1891 N°. 153. Dinsdag 29 December. 78sle jaargang. JNieuwjaarswenschen vervoer van vrachten op de wegen, s) FEUILLETON. Dit het dagboek van een Koloniaal. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave De prijs 'der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCH COURANT. voor het nommer van aansf. Vrijdag, dat des morgens in plaats van des avonds zal worden verzonden, kunnen tegen den gewonen prijs van 35 cis. (voor hoogstens acht regels) geplaatst worden. Inzending uiterlijk tot a. s. Donderdag des namiddags te 4 uren. De Administratie. Ingevolge b vel van den Ueer Commissaris des Koning» in deze provincie is liet overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te midder nacht tusschen den 28u en 29n December 1891. De uitvoerige aaukoudigingen zijn ter ge wout plaatsen aan geplakt. Goes, den 28 December 1891. De Burgemeester van Gos», J. G. a. \V. HAMER. GOBS, 28 December 1891. In ons no. van 13 Oct. jl. schreven wij »Zijn wij voorts wel ingelicht, dan zullen de diaconieën der Nederd. Hervormden en van de Christ. Gereformeerden, die niet aan de burgerlijke gemeente rekenplichtig zijn, het contract met de gezamenlijke apothekers opzeggen om de levering voor hunne armen voortaan alleen aan den heer Adam te kunnen opdragen." In ons no. van 17 Oct. kwam de administr.-diaken der Ned. Herv., de heer I. Wessel, tegen deze mede- deeling op en verklaarde hij het bericht voor onwaar. Ofschoon wy volkomen vertrouwen konden stellen in den persoon, die ons dat bericht had gedaan, meenden wij na de pertinente verklaring van dhr. Wessel tot de zaak het zwijgen te moeten doen, in afwachting van wat de tijd leeren zou. Wij namen bovendien aan dat de zaak bij het college van diakenen nog niet officiëel besproken en dus dhr. Wessel te goeder trouw wag bij zijne tegenspraak. Trouwens ons bericht hield ook slechts in, dat eene dergelijke regeling zou gebeuren. Hoe dit zij wij kunnen thans als zeker mededeelen, dat op 8 Dec. jl. in eene vergadering van bestuurders der verschillende in stellingen van weldadigheid werkelijk eene regeling is getroffen, waarbij de Diaconie der Ned. Hervorm den en die der Christ. Geref. gemeente uit het be staande contract zijn getreden en deze diaconieën de levering der geneesmiddelen uitsluitend aan dhr. Adam opdragen, terwijl Burg. Armbestuur, Gasthuis en R.-K. paroch. armbestuur de oude regeling behouden. Alleen voor verbandmiddelen zijn de twee genoemde diaconieën in de combinatie gebleven. Men deelt ons het volgende mede De vereeniging »IJsvermaak" alhier die zich ten doel stelt, behalve de bekende door haar te 1 Juli. Om 10 uur krijgen wij de Hyères-eilanden in 't gezicht, we zijn dus voor de Fransche kust. In de verte hooge bergtoppen, die der West-Al pen. De bergen en rotsen, die we hier zien, zjjn niet meer zoo kaal en dor als bij Spanje. De natuur is hier milder en heeft ze met een groen kleed getooid, zoowel op de eilanden als op de vaste kust. Hier voor ons op de uiterste punt van een der eilanden staat een vuurtoren, tevens seinpost. Er worden tusschen het schip en deze post seinen gewisseld. Den volgenden dag weet men in Holland weer welk schip daar voorbij voer. De hellingen der bergen zijn beplant met wijnstokken en vruchtboomen de nette huisjes, verscholen tusschen het groen, die lachende valleien, waar hier en daar dorpen in gelegen zijn, dit alles toont aan dat we in een welvarende streek zjjn en er een nijvere bevolking woont. We zien nu in de verte duidelijk de toppen der Alpende Fran- sche kust levert hier een reeks van schilderachtige gezichten. De wijnstok groeit hier welig tegen de hellingen der bergen, beschut tegen noorde- en wes tewinden door een natuurlijken muur en bijna al tijd zonneschijn, een erg warme soms, want het kan hier gloeiend heet zjjn. Van daag ten minste is het drukkend warm. In onze hut en in de salon 80°, op 't dek 90° Fahrenheit; we liggen dan ook zoo luchtig mogelijk gekleed in kabaja en slaapbroek op het dek en staren van daar op de kust, waar we telkens andere gezichten zien. Ginds zien we aan geven feesten, zorg te dragen voor goede ijsbanen, zal dezen winter een proef nemen met het doen aanleggen van dubbele banen, teneinde zoodoende v ftreer 'geregeld te kunnen doen rijden. Door 't plaat sen van horden zal het begin der baan" worden aangegeven zoodat men steeds achter elkaar rijdt en men dan mogelijke onaangename kennismaking niet andere rijders voorkomt. Dat het schaatsenrijdende publiek in deze de eerste zijn moet om mede te werken behoeft geen betooghet bestuur vertrouwt echter daarop te mogen rekenen, opdat niet in Goes onuitvoerbaar blijke wat elders reeds jaren bestaat. Reeds was met een en ander een begin gemaakt, doch door het ingevallen dooiweder is het werk roorloopig gestaakt. - Het jaarlijksche Kerstfeest voor de kin deren der Zondagsscholen had Vrijdag in de Chr. Ger. kerk, Zaterdag in de Chr. Evang. kerk en heeft heden in de Ned. Herv. kerk plaats. Op de drie scholen gaan 632 kinderen en wel op die der Ned. Herv. gem. >Maran-Atha" 252op die der Chr. ger. gem. »Jaehin" 195 en op die der Chr. Evang. gem. »Bidt en werkt" 185. De geschenken, die in de consistoriekamers of in de kerk ter bezichtiging waren gesteld, trokken veel belangstellingde op komst op de feestavonden was zeer talrijk. De klei nen werden onthaald op broodjes en melk en hij afwisseling werden toepasselijke liederen gezongen of de onderwijzers hielden eene toespraak. De vreugde bereikte het toppunt, toen de geschenken, die uit boekwerken en verder hoofdzakelijk uit kleeding- stukken bestonden, werden uitgereikt, en met een van vreugde stralend gezicht stormden de kleinen naar de ouderlijke woning. In de Herv. en Evang. kerken waren verlichte en versierde kerstboomen opgericht. In haar no. 6069 richt de Standaard een artikel tegen het verder samengaan met Rome onder de tegenwoordige omstandigheden. Zij zegt Feitelijk toch is alle saam werking tusschen de anti-revolutionaire en Roomsche Staatspartijen als zoodanig verbroken. Er is onder de Roomscben eene totale ommekeer in de leiding gekomenen zij die nu die leiding in handen hebben, stellen zich tegen over de anti-revolutionaire partij op zulk eene honende wijze aan, dat de anti-revolutionairen in den lande alle gevoel van eer zouden moeten hebben uitgeschud, zoo ze desniettemin graag op Roomsche hulp bleven. »Heel de voorstelling, alsof, zoo er vier Kamer zetels omgingen, wéér een Kabinet onzerzijds zou kunnen optreden, berust dan ook op eene illusie. Dit kan niet. Eenvoudig, omdat zulk een Kabinet tegenover de liberalen geen meerderheid zou hebben dan met behulp van de 17 stemmen, waarover thans de fractie-Bahlmann beschikten een Kabinet, dat op deze fractie zou moeten steunen, in drie maanden tyds elk zedelijk prestige zou hebben ingeboet." Ieder kan uit deze woorden van de Standaard helder als de dag zien, in welk een welbehagelyken toestand Nederland komt, indien werkelijk door het een inham gelegen een stad, rondom haar villa's en landhuizen, op en tegen de hellingen. Daar voor ons steekt een ontzettend hooge rots in zee uit, ze is donkerrood van kleur en maakt een prachtig effect met de donkerblauwe lucht en zee. Daar ligt de stad Nizza, beroemd om hare schoone en gezonde liggingze is een der gezochtste bad plaatsen van Frankrijk. Zij ligt aan een inham of kleine baai en is amphitheaters-gewijze gebouwd tegen de hellingen der bergen, die bier eene aan zienlijke hoogte hebben, want de toppenverliezen zich in de wolken. De roode en witte huizen der stad, sommige ware paleizen, steken tegen den groenen en donke ren achtergrond prachtig af. De zee is hier als een spiegel zoo glad en heeft een indigo-blauwe kleur. Die kleurschakeering is dan ook zoo prachtig, zoo heerlijk, dat de meesten, tot zelfs de matrozen, zich een uitroep van verrassing en verwondering laten ontvallen. Wanneer we door den kijker de stad beschouwen zien we een massa prachtige, groote gebouwen. Ook buiten de stad wemelt het van zoodanige huizen. De meeste dier huizen zijn voorzien van torentjes en liggen tusschen 't groen verscholen. De geheele kust is er mee bezaaid, tot zelfs boven in 't gebergte zien we groepen huizen staan. Recht voor de stad liggen twee eilandjes, zoo dicht met houtgewas bedekt, dat er geen grond te onderscheiden is en ze veel gelijken op een platte schotel met groente; op een ervan liggen een pas gebouwde kerk en toren en een fort. Daar is de be ruchte speelbank van Monte-Oarlo velen hebben hier in den bloei van het leven een einde aan het bestaan wegnemen van zijn steun het tegenwoordige Kabinet kwam te vallen. Naast eene maclitelooze linkerzijde in minderheid eene machfcelooze rechterzijde in meerderheid. Wat ware dan tot wegneming van de volksnooden te wachten vraagt De Vaderl. lleiiikcnszaiid. Tot lid van het Algemeen Armbestuur alhier is herbenoemd dhr. J. Slink. De nieuwjaarscollecte heeft te Wol- fertsdijk opgebracht 320,25 verleden jaar was het bedrag 335,35. Boreele. Na eene tweedaagsche inspectie op de werken der zeewering en oeververdediging van het calamiteuze waterschap Elle woudsdijk-Borsele' door den dijkraad, vergaderde die raad Donderdag is de directiekeet alhier tot behandeling der om schrijvingen van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken, uittevoeren in het aanstaande dienst jaar 1892/93. De door het bestuur voorgedragen ramingen der werken werden door den dijkraad goedgekeurd voor Ellewoudsdijk ten bedrage van 15951,89 en voor Borsele ter som van 16991,73J/a. Daar de rekening van 1890/91 was vastgesteld met een goed slot van ƒ1654,45, werden de inkomsten van het loopende dienstjaar met dit bedrag verhoogd en daartegenover de post voor onvoorziene uitgaven vermeerderd tot 3415,471/2. Uit een bestuurs-bericht bleek der vergadering verder dat door den stormvloed van 10 en 11 dezer aan eenige steenglooiingen te Ellewoudsdijk schade was ontstaan tot een bedrag van 223.80, welke kosten bestreden kunnen worden uit genoemden post der loopende begrooting. Men verwacht, dat de Tweede Kamer tot hervatting barer werkzaamheden in de laatste week van Februari of 't begin van Maart zal bijeen komen. Den 19den Januari van het volgend jaar zal de Commisse'e van Rapporteurs over het wetsontwerp op 't faillissement vergaderen. De Eerste Kamer heeft Donderdag alle aanhangige wetsontwerpen aangenomen. Bij dat tot verlenging van den termijn voor de arbeidsenquête heeft de heer Van Roijen te kennen gegeven, dat de klachten van de directiën der tram wegen over de leiding der enquête hard, maar wel verdiend waren, omdat ook hij den indruk had, dat de commissie eerder klachten uitlokte dan gegevens verzamelde. De Minister van Justitie, wijzende op den moeite- vollen arbeid der commissie, stelde veel op rekening van de omstandigheden, maar meende dat 't beter was het eigen rapport der Staatscommissie af te wachten, alvorens een oordeel te vellen. Maar de heer Van Roijen achtte het doel der enquête nist bereikt, indien zij geen feiten, doch klachten had verzameld. Bij de wet op de middelen verklaarde de Minister van Financiën, dat aan een herziening der patent wet druk wordt gewerkt, dat aan verlaging van gemaakt door zelfmoord te plegen, omdat ze de ge dachte van arm en geruïneerd te zijn niet konden verdragen. Het huis ligt eenigszins afgezonderd, als schuwde het de nabijheid van ^andere woningen. Ginds zien we, vlak aan zee gelegen, de stad Monacoze ligt dicht bij Nizza en vormt met deze als 't ware één stad, daar van Nizza tot Monaco een aaneenschakeling van gebouwen is langs de kust. We zien 'ook nog onderscheidene forten en verster kingen. De natuur is hier heerlijk schoonde bergen zijn, tot op hun top bijna, begroeid met vruchtboomen van allerlei soort, want hier in dit heerlijke en schoone klimaat groeit alles citroenen, sinaasappelen, druiven, amandelen, enz. Af en toe zien we langs de kust een spoortrein rijden, die uit een tunnel te voorschijn komt. Tusschen het groen steken de daken van huizen uit. Verder is de kust eene aaneenschakeling van stadjes en dorpen, die alle tegen de bergen zijn ge bouwd en zeer dicht in elkander. De meeste huizen hebben 3 tot 4 verdiepingen 't schijnt dat de grond hier kostbaar is en men van iederen voet grond profijt wil hebben. Er wordt hier veel wijn verbouwd. De huizen gelijken op elkander, ze zijn meest alle wit en zijn van groene vensters voorzien. De boot vaart heel langzaam en slechts een 1500 meter van de kust af. We kunnen dus volop van het heerlijke gezicht genieten. Zoover ons oog reikt langs de kust, is ze bedekt met huizen en groen. De bergen zijn van hun voet tot hun top begroeid met mirten, olijf boomen, citroenboomen, druiven en pijnboomen, de laatste op den top alleen. We zijn nu in tijd van 4 uur minstens 12 steden en dorpen Buikeraccijns niet valt te denken, dat hij ten op zichte van andere accijnzen aan redelijke wenschen hoopt te voldoen on dat hij op de wenschen omtrent regeling van wijnaccijns in onze handelstractaten zal letten. Wat de geldleening betreft mede goedgekeurd zal hij niet meer dan noodig voor het doel leenen. De vergadering is uiteengegaan tot Maandag 11 Januari, nadat de heer v. d. Putte den wensch had geuit, dat in de volgende jaren de Staatsbegrooting vroeger moge worden afgedaan. Door den minister van oorlog is opheldering gevraagd omtrent het in v r ij h e i d stellen van een cadet der Kon. Mil. Academie, die voor het z.g. baren" met 8 dagen provoost om den anderen dag te water en brood was gestraft, nadat hij slechts 2 dagen in de provoost had doorgebracht. Door de directie der Staatsspoorweg-Maat schappij is bepaald, dat het ambtenaars-, beambten- en werklieden personeel voortaan beurte lings een vrijen Zondag zal moeten genieten. Wanneer dit, wegens gebrek aan personeel, hier en daar niet zou kunnen plaats hebben, dan zal op kosten der Maatschappij des Zondags hulppersoneel ter vervanging in dienst worden genomen. Een der Amsterdamsche bladen weet mede te deelen, dat dezer dagen van gemeentewege op de Nieuwinarkt te Amsterdam metingen zijn geschied in verband met eene herschepping van dit plein in een plantsoen. Dit zou dan gebeuren in het aan staande vooijaar. En in dat plantsoen moet eene ruimte gereserveerd zijn voor een eerlang op te richten gedenkteeken voor wijlen Z. M. W i 11 e m 111. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zul len door de post- en hulpkantoren geen post pakketten ter verzending worden aangenomen. Contante betaling! In het weekblad Maatschappelijk Belang het orgaan der winkeliersvereniging, die ter bestrijding van de Eigen Hnlp-coöperatie is opgericht deelt een inzender mede, hoe hij als winkelier gezucht heeft onder het, ten slottevoor alle partjjen nadeelige, stelsel van verkoopen op crediet, hoe zijn klanten ook hem lieten wachten op zijn geld, en met welk resultaat hij dat stelsel heeft afgezworen, om alleen te gaan leveren tegen geld bij de visch. »Ik weet natuurlijk niet," aldus vat hij zijn er varing samen, »of ik concurreeren kan tegen de verbruiks-vereenigingen want het is mij onbekend, welke oukosten die menschen maken. Wel echter weet ik, dat ik met minder winst dan vroeger meer nogmet ietwat kleineren omzet aan het eind van het jaar grooter winstcijfer kan constatee- ren, en dit is mij voldoende. Ik durf dan ook veilig allen collega's aanraden, in deze mijn voetstappen te drukken." Door den Minister van Financiën is bepaald, dat melkseparators, bestemd om bij de zuivelbereiding den room van de melk af te schei den, als landbouwwerktuigen vrij zijn van invoer- gepasseerd huiten de massa alleen staande huizen, hier en daar op de bergen of in de valleien. Ook fabrieken zijn er bier te vinden, we zien ten minste de hooge rookende sehoorsteenen dezer gebouwen langs de kust. Torens zien we in massaieder ge huchtje, vlekje of dorpje heeft zijn kapel met torea, waar het hier dan ook van wemelt, tot zelfs in 't gebergte en die torens zijn slank en dun als een naald en volgens den nieuwsten bouwstijl opgetrokken. De avond is gevallen en we zien niets meer dan de ongelijkvormige scherpe lijnen der bergen aan de kust. We naderen de golf van Genua. 2 Juli. We zijn dezen nacht langzaam voortge- stoömd om tegen den morgen in de haven te zijn, want 's nachts komt men er niet binnen. Tegen 4 uur zijn we voor de haven. Een trotsch gezicht biedt de stad aan van de zeezijde gezien. Ze is amphitheatersgewijze tegen de bergen gebouwd en vormt een halven cirkel, waarbinnen de groote en diepe haven ligt, die met tallooze schepen, groote en kleine, van allerlei natiën bedekt is't lykt wel op een bosch van masten, zoo dicht liggen de sche pen op een, want Genua is een der voornaamste en grootste handelssteden van Italië. De haven binnenkomende ontdekken we rechts en links twee groote kustbatteryen, terwijl ze bestre ken wordt door de forten, die zoowel boven op de bergen als beneden de stad omringen. Op de bin nenste havenhoofden staan twee hooge vuurtorens, daarachter bij het begin van de stad een kazerne voor artillerie en infanterie, een kolossaal gebouw van 6 verdiepingen hoog. C Wordt vervolgd) y

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1