benoeming, welke mee ning wel eenigszins van die van de Zuid-Hollander afwijkt. De N. R. Ct. bevat nl. bet volgende bericht uit Roermond Onder eene onbeschrijfelijke geestdrift der burgerij deed zooeven de nieuwe burgemeester mr. Louis Geradts zijnen intocht in deze stad. Het bulderen van het geschut bij aankomst van den trein werd overstemd door bet gejuich van de duizenden, die bet ruime stationsplein vulden. Een onafzienbare stoet, bestaande uit een 50tal vereenigingen, genootschappen en sociëteiten, bege leid door banieren en muziekkorpsen, bracht den nieuwen burgemeester langs da rijk gevlagde straten naar bet stadhuis. Uit de ramen der woningen wuif den Roermond's scboonen den beer Geradts bare welkomstgroeten toe. Na afloop der openbare plechtige raadsvergadering begeleidde de feeststoet, gevolgd door duizenden jui chende toeschouwers, den burgemeester naar zyne woning. Gedurende het diner dat de beer Geradts beden- avond de autoriteiten der stad aanbiedt, zullen hem de muziekgezelschappen serenades brengen, waarbij zich geheel Roermond in fakkeloptocht zal aansluiten. De fabrieken staan stil en de kantoren zijn gesloten, alles beweegt zich in zondagskleeding langs de straten. De Stand, schrijft »Een inzender in de Boodschapper vraagt heel natuurlijk, of we voor de Prov. Staten dan toch niet met de Roomscben kunnen saam- werken, uit bet oogpunt van bevordering van de proportioneels vertegenwoordiging der minder heden. Dit kan niet. Vooreerst niet, omdat het onoprecht zou zijn. Feitelijk zou men bedoelen de saamwerking t© doen voortduren, en dan zou men er dit schijntje aan geven. Ten tweede kan bet niet, omdat dit stelsel er toe leiden zou, om in provinciën, waar de liberalen in de minderheid zijn, met de liberalen mee te werken. En ten derde eischt saamwerking met de minder heden, dat ge niet met e'ene minderheid, maar met de minderheden saamloopt. En bovendien, ook afgezien van deze logische be denkingen, sta bier dan de vraag, of bet aangaat, onzerzijds als anti-revolutionairen, ons ook maar te leenen tot politieke samenwerking met een staat kundige partij, die ons derwjjs beschimpt en smaadt, als dit in tal van roomsche organen nu lange maanden geschied is." Het bovenstaande staat te lezen in bet nummer der Stand, van Maandag 11 Januari op de eerste bladzijde. En op de vierde bladzijde komt een adver tentie voor, door de besturen van Nederland en Oranje, de katholieke kiesvereeniging en Amsterdam gezamenlijk onderteekend, waarin wordt aangekon digd, dat voor de verkiezingen te Amsterdam van Dinsdag 12 Januari als candidaten zijn geprocla meerd voor de Prov. Staten de beeren W. Hovy en mr. J. A. N. Travaglino en voor den gemeente raad de beer Cb. R. Kou veld. De samenwerking met de roomschen, waarvan de Stand, van 11 Jan. beslist verklaartDit kan niet", wordt dus voor de verkiezing van 12 Januari door de anti-revolutionairen in practijk gebracht en als derden in den bond worden de radicalen er bij ge nomen. Als bjjdrage, welke waarde er te hechten is aan de verklaringen, die de Standaard gewoon is met zooveel beslistheid en stelligheid at te leggen, dat men geneigd zou zijn twijfel schier als heilig schennis te beschouwen, is dit geval bijzonder sprekend. GOES, 18 Januari 1892. Gisteravond vulde een talrijk publiek de groote zaal van »de Prins van Oranje" om een woord te hooren over den Amerikaanschen jonge lingsbon d, wel een tegenstelling met den vori- gen avond, toen een sociaal-democratische lezing was aangekondigd, waarvoor twee vrijwillig belang stellenden waren opgekomen! De heer J. VonBurk, die gisteravond optrad, en door den heer Van Bom mel, agent van den Ned.-bond werd ingeleid, is Nederlander van oorsprong en spreekt dan ook zuiver en vloeiend Nederlandsch, alhoewel met een weinig Engelscb accent. Als predikant te Oberlin werkzaam was hij naar Nederland gekomen, om de wereldcon ferentie te Amsterdam bij te wonen, en vertoefde nu nog eenigen tijd in ons land, om te getuigen van den bond, door hem vertegenwoordigd. Niet," dat bij de Nederlandsche jongelingsscbap Ameri- kaanscb wilde maken, maar hij wilde Amerika ten voorbeeld van Nederland stellen. In 1844 ontstond de eerste jongelingsvereeniging. Zij bestond uit eenige leden, die des Zondags bijeen kwamen en een hoofdstuk uit den bijbel lazen en daarover dogmatiseerden. Veel nut werd daardoor niet gesticht, betgeen zij dan ook inzagen. Om des Zondags alleen den mantel der jongelingsscbap om te hangen, geeft geen baat voor de kerk. Onder kerk begreep spr. niet een gebouw met muren en ramen, ook niet een genootschap, neende kerk was voor hem overal, waar de Christus verkondigd wordt als bet eenige middel, waardoor zaligheid te verkrijgen is. En daartoe kan de Chr. Jongelingsbond veel bij dragen maar zij moet bet vereenigingsleven huldi gen, zooals dat in Amerika bet geval is. Daar is in iedere plaats slechts éen vereeniging, en men beschikt daardoor over genoegzame krachten, om het kwade te bestrijden. Alles wat bestaat en wat onder het bereik ligt, mag gebezigd worden voor dien strijd. Er begonnen in Amerika in verschillende plaatsen weldra prachtige gebouwen te verrijzen, met elec- triscb licht, de driekleur van den nok, groote zalen voor lectuur met duizenden boeken en de meeste tijdschriften en courantenvoor spelmet domino- steenen en kegelbaanvoor lichaamsoefeningmet gymnastiek-toestellen enz. Het gebruik maken van dat alles is geoorloofd, wantde jongelingen hebben den Heer gevraagd bet te zegenen. De afschuw, dien sommige Christenen aan den dag legden voor gym nastiek, is dwaas vooroordeel. De jongeling kan beter drie- of viermaal rond het rek buitelendan dat hij eens ten onderste boven tuimelt in de goot. In Chicago wordt nu een gebouw voor de Jonge lingsvereeniging opgetrokken, dat 3 millioen gulden kost en uit eigen fondsen geheel wordt bestreden. De vereeniging bestaat uit werkende en gewone leden. De eersten hebben de proef doorstaan en kun nen tot lid van bet bestuur of van de verschillende comité's gekozen worden. Om gewoon lid te worden meldt men zich slechts aan bij den Secretaris, die in het gebouw der vei-eeniging zitting houdt en alle mogelijke inlichtingen geeft. De contributie bedraagt 3 dollars, en daarvoor mag men gebruik maken van alles wat in het gebouw aanwezig isgymnastiek zaal, leeszaal, speelzaal, badkamers, onderricht in Fransch, Engelscb en boekhouden enz. In New-York telt de Chr. Jongelingsvereeniging duizenden van leden. Dikwijls zijn er des avonds 8 a 900 in het gebouw bijeen. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 30 millioen guldenaan tractementen wordt onge veer 5 millioen betaald. De vereeniging werkt voor namelijk onder de negers, de studenten, de reizigers en het treinpersoneel. Vooral de arbeid voor de ar beiders aan de spoortreinen heeft goede resultaten. Men geeft hun gelegenheid om in het gebouw, dat in de nabijheid van het brandpunt der treinen is opgericht, uitterusten, voor weinig geld eenige ver- versching of eten te verkrijgen, zich onledig te hou den met spel en lectuur, en zoodoende houdt men hen buiten de kroeg en buiten de verleiding. En hoe krijgt nu de vereeniging al het geld, dat zij benoodigd heeft 'l Vooreerst uit de contributiën der ledenmaar deze zouden niet voldoende zijn. Daarom is een tweede hefboom noodig en deze wordt gevonden in de giften en vrijwillige bijdragen. De groote Vanderbilt, de spoorwegkoning, zegt: »als mijn mannen leden zijn van de Christelijke Jonge lingsvereeniging, dan is mij dit meer waard, dan alle andere zaken in mijne onderneming". En hij stort vrijwillig duizenden dollars in de kas der vereeni ging. De heer Stuart, een vermogend manufacturier, stelde onlangs nog 15000 dollars ter beschikking van de Christelijke Jongelingsvereeniging, daarbij te ken nen gevende, dat, als hij des avonds te 5 a 6 uren zijne magazijnen en winkels sluit, hij voor zijn volk gelegenheden moet weten aan te wijzen, om den avond gezellig en goedkoop door te brengen, en zulk eene gelegenheid is de Christelijke Jongelingsver eeniging. Krachtig spoorde spr. zijne hoorders aan om in Nederland, zij het ook van verre, dat flinke voor beeld van het jonge Amerika na te volgen. Maar daartoe is verdraagzaamheid, liefde en eensgezindheid noodig, evenals dit in Amerika zoo zichtbaar aan den dag komt. Aan hem, die zich aanmeldt voor het lidmaatschap der Chr. Jongelingsvereeniging, stelt men den eisch, dat hij lidmaat worde van een kerkgenootschap doch men laat hem in de keuze geheel vrij. En zoo schrijden hand aan hand op de bane van het Christelijk leven, en met krachtige samenwerking, voorwaartsde Hervormde met de Chr. Ger., en de Doleerende, en de Doopsgezinde, en de Baptist, en de Methodist enz. Daarbij wil men getrouw kerkbezoek, dat, belaas in Nederland zooveel te wenschen overlaat. Tijdens spreker, met de wereld conferentie, in Amsterdam was, werden op hetzelfde tijdstip door eenige belangstellenden alle kerken bezocht en men kon te zamen niet het getal van 400 jongelingen verkrijgen, die in de kerken aan wezig waren. En stelt daar tegenover nu eens, dat blijkens de statistiek over 1889 in de gevangenissen verblijf hielden 24000 jongelingen, wordt het dan geen tijd, zoo vroeg spr., om ons met alle kracht aan te sluiten aan de Chr. JongelingsvereenigingDe Staat vormt een legermacht om ons land te be schermen tegen een vyand, die misschien nimmer zal komen, en de Chr. Jongelingsvereeniging bestrijdt een vijand, die er is en eiken dag zijne offers vraagt. Welnu, zoo eindigde hij, steun dan die vereeniging met uw lidmaatschap, met uwe giften, met uwe gebeden. De beer Yan Griethuysen, predikant bij de Herv. gemeente te Goes, sloot de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan den spreker, en krachtige opwekking tot deelneming aan de schare, en eindigde met een gebed. Door den gemeenteraad van Bennebro.ek is in zijne- vergadering van den 11 dezer tot Secretaris en Ontvanger dier gemeente benoemd de heer jhr. H. Van Panhuijs, vroeger volontair ter Secre tarie alhier. Te Kapelle overleed jl. Maandag na eene kortstondige ziekte op bijna 78jarigen leeftijd mr. B. V. Van der Bilt, een man, die niet enkel in de plaats zijner inwoning, maar op geheel Zuid- Beveland, algemeen geacht was om zijne rechtscha penheid en zijn edel karakter. Zijn dood veroorzaakt dan ook eene ledige plaats, niet slechts in zijn fa miliekring, maar in menig college, die moeielijk zoo waardig zal kunnen worden bezet als door_den over ledene. Want, al kan in den gebruikelijken zin van het woord niet gezegd worden, dat mr. B. V. Van der Bilt veel aan het publieke leven deelnam, toch bekleedde hij menig openbaar ambt. Boudewijn Verselewel Van der Bilt werd te Goes geboren 23 Februari 1814 en werd, na in 1838 zijne academische studiën in de rechtswetenschap te heb ben voltooid, in 1840 benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Goes en het volgend jaar tot ont vanger-griffier van den Willem-Annapolder. In 1846 werd hij lid van den gemeenteraad van Kapelle en een jaar later kantonrechter te Goes, welk ambt hij bekleedde tot 1877, toen hij op verzoek op wacht geld werd gesteld. Inmiddels was hij in 1874 ach tereenvolgens benoemd tot dijkgraaf van den polder »de Breede watering bewesten lerseke" en gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zeeland, welke beide laatste betrekkingen hij met het lidmaatschap van den Raad van Kapelle tot zijn dood toe be kleedde. Wat mr. V. d. Bilt in die verschillende functiën heeft gedaan en op welke wijze hij die betrekkingen beeft vervuld is genoegzaam bekend en zijn gemis zal zich allerwege lang doen gevoelen. Met hem verliest onze omgeving weder een van die nobele figuren, waaraan ze eertijds zoo rijk was en die bij vaak groote verdeeldheid door vriend en tegenstan der niet anders dan met hoogen eerbied werden begroet. Door het overlijden van mr. B. V. Van der Bilt moet in het district Goes binnen twee maanden een© verkiezing plaats hebben voor een lid der Prov. Staten en aangezien mr. Van der Bilt den eersten Dinsdag in Juli van dit jaar aan de beurt van aftreding was, moet op den tweeden Dinsdag van Mei a. s. het nieuw te kiezen lid aan eene nieuwe verkiezing worden onderworpen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de gewone tijd van de vergade ring der Prov. Staten op den eersten Dinsdag in Juli is, zoo zou het geval zich kunnen voordoen, dat het nu te kiezen lid volstrekt geen zitting kan nemen. Alleen wanneer de vergadering, noodig door de vacature in het college van Gedep. Staten wegens het overlijden van mr. Berdenis Van Berlekom en waarin mede binnen twee maanden moet worden voorzien, plaats heeft na de nu te houden verkiezing, zou die vergadering door het nieuwe lid, na goed keuring zijner geloofsbrieven, kunnen worden bij gewoond. Kapelle. Met ingang van 29 Januari a. 6. zal de heer De Vries, stationschef alhier, van standplaats veranderen en naar Helmond vertrekken. Met dat tijdstip is tot stationschef alhier aangewezen de heer Janssen, thans chef-adsistent op den buitendienst te Venlo. Bij Koninkl. besluit van 4 dezer is pensioen verleend o. a. aan J. Meulineester, wed. J. Groot- j a n ssluisknecht aan het kanaal door Zuid-Beve land, ten bedrage van 144 'sjaars. De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vacature-Donker) den heer J. BreebaartKz. te Winkel, met 80 van de 53 geldige stemmen. Het rijkstelelegraafkantoor met telefoon dienst te Zaamslag, dat op 8 dezer tijdelijk werd gesloten, is thans op den vroegeren voet heropend. De Rijks middelen brachten in Dec. jl. op 9,396,784.53 tegen 9,175,731.751/2 in Dec. 1890. De totale opbrengst in het afgeloopen jaar was 117,456,331.07 */2 tegen 114,366,896.99 in hei vorige. Omtrent de bekende geweren-quaestie kan het N. v. d. D. thans het volgende mededeelen »Toen de Minister van Oorlog bevelen uitvaar digde omtrent het houden van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel gaf hij tevens last, daartoe ge weren »model 1871" te bestemmen. Niet kunnende vermoeden, dat die bevelen niet in alle opzichten zouden worden nagekomen, kon de Minister met volle overtuiging den heer Van Löben Seis het be kende antwoord geven. Het nalezen der gevoerde discussiën gaf den Mi nister echter aanleiding zekerheidshalve nog een onderzoek in te stellen bij de bevelhebbers in de drie militaire afdeelingen, en nu bleek, dat ten gevolge van een misverstand, in een der drie mili taire afdeelingen ongeveer 600 geweren nieuw model in gebruik gegeven waren voor de vrijwillige oefe ningen. Al kan er dus geen sprake zijn van »door het geheele land verspreide geweren der inf.-regimenten", te ontkennen valt het niet, dat er misverstand heeft plaats gehad." Het Tweede-Kamerlid mr. Farncombe Sanders is vrij ernstig ongesteld. De surnumerairs der posterijen, die in 1891 zijn aangesteld en verplicht zijn om, alvorens tot het examen van commies te worden toegelaten, een aanvullings-examen af te leggen in de beginselen der stelkunde, meetkunde en natuur kunde, zuilen in October of November dit examen hebben af te leggen. Aan de verschillende bureaux van de provin ciale inspecteurs der directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verzamelen van statis tieke tabellen in zake het patent recht, op last van den minister van financiën door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Januari aan het depar tement van financiën moet worden ingezonden, bevat eene uitgebreide beroepstelling, getrokken uit de registers der patenten over den dienst 1890/91, en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefe ning van elk der beroepen in totaal is opgebracht. Eene proefneming, die de heer Chamberland onlangs in het laboratorium van Pasteur te Parijs deed, heeft hem tot de ontdekking geleid, dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van kaneel, zelf reeds door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geen smetkiem langer dan enkele uren in het leven blijven in tegen woordigheid van kaneelgeur. Naar zijne meening is het bederfwerend vermogen, om nl. microben te dooden, niet minder dan bij sublimaat. Daarbij is kaneel voor den mensch geheel onschadelijk. Het is daarom volgens genoemden geleerde dik wijls goed, in plaatsen, die door typheuse koortsen of cholera besmet zijn, een aftreksel van kaneel te drinken. Een lezer van het H.blad schrijft naar aanleiding daarvan Het is zeker niet ondienstig op te merken, dat men daartoe dan ook werkelijk kaneel neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soor ten, maar pijpkaneel vrage (de fijne Ceylonsche is waarlijk goedkoop genoeg tegenwoordig)* Wanneer men daarvan dan een pijp aan kleine staaQes snijdt, zoo'n staaije in den mond houdt als ware het een kleine sigarette dan is de aanwending dood eenvoudig, gemakkelijk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis uitvoerbaar". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Chr. Ger. gem. te Roon door ds. J. W. Gunst, te Brouwershaven. Op het drietal bij de Ned. Herv. gem. (vaca ture-Westhoff) te Amsterdam staat no. 1 ds. De Visser, te Rotterdam. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Zaamslag door ds. G. B. Fijnvandraat, te Nieu- werkerk (Duiveland)voor het beroep bij de Chr. Ger. gem. te Meliskerke door ds. J. W. WegcliG- laar, te Dirkshorn.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1