Men leest in de Amst. «De minister van oorlog lieeft den last gegeven om de geweren, die buiten de garnizoensplaatsen ten behoeve van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden gebruikt, weder in de wapen magazijnen in te levez*en, en voor die oefeningen geweren oud-model te bestemmen. «Uit deze lastgeving blijkt, dat de Amh. Ct. gelijk had, toon zij den minister er opmerkzaam op maakte, hoe de geweren, voor de mobilisatie aangewezen, niet alle in de magazijnen voorhanden waren." Volgens bekomen inlichtingen zou op het oogen- blik bij den Raad van Toezicht op de Staatsspoor wegen het plan in onderzoek zijn van den heer Ch. Smets, oud-hoofdofficier van het Indisch leger, te Bergen-op-Zoom, betreffende een automati- schen toestel, waardoor, zonder persoonlijke tusschenkomst, de treinen op de spoorwegen bij een dreigend gevaar vanzelf zouden worden geremd. In het geval, dat de rails mochten versperd zijn, hetzij door toeval of door kwaadwilligheid, zal de trein op een afstand van pl. m. 50 meter vóór het gevaarlijk punt vanzelf remmen en mitsdien eene ontsporing worden voorkomen. Mochten zich op dezelfde rails twee treinen in tegengestelde richting bevinden, dan zullen beide gelijktijdig op een onderlingen afstand van pl. m. 100 meter vanzelf blijven staan en zal derhalve eene botsing onmogelijk worden, terwijl, wanneer op de zelfde rails een trein door een anderen wordt achterop gereden, de laatste op een afstand van pl. m. 50 meter achter den voorgaanden vanzelf in zijn loop zal worden gestuit en de eerste zijn weg zal kunnen vervolgen, zonder gevaar van ingereden te worden. Natuurlijk is in het bovenstaande de bedoeling van de uitvinding geschetst, zonder dat wij daarmede in eenig opzicht op den uitslag van het onderzoek omtrent de bruikbaarheid willen vooruitloopen. Noor dhrDagbl.J Naar het H.blad verneemt, zal een wetsont werp tot w ij z i g i n g der artsenwet weldra bij de Tweede Kamer worden ingediend. De Khedive van Egypte is gisteren te K&ïro overleden. Mehemed Tewfik, Khedive van Egypte, souverein van Nubië, Soedan, Ivordofan en Darfour, geboren in 1852, was een zoon van den Khedive Ismaïl, wien hij den Sen Augustus 1879 opgevolgd is. Zijn oudste zoon, de erfprins Abbas Bey, is den 14en Juli 1874 geboren. Omtrent de ontdekking van den influënza- bacillus, waarvan per telegraaf voorloopig mel ding is gemaakt, verneemt men nader het volgende Kort na de wederverschijning der influënza te Berlijn in November begon de privaat-docent dr. Richard Pfeiffer, directeur der wetenschappelijke afdeeling bij Koch's inrichting voor besmettelijke ziekten, al daar en tevens in de zieken afdeeling dezer inrichting experimenteels studiën omtrent den influënza-ver- wekker. Door deze gecombineei-de methode mocht het hem in betrekkelijk korten tijd gelukken te constateeren, dat de influënza eene eenvoudige in fectieziekte is, die veroorzaakt wordt door een ba cillus in buitengewoon kleinen staaf vorm, welke langs den weg van ademing wordt overgedragen. Hij heeft zijne werkzaamheden reeds ten einde gebracht en zal eerstdaags in een geneeskundig tijdschrift de resultaten openbaar maken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de herv. gem. te Bruinisse ds. P. Bokma, te Doode waard c. a. Op 1 Januari waren bij de Ned. Herv. Kerk 877 predikantsplaatsen vacant, alsin Gelderland 39, Zuid-Holland 62, Noord-Holland 42, Zeeland 42, Utrecht 16, Friesland 73, Overijsel 17, Groningen 48, Noord-Brabant 21, Limburg 4 en Drente 13. Op 1 Januari 1891 bedroeg het getal vacaturen 372, zoo dat zij met 5 zijn vermeerderd. Op de voordracht voor onderwijzer aan de kostelooze school no. 12, aan de Veemaikt, (hoofd de heer L. P. Akkersdijk) te Rotterdam, staat no. 1 de heer A. Le Clerccp te Goes. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gis teren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, ver- oordeelende W. B wegens mishandeling, te 's-IIeer- Arendskerke, tot 2 maanden. soldaten en matrozen loopen steeds op bloote voeten, maar zijn dan verplicht niet in de zon te komen, want daar is het dek zoo warm, dat het aan de voeten niet uit te houden is. 's Nachts slaapt men, zoo dun mogelijk gekleed, op het dek. De hitte is nog drukkend, de ademhaling is moeielijk en de lucht, die we inademen, is warm. Wel is er een weinig wind, of liever gezegd een flauwe koelte, doch ze is niet friseh, wat hoofdzakelijk komt door dat ze uit een brandende woestijn ons tegen waait. 11 Juli. Om 12 uur 's middags op 23° 20'Noor derbreedte de Noorderkeerkring is gepasseerd. De warmte neemt nog steeds toe, mat ons allen af en veroorzaakt bij sommigen buikpijn, kramp, enz. ook veel tengevolge van het water drinken. De hitte bedraagt ruim 100°, evenzoo op 12 en 13 Juli. We weten soms niet waar we kruipen zullen om wat frissche lucht, in te ademen. Ik zal blij zijn en allen met mij, als we uit dezen «kokenden brouwketel" zijn en in den Indisehen Oceaan gekomen, waar het over 't algemeen frisscber is. 14 Juli. Er waait een flinke bries uit het Zuiden en het is nu heerlijk op het dekwe hebben nu een massa eilanden, kleine en groots, klippen en rotsen in 't gezicht. Hier is het gevaarlijk voor de schepen, vooral bij nacht, daar men hier ver scheidene klippen heeft en deze nergens door een vuurtoren of baken aangeduid worden. Menigeen Gemengde Berichten. H.ral>l>eii<lijke. Dat men tegenwoordig niet te omzichtig kan zijn, wanneer men in den vreemde vertoeft, ondervond eenigen tijd geleden een schipper en oesterhandelaar uit deze gemeente, die met zijn schuit te 's-Hage lag. Nog al keurig op zijn toilet, trad hij een salon pour la coupe des cbeveux binnen om zich eens propertjes te laten scheren en hij werd geschoren. Naar men ons meedeelt, moet de Figaro er een bijzonder soort van zeep op na hebben gehouden, althans onze zoon van Neptunus werd onder de operatie bedwelmd en bemerkte, toen ze was afgeloopen en hij weer was bijgekomen, dat de kaarkunstenaar hem 125 gulden had ont vreemd. Maar dat laat onze gewezen Jan Maatjzich niet doen, waarachtig niet, en dat hij goed weet wat hem te doen staat in zulke netelige gevallen, mag hieruit blijken, dat aan het adres van den burgemeester dezer gemeente de 125 zijn terugge zonden, om die aan den zoo onhebbelijk gesckorene uit te reiken. Kolijnsplaat. Ook in deze gemeente doet zich de influenza maar al te zeer gevoelen, zelfs bij menscken, die zelden of nooit ziek zijn. Door de ziekte van twee leden van het onderwijzend personeel is men zelfs genoodzaakt geworden twee klassen voorloopig vacantie te geven. Ilorsele. Door den Minister van Waterstaat enz. is aan de dijkwerkers alhier vergunning verleend om op een afstand van 30 M. uit den voet der ver dedigingswerken zand te graven uit den polderoever. De belanghebbende personen zijn daardoor in staat gesteld zand te verkoopen aan de gemeente en parti- culieren voor verbetering van wegen, voetpaden en terreinen en alzoo in zekere mate te voorzien in de behoeften hunner huisgezinnen. Te Bergen-op-Zoom heeft in de machinefabriek der firma Rogier, Nerincx en Richter eene brutale inbraak plaats gehad. Er werden eenige machines beschadigd, welke, bestemd voor eene suikerfabriek in Ned.-Indië, ter aflevering en verzending gereed, buiten het gebouw waren opgesteld. Eenige perso nen zijn 's nachts binnengeklommen, hebben zich meester gemaakt van de voorhamers uit de werk plaatsen en daarmede de machines beschadigd. Het bericht, dat op vermoeden van vergifti ging dezer dagen te Amsterdam het lijk van den heer R. zou zijn opgegraven, wordt tegengesproken. De eenige grond, welke tot het praatje kan aan leiding gegeven hebben, is het vrij plotseling sterven van den bedoelden persoon, eenige weken geleden. Volgens oud gebruik legde een landbouwer in Vierhouten op Kerstavond een groote stobbe (het ondereind van een boom), aan het vuur oin een fiink Kerstavond-vuur te hebben. Dat groote stuk hout was niet in een avond verbrand, maar kon nog de drie volgende avonden dienen. Toen nu Zon dagavond na Kerstdag de stobbe klein begon te worden, kwamen onverwachts, tot grooten schrik, van het gezin, daaruit 6 jonge muizen voor den dag die, zooals later bleek, haar nest in den boom had den gehad. Dat het wel degelijk wezenlijke muizen waren, bleek al spoedig, want de huiskat gebruikte er dadelijk een voor haar souper. De anderen ver dwenen naar alle kanten. Wegens beplantingen vanwege den staat wordt een groot gedeelte van het mastbosch bij Breda voor het publiek gesloten. Wel blijven de hoofdwegen geopend, doch de binnengedeelten worden afgerasterd en 500 borden zullen in en rond het bosch geplaatst worden, om de wandelaars, op straffe van boete, aan het verbod te herinneren. Om nog van geen parti culiere schade te spreken, is deze maatregel zeel ten ongerieve van honderden logés en toeristen, die des zomers zoo gaarne door de bosschen dwalen. Dat iemand de vlucht neemt om uit de ge vangenis te komen is niet zeldzaam, maar dat men zich buiten adem loopt om ia de gevangenis te komen, komt zeker zelden voor. Zekere P. J. H., die nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan, zag de marechaussées naderen en voor dat deze den tijd hadden hunne komst mede te deelen nam H. de vlucht en liep tot in het huis van bewaring, waar bij zijn doel bekend maakte, en gewillig werd aangenomen. Door den in November te Naarden gepleegden effectendiefstal zagen de beide oude luidjes, welke daarvan het slachtoffer waren, zich plotseling tot armoede vervallen. Zij hebben zich die ramp zoo aangetrokken, dat zij ziek werden en dezer dagen zeer kort na elkander zijn overleden. zou misschien denken, dat in de Roode Zee het water ook rood is, en daaraan de zee haar naam te danken heeft, doch dit is niet zoo. Ik heb ten minste nergens die kleur gezien, wel is het water op sommige plaatsen troebel. Op de meeste plaatsen echter is het donkerblauw, dan weer lichtgroen of heeft het een grijze tint, naar gelang van de hel derheid van de lucht of de diepte van het water. Tegen drie uur zijn we in de straat van Bab-el- Mandeb. Aan stuurboord hebben we het eiland Perim, (den sleutel der Roode Zee), dat in Engelsehe handen is en waarop twee forten liggen. Het eene hij den ingang der straat, welke ze evenwel geheel bestrijkt, is voorzien van een flinken vuurtoren en een groote kazerne. Het laatste is een mooi en luchtig gebouw. Toch zullen de soldaten het er nog wel warm hebben in die drukkende hitte. Het andere fort ligt meer wes telijk, we kunnen daarvan slechts de daken zien. Aan bakboord hebben we de Arabische kust, op den top van een der rotsen weer een sterkteze be- heerscht den ingang van de straat aan de zijde van de golf van Aden, die we inmiddels ingestoomd zijn. 15 Juli. Er waait een stevige bries. Nu en dan krijgen we een paar levende sprinkhanen op het dek, waarvan sommige 6 k 7 c.M. lang zijn. Ze hebben een lichtroode kleur en lange grijze vleugels. (Wordt vmiolydj. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Helmond een zwaar on weder, vergezeld van eene hevige hagel en sneeuwjacht. Ook op andere plaatsen werd dit onweder waargenomen. Op het station te Houten had Dinsdagavond te zeven uren een der conducteurs van den trein naar Utrecht een oogenblik met den stationschef op het perron gesproken en wilde, toen de trein zich reeds in beweging bad gezet, er op springen. Hij greep mis en geraakte onder de wielen, met het ge volg, dat hem een arm en de beide beenen vlak bij het lichaam werden afgereden. De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk daarna. Dezoon van den landbouwer G. uit den polder Volgelsehor, gemeente Ter-Neuzen, was sedert Zaterdag vermist. Dien dag was hij te paard naar Aksel gereden en des avonds van daar teruggekeerd. Daar het paard zonder ruiter op de hoeve terugkwam, en men de pet van den jongen man vond tusschen Sluiskil en de Akselsche Sassing vreesde men een ongeluk of dacht men aan een een misdaad, daar hij een som gelds bij zich had. Dinsdag is evenwel het lijk van den ongelukkige uit het kanaal opgehaald, terwijl het geld en zijn horloge nog op hem bevonden werden. Nieuwjaarsdag, 's middags te circa 12 uren, kwamen eenige jongelingen, uit de buurtschap Driens, gemeente Lonneker, hij den landbouwer Keppels aldaar nieuwjaar wenschen. In een kamer van dat huis hing een jachtgeweer, hetgeen door hen na tuurlijk moest bekeken worden. Plotseling knalt er een schot en treft de 18jarige dienstbode Geertje Dieperink, die buitenshuis voor het raam liep. Zij had een wond aan het hoofd bekomen en is aan de gevolgen overleden. Bij de gerechtelijke schouwing is door twee doc toren geconstateerd, dat de dood het gevolg was geweest van het bekomen schot, waardoor hersen- verwonding was ontstaan. De dader, zekere kantoor klerk, werkzaam op de gasfabriek te Hengeloo, heeft den wachtmeester der marechaussee bekend het schot bij ongeluk te hebben gelost. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. (A. C Influenza. De influenza, die ook vrij sterk heerscht onder de invaliden op Bronbeek (bij Arn hem) heeft zich nu zoodanig uitgebreid, dat nage noeg geen enkele van de 150 daar gehuisvesfcen gespaard bleef. Zelfs de aan dit lust- en rustoord verbonden dokter werd aangetast en is tijdelijk door een anderen officier van gezondheid vervangen. Maar het ergste is, dat hoewel alles aanvankelijk een zeer gewoon verloop had, sedert de laatste dagen, velen van de oudjes aan de ziekte bezwijken. Schier da gelijks ziet men een of meer hunner begraven en wijl hunne oude krijsmakkers óf nog ziek öf nog te zwak zijn om hierbij de laatste eer te bewijzen, worden de militaire plechtigheden vervuld door hulp troepen uit het garnizoen te Arnhem. Te Raamsdonksveer, een gemeente van ongeveer 3000 zielen, heerscht de influenza dermate, dat in de laatste drie dagen zeventien personen tengevolge van die ziekte overleden zijn. In Boven-Italië heerscht de influenza op vreeselijke wijze. Maandag zijn te Turijn 66 personen aan die ziekte overleden, te Milaan in den tijd van twee dagen 175 personen. De soldaten verrichten dood- graversdienst. Zondag der vorige week reden in de stad Kassei een aantal kinderen op een vijver schaatsen, toen plotseling een veertienjarige knaap door het ijs zakte. Zijn jongere broeder, van twaalf jaar, snelde toe om hem te redden en kon hem ook bij het haar pakken en een eind in de hoogte trekken, maar op het oogenblik dat het lichaam van den oudste op het ijs was, brak dit op nieuw over groote oppervlakte en de beide arme knapen zonken in de diepte. De overige kinderen waren getuigen van het onheil, zonder iets tot redding te kunnen doen. Eerst nadat men uren lang gezocht had, slaagde men er in de lijken te vinden en op te halen. De internationale schaatsenwedstrijd te Hamar, Noorwegen, is Zondag gewonnen door den Noor Hagen in 8 min. 46l/s sec., tegen den Engelschman Smart, die de 3 Eng. mijl in 9 min. 13'/s sec. af legde. In den 1 mijl-wedstrijd won Hagen eveneens, in 2 min. 49 sec.-; Smart was de tweede, met 2 min. 53l/s sec. De man, die bij de paniek in den schouwburg te Gateshead uit een raam van de galerij op straat sprong, is gestorvenhij is het twaalfde slachtoffer. In de haven van Sunderland heeft het elec- trische licht een nieuw practisch gebruik gevonden. Daar dragen sedert kort de dokwerkers helmen, aan de spits waarvan eene electrische gloeilamp schittert. De lichtkracht van iedere lamp komt die van 16 normaalkaarsen nabij, en is voldoende voor de ver lichting van den door de werklieden te verrichten arbeid. In een der jongste nachten vond een politie agent op een bank in een park te Parijs een man liggen, beladen met een zeer omvangrijk pak. Toen de mm voor den commissaris gebracht werd, ver klaarde hij Joseph Rousselot te heeten en land bouwer te zijn. Ik ben dichter, vervolgde hij, en in dit pak zijn mijne werken bijeengebonden. Ik ben naar Parijs gekomen in de hoop een uitgever te vinden, en, na drie dagen vruchteloos zoeken, moest ik mij doodarm onder den blooten hemel te slapen leggenveroor deel mij als het u beliefthierdoor zal men over mij spreken en ik zal gemakkelijk een uitgever vinden. Hij maakte zijn lijvig pakket, dat 25 k.g. woog, open en ontvouwde voor den commissaris een groot aantal handschriften, met verzoek ze te willen lezen. Eene nieuwe verschijning in de straten van Berlijn en op de groote wegen is een driewieler, welke enkel door de lichaamszwaarte van den rijder, die op een op- en neergaand zadel zit, met groote snelheid wordt voortbewogen. Van inspanning is hoe genaamd geen sprake. De uitvinder is een schoen- makersbaas, met name Ringleb, uit Rixdorf. Vijftien huisvaders uit de gemeente Rohrbach, in het kanton Bèrn, zijn door de rechtbank als dronk aards van gewoonte uit de vaderlijke macht ontzet en, hij administratieven maatregel, door het gemeente bestuur voor een zekeren tijd in een werkhuis ge plaatst. Andere gemeenten van het kanton hebben besloten dat voorbeeld te volgen. Uit een onderhoud van een der medewerkers van de Figaro met dr. Paul Garnier, een van de kundigste specialiteiten in zielsziekten te Parijs, blijkt wat men te denken heeft van het «overwer ken", dat de oorzaak heette te zijn van Guy De Maupassant's krankzinnigheid. Dr. Garnier zeide dat in sommige werken van den beroemden romanschrijver duidelijke voorteekenen van naderende geestesstoring aan te wijzen zijn. Met name in zijn novelle «Horla", waarin de ver schijnselen eener krankzinnigheid, veroorzaakt door misbruik van geestrijke dranken, met schrikwekkende nauwkeurigheid beschreven worden. Niet merkte de arts op dat hetzelfde niet door een gezonde verbeelding bedacht zou kunnen wordenmaar nu wij het noodlottig einde kennen, is het niet moeilijk aan te wijzen dat De Maupassant in «Horla" ge waarwordingen beschreven heeft, die hij bij zichzelf opmerkte. Wat is nu het geval? Het is eene bekende waar heid dat sommige werken der verbeelding en wel voornamelijk die naar welke het publiek het meest benieuwd is de vruchten zijn van een kunst matig teweeggebrachte overprikkeling van de her senen der schrijvers. Zij gebruiken daartoe, verze kerde dr. Garnier, alcoholische dranken in den een of anderen vorm, of moi'pbine, cocaïne, etheo, ba- schisch enz. Guy De Maupassant was, evenals Bau- delaird, een verslinder van haschisch en later, als geneesmiddel tegen ingebeelde kwalen, van ether. Aan dit kwaad heeft de wereld eenige van De Maupassant's meest toegejuichte werken te danken en hij zelf zijne krankzinnigheid te wijten. Wü men dit nu «overwerken" noemen, dan kan men even goed beweren dat Schumann zich «over werkte" toen hij, ten einde een zijner vingers de vereischte werktuigelijke geoefendheid voor de kla vier-techniek te doen krijgen, dien met een touwtje in eene bepaalde houding hond zóó lang tot hij er voor zijn leven een stijven vinger van hield. Een dokter te Proschovitsak, Polen, is levend begraven. Toen een paar uren na zijn begrafenis een andere begrafenis bij zijn graf plaats had, hoorde men uit den grond hulpkreten. Onmiddellijk werd de begrafenis gestaakt en de kist van den dokter opgegraven. Toen de kist werd geopend was de arme man gestikthij had zich in de kist omge keerd en het hoofd en de handen tegen den deksel stuk geslagen. In de straten van Chicago werd onlangs kort na zes uur 's avonds een postwagen door 5 mannen aangevallen en geplunderd. Zij bemachtigden 6000 pond sterling aan baar geld en 200,000 p. s. aan geldaanwijzingenmet deze laatste kunnen zij even wel niets uitrichten. Twee verdachte personen zijn gevat. De Duitsche Trichin&nschauer meldt in haar nommer van 1 dezer: In het Erftkanaal ligt een schip voor anker met eene partij van 1500 zijden Amerikaansch spek. Daar deze bezending door geene wettige Amerikaansche certificaten van trichine- schouwing was gedekt, werd er eene officiëele schou wing verricht alvorens zij mocht worden afgeleverd. Er werden toen tien stuks in hooge mate besmet gevonden. Het kan in deze dagen van algemeen nut zijn, de volgende waarnemingen van een Zwitserschen geneesheer mede te deelen. Tijdens de influenza-epidemie in den winter van 1889 op 1890 in het Zwitsersche hooggebergte deed dr. Johannes Seitz- uit Zurich eenige waar nemingen die in de jongste nummers van de Deutsche Medizinische Wochenschrift worden medegedeeld, en de meening schijnen te weerspreken, dat de influenza door de luchtstrooming wordt overgebracht. Op verscheidene hooge punten in Zwitserland zijn name lijk vele geheel alleen wonende winterwachters door die ziekte aangetast, maar altijd eerst nadat zij in het dal waren geweest, of anderen hun een bezoek op de hoogte hadden gebracht. Slechts zulke berg bewoners werden aangetast, die aan overbrenging der ziekte door menscken hadden blootgestaan. Van de vele gevallen, die genoemde geneesheer waarnam, vinden enkele hier kortelijk eene plaats. Sedert het begin van December 1889 was niemand op den 1875 meter hoog gelegen Grimsel geweest. Een der winterwachters ging 21 December naar zijn meester, die te Guttannen in het dal de in fluenza had. Boven op den berg teruggekeerd, werd hij ziek en stak ook zijn kameraad aan. Den 5 Januari 1890 ging een der twee winter wachters van het St. Gothardkospitaal naar Airoio, het zuidelijke eindstation van den St. Gothard-tunnel. waar velen aan de influenza ziek lagen. Den vol genden dag keerde hij naar den berg terug. Hij bleef gezond, maar zijn kameraad, die het hospitaal niet verlaten had, doch met hem sliep, werd ziek. Hier ligt het vermoeden voor de hand, dat de aan steking door de kleederen van den teruggekeerden wachter, die hij in de gemeenschappelijke slaap kamer had neergelegd, heeft plaats gehad. Den 29 December ging van den Pilatus een wachter naar het dal en keerde 4 Januari 1890 met mondvoorraad terug. Halverwege kwam hem de tweede wachter te gemoet, en gezamenlijk brachten zij den 40 K.G. zwaren last naar boven. Den 4 Januari 's avonds kreeg laatstgenoemde de influenza en na vier dagen werd ook de dalbezoeker ziek. Zou men uit bovengenoemde voorvallen niet mogen afleiden, dat de influenza werkelijk eene ziekte is, die door den lijder op den gezonden mensch wordt overgebracht en dus min of meer aanstekelijk oi besmettelijk moet genoemd worden?

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2