quaestie. Voor de enquête zal een commissaris naar den Generaal gezonden worden. Conversie van com munaal bezit moet geleidelijk zonder eenige pressie plaats hebben. Verbetering van het politiewezen zal volgen op de regeling der lieeren- en dessadiensten. De blok kade van Atjeh zal streng gehandhaafd blijven. De Gouverneur van Atjeh geniet het volkomen ver trouwen van den landvoogd en den legercommandant. De heer Cremer verklaarde met vertrouwen de politiek des Ministers te willen steunen en beant woordde den aanval van den heer Levyssohn Nor man, die z. i. echter hoofdzakelijk een strijd tegen windmolens was. Diens advies omtrent de koffie cultuur bestreed de heer Cremer ten sterkste. De heer Rutgers wil geen afscheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven in Indiëhij erkent dat eene leening ten laste van het moeder land geschieden moet en meent dat de voorgenomen enquête geenerlei doel zal treffen. Verder wil hij versterking der blokkade van de kust van Atjeh, als een meer doeltreffend middel tot bezuiniging dan indirecte belastingen voor Indië. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Waarde dhr. W. Voors, kandidaat te Amsterdam. Kruiniitgeii. Tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen de heer Marinus Van den Boomgaard, terwijl in de plaats van dhr. Joos Waverijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer Mars. Baveco. Tot diaken werd herbenoemd de heer P. De Smidt. Wemeldinge. Bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn als Notabelen herkozen de heeren H. Mieras, J. De Groene en W. De Groene Az. De Raad der gemeente 's-Heerenhoek heeft aan den heer N. Pols, hoofd der school, 75 toegekend als blijk van waardeering voor het behalen der akte in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Landbouw en Veeteelt. Borsele. Het vervoer van suikerpeen per as is hier ook afgeloopen. Een laatste partijtje wacht nog op scheepsgelegenheid. Niettemin is het gewicht van de totale massa bekend. Het cijfer daarvan is nagenoeg de helft lager dan verleden jaar. Toen toch werden 2.530.767 K.G. langs de haven getrans porteerd en thans niet meer dan 1.275.101 K.G. Voor de opbrengst van havengelden alleen maakt dit een nadeelig verschil van ruim 125. Onder het opschriftWan neer moet het graan op den zolder omgezet worden lezen wij in het R. N. Het is zeker onder de lieden van het vak algemeen bekend, dat het gezolderde graan van tijd tot tijd moet worden omgewerkt, omdat in de graanhoopen, die niet worden gelucht, de korrels beschimmelen, waardoor deze een onaangenamen en bitteren smaak krijgen, die ook het daaruit gewonnen meel bijblijft. Eveneens is het bekend, dat het keeren zooveel te meer geschieden moet, hoe minder droog het graan is en hoe hooger de hoopen gemaakt zijn. Niettegenstaande de algemeene bekendheid van deze regels echter, komt er nog veel graan aan de markt, dat op zolder bedorven is, zoodat een lage re prijs er het gevolg van is. Dit is evenwel minder toe te schrijven aan de nalatigheid van den eigenaar dan aan de omstandigheid, dat het keeren van het graan altijd na tamelijk gelijke tusschen- ruimten plaats heeft. Op deze wijze geven zich vele landbouwers in den laten herfst en winter noodelooze moeite en hebben in den zomer toch graan dat on aangenaam ruikt. Het gevaar van bederven is op verschillende tijdstippen volstrekt niet even groot. Bij sterke koude is het veel geringer en daarom is in herfst en winter bij eenigszins droog graan een wenden met tusschenruimten van 2 tot 3 maanden voldoende. Maar tegen het voorjaar, tegen den tijd dat het graan weder kiemt in den grond, waar de koude des winters plaats maakt in de graanhoopen voor de hoogere voorjaarstemperatuur, daar ontwikkelt zich in deze hoopen ook een heel ander leven en dat is de meest kritieke tijd waarin het graan minstens alle veertien dagen moet worden omgezet. In deze periode heeft de landbouwer volop werk daarom blijft juist dan als het 't meest noodzakelijk is dikwijls het omwerken van den gezolderden voor raad achterwege. Is in het tijdperk van het begin der vegetatie tot het einde van Mei het graan meer malen omgezet, dan heeft het een graad van droog heid gekregen, waardoor het gedurende den zomer, ook bij hooge temperatuur, heel rustig kan blijven liggen, zonder dat het eene verkeerden reuk krijgt. Gemengde Berichten. Bij Jhr. De Jonge te Kloetinge is een varken geslacht, wegende 611 halve kilo's schoon aan den haak. Naar men ons meldt is hedennacht door drie personen inbraak gepleegd ten huize van de wed. P. Rijk nabij 's Heerenhoek. Nadat de dieven de vrouw met een mes gedreigd hadden zich stil te houden, hebben ze de woning doorsnuffeld en zijn ze verdwenen met medeneming van eenige bankbil jetten en ander geld. De politie doet ijverig onderzoeknadere berich ten ontbreken. Zaterdag viel te Peize een landbouwer van de hooischelf in de schuur op den koezolder en van daar door het geopende luik op den steenen vloer van den koestal. Hij overleed reeds in den nacht, zonder zijn bewustzijn te hebben teruggekregen. Hij laat eene weduwe met éen kind na. Te Borculoo zijn bij een landbouwer drie paarden gestorven tengevolge van het eten van be schimmelde haver, terwijl bij een anderen in de zelfde gemeente wonenden landbouwer een paard stierf duor het eten van door water bedorven hooi. De reiziger in den trein van Den Haag naar Rotterdam, van wiens ongeval bij den storm van Woensdag wij melding maakten, was een korist van de Fransche Opera. Hij had, toen door het vallen van een paar palen de trein een schok kreeg, het portier geopend om aan de alarmschei te trekken. Een isolator van een omgevallen telegraafpaal brak, en de man kreeg de scherven in het gezicht. Naar het hospitaal overgebracht, moest hem het oog worden uitgenomen. De directeur der Fransche Opera opende een inschrijving onder de artisten, om het gezin van den korist ter hulp te komen. Sequah is te Haarlem aangekomen. Zijn ker miswagen werd, door wel vierhonderd personen be geleid, naar een stal in de Parklaan gebracht, en bij zijn omgang door de stad des ochtends was mede eene menigte volks op de been. De Alkmaarsche correspondent schrijft omtrent zijn optreden aldaar aan het Hbl. Heden gaat Sequah Alkmaar verlaten en Haar lem een bezoek brengen. »Over zijn optreden wordt hier, natuurlijk, veel gesproken en ik moet erkennen dat afgescheiden van het opzichtig optreden over het algemeen het oordeel gunstig is. Menigeen zal door zijn vertrek een avond van genot minder hebben. Werkelijk, men amuseerde zich bij hem, vooral om de wijze waarop hij zijn tegenstanders besprak en men bewondert zijn han digheid om de gunst van het groote publiek te verwerven. Een som van ƒ920, de opbrengst der entrées, werd onder de armen verdeeld op een wijze die de algemeene goedkeuring wegdroeg en daarbij gaf hij nog wel eens uit eigen middelen. »Gaat men op dit oogenblik de resultaten na van zijn behandeling, dan moet men, om eerlijk te zijn, getuigen dat de behandelden nog flink en ferm zijn, zelfs zij die in den aanvang van zijn optreden onder zijn handen zijn geweest. »Zijn succes bij het publiek was dan ook volko men, toen hij een te Alkmaar woonachtige zeer ge achte dame van 73 jaar, die ('tis algemeen bekend) de helft van haar leven in een wagentje werd ge reden of aan den arm van haar man voortstrompelde, op één avond zoo ver bracht, dat zij nu ferm langs de straten wandelt. Zulke feiten teekenenzegt het publiek". Een 20tal schuiten is te Scheveningen Zaterdag aangekomen. De schippers verklaren eenparig, dat de jongste storm heviger was dan de bekende Pink- sterstorm, zoodat er zeer veel netten, van 20 tot 60 stuks, zijn verloren; van sommige schuiten zijn bijna alle stuk geslagen. Gelukkig zijn, voor zoover tot heden bekend, geene menschenlevens te betreuren. Ook de schippersvrouw te Yeendam is thans overleden tengevolge van het drinken van koude thee, die eenigszins beschimmeld was. Te Maassluis zal door eenige reeders een proef op groote schaal worden genomen, om na afloop van de gewone haringteelt op de Hollandsche en Engelsche kusten hun loggers uit te zenden naar de Fransche kust, om aldaar haring te gaan visschen. De qualiteit van de op de Fransche kust gevangen haring behoeft niet onder te doen voor de Noord- zeeharing. Geel, die wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork te Amsterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, heeft van H. M. de Koningin-Regentes vermindering van straftijd van éen jaar gekregen. Hij zal zijn verdere straf evenals vroeger te Groningen uitzitten. De kostbare grondboringen, welke sedert de maand Maart van dit jaar onafgebroken bij dag en nacht in de omstreken van Heerlen werden uitge voerd, zijn afgeloopen en het onderzoek naar de aanwezigheid van steenkolen is daarmede ten einde. Het resultaat der onderzoekingen is zeer gunstig. Uit Opsterland wordt gemeld, dat er weder 200 arbeiders werkzaam zijn op de eigendommen van baron Van Lijnden. In de laatste vier jaren heeft deze heer gedurende de wintermaanden meer dan twintig duizend gulden in Opsterland laten verwerken. Er is in die jaren aangevoerd en verwerkt voor pl.m. /"6000 aan terp-aarde, wat ook voor de schip perij enz. voordeelen heeft aangebracht. Donderdagavond r§den drie vrachtboeren van Almelo op Tubbergen achter elkaar aan en, naar vrachtboerengebruikliepen ze bij den voorsten wagen met elkaar pratende, terwijl de paarden met .de volgende wagens op den gewonen vrachtwagen sleurgang volgden. In het Tubbergerveld gekomen, blijft de achterste wagen eenklaps stilstaan. De ei genaar gaat terug, om naar de oorzaak daarvan te zien en vindt dat de repen door een baldadige hand zijn doorgesneden. En verder ziende, ontdekt hij dat aan een zijner paarden de staart tot op het vleesch is afgesneden, maar ook, nu hij rogge op den weg vindt liggen, ontwaart hij dat dezelfde misdadige hand drie zakken met rogge had doorgesneden. Als vrachtgoed waren zij op den wagen geladen en 't hem aanbetrouwde vrachtgoed was nu waardeloos langs den weg gestrooid. Zaterdagavond had aan de halte de York, nabij Eist, het volgende plaats. De sneltrein, welke te 8.40 van Arnhem naar Rotterdam vertrekt, moet aan genoemde halte wisselen, om op te nemen den trein, welke van Nijmegen eveneens daar aankomt. Ge noemde sneltrein moet daartoe voor eenige oogen- blikken op eene doode lijn komen, doch door het defect raken van het remtoestel liep hij op een ledigen wagon, welke op deze lijn tegen het stopblok stond. Deze wagon en de locomotief van den trein werden door den hevigen schok in een sloot geworpen en eenige andere wagons zwaar beschadigd. Deze wagons bevatten een 30tal passagiers, van welke een enkele eenige lichte kneuzingen bekwam. De stoker en een hoofdconducteur sprongen van den treingeen van het trein-personeel bekwam letsel. Zondagavond was men nog druk met opruimen bezig. Dat het Amsterdam's nieuwen burgemeester ernst is, om de politie in dien zin te reorganiseeren, dat zij hare plichten vervult, blijkt uit het volgende van vertrouwbare zijde aan den correspondent van den Msb. medegedeeld Op zekeren avond, tegen middernacht, hield de burgemeester ter hoogte van het Sophia-plein den koetsier van een aapje" aan, stapte in het rijtuig en beval door de Kalverstraat naar den Dam te rijden. Daar het in die richting door de Kalverstraat rijden verboden is, weigerde de man en verzocht zelfs, toen de burgemeester instantelijk bleef aan dringen, zijn passagier om weer uit te stappen. Eerst nadat de burgemeester zijn qualiteit had bekend ge maakt, gaf hij toe. Er waren wel politie-agenten in de Kalverstraat, doch geen enkele hield het aapje" tegen, om den koetsier te bekeuren. Denzelfden of op een anderen avond begaf mr. Vening Meinesz zich naar een der politie-bureaux, teneinde den inspecteur der sectie te spreken. De inspecteur was er niet en op een naar zijne woning gezonden boodschap, om hem te ontbieden, werd het antwooffl ontvangen, dat hij zich ook daar niet bevond. Goed, dan kom ik over een uur terug", luidde het bescheid van den burgemeester. Bij zijn tweede bezoek was de inspecteur aanwezig en ont ving de waarschuwing, om te zorgen, dat zoo iets niet een tweede maal moest voorvallen, zoo hij zijn betrekking liefhad. Op het platteland doet de school soms ook politiedienst. Van een inwoner van Velswijk was de vrouw zoek. Hij ging naar de school te Zelhem en verzocht den onderwijzer eens aan de kinderen te vragen of zij zijn© vrouw ook gezien hadden. Inder daad was dit het geval en 's middags vernam de man, dat zijne echtgenoote zich in de schuur bevond van een boer in de nabijheid. Reeds menigmaal, zoo schrijft men aan de Z. Ctwerd aan het hoofd dei- school het verzoek gericht, om navraag te doen naar een vermist koebeest, maar zoodanig verzoek omtrent eene vrouw was tot dusver nog niet voorgekomen. Een in Holland nieuw middel om ons tegen woordig Ministerie populair te maken is bedacht door den kleermaker Cohen te Amsterdam. Deze deed aan de keurig opgedirkte heeren, die op zijn naj aars-modeprent afgebeeld staan, de gezichten der huidige Ministers geven. Zoo pronkt de Minister van Waterstaat in een waterproof, die van Oorlog op een steigerend paard, Tak Yan Poortvliet in een vlugge jaquette, Tienhoven in frac, Van Dedem in een koffiekleurig fantasiepak en Marine in een elegant reiscostuum. Het denkbeeld is lofwaardigjammer dat Braakensiek niet met de uitvoering belast werd. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar in Engeland, dat de eer heeft van de vinding van dergelijke mode prenten, hangt het debiet van een nieuwe snit dik wijls af van de meer of mindere populariteit van den staatsman, die, daarmee uitgedost, op de mode prent afgebeeld is. In deze dagen van achteruitgang van alle fond sen, nu er schoten knallen in de bureau's der Ber- lijnsche bankiers en de keldering der aandeelen van Deli-tabakmaatschappijen alleen aan de Amsterdam mers reeds bij de 80 millioen moet gekost hebben, is het prettig eens te praten over een onderneming die goed gaat, al komen de aandeelen ervan niet op de markt. (Hbl.) De storm van Woensdag heeft veel schade aan den kop van den Noordendam in zee aan den Hoek- van-Holland toegebracht. Een 200-tal rotsblokken, waarvan de meeste 2000 en 2500 kilo wegen, zijn van 2 Meter onder laag- waterpeil op den dam geworpen, en hebben door hunne kracht een 20-tai zware palen weggeslagen. Ook de lichttoren heeft daardoor veel te lijden ge had; er zijn boven in dien toren twee ruiten door de zee en het opwerpen van kleinere steenen, aan stukken geslagen, waardoor veel zeewater naar bin nen is gedrongen en het daarin geplaatste zelf re- gistreerende getij-uurwerk, zwaar beschadigd is. Ook de ijzeren toren heeft veel aan zijn verband geleden, groote stukken trekbanden en verbindingsijzers zijn weggerukt en het is bewonderenswaardig om te zien, hoe die groote steenen zich tegen den toren en daar omheen hebben opgestapeldgelukkig liep de wind niet naar NW., anders waren de rampen niet te overzien geweestook de loodskotters voor den Wa terweg kruisende, hadden het zwaar te verantwoor den, somtijds werden die vaartuigen plat op zijde geworpen, doch daar het hoogst zeewaardige scheep jes zijn, hebben zij dien storm glansrijk getrotseerd, ofschoon van den loodskotter no. 5 eenige nieuwe zeilen zijn weggewaaid. Ook de pas nieuw opgerichte ijzeren seinstelling, die een gewicht heeft van elf ton, stond op zijn fon damenten te dreunen en dreigde telkens daarvan af gerukt te wordenalleen de degelijke samenstelling heeft dit voorkomen. (Scheepv.) Men schrijft uit Klundert aan de N. R. Ct. Hoewel de campagne nog niet geëindigd is, heb ben eenige suikerfabrikanten reeds getracht hier en in de omstreken contracten te sluiten voor 't vol gende jaar a ƒ12 per 1000 KG. De landbouwers zijn hiertoe echter niet genegen, vooral met 't oog op de slechte uitkomsten van dit jaar en de hoogere graanprijzen. De weinige landbouwers, die contracten hebben gesloten, zijn meest kleine boeren, voor wie het voorschot onmisbaar is. Yan een door de fabri kanten onderling bepaalden prijs is evenwel nog geen sprake. Maandagmorgen ontstond er te Wageningen een hevige brand in een huis bewoond door twee gezinnen, met lompenpakhuis en schuur, buiten de kom dei- gemeente. Niettegenstaande de brandweer spoedig met eenige spuiten ter plaatse was, is toch het perceel grooten- deels uitgebrand. Een hoeveelheid hooi, koren en aardappelen werd een prooi der vlammen vier var kens, een geit, een bok en een aantal kippen kwa men om. Oorzaak onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Dezer dagen bezochten twee orgeldraaiers, ver gezeld van een 6-jarig knaapje, de gemeente Win terswijk. Na vermoedelijk de inwoners aldaar op hun muziek te hebben onthaald, begaf zich het gezel schap naar Groenlo. Onderweg werd aan de halfweg gelegen 'herberg de Kap" halt gehouden, waarschijnlijk met het doel daar iets te gebruiken. Toen de reis zou worden vervolgd, vraagden ze den kastelein of het jongetje, vermoeid als het was, niet een uur of anderhalf mocht blijven uitrusten zij gingen even naar Groenlo musiceeren en zouden dan het jongmensch weer op halen. De beide orgeldraaiers lieten echter tevergeefs op zich wachten en de gastvrije kastelein zat met den knaap opgescheept. Bij een onderzoek, den vol genden dag door hem te Groenlo ingesteld, bleek, dat de vrienden, na hun orgel in de bank van lee ning aldaar verpand te hebben, spoorloos verdwenen waren. Volgens het kind was het orgel het eigendom van zijn vader, die hem en het instrument voor drie gulden 's weeks aan de beide gasten verhuurde. Zij hadden zich dus van het kind weten te ontslaan en het orgel te gelde gemaakt. Door gebrek aan voedsel en de noodige op passing is te Worksop, in Engeland, een vrek ge storven, die gezegd wordt tusschen de 30,000 en 40,000 na te laten. In de laatste twintig jaren had hij alleen geleefd en zelf al zijn huiswerk gedaan. In de veertien dagen voor zijn dood ging hij niet niet meer uit, maar aan bloedverwanten, die hem kwamen opzoeken, vertelde hij, dat niets hem scheelde. Een neefylie gewoon was op een ladder te klimmen, om zoo door een venster met hem te spreken, kreeg de laatste maal geen antwoord, waarop hij in huis brak en den vrek in stervenden toestand vond. De uitspraak van een dokter en de lijkschouwersjury was zooals bovengemeld. De rotatiepers, waarop de New-York Herald thans wordt gedrukt, is wel een van de meest samen gestelde persen, die bestaan. Het monster is in staat 48000 bladen van 10 of 12 pagina's in één uur te drukken, snijden, plakken, vouwen, tellen en afleveren, en wordt gevoed met 3 rollen papier tegelijk. Op het spoorwegvak CharlottenburgRuhleben waren bij zwaren mist drie wegwerkers aan het onderhoud van de baan bezig en sprongen haastig bij het naderen van een trein op het 2e spoor. Gelijktijdig kwam echter een trein uit de andere richting aanrijden en alle drie de ongelukkigen werden vermorzeld. Met op 5 na algemeene stemmen heeft de Fransche Academie van Geneeskunde, na een onder zoek van een jaar, als middel tegen het onrustbarend onbeduidende der toeneming van de bevolking van Frankrijk twee voorname middelen aanbevolen: op richting in de verschillende provincies van vonde lingsgestichten (tours"), waar de behoeftige vrouwen hare kinderen ook tijdelijk ter verzorging kunnen brengen, en invoering van de verplichte vaccinatie en revaceinatie, bij de wet. Dit is de derde maal binnen 10 jaren, dat de Académie de Médecine" zich voor de verplichte koepokinenting uitspreekt. Op de vergadering van mijnwerkers te Lans (Pas-de-Calais), waar beslist zou worden of er al dan niet een algemeene werkstaking zou uitbreken, verklaarde zich de voorzitter tegen de strike en stelde voor een deputatie naar Parijs te zenden, om de grieven der mijnwerkers onder het oog van de Regeering te brengen. Reeds was een deputatie van 10 leden gekozen, toen zich eenige aanwezigen tegen het plan verzetten en stemming verlangden. Er werden 95 stemmen uitgebracht48 waren vóór algemeene werkstaking, 46 voor het zenden der deputatie, terwijl éen biljet in blanco was ingele verd. Zoo werd dus tot de algemeene werkstaking besloten. Behalve te Lévin (Pas-de-Calais), waar 3600 ar beiders het werk staakten, i6 ook in de mijnen van Escarpelle en Aniche tot staking van den arbeid besloten. In het geheel waren in de dep. Nord en Pas-de- Calais gisteren 17,000 van de 22,600 mijnwerkers niet aan het werk gegaan. De roeitocht van den heer C. G. Uddgren heeft een goed einde genomen. Hij is jl. Zaterdag avond te Londen aangekomen. Toch was het einde niet zoo goed als hij-zelf gehoopt had. Hij kon 't niet verder brengen dan Calais. De strijd tegen storm en noodweer werd hem te machtig, te meer daar zijn doorzettingsvermogen geleden had door rheumatische koortsen. Het laatste gedeelte van zijn Odyssee was 't moeilijkste. Wij hebben reeds ge schetst met welk noodweer hij te kampen had op de Zeeuwsche Stroomen, en wij hebben hem, veer tien dagen geleden, verlaten, toen hij te Ostende in zee stak. Voortdurend had hij 't weder tegenen dat hij 't onder die omstandigheden van Gothenburg tot Calais gebracht heeft, getuigt van bewonderens waardige volharding. Zelfs te Calais, hoewel hij daar eenige dagen bedlegerig is geweest, gaf hij 't tegen de ongunst van het weder niet op. Tweemaal poogde hij in zee te steken, en tweemaal moest hij de hulp van een loodsboot inroepen, om terug te keeren. Aan de eigenaardige grootschheid van het onder nemen doet het gewijzigd slot van dezen roeitocht niets af. De afstand van Gothenburg naar Calais geroeid te hebben, is een eenig feit in de roeisport en het boek, dat de heer Uddgren over zijn erva ringen zal schrijven, zal een keer te meer bewijzen dat men wat verhalen kan, als men verre reizen doet. Vooral wanneer men die verre reizen doet zooals de heer Uddgren. (Hbl.) Drie Amerikaansche wielrijders, Kilpatrick en Dunville, van Blinois, en Leathers, van Minneapoli», hebben een éenbeens-race gehouden om het wereld kampioenschap in het rijden op die manier. Over winnaar was Kilpatrick, die drie mijlen aflegde in twaalf minuten.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2