FEUILLETON. hel dagboek van een Koloniaal. reeds het contracteeren geëindigd, daar zy reeds nu voldoende van wortelen voor de aanstaande campagne voorzien zijn. De fabrikanten kunnen coulant 161/4 en 16 1/2 per 100 K.G. voor Oct./Dec. suiker maken. Inzake den aanleg eener vluchthaven ten behoeve hoofdzakelijk der Zeeuwsche schip per y zou de Minister van Waterstaat als plaats van aanleg de voorkeur geven aan den polder Ga- lathé, onder Ooltgensplaat, boven Oude-Tonge. 16 Januari a. s. hoopt de heer M. M a r ij s te Scherpenisse den dag te herdenken, waarop hij voor 30 jaar in dienst trad bij de posterijen. Eerst (18621869) deed hij dienst als postbode van Aksel op Ter-Neuzen en later van Hulst over Aksel naar Ter-Neuzen. Met 18 April 1869 werd hij benoemd tot brievengaarder, en bediende hij achtereenvolgens de hulpkantoren Grauw, Kruiningen en Scherpenisse. Behalve in zijne verschillende standplaatsen is de heer Marys ook een goede bekende bij verschillende muziekgezelschappen in Zeeland door het arrangeeren en componeeren van verschillende muziekstukjes. Te Aksel en te Zaamslag was hij directeur van een harmoniegezelschap; zelf bespeelt hij verschillende muziekinstrumenten. De landbouwcommissie, ingesteld bij besluit van 18 September 1886, beeft een uit voerig verslag uitgebracht, dat opgenomen is in de Staats-Courant van den 7en dezer. De commissie verklaart zich daarin sterk ter ver betering van het kredietwezen voor de oprichting van eene Staatshypotheekbank, die tegen lage rente hypothecair erediet zou verschaffen, zonder winst bejag. Zoodanige bank zou voorzien in eene werke lijke behoefte, een steun kunnen zijn voor de land- bouweigenaars en een krachtig middel om de insta biliteit van het bezit, dat het onvermijdelijk gevolg is van lichtvaardig erediet, in de toekomst te ver minderen. De Amsterdammer bevat een protest van »een geacht ingezetene van Limburg" naar aanleiding van het artikel van de Zuidhollander betrekkelijk de b e- noeming van mr. Geradts, een liberaal katholiek, tot burgemeester van Roermond. »Ik heb veel relaties te Roermond, schrijft hij, ben verwant aan eenige aanzienlijke families aldaar en was daardoor in de gelegenheid de benoeming des heeren Geradts van zeer nabij door de Roer- monders te hooren beoordeelen. Ik kan u dan ook volmondig verzekeren, dat minstens 9/10 der bevol king reikhalzend naar de benoeming van mr. Ge radts uitgezien en haar met geestdrift en vreugde vernomen heeftten eerste om zijn enorme popula riteit en ten tweede om zijne gematigdheid. Men beschouwt het als zeer waarschijnlijk, dat juist door deze benoeming een einde zal worden gemaakt aan den hevigen strijd tusschen de katholieken en de liberalen, die gedurende zooveel jaren het leven der Roermondsche burgers vergald heeft. Verder weet ik met volkomen zekerheid, dat geen enkel r.-ka- tholiek raadslid heeft willen solliciteeren en dat de Raad en corps den nieuwbenoemde dadelijk is gaan feliciteeren, terwijl bem door alle muziek-, zang- en schermvereenigingen schitterende ovaties werden ge bracht, en nu wensch ik te vragen of deze benoe ming als regeeringsdaad den naam van schandaal verdient Ten aanzien van het eerstvolgend examen (in April of Mei a. s.) voor de betrekking van sur numerair der p 0 s t e r ij e n is 0. a., in afwijking van vroeger, bepaald, dat door een geneeskundige, daartoe vanwege den Minister aan te wijzen, zal onderzocht worden, in hoever de adspiranten vol doen aan de vereischten wat betreft een gezond lichaamsgestel, vrij van gebreken en bepaal delijk in het bezit van goede gezichts- en gehoor organen. In verband hiermede komt de inzending van eene geneeskundige verklaring te vervallen. Zooals wij reeds mededeelden wordt, volgens dr. R. Pfeiffer, de influenza veroorzaakt door een kleinen bacil, die bij de ademhaling in 't lichaam komt. Dr. Pfeiffer vond dien bacil in de lijken van zes influenza-lijders, die in Koch's Instituut te Ber lijn geopereerd werden, in de fijnste vertakkingen der luchtwegen van de longen, welke zij geheel vulden. Wanneer de influenza-bacillen het inwendige der longen in die mate bezetten, dan gaan zij ook 10) 16 Juli. 's Morgens zien we aan stuurboord jcaap Guardafui. Hier leed eens het stoomschip överijsel schipbreuk. De zee is nu effen en kalm het kan hier soms geducht 6poken, vooral om dezen tijd van 't jaar in de maanden Juni, Juli en Au gustus. We zullen volgens de voorspelling van den stuurman ook nog wat profiteeren. Zijn voorspelling schijnt wel uit te zullen komende wind wakkert al meer en meer aan en de zee begint onstuimig te worden. We hebben anders een uitstekenden wind om de vaart van het schip te bespoedigen. Alle zeilen worden bijgezet en we loopen nu drie mijlen in het uur. De wind wakkert meer aan. 17 Juli. Een halve storm. Ons schip slingert als een veertje heen en weer. Het Leeft ons geen erg besten nacht bezorgd. We slingerden in onze kooien heen en weer, al6of we in een schommel zaten. De zee staat hol en gooit ons scbip zoo hevig op zij, dat het dek onder een hoek van 45° staat en men zich overal aan vasthouden moet om niet te vallen. Nu en dan komt een golf aanrollen over 't dek en bezorgt hem, die zich boven bevindt, een nat pak. Het grootste gedeelte is echter beneden en de bleeke gezichten duiden genoeg aan dat de zeeziekte hen weer te pakken heeft. De hemel is helder en de zon beschijnt vriendelijk den strijd, dien de twee ele menten, water en wind, met elkander voeren en waarvan ons schip de dupe is. over in het bloed en daarin heeft dr. Kanon, adsis- tent-arts in het ziekengesticht Moabit, ze ook aan- De gevolgtrekking dat deze bacillus de' ware oor zaak van de influenza is, maakt dr. Pfeiffer op de volgende gronden By 34 influenzalijders vond hij zonder uitzondering de bacillen in de opgegeven stof (daarentegen ont braken die bacillen bij gewone verkoudheden, long ontsteking, bij tering enz., die niet met influenza gepaard gingen). Zoolang het influenza-proces voorduurt en er opgegeven wordt, vindt men ook de influenza-bacil len zoodra er echter beterschap komt en met de andere ziekteverschijnselen ook het hoesten ophoudt, verdwijnen ook de bacillen. Eindelijk is hij er in geslaagd de rein gekweekte bacillen op dieren in te enten, en apen en konijnen langs dien weg de influ enza te doen krijgen. Telkens waanneer zij hoesten, stooten de influenza- lijders millioenen ziektekiemen uit, die door anderen ingeademd worden. Dit verklaart de verbazende verspreiding dei- epidemie. De gezondheidscommissie te Breda heeft het volgende onder de aandachtvan het publiek gebracht Volgens haar gevoelen bestaat er gevaar, dat de influenza van persoon op persoon wordt overgebracht. Derhalve heeft men zich in de eerste plaats te ont houden van het onnoodig in aanraking komen met influenzalijders en het bezoeken van huizen, waarin zich influenzalijders bevinden. Daar echter de ziekte dikwerf onder den vorm van eene lichte verkoudheid begint, en derhalve menschen met influenza, die zich daarvan niet be wust zijn, openbare bijeenkomsten bezoeken, acht de commissie het raadzaam zooveel mogeljjk dergelijke bijeenkomsten te vermijden. Het laatste nieuws omtrent de aanstaande be noeming van een commandant van bet regi ment grenadiers en jagers is volgens den Haagschen corresp. der M. Ctdat niet de staf-offi- cier (artillerist) Kool met het commando zal worden belast, maar een hoofdofficier der infanterie. Eerst genoemde zou echter toch chef worden van een infanterie-regiment, maar buiten de residentie. Dit schijnt het vergelijk te zijn, tusschen kroon en mi nister getroffen. Is thans het hoofdbureau van den aanleg van Staatsspoorwegen opgeheven, de bureaux van aanleg, thans nog te Rotterdam en op een paar andere plaatsen gevestigd, voor de lijn Hoek van Holland, de emplacementen 's-Bosch, Nijmegen enz. zyn in directe verbinding getreden met het Departe ment van Waterstaat. Met Januari zijn, behalve de directeur, weder onderscheidene der oudere spoor wegambtenaren, waaronder die met het toezicht in fabrieken buitenslands belast waren, eervol van hun betrekkingen ontheven. Zij zullen, evenals dat met de vroeger reeds van den dienst onthevenen geschiedde, in de termen vallen voor de toelage, dit de Regee ring den eervol ontslagen spoorwegambtenaren toe legt. Tevens verneemt men, dat de tegenwoordige Minister van Waterstaat, het voetspoor van zijn voor ganger drukkende, de wettelijke regeling der toelage aan eervol ontslagen spoorwegambtenaren voorbe reidt. Ook toonde hij zich bereid om van genoemde ambtenaren, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, weder eenigen in andere takken van 's Rijks dienst te plaatsen. Dit geschiedde reeds bij bet Merwede- kanaal, Waterstaat, enz. Ook de aartsbisschop der Oud-Roomschen te Utrecht, mgr. J. H e ij k a m p is aan de gevolgen der influenza in den ouderdom van 68 jaar overleden. De bekende geschiedschrijver en aardrijkskun dige P. H. Witkamp is te Wijckem bij Nijmegen in den ouderdom van 75 jaar overleden. De leden van de Eerste Kamer komen hedenavond bijeen met het voornemen om, na onder zoek der staatsbegrooting in de afdeelingen, tot het laatst dezer maand uiteen te gaan en dan terug te komen ter openbare behandeling van het budget. Naar men verneemt zal de heer E. A. A. J. De RoyvanZuidewijn wegens Niettegenstaande dit alles halen sommige soldaten een deuntje uit, dat nu en dan tot zwijgen gebracht wordt door een golf, die het dek schoonmaakt. Het signaal voor een oorlam, die straks uitgereikt wordt, wordt door allen met uitbundig gejuich begroet. Het wekt den geest weer wat op. Een veteraan, die reeds voor den derden keer zyn reis doet naar Indië, zegt, terwijl bij met innige zelfvoldoening zijn lippen afveegt en met zijn tong smakt»een lekker happie, vindt je niet, rooie Ik zou nog wel zoo'n tikkertje lusten, jij niet?" wat door onzen »rooie" met een toestemmend gebaar bevestigd wordt. De oude be gint, ten teeken dat het Schiedammer nat hem goed gedaan heeft, uit volle borst een lied aan te heffen. Het is het lied van Neérlande Invalidehet refrein wordt door allen meögezongen. De geest der sol daten laat ondanks het voor allen ongewone leven niets te wenschen over. We houden nog een paar dagen dit weer, waarna de wind wat minder wordt. De zee wordt kalmer. Wel gaat er nog wat deining, waardoor we nu en dan wat duizelig worden, maar anders gaat alles voorspoedigwe hebben nog steeds de zeilen bij en loopen gemiddeld 67 Duitscke mijlen in het etmaal. 21 Juli. We zijn op 8° 22' N.B. Tegen den middag krijgen wij het eiland Minicoi in het gezicht. Het eiland ligt daar als een groene smaragd te midden van den donkerblauwen vloedhet is over de geheele lengte met bosch bedekt, ten minste aan de zijde die wij te zien krijgen. Het zijn meest klapper- en palmboomen, die er groeien. Een heerlijke natuur moet het daar zijn, altijd groen en zonne- schijn in dit tropisch klimaat. Om er te wonen zal redenen ontslag aanvragen als president van de Algemeene Rekenkamer. Met dit ontslag zal tevens vervallen zijn lidmaat schap van den Raad van voogdij over onze jeugdige Koningin, dat hij nu volgens de voogdywet ambts halve bekleedt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kruiningen. In de vergadering van den Raad dezer gemeente van Donderdag jl. werd tot onder wijzer aan de openbare lagere school op het dorp benoemd de heer D. J. Remijn, onderwijzer te Bieze- linge, terwijl werd besloten de jaarwedde van de onderwijzeres op het dorp, mej. J. Ridder, te ver- hoogen met ƒ50 en die te brengen op ƒ500. Kolijnsplaat. Dat het schoolverzuim alhier ook het afgeloopen jaar verre van gering was, blijkt uit de volgende opgaven. Van de 144688 gehouden schooltijden in 1891 werden verzuimd3984 door ziekte, 87 wegens godsdienstplichten67 om weer en wiad20373 door veld- en 9615 door anderen arbeid en 2181 wegens andere redenen, totaal 36307 verzuimen of ruim 25 percent. In 1890 werd ruim 29'/ai percent verzuimd. Het aantal leerlingen op 31 Dec. 11. bedroeg 302, als 184 jongens en 118 meisjes, tegen 317 uit. De cember 1890eene vermindering van leerlingen voor namelijk door de emigratie naar Amerika veroorzaakt. Op de avondschool gingen uit. December 11. school 67 leerlingen, als 48 jongens en 19 meisjes, en op de herhalingsschool 9 leerlingen, allen jongens. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's-Herto- genbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gronin gen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en 'aanleg genieten die genen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voor zien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bij den direc teur der rijkskweekschool die zij wenschen te bezoeken. Rechtszaken. In 1891 werden door de politie te Goes be handeld 416 processen-verbaal, waaronder ter zake van diefstal 13, bedrog (verduistering) 26, bedelarij 4, frauduleus"bankroet 1, vernieling 4, mishandeling en vechterij 24, overtrecling drankwet 3, tengevolge waarvan 2 vergunningen werden ingetrokken, af dreiging 1, openbare schennis der eerbaarheid 3, de overige betroffen meest politie-overtredingen. Over de grenzen van het Rijk werden uitgeleid 11 vreem delingen, nachtverblijf en voeding werd verstrekt aan 91 doortrekkende behoeftigen. Door het O. M. bij de rechtbank te Roermond is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij J. Corbey, burgemeester van Wessem, werd vrijgesproken. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het adminis tratief rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, negende jaargang, eerste aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatHet Recht van Gratie. Erkenning van een natuurlijk kind. Belastingen en retri- butiën. Beantwoording der door de redactie ge stelde vragen. Onze leestafel. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Wisgenkerlte* Gedurende de maand December 1891 werden aan het telegraafkantoor alhier ont vangen 36, verzonden 31, samen 67 telephoonbe- richtenen van af 1 Juli—31 Dec. 1891 ontvangen 232, verzonden 294, samen 526 berichten. Als een bewijs van de drukte aan de post en hulpkantoren op Nieuwjaarsdag meldt men ons dat op het hulppostkantoor te Heinkenszand op 31 Dec. en 1 Jan. jl. ruim vier-en-halfduizend brieven, enz. werden verzonden en ontvangen. het echter wel vrij eenzaam zijn» en toch wonen er menschen, want op den zuidelijken kant van het eiland staat een vuurtoren, die echter zoo hoog is, en zoo ver boven het hem omringende groen uitsteekt, dathij, van welken kant men ook het eiland nadert, overal •kan gezien worden. Dus daaruit besluit ik dat er menschen wonen, al is het dan midden in den Oceaan die vuurtoren moet toch onderhouden worden. Het eiland zelf is een Siameesche bezitting. Overal rond het eiland is een vreeselijke branding. Tot zelfs op een Engelsche mijl afstand zien we het schuim op vliegen. Rond het eiland liggen verscheidene koraal riffen, vandaar die branding. Ze maken dan ook het landen uiterst gevaarlijk en alle schepen ver mijden zooveel mogelijk deze gevaarlijke onderzeesche riffen, waaraan naar alle waarschijnlijkheid dit eiland zijn ontstaan te danken heeft. 22 Juli. Tegen den middag pakken zich zware regenwolken op een en beginnen zich over de zee te ontlasten een echte tropische regenbui. De regen valt bij stroomen neder en in een minimum van tijd is het zeil onzer zonnetent doorweekt en begint het reeds te lekken. Een paar uur daarna en we krijgen de zon weer te zien. 23 Juli. Het middagbestek luidt, dat we op 5° 9' N.B. en nog 296'/2 Duitsche mijl van Padang verwijderd zijn. We naderen steeds meer de linie en stevenen haar in O. Z. O. richting te gemoet. De gemiddelde warmte bedraagt hier 82 graden en is dus wel uit te houden, daarbij er waait steeds een koele wind. lerseke. In het jaar 1891 werden op het tele graafkantoor alhier behandeld 11092 telegrammen, waarvaa 2989 verzonden en 8103 ontvangen. In de postspaarbank werd ingelegd 9200,18 en teruggevraagd 8904,49'/2. Er werden 33 nieuwe boekjes aangevraagd. Borsele. Zaterdag werden alhier 14 jongelingen op persoonlijke aangifte voor de militie van 1898 ingeschreven, welke allen aan een examen in lezen en schrijven werden onderworpen. Daarbij bleek dat algemeen aan de vereischten werd voldaan. Slechts twee bevonden zich zwak in het lezen. Behalve genoemde 14 behooren er nog twee tot de ingeschre venen, die mede ervaren zijn in bedoelde onderwys- vakken. Onze gemeente telt slechts even over de duizend zielen, zoodat met het oog daarop het getal ingeschrevenen voor de militie buitengewoon is te noemen, waarbij zich de aangename omstandig heid voordoet dat niemand het onderwijs heeft ver waarloosd of geminacht. De Influenza neemt in Zieriksee steeds toe en verkrijgt een onrusbarend karakter. Zeer vele sterf gevallen komen er voorvan 31 Dec. tot 8 |Jan. 15, en al mogen daar ook ouden van dagen onder zijn, zeer zeker is het, dat bovengenoemde (ziekte er groo- tendeels het hare toe bijdraagt. Overal heeft zij haren invloed: het politie-personeel is grootendeels vervangen door nachtwakers, de gemeente-secretarie is byna ontvolkt, een paar fabrieken kunnen niet werken door gebrek aan personeel, bet Huis van Arrest en Bewaring is bijna zonder logés, kortom de influenza geeft in deze stad een akeligen indruk. Ook in Schouwen breidt zij zich uit: vooral in een gedeelte van Kerkwerve, Renesse, Noordwelle, Haamstede en Burgh. Tot dusver is zij daar van een goedaardig karakter. (Z. N) Te Oosterhout zyn op eene bevolking van 11,000 zielen ruim 2500 personen door influenza Er zijn in Utrecht zoovele predikanten onge steld, dat niet in alle kerken der Ned. Herv. gem. dienst kan worden gehouden. Ook te Dordrecht doen zich vele gevallen van influenza voor, en de invloed daarvan op het aantal sterfgevallen is zeer goed merkbaar. Zoo werden sedert 1 Januari 46 aangiften gedaan van overlijden, een cijfer tweemaal hooger dan over een zelfde tijd vak in gewone tijden wordt bereikt. Donderdag jl. had aan den oever van den polder »de vier Bannen" van Duiveland, aan den Zuidbout, eene afschuiving plaats. De lengte bedraagt 200 Meters, bij eene breedte van 190 a 200 Meters. Een gedeelte van den Zuid bout, alsmede een gedeelte van de beide sluisnollen aldaar gingen verloren; en er werd op de plaats der vroegere laagwaterlijn eene diepte van 17 M. beneden laag water gepeild. (M. Ct.) Te Vlissingen is Zaterdag aan de werf der Kon. Maatschappij »De Schelde" de kiel gelegd van een sckroefstoomsehip, genaamd Gedeh, in aanbonw voor rekening van de »Rotterdamsche Lloyd". Het grondbezit der Weesinrichting te Neer bosch is dit jaar op nieuw uitgebreid. Een stuk boschgrond langs den weg gelegen, die naar de in richting leidt en van hare bezittingen door een sloot gescheiden, is aangekocht en betaald met ƒ10,000. De oppervlakte van dit stuk bedraagt 7lL H.A. Men is bezig het bosch uit te roeien, ten einde van den bodem tuingrond en weiland te maken (A.Ct.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten huize van zekeren J. te Tudderen bij Sittard inge- broeken en uit een ongesloten kast een bedrag van 75 mark ontvreemd. De vermoedelijke dader, een Pruis, is reeds door de maréchaussée van Sittard opgespoord en in verzekerde bewaring gebracht. Eenige dagen geleden is nabij Barneveld eene vrouw overreden, die uit wilde wijken voor een wagen, die kwam aanrijden. Zij geraakte ondereen, die juist van den anderen kant kwam aanjagen. De vrouw, die in bijzonderen toestand verkeerde, werd door het paard hevig getrapt op borst en lijf, ten gevolge waarvan zij zich ernstig heeft bezeerd. In het naastbijzijnde huis werd zij ingedragen. Naar men verzekert kwam de boer, die het on geluk veroorzaakte, aan de vrouw ƒ0,50 aanbieden, wanneer zij het voorgevallene verzweeg. Een tooneelvoorstelling in den Indischen Oceaan. Er was reeds lang sprake van geweest, ten minste in de laatste drie weken, om passagiers en equipage een vroolijken avond te bezorgen en zoodoende de verveling en de lusteloosheid te verdrijven, die zich op den duur van de meesten meester maakt op zoo'n lange zeereis. Maar tot heden toe was daar niets van gekomen, van Port-Said tot Aden was het veel te warm geweest en de eerste week in den Indischen Oceaan was de zee zoo onstuimig, dat er niet aan te denken viel. Inmiddels konden de spelers zich uitstekend voor hun taak voorbereiden en goed hun rol instudeeren. De voorstelling zou gegeven worden door eenige soldaten, die zich daartoe bereidwillig beschikbaar stelden. De dag van 23 Juli was daar voor vastgesteld en het liet zich aanzien, dat het weer zich goed zou houden. Met de toebereidselen wordt 's middags reeds een aanvang gemaakt en, door de zorg van den admi nistrateur en inet de hulp van de soldaten en een paar matrozen verrijst weldra het tooneel. Hot is opgeslagen aan bakboord, aan de eene zijde de ver schansing op het achterdek en aan de andere zjjde de rooksalon en dameskajuit der le klas passagiers. De laatste is als kleedkamer tijdelijk aan de spelers afgestaan en heeft door eene deur verbinding met het tooneel. Dit is samengesteld uit latten en een paar losse stukken zeildoek. Rechts en links staan een paar coulissen, die voor dat doel zeker altijd aan boord bewaard worden. Het tooneel is afge sloten door een rood gordijn. Er boven ziet men een draperie van vlaggen en eenige andere versieringen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2