Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij van Geneeskunde heeft zich andermaal tot de regeering gewend met verzoek om wijziging van art. 2 3 der gemeentewet in dien zin, dat in het ver volg niet langer geneeskundigen onbevoegd worden verklaard in gemeenteraden zitting te nemen omdat zij met de armenpractijk, vaccinatie en doodschouw, of met het leveren van geneesmiddelen ten behoeve der armenpractijk zijn belast. Vooral in gemeenten waar slechts éen geneeskun dige is, acht de Maatschappij dergelijke uitsluiting van het geneeskundig element in den Raad zeer verkeerd, met het oog op de volksgezondheid en de te .nemen maatregelen op sanitair gebied. Het bestuur vraagt daarom zoodanige redactie wijziging van art. 23 der gemeentewet dat niet lan ger de geneesheer buiten staat wordt gesteld om in den Raad voor de gezondheidsbelangen van de plaats zijner inwoning te waken, overtuigd als 't bestuur is dat bij de regeering de belangen der volksge zondheid zeer zwaar wegen. Reeds meermalen, maar tot heden tevergeefs, wendde de Maatschappij zich met dergelijk verzoek tot de regeering, laatstelijk op 1 December 1887, naar aanleiding eener verhandeling van dr. C. J. Snijders, te 's-Gravenzande. Naar zich al meer en meer bevestigt, zou de Regeering niet voornemens zijn in hooger beroep te komen tegen het vonnis der rechtbank te Utrecht in zake de procedure van den Staat contra de Rijnspoomveg-Maatschappij in de bekende leges- q u a e s t i e. De Regeering zou namelijk vreezen, dat indien zij de procedure in hoogste ressort verloor, belang hebbenden van den lande de gelden zouden terug vorderen, betaald wegens onrechtmatig geheven leges, hetgeen de Staat een verlies van millioenen zou berokkenen. Het is niet onmogelijk, dat in het door de Regee ring niet in hooger beroep komen belanghebbenden aanleiding zullen vinden, datgene te doen wat de Regeering wenscht te voorkomen. En dan is het de vraag, of dergelijke houding is in het landsbelang, tenzij het waar is, wat men zegt, dat de vorige Regeering zich tegenover de Rijnspoorweg-Maat schappij heeft verbonden om in de uitspraak in eerste instantie te berusten. Omtrent de juistheid van dit laatste zou wellicht een interpellatie in de Volksvertegenwoordiging licht kunnen verspreiden. Tijd,0 O.-Indië. BenoemdTot 3e subst.-griffier bij het Hooggerechtshof de ambt. mr. W. A. De Laat de Kanter. Staten-Generaal. TWEEDEKAMEB. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk Buiten- landsche Zaken, kwam gisteren de heer Boreel op tegen de geheimzinnigheid in buitenlandsche aange legenheden en besprak de arbitrale uitspraak in zake het Surinaamsche grensgeschil en de verzekering der uitvoering van het tractaat omtrent den handel in vrouwen en meisjes. De heer Smit beklaagde zich over niet nakoming door Duitschland van het zalmtractaat ten nadeele van onze zalmvisscherij. De heer Pijttersen wees op de noodkreten over de misleiding onzer landgenooten in Argentinië en vroeg naar de redenen waarom de Regeering den toestand ontkende. Ze waren, onze landverhuizers, door onzen consul-generaal slecht behandeld. Hij hoopte dat meer voor ongelukkige landgenooten in den vreemde zou worden gedaan. Is de Regeering bereid hulp en steun aan die ongelukkigen te bieden Voorts drong hij aan op kolonisatie van Nederlanders naar Suri name. De heer Bahlmann was niet gerust over de han delspolitiek der regeering en gaf in overweging geen tractaat te sluiten dan nadat wij ons tarief voor Indiö en Nederland hadden herzien in den zin van een conventioneel en maximaal tarief of anders onze vrijheid van tariefwetgeving voor te behouden. De heer Van Kerkwijk meende dat onze banden van vriendschap en bloedverwantschap vorderden niet toe te geven aan het streven om de door onze diplomaten aan binnenlandsche onderdanen in den vreemde bewezen diensten op te heffen. De heer Van Bijlandt ondersteunde den heer Bahl mann en verdedigde de houding der vorige Regeering in zake de Lawa-quaestie. De heer Bool critiseerde de uitvoering van de arbitrale uitspraak in bedoelde zaak. De Minister van Buitenlandsche Zakende verschil lende sprekers beantwoordende, zag geen noodzake lijkheid op dit oogenblik tot het herstel der missie bij den Paus; zonder schade van het staatsbelang is dit 20 jaar gemist. Omtrent het gebeurde aan den Congo is tot dusver niets officiëels bekend. Mocht het feit juist blijken, dan zou de regeering sterk daartegen protesteeren. Voorstellen betreffende handelstractaten zou de regeering niet haastig aan nemen, voor represaillemaatregelen bestaan geen redenen. In de arbitrale uitspraak omtrent Lawa kan geen verandering gebracht worden. De klachten der landverhuizers in Argentinië zijn overdreven. Staatshulp is niet gerechtvaardigd. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 4 December 1891, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen door middel van een wildstrikN. G. en J. D. te Hoedekenskerke ieder tot 5 b. s. 4 d. li. het jagen in gesloten jachttijd in eens anders jacht veld zodder consent of buitengewone machtiging of schriftelijke vergunning van den eigenaar of recht hebbende P M. te 's-Heer Arendskerke tot 2 maal J 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boetehet vervoe ren van wild meer dan 14 dagen na de sluiting der jachtA. M. te 's-Heer Arendskerke tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders veld zonder buitengewone machtiging of consent noch schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende M. R. te 's-Heer Arends kerke tot 2 maal j 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boe te het bevisschen van eens anders vischwater zonder acte of schriftelijke vergunning van den ei genaar of rechthebbende J. S. te Ierseke tot 2 maal 1 boete subsidair 1 dag h. voor iedere boete het weigeren van door de openbare macht gevorderd hulpbetoon, waartoe hij, zonder zich aan dadelijk gevaar bloot te stellen, in staat wasP. B. te St. Annaland, tot 3 b. s. 3 d. h., en M. H. M. te Wissekerke, tot ƒ5 b. s. 4 d. h.het rapen van schelpvisch op verdedigingswerken van een langs de Schelde gelegen waterkeerenden zeedijk, zonder vergunning van de beheerders dier werkenM. Z., E. D., H. d. M., F. H., J. V. en J. v. O. allen te Wemeldinge, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het graven van schelpen binnen 500 M. zeewaarts ge meten uit een dijk langs de ScheldeTh. V. te Graauw, tot 2 b. s. 2 d. h.het doen ver blijven van een onaangespannen wagen op een open bare straat te GoesJW. v. d. W. te Goes, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het zonder vergunning van B. en W. rijden met. een voertuig over een wal te GoesH. M. d. M. te Goes, tot 0,50 b. s. 1 d. h. j het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond waarvan de toegang op eene blijkbare wijze door den rechthebbende was ver boden A. W. H. te Goes, tot ƒ1 b. s. 1 d. h. het op de openbare straat te Goes buiten de daartoe bestemde waterplaatsen datgene verrichten, waartoe die inrichtingen bestemd zijn A. H. te Krabbendijke en W. S. te Ierseke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het op een openbare straat te Goes klimmen achter op een rijtuig A. v. d. Y. Dzn., te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h. het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders met vruchten bezetten grondG. R. te Wissekerke, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het werpen van een kreng in een sloot langs den openbaren weg in ZeelandJ. V. te Heinkenszand, tot 2 s. 1 d. h.het zonder voldoend toezicht laten loopen van vee langs een openbaren weg in ZeelandJ. R. te Goes, tot 2 b. s. 2 d. h.het als geleider op een openbare straat te Goes doen trekken van een voertuig door 2 aangespannen honden welke niet voorzien waren van een muilkorfJ. B te Goes, tot 1 b. s. 1 d. hhet als geleider rijden op een openbaren weg in Zeeland met 2 aangespannen honden welke niet voorzien waren van een muilkorf M. H. te Kapelle, tot f 1 b. s. 1 d. h.het zonder dat het uit den aard zijner betrekking vrij staat, gaan over een openbaren overweg van een spoor weg terwijl die gesloten wasJ. K. te Kruiningen tot f 3 b. s. 3 d. h.straatschenderijL. K. te Schore tot 3 b. s. 3 d. h.openbare dron kenschap H. N. te Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldM. v. G., 12 j., te Goes, wegens strooperij, tot 7 dagen gevangenisstraf; L. V., 20 j., J. B., 17 j. en L. R., 16 j., allen te 's-Heer Arendskerke, wegens strooperij, ieder tot 3 of 3 dagenM. H., 27 j., vrouw van J. D., te Goes, wegens diefstal, tot 2 maanden gevange nisstraf. Ontslagen van rechtsvervolging werdA. v. G., 10 j., te Goes, beklaagd van strooperij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer W. A. Keers, candidaat te Enschedé, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gem. teVeere aangenomen. De heer W. Moelker, onderwijzer te Burgh, ontving op zijne tegenwoordige standplaats zulke duidelijke en degelijke blijken van belangstelling en waardeering, dat hij voor de benoemingen te Hein kenszand en te Cortgene bedankt heeft. (M. Ct.) Gemengde Berichten. Bij een winkelier in goud en zilverwerken alhier kwam dezer dagen des avonds zeven uren een welgekleede boerenjongen met een briefje van een landbouwer uit den Noordhoek, gemeente Kloe- tinge, met verzoek gouden hemdsknoopen op zicht te mogen medenemen. De winkelier aarzelde aan dit verzoek te voldoen, doch de jongeling stelde hem gerust, zeggende, dat hij de zoon was, en zijn vader ze bij een jaardag ten geschenke wilde geven. De winkelier wilde nog iemand doen medegaan, doch de jongeling achtte zich oud genoeg om alleen naar zijne woning, op twintig minuten afstands van Goes, terug te keeren. Hij zou nog denzelfden avond antwoord brengen. De winkelier gaf twee paarknoopen op zicht mede, ter waarde van ruim honderd gulden. Hij wacht echter nog altijd tevergeefs op antwoord, en een ingesteld onderzoek bij den landbouwer bracht aan het licht dat deze van niets wrist. Na overleg met de politie hebben we gemeend dit bericht, dat ons reeds voor het vorig nommer ter plaatsing gezonden was, tot heden te moeten aanhouden. Onze Middelburgsche berichtgever, die ons ook het vorige bericht zond, meldt ons thans, dat het bericht betreffende de ziekte van L., den moordenaar van De Kr., van officiëele zijde tegengesproken wordt; het bericht plaatsten wij, omdat onze berichtgever ons er bij mededeelde, dat hij het ontvangen had van eene zijde welke hij niet in het minst kan wan trouwen. Ilefnkensznnd. Dezer dagen had een twaalf jarige knaap alhier, die op den zolder sliep, het ongeluk slapende het bed te verlaten, waarbij hij door het zolderluik viel. Hij bekwam ernstige wonden aan het aangezicht en een zijner handen, terwijl hij hij den val twee tanden verloor. 's-Heereiihoek. Het muziekgezelschap ♦Oefe ning baart Kunst" alhier hield Woensdagavond haar gewone jaarlijksche vergadering, waarin door den penningmeester rekening werd gedaan over het afge- loopen jaar. In deze vergadering moest een nieuw bestuur gekozen worden. De uitslag is dat tot pre sident is gekozen J. Smolders, die secretaris en tot secretaris A. v. d. Bulck, die president wastot penningmeester werd herkozen H. v. 't Westeinde allen namen hunne benoeming aan. Besloten werd het 2de concert te geven in de maand Februari aanstaande, waarbij evenals de vorige keer door de rederijkers twee tooneelstukjes en eenige luimige voordrachten zullen worden opgevoerd. Wisse. Woensdagnamiddag werd, na een ingesteld onderzoek van de justitie te Middelburg, gevankelijk weggevoerd de gewezen brievengaarder A. De B. alhier, verdacht van verduistering van gelden en brieven. De rechtbank te Heerenveen heeft de gevan genhouding bevolen van Willem Velt en de gevan genneming gelast van diens broeder Jan V. Velt, te Noordwolde. Beide zijn, zooals men zich herin neren zal, betrokken bij den aanslag op den kaste lein Menger te Noordwolde. De twee andere mede daders, de twee Rooma's (vader en zoon) zullen voor- loopig op vrije voeten blijven. Jan Velt, die het schot, door Menger ter zelfverdediging gelost, in den arm kreeg, is aan de beterende hand. Op den spoorweg Haarlem—Amsterdam heeft Dinsdagavond bij Halfweg een ongeluk plaats gehad. Een goederentrein uit Amsterdam, zestig wagens tellende, was gederailleerd. De schok was zoo sterk, dat een remmer 25 meter in de lucht werd geworpen. Hij kwam op de baan neder, waarbij hij zijn been boven den enkel brak. De inhoud van tien of twaalf wagens vormden een warrelklomp van 15 meter hoogte, alles was uiteengeslagen en gerukt, verplet terd, verstrooid. Het verkeer was aanvankelijk ge stremd maar daarna werd aan reizigers gelegenheid gegeven om uit de treinen die aankwamen over te stappen in treinen, die aan de andere zijde van de plek des onheils, op 500 meter afstand, hen wachtten. De remmer is de eenige zwaar gekwetstevan een anderen remmer drongen door den schok de tanden door de lip. Nader meldt menDe ontspoorde trein is, ten gevolge van verkeerden wisselstand, op een zijspoor gereden en heeft daar een zoogenaamden stootbalk geheel vernield. De locomotief en tender liggen ter zijde van den weg, terwijl een aantal daarop vol gende wagens geheel onbeschadigd op de rails bleven. De middelste wagens echter werden tot eene hoogte van ongeveer 10 meter op elkaar gestapeld, en enkele er van liggen nog verpletterd alsof het sigaren kistjes waren op den weg. Machinist en stoker wisten zich, door tijdig van de machine ta springen, te redden. In het militair hospitaal te Schoonhoven worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. Een bezoeker van »Krasnapolsky" te Amster dam heeft bij het eten van een biefstuk een stukje vleesch in de luchtpijp gekregen en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Terwijl de voorzanger der Ned. Herv. gem. te Nijkerk Zondagmorgen bij den aanvang der gods dienstoefening bezig was met voorlezen, zakte hij, plotseling door eene beroerte getroffen, ineen. Eenige oogenblikken daarna overleed hij in de consistorie kamer. Uit Zwolle is deze week de Italiaansche paar- denkooper Corbella per spoor naar Milaan vertrok ken met tien paarden, welke hij in de omstreken van Zwolle had gekocht en waarvoor hij van ƒ600 tot ƒ900 per stuk betaald heeft. In vele streken van ons land is een gestadige vermindering van het aantal hazen waar te nemen. Waaraan ligt dit Een oude, ervaren jager verzekerde voor eenige dagen, dat hij had opgemerkt, dat vooral daar van jaar tot jaar minder hazen voorkomen, waar men veel suikerbieten verbouwt. De hazen verorberen daar veel loof van, waardoor velen dezer langooren sterven. Maandagavond wilde te Breda een man, die, naar men zegt, tengevolge der viering van zijn 50en verjaardag een weinig opgewonden was, aan den Singel op de stoomtram naar Prinsenhage stappen, toen deze reeds in gang was. De conducteur verbood het hem, doch hij sprong nu op den tweeden wagen, viel en geraakte onder de wielen van de volgende wagens, die hem vreeselijk verminkten. De ongeluk kige gaf onmiddellijk den geest. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. Ct. Aan enkele suikerfabrieken is de campagne reeds geëindigd. Het grootste gedeelte der fabrieken zal echter eerst half December gereed komen. Hoewel de qualiteit der bieten door het zachte weder afneemt, is zij toch steeds nog beter dan verleden jaar om trent dezen tijd. De oogst is wel tegengevallen, doch ei zijn aan de fabrieken toch meer wortelen aange voerd dan men had verwacht. De oorzaak hiervan -schijnt te zijn, dat in enkele streken de boeren beet wortelen voor eigen rekening hebben gezaaid, en deze tot voordeelige prijzen aan de fabrikanten hebben verkocht. Op de campagne 1892/93 trachten enkele fabrikanten reeds suikers te verkoopen, doch de koopers op dezen termijn zijn gering. De trein, die Dinsdagavond te 5 uur 50 van den Bosch naar Breda vertrok, kwam aldaar een uur te laat aan, doordat tusschen Helvoirt en Til burg een ernstig ongeval had kunnen ontstaan een wielband van het postrijtuig was gesprongen, welk rijtuig zich middenin den trein bevond. Na hevige schokken en stooten in een snelle vaart, bleef de trein even na Udenhout door het afslaan van de Westinghouse rem van den postwagen staan. De reizigers uit de achterste rijtuigen stapten over in een 3e klasse rijtuig, terwijl de post in den ba gagewagen werd overgebracht, waarna de reis werd voortgezet naar Tilburg. Het weghalen van het gedeelte trein bracht andere treinen in vertraging. Te Witten, in Westfalen, heeft Maandagavond te 103/4 uur eene vrij sterke aardschudding in de richting van het westen naar het oosten plaats gehad. Uit St. Petersburg wordt aan de S.andard gemeld dat in vele districten de boeren hunne wo ningen verkoopen voor 3 of 5 roebels, om voedsel te kunnen krijgen. Laatste en telegraphische berichten. 's-CiraveiiIiage. De Koningin-Regentes begaf zich heden te 10 i/o uren naar Delft tot het bezoe ken van het graf van Koning Willem Hl, wiens lijk heden vóór een jaar in den grafkelder werd bijgezet. H. M. legde een palmtak op het graf. 's-CJravenhage. TWEEDE KAMER. Hoofd stuk buitenlandsche zaken is aangenomen na intrek king van een amendement-Beelaerts om een bezoldigd consul te Kaapstad aantestellen. De Minister had verklaard de organisatie van een consulaatwezen in Zuid-Afrika te overwegen, waarbij aan dat verlangen zal worden voldaan. Bij hoofdstuk Justitie drongen dhrn. Rink en De Kanter sterk aan op een nieuw personenrecht tot verbetering van het huwelijksrecht, het recht der gehuwde vrouw en dat van minderjarigen. Dhr. De Kanter pleitte voor de verbetering van den wettelijken toestand van onechte kinderendhr. De Geer voor eene betere militaire strafrechtspleging. Correspondentie. De ingezonden stukken van den heer H. J. Molhoek en van een Bakker in een volgend nommer. Aan een toehoorder te ys-Heerenhoek. Na het bericht van onzen correspondent in dit nommer, komt ons de opname van uw stuk overbodig voor. Burgerlijke Stand Goes van 2 tot 4 Dec. 1891. Geboren 3, Jacomina Adriana, d. v. Jacobus De Graaff en Maria Jacomina Koen Cornelis Jacobus, z. v. Jacobus Buijse en Cornelia Wabeke. Overleden 3, Jacobus Snoep, 60 j., eerst we duwnaar van Johanna Mange, thans van Josina Van LooAndries, 2 maanden, z. v. Marius Annas De Lange en Johanna Bruinshoofd4, Jan netje Verheeke, 67 j., gehuwd met Cornelis Adriaan Maartense. 338e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Donderdag 3 Dec. 4e lijst. Getrokken prijzen. f 100: 18068. 309360 9691 9717 13618 13629 Liefdadigheid, DANKBETUIGING. Het R. C. P. Armbestuur maakt door dezen met dankbaarheid melding van de collecte den 2en dezer gehouden welke heeft opgebracht f 210,18, en beveelt tevens zijne armen in de liefdadigheid aan. Het voornoemd bestuur. Marktberichten. KRUININGEN, 2 December 1891. Nieuwe Tarwe f 7,25 a 9,35, Rogge f7,50 a 7,75, Winter- gerst f 5,a 5,60, Zomergerst f 4,80 a 5,Haver f 3,50 a 3,90, Erwten f9,a 11,Booneu f6,80 a 7, MIDDELBURG, 3 December 1891. De aanvoer van Granen was heden ieti raimer dan vorige week en prijzen bleven nagenoeg van alle artikelen onveraaderd. Jarige Tarwe in de beste kwaliteit f10 betaald. Nieuwe Tarwe 25 ets. lager werd van f9,25 tot 9,50 gekocht. Nieuwe Rogge op f8,25 gehouden. Nieuwe Wintergerat was tot f6 te plaat sen. Dito Zomergerst bracht in puike soort f5,25 a 5,50 op. Nieuwe Bruine Boonen weinig getoond en in puike soort f 12.50 betaald. Nieuwe "Witte Boooen zijn in de beste soort t 11,60 a 11,75 betaald meestal hield men opfl2, mindere soort was tot fll verkrijgbaar. Nieuwe Paardenboonen werden evenals verleden week op f7,40 a 7,50 gehouden, meer dan f 7,25 werd niet geboden waarvoor enkele partijtjes zijn ge kocht. Nieuwe Tuinboonen bijna niet getoond en op 17 ge houden. Nieuwe Groene Erwten werden in goede kooksoort f 11,75 a 12 betaald, poldersoort merkelijk daarboven. Jarig Winter-Koolzaad zonder handel. Nieuw Zomer-Koolzaad met afneraenden aanvoer op f 9 gehouden. Boter f 1,28 a 1,32 per K.G. Eieren f6,per 100 stuks. .Ad-verten, tiën. Getrouwd JOHANNES WILLEM DROST, Predikant te Biezelinge c. a. en CORNELIA ADRIANA NONHEBEL, die namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Middelburg, 4 December 1891. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader JACOBUS SNOEP, in den ouderdom van ruim zestig jaren. God sterke ons in deze zware beproeving. Namens de broeders en zusters, H. SNOEP Jz. Goes, 3 December 1891. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van ruim zeven-en- zestig jaren, onze geliefde echtgenoote en zorgdragende moeder JANNETJE VER HEEKE, diep betreurd door om allen. De Heere sterke ons in deze zware be proeving. Uit aller naam, C. A. MAARTENSE. Kinderen en behuwdkinderen. Goes, den 4 December 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2