r Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van hoofdstuk V verklaarde gisteren de Minister Tak van Poortvliet, dat nog in deze zitting hulp voor noodlijdende gemeenten zal voorgesteld worden. Voor intrekking van het Kon. besl. betreffende de wik- en weegloonen waren geen termen aanwezig. Door de heeren Rutgers en Zijp is een motie voorgesteldverklarendedat het tegenwoordig bedrag dier loonen het wette lijk bedrag overschrijdt en aandringende op ver nietiging van het Kon. besluit van 1891. Deze motie zal later worden behandeld. Eene wijziging derarmen wet ligt niet in de bedoeling van den Minister. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Herv. gem. te Kuinre (toez.) door den heer W. Voors, eand. te Amsterdam, die derhalve voor andere op hem uit gebrachte beroepen bedankt. - Ds. P. K. Dommisse, te Lage-Zwaluwe, heeft bedankt voor het beroep naar Stavenisse. 's-IIeer Arenclslcerke. Tot kerkelijk ontvan ger is in plaats van wijlen dhr. J, Vermet Sr. ge kozen dhr. J. Minnaar, in diens plaats tot kerkvoogd dhr. K. Hegboertot notabele is herkozen dhr. G. Meulenberg en gekozen in plaats van dhr. M. Boo- gerd, dhr. G. Ottetot ouderling is gekozen de diaken dhr. Joh. Van der Poel, en in diens plaats tot diaken dhr. A. De Priester. Biezelinffe. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. alhier is gekozen dhr. B. M. v. 't Veer en tot notabele is met bijna algemeene stemmen her kozen dhr. W. Zuidweg. Kattend ij ke. Tot notabelen alhier zijn her kozen P. Van Kleunen, gekozen P. M. Tichelaar en J. Vermaire. Krui 11 in gen. Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn door notabelen in hunne ver gadering van Woensdagavond benoemd de heeren J. Vereeke en A. Le Clercq, aftredenden. Waarde. Tot kerkvoogd der Herv. gemeente alhier is herkozen dhr. J. J. Mol. Kllewoudsdijk. Kerkvoogden herbenoemden dhr. E. A. Van der Bent met algemeene stemmen tot president van het college van kerkvoogden en notabelen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 11 December 1891, zgn de navolgende personen vereerdeeld wegens het als dienstplichtige bij de brandweer te Goes niet tegenwoordig zijn bij eene oefening, ofschoon daartoe behoorlijk opgeroepenP. A., A. V. d. B., J. N., J. Th., allen te Goes ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h. A. O., P. V. E. en C. W. te Goes ieder tot 0,50 b. s. 1 d. h.het rapen van schelpvisch op de wer ken van een langs de Schelde gelegen wafcerkeerenden dijk, zonder vergunning van de beheerders dier wer ken C. V. 't Z. en J. V. 't Z. beiden te Ierseke, ieder tot ƒ2 b. s. 2 d. h.- het bevisschen dei- Schelde zonder voorzien te zijn van een consent M. P., A. O. en F. E., allen te Ierseke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het bevisschen van een anders visehwater zonder acte of schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbendeC. M. te Ier seke tot 2 maal ƒ2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete en H. D. en J. L. D. beiden te Ierseke ieder tot 2 maal 3 b. subs. 2 d. h. voor iedere boete het zich met een wildstrik bevinden in het jachtveld buiten openbare wegen en voetpadenJ. H. te Baarland tot 5 b. s. 4 d. h.het gaan over een openbaren overweg van den Staatsspoorweg terwijl die gesloten is, zonder dat het hem uit den aard zijner betrekking vrijstondJ. P. N. en G. K., beiden te Ierseke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het in een tot verkoop van waren bestemde plaats voorhanden hebben van en verkoopen met een gewicht voorzien van het afkeuringsmerkP. K. te Kapelle tot ƒ3 b. s. 3 d. h.lo. het verder reizen dan het station waarvoor het plaatsbewijs geldt2o. bet beloopen van eens anders grond waartoe de toegang op blijkbare wijze verboden was J. v. M. te Bergen-op-Zoom, tot 10 b. s. 5 d. h. en f3 b. s. 2 d. h.het verwekken van rumoerF. C. te Goes tot f 3 b. s. 3 d. k. en J. Z. te 's-Heer Arendskerke, P. V. en A d. W. te Kloetinge, ieder tot f 2 b. s. 2 d. k.straatschenderijJ. v. d. V. te Biezelinge, tot 5 b. s. 3 d. h.overtreding der arbeidswet L. K. te Goes, tot 2 maal 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boetehet te Goes buiten des avonds elf uur en des morgens vier uur vervoeren van secreetmest door de bebouwde komK. P. B. te Goes, tot 2 b. s. 2 d. h.het in de ge meente Wissekerke begraven van vleesch van ge storven vee: lo. op een afstand van minder dan 150 M. van gebouwen, 2o. in een grafkuil met minder dan 7 d. M. aangestampten grond beneden den began en grondJ. K. te Wissekerke, tot 2 maal 3 b. subs. 2 d. h. voor iedere boete lo. het bij het verwerken van lichtbrandbare voor werpen in een schuur licht hebben anders dan in een gesloten lantaarn, te Kloetinge, 2o. het belem meren van den geregelden afloop van water in een polder in ZeelandA. M. te Kloetinge, tot 2maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteopenbare dronkenschapP. S. te Goes en M. G. te Wisse kerke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. en P. De Z. te Krabbendijke, tot 2maal 15 b. s. 3 d. h. voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdF. S. te Goes, vervolgd ter zake van overtreding der verordening op de brand weer te Goes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld P. A. C. L.f 15 j., te Goes, wegens mishandeling tot ƒ10 of 8 dagen. N. G., 19 j. en C. d. P., 18 j., beiden te Hoedekenskerke, wegens mishande ling de le tot 45 dagen, de 2e tot 14 dagen gev.- straf. D. d. W., 31 j., te Ierseke, wegens mishan deling tot f 5 of 5 dagen. J. R., 22 j te Oudelande, wegens beleediging tot 8 of 6 dagen. M. K., 54 j., te Kruiningen, wegens beleediging tot 14 da gen gev.straf. Vrijgesproken zijn D. M., 51 j. en H. J. M., 22 j., beiden te Krab bendijke, beklaagd van diefstalJ. L., 17 j., te Hoedekenskerke, beklaagd van mishandeling. Gemengde Berichten. Door den sterken wind werd hedenmorgen te zes uren op de 's-Heer Hendrikskinderendijk een tilbury, waarin diie menschen zaten, omver gewor pen. Het voertuig bekwam erge schade, doch de passagiers kwamen met "lichte kneuzingen en den schrik vrij. Kllewoudsdijk. De beurtschipper van hier op Rotterdam, op de terugreis door een windhoos over vallen, ligt met averij, vooral aan het zeil, in het Keeten en kan eerst na reparatie de reis voortzetten. Ierseke. Deze week is hier opgericht een zang- vereeniging voor mannenkoor onder directie van den heer M. De Korte. Het bestuur bestaat behalve uit den directeur, uit de heeren O. Van de Plasse, pres., W. Wagner, vice-pres., J. J. Van der Peijl, secr. en J. L. Bom, penningm. Middelburg. Gisteren reed de wachtmeester van de cavalerie D., alhier met verlof, een paard af van den kapitein jhr. Bowier. Hij deed dit op het Molenwater, werd daar van het paard geworpen en tegen een boom geslingerd en kreeg van het dier zulk een hevigen trap op de borst dat hij naar het hospitaal moest vervoerd worden. De heer G. B. Schmidt, secretaris-penning meester der «Vereeniging tegen de Kwakzalverij", plaatst in het Haarl. Dbl. volgend schrijven van een Haarlemschen geneesheer, naar aanleiding van het behandelen van een van diens patiënten, den heer Van Deurzen welk geval ook wij indertijd meld den door Sequah «Den heer Van Deurzen had ik sinds medio Aug. 11. onder behandeling. Omtrent den aard zijner ziekte behoef ik mij hier niet uit te latengenoeg zij het, te vermelden dat hij voortdurend veel pijn leed, welke pijn evenwel volstrekt niet van rheumatischen aard was, maar op geheel iets anders berustte. Beterschap volgde niet, zoodattoen Sequah's komst in het vooruitzicht was, een der familieleden het plan opperde, den patiënt de wonderkuur te doen ondergaan. Ik dacht niet dat dit ernstig gemeend was, maar ziet, den eersten dag reeds van Davenport's verblijf alhier bracht deze, op verzoek, den heer v. D. een bezoek en beloofde hem daarop, zoodra hij daartoe in de gelegenheid zou zijn, hem onder behandeling te zullen nemen; hij gaf hem zelfs alle hoop op volkomen herstel. De behandeling had op de bekende wijze plaats op Dinsdag 24 Nov. 11. Wat die be handeling geëffectueerd heeft? Volgens couranten berichten wonderensommige bladen vermeldden zelfs dat de heer v. D. geheel en al van zijn pijnen verlost was, doch nog te zwak om het bed te ver laten. De waarheid is deze dat ik, die, natuurlijk, van den patiënt had afscheid genomen, den volgenden Woensdagmorgen vroeg reeds dringend verzocht werd, toch weer bij hem te willen komen. Ik ging tot hem en vond hem pijnlijker dan te voren. Ik bracht hem onder 't oog, dat, nu hij met Davenport had kennis gemaakt, hij heslissen moest, aan wien hij zich verder wenschte te houden aan Davenport of aan mij. Die keuze, zeide hij, was niet moeilijk, en in welke bewoordingen hij zijn afkeuring over Daven port's manipulaties te kennen gaf, zal ik hier niet weergeven. De patiënt is sinds weer geregeld onder mijn behandeling, zonder eenig effect van de wrijf- kuur ondervonden te hebben." Het Haarlemsche publiek heeft Woensdag avond de paarden van Sequah's rijtuig afgespannen en hem onder het zingen vanDavenport gaat nooit verlorenen «lang zal hij leven naar zijn hotel gereden. Duizenden, onder welke zeer veel gegoede ingezetenen, brachten hem daar eene rumoe rige ovatie. Zijne echtgenoote werd, eveneens onder gejuich, aan den arm van een adjunct-inspecteur van politie, naar het hotel geleid. Langs ieder der portieren van Sequah's rijtuig liep een politieagent. Anders zag inen geen politie. Na het brengen der ovatie ging alles in de volmaaktste orde uiteen. De aanleiding tot de ovatie was een schrijven van den heer Schmidt, waarin hij beweerde dat Sequah zilverzalf gebruikte, hetgeen door alle behandelde patiënten pertinent werd tegengesproken. Een jonge minnaar heeft op den St. Nicolaas- avond met zijn meisje, dat in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam woonde, een aardige grap uitgehaald. Hij zond haar namelijk een hoek, 400 bladzijden dik, waarin op verscheiden bladzijden telkens een letter onderstreept was. Die letters samen vormden een aantal woorden, waarmee nauwkeurig aangeduid werd de plaats, waar een keurige broche verborgen was, door den minnaar voor zijn meisje bestemd. Ruim een uur was het geduldige kind bezig om de letters bij elkaar te zoeken. Maar het einde bekroonde het werk. Omtrent het zinken van een visschersvaartuig op de Ooster-Schelde in den vroegen ochtend van Maandag jl. wordt aan de N. R. ut. het volgende gemeld Ten 3 ure zeilde visscher Everhard met zijn zoontje, 8 jaren oud, uit de haven van Bergen-op- Zoom, ten einde mosselen te korren op de natuur- pereeelen bij Stavenisse. Gekomen ter hoogte van Strijen, maakte het scheepje plotseling veel water en zonk na weinige minuten, ten ongeveer 5 ure, in de diepte weg. Met groote tegenwoordigheid van geest nam de ongelukkige visscher een besluit om te trachten zich en zijn kind te redden. Hij plaatste het knaapje op zijn schouders en schrijlings op eene plank gezeten, zwom hij in de richting van het kustlicht van Strijen. Met bovenmenschelijke inspanning gelukte het hem, zich drijvende te houden en langzaam den vei- ligen oever te bereiken. Ten 7 '/2 ure voelde de koene zeeman grond onder de voeten en was hij gered. Afgemat en verkleumd van koude, werden do arme schipbreukelingen te Strijen op menschlievende wijze verpleegd bij den beurtschipper De Graag aldaar en konden zij nog denzelfden dag naar Ber gen-op-Zoom terugkeeren. De vreugde van het talrijk gezin van den vis scher, bestaande uit vrouw en 10 kinderen, laat zich niet beschrijven. Dankbaar voor de redding van zichzelven en zijn kind, is de man troosteloos over het verlies van zijn vaartuig, waarmede hij op eer lijke wijze in de behoeften voor zich en de zijnen voorzag. De volgende opgave is niet van belang ont bloot voor liefhebbers van sport. Door den pikeur Jan De Boer uit Wageningen werden bij verschil lende harddraverijen met de paarden van den heer G. Barendregt te Barendrecht gewonnen Met het paard »Marianne" 14de blauwe »Bles" (de-Wisse) 18; de «Kóningin" 14; «Viorno I" 26; «Viorno II" 8 en »Wilhelmina" 15te zamen 94 prijzen. Den 18 Juni 1875 won de heer Barendregt met het paard «Viorno I" te Leeuwarden de prachtige gouden zweep, ter waarde van 1200, waar nog voor den winner van de zweep werd bijgevoegd een zilveren waterketel ter waarde van 400, beide uitgeloofd door wijlen Z. M. Koning Willem III. - Men schrijft uit Noordbroek dd. 7 Dec. aan de N. Gron. Ct. Van een vreemd en machtig natuurverschijnsel waren heden-ochtend te pl. m. kwart voor zes uur een paar inwoners dezer gemeente getuige. Ze zagen nl., wel een kwartier achtereen, in westelijke richting op een schijnbaren afstand van een goed halfuur, eenige meters boven de aarde een vreeselijk flikke rend rood licht van aanzienlijken omvang, dat zich in snelle vaart bewoog van 't Noorden naar 't Zuiden. Daar de lucht bijna helder was, zonder merkbaren wind, was het luchtverschijnsel op zich-zelf zeer goed waar te nemen, zonder dat men kon denken aan bliksemvuur of eenige flikkering ervan. Uit Graft wordt geschreven In de «Starmemeer" onder Noordeinde van Graft is dezer dagen eene hofstede afgebrand. Nog rookt het hooi uit de schuren. Al het vee, dat de knecht, die alleen thuis was, wist los te maken, is gered. De brand schijnt in den schoorsteen aangekomen te zijn. Als men hier vroeg aan wien de boerenplaats behoorde, kreeg men geen ander antwoord dan «van het vierde commies." Het was dus eene van die be zittingen die, erfelijk in de familie blijvend, met den rechtsterm fidei commissa genoemd worden. Uit zulk een Jidei commissum trekken eene groote menigte menschen in deze streek eene kleinere of grootere som. Het eigenaardige van dezen volksnaam «het vierde commies" is, dat deze zoozeer is doorgedrongen, dat een ander fonds, waaruit ook sommigen hier voordeelen genieten, door het volk »het derde com mies" wordt genoemd naar analogie van het «vierde commies." Zoo ontstaan onverklaarbare termen, waar men in later dagen zijn vernuft op kan scherpen 3 Als een bijzonderheid zij medegedeeld, dat de arbeider Redeman te Dinxperlo thans pensioen ont vangt van het Duitsche en Nederlandsche Rijk of, zooals hij zelf zegt, van Keizer en Koningin. Het eene pensioen, bedragende 108 M. 75 pf., krijgt hij omdat hij op een Duitsche fabriek werkt en 70 jaar oud is, het andere, bedragende 150, omdat hij als Nederlander in Oost-Indië gediend heeft. (A. Ct.) Te Scheveningen is Woensdag aangekomen een bomschuit met het bericht, dat een der matrozen tijdens stormweder, toen hij bezig was met het vast sjorren der luiken, overboord is geslagen en ver dronken. De man woonde te Egmond en laat een weduwe en drie kinderen achter. H. M. de Koningin-Regentes heeft als blijk van belangstelling in de stichting van het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn 1000 ge schonken. Op keizerlijk bevel zal in Rusland eene loterij worden uitgeschreven ten bate der noodlijdenden. Ze zal bestaan uit 1,200,000 loten ten bedrage van 6,000,000 roebels. Eenige maanden geleden zag een jonge edel man in een «Musée de curiosités" te Londen een allerliefst mooi meisje zonder armen, dat met bewon derenswaardige vaardigheid met hare teenen allerlei vrouwelijke handwerken vervaardigde. Getroffen door hare bekoorlijkheden, hare bevallige, beschaafde ma nieren, bezocht de lord het meisje meermalen, en het duurde niet lang of zijn medelijden was in liefde veranderd. Hij stelde haar voor om zijne vrouw te wordenhet meisje stemde toe en, ondanks het verzet zijner familie, had het huwelijk plaats. Het eerste geschenk, dat de lord zijne bruid aan bood was een paar kunstarmen, waarvoor hg 320 pond bij een werktuigkundige in Londen betaald had. Ze waren echter zoo kunstmatig bewerkt, dat zij, die bij de trouwplechtigheid tegenwoordig waren, niets ontdekten van de hulpeloosheid der jonge vrouw. Te Londen weigerde een getuige den eed af te leggen om gezondheidsredenen. Hij bedankte nl. zijn lippen te drukken op den ouden Bijbel, die reeds door ontelbare lippen was aangeraakt. Uit Bombay wordt een vreeselijk spoorweg ongeluk bericht. Tusschen Moretan en Lahore kwa men twee mail-treinen in botsing34 passagiers werden gedood. Volgens J belicht uit Fecamp (Beneden-Seine) is bij een hevigen storm een visschersboot van die plaats met 24 opvarenden vergaan. Te Schlettstadt, in den Elzas, is Zondagavond tijdens een hevigen storm brand uitgebroken. Er zijn verbrand 31 woonhuizen (met de daarbij be lmoren de stallen, schuren enz. ongeveer 80 gebouwen). Die huizen werden bewoond door 87 gezinnen, te zamen bestaande uit 282 personen. Ook de oude wachttoren werd door de vlammen aangetast en is voor de grootste helft vernield. Strenge vorst is in Canada ingetreden. Alle treinen op den Canadaschen spoorweg (van den Atlantischen Oceaan tot de Stille Zuidzee) zijn inge sneeuwd. In Winnipeg, de hoofdstad van Manitoba, heeft het verkeer in de straten opgehouden. Laatste en telegraphische berichten. 'N-Gravenliage. TWEEDE KAMER. De motie- Beelaerts, de wenschelijkheid uitsprekende om de zorg voor alle landbouwzaken zooveel mogelijk in éen hand te vereenigen en daartoe eene afzonderlijke afdeel ing te vormen bij het dep. van Waterstaat, werd verworpen met 67 tegen 19 st. Over een motie-A. Van Dedem van dezelfde strekking, doch zonder voorteschrijven dat die afdeeling bij het dep. van Waterstaat moet komen, staakten de stemmen, 43 tegen 43. Maandag herstemming en beslissing over de overbrenging van proefstations en proefvelden naar hoofdstuk 5, wat door de hh. Havelaar en Beelaerts sterk werd bestreden. Bij de afd. hooger onderwijs verklaarde de Minis ter te zullen overwegen om voor taalleeraren bij het M. O. te eischen den academischen graadzoo mede hoe te zorgen voor het onderwijs in psychiatrie. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Wil u s. v. p. het volgende in uw geëerd blad plaatsen. Jl. Zaterdag 5 December was ik aan mgn jacht in den Schengepolder waarop ik een haas schoot, die uit een anderen polder kwam overloopen, waar een drijfjacht werd gehouden. Nu komt de Rijks veldwachter P. Butijn en vroeg of ik daar recht toe had, waarop ik akte en vergunning vertoonde. Toen gelastte B. aan een der drijvers dien haas te halen (dien ik op een dampaal had gehangen) om dezen mede te nemen wat ook geschiedde, maar wat ik en de bijzijnde personen onrecht vonden. Dat er onrecht bestaat blijkt, want Zondagmiddag kwam een persoon den haas tehuis brengen dien ik natuur lijk niet aanvaardde. In de eerste plaats zou ik vragenis het geoorloofd als hoven te handelen in de tweede plaatsbehoort een Rijksveldwachter bij dergelijke drijfjachten thuis Moet het om tegen overtreding te waken Ook moest ik nog mijn dag onthouden ik vroeg waarvoor Maar geen antwoord. Dank, mijnheer de Redacteur, voor verleende plaats ruimte. Uw dw. dn., M. GRIMMINCK. 's-Heer Arendskerke, 9 Dec. '91. De quaestie lijkt ons eenigszins een misverstand toe en neër te komen op de beantwoording der vraag: wie heeft recht op een in de eene jacht door een jager aangeschoten haas, die in een andere jacht loopt en daar door een anderen jager wordt afgemaakt, de eerste of de tweede jager Wij zgn daarvan niet op de hoogte en kunnen dus niet zeggen wie hier gelijk heeft. Door de terug zending van den haas door den eersten jager schijnt ons echter elk vermeend onrecht ten opzichte van dezen uitgesloten. Red. Oudelande, Deer. '91. Mijnheer de Redacteur Ik las in uw veelgelezen blad van jl. Dins dag 8 dezer, nommer 145, het ingezonden stuk tegen Burgemeester en Wethouders van Oudelande betreffende het toestaan, om in de gemeente een voorstelling te doen geven van een kunstenaar. Be ben geen bediller over eens anders doen en laten, doch wil zeer gaarne bekennen, dat het altijd bezwaarlijk gaat de juiste i op de juiste plaats te zetten. Alzoo ook als Burgemeester dezer gemeente; ik had zeker bij inzender van dat stuk beter gedaan, het geven dier voorstelling in deze gemeente te wei geren of niet toe te laten. Dan ware allicht een ander weldenkend burger gekomen en had gezegd als de Burgemeester of Wet houders zelve een uitstapje of voorstelling of co- medze of iets anders willen genieten, kunnen ze laten inspannen, en genieten. Zeker een waarheid, niet waar En waar nu voor tien of vijftien centen deze voorstelling te geven is vergund aan een zeker niet de minst geïsoleerde gemeente in geheel Zuid- Beveland, waar voor het publiek immer of nooit voorstellingen, bals of comedie te genieten vallen, nu wordt deze voorstelling door dien inzender van dat stuk zoo misprezen, daar het bij winterdag ge schiedt ware het zomer, dan ware er niet met arendsoogen op gelet. Ja, maar danin den zomer dan is ieder hier te moede van zwoegen en werken, en zoekt liever des avonds zgn mandje, dan voorstellingen of come dies of een uitstapje. Ik vermoed dat de inzender van dat stuk iemand is, wien in zijn jeugd alles te genieten is ge geven, en nu van dat alles te overvol zijnde, denkt hij niet aan zijn verleden en misgunt nu anderen alle genoegens. Wenschelijk ware het dat die inzender zelve re geerder ware, dan zouden zeker alle besluiten en maatregelen, welke genomen of uitgevoerd werden, besluiten en maatregelen zijn, die altijd prijzens waardig waren. Mijnh. de Redacteur, UEd. bij voorbaat dankzeg gende voor de plaatsruimte in uw veelgelezen blad aan mij verleend, teeken ik H. A. MOL.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2