-A-cL-v-erterLtiëri. Aangenomen het beróêp bij de Herv. gém. te Maassluis door ds. A. A. Lagerweij, te Scherpenisse. Beroepen te Veere de heer W. A. Keers, cand. te Hazerswoudete Zieriksee ds. J. A. Schultz, te Geertruidenberg. Kloetinge. Gekozen tot notabelen der Herv. gem. A. Van der Vliet, Jan Oele en A. Polderdijk. Baarland. Tot notabelen bij de Ned. Herv. kerk alhier zijn herkozen de heeren C. Arnoijs en A. Nijsse. Ëllewoudsdijk. Herbenoemd tot kerkvoogd de heer E. A. Van der Bent. lloedekenskerke. Met algemeene stemmen is als kerkvoogd bij de Herv. gemeente alhier herkozen de heer L. Van Doeselaar; als notabelen met alge meene stemmen de heer H. De Regt en met op één na algemeene stemmen de heer J. Van Belsen. Men meldt uil Baambrugge De vacature, den 24 Mei 11. ontstaan door het vertrek van ds. A. Tap naar de Ned. Herv. gemeente te Gameren, werdjl. Zondag weder vervuld. Ds. B. M. Mantz, van de gemeente 's-Heer Abtskerke overgekomen, werd tot zijn dienstwerk ingeleid door zijn vriend ds. A. J. v. Wijngaarden, pred. te Mijdrecht, naar aanleiding van Joh. 30. 's Namiddags aanvaardde de bevestigde zjjn dienstwerk met de woorden van Jes. 55 10 en 11. Beide godsdienstoefeningen werden door een groote schare, ook van elders, bijgewoondde ambts broeders van Abcoude, Breukelen, Nigtevecht, Oud- Loosdrecht, benevens onze vorige leeraar ds. A. Tap, bevonden zich onder de hoorders. Moge ds. Mantz vele jaren tot zegen der gemeente hier werkzaam zijn Waarom Tennis de school verzuimt. Teunis, leerling van het derde schooljaar, is sinds eenige dagen niet op de schoolbanken verschenen. Nu, dat overkomt ons vriendje wel eens meer. Soms moet hij op de koeien passen, soms eten »naar 't volk" brengen, enz. Reden, waarom ik niet altijd aan zijne buurjon gens vraag»Waar is Teunis Die vraag is ta melijk overbodig, want 't is altijd 't oude liedje. Maar nn hij een dag af wat achter elkander zich niet heeft laten zien, vraag ik van morgen»waar is Teunis toch En nu verwed ik een heel schepel tegen één appel, lezer dat ge niet raadt, welk antwoord ik ontving. Ik zal het daarom maar dadelijk zeggen Teunis moet op de diendeis passen, meester". »Op de dienders y> Ja op de dienders, meesterZ'n broers zijn aan 't vogel vangen, ook spreeuwen, en die mogen niet gevangen worden". Teunis moet dus waarschuwen als er dienders" aankomen. Dat zoo iets erg demoraliseerend op den jongen moet werken, kan ik begrijpen. Dat hij zoodoende heel veel eerbied voor de wet zal krijgen, begrijp ik ook. 't Is treurig! Velen mogen nog aarzelen zich bij de beweging voor leerplicht aan te sluiten, waar zij maar al te vaak de armoede, moeders en kinderen ter deure zien uitdrijven om iets mee te helpen verdienen me dunkt, zoolang zulke voorbeelden aan te halen zijn, moet zelfs de heftigste tegenstander wel tot voorstander bekeerd worden. H., Oct. '91. Een onderwijzer. Volksblad Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 20 November, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens het als dienstplichtige bij de brandweer te Goes afwezig te zijn bij eene oefening J. d. K. en P. v. L. beiden te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust dei- inwoners kon worden verstoordG. G., M. J. K., J. d. S., J. K. allen te Kolijnsplaat, J. v. H., F. B., H. L. K., W. K., P. S., A. T., A. V. allen te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.het te Goes verkoopen van visch zonder dat deze vooraf was gekeurdH. v. T. te Bergen-op-Zoom, A. D., Ja. K., Js. K. allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het zonder voorafgaande keuring invoeren te Goes van vleesch van buiten de gemeente en het besteramen daarvan voor gebruik als voedingsmiddelH. B. te Ellewoudsdijk, tot 3 b. s. 2 d. h.het jagen in eens anders jachtveld zonder jachtakte of schriftelijke vergunningJ. H. te Schore, tot 2 maal 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete le. het bemachtigen van een haas door middel van een wildstrik; 2e het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrikJ. K. te Nisse, tot 2 maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boetehet op een openbaren weg laten staan van een trekhond zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomenD. M. te Rilland, tot 1 b. b. 1 d. h.het niet vol doende zorgdragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier: J. A. v. d. J. te Ierseke, tot 10 b. s. 5 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consent: M. H. te Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h.het op eene open bare plaats te Goes buiten de waterbakken datgene verrichten waarvoor die inrichtingen zijn bestemd W. J. M. K. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.het schuren van eene straat te GoesA. A. H. M. d. B. te Goes, tot 0,50 b. s. 1. d. h.het in zijn werkplaats waar voorwerpen voor zijn bedrijf be werking plegen te ondergaan, des avonds na 7 uur den arbeid doen eindigen van vier vrouwen: A. S. te Ierseke tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis het in zijn werkplaats waar voorwerpen voor zijn bedrijf bewerking plegen te ondergaanle. des avonds na 7 uur den arbeid doen eindigen van 2 personen beneden de 162e. doen verrichten van arbeid door een kind beneden de 12 jaren, en 3e. niet voorhanden hebben van een door hem onder- teekende en door of vanwege den Burgemeester ge waarmerkte lijst, vermeldende de|namen|en voorna men van de personen beneden de 16 jaren daar werkzaam: L. V. A. te Ierseke tot 3 maal ƒ2 b. s. 2 d. h. Voor iedere boete; het zoeken vaii eieren van wildJ. Y. en J. F. te Kolijnsplaat ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.en J. G. en J. P. te Kruiningen ieder tot ƒ0,50 b. s. 1. d. h.het in de maand Mei zonder recht ^beloopen van eens anders weilandW. G. en M. K. te Wissenkerke ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h. le. het te Goes rond venten van visch zonder dat deze vooraf was ge keurd, en 2e openbare dronkenschapJ. C.Y. H. te Goes tot 2 maal j 1 b. s. 1 d. hechtenis voor iedere boete openbare dronkenschapM. G. te Goes, A. J. te Wolfertsdijk, J. M. te Hansweerd, J. C. te Kolijns plaat, G. H. O. te Kruiningen, P. De W. te Mid delburg en G. v. D. te Rotterdam, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het als voren: S. S. te Goes, tot ƒ2 b. s. 2 d. h.het als voren (2maal gepleegd)J. H. te Ierseke, tot 2maal 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenM. G. te Kruiningen, be klaagd van het zoeken van eieren van wild, en J. K. te Waarde, beklaagd van openbare dronkenschap. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldC. v. K., 18 j. en P. B., 17 j., beiden te Wemeldinge, wegens mishan deling ieder tot 7 dagen. J. K., 16 j., te We meldinge, wegens mishandeling tot 7 dagen. C. v. K., 18 j., te Wemeldinge, wegens huisvredebreuk tot 8 of 6 dagen. C. v. S., 18 j., te Ierseke, wegens huisvredebreuk tot 8 of 6 dagen. J. N., 18 j., te Wemeldinge, wegens het storen eener godsdienstoefening tot 8 of 6 dagen. Het 2e Kantongerecht te Rotterdam heeft den heer J. H. J. Snabilié te 's-Hage, die de vorige week terecht stond wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen (de Sequahmiddelen), vrijgesproken. De rechtbank te Arnhem heeft twee personen uit Eede veroordeeld, ter zake van gepleegde bal dadigheid bij de samenkomsten van het Leger des Heils te Eede, ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. Gemengde Berichten. Men schrijft ons De prijs der aardappelen is in de laatste dagen dalende. Werd er voor jammen tot 5 en voor blauwe tot ruim 4 per heet. besteed, thans kan men de beste voor ruim een halven gulden lager koopen. Dit verschijnsel, in strijd met de geringe opbrengst, vindt zijne oorzaak in den geringen uit voer en in het feit dat er door den werkenden stand weinig aardappelen gegeten worden, en meestal stelt men zich dan nog met poters tevreden, omdat de grooten te duur zijn. Een scheepje geladen met aardappelen, dat hier een paar dagen vertoefde, is weer vertrokken omdat de omzet tegen 3,40 per heet. te gering was. Op Tessel bestaat een Zangvereeniging onder don kunstvollen naam vanHard gaat ie Of daar geschreeuwd zal worden Een zeeman kwam eergister, na 9 jaren af wezig geweest te zijn, onverwacht bij zijne moeder in de Westerstraat te Arnhem. Door den schok der vreugde van het wederzien kreeg de vrouw eene beroerte. (Tijd.) Dinsdagavond keerde een 20-jarige fabrieks arbeidster uit Hoogerheide naar huis terug. Op on geveer 20 minuten afstands van Bergen-op-Zoom reed de stoomtram naar Antwerpen haar voorbij. Zij liep met eene andere vrouw in druk gesprek en schijnt de tram niet te hebben hooren naderen. Door een der wagens werd zij gegrepen en onder het rijtuig ongeveer een honderdtal passen mede- gesleurd. Men vond haar met verpletterde beenen en vreeselijk verminkt op den weg liggen. Naar het ziekenhuis te Bergen-op-Zoom overge bracht overleed zij Woensdag na een duldeloos lij den en bij volkomen bewustzijn. Een knaap van 12 jaren werd Dinsdagavond in een afgelegen straatje, te Maastricht, aangerand door een onbekend persoon, die hem een jas over het hoofd wierp en met een touw trachtte te wor gen. Ook in de vorige week werd een jongen naar eene eenzame plaats gelokt door een onbekend per soon, die beproefde hem een zakdoek om den hals te werpen. Beide knapen wisten gelukkig te ont komen. De politie, die door de aangevallenen het signalement van den onbekende bezit, doet alle po gingen om hem in handen te krijgen. Dinsdag zonk op het Braassemermeer eene te vol geladen praam. De 2 opvarenden, een jongen en een getrouwd man, woonachtig te Langeraar, zonken weg. Uit een te hulp snellende schuit werd aan de drenkelingen eene lijn toegeworpen, die gegrepen, maar weder losgelaten werd. Toen men daarop de beide personen op het droge had gebracht, werden nog alle pogingen aangewend tot opwekking van het leven doch vruchteloos. Voorheen en thans. Mozart kreeg zoowat een eeuw geleden 5 pd. voor een concert, dat hij te Londen gaf; Paderewski maakte met zijn laatste concert aldaar 1015 pd. Het klooster op den Sint-Bernard zal worden gesloten. De Chronicle meldt uit St. Petersburg dat honderden kinderen in de provinciën doodhongeren. De Daihj Telegraph meldt uit St. Petersburg een boerenoproer in Charkow en Ekaterinoslaw, hetwelk veel bloedvergieten veroorzaakte de regeering zendt heimelijk troepen naar Odessa. Een Ned. protestantsch predikant te New-York, in de telegrammen Georgad genoemd, is wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had een door hem verleid meisje met hulp van een genees heer behandelingen doen ondergaan, waaraan de ongelukkige gestorven is. De influenza neemt te Berlijn sterk toe en eischte zelfs reeds verscheidene slachtoffers. Te Samöóun, aan de Zwarte Zee, hebben twaalf roovers de woning van den heer Arnaud, een be ambte der Turksche tabak-regiemaatschappij, over vallen. Zij eischten 3000 Turksche ponden, en toen de man beweerde, dat hij die niet bezat, dreigden de roovers zijn zoon voor zijn oogen te zullen ver moorden. Daarna mishandelden zij de vrouw des huizes en wilden haar ongelukkigen man vermoorden, toen de hoofdman verklaarde dat er een vergissing had plaats gehad. Zij hadden vernomen, dat zekere Arnaud, een beambte van de Banque Ottomane, te Samsoun was gekomen met een som gelds, waarmede een bijbank zou worden opgericht. Het bleek nu echter, dat men bij den verkeerden Arnaud was in gebroken. Voorts heeft de gouverneur van Adrianopel een schaven ontvangen van den bekenden rooverhoofd man Athanasius. Deze vraagt 50,000 Turksche ponden en dreigt dat men meer van hem zal hooren, als aan zijn eisch niet wordt voldaan Door twee Oostenrijksehe ingenieurs is een nieuw ontploffingsmiddel uitgevonden, dat »ecrasiet" genoemd wordt. Het is anderhalf maal krachtiger dan dynamiet en heeft het voordeel, dat het ook in kanon- en geweerladingen kan gebruikt worden. Een enkele houwitser, met deze stof geladen, kan 500 man dooden. Ook is een stalen kuras uitgevonden, dat ondoor dringbaar is voor geweerkogels en gemakkelijk in den ransel kan geborgen worden. Te Weymouth is een 17jarig matroos van een Britsck oorlogsschip gevangen genomen, die een jonger matroos in een afgrond wierp. De jongen verklaarde, dat hij sinds jaren de overtuiging had, dat hij een moord moest doen en dat zijn leven aan de galg zou eindigen. Zoodra de gelegenheid gunstig was had hij den moord gepleegd, ofschoon hij goede vrienden met zijn kameraad was. De jongen, die verder geen blijken van krankzinnigheid vertoont, is geheel verzoend met het denkbeeld dat hij zal worden opgehangen, waartoe hij vroeger meermalen den wensch uitte. Volgens berichten uit New-York hebben er geweldige branden gewoed te Brooklyn en te Saint Louis. Te Brooklyn vernielde het vuur twintig ge bouwen te St. Louis het Penny's-pakhuis, Sommer- felds linnenmagazijn en een laarzenmagazijn; de brand schade wordt geraamd op 1 millioen. Volgens een ingezonden stuk in de Times van Dinsdag 17 Nov. onderteekendRaymond Godfrey, te Cleygate, Surrey, zijn Engelsche levensverzekering maatschappijen bereid het leven der bemanning van reddingsbooten te verzekeren, op onpersoonlijke polis sen, tegen eene premie van éen percent in het jaar. Door b.v. honderd gulden in het jaar te betalen voor éen reddingsstation, kan men 10 polissen bekomen, waardoor het leven van even zooveel mannen verzekerd wordt tot een bedrag van f 1000 per hoofd, indien een of meer hunner bij pogingen tot redding omkomen. Zooals reeds gezegd is, zijn de polissen niet op naam, zoodat ook ieder vrijwilliger, die zijne dien sten bij eene zeeramp komt aanbieden, in de ver zekering deelt. Vindt de geheele bemanning den dood in de golven, dan kan desverkiezende over het totaal der premiën beschikt worden door den per soon of de corporatie die de verzekering gesloten heeft, zoodat er in dat geval terstond een kapitaal bijeen is, waar de hulpbehoevend achterblijvende betrekkingen uit bijgestaan kunnen worden. Mr. J. Marks, die veel in het Oosten heeft gereisd en zich tegenwoordig te Chicago bevindt, deelde aldaar onlangs het volgende mede »In de buitenwijken van Jerusalem, een weinig ten westen der stad op den weg naar Joppe, woont eene mrs. Alice E. Davis, die eenige jaren geleden uit Boston vertrok om eene zendelinge en onder wijzeres te worden te Jerusalem. Ze bezoekt de armen, waarvan sommigen in de oude graven nabij de stad wonen en groote armoede lijden. Mrs. Davis zorgt voor hen, geeft hun wat ze kan en onderwast in de stichting Thalitha Kumi (Dochtertje sta op) hunne dochters. In haren vrijen tjjd maakt zij teeke- ningen van de heilige plaatsen in den omtrek dei- stad en zendt die naar Amerika, waar ze een goeden prijs opbrengen. Wat haar evenwel in dit land voor namelijk bekend gemaakt heeft, zijn de albums van fraaie geperste bloemen, die zij op de heilige plaatsen in Palestina verzamelt en smaakvol in albums rang schikt, waarbij de bloemen geheel hare natuurlijke schoonheid en kleuren behouden. Prof. Swing, van Chicago, heeft een van die albums, waarin bloemen zijn, geplukt op Rachel's graf, in den hof van Geth- semane, op den Olijfberg en andere heilige plaatsen. Het fraaiste- van al hare werken is een album, dat opzettelijk gemaakt is voor de jeugdige Koningin van Nederland. Het bestaat uit twaalf groote bladen van dik kaartpapier, waarop bloemen zoo gerang schikt zijn, dat ze de spelonk van Machpela, Hebron, en het graf van David, het graf van Joseph, Sichem en de bron van Jacob voorstellen. De omslag zal zijn van olijvenhout, met fluweel overtrokken, waarop van buiten het wapen van Nederland zal worden gegraveerd". In den namiddag van Zaterdag 24 October maakten eenige straatjongens te Panama spelende een telefoondraad los, zoodat ze van den paal af hangende de geleiddraden van het electrisch licht aanraakten'. Des avonds omstreeks 7 uur zag een politieagent den draad hangen en begon dien op te rollen en om een oude ijzeren stang te winden. Door het aantrekken van den draad over den electrischen geleiddraad werd de stof, waarmede deze laatstge noemde bedekt was, gebroken, zoodat de kracht van den draad op den politieagent overging en dezen bewusteloos deed neêrvallen. Gelukkig had niet de volle kracht van den electrischen stroom hem ge troffen en hij herstelde spoedig. Intusschen kwam er een rijtuig aanrijden. De politieagent en de toe schouwers riepen den koetsier toe om stil te houden, maar deze reed door en over den draad. Onmiddel- I lijk viel het paard ter neder, terwijl zijn vleesch i brandde en een sissend geluid gaf. De koetsier sprong uit het rijtuig én gieep den draad aan, die zich om zijn voorhoofd slingerde en door zijn hoofd brandde tot op het oor toe en daar vast bleef zitten, terwijl de man over het doode paard viel. Een allerakeligst schouwspel werd nu vertoond. De electrische stroom vervulde het hoofd van den man en in een oogen- blik waren zijne hersenen en oogen geheel verbrand. Daarop begonnen het vleesch en de huid te rooken en te sissen, totdat zij bijna geheel tot asch verteerd waren. De vonken vlogen rondom het hoofd, dat, toen men den draad wegnam, gedeeltelijk tot asch was verbrand. Uit Stokholm wordt gemeld, dat bij het droog maken van een veen op het riddergoed »Eckhaven", in het kerspel Vassunda, een ondergegaan eiken woud ontdekt is, dat eene ruimte van een hectare beslaat. De kolossale stammen, van welke eenige uitgegravenen 18 M. lang zijn, liggen vrij dicht bij elkaar en gedeeltelijk dicht bij de oppervlakte. Het hout is, uitgezonderd het bovengedeelte der vlak- liggende stammen, goed bewaard gebleven en heeft eene blauw-zwarte kleur. Te Nettersheim in de Eiffel is een Frankische begraafplaats uit de 3e of 4e eeuw ontdekt, welke ontdekking eene groote historische waarde heeft. Meer dan honderd graven werden geopend en tal van merkwaardigheden gevonden, zooals met ara besken versierde urnen, zwaarden, werp- en strijd bijlen, gouden en zilveren munten, glazen bekers, ijzeren helmen, bronzen en zilveren vinger- en arm ringen, paarlen, haarnaalden, broches, groote man nelijke geraamten van 1.80 tot 1.84 M. en vrouwe lijke tot 1.80 M. lengte. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. VerkochtZaaigoed ter grootte van een gulden tot een rijksdaalder 9.25 RECLAMES. De Gouden- en Zilveren werken, Bloed koralen, Paarlen en Granaten van J. G. VAN DE VEN, te Goes, zijn gewaarborgd dooi de Nederlandsche Regeering, en wordtdaar het oude Goud en Zilver tegen de hoogste waarde in gekocht of in betaling genomen. Burgerlijke Stand Goes van 17 tot 20 Nov. 1891. Geboren 17, Johannes, z. v. Jan Korstanje en Lena Cornelia Kamp18, Constantia, d. v. Adriaan Reijerse en Elisabeth Jerina Milhous. Overleden 19, Johannes Cornelis, 3 m., z. v. Johannes Cornelis Van de Weert en Catharina Hen- drika Versluis; Willem Jan Van de Weert, 69 j., geh. met Susanna Maria De Beste. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middcllturg. Heden heeft aan het lokaal van het provinciaal gouvernement van Zeeland bij enkele inschrijving de aanbesteding plaats gehad van het driejarig onderhoud gedurende 1892, 1893 en 1894 van de havenwerken te Breskens (raming 7775 per jaar). Minste inschrijver C. De Wilde Az. te Kattendijke voor 7194 per jaar. Posterijen. Het hulpkantoor der posterijen te 's-Gravenpolder zal van 1 December a. s. geopend zijn Van 6 tot 7.30 u. 'sm., van 11.30 'sm. tot 1 u. 's av. en van 3 tot 6 u. 's av. De directeur van het postkantoor te Goes, KLIPPINK. 338e Staatsloterij, le kl. Getrokken prijzen. Trekking van Donderdag 19 Nov. 4e lijst. f 15003793. 1000: 1351. 400 3020. Marktberichten. KRUININGEN, 18 November 1891. Nieuwe Tarwe f 8,— 9 80, Rogge f7,50 a 8,—, Winter- gerst f5,25 a 5,70, Zoinergerst f4,80 a 5,25, Haver f3,10 a 4,Erwten f9,a 12,Booneu fa 7, MIDDELBURG, 19 November 1891. I)e aanvoer uit Walcheren was beden vrij ruim en naar alle artikelen bestond een goede vraag Jarige Tarwe werd in puike soort f10 betaald. Nieuwe Tarwe was in goede soort niet beneden de f9,75 a f 10 te bekomen. Nieuwe Rogge a f8,25 aangeboden. Nieuwe Wiutergerst nie* ter veil Dito Zomergerat met weinig aanbod f 5,40 a f 5,50 gekocht. Zeeuw9che dito bracht f5 a f5,10 op. Nieuwe Bruine Boonen werden naar deugd van f 13,75 a f 13,50 genomen. Nieuwe Witte Boonen nog al ruim ter markt doch zeer verschillend van qualiteit zijn in de beste soort f 13 betaald, voorts f 12,75 a f12.50 naar deugd. Nieuwe Paardenboonen druk gevraagd hield men op f7,50, slechts enkele partijtjes zijn tot f7,25 a f7,40 afge geven. Nieuwe Tuiuboonen niet ter markt. Nieuwe Groene Erwten 25 a 50 cent lager werden op de kook t 12,75 a fl3 betaaldpoldersoort daarboveu. Onkokende erwten werden van fll tot f 11,25 gekocht. Jarig Winler-koo'zaad hield men op f 11,50. Voor nieuw Zomer-koolzaad is f9 betaald; mindere soort f8,60 a f8,75. Boter f 1,a 1,10 per K.G. Eieren f 5,80 per 100 stuks. Heden overleed te Utrecht, in den ouderdom van 75 jaar, onze waarde moe der en behuwdmoeder, mej. de wed. D. VAN ASPERENVerpoorte. C. VAN ASPEREN. M. J. VAN ASPEREN— Storm. Borsele, 19 November 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2