Gemengde] Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over November 1891. Aan het kantoor te Goes werden verzonden 636, ontvangen 640, opgenomen en verder geseind 1035, totaal 2311 telegrammen. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Borsele30 27 57 Driewegen 16 16 32 Ellewoudsdijk 38 33 71 's-Gravenpolder 27 18 45 's-Heer Arendskerke 20 17 37 's-Heerenhoek 44 36 80 Heinkenszand 23 19 42 Hoedekenskerke 32 46 78 Ierseke235 908 1143 Kloetinge17 9 26 Kruiningen43 40 83 Nieuwdorp9 12 21 Ovezand13 3 16 Wolfertsdijk37 40 77 Wissenkerke36 48 84 Bath. Zooals door de schippers beweerd wordt ondergaan de hier vanwege de Belgische regeering geplaatste lichten eene goede verbetering, immers zij worden verhoogd en vergroot. lintli. De vereeniging Excelsior" alhier be noemde in hare 11. gehouden vergadering tot voor zitter M. Van Liere Chz. en tot directeur W. Kosten. Ook werd besloten zoo mogelijk dezen winter nog eene opvoering te geven. Kortgene. A1b een bewijs dat het wild niet overal even schaarsch is, kan dienen dat de vorige week, door een gezelschap Goesche iagers, onder deze gemeente in llj2 dag (bij ongunstig weder) 108 hazen zijn geschoten. Kortgene. Zaterdag hebben alhier twee ar beiders, bezig zijnde om putten te maken tot het planten van boomen, in den dijk tusschen den Adriaan- en Oud-Kortgeenpolder, onder deze ge meente, het geraamte gevonden van een mensch, dat nog geheel gaaf was, doch bij aanraking ineen- viel. Daar al de tanden in het gebit aanwezig waren kan worden afgeleid dat het een jong mensch moet zijn geweest. Verder zijn er nog bij gevonden eenige koperen knoopjes, op éen waarvan behalve een wa pen de woorden »Republique Fran^aise" benevens een eindje koperen ketting met een priempje zooals vroeger bij de militairen in gebruik waren voor ruimnaald. Men verdiept zich in gissingen omtrent de herkomst van dat geraamte. Heinkenszand. Een arrestant, die jl. Vrijdag avond door vier politiebeambten geboeid door het dorp werd geleid, deed heel wat volk op de straat komen. De gearresteerde was zekere L. T. alhier, in deze en andere gemeenten genoeg bekend, die reeds 's morgens zijn geleider onder 's-Heer Arends kerke ontsnapt was, waarna hij tot onder Baarland was gevlucht alwaar hij des namiddags opnieuw werd gearresteerd. Hij deed intusschen de politie nog het genoegen van zich afentoe tegen den grond te laten vallen waardoor zij genoodzaakt was hem te slepen of te dragen. Hij is denzelfden avond per trein naar de gevangenis te Middelburg overgebracht om daar zijn straf te ondergaan. Te Heinkenszand is de heer J. Stoel, biieven- gaarder, ontheven van de bestelling der brieven enz. en is deze werkzaamheid opgedragen aan de boden P. Stoel en P. De Wilde, wier tractement daardoor eene verhooging van f 50 heeft ondergaan. Aardciilburff. In deze streken zal men zich her inneren dat er vroeger een bende dieven bestond, die hare leden telde onder Heile en Middelburg, en welke meermalen een bezoek brachten aan de graan zolders, zelfs aan koestallen en varkenshokken van pachters en eigenaars. De bende wekte natuurlijk schrik bij de omliggende bewoners, en zelden mocht het der politie gelukken een paar dezer boosdoeners op heeterdaad te betrappen. Tot op heden schijnt die familie nog niet uitgestorven. Dit bleek 11. Don derdagnacht op de hofstede bewoond door den heer P. J. Van A. wiens provisiekelder door twee dier lieden met een bezoek werd vereerd. Ongelukkig vöor hen bevonden zich de maréchaussees J. T. en P. M. van de brigade Aardenburg in de onmiddel lijke nabijheid, aan wie het mocht gelukken de boos doeners op heeterdraad te betrappen en te arresteeren. In plaats van met een goed gevulden zak huiswaarts te keeren, werd hun vrij logies bezorgd in de arres tantenkamer te A. waar zij konden overnachten tot den volgenden morgen. Vrijdag zijn zij ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Middel- bur. We zullen hopen, dat ook dit eenigen schrik bjj de overige liefhebbers zal teweeg brengen. Een onderwijzer in een klein plaatsje in het noorden van ons land, die zich veel moeite geeft zijn leerlingen de geschiedenis van ons lieve Vaderland io het hoofd te prenten, zag zich verleden Vrijdag morgen zeer teleurgesteld, toen op zijn vraag: »In welk jaar werd Karei de Vijfde geboren V' slechts éen der jongens, de kleinste van de klas, den vinger opstak. Jongens", zeide de verontwaardigde leider der jeugd, f schaamt gij u niet Moet gij u nu door dien kleinen dreumes laten toonen, dat hij alleen meer weet dan gij allen te zaam En zich ver volgens tot den knaap wendende, die zich zooveel mogelijk uitrekte, als brandde hij van verlangen om zijn meerdere kennis te luchten, vervolgde hij »Nu Willempje, zeg gij het dan maar Meester, die Piet B. zit me gedurig met een speld in de te prikken", was het onvorwachte antwoord. (De Tijd.) Tevreden over het manmoedig optreden van het gezin Menger tegenover 4 indringers van de brutaalste soort, hebben de ingezetenen van Noord- wolde aan M. ruimschoots de schade vergoed door de boosaardige handen in den nacht van 22 Nov. jl. in zijn woning aangericht. De diergaarde van het Kon. Zool. Gen. Natura t Artie Magistra te Amsterdam ontving 3 witte dam herten ten geschenke van H. M. de Koningin-Regentes. Sequali deelde Zaterdag te Haarlem ruim f 400 uit aan de behoeftige weduwen uit die stad. Verder gaf hij aan de Mariastichting, schopl D, de Israëlieti- sche school en het buitenhmis ieder 50 pond St.- Nicolaasgebak. Een winkelier aan de Hoogstraat te Rotterdam kreeg Zaterdagmorgen de bestelling eenige wollen ondergoederen, precies om 91/2 uur in een huis van de Eleonorastraat te doen bezorgen, daar het een St. Nicolaas-geschenk gold en de juffrouw op dat uur niet thuis zou zijn. Het pak werd op tijd be zorgd met de kwitantie er bij, een en ander werd door een heer aangenomen, die er mede naar boven ging. Kort daarna verliet een meisje met een pak het huis, terstond gevolgd door den hoer, die een bank biljet moest gaan wisselen. De man kwam echter niet terug, zoodat de jongen naar boven ging, waar het hem spoedig bleek, dat hij opgelicht was voor een bedrag van 16. Eene dame te Rotterdam kreeg dezer dagen een briefje, overhandigd door een jongmensch, in hetwelk haar kapper om een voorschot van 25 verzocht. De dame gaf den brenger het geld méde en ontving spoedig daarop eene schriftelijke dank betuiging van den kapper. Deze kwam den volgenden morgen, naar gewoonte en vernam met ver bazing, wat er gebeurd was. Hij had het geld niet gevraagd. De briefjes waren valsch, en de dame bleek met een sluwen oplichter te doen te hebben gehad. Ben snakerij te Swalmen. Een varken, onkun dig van het feit, dat zijn stervensuur geslagen is, volgt met een koord om den nek gedwee den slager. Dat ziet een straatjongen. Onhoorbaar nadert hij, snijdt het touw door, neemt het eene eind van het overgebleven deel in zijn handen en loopt nuknor- rende achter zijn geleider. In de nabijheid der slacht plaats vlucht de bengel in een zijstraatje, de slager kijkt onthust om, maar er is niets van het varken te bespeuren, 'tls spoorloos verdwenen. Een niet onaardig schouwspel had te Tilburg plaats. Daar kwam in den vorm eener boerenkar een triomfwagen aan, waarop als maagdekens fun geerden 6 smokkelaarsters. Als pages bij den tri omfwagen deden eenige kommiezen dienst, die de dames hadden bekeurd en gearresteerd. Te Tilburg stond een timmerman met een fabrikant op een fabriek te praten, toen eensklaps een machine werd aangezet. De timmerman, die met den rug naar de machine gekeerd stond, voelde zich gegrepen, had de tegenwoordigheid van geest in een ondeelbaar oogenblik zijn jas uit te trekken en zag deze rondgeslingerd en verscheurd. Terwijl de vissehersvloot Vrijdagmiddag voor den opkomenden storm uit de Noordzee naar Nieu- wediep terugkeerde, is een Urker vaartuig door eene stortzee omgeslagen. Alle opvarenden, drie in getal, vonden hun graf in de golven. Wèl werden, door eene in de nabijheid zeilende schuit nog vruch teloos pogingen aangewend om de ongelukkigen te redden. In eene advertentie in de Zwolsche Courant van 1 December deelt een schoenmaker mede, dat hij in zijn magazijn heeft, »een grooten voorraad van Heeren, Jonge heeren, Burgers en Boeren, tegen zeer lage prijzen." Uit de door de vereeniging van Ned. steen- fabrikanten opgemaakte statistiek blijkt, dat in 1891 in ons land gemaakt werden701.155.250 steenen, tegen 736.900.000 in het jaar te voren. Deze aan zienlijke vermindering van ongeveer 36 millioen is hoofdzakelijk te wijten aan den natten zomer. De electrische verlichting van het Centraal station te Amsterdam laat nog al iets te wenschen over. Nu en dan gaan éen of twee der booglampen onder den kap eens even »uit", en laten de ruimte die zij bestemd zijn te verlichten in het halfduister. Soms gebeurt dit echter ook met meer lampen tege lijk, en dan is het zeer donker op het terrein. Dit onverhoedsche en herhaaldelijk veranderen der heldere lichten in gloeiende spijkers, en omgekeerd, is zeer hinderlijk voor de oogen en zeker vooral ook voor de dienstdoende ambtenaren. Het schijnt dat de ligging der machinekamer, onder het eerste perron, niet gelukkig gekozen is. (U. D) Polen zal het jaar 1892 in de rouw wezen. Alle kledingmagazijnen hebben groote bestellingen rouwgoederen gedaan, omdat het plan is gevormd dat alle patriotten het jaar 1792, waarin Polen als Rijk ophield te bestaan, in rouw zullen herdenken. De stationschef van Kirchlengern, waar op 22 Mei jl. het spoorwegongeluk plaats had, dat o. a. aan mevrouw Carré het leven kostte, is jl. Woens dag tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De machinist van den personentrein, die den extra-trein van den Circus Carré" in de flank reed, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Een te Genua verschijnend blad vroeg aan Verdi een muziek-bijdrage. Verdi antwoordde, dat hij niets nieuws had, en schreef er bij»Maar daar u ook van landbouw spreekt, waarvan ik weinig meer dan een liefhebber obenik wenschte wel dat die wetenschap meer bij ons werd beoefend. Dat zou een bron van rijkdom worden voor Italië. Minder musici, minder advocaten en doctoren en meer landbouwmannen, dat wensch ik mijn land toe." Een bedelares van 75 jaar, op krukken, is Maandag te Parijs op straat, terwijl zij hare weke- lijksche gaven opzamelde, plotseling overleden. In hare woning heeft men in hare stroomatras 50,000 francs in soliede effecten en een paar duizend frcs. aan goud in een ouden schoen verstopt gevonden. - Te New-York kwamen Vrijdagmiddag twee mannen in het kantoor van Russel Sage, Broadway no. 71, en vorderden 1,200,000 dollars. Sage wei gerde, en toen wierp een hunner eene dynamiet-bom, welke ontplofte, het huis ten deele vernielde, vijf menschen doodsloeg en er tien wondde. Ook de dader is omgekomen. Men denkt dat hij waanzinnig was. De Indépendance vernam langs bijzonderen weg enkele bijzonderheden omtrent deze ontploffing. De twee personen, die Vrijdag in het kantoor van den heer Russel Sage gehoor verlangden, zagen er eenigszins verdacht uitde een verklaarde Lord te heeten, gaf zijn kaartje en werd door den bankier ontvangen. Eene minuut later had de ontploffing plaats. De uit een venster geslingerde man was een der bedienden van den bankier. De heer Russel Sage werd ernstig gewond gevonden naast het lijk van zijnen particulieren secretaris en naast Lord, die, eveneens vreeselijk verminkt, kort daarop in het hospitaal is overleden. In de vestibule van het huis werd nog een gedoode gevonden, en later stuitte men, bij het opruimen van bouwvallen, op het lijk van eene vrouw, die arbeidde in eene zetterij. De metgezel van Lord heet Wilsonhij schijnt niet gewond te zijnalthans volgens het genoemde blad is hij gevangen genomen. Het huis nr. 71 van Broadway was een van de grootste panden uit deze rijke buurt; thans is het niet veel meer dan een bouwval. Ook de kantoren van George Gould, van Washington Cannor, van Mongie en anderen waren hier gevestigd. Het aantal slachtoffers van het onheil wordt dan ook wonder baarlijk gering genoemd. Een .tater-telegram in de Times bericht overeen komstig de lezing in bovenstaand telegram, dat het Wilson was die zijn kaartje gaf en het woord deed het blad deelt tevens mede, dat èn Lord én Wilson gedood zijn. Onlangs heeft een Amerikaan den grootsten St. Bernard-hond der wereld (1 meter 10 hoog) voor 19.000 ds. gekocht. Men vroeg eens aan Thackeray of hij de wer ken van een bekend novellist gelezen had. »Wel neen", antwoordde lip, »ziet ge, ik ben een pastei bakker. Ik bak taartjes en verkoop ze, maar ik eet brood met boter". Zekere Price, een burger van Chicago, ging kort geleden met een gezelschap naar Colorado, om op de jacht te gaan. Den eersten nacht nadat men het kamp opgeslagen had, en allen zich reeds in de rust bevonden, kroop Price op handen en voeten in een onbewusten en slapenden toestand naar de deur van de tent. Eenige minuten later toen Price zich nog in dergelijke houding bij de deur der tent bevond, ontwaakte zekere Cobb, die door schrik en door de duisternis misleid, Price voor een beer aanzag en hem door een geweerschot op de plaats doodde. Een slimme zet. Te Weenen had onlangs een openbaar feest plaats gevonden; de gasten waren vertrokken en de kellners waren aan het opredderen, toen een hunner een erg bedroefd gezicht zette. Hij vertelde zijn kameraads, dat hij een jong blond man, met een knijpbril en een blauwe das had bediend, die voor een bedrag van drie gulden twintig had gegeten en gedronken, en, zonder te betalen spoorloos verdwenen was. De arme kellner was zijn duiten kwjjt en peinsde er over hoe hij er aan zou komen. Den volgenden dag stond in een Weener courant de volgende advertentie »De jonge blonde man met knijpbril en blauwe das, die gisteren in het park, bij het feest der vereeniging aanwezig was, wordt door de dame, waarmede hij blikken wisselde, om een onderhoud verzooht. Morgenavond zes uur onder de klok aan het Stefanus-plein." Den volgenden dag stond werkelijk een blond jongmensch met knijpbril en blauwe das op de aangewezen plek en tuurde ongeduldig rond. Eens klaps klopte iemand hem op den schouder, hij keek om en zag een schamel gekleed, bejaard heertje. »Hm", sprak de jonge man en keek heel verbaasd. De ander nam beleefd zijn hoed af en zeideU schijnt mij niet meer te kennenik ben kellner in hetpark Zou u niet zoo vriendelijk willen zijn mij mijn drie gulden twintig en zestig centen voor advertentie- kosten te geven?" De jongeheer zei nog eens»hm", haalde zijn portemonnaie uit en na een kort maar heel druk gesprek gingen beiden van elkander. De blonde jongeheer was na het onderhoud zeer ternedergeslagen, maar de kellner was erg in zijn nopjes en reed met een tramwagen huiswaarts. Zijn list was prachtig gelukt. Volgens te Amsterdam ontvangen berichten uit Paramaribo is de directeur der plantage Wit- Barbora in Suriname door koelies vermoord. De Engelsche gezant te Peking seint het vol- Een opstand is uitgebroken bewesten Jehol, aan gene zijde van den giooten muur. In de noordelijke gedeelten der provincie Petchili komen de bandieten slechts sporadisch voor; zij worden geholpen door geheime genootschappen en misschien -helpen ook de Mohamedaansche Mongolen mede. De beweging moet reeds zekere afmetingen hebben erlangdtwee a drie belangrijke steden heeten door de opstandelingen veroverd, waarbij honderden inboorlingen vermoord zijn, waaronder talrijke christelijke inlanders, maar vooralsnog geen enkele Europeaan. De regeering zond 6000 man keurtroepen, aangevoerd door den hoofd officier der provincie. De regeering gelooft gemakke lijk den opstand te kunnen dempen. De gezant waar schuwt tegen sensatie-nieuwseene Britsche kanon neerboot is te Tientsin aanwezig, terwijl een tweede de Yangtse-Kiang opvoer naar Ichangdie gewesten schijnen rustig. Volgens over Japan en San-Francisco verzonden berichten uit China zijn de oproermakers van Ichang nog ongestraft. De CJironicle ontving uit Tientsin verdere tijdingen over den opstand, welke melden dat weder onder scheidene dorpen geplunderd zijn, waar alle aldaar gevonden inlandsche christenen vermoord zijn. Vol gens ambtelijke berichten werden vele hoofden dei- muiters onthoofd, waaruit de nederlaag der opstan delingen zoude blijken. De Engelsche consul-generaal te Shanghai seinde aan het ministerie van buitenlandsche zaken ik heb bevredigende verslagen ontvangen van de Engelsche consulaten te Kinchow en te Tientsin, waarin wordt bericht, dat de troepen de opstandelingen geheel hebben verspreid, dat het bericht betreffende den Christenmoord juist is, maar dat het gerucht van den aanslag op vrouwen gepleegd, niet wordt bevestigd. Uit Pekin wordt dd. 5 December gemeld Het is nog altoos onzeker, of de Belgische pries ter, die aan het hoofd der missie te Kinchow stond, tot de vermoorde Christenen behoortgevonden is hij echter nog niet. Al de katholieke priesters in de districten der onlusten houden hunne woningen zoo goed mogelijk gesloten. De Chineesche generaal, die aan het hoofd staat van de tegen de opstandelingen uitgezonden troepen, heeft eenige legerbenden vooruitgezonden, teneinde de oproerlingen te omsingelen. De Mongoolsche stammen aan den noordelijken kant der grenzen moeten woedend zijn over het vermoorden door de rebellen van eenen Mongool- schen prins in het oosten van Kinchow. En uit Brussel in een nader berichtDe congre gatie der missiën in Mongolië heeft de volgende dépéche ontvangen, gedagteekend Tientsin, 5 De cember, 2 u. 50 m. des nam. »De Belgen zijn geréd. Een aantal Christenen zijn vermoord." Geteekend Wijnkovel, missionaris der Lazaristen te Tientsin. Laatste en telegraphische berichten. Kloetinge. Den 3n dezer leed deze gemeente een groot verliesop dien dag toch overleed alhier de heer F. J. Haman, practiseerend geneesheer, die gedurende 37 jaar in deze gemeente tot heil van velen werkzaam was. Hij was gedurende al dien tijd voor bijna allen niet alleen de ervaren en voorzichtige arts, maar ook in bange oogenblikken de kloek beraden en krachtig handelende vriend, die ook dan, als weten schap en kunst te kort schoten om herstel aan te brengen, door een vriendelijk en hartelijk woord, goeden raad en daad, troost en bemoediging bracht. Hoewel reeds geruimen tijd lijdend, bezocht hij eigen leed niet achtende tot verleden Maandag avond nog zijne patiënten, en heden, eene week later, werd reeds zijn stoffelijk overschot in stillen een voud ten grave gebracht. De burgemeester en de predikant dezer gemeente spraken bij de geopende, groeve treffende woorden van rouw en deelneming. De beer Den Bouwmeester, schoonzoon des over ledenen, dankte de sprekers en verdere aanwezigen voor de laatste eer den afgestorvene bewezen. Ondanks den regen, die bij stroomen neerviel, was er een groot aantal ingezetenen der gemeente op het kerkhof tegenwoordig. Geen wonder, het verlies is groot Het tegenwoordig levende geslacht te Kloetinge zal hem zeker nimmer vergeten.' De ledige 'plaats, die hij achterlaat, zal door een ander moeilijk ver vuld kunnen worden, zoodat Kloetinge nog lang zijn gemis zal gevoelen. Zijne assche ruste in vrede te midden van zoo velen, wier lijden hij zoo dikwerf verzacht heeft. Ingezonden Stukken. Voormaals en thans. Stereotiep bijna is de klacht, dat de opbrengst der nieuwjaarscollecte vermindert. Reeds meermalen werd gezegd, dat de nieuwjaarscommissie hare taak zou moeten neerleggen, indien de giften van de zijde der bui-gerij niet milder vloeiden. Yan waar dit verschijnsel? Mij dunkt dat het zijn oorsprong te danken heeft aan onbekendheid van vele jongeren met den vroegeren toestand. Hoe die dan was Op den ln Januari verzamelde zich meestal na, maar ook dikwijls tijdens de godsdienstoefening eene bende bedelaars en bedelaressen van verschillenden leeftijd, maar allen even smerig en even brutaal. Ik heb er gekend, die er een bij uitstek haveloos pak voor dien dag op nahielden. Zoo trok de troep van straat tot straat en dikwijls van huis tot huis. Voor de meergegoeden was 't een ware plaag. Werd er niet genoeg gegeven, dan was aan vloeken geen gebrek. Gaf men ruim, dan kreeg de brutaalste het meest. Het is toch dikwijls voorgekomen, dat een onbeschaamde bedelaar een met eene vieze hand schoen bedekte hand uitstak tot het in ontvangst nemen van eene gift om een oogenblik daarna met de ontbloote band eene tweede gift te eischen»hjj had nog niks gehad." Zooals ik zeide, zulk eene karavaan van bedelaars was voor velen eene plaag. Soms splitste de bende zich in onderafdeelingen, die elkaar trouw op de hoogte bielden van wie goed en wie minder goed gaven. Het was zelfs geene zeldzaamheid, dat bij zeer royale gevers meermalen werd aangescheld, quasi door andere nieuwjaars vragers, in werkelijkheid door dezelfden, hetgeen voor hen te gemakkelijker was omdat allen in brutaliteit en haveloosheid op elkaar leken. Zij, die werkelijk behoeftig waren, de ouden van dagen, kregen nietszij waren niet opgewassen tegen de krachtige ellebogen en armen van de brutaalsfcen, die wel zorgden steeds in het eerste gelid te staan. Was de stad geëxploiteerd, dan lagen de naast- bijzijnde hofsteden en dorpen aan de beurt. Maar 's avonds Woester tooneelen en schandelijker bacchanaliën hadden zelden plaats dan op dien eersten avond van het jaar. Het gemakkelijk verkregen geld werd in de kroegen in drank omgezet en vaak tot na mid dernacht dreunden de straten van het woeste getier der dronken nieuwjaarsbedelaars. En thans?

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2