Naar het Vad. verneemt, heeft jhr. De Sa- vornin Lohman, oud-Gouverneur van Suri name, het plan zich te Nusky in Pruisisch Silezie, waar hij thans verblijft, te vestigen. De uitnoodiging tot het houden van een a 1 g e- meene vergadering van katholieke le den der Staten-Generaal is thans door de heeren mi*. J. G. De Bruijn, F. T. J. H. Dobbeiinan, mr. L. M. P. H. baron MicHiels Van Verduynen en mr. F. T. F. M. Walter aan hun medeleden toegezonden. De vergadering zal gehouden worden op Woensdag den 25en a. s. ten huize van mr. L. M. P. H. baron Michiels Van Yerduynen, te 's-Hage, en zal uit sluitend ten doel (hebben) de eensgezindheid tusschen de katholieke leden te herstellen." (Tijd.) In zijne memorie van antwoord omtrent het ontwerp betreffende de voorloopige exploitatie van het Ombilienkolenveld doet de Minister van Koloniën nader uitkomen, dat hierbij slechts beslist wordt, dat voorshands die exploitatie van staatswege zal geschieden. De vestiging van kolen- depots te Padang werd niet bedoeld. Ook is er geen reden om aan te nemen dat een exploitatie van het Ombilienveld ondenkbaar zou zijn, zonder dat de exploitant zelf de kolen overal heen bracht. Bij een gewijzigd wetsontwerp wordt voorgedragen eene verhooging der Indische begrooting voor 1892 met het geheele bedrag van 650,000. De Ministers van binnenl. zaken en van water staat, handel en nijverheid, en de burgemeester van Amsterdam hebben het eere-voorzitterschap aanvaard der internationale tentoonstelling voor boekhandel en aanverwante vakken, die in het volgende jaar gedurende de maanden Juli en Augus tus te Amsterdam wordt gehouden. De tentoonstelling is op touw gezet door de Ver- eeniging ter bevordering van de belangen des Boek handels, ter herdenking van haar vijf-en-zeventig- jarig bestaan, en omvat tien groepen. In de 16e jaarlijksche algemeene vergadering der Y ereeniging voor lijkver branding, te houden op Zaterdag '21 November te Utrecht, zal o. a. mededeeling worden gedaan betreffende de plan nen tot het bouwen van een crematorium hier te lande, met een voorstel daaromtrent. In September 1889 besloot de Vereeniging in be ginsel, zoo spoedig mogelijk een lijkoven hier te lande op te richten. De Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. schrijft aan dat blad Die arme heer Falb met zijne kritische dagen! Nu begin ik waarlijk mijn vertrouwen op 's mans voorspellingen te verliezen. Tegen den eersten November voorspelt hij zeer zwaar, kwaad weer van de ersten Ordnung, en we beleven een echten zomer- scken dag, voor November althans. Frisch koud, met zonneschijn den ganschen dag, geen droppel regen, sneeuw noch andere ongerechtigheden. En daaren tegen overvalt ons op dien ongelukkigen elfden No vember een echten gekken dag trouwens, dien Willem II indertijd uitkoos om het bestuur van de Maastrichtsche narrenvereeniging Momus in audiën tie te ontvangen een storm, of orkaan, die alle Falbiaansche Ordnungen te boven gaat en alle Fal- biaansche voorspellingen te schande maakt. Wanneer nu op aanstaanden Maandag (dus heden), tegen welken dag hij een verstoring van den tweeden rang heeft aangekondigd, wederom mooi weer is, dan zeg ik formeel mijn vertrouwen aan vriend Falb op, en betuig ik mijn spijt, dat ik ooit éen letter ten voor- deele van den kerel heb geschreven". Door den directeur-generaal der Staatsspoorweg- Maatschappij is bepaald, dat aan geen enkelen dei- stationschefs meer vergunning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen. Voorts zal het onderhebbend personeel der Staats spoorwegmaatschappijen, dat zich door fooien van particulieren laat overhalen tot het verleenen van voorrechten, waardoor in strijd met de bij de maat schappij bestaande reglementen wordt gehandeld, ontslagen worden. De ervaring heeft geleerd, dat velen zoowel vereenigingen en maatschappijen, als enkele perso nen, in de meening verkeeren, alleen door het feit, dat iemand tengevolge van bestaande dan wel met het oog op mogelijke, toekomstige verplichtin gen het te zijnen name gestelde spaarbank boe k j e der Rijkspostspaarbank, in hun bezit stelde, op dat boekje een pandrecht te verkrijgen. Deze meening is niet juist en kan tot allerlei bedriegelijke handelingen en misrekeningen aanlei ding geven. Daarom wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat op bedoelde boekjes slechts pandrecht te vestigen is door middel der bepalingen, vervat in boek II, titel XIX van het Burgerlijk Wetboek, welke bepalingen ten deele gewijzigd zijn bij de wet van 8 Juli 1874 St.bl. no. 95). Aan dr. P. F. Van Hamel Roos te Amsterdam is wegens de redactie en uitgave der Revue interna tionale des falsifications door de jury der internatio nale hygiënische Voedingstentoonstelling te Weenen het eerediploma en op de hygiënische Tentoonstelling te Spa de gouden medaille toegekend. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Chr. Gei*, gemeente te Goes ds. Js. Van der Linden, pred. te 's-Hertogenbosch bij de Ned. Herv. gem. te Bruinisse ds. J. R. Van Kooy te Steenderen. Bedankt voor het beroep naar Bezoop en door ds. W. B. H. Van Linschoten te Oud-Vosmeer. Heinkensznnd. Tot notabele der Ned. Herv. kerk alhier zijn herkozen de aftredende heeren Jan Zuidweg en M. De Vos, en in plaats van dhr. Iz. Uijterschout is benoemd dhr. Ph. M. De Ronde Bresser. ftolijnsplaat. Bij de verkiezing van drie leden in het college van Notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, Zaterdag 11. gehouden, zijn van de 58 stemmen 53 uitgebracht op de aftredende leden de heeren ,N. Tazelaar, D. De Looff en M. J. De Regt, zoodat deze weer herkozen zijn. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is de heer J. B. Vegter te Aduard, theol. cand. aan de universiteit te Groningen, tot het predikambt toegelaten. Hetzelfde kerkbestuur heeft aan dr. A. H. J. W. Brandt, die den lsten November afscheid nam van de Hervormde gemeente te Zieriksee, op zijn verzoek eervol ontslag uit de evangeliebediening verleend. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Heinkenszand (jaarwedde ƒ450) hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Rechtszaken. De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter aldaar waarbij al de van samenscholing, tijdens de jongste onlusten aldaar beklaagden, werden vrijgesproken, van welk vonnis de ambtenaar van het openbaar ministerie in hooger beroep kwam. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft onlangs een belangrijke uitspraak gedaan. De Code Pénal bedreigde wél straf tegen hen, die kinderen te vondeling leggen of verlaten, maarniet tegen degenen welke zich onttrekken aan de ver zorging van anderen, voor wie zij waken moeten. Ons nieuw strafwetboek heeft ook in dat geval voorzien. Art. 255 luidt namelijk «Hij, die opzettelijk iemand, tot wiens onderhoud verpleging of verzorging hij krachtens wet of overeenkomst verplicht is, in hopeloozen toestand brengt of laat, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaren of geld boete van ten hoogste 300 gulden." De gevangenisstraf kan worden verhoogd tot 71J% jaar, indien de nalatigheid zwaar lichamelijk letsel, en tot 9 jaren indien zij den dood tengevolge heeft, en nog met een derde worden verhoogd voor den vader of de moeder, die zich aan het misdrijf heeft schuldig gemaakt. Op grond van dit artikel nu heeft het hof te Leeuwarden een 27jarigen werkman veroordeeld, die zijne vrouw en zijn eenjarig kind aan hun lot had overgelaten. Hij had het huisje, waarin hij met zijn gezin woonde, voor afbraak verkocht, den inboedel te gelde gemaakt en met het ontvangen geld elders zijn intrek genomen, zonder zich om vrouw en kind te bekommeren. De rijksveldwachter verklaarde dan ook, dat hij op 8 April jl. de vrouw had aange troffen «zittende nevens den openbaren weg, met haar kind in den schoot en dat hem toen is gebleken dat zij met haar kind onverzorgd en sedert 6 April omzwervend was". De beklaagde beweerde wel, dat er in dien tijd niets te verdienen viel, maar getuigen verklaarden, dat er in die dagen voor iederen werkman die maar ernstig moeite wilde doen, werk te bekomen was. De rechtbank te Heerenveen had den man vrij gesproken, omdat zij de hem ten laste gelegde feiten niet wettig en overtuigend bewezen achtte. Het ge rechtshof dacht er anders over en veroordeelde den man tot een gevangenisstraf van 4 maanden en de kosten, zoo noodig, te verhalen bij lijfsdwang voor ten hoogste 1 maand. De groote vraag is nu maar of vrouw en kind er door gebaat zullen zijn, wanneer de vader vier a vijf maanden gaat zitten(M. Ct) Landbouw en Veeteelt. Voor de buitengewone vergadering van het Nederlandsch Landbouw-Comité, te houden te Utrecht, op Vrijdag 27 November 1891, zijn de volgende punten van behandeling opgegeven Uitvoering van het besluit tot het uitgeven van een Nederlandsch Landbouwweekbladvoorstel der Ka mer van Koophandel te Londen, in zake het aan stellen van een handelsagent aldaarbespreking van voor den landbouw gewenschte wijzigingen in de wet op de Rijks-personeele belastingstukken, die na het uitschrijven der vergadering, bij den Voor zitter of het bestuur nog mochten zijn ontvangen. De Vereeniging »Het Nederlandsche Paarden stamboek" heeft verleden week te Breda haar jaar vergadering gehouden met een hengstenkeuring. De vereeniging telt 735 leden, waarvan Zeeland het leeuwenaandeel toekomt, terwijl 116 hengsten en 508 merriën in het stamboek zijn ingeschreven. De rekening over het afgeloopen boekjaar sluit met een voordeelig slot van 59,157. Besloten werd aan de in 1892 te Scheveningen te houden Internationale Paardententoonstelling 200 subsidie toe te kennen. Het hoofdbestuur zal bij de Regeering de noodige stappen doen tot verkrijging van een verplichte heng stenkeuring. De belangstelling voor de hengstenkeuring was groot, hetgeen niet te verwonderen was daar de provincie Noord-Brabant twee prijzen elk van ƒ1000 had uitgeloofd voor de twee beste hengsten, die aangevoerd en twee jaar in die provincie ter dekking beschikbaar gesteld zouden worden. De bekende firma Roy uit Parijs was met niet minder dan negen hengsten over de grenzen geko men. De heer Lockhorst uit Rotterdam had twee hengsten aangevoerd, terwijl ook door den heer Den Ouden een donkerbruine hengst werd gepre senteerd. Een prijs van 1000 werd aan den heer Roy voor een zwaren Percheronhengst toegekend, die in het district Eindhoven zal worden gestationneerd, ter wijl de tweede prijs van ƒ1000 werd toegewezen aan den bruinen witvoethengst Kermes" van de Hengstenassociatie te Heusden. Gemengde Berichten. Zaterdagmiddag jl. is alhier een paard van den heer De M., gespannen voor een kolenwagen, op het stationsterrein, door het schrikken van een voorbijkomenden sneltrein, dood gevallen. Het paard dat daarna gekocht werd door een paar opkoopers uit Goes, is door den Provincialen veearts Van Mervennée afgekeurd en onder toezicht van de politie begraven. Door G. Botbijl alhier is verleden week een varken geslacht, dat het kolossaal gewicht had van 664 halve kilo's. lerseke. Toen gistermorgen een hier sedert kort in dienst getreden schippersknecht lang te vergeefs bij zijn schipper thuis verwacht was en men hem daarom aan boord ging opzoeken, vond men hem verdronken in de haven. Naar men zegt had hij den vorigen avond zijn burgerrecht" gegeven en daarbij te veel gedronken. Hoogstwaarschijnlijk is hij des nachts bij het aan boord treden te water geraakt, zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. Kortgene. Jl. Donderdag werd in het lokaal van Jac. De Keijzer, door de rederijkers-vereeniging Streven naar Ontwikkeling" met medewerking van het fanfaren-gezelschap Eendracht maakt Macht" alhier, eene openbare uitvoering gegeven. De too- neelstukken getiteld Doris Knoopenschaar" en »Een uurtje in de iriesvereeniging" werden tamelijk af gespeeld, terwijl de inuzieknoinmers goed slaagden. Het publiek, ditmaal niet overgroot, had een ge- noegelijken avond en men bleef na afloop nog eeni- gen tijd gezellig bijeen. Middelburg. Hedenochtend is een 17-jarige weesjongen uit het burgerweeshuis op het Molen water alhier, aan de achterzijde van het gesticht, uit de derde verdieping gesprongen en kwam door een glazen veranda op de steenen plaats terecht. Erg aan hoofd en armen gekwetst naar het gasthuis overgebracht, is hij niet buiten gevaar. De vorige week was hij het gesticht ontvlucht en te Bergen- op-Zoom hij had den weg daarheen te roet af gelegd aangehouden en naar hier teruggebracht. De redenen die hem tot deze daad hebben geleid wil hij niet mededeelen. Middelburg;. Op het terrein der meelfabriek alhier zullen door de firma Kakebeeke, ten behoeve van haar personeel, een aantal arbeiderswoningen gebouwd worden, terwijl er mede een huis voor den chef in aanbouw is. Het geheele terrein aan de zijde van het station is thans electrisch verlicht. Het voor rekening der Zeeuwsche stoomvaart maatschappij in Engeland gebouwde stoomschip Mi nister Talc van Poortvliet heeft Donderdag bij den proeftocht in alle opzichten voldaan. Binnen eenige dagen wordt het te Vlissingen verwacht. Van de werf der Koninklijke Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen liep Zaterdag met goed gevolg te water het voor het Departement van Koloniën aangebouwd zijnde stalen schroefstoomschip Sumbawa type Ceram ten dienste der Indische Militaire Marine. Dit is het eerste stalen schroefstoomschip, dat bij wijze van proef voor Indië is aangebouwd, omdat alle der bestaande compositi-schepen veel reparatie -vorderen tengevolge der galvanische werking van het koper op de ijzeren of stalen binnenverband- deelen. Donderdag zijn te Amsterdam voor het eerst de nieuwe postzegels met den beeldenaar van koningin Wilhelmina verkrijgbaar gesteld. De gobelins, welke eenige weken geleden in een huis in den Haag achter het behangsel door den tegenwoordigen eigenaar van dat perceel werden ontdekt, zijn door dezen aan een Duitschen kunst- kooper verkocht voor 1850. Zekere B., kantoorlooper te Rotterdam, was er met 4319 van zijn patroons van doorgegaan. Hij heeft zich Vrijdagnacht vrijwillig bij de politie aangemeld. Het bleek dat hij ƒ2000 te kort kwam. Na opgemaakt proces-verbaal is hij overgebracht naar de gevangenis. Vrijdagavond is te Esschen de paardenkoopman J. R. onder den van Antwerpen komenden expres- trein geraakt en onmiddellijk gedood. Twee Pruisische landloopers, welke Woensdag avond door de maréchaussées te Gulpen aangehouden en in de gevangenis opgesloten werden, ten einde den volgenden dag over de Duitsche grens te worden gezet, hebben 's nachts een gat in den muur ge broken en zijn ontvlucht. Met het oog op den te Haaren bij Aken gepleegden afsuhuwelijken moord, heeft de Gulpensche politie hun signalement medegedeeld daar waar zulks behoort. Iemand te Rotterdam, die 700 op de spaar bank had staan, kwam tot de ontdekking dat zijn vrouw, die niet goed bij het hoofd is, bijna het gansche bedrag zonder zijn medeweten gelost en verkwist had. Als bijzonderheid teekent de Haagsche Courant aan, dat terwijl daar een aantal boomen waren ge merkt als dood of gevaarlijk, zoodat zij moeten wor den geveld, bij den storm van Woensdag op den Hoogen Wal juist een der boomen omvergeworpen werd, die volgens deskundigen krachtig en gezond was. Als curiositeit wordt uit IJselmonde mede gedeeld, dat aldaar een varken van 10 weken zich voedt aan de borst van een hond. Zuigt het al te sterk, dan wordt het door den hond gewaarschuwd door een zacht gebrom, en helpt dit niet dan ont vangt het een beet. Drie personen te Vlieland, die Woensdag in het hevigst van den storm poogden een roeibootje in veiligheid te brengen, sloegen met het vaartuigje om. Twee der opvarenden moeten verdronken zijn. Slechts éen man kon men redden, ofschoon deze reeds het bewustzijn had verloren. Bij een aardappel-handelaar te Zutfen werd dezer dagen een aardappel gevonden van gewone grootte, welke geheel den vorm heeft van een men- schenhoofd. Echter liggen de oogen wat diep, zijn de ooren wat groot, de lippen wat breed en is de neus wat plat. Het Woensdag te Rozendaal vergaderde Comité der Nederlandsche Bedevaarten heeft besloten om den 9den Mei a. s. weder eene bedevaart naar Lourdes te organiseeren. Door het drinken van koude thee, die beschim meld was, is te Veendam een schipper aan bloed vergiftiging overleden. Zijn vrouw, die er ook van dronk, is ernstig ziek. Dezer dagen heeft op het perron teVenlohet volgend voorval plaats gehad. Een oud moedertje uit Grubben vorst, die misschien nog nooit per spoor had gereisd, kwam aan het station te Venlo om een kaartje te nemen voor Grubben vorst. Daar het goede mensch echter heelemaal onbekend is, spreekt ze den stations-courantverkooper aan en vraagt hem een kaartje. Die man geeft haar een briefkaarten daarmee gewapend wil de goede ziel den trein in stappen, wat echter door den portier werd geweigerd, die haar niet dan met veel moeite aan het verstand kon brengen, dat die kaart geen spoorwegkaartje was. Onder die bedrijven vertrekt de trein en het bestje is genoodzaakt tot een volgenden trein te wachten. Kobus in stroopvatVoor de spelende jeugd in een Limhurgsche gemeente was dezer dagen een heerlijk buitenkansje weggelegd. De landbouwer J. A. had, als zorgvolle huisvader, ook dit jaar, gelijk vele tevoren, voor de noodige stroop voor zijn huishouden zorg gedragen. Met kar en paard werd dan een groot vat boordevol door den man aan de fabriek afgehaald. Gemakshalve, doch ook uit vrees dat het vat met zijn kostelijken inhoud somwijlen mocht kantelen, werd het goed en wel van een deksel voorzien, door onzen vracht rijder tot zitplaats uitgekozen. Terwijl hij echter met zijn schat de straten doorreed, schijnt het deksel tegen een last van 90 kilo (zijnde het bruto gewicht van onzen man) niet bestand te zjjn geweest. Althansplotseling wijkt het, en poefdaar zakt hij gedeeltelijk in de stroop. Dit bedrijf ontgaat niet aan het allesziend oog der spelende jeugd en toen onze Kobus, geheel met stroop besmeerd, de kar verliet, brak het lieve leventje los. In een ommezien was er een groot aantal kleine bengels bij elkaar, die al lekkende aan de broekspijpen van onzen goeden man, hem omsingelde en hem den weg verder feite lijk onmogelijk maakte Planten tegen de vorst beschermen Als men bij het invallen van strenge vorst vreest, dat de vorst de met bladeren of matten overdekte heesters en gewassen zal schaden, zoo is er geen beter middel om dit gevaar te keeren, dan de be schuttende matten en bladeren met water te besproeien. Er vormt zich dan eene dunne ijslaag, die de koude lucht buiten houdt en de planten hare warmte laat behouden. Natuurlijk moet de bedekking stevig zijn of anders voor het besproeien versterkt worden. Dit middel helpt vooral bij bloembedden, die met bladeren loof bedekt zijn en verhindert tevens het wegwaaien der bladeren. De berichten uit Alkmaar betreffende het op treden van Sequah aldaar getuigen van dezelfde ingenomenheid van het mindere publiek met den «wonderdokter." Er zijn ook weder rheumatieklijders genezen, onder anderen eene juffrouw van 73 jaar, die dertig jaar lang het slachtoffer van die kwaal was geweest. Zij werd in een wagentje binnenge reden en na gewreven te zijn, wandelde zij door de zaal. Sequah hield den volgenden dag eene uitdee- ling, de weduwen, die zich aanmeldden, kregen 1,50 en voor elk kind ƒ1,20. Thans heeft hij Alkmaar verlaten. De humor is de wereld niet uithij schuilt zelfs waar men hem het allerlaatst zou zoeken: bij de politie. De commissaris van politie te Gelsen- kirchen heeft eene geestige parodie geleverd op de wet betreffende de vergaderingen van socialisten. Deze bevat de bepaling, dat wanneer zoodanige vergadering wordt bijgewoond door personen beneden de achttien jaar, de commissaris haar mag ontbinden. En zie, Dinsdagavond had eene vrouw een kind van drie jaar op den schoot en den commissaris van politie ontbond de vergadering. In een Eiffeltoren-gids, getiteld«Souvenir de mon ascension a la Tour Eiffel," vindt men de volgende belangrijke mededeeling: »159 M., hoogte van den Domtoren te Keulen, badplaats beroemd door zijn welriekende bronnen." Dat men Keulen voor een badplaats aanziet kan er mee door men noemt tegenwoordig zelfs Ginneken een zand badplaats maar dat de schrijver meent, dat het edele brouwsel van Jean Marie Farina zoo maar uit den grond komt De Charlottenburger bankier Maas stelde zich ter beschikking der politie te Berlijn wegens ver duisteringen door hem begaan. Hij verduisterde veel geld, dat aan kleine lieden behoorde, 20,000 Mark van de stichting der kerk ter herinnering aan Keizerin Augusta, en 10,000 Mark voor de Prins Frederik-Karel-stichting. Het bedrag der ver duisterde dépots bedraagt 400,000 Mark. Er zijn 150 kleine crediteuren. Maas koos de Berlijnsche politie, wijl hij wegens de door hem bekleede maat schappelijke positie zich schaamde zich aan de politie zijner plaats over te geven. Te Unna in Westfalen, is ook een bankier, Herbrecht geheeten, voortvluchtig. Naar men zegt, zou hij voor een bedrag van 100,000 mark valsche wissels in omloop hebben gebracht. Zijn boekhouder Hertvig schoot zich dood. De postmeester-generaal te Londen heeft gelast, dat voortaan de open plaatsen in het korps brieven bestellers door gepasporteerde militairen of soldaten der reserve moeten aangevuld worden. Men berekent dat volgens het thans ingevoerde stelsel allengs 16,000 betrekkingen voor gepaspor teerde militairen zullen openkomen. Dieven hebben te Brussel ingebroken in de schilderij enverzameling De Meester en stalen een aantal doeken, o. a. een Rembraudt. De schade wordt op millioen fr. geschat.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 4