1891 N°. 141. Zaterdag 28 November. 78sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, A uitgezonderd op feestdagen.' Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,'1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 3 uren op den dag der COURANT. De prijs [der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, uitgave. GOES, 27 "November 1891. Ons dunkt, dat velen, die het vorige concert ven het harmoniegezelschap »Hosanna" hebben bijgewoond, en die belangstellen in het voortbestaan, den bloei, de werkzaamheid en den goeden naam van die vereeniging, gisteravond niet zonder bange verwachting naar de Prins van Oranje" zijn gegaan. We hebben ons toen onthouden van het volle licht te doen vallen op de wanorde, die er bij die uit voering heerschte zoowel tijdens het concert als in de pauze, omdat we meenden te mogen verwachten, dat doeltreffende maatregelen zouden genomen worden om eene herhaling daarvan te voorkomen. Die verwachting is niet beschaamd en gaarne verklaren wij, dat de wijzigingen in bestuur en directie ten voordeele der vereeniging zijn geweest. Er heerschte onder het publiek eene gepaste, onge dwongen vroolijkheid en de orde werd geen oogenblik verstoord, dank zij vermoedelijk den commissarissen van orde, die, gelooven we, overigens gisteravond eene gemakkelijke taak hadden. Over het concert zelve kritiek uit te spreken ligt niet in ons plan. Terecht riep de voorzitter in zijn kort openingswoord de welwillendheid van het publiek in voor eventueele tekortkomingen, die zelfs bij vlijtige oefening niet kunnen uitblijven bij eene jeugdige vereeniging als Hosanna, die bovendien nog te kampen had gehad met buitengewone om standigheden, tengevolge van de verwisseling van directie. Toch hoorden we enkele nommers met ge noegen in de eerste plaats de voor deze gelegenheid gecomponeerde »vaandelmarscb" van den directeur, den heer Kievit, en vooral ook de meer kerkelijke" muzieknummers, als Gebed" van Otto, Looft nu den Heer", arr. Kievit en »Eere zij God" idem, welk laatste nommer op verzoek van den voorzitter door het publiek werd gezongen. Het concert, dat door den voorzitter met gebed werd geopend, werd ook door hem met dankzegging gesloten. Het zeer talrijke publiek toonde meermalen door bijvalsbetuigingen zgne ingenomenheid met het ge hoorde en wanneer Hosanna" matig is in het geren van concerten, durven we de vereeniging ook voor de toekomst een even belangstellend en talrijk pu bliek voorspellen. Prof. Boltini, K.K. Hofprestidigitateur, is voornemens op Woensdag 16 December alhier in de sociëteit V. O. V. eene voorstelling te geven. Uit de gunstige recensiën van de Middelburgsche en yan de Vlissingsche Courant blijkt ons dat de heer B. de man is om groot en klein een genoege- lijken avond te verschaffen. Zijn toover- en geesten voorstelling enz. werden algemeen toegejuichtmaar vooral het sneeuwballen-bombardement. Ter vervulling van de vacature in den ge meenteraad te 's-Heer Arendskerke moet herstemming j plaats hebben tusschen dhr. Jan Minnaar, die t 39 en dhr. P. H a g e die 38 stemmen bekwam. j Op den heer J. Vermet Jr. waren 30 en op den heer J. Blok 27 stemmen uitgebracht. Baarland. Op de weegbrug alhier werden ge wogen 597604 KG. beetwortelen, tegen 1465287 KG. in 1890. Nog werden o. m. gewogen 28598 KG. pulp en 23633 KG. vlas. Woensdag werd van de werf der Koninklijke Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het voor rekening der Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij te Middelburg aangebouwd wordende stalen rader stoomschip voor den dienst tusschen Middel burg-Zieriksee v. v. Het schip zal voorzien worden van eene ruime voorkajuit en achterkajuit met paviljoen voor rook kamer. De machine en ketel, welke mede aan de Maat schappij »de Schelde" vervaardigd worden, staan gereed. De machine is van het gewone compound- systeem van 330 I. P. K., welke het schip eene snelheid zal geven van ruim 10 mijl. Bij Kon. besluit is benoemd bij het 3e reg. inf. tot le luit. de 2e luit. J. M. C. Vermande, van het korps. Uit Bergen-op-Zoom is Dinsdag een rekest aan den Minister van Waterstaat verzonden, onderteekend door 103 belanghebbende personen. Het zijn allen schippers, gewoon de Zeeuwsche stroomen te bevaren, zoowel uit die stad, als van naburige plaatsen Bruinisse, St. Annaland, enz. Zij vragen daarin aan den Minister eene vlucht- haven op het Krammer, omstreeks Oude- Tonge. Zij wijzen er op dat tot heden op den geheelen weg van de Kil tot het kanaal door Zuid-Beveland nergens zulk eene wijkplaats gevonden wordt, zoodat wanneer storm hen overvalt, ze nergens eene veilige ligplaats kunnen opzoeken. Het nieuwe vaarwater voor Oude-Tonge houden ze voor de aangewezen plaats in het voordeel der schipperij, die daarvan dan met het minste tijdverlies zou kunnen gebruik maken, zoo de nood aan den man komt. Want als de schippers met tij uit Hol land of Zeeland komen, kunnen zij het meest allen tot op de hoogte van Oude-Tonge brengen. Daar er door de regeering voortdurend zulke loffe lijke maatregelen genomen worden om het leven der menschen in fabrieken en werkplaatsen te beveiligen, is het vaste vertrouwen dat de Minister ook geneigd zal zijn genoemde vluchthaven te doen maken, in het belang der veiligheid van het leven der duizenden schippers die de Zeeuwsche stroomen bevaren. De heer Joh. Schmier verzoekt ons de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande advertentie, waarbij hij aankondigt, dat zijne soirée musicale voorloopig is uitgesteld. De reden hiervan is volgens zijn schrijven gelegen in eene verandering van datum van verschillende concert-engagementen, waardoor hij nog niet bepalen kan, wanneer hij te Goes zal kunnen optreden. Iergeke. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad waren 10 leden tegen woordig. Yan Ged. Staten waren o. a, ingekomen le. mach tiging van het Burg. Armbestuur om aan de gemeente eene subsidie van 400 toe te staan ter voorziening in den geneeskundigen dienst, en 2e. mededeeling, dat de goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener geldleening groot f 12250 is verdaagd. Aan de orde was de benoeming eener gemeente vroedvrouw. Yooraf ging eene schorsing der open bare vergadering. Benoemd werd met 7 der 10 stemmen mej. Milten burgBeerens te Zuidzande, die met de dames TelleSteketee te Zieriksee en Yan Westen te Warder op de voordracht stond. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat zich voor de betrekking van onderwijzer-plaatsvervangend hoofd aan school 1 na herhaalde oproeping slechts éen sollicitant had aangemeld. Nu stelden B. en W. voor om een hoofdonderwijzer, tevens in het bezit der Engelsche akte, aan te stellen maar dan ook het salaris te verhoogen van 625 tot 800 gld. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en werden in geheime zitting de supplementoire kohieren voor den Hoofd. Omslag en de hondenbelasting vast gesteld. dllewoudsdijk. De raad benoemde in zijne vergadering van Woensdag jl. tot gemeente-genees heer den heer Nic. De Haan, arts te Heinkens- zand, met 4 stemmen tegen 3 op den heer A. Spruitenburg, arts te Hoedekenskerke. Zooals bekend, heeft de heer P. O u d e n s, stationschef bij de ^Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", gestationeerd te Arnemuiden, aan den Minister van Financiën beleefd verzocht, bij de herziening der belastingen, het daarheen te willen leiden, dat bedienden van middelen van vervoer, vrijstelling zou worden verleend, wat betreft het betalen van pantentbelasting. Dat dit verzoek in den smaak valt van lik. Ambte naren en Beambten der Staatsspoorweg-Maatschappij blijkt zeker wel uit het feit, dat in enkele dagen reeds een 300 tal employé's alleen uit Utrecht, hun adhaesie aan het verzoekschrift hebben betuigd. HH. MM. de Koningin en de Konin gin-Regentes zullen op Woensdag 2 December omstreeks balf vier des namiddags in Den Haag terugkeeren. De laatste vergadering van de Staatcom- missie voor landbouw was gewijd aan de vaststelling van het verslag betreffende het pacht wezen en het gebruik van den grond. Na afloop van de werkzaamheden en vóór het uiteengaan heeft de voorzitter, de heer Sickesz, den vice-president en al de leden der commissie dank betuigd voor de vele werkzaamheden door hen in het belang van den lande verricht en inzonderheid aan den secretaris, den heer Vernède, voor den ijver waarmede hij de commissie heeft ter zijde gestaan. Des namiddags boden de leden den president, vice-president en secretaris een afscheidsmaaltijd aan. Woensdag had in Den Haag de aangekondigde vergadering plaats van katholieke leden van de Eerste en Tweede Kamer. Naar men verneemt, leidde het overleg nog niet tot eene be slissing, zoodat de afgevaardigden later nog eens zullen samenkomen om tot eene definitieve beslis sing te geraken. Door aanstelling van geschikt hulppersoneel zal de Minister van Waterstaat trachten, altijd met inachtneming van de belangen van het verkeer, gelijdelijk de Zondag rust voor de postambte naren te bevorderen. De Minister van Waterstaat heeft een wette lijke voorziening omtrent de overzetveer en voorbereid. Ook is binnenkort de vaststelling te verwachten van gewijzigde bepalingen in de alge meene voorwaarden voor uitvoering van werken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet begrootingsdebat ver klaarde de heer Van Beuningen de daden der regee ring af te wachten en voorloopig voldaan te zijn. De heer A. Van Dedem kritiseerde de financiëele voornemens der regeering en de intrekking der leger- wet. De heer Hint zen waarschuwde tegen staatsin menging op sociaal gebied. De heer Roessingli drong aan op de bevordering der belangen van het platte land. De heer De Beaufort (Amsterdam) verdedigde de regeering en ried bezadigdheid bij hervormingen aan. De heer Rutgers drong aan op belastingherzie ning, vooral van het plaatselijk belastingwezen en de mutatierechten. De heer Van Houten was voor ruime kiesrechtwijziging, maar inmiddels konden andere zaken behartigd worden. De heer Borgesius bestreed den heer Rutgers eu verdedigde het voor nemen tot belastingherziening. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gemeente te Serooskerke de heer G. Brink, candidaat. Bedankt voor het beroep naar Zieriksee door ds. J. A. Scbültz, te Geertruidenbergnaar Waarde door den lieer W. Yoors, cand. te Amster dam. Door het Class. Bestuur van Zalt-Bommel is als godsdienstonderwijzer geëxamineerd en toegelaten de heer P. J. Kousemaker te Beesd. 's-CiravenpoIder. Bij de Hervormde gemeente is tot ouderling benoemd Johs. Dekker in plaats van J. De Graag en tot diaken J. Hoogesteger Mz. in plaats van J. Kruijs Voorberge Jz. Heinkenszand. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school alhier bestaat uit de heeren W. Moelker, onderwijzer te Burgh en W. de Hullu, onderwijzer te Groede. Op de voordracht voor hoofd der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Tiel komt als no. 2 voor de heer H. Jongepier, hoofd der openbare school te Heinkenszand. Te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer aan de kostelooze school no. 18 de heer P. A. Stoker, te Middelburg. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Yrijdag 27 November 1891, zijn de navolgende personen veroordeeld, we gens jachtovertredingJ. T., S. De L., L. O., allen te Baarland en M. M. te Kapelle, ieder tot 2maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete, P. G. te Bieze- linge en J. L. te Hoedekenskerke, ieder tot 5 b. s. 5 d. h.openbare dronkenschapA. W. De G. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.als voren en ver wekken van rumoerJ. Z. te Hansweerd, tot 2maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boetehet graven binnen 500 M. buiten den teen van een dijk langs de Schelde Th. W., P. De B. en 0. K., allen te Graauw, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.het rapen van schelpdieren op zeeweringen langs de ScheldeE. R. te Philip pine en L. W. te Bouchante, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.overtreding van art. 459 W. v. S.L. R. te Wolfertsdijk, tot ƒ1 b. s. 1 d. h. en A. op 'tH. aldaar, tot 5 b. s. 3 d. h.overtreding van art. 460 W. v. S.H. K. Cz. te Ierseke, tot 2 b. s. 2 d. h., C. B. en W. B. të Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. overtreding van art. 424 W. v. S.A. B. te Schore, tot 10 b. s. 3 d. h.J. B., M. P. en F. H. te Schore; H. M. B. te Ylake, ieder tot 15 b. s. 3 d. h.P. S. en J. de B. te Heinkenszand, ieder tot ƒ3 b. s. 3 d. h.P. K. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.overtreding van art. 427 5o W. v. S. A. F. te Bergen-op-Zoom, tot 1 b. s. 1 d. h. politieovertreding J. C. M. te GoesP. G. te Kat- tendijkeJ. Y. te SchoreA. D. en M. de P. te Kapelle, ieder tot 1 b.# s. 1 d. h.W, v. M. te Goes, tot 2. b. s. 2 d. li.overtreding spoor wegwet. A. de B. te Wemeldinge, tot ƒ1. b. s. 1 d. h.overtreding drankwetW. B. te Kamper land, tot 3 b. s. 3 d. h.overtreding arbeids wet H. K. te Krabbendijke, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Bij bevelschrift der Arrondissements-Reektbank te Middelburg van den 16 November 1891 is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. S., oud 32 jaar, schipper, gedomiciliëerd te Eethen (Noord-Brabant), ter zake dat hij lo. op 3 October 1890, varende of liggen de in de Oosterschelde onder de gemeente Kats het door hem bevaren Rijnschip vrouw Allegonda", hetwelk door hem op 12 December 1889 voor één jaar met ingang van 8 Januari 1890 te Rotterdam was verzekerd voor 4500, waarvan 3500 bij de Duitscbe Lloijd te Berlijn en 1000 bij de verzekeringsmaatschappij »de IJsel" te Rotterdam, opzettelijk heeft doen zinken door er twee of meer gaten in te kappen en zulks met het oogmerk om zich of N. De Buijzer, schipper te Dussen, op wiens naam de polis van voornoemde verzekering op verzoek van hem, P. S., was gesteld, wederrechtelijk te bevoordeelen, ten nadeele van voornoemde verzekeraarsen 2o. op 4 October 1890 voor den kantonrechter te Goes, naar aanleiding van het op den vorigen dag zinken van voornoemd schip, de bij de wet gevorderde scheepsverklaring onder eede heeft afgelegd en daarin opzettelijk en in strijd met de waarheid heeft verklaard hetgeen in voor meld bevelschrift in het breede is omschreven. Gemengde Berichten. Omtrent den in ons vorig no. vermelden moordaanslag te Noordwolde (Fr.) gepleegd, wordt nader gemeld In het dorp Noordwolde heeft het huisgezin van den herbergier Menger Zondagnacht een bangentijd beleefd. Te 11 uur was het gezin van Menger naar bed gegaan, doch tegen middernacht werd er aan de glazen geklopt, met verzoek om open te doen. Menger herkende de stem van een zijner dorpsge- nooten, nl. S. Bosma, een koopman in eieren enz., die verklaarde een dringende boodschap aan M. te moeten overbrengen. Op zijn aandringen opende Menger de deur en Bosma trad binnen, op den voet gevolgd door zijn vader J. Bosma en de gebroeders Willem en Jan Yelt. Menger vertrouwde het spel uiet en vroeg wat men wilde. Het antwoord luidde dat men drank wilde hebben, waarop M. antwoordde dat bij dit niet zou toelaten. Toen ging men naai- de tapkast om zelf de flesschen te grijpen, waartegen M. zich verzette. W. Yelt en J. Bosma trokken daarop hunne messen en stormden op M. los die thans begreep, dat zijn leven ernstig gevaar liep. Terwijl hem het mes op de keel werd gezet, greep hij een geladen geweer dat in den hoek stond en vuurde op zijne aanvallers. Jan Yelt werd getroffen en viel neder. J. Bosma dit ziende, deed daarop nog een aanval op Menger, doch werd door de vrouw van M. met den stoel en door M. zoo met den kolf van het geweer geslagen, dat hij in elkander zakte en bewusteloos naast J. Velt op den grond viel. Door den slag ging de tweede loop van het geweer af, zonder echter iemand te treffen. Do andere twee personen namen daarop de vlucht; Menger klopte de buren op, om zijn huis te be schermen, indien de overgeblevenen den aanval wil den herhalen en ijlde vervolgens naar het dorp Noordwolde, om de politie van de zaak te verwittigen. Toen deze met Menger terugkeerde, vond zij de verwonden nog in de kamer liggen. Het bleek later dat de arm van Jan Velt door het schot was ver brijzeld en J. Bosma aan hoofd en rug gewond was. Zij konden niet vervoerd worden, maar moesten dadelijk onder geneeskundige behandeling worden genomen. Willem Yelt is in hechtenis genomen. Menger en diens vrouw zijn nog geheel onder den indruk van het gebeurde, zij weten zelf niet, hoe zij zich zoo kras tegen de indringers hebben ver dedigd. Toen Menger het geweer bij den loop greep en daarmede J. Bosma een slag toebracht, ging het tweede schot af en kwam in den muur der ka mer te recht. Evengoed had dit hem zelf of zijne vrouw kunnen treffen. (Hbl.J Op de jaarmarkt te Kollum kwamen vader en zoon met twee schapen, om deze te verkoopen. Om een zoo hoog mogelijken prijs te krijgen, had men een plan ontworpen, dat op de markt ten uitvoer gelegd werd. Toen de handel op het drukst was, kwam de zoon als koopman bij den vader, die deed alsof hij hem niet kende. De zoogenaamde koopman wilde de schapen koopende vader vroeg 28, de koopman bood 24, 25, 26, maar de vader wilde niet lager dan 28, en schijnbaar ontevreden verliet de koopman de schapen. De handelwijze van den voorgewenden koopman had de aandacht van een vreemdeling getrokken, die, door de geboden som van den koopman verleid, aan den vader 27 voor de schapen bood en dadelijk geluk kreeg. Hij kwam echter later tot de ontdekking dat de dieren minstens 7 te duur warenvader en zoon. i hadden hunne rol goed gespeeld.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1