1891 N°. 146. Donderdag 10 December. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën vóór 2 uren op den dag; der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. By direote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE COURANT. GOES, 9 December 1891. Door de vereeniging tot onderlinge verzeke ring tegen hagelschade in Zuid-Beveland werd Dinsdag in »de Prins van Oranje" eene alge- meene vergadering gehouden, die door 16 leden be zocht en gepresideerd werd door den voorzitter den heer C. Der Weduwen. Uit het rapport over den toestand der vereeniging biykt, dat zijn verzekerd 1458 hectaren tegen eene aanvankeiyke omslag-premie van 364,50 en dat 32 leden, die geen grondbezitters zijn, bovendien 8 bijdragen. In behandeling kwam het voorstel tot uitbetaling der hagelschade aan het lid M. De Vrieze te Nisse. De werkelpke door de schatters opgemaakte schade beloopt 520,34, hetgeen, met een bedrag van 32,90 wegens herschatting enz. verminderd en derhalve teruggebracht tot 487,44, eene heffing noodzakeiyk maakt van 32 cents per hectare. Hiertoe werd besloten. Uit de rekening van den penningmeester over 1891 bleek dat de gewone ontvangsten bedragen ƒ505,85 en de uitgaven ƒ413,28, zoodat aanwezig is een goed slot van f 92,57. Hiervan mag slechts 7/g gebruikt worden om eventueele hagelschade te dekken, alzoo 81,terwijl in kas moet blijven voor het nieuwe dienstjaar i/g 11,57. De suppletoire begrooting voor 1891 werd daarna vastgesteld in ontvang op ƒ547,72 en in uitgaaf op 535,44, zoodat deze sloot met een voordeelig saldo van 12,28. De begrooting voor 1892 werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op ƒ398,85, met een post beschik baar voor eventueele schade groot 200. De aftredende bestuursleden C. Der Weduwen, M. De Kater en P. Van den Dries werden allen her kozen en A. Bruggeman, P. C. Van Nieuwenhuizen, C. Koert, H. C. Poleij, F. De Back, J. A. Stols, C. J. Labrijn en M. Kostense by acclamatie als schatters voor het volgende jaar. Door het bestuur werden de volgende wijzigingen in het reglement voorgesteld In beginsel aan te nemen dat alle bouwlanden zullen verzekerd worden en dus uit te zonderen de vaste weilandenwaarvoor de bezwaarlijke opgaven der niet te verzekeren gewassen, en by gevolg art. 186, zou komen te vervallen. De heer J. J. Vcvn Weel maakte er bedenking tegen alle bouwlanden op te nemen en alleen vaste weilanden uit te zonderenmet het oog op verwisseling van weilanden, voornameiyk kunstweiden en Haverland, zou dit voor sommige leden onbillijk zijn. Hierover ontspon zich eene breed voerige discussie, waarvan het resultaat was, dat besloten werd in plaats van vaste weilanden alleen weilanden te lezen en verder aan de eerlijkheid dei- deelnemers over te laten de opgaaf van bouwland. Verder werd voorgesteld art. 106 te lezen»De penningmeester houdt den derden Dinsdag der maan den October en November te Goes, van 11 tot 1 ure zitdag, om de jaarlijksche bijdrage te ontvangen"; art. 12»De secretaris en de penningmeester ont vangen eene jaarlijksche vergoeding by abonnement, en deelen evenals de voorzitter en commissarissen in eene vergoeding van ƒ50 voor presentiegeld, te ver- deelen naar gelang der door hen bijgewoonde ver gaderingen", en eindelyk aan art. 17a toe te voegen: Blauw Maanzaad (papaver) wordt tegen verhage- ling tegen 300 per heet. ook opgenomen". Deze punten werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen, waarna de vergadering werd gesloten. Kapeile. Door het overly den van Th. De Klerk te Biezelinge is alhier een vacature ont staan als lid van het Burgerlijk armbestuur, alsmede een van kerkvoogd te Biezelinge. Kolijnsplaat. Door een commissie van het onderwijzend personeel op Noord-Beveland, bestaande uit de heeren J. Vermeulen, P. Beun en J. Ver hulst de commissie van Tolen was verhinderd te komen werd den heer mr. L. A. Bybau, arrond.-schoolopziener van Tolen, by zijn aanstaand vertrek naar Delft Dinsdagavond onder eene gepaste toespraak van eerstgenoemden uit naam van alle bijzondere en schier alle openbare onderwijzeressen en onderwijzers van St. Filipsland, Tolen en Noord- Beveland een gasornament van cuivre poli aangeboden. De heer Bybau, die de commissie in zyn familie kring ontving, geroerd door dit blijk van hoogachting en waardeering, dankte vol gevoel en met erkente lijkheid voor dit hem en zijne gade zoo aangenaam souvemir. In overleg met den verantwoordelijken redac teur van Recht voor Allen is door den centralen raad van den sociaal-d'emocratischen bond benoemd tot medewerker-redacteur van dat blad J. Cor- n e 1 i s s e nonderwijzer aan de leerschool, verbon den aan dt rijkskweekschool te Middelburg, onder de sociaal-democraten bekend als Clemens. By beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is voor het jaar 1892 benoemd tot secretaris by den geneeskundigen raad voor Zeeland en Weste lijk Noord-Brabant, J. J. Berdenis Van Ber- 1 e k o m arts te Middelburg. 'In eene Haagsehe correspondentie in de N. Gr. Ct. leest men: Zooals ge weet, is in het paleis de waterleiding gebracht en zyn er ook alle voorzorgen genomen tegen brand door het aanbrengen van tal van brand- kranen en slangen. Er is in den laatsten tijd veel zorg aan de veiligmaking van onze publieke gebouwen in 't algemeen besteed. In alle Ministeries heeft men een aantal Hsten geplaatst op de kamers van de chefs der afdeelingen, die bestemd zyn en die bestemming is op de deksels vermeld om in geval van brand terstond in veiligheid te worden gebrachtze worden dan gevuld met de boeken en stukken, die in kasten en lessenaars zyn met het voor iedereen duidelijke opschrift*>Dit in geval van brand het eerst te redden." Daarenboven is er een brandweerreddings-detachement by het regiment grenadiers en jagers opgericht, bestemd om by brand in of nabij paleizen, ministeries, musea, biblotheken, archieven of andere landsgebouwen terstond te hulp te snellen. Dezer dagen beginnen de oefeningen, want dit detachement zal er op worden afgericht in alle bureaux terstond en als 'tware blindelings te kunnen vinden wat het eerst dient te worden gered." Dat zyn andere maatregelen dan in de dagen toen het Gouvernement zich bepaalde tot het doen plaatsen van een doos met zwavel in elke kamer van het departement, waarin gestookt werd. De heer Schepel heeft de volgende motie in gediend ter behandeling by de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer »De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministerieel departement van land bouw dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onderwys, verzoekt de regeering de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen en gaat over tot de orde van den dag". By het afdeelingsverslag over de wetsontwerpen tot tijdelijke versterking van de nationale mi litie en tot wijziging van de schutterywet zyn gevoegd1. eene nota van den heer Schimmel- penninck Van der Oye, houdende beschouwingen en becyferingon over de sterkte van de legermacht, die de Reg. beoogt, waaromtrent by den steller verschil lende twijfelingen zyn gerezen 2. eene nota van den heer Schaepman, in hoofdzaak strekkende om het z. i. buitengewone karakter dezer niet uit buiten gewone omstandigheden geboren noodwet" aan te geven. Bij hem is de vraag gerezen, of niet feitelijk de Regeering langs dezen omweg tot den persoon lijken dienstplicht komt ook en vooral wegens den zwaarderen druk, die nu zou ontstaan voor hen, die nog minder dan te voren by machte zyn plaats vervangers te stellen. Daardoor zou aan landbouw en nij verheid onmiskenbaar schade worden berok kend, en zoo zou de toenemende beweging naar den persoonlijken dienstplicht haar oorsprong hebben in den wrevel en den nijd der benadeelden. De Haagsehe correspondent van de Zutpk. Ct. kan met zekerheid meedeelen, dat het bericht, alsof eene vermogens-belasting nu reeds het departement van financiën zou hebben verlaten, onjuist is. Gistermiddag werd in een der smaakvol inge richte nieuwe zalen van het gerestaureerde hotel »De Twee Steden" te 's-Gravenhage het diner der Katholieke Kamerleden aan den heer mr. L. Haff- mans, ter eere van zijn 25-jarig lidmaatschap der Vertegenwoordiging, aangeboden. Feestdisch en menu waren schitterend. In het midden der tafel stond een fraai bloem stuk met het cijfer 25, terwyl andere versieringen mede de feestelijke bedoeling van den maaltijd in 't licht stelden. Bloemen in de keurig electrisch verlichte zaal verhoogden het aanzien daarvan niet weinig, terwyl een menigte telegrammen van geluk- wensching den heer Haffmans van alle zijden werden toegezonden. De jubilaris was tusschen de heeren dr. Vermeulen en mr. Bahlmann gezeten. Aan het feestmaal werd deelgenomen door de meeste leden van de Tweede Kamer en den heer Prinzen, lid van de Eerste Kamer. Twee andere leden van de Eerste Kamer waren ver hinderd. De heeren Schaepman, Kolkman, Bevers, Reekers en Van Berckel namen niet aan het diner deel. Het eenvoudig gedenkteeken, dat een aantal vrienden en vereerders op het graf van wijlen dr. Westerman plaatsten, is gisteren te Amsterdam, in tegenwoordigheid van meest alle commissieleden en naaste bloedverwanten van den ontslapene, aan de familie overgedragen. De commissie handelde geheel in den geest van den ontslapene door het monument enkel te doen bestaan in een familie graf, omgeven door een laag gesmeed ijzeren hek. Op den deksteen rust een bronzen afgietsel van den hond, die zijn meester geheel zijn leven trouw be waakte, terwyl aan de oostzijde in zandsteen het welgelijkend portret van Westerman door Teixeira De Mattos is gebeiteld. Aan de achterzijde van het monument zyn em blemata van dood en opstanding aangebracht met de woordenHulde aan werkkracht, volharding en humaniteit". Is voor de veiligheid van de reizi gers voldoende gezorgd vraagt men, bij het lezen van een ingezonden stuk, voorkomende in de Klolc. Daarin deelt eene spoorwegwachteres eenige voor schriften van hare instructie mede, waarin men o. a. leestHet dienstboekje no. 1 gelast de wachteres om dagelijks 1300 meter van den weg te schouwen, of hij veilig is voor den dienst. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat wy de dwarsliggers moeten nazien, welke natuurlijk onder den grond liggenverderspoorsta ven, schroeven, bouten en de afsluiting van den weg. Het reglement voor de wachteres, art. 3, gelast ons nimmer buiten kennis van onzen opzichter onzen post te verlaten, en toch, als een stationschef eene circulaire van een extratrein aan onzen wachtpost stuurt, met het woord Dienst, dan zijn wij genood zaakt deze aan den volgenden post te brengen, of schoon het ons haast onmogelijk is. Wy zien ons dan genoodzaakt onze kinderen op te sluiten, vast te binden en aan het noodlot over te laten, of op den arm en aan de kleedoren ze mee te nemen door weer en wind, om de opdracht te volbrengen en te zorgen om voor den aanvolgenden trein ons weder op onzen post te bevinden, waar ons de verant woording weder wachtwant artikel 21 van het reglement dient om ons 10 minuten vóór de komst van eiken trein te doen zorgen, dat geen vee den overweg passeert en 3 minuten vóór iederen trein alles te hebben afgesloten en ons op onzen post te be vinden. Nog zegt art. 15 van het genoemde reglement, dat de wachteres geheel verantwoordelijk is voor het nakomen en uitvoeren van den dienst, al woi'dt hij ook door den man verrichtterwyl art. 3 ons nog gelast altijd Haar te zijn wanneer dienst van ons geëischt wordt, om het even of het dag of nacht is. Art. 22 en 23 gelasten ons om alles wat de maatschappij behoort net en zindelijk te onderhouden. En art. 19 schrijft ons nog voor, dat wij verplicht zijn alle reglementen en bepalingen van den dienst, welke de Maatschappij ons gelast, na te leven en te volbrengen. Ziet hier onze dagelij ksche bepalingen van dienst. Neemt nog in acht, dat de Maatschappij van ons eischt 15 a 16 uren dienst; dat wij nooit een vrijen Zondag genietendat deze dienst en ver antwoording wordt beloond met een som van 25 heele centen per dag, waar nog afgehouden wordt voor fondsen en dergelijke 1 cent per dag. Aan het slot zegt de inzendsterIk vraag vrij moedig mag de zorg voor de veiligheid van zooveel menschenlevens worden beloond met 25 centen per dag? 'sRijks Veeartsenijschool te Utrecht zal den lOn dezer zeventig jaren hebben bestaan, eerst als een inrichting van kleinen omvang en wei nig gewicht, thans een hooge en eervolle plaats in nemende onder de degelijkste inrichtingen van on derwijs en wetenschap, waarvan de verdienste zeker in ruime mate toekomt aan den tegenwoordigen directeur, dr. Wirtz, en aan zyn voorganger, dr. Mac' Gillavry, thans hoogleeraar te Leiden. Uit een ingezonden stuk van den heer Bauduin in de N. R. C. blijkt, gelijk onlangs uit Buenos- Ayres aan het Vad. werd geschreven, dat 200 Hol- landsche emigranten in Argentië gebrek lijden, dit, althans wat velen betreft, te wijten is aan hen zeiven. Zij willen niet werken of verstaan geen handwerk; velen zijn lui en stellen hooge eischen, wat oorzaak is dat men hen niet in dienst houdt. De heer Bauduin ontleent vele bijzonderheden tot staving van die bewering aan zyn dagboek en prijst zeer de zorgen, moeite en opofferingen van onzen consul, den heer L. Van Riet, om in den nood van hulpbehoevenden te voorzien. Naar men aan de Avondpost uit Breda meldt, is in de jongste korpsvergadering van cadetten der Kon. Militaire Academie besloten, aan den wensch van den gouverneur der academie, kolonel Borel, gevolg te geven, door als één man het baren af te schaffen en de cadetten van het eerste studiejaar als kameraden te beschouwen en te be handelen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij hoofdstuk Justitie bestreed gisteren de heer Bahlmann de uitvoering van de arheiderswet, terwijl de heer Kerdijk juist voor de handhaving en stren ger toezicht ijverde. De Minister kon geen nieuw eerste boek van het burgerlijk wetboek toezeggen, erkende het nut der herziening van de militaire strafrechtspleging, zag geen noodzakelijkheid tot vermindering van de standplaatsen der notarissen, verdedigde de uitvoering der arbeiderswet en zou overwegen om het hooger beroep anders teregelen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Dieren ds. P. N. Pikaar te Goes te 's-Heer Abtskerke de heer W. Voors, candidaat te Amsterdam. Bedankt voor het beroep te Kerkwerve dooi den heer L. Ingelse L.Wz., cand. te Schiedam voor St. Annaland door ds. J. L. Van Rliijn, Ó.-I. pred. met verlof te Hilversumvoor het beroep bij de Ned. Ger. gem. te Middelburg ds. C. W. J. Van Lummel te Delft. Kapeile. Maandagavond had alhier de verkiezing plaats van 2 notabelenaftredende leden waren Joh. De Jonge en Simon Kramer. Uitgebracht werden 108 geldige stemmen. Hier van verkregen Joh. De Jonge 55 stemmen, Jan De Jager Jz. 55, Simon Kramer 51 en Cornelis Osse- waarde 50zoodat herkozen is Joh. De Jonge en gekozen in de plaats van S. Kramer Jan De Jager Jz. Kllewoudsdijk. Bij de verkiezing voor nota belen zyn herkozen Joh. Nortier met 32 en B. Klooster met 26, en gekozen M. P. Van Liere met 17 van de 33 geldige stemmen. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Seherpenisse is toezegging van beroep gegeven aan den predikant P. K. Dommisse Cz., te Lage Zwaluwe. Landbouw en Veeteelt. Dr. L(ubach) schrijft in de Zw. Ct. Op de aren der graangewassen, vooral der rogge, ontwikkelt zich in natte zomers dikwijls de ziekte, die onder den naam van moederkoorn (Secale cor- nutum) bekend is. Dat moederkoorn is een ontwik- kelingstrap van eene zwam (Claviceps purpurea) en komt voor als zwartachtig violette, van binnen vuil witte of grijze, 2 tot 5 centimeter lange, en tot 6 millimeter breede, soms eenigszins gekromde korrels. Ook in dezen zomer heeft zich het moederkoorn meer dan gewoon op de rogge ontwikkeld. Het gebruik als voedsel van met moederkoorn bedeelde rogge kan tot zeer ernstige ziekte aanleiding geven, een ziekte, welke begint met kriebelen in de vingers en teenen, vanwaar zij dan ook den naam van Hiebelziekte draagt. Bij voortgezet gebruik ver- toonen zich krampen in handen en voeten, verdooving, slaapzucht en niet zelden koudvuur der ledematen. Waar door velen te gelijk van met moederkoorn bedeelde rogge gebruik wordt gemaakt kan een epidemie van knebelziekte ontstaan. In Frankrijk heeft in de vorige eeuw zulk een epidemie gekeerscht, die vooral in Sologne een ontzettend aantal slacht offers maakte. Daar nu, zooals boven is aangemerkt, zich dit jaar veel moederkoorn op de rogge heeft ontwikkeld, kan het niet anders of er bestaat in dit opzicht gevaar. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit een dezer dagen ingesteld onderzoek, waarbij in een mon ster rogge tien procent moederkoorn ontdekt werd. In niet gemalen rogge is het moederkoorn ge makkelijk te ontdekken. Om moederkoorn in rogge meel aan te toonen is de minst omslachtige wijze dat men een kleine hoeveelheid van het verdachte meel kookt met kaliloog (1 op 15 gedistilleerd water), waarbij men, zoo het meel met moederkoorn bedeeld is, weldra een reuk als van haring zal bespeuren en de laag violet geHeurd zal worden. Brood, waarin een betrekkelijke groote hoeveelheid moederkoorn aanwezig is, verraadt die aanwezigheid, behalve door den ongewonen smaak, door violette, vlekken. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. Ct. Aan vele suikerfabrieken is de campagne reeds geëindigd, terwyl bijna alle fabrieken deze week zullen gereed zijn. Door het voortdurend zachtere weder zijn de bieten gedurende den laatsten tijd sterk in qualiteit verminderd en kan men deze qualiteitsvermindering op 1 a 1 lj2 pet. schatten. Hoe slecht de bietenoogst van dit jaar is, blijkt nu ten duidelijkste. De vorige campagne werkten de fabrieken circa vier weken langer dan thans het geval is. Er zijn dit jaar hectaren geweest die slechts 12000 kg. bieten opleverden»

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1