Naar men verneemt heeft de heer Schaepman bij de behandeling van de militaire noodwet in de afdeelingen der Kamer eene nota ingediend. Ook de heer Schimmelpenninck van der Oye heeft eene nota ingediend. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand October jl. was 13,016,354,30 tegen 11,806,338,42 in October van het vorige jaar. De opbrengst over de tien eerste maanden van 1891 bedraagt 95,983,323,77 »/2 tegen 95,433,924,85 over de tien eerste maanden van 1890. Als een klein bewijs, welke ontzettende sommen ook bij onze marine door de artillerie worden ver slonden, diene het volgende. Dezer dagen zijn bij de directie der marine te Willemsoord een aantal ka nonnen van 23 cM., die vóór eenige jaren, ongerekend de daarbij behoorende kostbare affuiten, ongeveer 25,000 gulden gekost hebben, thans in het publiek verkocht voor26. Deze stukken brachten dus slechts ongeveer het duizendste deel op van hetgeen zij gekost hebben. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Kerkwerve bij Zieriksee door den heer J. M. Jalink, e ind. te 's Hage-bij de Chr. Ger. gem. te Loppersum en de Ned. Ger. gem. te Heinenoord door ds. J. W. Gunst, te Brouwershaven. Beroepen bij de Ned. Ger. gem. te Middelburg ds. C. W. J. Van Lummel, te Delft. Aangenomen het beroep bij de Ned. Ger. gem. te Koudekerke door ds. E. J. De Groot, te Veenendaal. Kloetiiige. In de vergadering van het kies college der Herv. gem. alhier werden gisteren tot ouderlingen gekozen de heeren L. Dekker en Jac. De Jonge en tot diaken de heer M. H. Bruinzeel. Hruinin^en. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn gekozen de heeren Joseph Krijger, Jan Wondergem, Joos Waverijn en Louis Nieuwen- huijsede drie eersten aftredenden, de laatste in plaats van Johs. De Jonge Jz. (aftredend). Door het classicaal bestuur van Zeeland werden Woensdag tot het predikambt toegelaten de heeren W. Voors en J. Visser, beiden theol. candidaat der Amsterdamsche universiteit. Benoemd tot leeraar in het handteekenen aan de hoogere burgerschool, burger avondschool en meisjesschool te Zieriksee de heer J. H. Ot htman. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 13 November 1891, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegensovertreding der jachtwetL. T. te Hein- kenszand tot 5maal 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, P. V. te 's Heer Arendskerke, J. v. 't W. te Ovezande en J. B. te 's Heerenhoek ieder tot 2maal ƒ5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, C. P. te 's Heer Arendskerke tot f 5 b. s. 4 d. h. het bevisschen der Schelde zonder consentJ. K., T. De M. en H. De M., allen te Wemeldinge, tot f 5 b. s. 5 d. h., B. De M., N. K., J. K., H. De M., allen te Wemeldinge, A. C. V. d. B. en H. W., beiden te Ierseke ieder tot 1 b. s. 1 d. h. overtreding van het reglement op de rijkskanalen D. V. te Hardinxveld tot 5 b. s. 3 d. h.het rapen van schelpdieren op een verdedigingswerk dei- Schelde zonder vergunning van de beheerdersM. L., J. W. beiden te Ierseke, T. De M. en C. Z. beiden te Wemeldinge ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h. het visschen in gesloten tijd zonder acte of ver gunning G. v. H. en P. V. beiden te Ierseke ieder tot 2maal 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete het zoeken van eieren van wildM. De W., J. V., M. V. d. V., M. A., J. K., J. L. en L. H. allen te 's Gravenpolder ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het in Mei beloopen van eens anders weiland zonder rechtJ. v. 't W. te Ovezande, tot 1 b. s. 1 d. h.het verwekken van rumoerP. Z., J. C. V., M. N., J. K., J. G., W. L. en J. V. B., allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h., en 0. Z. te Hans- weerd en G. K. te Wissekerke, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.het tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens zonder geleide laten loopen van een hond op de openbare sti-aat te GoesI. R. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijP. R. te Heinkenszand, M. L., J. De V., A. V., j. W., L. W., H. De V., J. v. S., allen te Borsele, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.het laten loopen van niet- uitvliegend pluimgedierte op eens anders bezaaiden grondA. P. te Schore, tot 1 b. s. 1 d. h. het op een openbaren weg laten staan van trek dieren zonder de noodige voorzorg tot het voorkomen van schade te hebben genomenM. O. te Goes, tot ƒ2 b. s. 2 d. h.het als vervanger van een ver- kooper van sterkedrank in de uitoefening van zijn beroep toedienen van sterkedrank aan een kind be neden 16 jaar: J. A. M. te Goes, totƒ5 b. s. 3d. k. Allen tevens in de kosten. Arrondissements-KechtbanJc te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld F. V. H. 21 j. en W. S. 19 j., beiden te Goes, wegen$ mishande ling, ieder tot 7 dagen gev.straf; M. d. K. 21 j. te 's-Gravenpolder en C. H. 21 j. te Hoedekenskerke, wegens mishandeling ieder tot 3 of 3 dagen M. J. S. 18 j. te Goes wegens mishandeling tot 7 dagen ge vangenisstraf; G. R., vrouw van A. P., 26 j. te Wemeldinge, wegens mishandeling tot 1 of 1 dag. M. R. 39 j., vrouw F. S. te Wemeldinge, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstrafJ. B. 51 j. te Driewegen, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstraf; A. F. D. 22 j., vrouw van P. H. te Ierseke, wegens diefstal tot 3 maanden gevan genisstraf I. J. P. 27 j. te Ierseke, wegens oplichting tot 2 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werdenJ. d. J. 52 j. en A. M. 60 j., vrouw van J. d. J.^ beiden te Baaisdorp, beklaagd van strooperijA. P. 31 j. te Ierseke, beklaagd van oplichting. Ontslagen van rechtsvervolging D. L. 10 j. te Hoedekenskerke, beklaagd van diefstal. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij de huisvrouw van G. uit Goes wegens dief stal werd veroordeeld. Gemengde Berichten. De aandacht wordt gevestigd op een persoon, ongeveer 30 jaren, middelmatig lang, slank, met donker haar en dito kneveltje, gekleed met donkere pelerine-jas en hoogen hoeddraagt vermoedelijk bij zich een étui aan riem, in welk étui een tooneel- kijker is met zilver gemonteerd en ingelegd met paarlemoer. Bedoelde persoon logeerde te Amster dam onder den naam van Comte Seillière, attaché d'Ambassade, Paris, vertrok zonder zijne rekening te betalen en liet zich op waardelooze papieren 125 ter leen geven, een en ander op 6 en 7 Nov. jl. Door hem zijn bedriegelijk verkregen1 gouden armband met horloge, witte wijzerplaat omzet met kleine diamanten, de armband van matgouden schakels met diamanten bezet1 gouden broche in den vorm van een halvemaan met 17 kleine afloopende bril- lanten1 gouden dasspeld met een peervormige paarl1 gouden dasspeld met een brillant1 gouden ringtwee gouden strepen met diamantjes bezet met een opaal en een brillant in schuine richting 1 gouden ring met ovaal van kleine brillanten 1 gouden beursjematgouden schakeltjes met drie pampeltjes en gouden beugel met twee knopjes; 1 gouden ring met een saffier omzet met kleine bril lanten. De Commissaris van Politie in de 2e sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. Kruiningeit. Door den Rijks-veldwachter Male- paard en den politie-agent Van den Boogaart te Hansweerd is proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier W. aldaar, wegens het ingebruik hebben van 5 ongeijkte koperen gewichten. De gewichten zijn in beslag genomen. Tevens is beslag gelegd op een van het afkeurings- merk voorzienen halven liter van J. v. d. K. te Hansweerd. Tijdens het woeden van den storm is Woensdag avond een hevige brand uitgebroken in een boeren- huizinge te Heerenveen. De vlammen door den stormwind aangewakkerdgrepen met zulk eene snelheid om zich henen, dat de bewoners zich slechts met moeite konden redden, en niet alleen de geheele inboedel, doch ook 8 koeien en een varken verbrand zijn. Gelukkig was de wind, die bij het uitbreken van den brand bijna westelijk was, naar het zuiden teruggeloopen, waardoor een dreigend gevaar voor de gemeente werd afgewend. De brand heeft dengeheelen nacht voortgewoed. Eerst tegen 5 uur in den morgen waren de vlam men in zooverre bedwongen, dat de spuiten konden inrukken, doch nog uren daarna smeulde het vuur voort en sloegen van tijd tot tijd de vlammen nog uit het lialf verkoolde hooi. De geheele boerenwo ning, met twee aangrenzende huisjes, zijn tot den grond toe afgebrand. Naar men zegt waren het huis en het vee verzekerd, doch de inboedel niet. De oorzaak van den brand wordt aldus opgegeven. Door den feilen wind was in het rieten dak een gat ge maakt. De bewoner begaf zich met licht naar den zolder om een onderzoek in te stellen en schijnt met dat licht te dicht bij het riet gekomen te zijn. Een wonder is het, dat geen verdere onheilen plaats hadden. Heele stukken brandend hooi werden dooi den wind over de plaats gevoerd en op twee punten ontstond dan ook een begin van brand, die echter terstond gebluscht werd. Omtrent den storm van jl. Woensdag, die ook hier aan enkele huizen, o. a. aan het postkantoor, schade aan pannen toebracht en het noodzakelijk maakte de toegangen tot de ruïne der afgebrande meelfabriek af te zetten, kan nog het volgende ge meld worden Te Waarde is het huisje van de weegbrug om gewaaid, gelukkig bevond niemand zich erin. In de fraaie ijpenlaan te Wilhelminadorp braken twee zware boomen half in den stam af en vielen rake lings langs en tusschen de huizen, terwijl zware doode takken door den feilen wind uit de boomen over de straat, tegen en zelfs over de huizen geslingerd werden. Aan de gebouwen werd weinig schade toe gebracht. In de Maire-polder werd op een hof stede, toebehoorende aan de heeren Claeys, een stee- nen schuur grootendeels vernield. Te Heinkens zand werden verscheidene boomen ontworteld, en andere werden halfstams tegen den grond geworpen. Schade werd toegebracht aan schoorsteenen en daken, terwijl op een dijk een kar met man en paard tegen den grond geworpen werd. De kar was geladen met aardewerk, waarvan natuurlijk niet veel heel bleef. Te Borsele werden van het nieuwe kustlicht twee ruiten verbrijzeldeenige boomen waaiden omver of verloren groote takken en van eenige huizen waaiden dakpannen naar beneden. Te Gorinchem zijn twee kermiswagens die tot woningen dienden omge worpen. In het eene voertuig werd een zuigeling, eenige weken oud, onder het beddegoed bedolven en levenloos daaronder uitgehaald. In den anderen wagen stond eene brandende kachel, waardoor brand ver oorzaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Te Utrecht werd een werkman aan de beenzwartfa- briek bniten de Weerd door een omgewaaide ladder op het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. In Den Haag is een gedeelte van de kroon van den St. Jacobstoren afgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder nadeel aan te richten. Te Rot terdam werd aan het Oostvestplein eene groote spie gelruit verbrijzeld. Een heer aldaar werd in den Goudschèn Singel geslingerd, doch door de omstan ders gered. De houten heining op het terrein dei- remise van de Rotterdamsche tram op den Oostzee dijk waaide omver waardoor eene dame van Kralin gen, die daar passeerde, getroffen en ernstig gekwetst werd. Een ander kreeg een ernstige wond aan het hoofd, doordien hij door een dakpan werd getroffen. Van het Hotel Deutschmann" te Scheveningen is de houten kap op het dak afgewaaid en eenige meters voortgeslingerd. Nabij Delft viel een te legraafpaal op en tusschen de waggons van een trein. De passagiers van sommige waggons, die in de te legraafdraden verward zaten, moesten overstappen. Een reiziger, die het hoofd buiten den wagen stak, werd door een telegraafdraad een oog uitgerukt. Te Leiden is de binnenmuur van het nieuw te bouwen geologisch rijksmuseum ingestoit, tengevolge waarvan de buitenmuren zwak stonden en gevaar opleverden voor de passage. Het gebouw werd dan ook door werklieden en politie afgezet. De tenten van de IJsclub van Kralingen en omstreken zijn omgewaaid en drijven gedeeltelijk in de Kralingsche plassen. De schade wordt op drieduizend gulden begroot. Te Delft werd een heer op de hoogte van de Oude kerk door een grooten steen, die van dat gebouw viel, op het hoofd getrcffen. Zeer ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de bekomen wonden is overleden. Te Zwolle woei onder de avondgodsdienstoefening in de Groote Kerk een glasraam achter het orgel in. Ook over België heeft de storm met ontzettende kracht gewoed. Behalve veel stoffelijke schade en tallooze ontwortelde boomen, zijn te Brussel ook persoonlijke ongelukken te betreuren. Op den Ant- werpschen weg is een meisje door een uithangbord, dat uit de ijzeren haken woei, zoo op het hoofd ge troffen, dat het korten tijd daarna overleed. Een bediende van den graaf van Vlaanderen is door de steenen van een omvallenden schoorsteen zóó gewond, dat voor zijn levensbehoud ernstige vrees bestond. Een schoorsteen viel neer in het glazen dak der Passage du Commerce" en een dienstmeisje dat juist daardoor ging, heeft haar leven waarschijnlijk gered door, in haar angst over het ontzettend leven, met de hand het hoofd vast te houden. Een brok glas is op haar hand gevallen en heeft die geheel door boord en zoo verwond, dat zij waarschijnlijk zal moeten worden afgezethaar hoofd intusschen is nagenoeg ongedeerd gebleven. Nog wordt van per sonen gemeld, die door den wind omgeworpen zijn en zich min of meer ernstig zijn verwond. In het Kanaal hebben onderscheidene visschersvaar- tuigen schipbreuk geleden. Een groot Engelsch schip, de Ben venue", naar Australië bestemd, is bij Sangate gestrand. De kapitein, zijn vrouw en vijf man zijn verdronken. Na bovenmenschelijke inspanning en herhaalde pogingen om reddingbooten in zee te brengen, gelukte het tegen den avond met de redding boot 27 man van het gestrande schip te redden. De geredden waren 14 uren, ten aanzien van dui- zenden op het strand, in het want gebleven. De dienst der pakketbooten op het Kanaal is geschorst, met uitzondering van de stoomboot op Ostende, die zonder passagiers vertrokken is, daar de kapitein weigerde hen mede te nemen. Een schoenmaker te Austern (Saksen) was voor den rechter gedaagd wegens het plaatsen van een annonce, waarin hij bekend maakte, dat hij een onfeilbaar middel bezat tegen eksteroogen. De aan klacht geschiedde op grond van het onbevoegd uit oefenen der heelkunde. Toen de beschuldigde ter terechtzitting verscheen en men hem vroeg naar den aard zijner geneeswijze, vertoonde hij onder alge- meene hilariteit een zak, waarin zich eenige modellen schoenen »voor gevoelige voeten" bevonden. De on schuldigheid van dit middel, als geneeswijze, in aan merking nemende, sprak de rechter hem vrij. Evenals te Dusseldorf zijn thans ook te Solingen en Remscheid bezendingen Amerikaansch spek met trichinen besmet bevonden. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Weinig aanbod. Verhandeld zaaigoed ter grootte van een gulden voor 8. Den Haag. TWEEDE KAMER. Het debat over de Indische begrooting is aangevangen. Den Minister werd lof toegebracht voor zijne openhartigheid en in zijn beleid vertrouwen uitgesproken door de hh. Bool, Pijnacker Hordijk, Van Nunen, Kielstra en Guyot. Algemeen wees men op de noodzakelijkheid van bezuiniging. Van eene enquête verwachtte men weinig tenzij deze geschiede door een specialen commissaris of door den Gouverneur-Generaal met behulp dei- gewestelijke hoofden. Tegen de vestiging eener In dische schuld streed de heer Hordijk. Door den heer Kielstra werd geprotesteerd tegen de kuiperijen tegen den Gouverneur van Atjeh. Hij drong aan op be stendiging der blokkade. De heer Levyssohn Norman betoogde de noodzakelijkheid tot beperking der heere diensten, tot conversie van communaal bezit en tot beteugeling van de overheersching der vreemde oosterlingen. Ingezonden Stukken. Hansweerd, 12 Nov. '91. Mijnheer de Redacteur Toen Zaterdag laatstleden te Hansweerd de oefening met de brandspuit was afgeloopen, werd als naar gewoonte den manschappen 15 cent den persoon voor tijdverlies uitbetaald. Zeker een goede gewoonte, omdat werklieden en arbeiders zoodoende schadeloos worden gesteld voor hun verzuimden tijd. Maar met recht mag men vragen, mijnheer de Redacteur, zou het doel worden bereikt als men nagaat dat die 15 ct. aan de manschappen worden uitgereikt in een tempel aan Bacchus gewijd Zou juist de plaats der vergunning en het gezicht der jeneverflesschen niet voor velen de aanleiding zijn, dat de verdiende belooning onmiddellijk aan Bacchus wordt geofferd Het ligt voor de hand en het is of het den man schappen wordt toeroepenkomt .in de herberg bij B., daar krijgt ge 15 ct., dan kunt ge drie borrels koopen. Zie, mijnheer de Redacteur, daar men op boven staande wijze het doel der drankwet geheel uit het oog verliest, Was bet wenscbelijk dat voor bet uit betalen van die gelden een meer geschikte plaats werd aangewezen. Uw getrouwe lezer X. We schrijven den leden der Hansweerdsche brand weer genoeg zelfbeheersching toe om te vertrouwen, dat het bezwaar door X hierboven geopperd niet groot is. Niettemin erkennen we met hem, dat, om de door hem aangevoerde redenen, het uitreiken der gelden in een koffiehuis of herberg geene aanbeveling verdient. Red. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. De bakkerij van dhr. P. Zuid weg, die hier ten overstaan van den notaris J. De Vos te Middelburg werd verkocht, is gegund aan dhr. A. De Jager alhier voor de som van ƒ4552 en 12 1/2 pet. onkosten. - Met goedkeuring van Z. E. den Minister van Justitie is na gehouden aanbesteding de levering gegund der benoodigdheden voor het onderhoud dei- gevangenen in de strafgevangenis te Goes, te leveren gedurende het jaar 1892 behalve brood en gort, dat slechts voor de eerste helft '92 werd aanbesteed J* Den Herder roggebrood a f 0,12.50, tarwebrood a 0,15 en wittebrood a 0,18 per kilo; J. Visser Wilhelminadorp aardappelen p. k. 0,05.94J. Bannet rundvleesch a ƒ0,88 B. Janse groene erwten a 0,15, zout a 0,12.40 per kilo, bierazijn per liter a 0,06, patentolie p. k. a ƒ0,40, groene zeep a 0,29 en soda f 0,05 per k., ligstroo p. 500 k. a 16, cokes p. 100 k. a 1,75C. Duvekot gort a f 0,12.70, peper a f 0,70, waskaarsen a 0,74, witte zeep a f 0,49, koffieboonen a 1,26, cichorei a 0,19 alles per kilo en takkebossen p. stuk a 0,12, bezems 16 maal 4 p. dozijn a 7,50 en boenders a 0,26, zand per heet. a f 0,88P. Schrijver groen! en p. k. a 0,12N. J. Hendrikse zoetemelk per liter a 0,07.50 C. Fuijkschot New castle kolen p. 100. k. a 1,55 firma wed. v. d. Reit Rukrkolen p. 100 k. a f 1,10, korte turf a 0,70 en lange turf a 1,10 per 100 stuks. Burgerlijke Stand Goes van 11 tot 13 Nov. 1891. Ondertrouwd: 12, Cornells Nieuwersteeg, 22 j., jm., te Middelburg en Pieternella Jacoba Van der Straate, 22 j., jd., te Goes. Liefdadigheid. De Directie der Z.-B. Dorcas geeft weder om aan belangstellenden te kennen, dat heden hare jaarlijksche bedeeling heeft plaatsgehad en zij een honderd gezinnen van de meest benoodigde kleedingstukken heelt kunnen voorzien. De Directie betuigt ook namens de bedeelden daarvoor haren dank aan de contribueerende leden, zoo binnen als buiten deze gemeente, en veroorlooft zich steeds hare bloeiende inrichting bij de liefdadige gevers voortdurend aan te bevelen. Namens de Directie, W. A. DE JONGH, Presidente. H. C. POMPE VAN MEERDERVOORT—Verschoor, Thésauriere. Goes, 12 November 1891. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. '27 Nov., Middelburg, op diepte honden Ingenieur Goes buitenhavens kanaal en Zuid Bcveland, Opzichter Hansweerd. 18 Dec., Middelburg, driejarig onderhoud Rijks groote wegen, Ingenieur Goes. Marktberichten. KRUININGEN, 11 November 1891. Nienwe Tarwe f 8,25 a 9,75. Rogge f7,50 a 8,Winter- gerst f 5,25 a 5,70, Zomergerst f 4,85 a 5,25, Haver f 3,25 a 4,25, Erwten f8,a 12,25. MIDDELBURG, 12 November 1891. Uit Walcheren was heden van alle artikelen een vrij goede aanvoer mot vrij levendigen kooplust. Jarige Tarwe bracht in puike soort f 10 op. Nieuwe Tarwe zeer verschillend in qual. werd vau f9,50 tot 10 naar deugd betaald. Nieuwe Rogge hield meu op f8.25. Nieuwe Wintergerst niet ter veil, puike soort zou f 6 opgebracht hebben. Dito Zomergerst nog weinig ter markt werd van f 5,25 tot 5,50 gekocht. Nieuwe Bruine Boonen waren in puike soort niet beneden de f 15 te bekomen, mindere dito f 14,50 a 14,75. Voor Nieuwe Witte Boonen met nog al ruimen aanvoer werd begin beurs in puike qualiteit f14 betaald, later kon men tot f 13,75, 13,50 a 13,25 koopen. Nieuwe Paardenboonen nog weinig ter n arkt hield men op f7,50, meer dan f7 a 7,25 werd echter niet geboden. Nieuwe Tuinbooneu niet getoond. Nieuwe Groene Erwten met levendige vraag zijn in goede kooksoort weder f 13,25 a 13.50 betaald, poldersoort tot. f 14,25 gekocht. Jarig Winter-Koolzaad werd op f 11,50 gehtuden. Nieuw Zomer-Koolzaad was in puike soort niet beneden de f 9 te bekomen, voorts f 8,75 a 8,90 naar qualiteit Boter f 1,18 a t,22 per K G. Eieren f5,60 per 100 stuks. JLd-'v-ertentiëri. Dinsdag 17 November hopen wij met onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MARTINA BRANDT haar S5sten geboortedag te her denken. Namens de familie, D. SCHIPPER. Ierseke, 12 November 1891. Heden ontvingen wij de treurige tijding van bet overlijden onzer geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder mejuffr. wed. M. A. v. d. HELL, te Zutfenin den ouderdom van ruim 81 jaren. Namens familie, T. A. v. d. HELL. J. J. v. d. HELL— Oost Lievense» Goes, 13 November 1891.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2