1891 N°. 150. Zaterdag 19 December. 78sle jaargang. FEUILLETON. Uit het dagboek van een Koloniaal. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per i*egel. Inzending- van advertentie» voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. Aan bet slot der Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Delft werd mr. L. A. Bybau, de nieuwbenoemde gemeente-secre taris, door den voorzitter beledigd. Bij gelegenheid van zijn 35jarig jubilé als ge neesheer te Hulst ontving Zondag de beer J. E. Callenfels vele prachtige geschenken, 's Avonds werd hem door de gezelschappen Harmonie" en Apollo" eene serenade gebracht. (M. Ct) Volgens mededeeling, Woensdag in den raad van Middelburg gedaan, is de watertoren en het machinegebouw voor de waterleiding zoo goed als gereed. Ook de werken aan de Oranjezon" zijn op eene kleinigheid na gereed. Te Amsterdam is geslaagd voor bet eerste natuurkundig examen de beer A. J. De Koning van Middelburg. Omtrent de te Rozendaal gehouden vergadering van suiker fabrikanten en suikerbie tentelers meldt de N. R. Ct. o. a. nog bet volgende Het tijdstip van onderbandelen was zeker gunstig, nu eenerzijds de suikerfabrikanten tot hunne schade hadden ondervonden, zich over de pas afgeloopen campagne te weinig grondstof te hebben verzekerd, en aan den anderen kant de landbouwers minder ge neigd waren, den verbouw van beetwortelen op zich te nemen, nu de prijs en opbrengst van bet product bet vorige jaar zeer gering waren geweest, en daar entegen de graanmarkt veel beter staat dan in de laatste jaren bet geval was, met gegrond vooruitzicht op vaste prijzen. De uitslag der beraadslagingen was dan ook in sommige opzichten niet onbevredigend. De aanwezige fabrikanten betoonden zich in hoofdzaak bereid, met enkele landbouwers contracten op gehalte te sluiten voor niet te groote hoeveelheid land, b.v. 2 tot 8 Hectaren voor elk contract. Zij namen op zich hunne mede-fabrikanten bier te lande per circulaire uit te noodigen, bun voorbeeld te volgen. In beginsel zouden de volgende voorwaarden in de eventueele contracten worden opgenomen 1. leveï'ing van zaad door den fabrikant; 2. monsterneming aan de fabriek, onder gehouden- beid dat dit zou geschieden binnen een van te voren vast te stellen termijn na de levering, wanneer deze laatste niet onmiddellijk aan de fabriek plaats bad, maar op eene aangegeven laadplaats. De monsterneming geschiedt door een beledigd persoon, volgens eene metbode, aangewezen door den directeur van. 's rijks proefstation te Breda, waar tevens bet onderzoek der monsters wordt verricht. 3. als basis bij de prijsberekening wordt 13 pet. suiker in den beetwortel aangenomen. Van 1314 pet. wordt 12 ets. bijbetaald per 1/10 pet., boven 14 pet. 15 ets. voor elke 1/10 pet. meer gehalte aan suiker. Daartegenover wordt op den prijs gekort, indien de rijkdom van suiker minder bedraagt dan 13 pet., en wel 10 ets per 1000 kilo's bij een ge halte van 1312 pet., en 20 ets. bij 1310 pet. Een voor allen uniform contract thans vast te stellen bleek op de vergadering niet mogelijk te zijnieder fabrikant zou trachten, in zijne omgeving of ter plaatse, vanwaar bij gewoon is bieten te ontvangen, met enkele landbouwers een overeenkomst- aan te gaanwaarna een volgend jaar allicht meer overeenstemming zal kunnen worden verkregen. Men seint uit Batavia, dat de kolonel P o m p e van Meer der voort, gouverneur van Atjeb, zijn pensioen beeft geviaagd. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandscb-Indië van 15 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd 0|D 385,194 pikols. (Stct.) De Eerste Kamer is ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandagavond te 8ll2 uur. Het voornemen bestaat Dinsdagochtend in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen, die vóór 1 Januari behandeld moeten worden en de beraadslaging over de Indische begrooting aan te vangen dienzelfden dag, des namiddags te 2 uur. Blijkens bericht van den consul-generaal te Cbristiania is bet verbod van invoer van rund vee, schapen en geiten uit Nederland in Noor wegen opgeheven. (St. Ct) In een nieuw weekblad Nederland schrijft de redacteur mr. J. P. Sprenger Van Eyk met be trekking tot de beffing van registratierechten onder bet motto»Een Minister van Finan ciën aan bet smokkelen," bet volgende >Het is een meer en meer gebruikelijke weg, wat minder egistratiereebt te betalen door in eene akte niet juist te vermelden wat werkelijk is ge schied, maar er iets anders voor in de plaats te stellen of er een zekeren draai aan te geven. Dat velen dit doen en dat sommigen er zelfs knap in zijn, was reeds lang bekend maar 't was aan de Rekenkamer voorbehouden in baar jongste jaarver slag aan 't licht te brengen, dat de Minister van Financiën in 1890 bet ook deed. Hij moest aan bet ijverig naspeurend college bekennen, dat bij om zeker registratierecht niet verschuldigd te zijn, maar iets anders in eene akte bad laten schrijven dan inder daad jrtaats bad. Een goed voorbeeld zeker Sommigen noemen zoo ietsbesparen anderen ontduiken of smokkelen. Als de Regeering zelve gaat mëdedoen, is dat dan niet bet begin van bet einde der booge evenredige registratierechten Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrooting van Oorlog kwam gisteren de beer Van Kerkivijk weer op voor vermindering van bet getal leden van bet Militaire Huis der Koningin, waarbij een te langdurige dienst nadeelig is voor den dienst. Zijns inziens moet de Regeering zich, evenmin als met het burgerlijke Huis, moeien met het militaire Huis der Koninklijke familie. De officieren, die daarbij dienst willen doen, moeten het leger verlaten. Hij verzocht vacature's voortaan niet meer te vervullen. De beer Van Houten betoogde, dat de groote staf niets gemeen beeft met bet militaire Huishij wilde militaire officieren niet laten dienst doen als Hofofficianten, uit vrees dat zij de Kroon zouden voorlichten in militaire zaken. De Minister van Oorlog wees er op, dat bij alle natiën een militair Huis in stand wordt gehouden en verzette zich sterk tegen vermindering, waarna de beer Van Kerkwijk een amendement voorstelde om den post met ƒ3000 te verminderen. De commissie van Rapporteurs was eenparig tegen bet amendement en de anti-revolutionaire partij wensebte der Koningin-Regentes over te laten bet Militair Huis in te krimpen. Na een warm debat, waarbij de Minister zeide bet gesprokene nauwkeurig te zullen overwegen, werd bet amendement-Van Kerkwijk verworpen met 69 tegen 17 stemmen. Aangenomen is een post van 145,000 voor de cadettenschool te Alkmaar, na verwerping met 68 tegen 18 stemmen van een amendement-Dobbelman, om een memoriepost uit te trekken en de plaats van vestiging nog onbepaald te laten. De post voor eene subsidie aan de Utrechtsche Vereeniging ten bate der verzorging van oudstrijders ad 10,000 werd aangenomen, nadat de Minister bad verklaard zoo noodig verbooging van den post te zullen aan vragen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Zaamslag ds. G. B. Fijnvandraat, te Nieuwerkerk (Duiveland°. Bedankt voor bet beroep naar Vlissingen door ds. J. C. Prins te Leksmond; voor Biervliet door dhr. J. A. Hermann, cand. Ellewoudsdijk. Alhier is herkozen de ouderling A. J. Vroegop en gekozen, in plaats van den diaken B. Klooster, die niet herkozen wensebte te worden, A. Huijzen, die de benoeming beeft aangenomen. Oudelande. Herbenoemd tot ouderling M. Van Wingen erf* benoemd tot diaken in plaats van Jobs. Mars. Van 't Veer, de beer Daniël Boone. Kruiiimg-en. Voor de betrekking van onder wijzer op een tractement van 450 aan de school op bet dorp heeft zich slechts éen sollicitant aan gemeld. Tot onderwijzer aan school B (hoofd de heer W. Van Kamer) te Vlissingen is benoemd de heer C. De Jonge, te St. Filipsland. GOES, 18 December 1891. Woensdag gaf professor B o 11 i n i in de sociëteit V. O. V. alhier de door hem aangekondigde toover- en geestenvoorstellingen. De kindervoorstel ling werd met een druk bezoek vereerd en kleinen en grooteu werd een aangename middag verschaft. Vooral bet sneeuwballenbombardement viel zeer in den smaak en bet verwondert zeker niemand, dat zelfs onze jeugdige Koningin eene groote liefhebster van dit kinderspel schijnt te zijn. De avondvoorstelling werd door slechts een veertig tal bezoekers bijgewoond en bet mocht den heer Boltini niet gelukken dit kleine publiek in enthou siaste toeschouwers om te tooveren. Ofschoon de toeren van den professor goed gelukten, ontbrak aan de voorstelling toch de noodige opgewektheid, die een vereischte is om dergelijke séances tot een prettig samenzijn te maken. Uit 's-lleerenlioek meldt men ons nog, dat den nieuwbenoemden burgemeester, den beer J. G. P. T i m a n s ji. Woensdagavond door bet muziekgezelschap aldaar eene serenade werd gebracht. Bovendien ontving de nieuwbenoemde talrijke mon delinge en schriftelijke gelukwenscben. Kolijnsplaat. Woensdag 11. hield bet Nuts- departe ment »N o o r d, - B e v e 1 a n d" eene gewone vergadering, die, zeker door bet ongunstige weer, slecht bezocht was. De fungeerende voorzitter herdacht bij de opening de verdiensten van wijlen bet bestuurslid den beer J. De Xeijzer van Kort- gene. Ook al om de geringe opkomst werd besloten de keuze van een voorzitter en van een bestuurslid tot de volgende vergadering uittestellen. Uit de mededeelingen van bet bestuur bleek, dat er zeer veel uitzicht bestaat, dat mr. A. Slotemaker van 's-Gravenbage in Januari a. s. eene volkslezing zal houden over: Humaniteit en armoede", in Februari de beer Bruinwold Riedel van Amsterdam mede eene volkslezing, terwijl in Maart de beer Z. J. Riscb van Scherpenisse in eene gewone vergadering zal optreden. Verder werd de avond aangevuld en veraangenaamd door twee voordrachten van dhr. J. Sturm van Kats uit de Marine-schetsen van A. W. Werumeus Buning en eene van dhr. C. N. V. d. Heijde te Wissekerke, zijnde »De abt van Sint- Gallen", van W. E. N. Muskeijn. Omtrent de volkslezingen werd nog besloten, dat geen entree zal geheven worden, maar dat alleen personen van 18 jaar en ouder toegang zullen hebben. Oudelande. Door den gemeenteraad is herbe noemd tot lid van bet Burgerlijk (Armbestuur de beer Pieter Meeuwse. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot ontvanger dei- belastingen te Veenendaal jbr. W. J. De Jonge, thans te Kolijnsplaatte Vlijmen J. S p o o r, thans te Sluis. 22 Juni. De rustdag is voor den werkman weer achter den rug en 't is voor hem weerwerk je niet, zoo heb je niet". Reeds vroeg komt bet werk volk opzetten om een begin te maken met laden windassen worden in gereedheid gebracht, katrollen, touwen en kettingen bevestigd en een oogenblik later is alles in vollen gang. Het geraas van ket tingen, raders en windassen, begeleid door bet fluiten van aan- en afrijdende treinen, is oorverdoovend. Hooren en zien vergaat en de uren, die we vrij zijn van wacht, brengen we niet slapende door, want dat is beelemaal onmogelijk. We zullen dus maar een kijkje gaan nemen in de stad. 23 Juni. Het weder is omgedraaid bet is guur en regenachtig, een nevel hangt over de stad en de haven met laden gaat men steeds voort. Den beelen nacht hebben we die trommelvlies verscheurende ge luiden moeten aanhoorengeen enkele der 2e en 3e klas passagiers, die een oog dicht kon doen. Tegen 1 uur beeft de boot baar lading binnen en begint men toebereidselen te maken tot vertrek, wat gauw gebeurd iseen uur later zijn We buiten de haven en hebben bet eiland Wight weder in 't ge zicht, dat we nu aan den anderen kant omvaren. Ook aan deze zijde levert bet eiland een prachtig gezicht op, weder die heuvels, waartegen bosseben en buizen. Van deze kunnen we duidelijk met bet bloote oog deuren en ramen onderscheidenook de wegen, die langs de belling der heuvels naar boven loopen. Iets verder varen we ook nog bet kasteel van den Prins van Wales voorbijvervolgens nog verscheidene forten, sommige op de heuvels, andere aan den voet ervan gebouwd. Een groot fort of liever citadel ligt midden in de doorvaart. Nu zien we niets meer dan de rotsige, steile kust en daar op den boek van bet eiland een ontzettend boogen vuurtoren. Hier kan bet geducht- spoken, zoo zelfs dat de rotsblokken, die onder aan den voet des torens liggen, zoo boog bij een storm werden omhoog geslingerd, dat de glazen van de lantaarn werden stuk gesmeten. Zoo luidt een verbaalvoor de waar- beid sta ik natuurlijk niet in. Eene poos later zien we niets meer dan lucht en water, er waait een zachte bries en deze doet bet schip zachtjes op de golven been en weder wiegen. 24 Juni. Om 6'/2 uur uit de veerenaan bet herhaaldelijk fluiten der boot kunnen we merken dat er iets gaande isbet is erg mistig op zee. We slaan een' blik door de patrijspoort. We kun nen slechts een 250 Meter ver 'zien. We zijn bet Kanaal reeds uit en in den Atlantiscben Oceaan, doch men zou bet niet zeggen, want bet water is heel kalmer is dan ook weinig wind. Nu en dan boort men in de verte bet fluiten van een of andere stoomboot als antwoord op bet gefluit van onze boot. Tegen den middag klaart bet weer op en onze blik glijdt over de onmetelijke watervlakte, gerim peld door bet zachte windje, dat over baar been- strijkt. Een aangenaam gevoel is bet, als men, ge makkelijk in een stoel uitgestrekt, zacbtkens als in een schommelstoel been en weer wiegelt, door de beweging, die bet schip maakt, de frissche zeelucht inademt en al droomend luistert naar bet geklots van bet water tegen de zijden van bet schip. Nu en dan boort men 1, 2 of 3 stooten op een boren; het beteekent dat er een schip in 't gezicht is. Die stooten worden gegeven door een matroos, die als uitkijk vóór op bet schip staat en onafgebroken vooruit ziet. 25 Juni. Er waait een flinke bries. De wind is opgegaan en blaast hevig uit bet Z.W. We zijn nu vóór de golf van Biscaye, door do zeelui erg gevreesd en wel eens »het matrozenkerkhof" genoemd. We zullen maar hopen dat we geen storm krijgenwe zijn in een goede periode van bet jaar uitgezeild, we hebben niet zooveel storm te wachten als op andere tijden. De wind steekt meer en meer op en zit, daar we in Z.W. richting varen, het schip vlak op den kop, waardoor bet natuurlijk in zijn vaart belemmerd wordt. De golven gaan steeds hooger en soms is bun kruin gelijk met de verschansing van bet schip. Het schip gaat hevig op en neer, wat tengevolge beeft, dat men allerlei gekke figuren ziet maken om op de been te blijven; nu en dan tuimelt er een zoo lang bij is op bet dek neer, wat dan den algemeenen lachlust opwekt of nu en dan slaat een golf over den boeg en bezorgt den onvoorzichtige, als bij zich niet gauw genoeg bergen kan, een natten rug. We loopen of we dronken zijn, een raar gevoel overvalt ons, duizelig, huiverig, hoofdpijn, trek tot braken, dit alles bewijst dat de vijand van alle vreemdelingen op zee, de zeeziekte, ons te pakken beeft. Janmaat, die dit gaarne ziet, roept»nu al zeeziek De boot ligt nog stilen geeft ons allerlei middeltjes aan de band, zooalseen stuk spek op eten met een draad er aan gebonden en deze weer terug trekken, koffie met olie, scheepsbeschuit, zee water enz., die, als men gek genoeg is om ze te gebruiken, ons menig bang oogenblik bezorgen. Dat de boot niet zoo erg slingert, als we ver wacht hadden komt ten eerste door de zware lading en ten tweede, dat we de wind recht vooruit heb ben.-Over de verschansing geleund aanschouwen we bet spel der golven en zien we den Oceaan in zijn ware gedaante. Een grootsch schouwspel, die golven al rollende en over elkaar schuivende om straks, te gen bet schip aanbonzende, uit elkander te spatten en een regen van schuim op ons neer te doen dalen. Koude en regen noodzaken ons weldra naar beneden te gaan. We kruipen in de kooi, daar de liggende houding ons nog de beste schijnt te zijn. En ook we zullen maar trachten in de armen van Mor pheus wind, regen en zeeziekte te vergeten, tot morgen, in de hoop dat bet dan wat beter moge zijn. 26 Juni. De wind is eenigszins gestild, doch er gaat nog een sterke deininghet schip gaat nog steeds hevig op en neer en veroorzaakt ons nog menige moeilijke positie. Naar bovengaande zien we aan bakboord, recht voor ons kaap Finistére, doch slechts als in een nevel gebuid. Voorts krijgen wc den gebeelen dag geen land meer in 't gezicht. 27 Juni. Prachtig wéér; kalme zee. Om 6% uur recht voor ons kaap Roca. Omstreeks 900 a 1000 M. van de kust af, boven op den berg, ligt een klooster tegen de noordelijke belling liggen eenige verspreide woningen, denkelijk een dorp, dat wit afsteekt tegen de groene belling van den berg. Waar de zee de kaap bespoelt booge steile rotsen, 200 voet boog; op de uiterste punt staat een vuurtoren, tegelijk seinpost. Van bet schip seint men ten minste den naam van bet schip, afkomst en bestemming; wat men dan over een paar dagen in Nederland in de couranten leest. Inhammen en ravijnen tusscben de rotsen zijn duidelijk te onderscheidendaartusschen woelt en bruist bet; de zee beukt de rotsen en jaagt baar schuim boog op. In de verte ontwaart ons oog het Estrellegebergte, dat bier bij kaap Roca in zee afloopt. Zoodra we de kaap voorbij zijn, wordt de kust meer vlak en loopt ze glooiend in zee af, wat ons aan de Hollandscbe kust herinnert. Een oogenblik later ontdekken wij met de kijkers eenige torens en scboorsteenen, daartusschen een donkere massa, zeker buizen. Het ligt eenigszins landwaarts in de zee maakt bier een inham in de kust, waarin de rivier de Taag uitmondt, op welks rechteroever de stad Lissabon gelegen is. (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1