1891 N°. 139. Dinsdag 24 November. jaargang. Sigarendroogerij Petroleumbergplaats Afsluiten van een gedeelte van den Stelleweg De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs [der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. Aan den ontvaDger der directe belastingen zijn op heden uit gereikt de kohieren no. 8 en 4 voor de belasting op het PERSONEEL dezer gemeente, voor het dienstjaar 1891/92, zoodat ieder aan geslagene, na bekomen kennisgeviug, verplicht is zijn verschul digde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 21 November 1891. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Bij het gemeentebestuur is door J. GROENENDIJK inge diend een verzoek tot oprichting van eeue iu het perceel wijk C no. 226 gelegen in de Langevorststraat Verzoek en teekening liggen ter visie op de Secretarie gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 5 December a. s des nun ddags te één uur ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 21 November 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Vergunning is verleend aan G. VAN DER HOEK te Goes tot het oprichten van eene op het stations-emplacement te Goes. Goes, den 21 November 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan het Bestuur van het Waterschap "De Breede Watering bewesten Ierseke" vergunning verleend tot het tusschen den Heer Nisseweg en den Achterweg in de gemeente Kloetinge op 26 en 27 November, doch alleen voor het verkeer met rij en voertuigen en vee, blijvende voor voetgangers het verkeer over den weg mogelijk Goes, den 23 November 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Een snuifjedr. Kuyper aangeboden. Naar aanleiding eeuer rede van dr. Kuyper, waarin deze de stelling verdedigde, dat liberalen en socialisten de geestelijke kinderen zijn van éénzelfden vader en slechts door een gradueel verschil van elkander onderscheiden zijn, schrijft Het Handelsblad: Het is merkwaardig, doch het bevreemdt ons, dat, bij het aanhalen van zooveel teksten uit het oude Testament, dr. Kuyper niet tot het inzicht gekomen is, dat in dezen tyd orthodoxe Israëlieten eigenlijk de eenige volstrekt zuivere anti-revolutionairen zijn. Ze zijn de anti-revolutionairen van de oude ge schiedenis. De Katholieken, die met dr. Kuyper medegaan, zijn vervolgens een flink middeleeuwsch soort van anti-revolutionairen. Aan al wat van lateren datum is, komt die naam niet toe. Met de hervorming begint de revolutie tegen het absoluut gezag ter gunste van zelf-regeering door eigen geweten en denken. De vrijheidsoorlog van Nederland was een opstand tegen een wettigen Vorst, wettig volgens alle be ginselen van vóór de revolutie. Iedere Gereformeerde is een kind van de revolutie Hoe kan men zoo bijten in de hand, die ons voedt Indien dr. Kuyper eens in ons land opgetreden ware in den gouden tijd vóór de Fransche revolutie Men stelle zich eens voor, dat hij toen den inval in de Nieuwe Kerk had beraamd toen opstand had gepleegd tegen de voorvaderlijke Kerk toen op zeer onafhankelijke wijze ware opgetreden in woord en daad tegen het staatsgezag van stad- en Land? Indien de graven, baronnen en andere aandeel houders in de zilvervloot, die min of meer gedwee dr. Kuyper's zegekar volgen, hiervan geen vermoeden hebben, dan doet dit hun hart meer dan hun hoofd eer aan. Doch de comedie, of wellicht de tragedie, van het geval is, dat de meeste cm&'-revolutionairen het wèl zien. Indien dr. Kuyper geen kind der oude revolutie is, dan is hij toch zeker een der vaders van een nieuwe revolutie, gelooven niet weinigen. Maar ze ontkomen evenmin aan hun lot als een baars aan den hengel. Met een tekst aan den hoek heeft hij hen beet. Slechts door een snelle en ge lukkige wending, die veel pijn veroorzaken, zou, kunnen ze zich nog van den democratisghen dictator, met wien de partij als staatkundige partij staat en valt, losscheuren. Dr. Kuyper noemt ons kinderen van den konings moord en de revolutie", maar tot ons leedwezen moeten we hem doen opmerken, dat hij tot de familie behoort. We zijn volle neven We hebben dezelfde hervormden, vrijheidshelden en geuzen tot grootouders. Maar aan de radicalen binden kern inniger banden. Wat moeten onze eenige anti-revolutionairen, de katholieken, die niet met dr. Kuyper medegaanj lachen over al dat gehaspel, wie al of niet uit de revolutionairen geboren zijn. In hun oog »keezen" wij allen. En zij hebben gelijk GOES, 23 November 1891. Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie, waarbij het harmoniegezelschap »H o s a n n a" tegen a. s. Donderdag zijn Vaandel-concert" aan kondigt, wekken wij gaarne tot eene talrijke opkomst bij die gelegenheid op. Het concert zal volgens het programma aanvangen met een vaandelmarsch, ge componeerd door den directeur van het muziekge zelschap, den heer P. J. Kievit. Het museum van land- en volkenkunde te Rotterdam ontving een geschenk van de heeren S. Van der Peyl Co. te Goes, bestaande in een tak van een bonten of dwergiep, op hoogst eigen aardige wijze vergroeid, en geschikt om in eene der volières geplaatst te worden. Waarde. Werden het vorige jaar pl.m. 2340.000 K.G. suikerpeen uit de haven dezer gemeente ge voerd, thans pas 1050.000 K.G. Ieder, die aftrekken en vermenigvuldigen kan, zal kunnen uitrekenen, dat onze gemeente door de suiker wet een aan zienlijk verlies lijdt, temeer als men in het oog houdt, dat verleden jaar, de peen voor 11 waren gecon tracteerd en nu maar voor f 9,50 de 1000 K.G. Ongelukkige nasleep van het vorig Ministerie, dat optrad met de leuze bescherming van den landbouw en wetens of onwetens medewerkte om den land bouwer een aanzienlijk verlies te berokkenen. De pensioensaanvrage van M. E. Se r- v a a s, te Wemeldinge, voor haar 4 broeders en zuster, kinderen van M. Servaas, sluisknecht, is niet voor inwilliging vatbaar verklaard. Tot ingenieur van den provincialen waterstaat te Zieriksee is benoemd de heer J. M. W. V a n Elzingen, te Kolijnsplaat, thans opzichter van den prov. waterstaat in Noord-Beveland. (M. Ct.) De Minister Tak heeft het wetsontwerp, waarbij o. a. de bepaling omtrent eene wijziging der verplichting tot inenting voorkomt, inge trokken. De Minister acht de bestaande bepaling heilzaam. Trouwens eene wijziging had niet de minste kans om door de Kamer te worden aangenomen. Dit is gebleken nit de wijze, waarop de Kamer het voorstel ontving en uit al wat er over gezegd en geschreven is. Met uitzondering van eenige con- fessioneelen, is het geheele land voor de bestaande regeling der vaccinatie. En oppert de Standaard den twijfel of de heer Tak de Memorie van zijn voorganger over dit onder werp wel zal gelezen hebbenAandachtige lezing van dit rijke stuk zou hem tot andere gedachten hebben gebracht Als de Standaard meent wat zij zegt, is dit een der merkwaardigste voorbeelden van zelfmisleiding, die ons ooit onder de oogen kwamen, zegt de Arnh. Ct Het nieuwe muntbiljet van 10 zal niet worden ingevoerd, omdat de Minister van Fi nanciën meende, dat het te gemakkelijk zou kunnen worden nagemaakt. De aanmaak is gestaakt en een nieuwe voorraad der biljetten van het tegenwoordig model besteld, terwijl onderzocht wordt of een nieuw muntbiljet van ƒ10, in den vorm van die van 50 doch zooveel daarvan verschillende, dat verwarring niet te duchten is, zonder veel kosten zou zijn in te voeren. De Minister van Financiën zegt, in zijn me morie van antwoord op het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer over zijne begrooting, een ontwerp tot belangrijke verlaging van mutatierechten toe. Eene algeheele herziening der registratiewetten wordt voorbereid. Ernstig is de Minister bedacht op hetere heffing van den suikeraccynsterwijl spoedig een ontwerp ingediend zal worden tot verlenging van den ter mijn voor omslag van de herziene opbrengst der ongebouwde eigendommen. Ook wordt voorbereid een voorstel tot vermindering van het zegel voor huurcontracten. De Minister acht afschaffing der staatsloterij thans niet raadzaam, doch wel eene geleidelijke inkorting daarvan. Evenmin als zijne ambtsvoorgangers is hij voor nemens collecteurs te benoemen in plaatsen, waar er vroeger geen gevestigd waren. De in het vooijaar verschenen pachtprijzen van oesterhanken, voor welker betaling uitstel was ver leend, zijn, op een betrekkelijk klein bedrag na, ontvangen. Voor het oogenblik is er dus geene reden voor een nienw uitstel, dan misschien in enkele bijzondere gevallen. Intusschen wordt de toestand der oestervisscherij niet nit het oog verloren. Eene wijziging der muntwet zal voorgesteld wor den om versleten zilveren standpenningen nit den omloop te brengen. Voorts zal anderhalf millioen nieuwe guldens worden aangemunt. De Minister van Marine verklaart in zijn ant woord de voorstellen der commissie tot verbetering van het materiëel der zeemacht te overwegen en zal spoedig trachten zelf voorstellen te doen. Ten volle is hij overtuigd dat het bestaande ma teriëel dringend vervanging eischt. De rijkswerven zullen in den bestaanden toestand gehandhaafd blijven. Aan rar. A. F. De Savornin Lobman, oud minister van binnenl. zaken, is 2909 pensioen ver leend. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 November, des avonds. In de Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering der Ver. voor lijkverbranding werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen de heer Joh. J. Perk en werden gekozen dlirn Pijnacker Hordijk, Symons, Lissa, prof. Julius en dr. J. De Vrij. De volgende alg. vergadering zal te Haarlem worden gehouden. Besloten werd tot aankoop van een terrein te Hil versum, voor den houw van een crematorium met crematie-oven. Aan het Nieuws wordt uit Utrecht gemeld, dat van een v er plaatsing van het hoofd bureau der Expl. Mij. naar Amsterdam of Den Haag geen sprake meer is. In verband met in den laatsten tijd gerezen klachten omtrent den onregel matigen loop van goe derentreinen, waardoor een nadeelige invloed werd uitgeoefend op den loop der snel- en personentreinen, heeft de directie der Exploitatie-maatschappij de in specteurs der exploitatie en stationschefs aange schreven en dringend uitgenoodigd, het noodige aan te wenden, om in dezen toestand zoodra mogelijk tot eene gewenschte verbetering te geraken. Blijkt het daarbij, dat door de eene of andere omstandig heid een tijdig vertrek van dezen of genen goederen trein niet als regel kan worden verkregen, dan hebben de inspecteurs een voorstel tot wijziging van zijnen loop bij den dienst der exploitatie" in te dienen. Naar aanleiding van het geval, 't welk zich bij het regiment grenadiers en jagers heeft voorge daan, dat een milicien vóór de expiratie van een hem verleend langdurig verlof is teruggekeerd, omdat diens ouders niet met dat verlof instemden, is door Z.Exc. den Minister van Oorlog bepaald, dat derge lijke gevallen moeten voorkomen worden. De miliciens, die gedurende dezen winter een langdurig verlof erlangen, zullen thans een bewijs van hun ouders moeten overleggen, dat dezen hun zoons met verlof thuis verlangen voor den tijd als wordt aangevraagd. Het bovenbedoelde verlof moet einde Febr. 1892 verstreken zijn. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te St. Petersburg is, te rekenen van den 22sten dezer (gisteren), de uitvoer uit Rusland van tarwe verboden. De beëindiging van inladingen, aan welke vóór deze openbaarmaking was begonnen, is tot heden avond veroorloofd. O.-Indië. Geplaatst hij den geneesk. dienst hij het garnizoen te Ngawi de offic. van gez. Ie kl. H. K. Van den Bussche. Koloniën. Uit Nederland is het bericht gekomen, dat generaal-majoor Van T e ij n zich weder beschik baar heeft gesteld, hoewel zijn verloftijd nog lang niet verstreken is. Daar dit wel niet buiten rugge spraak met den Minister van Koloniën zal zijn geschied, kan men er uit opmaken, dat de general bereid is opnieuw als gouverneur naar A t j e h te gaan, of wel dat hij kans heeft bij de eerstko mende vacature tot legerkommandant te worden benoemd. Hij zoowel als de vice-admiraal Ten Bosch hebben den heer Van Dedeni verzekerd, dat men naar hun overtuiging met Atjeh zal klaar komen, wanneer de in de laatste jaren gevolgde weg niet wordt verlaten. (J. B.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Kats de heer W. A. Keers, cand. te Hazerswoude. Ierseke. Ds. Hartgering van Monnikendam heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Gem. te Scboondijke door ds. C. Steketee Cz. te Veere. Borsele. Bij de Zaterdag alhier gehouden ver kiezing voor de benoeming van twee notabelen van de Herv. gemeente werden als zoodanig gekozen de heeren D. Wisse met 37 en W. Gansel met 34 van de 42 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 76. Dr. J. Dyserinck, vroeger predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Vlissingen, thans te Rot terdam, hoopt op 1 December a. s. den dag te her denken, waarop hij vóór 30 jaren het predikambt te Helder aanvaardde. Benoemd tot onderwijzeres aan de leerschool van de Rijks-kweekschool te Middelburg mej. Deibei, te Oosterbeek. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Vlissingen is benoemd de heer W. Van Houten te Zieriksee. Rechtszaken. Toen Sequah nog in Amsterdam was, heeft hij eens gedurende eenige minuten gewerkt zonder het teozicht van den dokter. Die paar minuten nu zijn aanleiding geworden van een rechtsvervolging, waarvoor hij Donderdag voor het kantongerecht aldaar verschijnen moest. Sequah zelf kwam niet, maar zijn gemachtigde, die deze vervolging een »chica- neuse" noemde, en die tegenover den eisch van 200 boete op vrijspraak aandrong. In de Donderdag gehouden zitting van de arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch werd o. a. de zaak der «samenscholingen" behandeld, door den ambten, van het openb. min. in hooger beroep aldaar aanhangig gemaakt, nadat de kantonrechter de aan geklaagden had vrijgesproken. De rechtb. overwoog hieromtrent in hoofdzaak Volgens art. 48 (gem. wet) behoort de meerder heid der leden tegen/woordig te zijn, wil de Raad besluiten of beraadslagen. Volgens art. 49 al. 2 en 3 dierzelfde wet, in verband met art 42, 48 en 49, blijkt, dat hij zich, ook dan wanneer de uitzondering aanwezig is, heeft te bepalen bij de op het convocatie-biljet voorkomende onderwerpen dat aldus door den burgemeester terecht de ver gadering van 21 Aug. 11. en niet een vroegere werd aangezien om goedkeuring te geven aan de bewuste proclamatie en dat dus de kantonrechter ten on rechte vrijspiaak verleende. Ieder der beschuldigden werd dan ook door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 5. Van deze zaak is cassatie aangeteekend bij den Hoogen Raad. Gemengde Berichten. Men schrijft ons Door eenige fabrikanten is onderling overeenge komen den prijs der suikerbieten voor de teelt van 1892 te bepalen op 11 per 1000 kg. Van de gelegenheid tot contraeteeren is reeds gebruik ge maakt. Over 't geheel genomen zijn over 1891 be trekkelijk vele suikerpéenverbouwers tekort gekomen in de levering van bieten, in dier voege dat bij slot van rekening van de genoten voorschotten terug betaald moest worden, veroorzaakt door de geringe opbrengst of door minder bezaaide oppervlakte dan werd overeengekomen. Voor dezulken zal de ver hoogde prijs dubbel welkom zijn. Sclierpenisse. Er doen zich hier weder een paar gevallen van besmettelijke ziekte voor. In twee gezinnen heerscht febristyphoidea en in een ander diphtheritis. Men meldt aan de N. R. Ct. van Westelijk- Zuid-BevelandHet begint er zachtjes aan naar te gelijken dat we hier de twijfelachtige eer genieten de subjecten te zijn, waarop eene dievenbende hare proefnemingen uitvoert. Al sedert maanden worden te 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en elders diefstallen van kippen, konijnen enz. gepleegd, nu weder op laatstgenoemd dorp op do buitenplaats dor

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1