1891 N°. 140. Donderdag 26 November. 78slc jaargang. UIT DE OUDE DOOS. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen.' Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,'1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs 'der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. G0ESCHE COURANT. GOES, 25 November 1891. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op ach terstaande advertentie, inhoudende de mededeeling, dat a. s. Vrijdagavond door den heer Hugenholtz eene lezing zal gehouden worden in het lokaal der Chr. Jongelings-vereeniging »Ken den Heer" alhier. Het onderwerp dier lezing, voor velen nog eene onbekende zaak, is van veel gewicht. Uit het verslag betreffende de Rijkspost- spaarbank over 1890 blijkt, dat gedurende dat jaar te Goes is ingelegd 23,927,94 en terug be taald 22,978,13 te Bath f 139,74 en 18,81 te Biezelinge ƒ600,48 en ƒ229,03te Borsele f 2,055,75 en 1,784,39te Ellewoudsdijk ƒ1,889,78 en 1,631,71 te s-Gravenpolder f 1,685,43'/2 en 2,757,89; te Hansiveerd f 7,945,40 en 4,449,21 te s-Heer Arendskerke f 1,368,80 en f 859,20; te s-Heerenhoek f 2,223,79 en 804,19; te 's-Heer Hendrikskinderen f 4,605,12 en 2,912,09 te Hemkenszand f 3,389,14 en 2,405,44; te Hoedekenskerke ƒ815,22 en ƒ1,043,23; te Ierseke 14,512,76 en 11,389,34 ij2 te Kapelle f 342,41 en 1,321,53 te Kloetinge f 1,620,23 */2 en ƒ1,705,84; te Krabbendijke ƒ4,196,69 en ƒ1,069,23 te Kruiningen 3,478,98 en ƒ1,769,05 ;te Nieuw- dorp f 2.983,06 en 2,801,02 te Nisse f 89,10 en 246,te Oudelande 850,90 en 221,78; te Ovezand 4,019,08 */2 en 1,430,te Rilland f 848,92 en 4,75 te Schore f 1,310,25 en 1,25 te Waarde f 3,604,27 en ƒ2,817,02; te Wemeldinge f 1,280,12 en 1,390,68; te Wilhelminadorp f330,32 en 266,51 en te Wolfertsdijk ƒ995,06'/2 en ƒ678,21. In het Nutsdepartement te Wageningen zal de heer D. Stigter, leeraar in de staatsweten schap te "Goes, eene voordracht houden overThor- becke als staatsman. Van de nieuwbenoemde surnumerairs der pos terijen zijn werkzaam gesteld op de achter hunne namen vermelde postkantoren E. G. Rijstenbil te Goes, A. Van Oosten te Assen en H. D e Jong te Loenen a/d. Vecht. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan C. G. Bienfait, wed. dr. G. D. L. Hut, hoogl., ten bedrage van ƒ600. By kon. besluit is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan mr. L. A. B ij b a u, als dijkgraaf van den Nieu w-Noord-Be velandpolderen zijn be noemd tot dijkgraaf van den Magdalenapolder W. M a a r 1 e v e 1 d tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Scherpe- nisse J. Lokker; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kramerspolder P. Labeur. Mr. M. Tijdeman Jz. is de candidaat der liberalen in het district Tiel, en mr. A. Baron M a c k a y, oud-Minister van Koloniën, de candidaat der anti-revolutionairen. De Haagsche correspondent van de ZutphCt. voorziet een korte beraadslaging over de begrootingswetten, omdat de rechter zijde, van hare onmacht bewust, geen oppositie zal voeren en de Regeering in geen bijzonderheden zal treden omtrent hare hervormingsplannen, daar dit een onvruchtbare discussie wezen zou. Het is daar om mogelijk dat, wat sedert verscheidene jaren het geval niet was, de Eerste Kamer vóór 1 Januari de begrootingswetten kan voteeren. Volgens dezen doorgaans zeer goed onderrichten correspondent schijnt het zeker, dat de belasting voorstellen voor de behandeling den voorrang zullen hebben. »Men verwacht, eindigt de briefschrijver, hier in politieke kringen, dat het defensie-vraagstuk bij het begrootingsdebat het meest op den voorgrond zal treden, omdat daarover zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde de minste eenstemmigheid bestaat. In verscheidene organen wordt de Min. van Oorlog hard gevallen, dat hij te lang wil wachten met hetgeen hij voor de defensie dringend noodig acht, maar indien er reden is voor verwijt, zou dat m. i. meer den Min. van Marine moeten treffen, want deze weigert niet alleen vooralsnog mededeeling te doen van zijne plannen, maar weigert zelfs over legging van het rapport der Staatscommissie, die onderzocht heeft wat er aan onze Marine ontbreekt en wat tot verbetering gedaan moet worden. Welk nut het kan hebben een dergelijk rapport voor de Kamerleden geheim te houden, begrijp ik niet." De Groothertogin van Saksen- We imar is op »Het Loo" aangekomen. H. M. de Regentes bevond zich aan den trein en ver welkomde haar hooge gast in het rijtuig, terwijl Koningin Wilhelmina haar tante aan den ingang van het paleis opwachtte. Maandag (de sterfdag van Koning Willem III) begaven H. M. en de Groot hertogin zich naar Delft. Te 's-Gravenhage werd de sterfdag van Z. M. herdacht, doordien op het ten paleize neergelegde condoleantie-boek verschillende autoriteiten en parti culieren teekenden. Binnen enkele dagen wordt de benoeming ver wacht van een kolonel, commandant van het reg. grenadiers en jagers, waartoe een der kolonels van de andere infanterie-regimenten zal wor den aangewezen, die op zijne beurt zal worden ver vangen door kolonel A. Kool, van den generalen staf. Op last van den Minister van Justitie heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amster dam een hernieuwd onderzoek ingesteld naar het ge beurde op den Dam bij gelegenheid van de taptoe in den avond van 1 Juli jl. De met de leiding van het onderzoek belaste reehter-commissaris, mr. J. J. Ermerins, heeft reeds eenige getuigen, waaronder de heer Wüste, in ver hoor genomen. De regeering acht verlegging van het verkeer over Boxtel-Wesel wen schelijk. De nieuwe spoorweg tarieven zullen aanstaanden zomer worden ingevoerd. Het tijdstip voor de inwerkingtreding der nieuwe postwet is nog niet bepaald. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Financiën is aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën door den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, er voortaan op te willen letten, dat huurcontracten niet meer op een zegel van 0,50 in hoofdsom, maar op zegel, evenredig aan de huursom, moeten worden gesteld. Volgens het Hbl. bestaat bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen het voornemen, ook bij hare bestekken van uit te voeren werken aan de aannemers de verplichting op te leggen, hunne werklieden tegen ongelukken te verzekeren, en dit zou dan vermoedelijk, althans voorloopig, geschieden op denzelfden voet als bij de werken voor het departement van waterstaat. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is met 74 tegen 4 stemmen aangenomen het ontwerp om althans voorloopig ontginning der Ombilien-steenkolenvelden in eigen exploitatie door den Staat te doen nemen. Het algemeen debat der staatsbegrooting is aan gevangen. De heer Poelman verklaarde dan alleen deze of eenige andere Regeering te kunnen steunen als haar hoofddoel was oplossing der sociale quaestie. Hij vreesde dat deze regeering eenheid van leidende gedachte misthij drong aan op ruime kiesrecht uitbreiding, desnoods door grondwetsherziening. De heer De Kanter besprak ook verschillende onderwerpenhij gaf de voorkeur aan het kiesrecht doch zou gaarne aan andere onderwerpen medewer ken en verklaarde vóór alles te zijn ministriëel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Stavenisse ds. P. K. Dommisse, te Lage-Zwaluwete Vlissingen ds. D. J. Prins, te Leksmondte St.-Annaland ds. L. J. Van Rhijn, O.-I. pred. met verlof, te Hilversum. Op het drietal ter beroeping van een predikant by de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam komt voor ds. J. Ossewaarde, te Sluis. Bij de Hervormde gemeente van Wolferts dijk zijn de beide aftredende notabelen M. Houte kamer en J. Van de Kreeke Kz. herkozen, waarna door dat college de aftredende kerkvoogd N. Valkier Nz. mede voor den tijd van driejaar is herbenoemd. Door stemgerechtigden zijn voorts de aftredende leden van het kiescollegie J. Van der Baan, J. M. Parhan, M. Houtekamer en P. Phernambucq, allen herkozen, terwijl in eene vacature, ontstaan door het overlijden van B. Blok, is voorzien door de de keuze van Jac. Van Strien Az. Waarde. De aftredende notabelen der Hervormde gemeente te Waarde, de hh. M. De Looze en H. Van Koeveringe, zijn beiden herkozen. De voordracht ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. alhier, luidt als volgt: 1. M. G. De Boer te Groningen; 2. M. Ten Bouwhuijs te 's-Gravenhage; 3. H. G. Harkema te Oosterhout. Krabbendijke. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met hoofdacte op eene jaarwedde van 600 aan de openbare school heeft zich niet óén sollicitant aangemeld. Rechtszaken. Door de an*.-rechtbank te Middelburg zijn gis teren veroordeeld fVB. v. B., 18 j., te Rilland-Bath, wegens mishandeling tot ƒ10 of 10 dagenH. V., 38 j., wed. D. De R., te Wissekerke, wegens diefstal tot 14 dagen. De arrondissements-recktbank te Maastricht heeft Johanna Maria De Rooy schuldig bevonden aan moord, gepleegd op drie kinderen, doch haar, als lijdende aan verstandsverbijstering, niet toereken baar verklaard, en bevolen dat zij in een krank zinnigengesticht zal worden opgesloten gedurende den proeftijd van een jaar. Door het hof te 's-Hertogenbosch is nietig verklaard het vonnis der rechtbank aldaar, strekkende tot vrijlating van den gewezen hoofdagent van politie aldaar, Van Lieshout, en werd besloten tegen hem rechtsingang te verleenen, zoodat v. L. voorloopig gevangen blijft. He handboogschutters. Naast het gebouw der voetboogschutters verhief zich eenmaal dat der confrérie van den handboog. Zijn de overblijfselen van het eerste nog eenigermate in overeenstemming met wat er oorspronkelijk voor viel, die van bet laatste dienen thans tot een gansch ander doel. Immers, waar toen de handboogschutters oefeningen hielden en feestvierden, verheft zich nu school Cen niemand zal zeggen, dat de huidige bestemming van het gebouw een slechtere is dan die van voorheen. De oudste geschriften, die over deze broederschap handelen, zijn verloren geraakt, zoodat er nog minder van te vertellen is dan van den voetboog. Latere brieven spreken van grafelijke voorrechten, die aan dit gezelschap verleend werden in het jaar 1486 toen bestond het dus al. Het wapen was een wit kruis op een rood veldhet kruis was omringd door vier kleinere kruisen, terwijl met dit wapen dat der rederijkers verbonden was, nl. een nardusbloem in een ruit. De rederijkers hadden aanvankelijk ver gaderd in het tegenwoordige weeshuismaar in het jaar 1627 had men hun vergaderzaal noodig tot vergrooting van het weeshuis, zoodat zij toen een goed heenkomen moesten zoeken. Dit vondeD ze in het gebouw der handboogschutters. Na dien tijd schijnen deze twee zaken onder één firma ge dreven te zijnmen vindt ten minste hier en daar gewag gemaakt van schutters-rederijkers. Ze hadden tot zinspreukPallas amanda exitu, wat beteekent Pallas, de godin der kunsten, moet bij den uitgang bemind worden. Wellicht heeft dit betrekking op de omstandigheid, dat de rederijkers hunne vertoo ningen op de openbare straat hielden. Bij het vermelden van het wapen dezer schutters vergat ik te~ zeggen, dat hunne spreuk wasAltijd aanklevende, waarmee zij wilden te kennen geven, dat zij elkander als vrienden zouden bijstaan en steeds eendrachtig wilden blijven. Hun bescherm heilige was St. Sebastiaan. Het straks besproken gebouw dagteekent uit het jaar 1611het oude gebouw was toen zóo bouw vallig geworden, dat vernieuwing niet uit kon blij ven. Omdat nu de St. Joristen twintig jaar tevoren uit de stadskas ondersteuning hadden genoten tot opbouw van een poort en twee doelen, richtten de volgelingen van St. Sebastiaan nu ook een aanval op die kas. De regeering kon dit slecht weigeren en schonk een som van duizend Carolusguldens. Nieuwtoetredende leden van het gilde moesten, evenals bij de voetboogschutters, de oude schulden helpen kwijtenmaar hier was niet bepaald, hoe veel zij zouden moeten bijdragen en evenmin hoe lang zy zouden hebben te betalen. Wel werd een ander voorschrift ingesteld, dat bepaalde, dat de erfgenamen van een overleden schutter niet in rech ten zouden mogen worden aangesproken voor de schulden der schutterij, omdat de lasten en plichten, aan den schutterlijken stand verbonden, geheel per soonlijk waren. Het schijnt dus, dat over dit punt vroeger kwestie was geweest. In de groote zaal van het schuttershof hingen schilderijen, waarop de leden der broederschap waren afgebeeld; zij kwamen daarop voor in de gewone kleederdracht hunner dagen, en droegen alleen hun parure. Door wien de handboogschutters geschilderd zijn, is mij onbekendde leden van St. Joris waren afgemaald in het jaar 1613 door meester Cornelis Eversdijk, die »tot vereering zijner kunst en arbeid" voor iederen schutter een dubbelen dukaat ontving. Iedere schutterij kreeg op den naamdag van haar patroon, de handboogschutters dus op St. Sebasti- aansdag, van stadswege een schaapsbuik ten geschenke of in ruil daarvoor een som van 33 schellingen en 4 grooten. In het jaar 1667 stelde de stadsregeering voor deze confrérie een ordonnantie vast, waaraan ik enkele zaken ontleen. Wanneer een lid nalatig bleef in hei, betalen van zijn aandeel aan de schuldeD, die gemaakt waren voor de groote feesten, moest hij ontschutterd wor den men koos dan een bekwamer" persoon in zijn plaats. Ieder schutter, zoowel de hoofdlieden als de ge wone leden, waren verplicht voor burgemeesters en schepenen te verschijnen, als zij daartoe door een stadsbode werden opgeroepen. Zij moesten alle ge schillen en twisten op zij zetten en »alle vakken voorstaan", die baljuw, burgemeesters en schepenen dochten tot welvaren van de gemeente best te wezen. Bij ongehoorzaamheid verbeurde men 30 schellingen. De schutters werden aangemaand jegens elkander beleefd en heusch te zijnzij mochten elkander met woorden of daden niet beleedigen en in het schut tershof geen onbehoorlijke woorden spreken of on zedelijke dingen doen. Zij mochten hunne pijlen niet afschieten, vóór zij gewaarschuwd hadden. Bij overly den van een schutter moest binnen veer tien dagen aan de regeering een voordracht van drie geschikte personen worden aangeboden, waaruit deze een keus deed. Handelende over de voetboogschutters, zeide ik, dat de confrérieën zich meermalen in politieke zaken mengden. Dit was ook het geval in 1672, het droevige jaar, toen ons land met vier mogendheden in oorlog raakte. In Zeeland was men van meening, dat andere provinciën, vooral Holland, geheime briefwisseling hield met den vijand, den Koning van Frankrijk, om ons land als het ware aan hem te verkoopen. Om trent deze zaak kwamen de hoofden der drie Goesche schutterijen met het stedelijk bestuur bijeen, waarbij besloten werd, liever goed en bloed te zullen geven dan dit te moeten aanzien. De staten van Holland wilden echter met Frankrijk onderhandelen, doch die van Zeeland wilden hunne provincie in staat van ver dediging brengen en goed letten op 's Konings plan nen ten opzichte hunner grenzen. De afgevaardigden uit de schutterijen waren hiermee natuurlijk zeer ingenomen, maar meenden van deze gelegenheid, nu hun oordeel over de publieke zaak gevraagd werd, gebruik te moeten maken om nog eenige zaken onder de aandacht der regeering te brengen, die naar hun meening tot zekerheid voor de stad konden strekken. Het bestuur kon met al deze punten echter niet meegaan, omdat het van oordeel was, dat daardoor zijn gezag zou worden verminderd ten behoeve der schutterijen. De regeering wilde den broederschappen dus wel eenigen invloed gunnen, maar niet al te veel. Zoo gaat het meer in de wereld. BAYO. Gemengde Berichten. Krabbendijke. Als eene zeldzaamheid ver dient het vermelding, dat op de hoeve van den heer Kakebeeke een kalf is geboren, hetwelk ruim 117 oude ponden woog. Waarde. Was onze gemeente tot heden van straatverlichting verstoken, thans is het anders ge worden een lOtal lantaarns verlichten nu onze lange winteravonden. Ze branden, het is nog maar een proef, niet fel, maar toch kan men by het licht ervan precies zien, hoe donker het 's avonds op ons dorp is. Een zeldzaam voorrecht viel gisteren den eige naren der bierbrouwerij en azijnmakerij De ge kroonde Valk", te Amsterdam, ten deel. Het was op dien datum honderd jaar, dat deze fabriek onder dezelfde firma is gedreven geworden, alhoewel zij, volgens de historische oorkonden, reeds 60 jaar vroeger bestond. Den 24 November 1791 werd zij door den heer Jan Messchert van Vollenhoven, den over-grootvader der tegenwoordige firmanten, gekocht. Echter had zij toen een geheel anjer danzien, en heeft zij, na verloop van tijden, door voortdurende uitbreiding en aankoop der aangrenzende terreinen, den omvang gekregen dien zij nu heeft. Het werklieden-personeel bestaat uit circa 200 man, voor wie door de firma een blok arbeiderswoningen werd gebouwd in de nabijheid der fabriek. In een der plaatsen van de provincie Noord- Brabant werd een nieuwe wijze van heffing inge voerd van staangeld op markten. De berekening geschiedde per vierkanten meter. De nieuwbenoemde controleur kwam nu in allen ernst in een ijzerwinkel een vierkanten meter be stellen 1 (N. B. Ct.) Een landbouwer te Nieuwerkerk a/d IJsel was naar het veld gegaan om te werken en werd later door zijn schoonvader verdronken gevonden in eene poldersloot. De ongelukkige leed aan zenuw toevallen en is waarschijnlijk daardoor te water geraakt.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1