1891 N°. 148. Dinsdag 15 December. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs 'der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. GOES, 14 December 1891- Het feuilleton, waarmede wij heden in ons blad een aanvang maken, is geput uit het dagboek van een Zuid-Bevelandschen boerenzoon, die onlangs als korporaal der infanterie naar Oost-Indië vertrok. Wij meenen, waar ons dit welwillend ter plaat sing is afgestaan, onzen lezers geen ondienst te doen door hen te doen kennismaken met de reisindrukken en wederwaardigheden van een koloniaal aan boord. Men verzoekt ons de aandacht van belang stellenden te vestigen op de lezing van dr. S. Kutsch Lojenga, die a. s. Dinsdagavond te 8 uren in de afdeeling van den Ned. Prot. bond alhier zal optreden, en wij herinneren eraan, dat de lezing om bijzondere redenen en in afwijking van anders, zal gehouden worden in de concertzaal der sociëteit V. O. V. Wij durven gerust tot eene trouwe opkomst op wekken, omdat de begaafde spreker hier ten vorigen jare den aangenaamsten indruk heeft achtergelaten. Door de nieuw jaarscommissie is de levering van het benoodigde brood en spek gegund aan de minste inschrijvers, zijnde voor het brood J. Slager tegen 12'9/inn ct. per kilo, en voor het spek J. Ossewaarde tegen 47,20 per 100 kilo. Hoewel de opbrengst der collecte nog niet vol doende is om de kosten van deze twee artikelen, die beduidend hooger in prijs zijn dan verleden jaar, te bestrijden, meende de commissie", in afwachting van eenige nagiften, tot de uitreiking van brood en spek gerustelijk te kunnen besluiten. Voor eene bedeeling daarenboven van brand stof ontbreken echter de middelen geheel, zoodat daarvan voorloopig is afgezien en de inschrijvingen niet zijn aangenomen. Door de geneeskundige Staatscommissie te Leiden is Vrijdag de heer N. J. F. Pompe Van Meerdervoort tot het le gedeelte van het arts-examen In het Nieuws- en advertentieblad van Bergen- op-Zoom plaatst de heer J. P. N i e k e r k fabri kant van goud- en zilverwerken te Schoonhoven, het volgende ingezonden stuk, dat wij gaarne in onze kolommen overnemen, ons bereid verklarende voor het door hem aangegeven doel gelden in ont vangst te nemen t> Heden las ik in de Nieuwe llott. Cour. van 10 Dec. 1891, no. 294, Eerste blad A, het zoo zeer aandoenlijke verhaal van schipper Ever hard met zijn zoontje van 8 jaren. Eerbied voor den man, die reeds van 3 uur in den nacht, en dat nog wel in December, er op uit gaat, om op de zoozeer gevaarlijke Zeeuwsche Stroo men te trachten, op nederige wijze het brood te ver dienen voor vrouw en tien kinderen maar nog meer eerbied voor den liefhebbenden vader, die in zulk een hachelijk oogenblik, toen zijn scheepje aan zijn voeten ontzonk, het eerst dacht aan zijn jongske, dit liefdevol op zjjn schouders nam en zoo het leven van zijn kind en van zich zei ven wist te redden. Die man verdiende een ridderorde in de eerste plaats, maar in de tweede plaats moet die man da delijk door vereende krachten aan een nieuw en aan een goed vaartuig worden geholpen. Ik verzoek u, geachte heer Redacteur, dit schrijven in uwe ko lommen op te nemen, en noodig ook andere Couranten uit, dit schrijven te plaatsen. Laat elk, die op 5 Dec. zich, wellicht uit weelde, zooveel uitgaven ver oorloofde, hierdoor zich gedrongen gevoelen, u eene bijdrage te zenden voor onzen braven Everhard, op dat de man spoedig en afdoende geholpen worde. Ik reken het mij tot een eer de lijst te openen door u hierbij per postwissel toe te zenden de somma van 10 en hoop dat dit voorbeeld door velen zal gevolgd worden. Ik heb zoovele jaren persoonlijk Zeeland bereisd, dat ik ten volle over het zeldzaam moedig gedrag van Everhard kan oordeelen." Bij de redactie van dit blad is bereids van be zoekers van »de Prins van Oranje" een bedrag van 8.26 ontvangen. Tot brievengaarder te Nisse is benoemd dhr. J. Slabbekoorn aldaar, die sedert eenige dagen reeds den dienst waarnam. Kolijnsplaat. In de raadszitting, in 't laatst der vorige week gehouden, de laatste door den heer Mr. L. A. 13 y b a u geleid, waren verschillende zaken aan de orde. Op een request van den pachter van het veer KolijnsplaatZieriksee om vermindering zijner tot 1896 loopende pacht van f 50 tot 5 per jaar. daar hij vreest, dat met de tweede spoor boot, die 1 Jan. a. s. in de vaart komt, het aantal passagiers nog al meer zal verminderen, werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, om den 1 requestrant mede te deelen, dat de pacht voortaan met de helft zou worden verminderd. Als men nu weet, dat vroeger de verpachting van dit veer der gemeente 200 's jaars opbracht, dan kan men wel nagaan, wat dit veer in beteekenis verloren heeft. Daarna werden vier obligatiën eener geldleening ten laste der gemeente uitgeloot, en werd de heer J. Caljouw weder gekozen tot lid van het burgerlijk armbestuur. Op verzoek der belanghebbenden werd, na gunstig advies van het dagel. bestuur, aan de helpsters in de handwerken aan de gemeenteschool, de dames J. C. Israël en A. De LoofF, elk/10 ver hooging van salaris toegestaan, zoodat zij van 1 Jan. 1892 elk 50 's jaars zullen genieten. Daarna werd de vastgestelde gewijzigde regeling van de jaarwedden der onderwijzers met algemeene stemmen aangenomen. De jaarwedden der onderwij zers en onderwijzeressen, behalve van die met de verplichte hoofdacte, zullen van 1 Jan. 1892 af 500 bedragen met twee verhoogingen van 50 elk, na drie en zes jaar dienst in deze gemeente, behoudens gebleken geschiktheid en goed gedrag. De thans genoten jaarwedden blijven echter ge handhaafd. Daar krachtens de vigeerende wet op 't lager onderwijs het onderwijzend personeel tegen 1 Jan. 1892 met éen moet vermeerderd worden, werd uit het aangeboden drietalde heeren J. Yan 't Hof van Zuid-Beierland, A. Blok van Sfcrijen en C. De Dreu van Wemeldinge de eerste met algemeene stemmen benoemd. In het geheel hadden zich 4 sol licitanten aangemeld, allen voorzien van de vereischte acte voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Als waarnemend gemeente-secretaris werd uit het volgend tweetalde heeren L. A. Vink van hier en P. H. v. Lis van Kortgene eerstgenoemde met al gemeene stemmen gekozen en onmiddellijk daarna beëedigd. Daarna nam de burgemeester op gevoelvolle wijze afscheid van de raadsleden, waarbij hij de wethou ders en de overige raadsleden dankte voor de trouwe medewerking en voor de wijze, waarop zij hem zijne taak vergemakkelijkt en veraangenaamd hadden. Te vens dankte hij de burgerij in de leden van den raad, als hare vertegenwoordigers, voor de vele be wijzen van sympathie, door hem tegen en na zijne benoeming ontvangen, bewijzen, die hem zelfs eene keuze zeer moeielijk gemaakt hadden. Met de beste wenschen voor den bloei zijner geboorteplaats en het welzijn der raadsleden en hunne familiën eindigde hij. De oudste wethouder de heer N. Tazelaar bracht den Voorzitter aller hartelijken dank voor zijn 13jarig bestuur. Niet veel woorden behoefde hij te gebruiken, waar de daden van 's burgemeesters ken nis en activiteit zoo spraken. Hopende, dat het den heer Bybau met zijne familie te Delft moge wel gaan, eindigde hij zjjn kort, maar goed gemeend woord. Omtrent Aarnout Kempe schrijft de Middelb. Ct. Nog niet lang geleden was zijn naam op aller lippen, in verband met de droeve gebeurtenis, te Meliskerke voorgevallen. Eene opeenstapeling van feiten, gezegden en vermoedens gaf der justitie het recht om hem van eene vreeselijke misdaad te ver denken en hem daarom gevangen te nemen. Maar spoedig is het net van toevallige omstandigheden, waarin hij als het ware verward was geraakt, ont ward en bleek zonneklaar zijne onschuld. Men liet hem wëer op vrije voetenen bij kon fier het hoofd wêer opheffen. Maar zoo dachten zij, onder wie hij steeds verkeerde, er niet over. Bij hen bleef hij nog steeds gebrandmerkt als een misdadiger bij hen is het geloof aan zijne schuld nog niet ver dwenen. Waar hij zich ook wendt om werk, om eerlijken arbeid, daar keert men hem den rug toe. Zelfs waar hij vraagt om kosteloos te mogen arbeiden, om toch maar iets te mogen doen in de hoop aldus langzamerhand weór in de verdiensten te geraken, daar wil men zelfs hem hierin niet behulpzaam zijn. Alsof hij de grootste misdadiger ware zoo wordt hij bejegend. Alsof er nog zelfs het geringste ver moeden bestaat omtrent zijn schuld of de minste twijfel aan zijn onschuld, zoo ziet men hem aan. En voor niets is minder grond dan juist daarvoor. Zijn onschuld is daghelder geblekenEr is duidelijk aan het licht gekomen dat hij onmogelijk de misdaad kan begaan hebben. Dit alles kunnen wij op grond van inlichtingen, ons van alleszins vertrouwbare zijde verstrekt, ten stelligste verzekeren. Zoo er nog eenige twijfel, hoe gering ook, aan zijne schuld had bestaan, hij ware niet zoo spoedig vrijgelaten. En men bedenke wel dat er een zeer groot onder scheid bestaat tusschen het loslaten van een verdachte wegens gebrek aan bewijs of het zooals met Aarnout Kempe het geval is geweest vrijlaten, omdat de onschuld van een verdachte volkomen bleek. Een onzer correspondenten te Miildelburg meldt ons hieromtrent nog, dat de ongelukkige Kempe zolfs niet veilig over straat kan gaan, daar vele 'boeien, (voornamelijk West-Kapellenaars) hem het leven zoo lastig maken, dat, indien de politie te j Middelburg hem jl. Donderdag bij gelegenheid van den marktdag te Middelburg niet had beschermd, hij zeer zeker een pak slaag zou bekomen hebben. Gisteren was het 35 jaar geleden, dat de heer dr. J. E. C a 11 e n f e 1 s zich als genees-, heel- en verloskundige te Hulst vestigde. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Januari, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. Middelburg mr. J. Van der Lek de Clercq te Koudekerke. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1892, J. C. A. Wissel benoemd tot Rijkshaven- meester van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter-Neuzen naar Gent, met het zijkanaal naar de Akselsche Sassing. Door het Hoofdbestuur der Schippersvereeni- ging Schuttevaer zijn o. a. adressen verzonden aan den Minister van Marine om verandering van het licht te Slrijensas, en aan de Tweede Kamer met verzoek te besluiten tot opheffing der Rijks- watertollen in Nederland. De opbrengst der R ij k s m i d d e 1 e n in Nov. jl. was f 12,056,222,76l/., tegen 9,757,240,38 '/2 in November van het vorige jaar. De opbrengst der 11 verloopen maanden van dit jaar was 108,039,546,54 tegen 105,191,165,23'V, in 1890. Volgens de jongste volkstellingen waren er in ons land naar de verschillende gezindten in 1879 en 1889 resp. Nederduitsch Herv. 2,186,869 en 2,184,649 Waalsch Herv. 9730 en 10,299Nederduitsch Ger. 181,017 Christelijk Ger. 139,903 en 189,251Re monstranten 9678 en 14,889Doopsgezinden 4070 en 53,572Evangelisch Luth. 61,825 en 63,703 Hersteld Luth. 9990 en 20,176Roomsch Kath. 1,439,137 en 1,596,482; Oud Roomschen (Jansenist) 6251 en 7687Nederlandsch Israël. 78,075 en 92,254; Portugeesch Israël. 2618 en 5070tot geen kerk genootschap 12,253 en 66,085tot eenig ander of tot een onbek. genootsch. behoor. 4659 en 16,281. Yan de overige niet speciaal opgegeven kerkge nootschappen zijn in ons land thans het talrijkst vertegenwoordigd de Vrije Evangelischen" met 1267 m. en 1344 vr. en het minst talrijk de Methodisten", die in ons geheele land 4 m. en 7 vr. tellen; en blijkt ook dat de Katholieken niet langer 2/5 maar slechts 1/3 van de bevolking uitmaken. Het getal blinden bedroeg 2114, waarvan 441 onderwijs genoten hebben dat der doofstommen was 1977, waarvan 1451 het voor doofstommen bestemde onderwijs genieten of genoten hebben. De geheele bevolking bedroeg 4.511.415 inwoners; er waren bijna 100.000 vrouwen meer dan mannen. Er wordt van sociaal-democratische zijde weder eene beweging op touw gezet, om de i n v r ij h e i d- stelling te verkrijgen van Geel, die indertijd veroordeeld werd wegens het plegen van een moord aanslag op den commissaris van politie Stork te Amsterdam. Met dat doel werd er in de hoofdstad dezer dagen eene vergadering gehouden, waar twee leiders der partij, Fortuin en Domela Nieuwenhuis, als woord voerders optraden. Door laatstgenoemde werd mede gedeeld, dat hij pogingen had aangewend om den hoogleeraar Allard Pierson voor de zaak te winnen. Deze had niet voldaan aan de uitnoodiging om in de vergadering het woord te komen voerenalleen had hij voor het denkbeeld eenige sympathie be toond, behoudens evenwel zekere reserves. Zoo bijv. was hij er tegen opgekomen, dat men de invrijheid stelling zou eischen. Zij kan verzocht worden, maar niet als een eisch gesteld. Gratie verzoeken komt echter in het woordenboek der sociaal-democraten niet voorzij weten alleen van eischen. Professor Pierson sprak verder de verwachting uit, dat Geel gelouterd uit de gevangenis zou terugkeeren, waar mede hij blijkbaar bedoelde, dat de knaap tot het inzicht zou gekomen zjjn, dat hij kwaad had be dreven, en zich zou hebben verbeterd. Maar die ver wachting nam Domela Nieuwenhuis terstond weg, door zijnerzijds de overtuiging uit te spreken, dat Geel zou blijken in dezen zin gelouterd" te zijn, dat hij sterk zou wezen vóór de partij. Als prof. Pierson verneemt, wat er in die ver gadering gesproken is, dan zal hij het zeker niet goedkeuren dat men zijn naam in deze zaak heeft Domela Nieuwenhuis maakt het voor ieder, die niet tot den kring zijner aanhangers behoort, on mogelijk om voor het denkbeeld der invrijheidstelling van Geel sympathie te hebben. Men zou gunstig gezind kunnen zijn voor dat denkbeeld, wanneer men hoorde dat de jonge man, die zulk een ernstige misdaad heeft gepleegd, berouw had, en vernam dat zijne partijgenooten met hem die daad afkeurden. Maar van Domela Nieuwenhuis verneemt men het tegendeel. Hij prijst en roemt den moordaanslaghij noemt Geel een man van hart, een man van ziel, een man van moedwat hij misdreef noemt hij eene daad, waartoe de meesten onzer te laf zijn. Hij verzekert, dat Geel die daad met zelfbewustzijn pleegde, en ook nu nog geen berouw heeft. Zijne woorden geven den indruk, dat Geel, los gekomen, in staat zou zijn om eene nieuwe misdaad te plegen. Welnu, zoo roept de Kamper Ct. uit, laat hij dan zijne straf maar uitzitten. Wie, na eene misdard gepleegd te hebben, berouw toont, heeft aanspraak op goedertierenheid, maar wie geen schuldbesef heeft, moet zijne schuld ten einde toe boeten. Voor den »zelf bewust en" misdadiger geen mede- doogen Aan de Maasbode wordt gemeld, dat eerstdaags opnieuw getracht zal worden de goedgezinde werk- liedenvereenigingen, als »Ned. R. K. Volksbond", »Pa- trimonium" en »Ned. Werkliedenverbond", tot bond te vereenigen. Om tegemoet te komen aan het be zwaar van de beide eerstgenoemde vereenigingen, heeft men het denkbeeld laten varen, een centraal bestuur in te stellen, maar zal de samenwerking slechts hierin bestaan, dat de genoemde vereenigingen voeling met elkaar zullen houden voor de gemeen schappelijke handeling, waar het geldt voor de be langen van den arbeidersstand op te komen. Het eerste jaarverslag der inspecteurs van den arbeid is verschenen. Daarin wordt alge- gemeen een tegemoetkomende houding van de werk gevers geconstateerd, de inrichting van fabrieken en werkplaatsen vrij algemeen voldoende gekeurd, maar ook algemeen verklaard, dat voor beveiliging tegen ongevallen slecht wordt gezorgd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot voorzanger bij de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd dhr. H. Schouwenburg, onderwijzer. De candidaat L. Ingelse van Schiedam heeft het beroep naar Wilhelminadorp aangenomen. Ds. J. Boone Jz., te Engelbert, heeft voor het beroep naar Zuidzande bedankt. Kloetinge. Tot kerkvoogden bij de Herv. gem. alhier zijn herkozen de heeren B. Yan Liere en A. Yan de Linde. Ifoedekenskerke. Benoemd tot ouderling en diaken bij de Herv. gemeente dhrn. A. Servaas en J. Yan der Linden, die de benoeming hebben aan genomen. Middelburg. De heer J. Cornelissen, benoemd tot redacteur van Hecht voor Allen, zal zijn ontslag nemen als onderwijzer aan de rijksleerschool alhier, daar hij zich te 's-Hage zal vestigen. Opbrengst collecte scholen met den bijbelte Ierseke en Iersekendam 60. Ierseke. Yoor de aan school I vacante betrek king van onderwijzer met akte voor hoofdonderwijzer en Engelsch heeft zich ter ellder ure een sollicitant aangemeld. Er zal evenwel eene hernieuwde oproe ping plaats hebben. Landbouw en Veeteelt. Het bestuur van do afdeeling Zeeland N. P. S. heeft o. a. toegekend Eene premie van 1 aan den hengstenleider Jan Van 't leven Jr. te Rilland-Bath, voor 't dekboekje van »Polidor", no. 118 N. P. S. eene premie van 1 aan den hengstenleider C. Hart te Rilland, voor het dekboekje van »Bayard", no. 73 N. P. S. Langzamerhand worden zoo meldt het bestuur der afdeeling deze dekboekjes vollediger en nauw keuriger ingevuld, waartoe de uitgeloofde prijzen veel bijdragen, men durft dan ook verwachten dat ze weldra, geheel aan 't doel zullen beantwoorden. De afdeeling Zeeland neemt in bloei toe, haar ledental wordt steeds grooter en over eenige jaren mag men verwachten dat schier geen enkel goed fokpaard in Zeeland zal te vinden zijn, dat niet in de annalen van haar stamboek is opgenomen. De oorzaken van gebreken van melk en boter. Er is geen enkele tijd van het jaar, waarin men in do de boerderijen zooveel te klagen heeft over slechte

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1