recht, docb, als zij bestemd zijn om het gehalte van melk te bepalen, als instrumenten met 5 pet. der waarde zijn belastdat het voor de vrijstelling als landbouw-werktuig of gereedschap niet voldoende is, dat voorwerpen bestemd zijn om bij de zuivel bereiding te worden gebruikt of als zoodanig wor den aangegeven, maar dat, om, krachtens de vrij stelling, zonder betaling van rechten te kunnen worden toegelaten, de bijzondere bestemming der voorwerpen uit hunne inrichting moet blijken. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in April of Mei a. s. een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak poster ij en, waartoe 15 plaatsen ter verruiling worden opengesteld. Voor nadere bijzonderheden zie Staats-Ct. no. 303. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. P. N. Pikaar, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Dieren aangenomen. Gedurende de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier liet zich Vrijdagavond, len Kerst dag, bij wijze van proef het zangkoor hooren, dat zich, onder directie van den heer J. Kooiman, vóór eenigen tijd heeft gevormd, met het doel om op sommige tijden het kerkgezang te begeleiden en te steunen. Allereerst zong het koor alleen een hymne later wer den gezongen Ps. 98 1 door koor en gemeente van Gezang 114 door het koor verzen 1 en 6, door koor en gem. verzen 5 en 12; Gez. 117 door het koor en Gez. 96 door koor e* gem., terwijl na het eindigen der godsdienstoefening het koor nog zong het bekendeEr ruischt langs de wolken enz. Het gezang, ook van het koor, had steeds plaats met begeleiding van het orgel. De grootte van het kerkgebouw en de moeielijkheid om het koor daarin een geschikte plaats te geven in aanmerking genomen, mag deze proef vrijwel geslaagd heeten. Wellicht zou het effect verhoogd worden, wanneer voor het vervolg het koor een plaats kon aangewezen worden meer in het midden van het gebouw, b.v. in de banken tegenover den predikstoel. Bedankt voor toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gem. te Scherpenisse door ds. P. K. Dommisse, te Lage-Zwaluvre. Kloetinye. In plaats van den heer A. v. d. Linde, die voor zijne herbenoeming tot kerkvoogd der Herv. gemeente alhier heeft bedankt, is ge kozen de heer Jacob Van Liere Cz., die deze be noeming heeft aangenomen. 'g-Gravenpolder. Herkozen als notabelen bij bet Hervormd kerkbestuur de heeren C. Polderman en J. Eckhardt. Borsele. Door het bedanken van de heeren E. Van Duijne en P. Minderhoud Gz. werden tot ouder ling en diaken van de Hervormde gemeente alhier respectievelijk benoemd de heeren A. Mol Wz. en W. Priester Nz. Tot kapelaan te Zieriksee is benoemd de heer J. Goense. Heliikeiiszand. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier op een tracte- ment van 450, heeft zich bij de tweede oproeping slechts één sollicitant aangemeld. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school in de Palingstraat te Vlissingen de heer P. Boon aldaar. (VI. Ct.J Door het hoofdbestuur van ^Volksonderwijs" is aan H. M. de Koningin-Regentes een verzoek ingediend, om alle onderwijzers en onderwijzeressen, die hun acte verkregen vóór invoering der school wet van 1889, de bevoegdheid te verleenen tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen in hun klasse, zonder het thans vigeerend examen af te leggen. Rechtszaken. W. B., die in den nacht van 1 op 2 Sept. 11. te 's-Heer Arendskerke iemand met een mes of scherp werktuig een slag op het hoofd zou hebben toegebracht, was wegens mishandeling door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot gevangenisstraf van 2 maanden. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, waar de zaak Donderdag in hooger beroep werd behandeld, vorderde bevestiging van het vonnis. Mr. P. F. L. Verschoor, die als verdediger voor den appellant optrad, kwam tot de conclusie, dat niet wel uit te maken is wat er eigenlijk geschiedde en bekl. behoort te worden vrijgesproken, Bubsidair dat hem eene geringere straf moet worden opgelegd. Uitspraak 7 Januari a. s. Gemengde Berichten. Donderdagmorgen had de werkman F. alhier, bij het lossen der goederen uit een vaartuig, dat in de haven lag, het ongeluk door een kist te wor den omgeworpen zoodat hij op de straat viel, met het ongelukkig gevolg, dat een zijner armen zwaar werd gekneusd, waarom hjj naar zijne woning ge bracht en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Donderdag jl. is een vierjarig jongentje te Biezelinge in eene bijt in den zoogenaamden marktput gevallen en verdronken. De ouders van het knaapje waren niet te huis toen het treurige ongeluk gebeurde. Jl. Zaterdagmorgen hadden een paar jonge lieden uit Oudelande, die een bezoek bij hunne fa milie zouden brengen, het ongeluk dat het paard schrikte ter hoogte van den korenmolen te Kloetinge, en met cliais on passagiers in een sloot geraakte. Door spoedige hulp werden zij op het droge gebracht, maar het koude bad had beide jongelieden druip nat gemaakt. Als verdacht van poging tot inbraak in den avond van 23 dezer bij L. K. te Wolfertsdijk is zekere J. H. uit Heinkenszand in hechtenis genomen. Kloetinge. Jl. Donderdagavond schrikte het paard van den landbouwer W. uit Wolfertsdijk even voorbij den Tol van een handkarhet scheen den voerman echter toe, alsof er in de duisternis iets tegen het paard werd aangeworpen. Het sloeg plotseling op holniet veel verder kwam het rijtuig tegen een telegraafpaal en bleef gebroken liggen, terwijl het paard doorholde tot aan den sluitboom van den spoorweg, waar het gegrepen werd. De twee m het rijtuig gezeten personen, ofschoon met geweld tegen den grond geworpen, kwamen er met lichte kwetsuren af. liolijitsplaat. In de Dinsdag 11. gehouden ver gadering der handboogschutterij Claudius Civilis" trad de hoofdman en oprichter der sociëteit jhr. W. J. De Jonge wegens zijn aanstaand vertrek naar Yeenendaal als zoodanig af en werd tot hoofdman gekozen de heer dr. J. L. Hage. Als eerste deken werd de heer P. C. W. Swemer herkozen en in plaats van den tweeden deken den heer A. D. Snoep, die als zoodanig bedankt had, werd gekozen de heer D. Klaasse. Voor de sociëteit is het afitreden van den hoofdman eeD groot verlies, dat niet gemakkelijk te boven zal te komen zijn. Donderdag sloeg een span paarden, gespannen voor een wagen met erwten, van den landbouwer B. R. onder 's Heer Arendskerke op hol. De wagen sloeg van den dijk en was geheel aan stukken. De paarden werden in den Zuid-Kraaiert opgevangen; de voerman had gelukkig geen letsel bekomen. Woensdagavond omstreeks 8 uren werd te Westkerke (gemeente Scherpenisse) een jonge ling onverhoeds aangevallen door iemand, die zich in 't veld achter eene hoogte verscholen had. De aangevallene werd op vier verschillende plaatsen van het lichaam met een mes verwond en ofschoon zijn toestand niet gevaarlijk is, zoo is hij toch ernstig. De geneesheer, die dadelijk geroepen is, heelt de wonden nog denzelfden nacht dichtgenaaid. De aan valler is bekendeen oude wrok schijnt de oorzaak van dit misdrijf. Wolfertsdijk. In den namiddag van den 2den Kerstdag werd in het schoollokaal alhier de jaar- lijksche rekening van het kolenfondsEendracht" gedaan. Daarbij is geblekendat in 7 ladingen 11200'y2 kilo kachelkolen zijn aangevoerd, daaronder begrepen 15 kar smeedkolen en 12 kar nootjeskolen terwijl verder aan de leden nog zijn afgeleverd 1000 kgr. galjetten en 1250 kgr. schaalkolen. De totale uitgaaf van dezen voorraad van kolen heeft bedragen circa 9227. Na aftrek van de vereischte uitgaven kwamen de prijzen voor de leden, een en ander vrij aan huis, te staan op1 hectol. kachelkolen 82 ets., 1 hectol. nootjeskolen 1, 100 kgr. galjetten ƒ1,50 en 100 kgr. schaalkolen 1,60. Nadat aan de contribuëerende leden voor te veel gestorte gelden, dan het door hen genoten bedrag van kolen beliep, nog pl. m. 400 gld. was terug betaald, weiden nog 72 portiën, ad 1 halve kilo, spek en worstvleesch, onder de tegenwoordig zijnde leden verloot. De bestuursleden G. De Jager en J. Kallemein werden met algemeene stemmen herkozen. De M. Gt. spreekt het bericht tegen, dat de stoombarges MiddelburgVlissingen verkocht zijn. Daarvan is hij den betrokken persoon zeiven niets bekend. Het 13jarige meisje, dat sedert Vrijdag voor 8 dagen uit Breda verdwenen was, is te Antwerpen bij haar familie wedergevonden. Het kind was van Breda naar Antwerpen te voet gegaan. Wat de oorzaak der zonderlinge handelwijze is, bleef tot nog toe een raadsel. Zondag vóór 8 dagen is het bij Schokland ge zonken vaartuig van den heer Meyboom, te Meppel, schipper De Vries, te Zwartsluis binnengesleept tus- schen de vaartuigen van M. De Vries, broeder des overledenen, en H. Ellen, van Zwartsluis. De lijken van de vrouw en de beide zoontjes waren nog achterin, doch dat van den schipper is niet gevonden. Het vaartuig mist den top van den mast en was nog vol water, dat men ijverig bezig is uit te pompen, De waterputs stond nog op de plecht, en een handspaak was tusschen het braadspit. Ervaren schip pers kunnen zich het ongeval niet anders verklaren dan door een hoos, daar omslaan door den wind hun volkomen onmogelijk voorkomthet schip zat met den kop in den grond en heeft een grooten kuil geboord, waarin 14 voet water stond. Er beeft zich een commissie gevormd, om te Zwolle voor Thomas a Kempis een standbeeld op te richten. TJit den slachterswinkel. Examen M. O. Fransch akte B. Opgeroepen 2, teruggetrokken 1, afgewezen 1. Hoogere wiskunde. Opgeroepen 5, niet opgekomen 2, teruggetrokken 1, afgewezen 2. Handelsweten schappen. Opgeroepen 1, afgew. 1. (Arnh. Ct.) Bij nacht hebben vier dieven bij twee land bouwers te Rozendaal 80 mud koren ontvreemd, waarna zij de schuur iu brand staken. De politie heeft de daders gevat en naar Breda overgebracht. Van de 204 miliciens der lichting 1891, die in den loop van dit jaar bij het garnizoen Middelburg werden ingedeeld, konden 11 lezen noch schrijven. Een verschrikkelijk ongeluk had Vrijdagavond te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg der Staatsspoor aan het einde der Rosestraat over steken, juist op het oogenblik dat twee treinen el kander daar moesten ontmoeten. De kinderen werden door een der treinen gegrepen, met het ontzettend gevolg dat alle drie verpletterd werden. De wachteres moet geen schuld aan het ongeluk hebben. De kinderen, die uit de kerk kwamen, waren met anderen onder den afsluitboom doorgekropen. De influenza begint zich ook te 's-Hertogen- bosch belangrijk -Kat- te breiden. Maandag kwamen er 13 sterfgevallen voor, een buitengewoon hoog sterftecijfer, wanneer men bedenkt dat zich in ge wone tijden daar gemiddeld slechts 1 of 2 sterfte- gevallen per dag voordoen. Te Schuttorf bij Almeloo waagden zich 3 jongens op het ijs, met het gevolg dat alle drie er door zakten. Twee verongelukten en de derde werd gered. Vrijdagochtend is de gashouder gesprongen van de petroleum-gasfabriek aan den Hoek van Holland, dienende tot verlichting en tevens tot het in werking brengen van den misthoorn aldaar. De slag werd ver in den omtrek gehoord. De machinist, in het lokaal aanwezig, werd door den muur die omgeworpen werd, heengeslingerd, en zwaar gewond, zoodat men gevaar duchtte voor zijn leven. Woensdag had te Antwerpen een hevige ont ploffing plaats in den Kattendijkdok, tegen de sas- deur van een der droge dokken en op korten afstand van de plaats waar de ontploffing van Corvilain's werkhuizen voorviel. Het gesprongen schip was de kotter Pilote 2" van Duinkerken, een schip waar eene kwade hand op rustte. Den 12en November 11. was het uit Duinkerken vertrokken met eene lading van 20,000 kilo dynamiet aan boord. In volle zee gekomen zijnde, werd het weder ongunstig, en de manschap, wie de schrik om het hart was geslagen bij het overwegen welk een gevaarlijk goedje zij aan boord hadden, verlieten het vaartuig en roeiden naar wal terug. De kotter, aan zijn lot overgelaten, dreef naar de Belgische kust en werd door redders van de Panne gevonden bij Adinkerke, waar hij gestrand lag. Zij brachten hem naar Oostende toen men daar kennis kreeg van den aard zijner lading, zond men hem de Schelde op naar het fort >Pijp-tabak", waar men de dynamiet door de soldaten der genie liet lossen. Daarna werd het schip naar Antwerpen gebracht en daar in den Kattendijkdok vastgelegd. Het lag Woensdag tusschen het beurtschip »Jeune Pierre", met graan geladen, en de Noorsche driemastsloep »Vega". Deze laatste was kortelings geleden in de Noordzee gevonden, verlaten van hare bemanning en met zware averij. Hoe het gekomen is, weet nie mand, maar te 11 uren 's morgens vloog de Pilote" de lucht in. Een klein deel der dynamietlading moet aan de opsporingen der soldaten en der haven beambten ontsnapt zijn. Aan boord bevonden zich twee matrozen, die in de lucht werden geslingerd en wier lijken men in vormlooze brokken op de kaai en in het water weervond. De Jeune Pierre" zonk onmiddellijk de schippersvrouw, die aan boord was, werd ernstig gekwetst, maar gered. Op de »Vega" werd een deel der verschansing stukgeslagen en de zware masten als zwavelstokken gebroken. Het schip zonk echter niet, maar voorzichtigheidshalve haalde men het in den drogen dok. In de onmiddellijke nabijheid van het gesprongen schip lagen een paar driemasters. In een dezer, de »Torqay", waren verscheiden matrozen in het want werkzaam. Zij werden er uit geslagen, maar vielen gelukkig in het water, zoodat zij zich al zwemmende wisten te redden. Een jonge bootsgezel, aan de bemanning van eene der nabijliggende schuiten toehoorende, werd erg aan het hoofd gekwetst en met gebroken schedel naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorg wekkend. De ruiten van een aantal woningen in den omtrek zijn stuk geslagenhet ijzerwerk der sasdeur van den drogen dok is voor een deel afgerukt. Heel de kaai en al de omliggende schepen zijn met stukken hout bezaaid, en op de plaats waar het verongelukte schip lag, is het water overdekt met drijvend hout. Volgens een bericht in de Independance zijn vijf of zes man van den bij de ontploffing gezonken lighter verdronken. Van de twee omgekomen Fran- schen vond men de stukken der lichamen overal verspreid. De ramp heeft plaats gehad juist op de plek waar in 1831 Van Speyk zijn kannonneerboot in de lucht deed vliegen. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. Benoemd tot burgemeester van 's-Heer Arendskerke jhr. U. E. Lewe van Nijestein te Goes, van Baarland dhr. A. Brugge- man, van Domburg dhr. J. C. Lantsheer. 's-Gravenhage. Aan jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort is op verzoek eervol ontslag verleend als lid van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde voor het district Bergen-op-Zoom. Ingezonden Stukken. M. de Redacteur Beleefd verzoek ik u voor onderstaande een plaatsje in uw veel gelezen blad. In het overigens vrij volledige verslag van de ver gadering van suikerbieten verbouwers van jl. Dinsdag wordt mij een uitdrukking in den mond gelegd, die door mij niet is gebezigd, en wel dezet> Spreker is de meening toegedaan dat de fabrikanten verplicht moeten worden liet soort zaad te geven dat de contrac tant vraagtIk heb gezegd -»dat de fabrikant voor het contracteeren moest opgeven welk zaad hij zal le veren en verplicht moest zijn dit in de contracten te plaatsenopdat de verbouwer wetewaar hij op kan rekenen. Immers, al was de fabrikant ook met den besten wil bezield, hij zou onmogelijk aan al de ver schillende aanvragen kunnen voldoen. Nu ik echter toch aan het schrijven ben wil ik nog even op het doel der vergadering terugkomen. Eenige jaren geleden was de teelt van suikerbieten zeer winst gevend, doch gaandeweg verminderde zij, de con tracten werden telkens bezwarender, terwijl 't zaad jaarlijks fijner werd, zoo fijn dat de opbrengst in kilo's jaar voor jaar minder en het suikergehalte steeds hooger werd. Dit deed de dorpsvereeniging van Wolfertsdijk in December van 1886 besluiten, eene oproeping te doen aan alle bietenverbouwers in deze streken, om te trachten gezamenlijk midde len te beramen om voortaan alleen op gehalte te kunnen zaaien. Aan deze oproeping werd door velen gehoor gegeven en algemeen werd het als de beste wijze van bietentelen beschouwd. Een commissie van eenige personen uit Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren werd benoemd om een concept-contract op te maken en te beproeven of de fabrikanten ook genegen zouden zijn hierop contracten te sluiten. Dit contract werd in de dagbladen publiek ge maakt en in alle dorps- en landbouw-vergaderin- gen besproken, en hier en daar met kleine wijzi gingen van localen aard enz. algemeen goedgekeurd. Aanvankelijk meende de commissie, dat de fabri kanten wel zouden toetreden, omdat zp met succes was werkzaam geweest, doch het bleek later anders. Of nu de fabrikanten er voor zich nadeel in zagen, of dat zij andere bezwaren hadden, en of zij op de lauwheid van de boeren rekenden, genoeg zij traden eenvoudig niet toe. Een paar jaren later is toen door den heer S. Lako te Wageningen die zaak ter hand genomen en getracht een bond op te richten van beetwortelverbouwers uit geheel Nederland. Ver scheidene afdeelingen in Zeeland en Noordbrabant werden opgericht met ongeveer 450 leden, doch dit is niet genoeg om met kracht tegenover de fabri kanten op te treden want wat baat het, al hebben bijv. Rilland en Wolfertsdijk eene afdeeling, tegen over de groote massa verbouwers uit Zuid-Beve land Nochtans heeft het hoofdbestuur reeds veel ge'daan in het belang van de bietentelershet heeft byv. verschillende proefvelden aangelegd om te zien welke soorten de grootste opbrengst gaven, bij een goed suikergehaltehet heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend om te trachten eene gun stiger suikerwet te verkrijgen, enz.ook heeft het veel gedaan om de fabrikanten en de verbouwers nader tot elkander en meer in overeenstemming met elkander te brengen. De beide laatste pogingen zijn helaas niet gelukt. De fabrikanten blijven steeds op dezelfde wijze voortgaan om de contracten te bezwaren, die zelf op dit oogenblik m. i. vernede rend zijn voor den boer. Ziet, mede-landbouwers! dit is jammer en bepaald verkeerd gehandeld van den fabrikant. Waarom geschiedt niet, wat by alle andere verkoopingen en verhuizingen gebeurt, en treden koopers en ver- koopers met elkander in overlegwaarom wordt niet jaarlijks, bij het opmaken van het contract, een commissie van boeren geraadpleegd, om ook hunne belangen te bespreken, even als die van den fabrikant De fabrikant moest niet tegenover den boer staan hun zaak is beider zaakleggen zij de handen in elkaar, en worden beider belangen behartigd, dan alleen kan de teelt blijven bestaan. Doch dit zal niet gebeuren, zoolang de verbouwers de handen niet ineen slaan, en dit kan niet beter gebeuren, dan door in elke gemeente eene afdeeling op te richten. En om nu spoedig tot dit doel te geraken, was door de afd. Rilland en Wolfertsdijk die ver gadering van Dinsdag opgeroepen. Zy hopen dat zij goed succes op hare pogingen zullen hebben, het is waarlijk wel een algemeen belang, niet alleen voor den boer maar ook voor het werkvolk, de schipperij enz. Laat u niet afschrikken door de vrees dat het toch niet zal lukken, als men niet probeert dan weet men liet niet. Er zyn toch licht op iedere gemeente een paar personen te vinden die er zich willen voorspannen. Stelt het ook niet te lang uit, de suikerwet is nog twee jaar van kracht, doch vóór dien tijd wordt zij in de Tweede Kamer be handeld. Deze moet dus vóór dien tijd op de hoogte gebracht worden welke verbeteringen noodig zyn in het belang van de bietenverbouwers. Ook is het dringend noodig, dat er verbetering komt in het verstrekken van het zaad door de fa brikanten de hoeren moeten bepaald weten, vóór het contracteeren, welk zaad zij zullen ontvangen, de fabrikanten kunnen bet niet onbillijk vinden, dat de boeren dit eischen. Het is ook hun belang dat de bietenteelt loonend blijft, want willen zy de fa brieken blijven laten werken, dan moet er voort durend grondstof zijn. Doch dan moeten zij ook maken dat de verbouwers die op billijke voorwaarden kunnen blijven leveren. M. d. Redacteur, er valt nog genoeg over te schrijven, doch ik mag niet meer van uwe plaats ruimte vergen. Voorloopig mijn dank betuigende, blijf ik hoogachtend, UE. dw. Dienaar, G. ZU1JDWEG. 338e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Maandag 28 Dec. Ie lijst. Getrokken prijzen. 15005189 10287. 1000: 10125 18634. 400: 15517. 100: 372 5366 5745 7328 10866 13309 15747. 65 9369 9387 9440 9481 9486 9487 9507 9599 9739 9740 13607 13625 14523. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 29 December. 1.16 1.38 7.46 8.8 30 2.— 2.21 8.30 8.51 31 2.41 3.1 9.11 9.31 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaata. Voorwerpen. Informatica. 8 Jan 's Gravenhage, onderhoud postkantoor Rijksbouwm. Goes, 2e district.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2