heidstoestand van den veestapel, volgens art. 27 A, no. 44, van de zegelwet, van het zegelrecht zijn vrij gesteld. Wij ontvingen een proefhommer van het »N e d. Bibliogr. Archief", een bij de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam verschijnend weekblad, waarvan de redactie zich voorstelt zooveel mogelijk alle in de Nederlandsche taal verschijnende werken, op elk gebied van wetenschap, letteren en kunst, aan eene critische bespreking te onderwerpen." Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting, Maandagavond gehouden, zijn de nieuw gekozen leden voor Noord-Holland de hoeren Rahusen en Kist beëedigd. De Voorzitter wijdde een woord van warme waar deering aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer Insinger. Ingekomen zijn de laatstelijk in de Tweede Ka mer aangenomen ontwerpen, waaronder de Indische begrooting en het ontwerp voor de exploitatie der Ombiliön-kolenvelden. De vergadering is tot nadere bijeenroeping ver daagd. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de heer Have- laar beëedigd. Het algemeen debat der begrooting is afgeloopen na een scherp debat tusschen den heer Keuckenius, die de Katholieken beschuldigde de Christelijke beginselen te hebben prijs gegeven door het vorig kabinet te bestrijden, wat de heer Sckaep- rnan ontkende en waartegen de heer Harte namens alle Katholieken protesteerde. De ingediende motie van den heer Tydens werd bestreden als onpractisch, onlogisch en prematuur en verworpen met 80 tegen 1 stem. De regeering heeft volgehouden dat de kieswet zal komen zoodra de voorbereiding hiervoor is afgeloopen. Hoofdstuk I is aangenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Wilhelminadorp is beroepen de candidaat L. Ingels, van Schiedam. Op het zestal van pred. te Vlies (Dr.) komt ook voor ds. E. M. Van Ysendijk te Kapelle. Beroepen bij de Chr. G-eref. gemeente te Grand- Rapids, N.-Amerika, ds. Ph. J. Wessels, predikant te Zieriksee. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Bruinisse door ds. J. R. Van Kooij, te Steenderen. Zondagmorgen werd de heer F. Staal, beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Geesteren-Gelselaar, door ds. J. N. Lindeboom van Zutfen, met Hebr. 13 17 tot zijn dienstwerk ingeleid. Des namiddags deed de bevestigde zijn intrede met 2 Kronieken 110a. De heer W. Moelker van Burgh, die te Hein- kenszand benoemd is tot onderwijzer, is ook te Kort- gene als zoodanig aangesteld en mej. Gelderblom van Poortvliet tot tijdelijke onderwijzeres. In de Heraut deelt prof. De Hartog, van de Vrije Universiteit, mede, dat het studiefonds van die universiteit dit jaar een grooter nadeelig saldo laat dan ooit te voren. Bij de Dinsdag gehouden vergadering der algem. Syn. commissie der Ned. Herv. kerk kwam nog in een verzoek van den Ring Tolen, strekkende tot het bekomen van dispensatie der bepalingen van art. 23, al. 1 van het reglement op de vacaturen ten aanzien van den predikdienst in de vacante ge meente te St. Filipsland. In overeenstemming met de gunstige adviezen der kerkelijke besturen, werd op de gebruikelijke voorwaarden de gevraagde dis pensatie tot 1 Mei verleend, het tijdstip waarop de diligentverklaring voor het uitbrengen van een be roep, aan den kerkeraad door het classicaal bestuur verleend, zal verstreken zijn. Rechtszaken. De arr.-rechtbank te Middelburg veroordeelde heden J. V., 25 j., te Goes, wegens verduistering, gepleegd door iemand, van het goed dat hij uithoofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, tot drie maanden gevangenisstraf. Naar men ons seint vertrok heden de justitie uit Middelburg naar Nisse, teneinde een onderzoek in te stellen naar vermoedelijke fraudes, begaan door den brievengaarder aldaar. Gemengde Berichten. Krttiningen. Ons fanfarengezelschap zal op Vrij dag den 18 December zijn eerste winterconcert geven. Het programma bevat, behalve een zestal nieuwe muzieknummers, twee tooneelstubjes»Fadette de kleine heks" en »5 minuten Hollandseh", op te voeren door de rederijkersvereeniging. Een druk bezoek zij beiden gezelschappen toegewenscht. Middelburgs Naar wij vernemen verkeert L., die den moord op De Kr. te Ter-Neuzen gepleegd heeft, in zorgwekkenden toestand, tengevolge van berouw over de door hem gepleegde daad. Zondagavond is te Bergen-op-Zoom diefstal ge pleegd met braak en inklimming aan boord van het vaartuig Maria" van schipper Van Nispen, liggende aan den Ham. Ontvreemd werd een vernikkeld re montoir-horloge. De dader is door de politie opge spoord en aangehouden. Hg is genaamd W. D. R., schippersknecht uit Wolfertsdijk. (N. A. van B.-o.-Z.) Dat er na het voltrekken van een huwelijk door het huwelijkspaar soms een aardig reisje ge maakt wordt, is geen zeldzaamheiddoch te Uden doet zich het bijzondere geval voor, dat op den zelfden dag van de huwelijksvoltrekking het jonge paar een reis onderneemt naar Amerika. Zondagavond hebben eenige ondeugende straat bengels in de Gerard Doustraat te Amsterdam een streek uitgehaald, die, hoewel zeer afkeurenswaardig, toch niet kan nalaten den lachlust op te wekken van al degenen die er van hooren, uitgezonderd misschien alleen van hen, die er de dupe van werden. Wat hadden de schelmen uitgevoerd Zij hadden eenvoudig de beide deurknoppen van een huis en bovenhuis met één touw stevig aan elkaar vastgebonden en brachten daarna de schellen van huis en bovenhuis in beweging. De twee heeren des huizes snellen naar de deur, om die open te doen, wat, natuurlijk, niet gaat. Zij rukken tegelijk met kracht aan den knop van binnen, maar de deur wil niet open. Daar zij slechts door een houten schotje van elkaar zijn gescheiden, kun nen zij elkaar hooren brommen over hun vergeefsche pogingen. »Wat voert u toch uit, meneer?" zegt de huis bewoner. »Wel, wat u waarschijnlijk ook doet, ik wil de deur openen", zegt de bovenhuisbewoner, kwaad over de bemoeizucht van zijn buurman. Ja, ik begrijp er niets vanMaar laat ons nog eens probeeren". »Hoe meer u trekt, hoe minder ik er kans toe zie. 'tls wat moois met die nieuwerwetsche huizen, de deuren klemmen om een haverklap. U als huis baas moest ervoor zorgen, dat zoo iets niet moge lijk was." »Och, u is gek met uw klemmen, dat is het niet, maar u zoekt altijd wat te fitten." »Gek, dat is je heele familie, dat zal je me waar maken, ouwe duitendief!" »Ouwe duitendief, ik zal proces-verbaal tegen u laten opmaken wegens beleediging, verstaat u »Zoo, dat doet me plezierLoop dan maar hard en val niet, mooie huisbaas met je woningen van pampier." Op deze wijze zetten de huisbaas en de huurder, al rukkende aan hun wederzijdsclie deuren, den twist nog eenigen tijd voort, tot groot pleiziervan de straatbengels, die den streek uitgehaald hadden, en eenige voorbijgangers. Een van dezen ontfermt zich eindelijk over de beide slachtoffers en snijdt het touw door, terwijl de jongens het op een loopen zetten. De twee ruziemakers zien met een oogopslag wat de oorzaak is geweest van de hardnekkigheid van hun deuren. »Ziet u nu wel, meneer, dat de deuren niet klem men," zegt de huisbaas triomfantelijk. De ander geeft geen antwoord, maar gaat, schel dend op die schelmen van jongens, naar boven. Echo.) Door den predikant der Ned. Herv. gemeente te Dinksperloo, ds. J. W. Kautzman, wordt, zoo meldt de Arnh. Ct., een eigenaardig middel toegepast om den sterkedrank te bestrijden. Jongelieden, die hun huwelijk kerkelijk door hem wenschen te doen voltrekken, moeten vooraf beloven, dat geen sterke drank op de bruiloft zal geschonken worden. Wei geren zij zich hieraan te onderwerpen, dan weigert ook de predikant zijnen dienst. Alleen bier en wijn is geoorloofd. Het gevolg van dezen maatregel, die nog weinig heeft uitgewerkt, is, dat de meeste jonge paren het zonder kerkelijk huwelijk afdoeo, of zich naar eene andere plaats daarvoor begeven. Een eigenaardige weddenschap, aldus bericht de Echo uit Gellenkirchen, werd voor eenigen tijd in eene naburige Nederlandsche gemeente aangegaan. Iemand nam aan een levend kalf over de grens te smokkelen, hetgeen echter door anderen werd in twijfel getrokken. De smokkelaar deed nu eengroo- ten hond in een zak en marcheerde aldus naar de grens. Nauwelijks had hij evenwel de grens over schreden, of een Pruisisch rijksambtenaar verzocht hem, den zak te openen. Nauwelijks was dit ge schied, of de hond sprong er luid blaffend uit en liep weder naar huis. Ónzen zakkendrager bleef niets anders over, dan den hond nog eens te halen. In plaats van den hond pakte hij nu het kalf in den zak. Toen hem de ambtenaar zag aanbomen, wenkte deze hem, dat hij kon doorgaan en daarmede was de weddingschap gewonnen. Een neef, die een oudtante had met heelwat gouden tientjes, verloofde zich vóór eenige weken en sprak nu met zijn meisje af, spoedig een bezoek te brengen hij do rijke oudtante, die in een naburige plaats woonde. Het meisje had er eerst heel veel tegen, om een bezoek te brengen bij zoo'n rijke madame, die haar zeker heel uit de hoogte zou be handelen, maar gaf toch eindelijk toe, toen haar praktische minnaar er haar op wees, dat hier hoo- gere belangen op het spel stonden en zij over een kleine onaangenaamheid in dit geval moest heen-* stappen. Zoo ging dan het gelukkige paartje naar de woon plaats van oudtanteneef schelde aan en ze werden door de meid binnengelaten. »Zoo, Mietje, daar ben ik met mijn meisje. Hoe gaat het met mijn goede, lieve tante Zeg haar, dat ik alleen naar hier ben gekomen, om haar mijn toekomstig vrouwtje voor te stellen". »Nou, meneer, of u erg welkom is, staat nog te bezien," zegt Mietje op brommerigen toon. Het ouwe mensch is tegenwoordig erg sikkeneurig. Komt u met uwes meisie maar even |hier in de zijkamer, dan zei ik de juffrouw zeggen dat uwes der is". Het jonge paartje zet zich zeer bescheiden op de mooie fauteuils in de sierlijk ingerichte kamer en wacht heel geduldig, dat de oude dienstmeid hen zal komen zeggen dat de juffrouw hen boven wacht. Het duurt een heele poos voor Mietje terugkomt eindelijk wordt de deur der zijkamer geopend, en verschijnt Mietje op den drempel. »Nou, ziet uwes nou wel, dot ik gelijk had, de juffrouw zegt dat uwe wel heen kan gaan met dat vreemde vrouwspersoon, waar ze niks niemendal mee te maken heeft. Uwes komt toch alleen maar om de centen en om niks anders". Zonder iets te zeggen, droop het minnend paartje heel boos en verontwaardigd af. (Echo.) De wereld wil bedrogen zijn f Niet lang ge leden vestigde een Parijsch dokter zich op een def- tigen stand. Hij nam een weidsch klinkenden naam aan, meubileerde zijn huis op eene phantastische wijze, legde zijne dienstboden als plicht op een plech tig gezicht te zetten en stilzwijgend te zijn en ver kondigde, dat hij niet anders dan in de uren na middernacht of bij het aanbreken van den dag voor patiënten te spreken was. Dit had een electrische uitwerking. Alle lichtgeloovigen met werkelijke of ingebeelde kwalen stroomden naar den nieuwen dok ter toe, die al spoedig een gouden oogst begon te zamelen. Eindelijk werd de achterdocht der politie gewekt. De commissaris bracht hem persoonlijk een bezoek en vroeg zijn diploma te zien. Tot zijn verbazing bleek hem, dat de verdachte persoon niet alleen den doktersgraad had, maar zelfs met de hoogste eer aan de Parijsche universiteit gepiomoveerd was. Toen hij wilde heengaan, verzocht de dokter hem, niemand iets van zijne bevoegdheid te zeggen. De commis saris vroeg hem met verwondering de reden, waarom hij zijn licht onder eene korenmaat wilde verbergen. »Wel", was het antwoord, »als mijne patiënten wisten, dat ik maar een dokter ben, zou het met mijne praktijk spoedig uit zijn". Te Gunsbach bij Munster is bij een landbouwer reeds sinds verscheidene jaren een knecht in dienst, die zich door lichaamskracht onderscheidde en ook in de herberg in 't drinken, rooken en tabakspruimen niet bij zijne gezellen achterbleef. Thans is het uit gekomen, dat deze knecht een meisje is. Zij weigert echter hardnekkig de mannenkleeding af te leggen, daar haar die veel gemakkelijker zit en haar een hooger loon verzekert dan wanneer zij als dienst maagd moet dienen. Volgens de schatting der geneesheeren leden te Berlijn in de laatste vier weken 40,000 personen aan influenza. De epidemie is veel boosaardiger dan voor twee jaren. In de laatste week stierven dertig personen aan influenza. Naar de Chronicle uit Tientsin verneemt, gaven officiëele tijdingen uitvoerige bijzonderheden omtrent den christenmoord te Takow, welke ongehoord wreed was, zelfs in de Chineesche jaarboeken. De Belgische zendelingen en bekeerlingen hadden geen kans tot ontsnappen. De slachting begon met de inlandsche christenen. Jonge kinderen werden klein gehakt en daarna op een vuur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mishandeld, daarna hare hersenen in geslagen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen verdroegen de folteringen zeer gelaten. Aan eenen werden tong en hart uitgerukt. Na het bloedbad werden de moordenaars door den hoofdmandarijn van het district feestelijk onthaald. Uit Mongolië luiden de tijdingen zeer ernstig. De opstandelingen groeien aan en rukken onverlet voort. Zij namen eenige steden zonder verzet, waar onder de hoofdstad Leaoyanh. Een officiéél telegram uit Pekin meldt dat de op standelingen uit het Noorden aanrukken en de hoofd stad reeds tot op driehonderd mijlen genaderd zijn. Het getal der in Oost-Mongolië omgebrachte in landsche Christenen wordt geraamd op 5500. De Fransche regeering heeft aan hare diplomatieke agenten last gegeven om stappen te doen bij de regeering, waarbij zij vertegenwoordigd zijn, om goedkeuring te verkrijgen op eene gemeenschappe lijke handeling van alle mogendheden tegen China. De gemeenschappelijke handeling zou beginnen met het zenden van eensluidende instructies aan alle Europeesche vertegenwoordigers te Peking. Indien de aanduiding der betrokkenen juist is, dan zou in de watereu van den Indischen Archipel weer een geval van zeeroof zijn voorgekomen en wel tusschen Rionw en de Carimon-eilanden. Een Chi neesche tongkangvoerder werd halverwege de reis door een Maleische prauw gepraaid, welke met tien Chineezen bemand was. Dezen kwamen met dolken, revolvers en lansen gewapend bij hem aan boord, doodden twee man der bemanning en vertrokken weder, na 190 pd. st. geroofd te hebben. De lijken der verslagenen werden op de Carimon-eilanden be graven en de beroofden werden daar naar de au toriteiten op Riouw gewezen, die hen aanraadden te beproeven te Singapore recht te verkrijgen. De namen van acht der tien zeeroovers zijn be kend. In een stad in Oost-Pruisen, die niet nader wordt aangeduid, heeft men dezen zomer hard ge werkt aan de oprichting van een abattoir; onlangs is 't gebouw gereed gekomen, doch vóór de inwijding bleek, dat men iets vergeten had, nl. de groote stoomketel, die op 't erf stond, op haar plaats te brengen. En geen deur of venster was groot genoeg om de ketel er door te krijgen, zoodat men uit het dak een stuk heeft moeten wegbreken, met balken, vloer en al, om de fout te herstellen. Te Liverpool is in de Mohammedaansche moskee het huwelijk gesloten tusschen dr. Gholab, oudsten zoon van wijlen Sheik Mohammed, het hoofd van een der Afghaansche bergstammen, en een jonge Engelsche weduwe van voornamen stand. Alles ge schiedde overeenkomstig de Muzelmansche gebruiken, daar ook de bruid en haar naaste famüie eenige maanden geleden den Islam hebben omhelsd. De zaak was echter zoo stil mogelijk gehouden en geen andere personen dan Mohammedanen werden bij de plechtigheid toegelaten. Daaronder waren in het geheel dertig vrouwen. Het gehuwde paar vertrok 's namiddags naar Kon- stantinopel, waar het zich metterwoon zal vestigen. Eene geweldige ontploffing verwoestte Maandag drie winkels te Blackburn. Het vermoedelijk aantal slachtoffers bedraagt twintig. Laatste en telegraphische berichten. 's-Graveitliag-e. De beide Koninginnen zijn te 3.36 uit Het Loo in de residentie aangekomen. H.H. M.M. werden begroet door vele autoriteiten en een talrijk publiek, dat luide hoera's aanhief. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Hoofd stuk 2 is aangenomen. Eene partiëele wijziging dei- pensioenwetten kan binnen kort worden tegemoet gezien. Op de interpellatie van dhr. Schreinemacher omtrent de garnizoensvermindering te Maastricht verklaarde de Minister van Oorlog zeer stellig niet te kunnen voorstellen de intrekking van het besluit tot vermindering van dat garnizoen. Bij hoofdstuk Buitenlandsche Zaken werd van katholieke zijde aangedrongen op het herstel van de missie bij den Paus, terwijl voorts vooral de handelgtractaten wer den besproken. EERSTE KAMER. Na afdoening van eenige kleinere ontwerpen is de Eerste Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. 338e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Dinsdag 1 Dec. 2e lijst. Getrokken prijzen. 2000015754. 50008931. 20005395. 1000: 18065 19716. 400: 12720. 2009548 9832. 100: 240 1061 5864 8547 12405 12463 15251 15973. 30 9350 9386 9510 9534 9562 9587 9633 9637 9727 9742 10231 13602 13644 14018 14506 14509 14521 14535 16744. Trekking van Woensdag 2 Dec. 3e lijst. 15005600. 1000: 334 10505. 4003115 16001 20913. 200: 13049 18781 20910. 1007802 8203 16813. 30: 2550 2554 9344 9383 9384 9385 9392 9400 9444 9493 9588 9655 9689 9724 13622 13646 14022. Burgerlijke Stand Goes van 30 Nov. tot 1 Dec. 1891. Geboren: 30, Joseph Marinus, z. v. Arij Van Anrooij en Neeltje Parhan 1, Neeltje, d. v. Johannis Zweedijk en Johanna Karelse. Ingezonden Stukken. Goes, 2 December 1891. Mijnheer de Eedacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. De Jonge Jz. vragen we beleefd een plaatsje voor het navolgende De kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente en de voorzitter van het Bestuur der Bijzondere school machtigen ons om mede te deelen, dat de verhou ding tusschen genoemde Besturen en Hosanna" van dien aard is, dat de zinsnede voorkomende in be doeld stuk j> Maar wel durf ik te constateeren, dat het christelijk" harmonie-gezelschap wel nooit meer in de Christelijk Gereformeerde kerk zich zal mogen laten hooren en het zou mij zeer verwonderen of het ooit weder een schoolfeest der kinderen van de Christelijke bijzondere school zal mogen opluis teren" alleen in het brein van den ex-directeur is opgekomen Bij een ingesteld onderzoek mochten we ook nu, evenals vroeger, de meeste welwillendheid onder vinden. Mocht Hosanna" eens niet worden uitgenoodigd, dan kan dit, naar men ons verzekerde, alleen het ge volg zijn van financiëele omstandigheden. Wat de aangehaalde feiten betrefteen geiust geweten is beter dan de vele getuigendie wij zouden kunnen aanbrengen. Voorts zullen we ons onthonden van verder iets te antwoorden op het vorige stuk en op mogelijk nog komende stukken. U dankend voor de plaatsruimte Namens het Bestuur en de Commissie van Advies van het harmonie-gezelschap Hosanna", Ph. WESSELS, Voorzitter. H. JANSE Bz., Secretaris. Paardenfokkerij. Personen, die buiten het Stamboek staan, beweren wel eens, dat het inschrijven van hunne paarden niets geeft. Wij moeten toegeven, dat het nog niet die voordeelen oplevert, welke na verloop van jaren het geval zullen zijn, wanneer het Stamboek den handel diensten zal bewijzen, die wij met zekerheid daarvan verwachten. Met een enkel woord willen wij het oogenblikke- lijke voordeel voor de fokkerij onder de aandacht der lezers brengen. Ieder, die eene ingeschreven merrie heeft, zal zeker van den meest geschikten hengst gebruik maken, terwijl de ondervinding leert, dat veulens afkomstig van paarden, die eene onderscheiding verkregen, met meerdere zorg worden opgekweekt, waardoor niet weinig bijgedragen wordt om het paardenras te verbeteren. Bovendien is het geldelijk voordeel voor de eigenaars van ingeschreven merriën direct grooter, dan de kosten van het lidmaatschap en der inschrijving, wanneer gebruik gemaakt wordt van eenen hengst, die een bijdrage of premie door den Staat beschik baar gesteld, behaald heeft. Ten einde dit duidelijk te maken laten wij, uit het reglement op het toekennen van bijdragen en premiën uit de subsidie door den Staat beschikbaar gesteld, ter verbetering der paardenfokkerij in de provincie Zeeland, het een en ander hieromtrent volgen Bij Art. 4, no. 1 worden uitgeloofd vier bijdragen a f 100 voor fokhengsten van ten minste 2 !/2 jaar oud en ingevolge Art. 4, no. 4 voor de a. s. Februarikeuring eene premie van ƒ700 en eene van 500 voor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde buitenlandsche fok hengsten. Voor deze zes fokhengsten is de bepaling gesteld, dat voor merriën ingeschreven in het N. P. S.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2