Verkoopingen en Verpachtingen. In een kelder in de Kerkstraat te Amsterdam, waar vijf kinderen door vader en moeder waren alleen gelaten, ontstond brand, welke spoedig ge- bluscht werd. De kinderen werden door de brand weer uit den kelder gedragen en gebracht bij de bovenburen in het huis, die de arme schepsels lief derijk opnamen. De arme kleinen, waarvan de jongste nauwelijks 11/3 jaar, de oudste misschien tien jaren telt, waren bedekt met een laag vuil en slechts ten deele ge kleed. Zij zagen er recht verarmd, of liever ver waarloosd uit. Te meer wekt hun toestand deernis, als men weet, dat hier niet armoede de bepaalde oorzaak is van hun ellendigen toestand. De vader is als vast werkman verbonden aan een der grootste Maatschappijen in Amsterdam, en de moeder loopt met galanterieën langs den weg. Dat er geen gebrek aan voedsel was, is hieruit op te m aken, dat de kinderen het brood, hun door de huis bewoners aangeboden, weigerden en ook verklaarden, geen honger te hebben. De kinderen bezoeken reeds sedert geruimen tijd geen school, »omdat ze geen heele kleêren hebben", zegt de moeder. Hoe 't overigens mogelijk is, dat zij nog gezond zijn, is en blijft een raadsel, als men de vervuiling ziet, waarin ze verkeerden. Ze waren zeker in geen maanden gewasschen, hun kleören waren niets meer dan vodden. De vriendelijke huisbewoners vertelden, dat noch de vrouw, noch de man een slechten indruk maakt. De vrouw weet zeer goed haar woord te doen en den man ziet men nooit dronkenook hoort men hem niet vloeken of zich op een andere wijze ruw uitlaten. (Echo). Een oude schuld. De vorige week werden aan de verschillende armbesturen te Alkmaar de gelden uitgekeerd, verkregen uit vijf percent van een schuld- bedrag, dat lange jaren geleden on aangezuiverd werd achtergelaten door een handelaar in vee op de markten te dier stede en nu door een van diens nagelaten betrekkingen uit 'a-Gravenhage geheel werd afgedaan, na aftrek van bedoelde vijf percent, die hij voor de armen bestemde. De influenza breidt zicb meer en meer uit in alle steden van noordelijk Italië. Te Stokholm neemt de ziekte ook toe en komen vele ernstige gevallen voor. Te Brussel is eene rijke weduwe en haar dienst meisje vermoord. Tevens zijn 100,000 frank ver dwenen uit eene lade, die opengebroken werd gevonden. De daders zijn nog niet ontdekt, Een jong Arabier, die te Parijs studeerde, had bij een pasteibakker een mooie kippenpastei gekocht, waarop hij zijn vrienden dacht te onthalen. Maar toen hij aan het snijden wilde gaan, kon hij het mes er niet door krijgen en ten slotte brak het mes. Met een hamer sloeg hij toen de pastei stuk, die bleek van geverfd hout te zijn.De jonge Arabier begaf zich tot den bakkerdeze had bij vergissing een pastei afgeleverd, die alleen bestemd was om voor de glazen te worden tentoongesteld. In Perzië, prov. Mazandara, is een profeet op gestaan, die zich de laatste afstammeling van den Profeet noemt en zich tot taak stelt het Islamisme van dwalingen te zuiveren en tot de oude ware leer terug te brengen. De Sayeed (afstammeling van den profeet) toont zijn kracht, door te wandelen door een vuur, zonder zich te branden. Hij heeft reeds honderden volgelingen, die hem 6tipt gehoorzamen 50 menschen, die zich tegen hem verzetten, werden ter dood gebracht, 0. a. een generaal. De gouverneur van Asterabad heeft te Teheran versterking aange vraagd, om den profeet te weerstaan. De Shah zond maarschalk Habibullah Khan met 300 infanteristen, 200 cavaleristen en 2 stukken geschut op den pro feet af. Te Lessen (België) is Maandagochtend een commissaris van politie, Van de Voorden, die wegens diefstal huiszoeking deed bij eenen strooper, Brixhy, door dezen doodgeschoten. De dader verliet daarop, door een hoop volks gevolgd zijne woning, de lieden met zijn geweer op een afstand houdende. Na eenigen tijd daagden een gendarme en een veldwachter op en eindelijk nog een veldwachter. Ten slotte school Brixhy achter een boom en vuurde tweemaal. Men schoot terug en de moordenaar viel gekwetst op de knieën. >Werp uw geweer wegriep men hem toe. Voor antwoord stak hij er twee patronen in en vuurde nogmaals, tweemaal achter elkaar. Weer schoot men tórug, een kogel drong hem door het linkeroog en hij was dood. Van de Voorde laat eene vrouw en vier kinderen na. Dezer dagen werd te Londen op een auctie verkocht een goed geconserveerde mummie, 2400 jaren geleden een voorname Egyptische dame, Ta- Ta-Amen, dochter van Pe-Ta-Amen. Zij werd in haar antieke doodkist voor 33 pd. verkocht. Een ledige mummiekist, maar die met hiëroglyphen in goudverf en kleuren was overdekt, bracht 16 pd. op. Een paar gouden armbanden, afkomstig van een mummie van het grafgewelf te Sakkarah, werden voor 11 pd. verkocht. De mummiekist, in den vorm eener tor van den Pharaö Amunhopt III, waarop een inscriptie voorkomt, die de titels en namen des Konings en van zijn Koningin Ti meedeelt, en onder meer vermeldt, dat de Koning in de eerste tien jaren zijner Regeering 102 leeuwen doodde, ging voor 12 pd. st. Door den kantonalen raad van Zurich is het verzoek van mevrouw dr. Kempin-Spyri, die onlangs het radicaal van privaat-docent van de juridische faculteit der Zuricher Hoogesckool verkreeg, om als advocaat te worden toegelaten, afgewezen. Dezer dagen werd een gezin te Lausanne, dat zich aan het avondeten gezet had, verschrikt door dien de electrische schellen in huis bij tusschenpoozen van twee seconden begonnen te luiden. Door een toeval werd ontdekt, dat zulks veroorzaakt was door een groote spin, wier lange pooten twee draden met elkander in verbinding brachten. Van het landbezit van den dezer dagen over leden Hertog van Devonshire kan men zich een denkbeeld vormen, wanneer men verneemt, dat hij in elf Engelsche en 3 Iersehe graafschappen lande rijen bezit, tot eene gezamenlijke oppervlakte van circa 200.000 acres, en waaruit de Hertog een jaar- lijksch inkomen trok van 180,000 pd. st. (ƒ2,160,000). Al zijn bezittingen gaan thans over op zijn eenig overgebleven zoon, lord Hartington. Te Kirchdorf, bij Bromberg, zijn bij een brand drie kinderen in de vlammen omgekomen. Een rijk huwelijk. De Engelsche aristocratie neemt het een Duitschen prins, Heinrich Von Plesz, eenigszins kwalijk, dat hij een der mooiste en rijkste meisjes heeft weggekaapt, bijna vóórdat er concur rentie mogelijk was. Miss Daisy Cornwallis West was even zeventien jaar, toen zij in Maart op de Drawing Room werd gepresenteerd. Haar eerste bal was ruim een week later, bij den hertog van Portland daar kwam ook de prins Von Plesz, zag haar en was 'overwonnen. Vier weken later vond hij op een ge maskerd bal bij Lady Lickester, in het historisch paleis Holland-house, de gelegenheid om haar zijne liefde te verklaren het engagement volgde en dezer dagen het huwelijk. De ouders der bruid hadden het meisje nog een jaar willen laten wachten, maar ook de moeder, Mrs. Cornwallis West, is op haar zeventiende jaar getrouwd, heeft een heel gelukkig huwelijk gehad en is op dit oogenblik nog een be roemde schoonheidde Anglikaansche geestelijke sprak haar in de kerk als de oudere zuster der bruid aan. Bij den internationalen wedstrijd op schaatsen, 27 dezer te Hamar, in Noorwegen gehouden, werd de eerste prijs op de baan van 5 Eng. mijlen ge wonnen door den Noorschen hardrijder Hagen, de tweede prijs door Smart, den jongsten der bekende Engelsche 3 gebroeders. Hagen legde den afstand af in 15 min. 11 sec., Smart in 15 min. 192/6 sec. Zondag 3 Januari zullen 2 andere wedstrijden plaats hebben. Generaal Booth opende Maandag het nieuwe hoofdkwartier vau het Heilsleger te Madras; hem werd een feestmaal aangeboden, waaraan ook de Maharayah van Mysore aanzat. Een demonstratie is op touw gezet bij het vertrek van den generaal, voor wiens triomfantelijke rentrée te Londen reeds groote toebereidselen worden gemaakt. Sombere berichten brengt de Voss. Zeit. voor 't einde van dit jaar. In Duitschland wordt zeer geklaagd over slechte tijden." De fabrikanten en winkeliers herinneren zich niet dat de omzet tegen de Kerstdagen ooit zoo slap is geweest als dit jaar. Daarbij hooge belastingen en dure levensmiddelen. In de Stads-spaarbank te Berlijn, waar in het 2de kwartaal van 1889 1 millioen mark minder werd opgevraagd dan ingebracht, en het gunstig verschil in 1890 nog 390,000 mark bedroeg, is dat in 1891 tot 'slechts 40,000 mark gedaald, en in de volgende kwartalen, waarvan de cijfers nog niet zijn bekend gemaakt, zullen zij zeker niet gunstiger luiden. Het getal faillissementen is in de eerste elf maan den in Duitschland gestegen tot 6515, tegen 5354 in 1890 en gemiddeld 4938 van 188090. In No vember alleen staakten 661 kantoren hunne beta lingen. Ook de beursbelastingen toonen grooten achter uitgang. Het effectenaegel bracht tot December nog geen 4 millioen mark op, tegen 5.7 in 1890 en 9.7 in 1889. De belasting op den omzet daalde van ruim 13 millioen in de twee vorige jaren tot be neden de 11 millioen in 1891. Vooral in November is de daling gevoelig geweest, als gevolg van het wantrouwen .door de bekende faillissementen van speculanten. Hoe dolzinnig het beursspel gedreven wordt, blijkt 0. a. uit de vervolging van een bediende bij een hypotheekverzekeringbank, die op een salaris van 1200 mark aangesteld, in l1^ ja-ar 380,000 mark zich bedriegelijk had toegeëigend, grootendeels tot dekking van tijdaffaires welke in dien korten tijd over de som van 20 millioen mark liepen. Een ander jongman, die op 1 April 1889 een bankiers zaak had begonnen met 24,000 mark geleend geld en 59000 mark van zijn compagnon, ging in Februari 1891 failliet,* met een tekort van 227,000 mark, nadat hij in nog geen 2 jaar 43 millioen aan beurs spel had omgezet en vele deposito's had zoek gemaakt. Hij werd tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Merkwaardige trouwpartij. Te Fanby, in Zweden, had dezer dagen een huwelijksplechtig heid plaats, zooals die zeker nog wel nimmer voor viel. In de kerk aldaar stonden de 84-jarige land bouwer Höglund en de 76-jarige weduwe Marga- retha Sjoholm voor het altaarverder hun kinderen uit het eerste huwelijk, Jonas Höglund en de we duwe Sara Szëgvist, geboren Sjökolm. Als derde paar sloot zich aan de 24jarige zoon van Jonas Höglund, Johan Peter, en de 19jarige dochter dei- weduwe Szögvist, Anna Charlotte. Op hetzelfde tijdstip werden kinderenouders en grootouders dus in het huwelijk verbonden. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 31 DECEMBER 1891, des namiddags te 21/2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig eerst 9, later 10 leden en de se cretaris. Afwezig met kennisgeving de lieeren G. H. Kake- beeke en B. M. Den Boer. Eene vacature, dewijl de heer J. Adam zijne ge loofsbrieven nog niet heeft ingediend. I. De notulen der vergadering van den 3 De cember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat bij bevelschrift, dd. 11 Dec. jl., het eerste van het in 1890 genoten renteloos voorschot j der provincie voor u/3 der kosten van de sluis- en j dijkwerken aan den mond der haven ad 1458,331/2 is terugbetaald; b. dat bij K. B. van 4 Dec. no. 4 zijn benoemd tot officieren bij de dienstdoende schutterij alhier de heeren C. Munnich en K. A. Van Langeraad, die bereids als zoodanig zijn beëedigd c. dat aan den sergeant H. De Lange en de korporaals J. Schipper en M. Kok op hun verzoek een eervol ontslag is verleend als lid of plaatsver vangend lid van den schuttersraad en dat in hunne plaats zijn benoemd de sergeants P. Bommeljé en M. Kort en de korporaals P. Den Hollander en W. Verhoeven d. dat tot secretaris der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs is benoemd de heer D. Hildernisse; e. dat voor de boekerij ten geschenke is ont vangen een ex. van het boekwerkDe zegevierende republiek door A. Carnegie, vertaald door mr. George W. Van Siclen dat op Zaterdag 19 December jl. de aanbe steding heeft plaatsgehad van de werken en leve- rantiën ten behoeve van de gemeente voor 1892. (Reeds vroeger in ons blad medegedeeld.) g. dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den heer J. Adam is onderzocht en in orde gebracht. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht Missives van Ged. Staten, dd. 11 Dec., waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de begrooting der kosten van de dienstdoende schutterij voor 1892 en het raadsbesluit tot het geven eener bestemming aan de gelden, verkregen door verkoop van grond en boomen, benevens de gemeente-rekening over 1890 met een batig saldo van 12,964,47 b. Bericht van den heer M. G. De Boer dat hij de benoeming tot Jeeraar in de geschiedenis aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs aanneemt; c. Proces-verbaal van opneming der kas en boe ken bij den gemeente-ontvanger op 23 December, waarvan afschrift is gezonden aan Ged. Staten. IV. Aan de orde is het tweede suppletoir kohier van den H. O. voor 1891welk kohier, zonder be raadslaging, wordt vastgesteld met 14 contribuabelen op een totaal bedrag van 180,21 lj2. V. Komt in behandeling eene reclame van M. H. Harinck tegen zijnen aanslag in de H. O., als zijnde hij van meening, ten onrechte voor 9 maanden te zijn aangeslagen. B. en W. rapporteeren, dat het hem betreffende getuigschrift van woonplaatsverandering en dupli caat gedagteekend zijn op 21 April, en dat, aange zien gedeelten van maanden voor geheele worden gerekend, zij voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. De reclame wordt gewezen van de hand en de aanslag gehandhaafd. VI. Wordt gelezen een voorstel van B. en W. tot wijziging der ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1892 tengevolge van eene nota van opmerkingen van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. wordt zonder beraad slaging aangenomen en de ontwerp-begrooting op nieuw voorloopig vastgesteld op een totaal van 101,483,41. VII. Op verzoek van de openbare gezondheids commissie, door B. en W. in een voorstel veranderd, wordt de betrokken verordening zoodanig gewijzigd, dat de commissie voortaan zal bestaan uit negen leden en wordt tot lid benoemd de beer Gust. Van dei- Hoek.; VIII. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van leden en voorzitters van verschillende colleges en besturen van instellingen tengevolge van periodieke aftreding met 1 Januari a. s. Achtereenvolgens worden benoemd de heeren a. Commissie van classificatie der schoolkinderen J. J. Ramondt, wethouder, G. Van der Hoek, lid van den Raad, J. M. Kakebeeke, lid van het Burg. Armbestuur, I. Wessel, lid van de diaconie der Ned. Herv. gemeente, J, Fabery De Jonge, lid van de diaconie der Chr. Ger. gem., P. Stieger, lid van het R.-K. P. armbestuur, D. Hildernisse, lid van de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling b. Financiëele commissieC. L. M. Lambrechtsen, tevens voorzitter, G. H. Kakebeeke en M. De Jonge Jz. c. Commissie voor de StrafverordeningenC. L. M. Lambrechtsen en M. De Jonge Jz. d. Commissie van voorlichting in zake den H. O. B. M. Den Boer, G. Van der Hoek, en D. Hildernisse. e. GascotnmissieJ. J. Ochtman, C. L. M. Lam brechtsen en D. Hildernisse Burgerlijk ArmbestuurA. Dekker Jz. en W. A. De Laat de Kantel*Regentes van het Weeshuis mevr. de wed. De Ronde Bresser g. Openbare gezondheidscommissieD. De Koning en E. L. Van Mervennee h. Plaatselijke Commissie L. O.In de plaats van dhr. J. E. Mulock Houwer, die periodiek aftreedt en zich niet meer benoembaar stelt, zijn door de Commissie aanbevolen de heerenD. Stigter en A. Dekker Jz. Benoemd wordt dhr. D. Stigter met 6 tegen 4 st. op dhr. Dekker. i. Commissie van toezicht M. O.mr. J. G. De Witt Hamer. De vergadering is daarna op de gewone wijze Burgerlijke Stand Goes van 30 tot 31 Dec. 1891. Overleden: 30, Henrietta Sophia Alida Kahle, 73 j., te Bergen-op-Zoom, weduwe eerst van Phi- lippus Mattheus De Witt Hamer, later van Wouter Hillegond Gillissen. 338e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Donderdag 31 Dec. 3e lijst. Getrokken prijzen. 65957S 9708. Datum. Plaats. Voorwerpeu. Informatie u. 4 Jan-.Borsele, boomen en kaphout, V. d. Kloes. 4 Weraeldinge, afbraak, Gallis Merens. 4 "Wemeldinge, wrak en inboedel. Hollmann. 6 Kruiningen, huis en erf, Prins. 7 Wolfertsdijk, hnia en tuin, Pilaar. 9 's- II eer en hoek, huis en land, De Ronde Bresser. 13 Borsele, boomen enz., Pilaar. 13 Kruiningen, huizen en land, Mulock Houwer. 15 Wissekerke, woonhuis en erf, Mnlock Houwer. 20 1 Hoodekenskerke, land, Felle en Lansen Croin. 20 Krabbcndijkc, verp. dijk, Pilaar. 3 Febr., Goes, schorren en slikken, Mulock Houwer. 24 Nieuwdorp, inspan, Van der Kloe». Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 8 Jan, 's Gravenhage, onderhoud postkantoor Rijksbonwm. Goes, 2e district. -A.c3.vertentiëri. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar bied ik mijnen vrienden, hekenden en be gunstigers mijne beste heilwensehen aan. A. J. VAN AKEN, Boekbinder. Goes, 1 Januari 1892. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar bied ik mijnen begunstigers, zoowel binnen als buiten Goes, mijne beste heilwenschen aan. C. B. VAN AKEN, Modenaaister. Goes, 1 Januari 1892. Veel geluk aan vrienden en begunstigers binnen en buiten Goes. J. VAN DEN BERGE, Smid. Goes, 1 Januari 1892. Mijn beste wenschen aan vrienden en begunstigers bij de intrede van het jaar 1892, my verder aanbevelend. A. DE BESTE, mr. timmerman. Goes, 1 Januari 1892. Bij den aanvang van dit jaar wenscht de ondergeteekende Gods onmisbaren zegen toe aan zijne familie, vrienden en begun stigers, zoowel binnen als buiten deze stad. W. DE BESTE. Goes, 1 Januari 1892. Bij den aanvang des jaars zij vrienden en kennissen zoo binnen als buiten de gemeente Gods onmisbare zegen toege- wenscbt. Goes, 1 Januari 1892. B. M. DEN BOER. Hartelijk gelukgewenscht met het begin van dit jaar. F. J. BOONE, Bedden- en Matrassenfabriek. Goes, 1 Januari 1892. Bij de verwisseling van het jaar breng ik aan allen mijn beste heilwenschen. J. BROUWER, in Granen. Goes, 1 Januari 1892. Heil- en zegenwensch aan al mijne be gunstigers en vrienden, zoowel buiten als binnen deze gemeente. J. C. BRUGGEMAN, Schilder. Goes, 1 Januari 1892. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar aan vrienden en begunstigers heil en zegen toegewenscht. J. DE BRUIJNE en Echtgenoote. Goes, 1 Januari 1892. De ondergeteekende brengt zijn heil- wensch aan vrienden, begunstigers en be kenden, in en buiten deze gemeente, bij den aanvang van het Nieuwjaar. M. BUITENDIJK, Mr. Metselaar. Mijn beste wenschen aan vrienden en begunstigers bij de intrede van het jaar 1892, mij verder aanbevelend. Herm. CLEMENT, Meubelmaker. Goes, 1 Januari 1892. Heilwensch aan vrienden, bekenden en begunstigers, zoo binnen als buiten deze stad. J. DIERX. Goes, 1 Januari 1892. Heilwensch aan allen. Wed. J. P. VAN DER DOES Lz., Verkoophuis. Goes, 1 Januari 1892. Heil en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden, zoowel buiten als binnen de stad, bij de intrede van het jaar 1892. Dankzeggende voor het aan mij ge schonken vertrouwen in het gedeelte des jaars, beveel ik mij verder minzaam aan. C. DIJKHUIJZEN—SCHUURBIERS. Lange Kerkstraat, Goes..

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2