1891 N°. 145. Dinsdag 8 December. 78ste jaargang. AANBESTEDING NATIONALE MILITIE Boekaankondiging. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 2 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag; der uitgave. OP ZATERDAG DEN 19 DECEMBER 1891, «les namiddags te 1 uur, in het Raadhuis van gemeente-werken en leverantiën voor 1892, te weten: lt. het timmerwerk en de levering van touwwerk 5 2e. metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3e. leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4e. smids-, kachel- en slotenmakerswerk 5e. schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6e. stoffeerderswerk 7 e. de levering van grint en grintzand; 8e. borstel- en mandenwerk en voor 1892, 1893, 1894 en 1895: 9e. het jaloeziemakers werk 10e. tuinmanswerk, en lie. f vrachtrijderswerk. Alles volgens tarief. V De levering der artt. 17, 19 en 23 van bet tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed maar aan verschillende aaunemers opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f 0,50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, 5 December 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1892 voor den dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die ge boren zQn in 1873 en zij, die na het intreden van hun 19e. doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden: le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2e van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar liy woont 8e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten of wienB voogd buiten 's lands ge vestigd is, is de gemeente, waar hij woont; 4e van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft dat de inschrijving alhier plaats heeftop eiken werkdag tnsschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter Secretarie der gemeente dat de aangifte moet geschieden door den belanghebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene; 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 5 December 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 7 December 1891. De commissie, die onlangs een soirée organi seerde ten voordeele van bet St. Nicolaasfeest roor onvermogende kinderen heeft Zaterdag de vruchten uitgedeeld van haar pogen. Aan de kinde ren, die de scholen C en D bezoeken, werden dien morgen door den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, met behulp van eenige dames, als naar gewoonte lekkers, speelgoed en kleedingstukken uitgereikt, terwijl de weeskinderen in plaats van dit laatste een boekgeschenk kregen. Natuurlek werd een en ander door de kleinen, opgetogen van blijdschap, dankbaar in ontvangst genomen. Benoemd bij de dd. schutterjj te Goestot 2de luit. C. M u n n i c h eu K. A. Van Lange- raad, beiden thans schutter. Baarland. Bij de verkiezing voor lid van den gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 56 geldige stem men, waarvan 29 op den heer C. Van Damme en 24 op den heer Jacob Elenbaas, zoodat de heer C. Van Damme gekozen is. lerseke. Naar aanleiding van het bedanken van mej. Miltenburg-Beerens van Zuidzande voor hare benoeming tot gemeente-vroedvrouw alhier, hield de gemeenteraad Vrijdagavond eene vergadering. Op de voordracht voor eene nieuwe benoeming tot gem.-vroedvrouw stonden thans de dames Dixon te Zieriksee, Van Westen te Warder en Rooze te Sprang, van welke mej. Van Westen werd benoemd. Voorts werd nog eene nieuwjaarscommissic ge vormd, die evenals vorige jaren uit eenige raadsleden (de heeren Sauer, Cupéry, Klos en Schipper) en vertegenwoordigers der verschillende diaconieën zal bestaan. De aanvrage van leverbare oesters overtreft in de laatste dagen het aanbod, hetwelk zijn oorzaak heeft in den geringen voorraad en den weinigen lust der kweekers om deze spoedig uit te putten. Vooral de tweede soort verkoopen zij noode, daar zij ze liever bewaren, om ze het volgende jaar tot eerste soort op te kweeken. Is het een onaangenaam verschijnsel voor de kwee kers, dat hun zoo spoedig reeds de bodem van den put dreigt aan te grijnzen, eenigszins wordt toch die kwaal verzoet door het onvermijdelijk gevolg van de straks genoemde wanverhouding tusschen vraag en aanbodde prijzen namelijk zijn stijgende en op niet onbeduidenden voet. Zoo kan men de prijzen der eerste soort in doorsnede gerust op 75 tot 80 gld. rekenen, die der tweede soort op 50. De afzet van mosselen per scheep- en per trein- gelegenheid was in de laatste tijden vrij aanzienlijk. De termijn voor het wegvoeren der pannen van de banken is verstrekende pannen zijn dan ook allen opgeborgen. Hoewel de aanslag beneden het middelmatige was, zal er in het voorjaar toch nog al werk aan het afsteken zijn, omdat er zoovele millioenen pannen gelegd zijn. (Iers. T. Ct.) Met ingang van 12 dezer zijn verplaatst de rijksveldwachters der 3e klasse H. Van Ommen, van Oosterland naar Goes, en J. Kooijman, van Goes naar Oosterland. -De eerste luit. J. M. C. Vermande, van het garnizoen Middelburg, is op zijn verzoek over geplaatst bij het garnizoen Bergen-op-Zoom. De op 3 dezer te Borsele ontstoken twee g e- leidelichten worden nader aangeduid als volgt lo. ter vervanging van het wit en roode oeverlicht op den dijkhoek, bezuiden het dorp is een rood, wit en groen vast geieidelicht ontstoken, 5.5 M. boven water2o. op 220 M. N. 4° W. van het eerstge noemde licht is op den inlaagdijk het hooge geieide licht ontstoken, zijnde een wit vast licht, 11.5 M. boven water zichtbaar tot op 11 zeemijlen, gevende beide lichten in éen leiding in het Pas van Ter- Neuzen. Den 21 December a. s. zal het wit en roode haven licht binnenwaarts op het bastion aan de westzijde van de koopvaardershaven te Vlissingen veranderd worden in een vast licht, 15 M. boven water. De commiezen te water C. Constandse en J. D e J o n g e te Bath zijn door de regeering van België begiftigd met het burger-ridderkruis le kl., wegens hunne flinke houding bij gelegenheid der redding van 4 Belgen, wier jacht op de Schelde was omgeslagen op 6 Sept. Het doet ons veel genoegen, dat deze eervolle onderscheiding den wakkeren lieden te beurt viel, zeker zal het voor hen een aansporing zijn, meer malen hun leven voor dat van anderen in dit moeie- lijke vaarwater te wagen. De St.-Ct. vermeldt de erkenning volgens de wet van 22 April 1855 (St.bl. no. 32) van de Vrije* Evangelische Kerkelijke Vereeniging te Bath, gemeente Rilland-Bath. De eerste maal treden als bestuurders op de hh. A. M. Steketee, W. Van Strien, Adr. Blok Chrz., Job Dronkers, Joh. Walraven, Jan Kooman en Jan De Nooijer Sr. Het doel der Vereeniging is het zedelijk, maatschappelijk en godsdienstig leven der inwoners van Bath aan te kweeken en te bevorderen. Zij, die socialist zijn of worden of voor socialisme propaganda maken, kunnen geen lid der Vereeniging zijn of blijven. De inkomsten der vereeniging bestaan uitlo. vrijwillige bijdragen en giften, daaronder begrepen die, welke bij de godsdienstoefeningen worden inge zameld 2o. legaten, erfstellingen en schenkingen 3o. de opbrengst der aan de vereeniging behoorende goederen. De inkomsten worden bestemd om de kosten van sprekers van buiten de gemeente te voldoen en om aan ingezetenen van Bath, welke door ongelukken, ziekten of armoede, buiten staat zijn om in hun onderhoud te voorzien, hulp en ondersteuning te verleenen, indien zij door het bestuur geacht worden daarvoor in aanmerking te komen. Vrijdag is te Leiden aan de rijks-universiteit het doctoraal-examen in de rechtswetenschap afge legd door den heer Ph. S. De Laat de Kanter. Dezer dagen namen we uit de Indép. Beige de opmerking dat Nederland zijn oud-ministers rij kelijk pensioneert, en als voorbeeld werd daarbij aangehaald het pensioen van 2909, aan mr. A. P. de Savornin Lohraan toegekend, niettegen staande hij slechts 18 dienstmaanden had. Om Onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen dient er op te worden gewezen, zegt de Zw. Crt., dat bij het pensioen van den heer Lobman ook in rekening komen de rechterlijke betrekkingen, vroeger door hem bekleed. In het sectie-verslag over de militiewet geeft de commissie van rapporteurs als haar zelf standigen indruk wéér, dat die wetswijziging kwalijk eene meerderheid kan verkrygen tenzij omgewerkt tot eene zuivere noodwet of aangevuld met bepalingen tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur der vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" die zich ten doel stelt, aan de nog overgebleven oudstrijders van 183031 een onbezorgden ouden dag te verschaffen, nu ongeveer ƒ22,000 ontvangen. Groot is dit cijfer niet, vooral niet, wanneer men in aanmerking neemt, dat daaronder ook begrepen is de opbrengst eener algemeene collecte voor zoover die reeds gehouden is. Door het kamerlid den heer Levy is bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot regeling van het faillissement en de surcéance van betaling, een nota voorgelezen, die bij het verslag zal worden gevoegd. De verschijning van dit verslag kan echter nog geruimen tijd op zich laten wachten, daar dat ontwerp in handen eener commissie van voorbereiding is gesteld. De heer Levy heeft nu zijne nota in het W. v. h. R. doen opnemen. Hij betoogt daarin de wenschelijkheid om verschillende punten uit de Engelsche wetgeving op dit stuk in onze wetgeving over te nemen. Als zoodanig noemt hij1. de instelling van een comptabel ambtenaar, die op persoon en goed het oog houdt, den hoedel onmiddellijk in beslag neemt, den rechter deskundig voorlicht, kleine boedels vereffent en in het algemeen voor den goeden afloop van het liquidatie-proces waakt; 2. de invoering van een stadium van ge bleken onvermogen, voorafgaande aan het eigenlijke faillissement3. berechting door den kantonrechter, casu quo natuurlijk, met beroep 4. wettelijke split sing van groote en kleine boedels en 5. behoud van het vonnis van insolventie en van het vonnis van rehabilitatie. Eenig denkbeeld van den in Rusland heer schenden nood kan men zich vormen uit een brief, die de vrouw van een Duitschen predikant te Fresenthal in "het gouvernement Samara aan hare bloedverwanten te Riga heeft gezonden. Zij schrijft o. a. »De gouverneur met een heer uit Petersbui'g be zochten ons, om naar de armoede hier een onder zoek in te stellen. Beide heeren waren zoo ontroerd dat zij telkens verschrikkelijk verschrikkelijk riepen. In plaats van de beloofde rogge hebben onze kolonisten zemelen gekregen, waarvan zij brood moeten hakken De synode verzamelt, maar voor dat het tot uitdeelen komt, is het voor onze ge meente te laat. De gouverneur van Samara heeft goedgekeurd, dat ik eene collecte houd en als eerste bijdrage 100 roebels geschonken. Met dit geld begin ik morgen in de kolonie Fresenthal de kinderen te voederen en als ik meer geld krijg, zal ik ook voor de drie andere koloniën, die tot de gemeente van mijn man behooren, koken Het is bij ons reeds zoover, dat de mensehen de lijken niet meer onder den grond kunnen krijgen. Verleden Vrijdag stierf een driejarig meisjehet kind lag geheel naakt en zonder kist. Ik zocht eenige lappen bijeen en wilde ook planken voor een kistje geven, maar ik had ze niet. Mijne kisten en manden zijn allen weggegeven. Mijn man heeft al zijne kleederen, behalve het pak, dat hij dagelijks draagt, afgestaan". Indien het waar is, wat in een officiëel rapport wordt gezegd, dat er genoeg graan in Rusland is om de bevolking te voeden, dan baat dit nog wei nig, daar de transportmiddelen ten eenenmale onvol doende zijn om den noodigen voorraad naar de noodlijdende districten te brengen en in plaats van rogge worden zemelen uitgedeeld. De diepe verdor venheid van de administratie komt thans overal aan den dag. De Voss. Ztg. ontleent aan een particulieren brief uit Petersburg van 30 Nov. het volgende v Met de zaken is het treurig gesteld en dagelijks worden winkels gesloten. Wij verkeeren in een zeer ernstigen tijd en wat er van moet worden, weet niemand. Op het oogenblik raad ik u af, hier zaken te doen". En aan een Lembergsch blad wordt uit Warschau gemeld»Van den omvang van den hongersnood kan men zich een begrip maken uit een officiëel rapport uit Sadryn, waarin men leest, dat ongeveer 80.000 boeren niets meer bezittenzelfs de gegoede boeren moeten hun vee slachten en nu komt de beurt aan de paarden. Middellijk erkent het gouvernement, dat de nood zeer hoog is geklommen. Tot nog toe werd geduld, dat de bladen daarover berichten brachten, maar thans is het verboden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Biervliet de heer J. J. A. Herman s cand. te Utrechtte Gouda ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburgte Rozenburg ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten B.Jz., te Serooskerke op W alcheren. Bedankt voor het beroep te Dreischor door den G. Brink, cand. te Ruinerwold. Naar de Heraut vernam, is de poging bij de christelijke gereformeerde kerken om zich los te maken van het reglement van 1869, bijna nergens op moei lijkheden gestuit. Zeer binnenkort zal dan ook de kennisgeving aan de regeering kunnen uitgaan, dat de Dortsche ker- kenording van 1619 voor dat reglement in plaats is gekomenen zoodra deze kennisgeving blijkt geen bezwaar bij de regeering te ontmoeten, kan het moeieljjke en ingewikkelde werk, om de akte van vereeniging (met de doleerende kerk) op te maken een aanvang nemen. Het aantal Chr. Ger. predikanten in ons land bedraagt thans 305, het aantal Chr. Ger. gemeenten 385hiervan zijn er enkele met andere gemeenten gecombineerdvacante gemeenten 97, emeriti pre dikanten zijn er 19. Ned. Gei', doleerende gemeenten zijn er 303, waar van er enkele met andere gecombineerdhet aantal predikanten bij die gemeenten bedraagt 122. Uit Schiedam schrjjft men aan de TijdSinds eenige weken misten wij onzen beminden kapelaan Klaphake (kort geleden kapelaan te Goei) aan het altaar en op den kansel, waar wij hem zoo gaarne zagen verschijnen, en moesten vernemen dat zijneerwaarde aan een ernstige ziekte leed. Donder dagavond onder het Ludwina-Lof bracht de eerw. pastoor, Mgr. Lans, de treurige tijding aan zijn pa rochianen, dat de eerw. kapelaan naar het Zieken huis te Rotterdam vervoerd was en hem, na eerst de H. Sacramenten der stervenden ontvangen te hebben, een been was geamputeerd. Zij neer w. verzocht aller gebed. Met hoeveel droefheid die tijding werd ont vangen, bleek uit de vurige gebeden en de tranen, die door de parochianen werden gestort. (Naar men ons mededeelt is de heer Klaphake den volgenden dag overleden.) Tot godsdienstonderwijzer te Middelburg is benoemd de heer P. F. Van Slype te Reeuwijk, die deze benoeming heeft aangenomen. Als eene bijzonderheid vermeldt de Ilaarl. Ct dat dezer dagen met goed gevolg examen voor de akte middelb. onderwijs wiskunde werd afgelegd door iemand die nooit les heeft gehad in dat vak, maar zich op een klein dorp in Drente geheel zelfstandig heeft gevormd. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Noord-Brabant Men kan thans bijna met zekerheid aannemen, dat aanstaande jaar weder veel meer suikerbieten in ons land zullen worden uitgezaaid dan dit jaar, daar ook de suikerprijzen voor de campagne 1892/93; dat isOctober-December van het volgend jaar, ongeveer 2 hooger zijn dan men gedurende den afgeioopen zomer voor October-December van dit jaar betaalde. Men betaalt reeds voor suikers, te leveren Oct./Dec. der volgende campagne, 163/4 en 16 7/8. Door de hooge suikerprijzen op dezen ter mijn is dus de lust tot het contracteeren van beet wortelen voor de volgende campagne bij de'fabri kanten zeer groot. In enkele streken, zooals inJ Noord-Holland, schijnen de agenten der fabrieken reeds last te hebben tot ƒ13 bieten aan te koopen'. Het is in 't belang van de landbouwers niet veel haast te maken met het contracteeren, daar er veel kans bestaat, dat de suikerprijzen nog meer zullen stijgen. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratef Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., achtste jaargang, twaalfde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatOnderhoud van wegen. De benoeming van een minderjarige tot Secretaris. Brandmeester - lid van den Raad. Getuigen, volgens het Burg. Wetboek. Reglement van orde voor den Ministerraad. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoording.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1