1891 N°. 149. Donderdag 17 December. i78sle jaargang. GOESCHfi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiè'n voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijon Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopei's en Brievengaarders. COIRAV De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. GOES, 16 December 1891. Voor schipper Everhard werd bij ons nog ontvangen van N. N. 0,50, makende met de vorige opgave 3,76. De afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland hield gisteren in »de Prins van Oranje" eene algemeene vergadering, die door den beer E. Van den Bosch gepresideerd en eerst door 43 en later door 46 leden bezocht werd. Uit het rapport van de najaarsvergadering van het Hoofdbestuur bleek: lo. dat over het jaar 1891 door Ged. Staten voor de paardenfokkerij is verleend een subsidie van 3655 tegenover 3500 in het vorige jaar, welk verschil voortspruit uit het getal veulens in de provincie 2o. dat het gewijzigde provinciaal reglement voor de paardenfokkerij door Ged. Staten is verzonden naar de Prov. Staten, omdat er enkele wijzigingen in voorkomen en het subsidie niet door Ged. Staten maar door de Prov. Staten wordt verleend 3o. dat was ontvangen eene missive van den Minister van Oorlog, dat Pieter Willeboer te Goes en Simon Sanders te West-Souburg op den cursus voor hoefsmeden te Breda zijn geplaatst 4o. dat bij acclamatie is herbenoemd tot algemeen secretaris de heer I. G. J. Kakebeeke en eervol ontslag is verleend aan mr. L. A. Bybau als vice- voorzitter, terwijl in diens plaats is benoemd mr. P. C. J. Hennequin te Sluisreeds vroeger gemeld. De benoeming van vier bestuursleden der afdeeling door de periodieke aftreding van de heeren C. J. Labrijn, L. A. Van Weel, M. De Jager en Hugo Mol had het gevolg dat de genoemde heeren herkozen zijn respectievelijk met 42, 41, 33 en 38 stemmen. De circulaire van het hoofdbestuur, naar aanleiding van een besluit van het Intern. Landbouwcongres, te 's-Hage gehouden, spoorde aan om het fokken van vet- en melkvee aan te moedigen door het aan leggen van een stamboek en van melklijsten. Om deze te bevorderen deed de voorzitter het voorstel om vanwege de afdeeling een prijs voor de best- ingerichte melklijsfc uit te loven, alleen voor de leden der afdeeling. De heer G. J. van den Bosch gaf in overweging om formulieren ter invulling uit te reiken. De heer L. A. Van Weel stelde de vraag wie de juistheid der melklijsten zal beoordeelen De mede- dingere moeten de gelegenheid tot controle verschaffen. De heer C. Zuidweg meende, dat alleen zou kunnen beoordeeld worden de netste en beste invulling en, dat het invullen der hoeveelheden maar aan de eerlijkheid der deelnemers moet overgelaten worden. Eindelijk stelde de voorzitter de vraag wat men zou uitloveneene som van 25 of 1 van 25 en 1 van 10. Na eenig# bespreking deed de voorztter het voor stel om een len prijs van 15, een 2en prijs van 10 en als 3e prijs een eervolle vermelding uit t6 loven, op door de afdeeling verkrijgbaar te stellen lijsten. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. De proefneming zal reeds aanvangen 1 Ja nuari 1892 en de deelnemers mogen niet van enkele, maar moeten van al hun koeien aanteekening houden. Bij de bespreking van het abonnement op het nieuwe algemeen Landbouw-weekblad deelde de voor zitter mede dat zich thans 58 abonné's hebben op gegeven. De heer G. J, Van den Bosch maakte van deze gelegenheid gebruik om dit blad bijzonder aan te bevelen, wijl in een klein land als 't onze samen werking gewenscht is, en dit blad bepaald degelijk belooft te worden. Verder werd medegedeeld dat de heer M. Lucieer een reeks van voordrachten zal houden in de ver schillende afdeelingen, waarvan twee in Zuid-Beve land zullen plaats hebben, in het midden van Januari '92, éen in »de Prins van Oranje" en éen op eene der dorpen. Die voordrachten zullen des middags 2 uren aanvangen. Ter verduidelijking diene dat dhr. Lucieer voorzitter is van de keuringscommissie en Rijks-veearts te IJzendjjke. De voordrachten zullen hoofdzakelijk de paardenfokkerij betreffen. Nog werd medegedeeld, dat de afdeeling de ten toonstelling van zaaigranen zal houden op Dinsdag 16 Febr. 1892 in »de Prins van Oranje" van 11 tot 3 uren. Men stelt zich voor om die tentoonstellingen jaarlijks te doen plaats hebben. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand iets in 't midden te brengen had, sprak de heer GJ. Van den Bosch een enkel woord over het laten spitten van grond, nu de winter in aantocht is. Spreker toonde aan dat een hooger opbrengst der vruchten te wachten is wat in 't voor deel van den landbouwer komt en in de tweede plaats verschaft het werk en wordt de armoede gelenigd. Na verloting van eenige landbouwvoorwerpen werd de vergadering gesloten. Gisteren trad voor de afdeeling Goes van- den Ned. Protestantenbond als spreker op dhr. S. Kutsch Lojenga van Leiden, die eene belang- i wekkende rede hield over de mystiek in den godsdienst. Na gewezen te hebben op het ontstaan in de middeleeuwen van scholastiek en mystiek werden enkele mystieken besproken, zooals: Joh. Tauler, J. Van Ruysbroek, Hendrik Mande, Gerlach Peterse en Thomas a Kempis. Na de pauze toonde spr. aan, dat godsdienst mystiek is, dat is, krachtens de beteekenis van het woordgeheimzinnig verborgen de vereeniging van den mensch met Godm. a. w. dus, dat geloof aldoor eene zaak des harten is, b. v. bet geloof aan God, Gods voorzienigheid, Gods vergevende liefde, broederliefde, ootmoed, het geweten, in éen woord het gelooven is weten, maar weten met het hart. Daarom ook moet de mensch rein van hart zijn 1 wil hij werkelijk gelooven en de zegen van den j godsdienst gevoelen. Die zegen toch is zaligheid en zaligheid is niets anders dan gevoel van het hoogste en reinste geluk. Daarnaar te streven en anderen daartoe te voeren, aldus was spr. conclusie, was de plicht van elk godsdienstig mensch. Met een woord van dank aan den begaafden re denaar voor zijne boeiende voordracht sloot de waar nemend voorzitter der afdeeling de bijeenkomst, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Hapelle. Maandagavond hield de landbouw- vereeniging: V o o ruitgang is ons streven" alhier eene vergadering onder voor zitterschap van den heer A. Nijssen. Tegenwoordig waren, behalve het bestuur, 20 leden. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde, werd overgegaan tot het verkiezen van drie bestuursleden ter voorziening in de periodieke af treding van de heeren A. Nijssen, W. J. Van Dam en J. De Jager Jz. De beide laatstgenoemden wer den met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwjjl in de plaats van den heer A. Nijssen werd gekozen de heer J. De Geus. Ter vervanging van den heer M. V. d. Hage, die zijn ontslag nam als bestuurslid, werd gekozen de heer W. K. C. Schrier. Toen hiermede de agenda was afgehandeld sprak de heer M. De Jager nog zijne meening uit over den meest geschikten tijd van zaaien en oogsten, hoofdzakelijk van tarwe. Hierover ontspon zich eene langdurige discussie, terwijl men algemeen van oor deel bleek, dat men in beide gevallen en vooral bij bet oogsten, afhankelijk van de weersgesteldheid zijnde, het best doet de eerste helft van October als zaaitijd te benutten. De vergadering werd daarna gesloten. Door de j> Vereeniging van Nederlandscbe sui kerfabrikanten", gevestigd te Rozendaal, is de p r ij s der beetwortelen, benoodigd voor de cam pagne 1892/93, vastgesteld op 11 per 1000 kg. Voor enkele streken is de prijs op ƒ11,50 bepaald. Bij kon. besl. is benoemd tot burgemeester der 's-Heerenhoek J. G. P. T i m a n s, secre taris dier gemeente. Bij kon. besl. is aan G. J. Bruker, sluis- meester aan het kanaal door Zuid-Be vel and te We- meldinge, op zijn verzoek, wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verleend, en is met ingang van dien datum benoemd tot sluismeester aan het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, P. Tjebbes, te Middelburg. De redacteur van de Deli-Courant seint aan het Hbl. via Malta»Pompe démission." Indien deze mededeeling juist is, voegt het Hbl. hierbij en werkelijk door kolonel F. Pompe Van Meerdervoort ontslag is genomen als gou verneur van Atjeh, dan moet dit een gevolg wezen van zijn brief, waarin door hem vertrouwen geëischt werd in zijn bestuur. Bevat het telegram uit Medan waarheid, dan schijnt de kolonel met het antwoord van den gou verneur-generaal geen vrede gehad te hebben of deze niet met de inlichtingen van den kolonel. Het bericht eischt in allen gevalle bevestiging. De oorzaak van den socialen achter uitgang zoekt men steeds in slechte verdeeling van den arbeid. Fianor schrijft in zijn Vlugmaren: Ik geloof ten onrechte. Men zoeke ze in de weelde. Als men eens aanving van boven aan, in plaats van ondtren op. De weelde, door allen en alles gevoed, zweept ons allen zonder eenige uitzondering op. Wat nog vóór twintig jaren zeer deftig was, is nu ^burgerlijk," een woord, dat van eeretitel tot 'n scheldwoord, bijkans, daalde. Wattoen klein-burgerlijk was, is nu plat, goed voor daglooners. Het is die ver schuiving, welke den arbeider drukt. Ook hij wil mede naar hooger, en zijn arbeid is niet voldoende om aan die zucht te voldoen. Zoo men eens een vereeniging stichtte tegon de weelde, een vereeniging, waardoor men zich heilig en plechtig verbond, zóo eenvoudig mogelijk te doen en te leven, zoo min mogelijk te doen om mee te doen, en vooral nooit meer den neus op te halen voor hen die tweede klasse reizen door het leven. Want de veelgeprezen erkenning van de veelge prezen ontwikkeling is eenvoudig een leugen. Laat iemand zoo knap zijn als hij maar wil, bij wordt mogelijk lid van de Kamer, maar nooit wordt hij in de deftige kringen opgenomen, zoo hij geen diners zelfs het Sociaal Congres moest dineerenkan of wil geven, waar de mogelijk voor éen middag gehuurde knecht dient achter de tafel vol gehuurd kristal. Omtrent de in aantocht zijnde vermogens belasting deelt men de volgende bijzonderheden mede aan het Nws., welke het niet anders dan onder voorbehoud laat volgen De inspecteurs der registratie zullen de kohieren opmaken en zij zullen voor elke provincie het college van zetters uitmaken. De oudste hunner zal president zijn. Zij stellen de kohieren ter invordering aan de ontvangers der registratie en domeinen ter hand. Het getal der inspecteurs zou daardoor met 15 a 20 worden vermeerderd. De mutatierechten, thans 4 pet., zullen nu worden 2 pet. zonder opcenten, dus 3 'ƒ2 pet. minder. Eene algehêele herziening van de registratie zal hiervan het gevolg moeten zijn. In ons land maken de aandeelen Neder landscbe Handelmaatschappij steeds een minder goed figuur. De koers dezer aandeelen is ge durende de laatste jaren kunstmatig opgehouden, hooger dan de waarde der aandeelen eigenlijk was. Door den val nu van een paar firma's, die langen tijd als groote koopsters optraden, komen thans de koersen meer tot het standpunt, waarop zij over eenkomstig hunne waarde hehooren te staan, waartoe ook de kans van een kleiner dividend het hare hij- draagt. LD.) Naar men aan het 12. Nbl. meldt, wordt aan het hoofdbestuur der posterijen met alle kracht ge werkt aan de uitvoering van de nieuwe post- w e t, ten einde deze in het begin van Januari a. s. in werking kunne treden. Vooral de vaststelling der rayons, binnen welke de bestelling tegen verminderd tarief mag geschie den, bezorgt den ambtenaren een massa werk. De Haa'gsche kouter van de Pr. Gron. Ct. schrijft, naar aanleiding van het feestmaal, waarmede het zilveren jubileum van mr. Haffmans als lid van de Tweede Kamer is gevierd: »lk heb er het bijblad van 25 jaren geleden nog eens op nagelezen, en kan niet vinden, dat 's mans intrede op het Binnenhof toen juist eene bijzonder joyeuse entrée was. De heer Storm van 's-Gravesande liet toen menig hartig woordje hooren over die zonder linge herbenoeming tot kantonrechter. Sedert is mr. Haffmans de voornaamste amuseur der Kamer ge worden. Als eenige geachte afgevaardigden" ach tereenvolgens door lange, eentonige, saaie redevoe ringen de vergadering van lieverlede in die eigen aardige, verlammende, droomerige stemming hebben gebracht, waarin men na een reis van een uur of drie in een dreunenden, schokkenden spoortrein ge raakt, dan treedt mr. Haffmans op. Als een zonne straal in een pikdonkeren nacht boort zijn grappig woord, populair van toon, soms snijdend als een scherp scheermes, door de soezende vergadering. Allen luisteren naar den redenaar, met zijn breed, overal doordringend stemgeluid, en telkens davert de zaal van 't lachen, als de man van het licht een kostelijken zet ten beste geeft. Alles is vlijtig ge memoriseerd, geen woordje heeft zijn geboorte aan de improvisatie te dankenmaar veel van hetgeen de schrandere en geestige Limburger zegt, is raak en guitig. »Als de oude heer Storm, die zoo hoos was toen mr. Haffmans op het Binnenhof verscheen, nog eens vernemen kon hoe de geestverwanten den man, die steeds om meer licht vroeg, bij electrisch licht ge vierd hebben!" In verband met het bericht betreffende de voorbereiding eener wijziging van de p e 11 - sioenswetten kan nog worden medegedeeld dat, alvorens de aanschrijving van den Minister van finan ciën was ontvangen, bij de directie van het rijks pensioenfonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren reeds eene herziening der wet was ter hand genomen, waardoor 0. a. een aantal wedu wen, wier aanvragen thans zijn afgewezen, bij aan neming der wijzigingen alsnog in aanmerking zullen komen om in het genot van pensioen te worden gesteld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Nadat in eene avondzitting jl. Maandag de begrooting van Binnenl. Zaken was afgehandeld en aangenomen, heeft de Kamer gisteren de begrooting van Marine en hoofdstuk VII A (nationale schuld) aangenomen en ving het debat over hoofdstuk Financiën aan. Belangrijke punten kwamen tot nu toe niet ter sprake. Betreffende de oesterpackt erkende de Minister, dat verliezen zijn geleden, maar de prijzen zijn enorm gestegen. Het is den Min. uit een onderzoek gebleken, dat de Staat hierin niet behoeft op te treden, noch tot verlaging van pacht, noch tot iets anders. Er ontbreekt aan de pacht nog slechts 42,000, doch deze komen voor het grootste deel binnen. Tot een algemeenen maatregel is op dit oogenblik geen aanleiding. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Borsele is tot predikant beroepen ds. Knottnerus te 's-Gravenpolderbij de Cfir. Ger. kerk te Roon ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. Hefnkeiiszaitd. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen als ouderling de heeren G. Nijsse Az. en Abr. Cappon en als diaken de keer Jan Zuidweg. In plaats van Iz. Cappon (administr.), die als zoodanig bedankt had, is gekozen dhr. Joh. Kristelijn, die zijne benoeming heeft aangenomen. Borsele. Maandag hadden alhier voor don eersten keer na het vertrek van den predikant de verkie zingen plaats wegens gewone aftreding van twee ouderlingen en een diaken. Tot eerstgeinelde functie werden herkozen de heeren F. Van Duijne en J. Walhout en als diaken benoemd de heer P. Minder- houd Gz., in de plaats van den heer L. Rottier Jz., die bedankt had. 's-IIeer Abtskerke. Tot kerkvoogd bij de Herv. gem. alhier is herbenoemd de heer M. Stevense. Baarland. Tot kerkvoogd hij de Herv. kerk alhier is gekozen de heer J. Traastot notabele bij herstemming de heer G. Steketee, ter vervanging van den heer C. Avnoijs, die bedankt had. Als een bewijs van do verdeeldheid der kerke- lijken kan 0. a. dienen, dat men in den Unie-kalender de opgave vindt van twee (van verschillende par tijen uitgaande) scholen met den bijbel teBerlikum (Menaldumadeel), eene met 120 en eene met 70 leer lingen, te Gauw (Wijmbritseradeel) eene met 85 en eene met 35 leerlingen, te Wons (Wonseradeel) met. 31 en met 42 leerlingen, te Scharnegoutum (Wijm britseradeel) met 53 en met 81 leerlingen, te Schet- tens (Wonseradeel) met 36 en 41 leerlingen, te Nederhorst den Berg met 55 en 38 leerlingen, te Breukelen met 122 en 70 leerlingen, enz. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over November 1891. Op de School A waren gedurende deze maand 137 kinderen. Onder dezen waren 133 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 4 van 110 verzuimen, en 0 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.2 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School B waren 274 kinderen, waaronder 255 zonder eenig verzuim, 18 die van 110 verzuimen hadden, en 1 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0,6 percent, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School G waren 180 kindereu, waaronder 151 zonder eenig verzuim, 12 met 110 verzuimen, 17 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 6.7 percent, tegen 5.4 percent over dezelfde maand in 1890. Op de School D waren 73 kinderen, waarondor 65 zonder eenig verzuim, 4 met 110 verzuimen, 4 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.8 percenttegen 2.7 percent over dezelfde maand in 1890. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Nov. 1891 bedroeg 2.1 percent, tegen 2.6 percent over 't zelfde tijdvak in 1890. Rechtszaken. Gisteren is door de arr.-reehtbank te Middel burg veroordeeld wegens diefstalJ. d. S., te Wissekerke, tot 8 b. s. 6 d. b.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1