1891 N°. 147. Zaterdag 12 December. 78ste jaargang. DE PATEXTEN Den Schutterplichtigen De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van ndvertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. over het 2e kwartaal van het dienstjaar 1891/92 kunirn ter Secretarie afgehaald worden, van af heden tot en niet den 19 December a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren Goes, den 11 December 1S9I. De Burgemeester van Goes, J. G? d. W. HAMER. die zich, sedert de inschrijving voor dit jaar, in deze gemeente gevestigd hebben, of zij, die hier of elders niet zijn ingeschreven, alsmede zij, die meeneu redenen van vrijstelling te hebben ver kregen, wordt bekend gemaakt dat de Commissie ran onderzoek op DONDERDAG DEN 17 DECEMBER a. s, des middags te 12 uren, in de Raadzaal eeue zitting zal houden. Goes, den 11 Dtcember 1891 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 December 1891- In deze gemeente doet zich een geval voor van besmettelijke ziekte »diphtheritis." De gisteren alhier gehouden collecte voor de nieuwjaarsbedeeling heeft opgebracht eene som van 251,26. Verleden jaar was de opbrengst 221,25 Door nagiften en eene aanzienlijke gift van elders steeg toen echter het voor de bedeeling beschikbare be drag tot 887,76 tengevolge waarvan toen ook brandstof kon verstrekt worden. Men verzoekt ons te melden, dat het concert van het 3e regiment Infanterie in de sociëteit »Van Ongenuchten Vrij" op 26 dezer, tengevolge van onvoldoende deelneming, geen voortgang zal hebben. Prof. B o 11 i n i verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat zijne auoarfvoorstelling op a. s. Woensdag te 8 uren aanvangt. Dit is verzuimd op de verspreide biljetje» te drukken. Overigens wekken wij gaarne tot een bezoek aan de voorstellingen van den heer Boltini op. Omtrent de ta Middelburg gegeven kindervoorstelling o. a. schreef de M. Ct. »De kleinen hebben zich, hunne prettige gezichtjes, guitige lach en blinkende oogen getuigden het, over het algemeen kostelijk vermaakt. Het sneeuwballen bombardement vooral was een kolfje naar hun hand. Naar wij vernemen goochelt de heer Boltini aardig dat hij zijn publiek bezig houden kan zagen wij zelve". Gisteravond hield de vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier ditmaal in de sociëteit V. O. V. haar jaarlijksch St. Nicolaasfeest. Werd vroeger veelal ter opluiste ring de medewerking gezocht van personen of muziek gezelschappen buiten Goes, thans had het bestuur zich beijverd geheel met krachten uit ons midden den leden der vereeniging een aangenamen avond te bezorgen en dit pogen is met goeden uitslag be kroond. Koddige voordrachten en enkele muziek- nominers wisselden elkander op aangename wijze af, terwijl eindelijk de traditioneel e tombola er het hare toe bijbracht om den eenmaal opgewekten lachlust levendig te houden. Het lot, altijd grillig, bracht dan ook sommige prijzen aan zonderlinge adressen. De voorzitter, de heer H. J. Van Noppen, die den feestavond met een hartelijk welkom had geopend, sloot haar met een even hartelijk woord van dank aan de opgekomenen, maar vooral aan hen, die hunne beste krachten ter opluistering hadden gegeven. De opkomst van het publiek wordt gaandeweg minder talrijkzou zelfs Volksvermaken" lang zamerhand den weg van zoovele Goesche vereeni- gingon opgaan Woensdag vergaderde de vereeniging van Landbouwers die suikerbieten ver bouwen in »de Prins van Oranje" alhier. Acht afdeelingeff waren vertegenwoordigd, nl. Wolferts- dijk, Riliand-Bath, Noord-Beveland, Nieuw- en St. Joostland, Ter-Neuzen, Dreischor, Dinteloord en Kruisland, te zamen uitbrengende 11 stemmen en vertegenwoordigde 183 leden, henevens eenige be langstellende leden. Nadat de voorzitter S. Lako te Wageningen de vergadering met een gepaste toe spraak had geopend, deelde de secretaris na het lezen der notulen der vorige vergadering mede, dat het ledental stationair was gebleven. De penning meester kon nog geen rekening en verantwoording doen, daar nog eenige afdeelingen de verschuldigde contributie niet hadden ingezonden, hij kon echter meedeelen dat het goed slot ƒ80 a ƒ90 zal bedra gen. De afgevaardigden van Wolfertsdijk en Drei schor werden aangewezen om later de rekening na te zien. Er was maar éen ingekomen stuk ingezon den en wel een verslag van de Afd. Ter-Neuzen over een proef dit jaar genomen met op gehalte te zaaiende uitslag was dat het suikergehalte ge middeld 15 pet. bedroeg, dus zeer hoog was, terwijl de opbrengst maar 11.000 kilo per Gentsch gemet bedroeg. Een zelfde proef werd medegedeeld dooi den afgevaardigde van Nieuw- en St. Joostland daar bedroeg het gemiddeld gehalte 14*1 m pet.; de opbrengst daarentegen was zeer laag, tusschen de 6 a 7000 kilo per Blooisch gemet. Er was voor betaald j 11,05 per 1000 kilo of een winst van ƒ1,55 boven den gewonen contracteerprijs van/9,50 per 1000 kilo. De voorzitter S. Lako werd met algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd, Over de vraag wat er verder in het belang der bietenverbouwers gedaan kon wor den, werd breedvoerig beraadslaagd. De voorzitter zette uiteen, hoe nadeelig de suiker wet, welke nog 2 jaar duurde, voor de bietentelers is. Hij meende echter dat dit ministerie wel bereid is om hierin verbetering te brengen, doch dan moet de vereeni ging eerst bespreken, welke verbetering men wil. Het was ook zeer noodig, dat niet alleen een request aan den Minister word gezonden, maar ook dat door een paar leden van het hoofdbestuur een en ander word toegelicht. Vooral de bepaling van 32,000,000 moet worden afgeschaft, dit cijfer moet vrij worden de fabrikanten kunnen, op elke voorwaarde die zij wenschen te stellen, het henoodigde aantal Hectaren hiervoor gemakkelijk vast krijgen, geholpen door het voorschotstelsel. Was dit cijfer geheel vrij, dan zouden de fabrikanten meer en meer land vragen, en de prijs der bieten zou er doorstijgen. Wat zou men bijv. zeggen indien bepaald werd, dat er niet meer dan zooveel of zooveel Heet. met tarwe bezaaid mag worden Algemeen werd betreurd dat de landbouwers (de vereeniging niet meer steunden, duizenden konden nog lid worden; de contributie van ƒ0,25 per lid in het jaar is voor niemand een bezwaar. Men moest eendrachtig samenwerken, dan kan ook het hoofdbe stuur meer kracht ontwikkelen. De vergadering machtigde het hoofdbestuur, om op kosten der ver eeniging alles te doen wat in het belang der ver eeniging is. In de eerste plaats werd noodig geacht te weten welke veranderingen in de suiker wet ver langd worden, dan kan het Ministerie op de hoogte zijn eer die wet in behandeling wordt genomen doch in de tweede plaats zou men een grooten stap verder zijn, als er im het contract geplaatst werd, welk soort zaad de fabrikant verstrekte. Nu is de landbouwer hiervan geheel in het onzekere, aan de zen eisch moesten de bietenbouwers stieng vast houden. Op verzoek der vergadering zal de Voor zitter binnen enkele dagen aan elke afdeeling eene gedrukte circulaire verzenden, met de namen van eenige der beste soorten zaad, welke de meeste op brengst geven, en toch een goed suikergehalte be zitten. De zakken moeten dan gemerkt zijn met den naam van den zaadteler en met zijn zegel verzegeld worden. Nu is het meest gemuierd met eenige soor ten door elkander. Nog werd door een afgevaardigde in overweging gegeven, of het niet nuttig zou zijn als er getracht werd in elke gemeente een commissie te benoemen, welke dan al de landbouwers kon oproepen, en te trachten over dit punt in overeenstemming te komen, en verder dan met afgevaardigden uit elke gemeente samen te komen, om een en ander nader te regelen, en éen lijn te trekken. Dit denkbeeld vond wel alge meen bijval, doch men vreesde dat men hierin niet zoo spoedig zal slagen, en zeker was het veel beter dat er in elke gemeente eene afdeeling werd gesticht. Tien personen zijn daarvoor voldoende. Nadat nog werd vastgesteld dat de volgende jaars vergadering weder in »de Prins van Oranje" zal worden gehouden, waaraan dan in de locale bladen publiciteit zal worden gegeven, werd nog door den Voorzitter de wensch uitgesproken dat er in het volgende jaar veel in het belang der vereeniging zal worden verricht en de vergadering daarna op de ge wone wijze gesloten. Kortgenc. De gemeenteraad benoemde in zijne zitting van gisteren tot onderwijzer dhr. C. De D r e u, thans te Wemeldingetot lid van het Bur gerlijk Armbestuur dhr. C. Schuilwerve iude plaats van dhr. P. De Keijzer, overleden, en tot tijdelijken wethouder gedurende de vacature van Burgemeester dhr. J. Van Damme. Borsele. Woensdag werd door den Raad dezer gemeente tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd de heer J. Rottier Lz. Op voorstel van den Voorzitter besloot de ver gadering tevens tot het tegengaan van het ophalen van kerstkoorn en van het nieuwjaar wenschen aan de huizen en in plaats daarvan eene uitdeeling van liefdegiften te doen plaatshebben, waartoe eene com missie werd benoemd die zich tegelijk zal bolasten met het verzamelen van bijdragen bij de gegoede ingezetenen. Behalve eenige leden van den gemeente raad werden in bedoelde commissie vier andere in woners der gemeente benoemd. Xlllewoudsdijk. Door de zorgen van onzen ambachtsheer, den heer J. C. Van Hattum te Sliedrecht, die toch reeds voor deze gemeente zoo veel doet, zal alhier iets tot stand worden gebracht, dat een zegen kan worden voor de werkloozen. In de meestoof nl. zullen zij worden in staat ge steld om onder leiding van een deskundige het touw- slaan en het mandenmaken te leeren en zoodoende een stuk brood te verdienen. Bij het touwslaan worden de verdiensten per kilo berekend. De prijs is 7 cent, zoodat een handig werkman, 50 kilo ver werkende, in de korte dagen ƒ3,50 per week kan verdienen. Bij het mandenmaken worden de ver diensten per stuk berekend. Voor een kersenmand staat 6 cent, voor een kwartsmand 12 centverder stijgen de prijzen, naarmate de mand moeielijker te maken is. De deskundige in dit vak verzekerde ons, dat in dezen tijd van het jaar ƒ3,50 a ƒ4 per week kan worden verdiend. De deelnemers, die met het verkoopen van het vervaardigde niets hebben te maken, mogen voor- loopig niet jonger zijn dan 15 jaar. Zij, die zich verbinden, moeten er ook aanblijven, zoolang ze het werk nog niet verstaan ten minste, en kunnen dus niet eens een dag uitbreken om bijv. elders een grooter daggeld te verdienen. Een en ander zal waarschijnlijk de volgende week reeds aanvangen. Woensdagavond werden in eene vergadering, na mens den ambachtsheer door de heeren F. C. Rijn berg en E. A. Van der Bent belegd, belangstellenden in staat gesteld deze bijzonderheden te vernemen. 's-lteer Arendskerke. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen dhr. J. Minnaar met 96 stemmen. Dhr. P. Hage verkreeg 64 stemmen. Bij Kon. besluit is aan J. A. De Wolff, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Vlissingen. Bij Kon. besl. is niet voor inwilliging vatbaar verklaard de aanvrage om pensioen van J. De L i g n yte Middelburg, wed. van den gewezen landmeter le kl. A. Holster Az. Bij Kon. besl. van 9 Dec. zijn, met ingang van 1 Jan. 1892, ter vervanging van de op 31 Decem ber 1891 aftredende en niet herbenoembare leden Yan den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk N.-Brabant benoemd dr. J. E. Callenfels, te Hulstdr. G. W. Bruinsma, te Steenbergen dr. J. J. Couvóe, te Middelburg H. Beker, apotheker te Breda en tot plaatsvervangende leden Th. F. Martin, heel- en vroedmeester te Hulstdr. B. J. Holster, te KlundertG. A. De Looze, apotheker te Zieriksee M. N. Baert, apotheker te Vlissingen. Bij een gisteren bij den Raad van State, afd. v. d. geschillen v. bestuur, ingekomen kon. besluit dd. 26 Nov. 11. is uitgemaakt, dat de bepaling van het eerste lid van art. 4 der wet van 9 Mei 1890, tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, volgens welke bepaling o. m. geen aanspraak op pensioen heeft de weduwe, die met een burgerlijk ambtenaar is gehuwd, nadat deze zijn 60e levensjaar is inge treden niet van toepassing is op de weduwen, die vóór 1 Jan. 1891, het tijdstip der inwerking treding van genoemde wet, zijn gehuwd. Naar men meldt, zal het lid der Tweede Kamer mr. M. J. C. M. Kolkman zich in de volgende week, tot herstel van gezondheid, voor eenigen tijd naar Nizza begeven. Omtrent het feestmaal, Dinsdag in het hotel »De Twee Steden" aan mr. L. Haffmans aan geboden, wordt nog medegedeeld, dat door den heer Lambrechts de eerste dronk werd ingesteld op HH. MM. de Koningin en de Regentes, welke toost met geestdrift werd begroet. De heer Vermeulen, als president der tafel, bracht daarna hulde aan den jubilaris, wien hij als blijk van waardeering zijner Katholieke medeleden en als hulde voor de trouw, waarmede hjj 25 jaren de Katholieke en landsbe langen in de Tweede Kamer diende, een monsterkorf met de prachtigste bloemen aanbood. Nog een aantal andere feestdronken werden uitgebracht, meerendeels op den held van den avond, maar ook op het Vader land en op de eendracht der Katholieke partij. De heer Haffmans was diep getroffen door de hem aan gedane eerzijnerzijds ontbrak het niet aan een humoristisch woord. Behalve de heer Prinzen waren ook de heeren Merckelbach en Smits Van Oyen, leden der Eerste Kamer, onder de deelnemers. De gang, welken de president van de Tweede Kamer telkenmale tracht te zetten in den begroo- tingsarbeid, houdt naar men meldt verband met zijn ernstig streven om de Eerste Kamer in de gelegenheid te stellen bij haar aanstaand bijeen zijn ter afdoening van de Indische begrooting, nog de staatsbegrooting in de afdeelingen te onderzoeken en zoo mogelijk voor het einde dezes jaars af te handelen, opdat ten minste het staatsbudget niet meer behoeft te worden vastgesteld in het jaar, waar voor de begrooting dienen moet. De Staatscourant bevat een over de land verhuizing handelend uittreksel uit een alge meen verslag van den consul-generaal te Buenos- Ayres. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewezen op den toestand die op bijna elk gebied treurig is, en vele landverhuizers weder deed vertrekken. Maar al zijn de loonen gedaald, toch kan de flinke werkman er nog steeds zijn brood verdienen. Daarna wordt er op gewezen, dat het niet waar is dat de landverhuizers op valsche voorspiegelingen gelokt zijn. De groote stroom landverhuizers kwam dan ook vanzelf. Het eerst in 1888 ingevoerd stelsel van krediet passage deed echter menschen komen, die niet geschikt waren voor vestiging in Argentinië, zoodat reeds spoedig, zelfs in den tijd van hooge loonen, geklaagd werd. Tegenover de lage loonen van thans staan echter zeer lage prijzen van levensmiddelen. Het verslag maakt verder melding van gesloten overeenkomsten in de landbouwdistricten, en deelt verder verschillende statistieken mede. Daaruit blijkt dat in 1889 en 1890 4007 Nederlandsche landver huizers aankwamen en 395 Nederlanders vertrokken. De Bataviasche correspondent van het HMad schrijft Omtrent Atjeh werd in de dagbladen zoo veel verteld wat niet waar kon zijn, dat ik er het zwijgen toe deed; en van den anderen kant gelukte het mij niet, juist te weten te komen hoe de vork in den steel zat. Viel de kolonel Pompe tegen? Ik kon er niet achter komen. Maar nu heb ik dezer dagen uit een, naar ik meen, vertrouwbare bron vernomen, dat de Gouver neur-Generaal, opgeschrikt door al de couranten praatjes, Pompe om inlichtingen gevraagd heeft. En het antwoord een ernstig en degelijk stuk volgens mijn zegsman is niet lang achterwege gebleven. Daarin is, zoo werd mij gezegd, aangetoond hoe weinig waarde de bedoelde courantenberichten hadden, en tusschen de regels kon de Landvoogd vrij duidelijk lezen dit alternatiefvertrouwt gij mij toon dat dan door uw houding; vertrouwt gij mij niet ontsla mij dan uit mijn betrekking, die ik niet gevraagd heb. Het gevolg dezer correspondentie is geweest wat de dagbladen dienaangaande ook gelieven te vertellen dat dit voorwaardelijk aangeboden ont slag niet is aan genomen. In sommige streken van de prov. Friesland vertoont zich tegenwoordig nog al droes onder d e p a a r d e n. Wel is de ziekte goedaardig, doch zij is niettemin zeer besmettelijk en bij hare ver- waarloozing kunnen de gevolgen dikwijls ernstig zijn. Het bestuur van het »Nederlandsch Landbou wcomité" te Utrecht (voorzitter de heer H. F. Bultman, secretaris de lieer L. Max) heeft zich tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend met een adres, waarin wordt verklaard, dat het comité de oprichting eener Neder landsche Kamer van koophandel te Londen met inge nomenheid heeft begroet,'en inzonderheid het door haar genomen initiatief tot bevordering der handels belangen van Nederland, met betrekking tot de land-, tuinbouw- en zuivelproducten,van het hoogste gewicht acht. De in die Kamer over dit onderwerp gevoerde gedachtenwisselingen hebben verschillende land- en tuinbouwmaatschappijen hier te lande geleid tot het overwegen der middelen, waardoor de reeds aan zienlijke handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Groot-Brittannië nog meer uitgebreid en op meer degelijke en vertrouwbare grondslagen kunnen ge vestigd worden. Als gevolg hiervan heeft de Friesche maatschappij van landbouw voorgesteld, op de gronden in een bij het adres gevoegd rapport van haren con sulent (den heer K. H. M. Van der Zande) ontwik keld, een consulent in Engeland te doen aanstellen. Het comité wendt zich daarom tot den Minister met het verzoek, in overleg met zijne ambtgenooten van binnenlandsche zaken te willen bevorderen lo. de benoeming van regeeringswege van een consulent te Londen2o. het brengen op de staatsbegrooting voor 1892 van eene som van 10,000 voor bezol diging, bureaukosten enz.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1