«sap. Advertentiën. Voup den talboom miineas plaatsgehad. Met schat het getal slachtoffers op 60 tot 80. I Betreffende deze ontploffing wordt nog het volgende j gemeld: Gelukkig was het aantal mijnwerkers, dat j Zondagmorgen in de mijn was afgedaald, kleiner dan gewoonlijk, daar velen een vrijen dag hadden ge- kregen ter viering van het feest van St. Barbe, den schutspatroon der mijnwerkers. Men schatte, dat on- geveer 60 of 80 arbeiders afgedaald waren. Zoo spoedig mogelijk trachtte de ingenieur Holdzer, met eenige kameraden der ongelukkigen, die zich beneden bevonden, eene afdaling te beproeven, maar dat bleek onmogelijk door het gas dat voortdurend opsteeg. Na drie kwartier wachtens, beproefde men het nog maals en ditmaal met beter gevolg. De redders be reikten den bodem van den put, maar stieten daar op een nieuw bezwaar, daar de hoofdgalerij ingestort was. Inmiddels kwam er versterking van boven en begon men met houweelen en schoppen de versper ring weg te ruimen. Na verscheidene uren arbeids, had men een opening gemaakt die tot de galerij toegang gafdaar vond men al vier mijnwerkers, die gelukkig nog in leven waren. Kort daarop kwamen nog vier andere levend boven, maar voors hands was het onmogelijk het binnenste der mijn te bereiken. Daar moesten nog 73 arbeiders zijn slechts 58 lijken werden 's avonds gevonden. Bij de Fransche Kamer is een voorstel ingediend, om 150,000 frs. te geven aan de gezinnen van de slachtoffers. - De gezamenlijke tegenwoordige Vorstenhuizen van Europa stammen met de leden, die zij tellen, bijna allen af van twee zusters en wel van de eene zuster bijna al de Katholieke, van de andere bijna al de Protestantsche Vorsten en Vorstinnen. Dit opmerkenswaardige historische feit werd ontdekt door den in 1876 overleden geschiedvorscher Frie- drich Theodor Richter. Thans is het algemeen bekend gemaakt en door geslachtslijsten aangetoond door dr. Ottokar Lorenz, professor in de geschiedenis te Jena en wel in zjjn zooeven te Berlijn uitgegeven Genealogische Hand- und Schulatlas." Prof. Lorenz geeft in dit werk in c. 50 tabellen de stamboomen van bijna alle Europeesche Vorsten huizen van de Merovingers en Karolingers af tot op den tegenwoordigen tijd. Hij houdt dit boek voor een van zijn nuttigste en noodigste werken, daar men z. i. alleen langs genealogischen weg tot een ware kennis van den historischen ontwikkelingsgang kan komen. Aan het slot van zijn werk geeft hij dan het be wijs van de bovengenoemde bijzonderheid, de afstam ming van alle tegenwoordige Vorstenfamilies van twee zusters en dus indirect van hetzelfde ouderen- paar. Deze ouders waren een overigens volstrekt niet beroemd geworden Duitsch Vorstenpaar, dat aan het einde van de 17 e en 't begin van de 18e eeuw leefde; Hertog Lodewijk Rudolph van Brunswijk- Wolfenbüttel (f 1735) en zijne echtgenoote Chris tine Louise (t 1747), eene dochter van Vorst Al- brecbt Ernst van Oettingen. Van de dochters van dit paar huwde de eene, de Katholiek geworden Prinses Elisabeth Christine, in 1708 den lateren Duitschen Keizer Karei VI. Keizerin Elisabeth Christine werd door hare klein dochter Maria Theresia de stammoeder der huizen Habsburg-Lotharingen, Toscane, Sicilië en Modena en door huwelijken van vrouwelijke nakomelingen van de Vorstenhuizen van Portugal, Brazilië en Italië (Savoye-Carignan), van het Saksische Konings huis, van het tegenwoordige Beiersche en Spaansche Vorstenhuis, der Spaansche Bourbons en van alle Orleansen in 't geheel ongeveer 400 nakomelingen, meest allen Katholiek. Eene tweede dochter van het genoemde Vorsten paar, Prinses Antoinette Amalie, huwde haar neef, Hertog Ferdinand Albrecht II van Brunswijk-Bevern, uit welken echt drie dochters, Louise Amalie, Sophie en Juliane en een zoon Karei geboren werden. Van Louise Amalie, die Prins August Wilhelm van Pruisen, een broeder van Friedrich den Groote, huwde en de moeder van Koning Friedrich Wilhelm II werd, stammen af: het geheele tegenwoordige Pruisische Koningshuis en door verdere vertakkingen in de vrouwelijke lijn de Vorstenfamilies van Rus land, Mecklenburg-Schwerin, Baden en Nederland. De tweede dochter, Prinses Sophie, werd als echt genoote van Hert. Ernst Friedrich van Coburg-Saal- feld de stammoeder van het geheele Coburgsche Huis en door de verdere vertakking daarvan van de regeeringsfamiliën van Engeland, België, Hessen- Darmstadt en Portugal. De derde dochter, Prinses Juliane, huwde Koning Friedrich V van Denemarken en van haar stammen af de Vorstenhuizen van Denemarken, Holstein- Glücksburg, Hessen-Kassei en in de laatste lijn van Griekenland. Van Hertog Karei eindelijk (f 1780) stamde af het in 1885 uitgestorven Brunswijksche Huis. Zoo werd dus Antoinette Amalie (f 1762) de stam moeder van 365 nakomelingen, meest allen Protes- tantsch, en in 't geheel bedraagt de nakomeling schap van den in 1725 gestorven Hertog Lodewijk Rudolph tegenwoordig ongeveer 800 personen en zij omvat bijna alle regeerende Vorstenhuizen van Europa. (Zw. Ct.J Laatste en telegraphische berichten. Men verzoekt ons te melden, dat de hierachter geannonceerde lezing door ds. VETHAKE, tengevolge van ongesteld heid van den spreker niet kan doorgaan. Tiel. Tot lid der 2e Kamer is gekozen mr. M. TIJDEMAN Jr. (1.) met 1547 van de 2327 uitge brachte geldige stemmen. Mr. M. baron Mackay (a). verkreeg 798 stemmen. 'a-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bjj het debat over Hoofdst. Justitie vroeg de heer Tijdens of de Minister aan den ministerraad de voorwaarde lijke invryheidstelling van Geel wilde voorstellen of de Koningin-Regentes voorlichten omtrent de toe standen in Amsterdam tijdens het plegen van hpt misdrijf. De Minister kon hierop niet antwoorden, daar hij wat in den boezem der Regeering zal of moet geschieden niet kan mededeelen. De heeren Keuchenius en Noordtzij verdedigden de rechtsge lijkheid voor alle kerkgenootschappen. De Minister heeft toegezegd eene verhooging van de bezoldiging der rijksveldwacht. Hoofdst. Justitie is daarop aan genomen, en Hoofdst. Binnenl. Zaken aangevangen. Ingezonden Stukken. Is de betrekking van houder van een telefoonkantoor vereenigbaar met het lidmaatschap van den Raad? Mijnheer de Redacteur Het ingezonden stuk van X. in uw no. van Zater dag 28 Nov-jl. met het onderschrift van uwe geachte Redactie heeft mij aanleiding gegeven over boven staande vraag na te denken. Misschien kan het nuttig zijn, hetgeen mij dienaangaande voor den geest kwam, onder de oogen van uwe lezers te brengenhet geeft wellicht gezichtspunten aan, waarop verder kan voortgebouwd worden. Mocht U er een plaatsje in uw blad voor kunnen afstaan dan zal mij dit zeer aangenaam zijn. De quaestie is voor zooveel ik weet nieuw en naar mij voorkomt tamelijk ingewikkeld. Al dadelijk rees de vraag bij mij op is de hou der van een telefoonkantoor rijks- of gemeente ambtenaar Ik geloof te kunnen besluiten, dat hij rijksambtenaar is. Wel-is-waar worden ingevolge art. 2c. van het K. B. van 15 September 1886 (St.bl. no. 164) de kantoorhouder en zijn plaatsvervanger door de gemeente aangewezen, doch het gevoelen van Min. Thorbecke, dat de vraag of iemand staats- dan wel gemeente-ambtenaar is, niet beantwoord moet worden met bet oog op de macht, die hem benoemt en ontslaat, maar met het oog op de taak, die hem is opgelegd, is dunkt mij voor geene be strijding vatbaar. Niemand toch zal beweren, dat een commissaris van politie een staatsambtenaar is, omdat bij door den Koning benoemd en ontslagen wordt, of dat een gemeente-veldwachter een amb tenaar der provincie is, omdat de Commissaris des Konings hem benoemt en ontslaat. Dat de bezol diging van den houder van een telefoonkantoor voor rekening van de gemeente ie, maakt hem evenmin tot gemeente-ambtenaar en doet overigens hier niets ter zake, daar de gemeentewet dit niet als redenen van uitsluiting noemt. Behalve door zijne benoeming en bezoldiging komt hij met geen enkelen tak van het gemeentebestuur in aanraking. Hij is werkzaam aan een rijkstelefoonkantoor en staat direct onder hetzelfde toezicht als de ambtenaren van do rijks telegraaf. Als ambtenaar aan het gemeentebestuur ondergeschikt is Hij dus niet van het lidmaatschap van den raad uitgesloten. Maar dan als ambtenaar, vanwege het gemeen tebestuur aangesteld Het is de vraag of het woord ambtenaar in art. 23/ der gemeentewet in uitgehreiden zin opgevat moet worden, of wel in de beperkte beteekenis van geineeftte-ambtenaar. De Min. van Binnenl. Zaken schijnt in zijne missive van 28 Februari 1855 no. 92 de beperkte opvatting voor te staan, daar hij zegt, dat men by uitsluitingen steeds de wet in beperkten zin moet uitleggen. Mij dunktde wet gever kan bij het neerschrijven van het woord amb tenaar niet aan rijksambtenaar denken, daar het toch wel tot de hoogst zelden, ik zou haast durven zeggen, nooit voorkomende gevallen zal behooren, dat een rijksambtenaar door een gemeentebestuur wordt aangesteld. Voorts meen ik, dat de uitdruk king vanwege" duidt op een nauwer betrekking van den ambtenaar tot het gemeentebestuur dat aanstelt, dan die, welke door het gebruik van het woord »door" zou aangewezen zijn. Als men onder het woord ambtenaar in art. 23/ der gemeentewet geen rijksambtenaar moet begrijpen en als men met mij den houder van een rijkstelefoonkantoor voor een rijksambtenaar houdt, dan is bovenstaande vraag met ja beantwoord. Bovendien is bet mijns inziens niet boven eiken twijfel verbeven, dat de houder van een telefoon kantoor werkeljjk vanwege het gemeentebestuur wordt aangesteld. Art. 2c van het K. B. van 15 Sept. 1886 (/St.bl. no. 164) toch zegt»De gemeente wijst ten genoegen van genoemden Minister Cd. i. die van W. H. en N.) den kantoorhouder en zijn plaatsvervanger aan." Mij dunkthet woord aanwijzen moet hier niet toevallig neergeschreven zijn, het moet opzettelijk gebruikt zijn, omdat het woord aanstellen of be noemen niet de gedachte weergaf, die men wilde uitdrukken. Het K. B. heeft aan den Min. van W. H. en N. een belangrijk aandeel in de aanstelling voorbehouden, zoo belangrijk dat het twijfelachtig wordt wie hem eigenlijk aanstelt: de gemeente of de Ministerin elk geval niet het gemeentebestuur alleen. Op dezen grond acht ik het opnieuw niet buiten kijf, dat een telefoonhouder van het lidmaat schap van den Raad is uitgesloten. Mocht in het onderhavige geval dhr. J. Minnaar gekozen worden, dan zie ik met belangstelling de beslissing van de hoogere autoriteiten in deze zaak tegemoet. Als ik goed ingelicht hen maken de meeste ge meenten, waar een rjjkstelefoonkantoor gevestigd is, gebruik van de bevoegdheid haar bij art. 2d van meergenoemd K. B. verleend, om voor de gemeente kas een bestelloon te heffen, waarvan de inning dan Hoewel ons voornemen aanvankelijk was dit stuk alleen te plaatsen, wanneer de heer Minnaar mocht gekozen zijn tot lid van den gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke, meenen we toch, dat de strekking ervan het wenschelijk doet zijn, het betoog van den heer E. in elk geval onder het oog van onze lezers te brengen. Nu het niet meer van invloed kan zijn op de verkiezing te 's-Heer-Arendskerke verleenen we het derhalve heden eene plaats. (Red.) gewoonlijk aan den telefoonkantoorhouder is opge dragen. (Ik weet niet hoe dit te 's-Heer Arends kerke is.) In dit geval is er natuurlijk geen sprake van dat hij als raadslid kan toegelaten worden, daar hij dan, zoo al niet onder de uitsluiting van art. 23/, dan toch zeker onder die van art. 23g dei- gemeentewet valt. U dankzeggende voor de verleende ruimte heb ik de eer te ..zijn K. Met hoogachting, J. N. E. Burgerlijke Stand Goes van 7 tot 9 Dec. 1891. Overleden 8, Anthony, 19 m., z. v. Marinus Pieter Van Hese en Sophia Brouwer. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 14 Dec., Wilhelminapolder, boomen, Mr. Liebert. 14 Kwadendamme, houtwaren enz., Mulock Houwer. 15 ,t Goes, boeken, Hollraann. 17 i 's -Heer Hendrik skinder en, boomen, Pilaar. 18 h Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 28 's Heerenhoek, boomen, Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 18 Dec., Middelburg, driejarig onderhoud Rijks groote wegen, Ingenieur Goes 18 u Middelburg, losplaats Ter-Neuzen, Rijks-Ingenieurs. 19 1 's Hage, onderhoud gevangenis Goes, J. H. Hannink, Goes 24 Kruiniugen, auatiesluie, Polder Kruiniugen. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 10 December. 9.45 10.20 3.36 4.15 11 10.53 11.23 4.50 5.23 12 11.57 5.53 6.27 13 0.23 0.51 6.53 7.21 14 1.15 1.40 7.45 8.10 15 2.6 2.30 8.36 9.— 16 2.52 3.16 9.22 9.46 Marktberichten. GOES, 8 December 1891. Bij ruimen aanvoer bleef een groot deel onverkocht, vooral van Tarwe TARWE (oude) per Hectoliter f f TARWE (nieuwe) 6,50 a 8, ROGGE (nieuwe) - 7,25 a 7,60 WINTERGERST 5,20 a 5,60 ZOMERGERST 5,— a 6,25 HAVER - - 3,— a 3,75 KOOKERWTEN 10,— a 12,25 BRUINE BOON EN - 11,— a 12,50 PAARDENBOONEN r 6,50 1 7,— PLATTE BOON EN - 6 30 a 6,75 ZO M Elt-KOOLZAAD a BOTER per K.G. 1,— a 1,10 EIEREN per 100 stuks 4,40 4,80 ROTTERDAM, 7 Deeember 1891. De aanvoer was beden op nieuw vrij ruim, doch er heerschte wederom zulk een flauwe stemming, dat nagenoeg alle arti kelen weder in prijs zijn teruggeloopen. Tarwe, met tragen kooplust, in de beste soorten 50 en mindere 75 ets. lager De beste f8,75 a 9,20, goede en min dere f 8,25 a 6 eu per 100 kilo f9 a 11,25, Canada-Taiwe 25 ets lager, f 6,75 a 8 Rogge 20 ets. lager. De beste f8,10 a 8,40, goede en mindere qual. f 7,80 a 6,50. Gerst. Wiöter, beste 10 en mindere 20 ets ]ag«r Per heet. f 4,75 a 5,90 en per 100 kilo f8,50 a 9.50. Zomer, beste 25 eu mindere 40 ets. lager, f 4,25 a 5,40, Chevalier 25 ets. lager, f o,40 a 6,10. Haver 25 ets. lager. Per heet. f 2,80 a 4,25 ca per 100 kilo f7,40 a 8,50. Paardeuboonen 25 ets. lager, f6,75 a 725. Bruine Boon en flauw als voren. Naar qnal. verkocht van f 10 tot 12,75. Witte Boonen in beste soort als voren doch afwij- keudc qual. nagenoeg niet verkoopbaar Naar deugd verkocht van t 6 tot 11,75. Blauwe Erwten, in de beste soort als voren, doch mindere qnal. 75 ets. lager afgegeven, f 9,75 a 12 (pnike kooksoort nog daarboven). Kanariezaad onveranderd flauw. De beste qnal. f 7,76 a 8, goede en mindere soort f7,50 a 7. Meelbericht. Sedert jl. Maandag ging er zeer weinig •om, hetgeen hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de buiten gewone drukte die in meest alle bakkerijen in ons land heerschte. De prijzen bleven onveranderd. Heden onveranderd Vlas. In de vorige week was de vraag op het land voor de mindere soort en tot bestaande prijzen meer algemeen. Heden bedroeg de aanvoer ruim 40,000 steen, waarvan circa de heltt tot nagenoeg vorige prijzen koopers vond. L ij n z a a d met kleinen aanvoer en minder vraag, waren prijzen circa f lager. Zeeuwse lie ajuin. Aauvoer heden circa 2000 balen, Prijs voor groote fl,50, kleine f2,10 per 50 kilo. Zeeuw sche eieren f 5,a 5,50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 8 December 1891. Op de veemarkt waren heden aangevoerd300 vette runderen, 1035 magere dito, 217 vette- en graskalveren, 117 biggen. Pryzen waren als volgt: vette runderen le qual. 76 a c., 2e qnal. 70 a c3e qual. 55 a 60 c., kalveren le qual. 95 c., 2e qual. 821/" a 87J/a c., alles per kilo. Do prijzeu der boter waren heden als volgt: le qnal. f 6G, 2e qual. f62, 3e qual. f58, per Icilo 55 a 70 e. Aardappelen. De prijzen waren: Zeeuwsche spnische jammen fS,50 a 4,75, jammen poters f2,a 2,50, champions f 4,a 4,25, magnum tonura f a Zeeuwsche blauwe f3,40 a 8,60, alles per hectol. Vrijdag 11 Dec. a. s. hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder LIJDEA VAN BOVEN, wed. C. Dekker, haren 7 O sten jaardag te vieren. Hare dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Baarland, 7 Dec. 1891. Den 11 dezer hoopt onze geachte vader W. DE JONGE zijn 85sten geboortedag te herdenken. lerseke, Dec. '91. Zijne dankbare kinderen, E. DE JONGE. J. DE JONGE— V. d. Bürgiit. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van ruim zeven-en- zestig jaren, onze geliefde echtgenoote en zorgdragende moeder JANNETJE VER- HEEKE, diep betreurd door ons allen. De Heere sterke ons in deze zware be proeving. Uit aller naam, c. a. maartense. Kinderen en behuwdkinderen. Goes, den 4 December 1891 Johannes 1125, 26. Heden ontsliep zacht, in den Heer, onze zeer geliefde J A N, den leeftyd van bijna 25 jaar bereikt hebbende. K. LOGGERS. G. LOGGERS— v. d. Maten en kinderen. N. SGHEELE. Goes, 7 Dec. '91. Heden overleedna een kort stondige doch hevige ziekte, onze ge liefde echtgenootvaderbehuwd- en grootvader JAN DE VLIEGER Johsz., in den ouderdom van 61 jaar en 6 dagen. Wat wij in hem verliezen zal een ieder beseffen, die hem van nabij gekend hebben. Wed. j. de vlieger- Van Neuren, kinderen,, behuwd- en kleinkinderen. Colijnsplaat, 6 December 1891, Afsluiting van Wegen 's-Heer Aktskerke. In Gedeputeerde Staten van Zeeland ma ken hekend dat voor het verkeer met rij en voertuigen en vee zal zijn afgesloten het noordeinde van den Polderweg op 14 en 15 December 1891; en het noordoosteinde van den s-Heer Abtskerkschen Zandweg, op 16 en 17 De cember 1891. DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Zij, die genegen zijn aan de Nieuw jaars-Commissie te leveren ongeveer 300 Kiiogr. Amerikaansch Baak- spek, waarvan hoogstens 13 stuks in éen kist gaan, 750 Kilogr. Tarwe Winkelbrood, 150 Hectol. Steenkolen, kunnen hun inschrijvingsbiljet indienen hij den eerstondergeteekende vóór of op Honderdag den ÏO December a. des middags te 12 uren. Inschrijvingen van minstens 50 K.G. Spek en 100 K.G. Brood kunnen worden aangenomen. Stipt zal op deugdzame qualiteit wor den gelet. De levering zal moeten plaats hebben in het Weeshuis; van het Spek: op Dinsdag den 29 December e. k., des na middags precies te 3 uren, en die van het Broodop Nieuwjaarsdagdes mor gens te 8 uren, terwijl den volgenden dag, des morgens te 9 uren, de Steenkolen op den wal bij het schip of uit het pak huis zullen ontvangen worden. De Commissie voor de Nieuwjaars- bedeeling te Goes, J. J. RAMONDT, Voorzitter. A. A. VAN DELLEN, Secretaris. A. Quakkelaar, Kerkstraat. mak bij spoor en tram, 5 en 6 jaar oud. Te bevragen bij. J. T. BCIJS, V li s- s i n g e n.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3