1891. N". 134. Donderdag 12 November. 78ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Suikeraccijns. Het Centrumhet orgaan van dr. Schaepman, acht het verkeerd, dat men, sprekende over afschaffing van accijnzen op eerste levensbehoeften, den accijns op suiker buiten beschouwing laat. Het blad is over tuigd, dat afschaffing van den hoogen suikeraccijns niet alleen voor de arbeidende klasse voordeeliger, doch voor het geheele Nederlandsche volk, voor zijn handel en nijverheid, hoogst nuttig zou zijn. De accijns op zout, zeep, bier, azijn en geslacht is geraamd op 9,925,000de suikeraccijns op 8,500,000. Wil men dus een accijns afschaffen, land en volk een dienst doen, men schaffe den handel, nijverheid en het suikerverbruik zoo drukkenden suikerac- cijns af. Zonderling dat dr. Schaepman verleden voorjaar, toen het wetsontwerp tot vaststelling van nadere bepalingen omtrent den accijns op suiker, waaruit zooveel nadeel is ontstaan voor de suikerbietenteelt, zich in het geheel niet in de discussiën over dat ontwerp heeft gemengdstemde tegen de meeste amendementen, die aan de groote bezwaren voor landbouwers en suikerfabrikanten, uit het wetsont werp voortvloeiende, wilden tegemoetkomen en zijne stem voegde bij hen, die het ontwerp hielpen aan nemen, waardoor ook zeker de prijs van de suiker geen vermindering zou ondergaan. Was hij toen met blindheid geslagen voor de belangen van handel en nijverheid, of is men in de bureaux van Het Cen trum alvast bezig wapens te smeden tegen de libe rale regeering voor het geval deze komt met een ontwerp tot afschaffing van accijnzen op eerste le vensbehoeften Zonderlinge tegenstelling. De antirevolutionaire pers de kleine niet het minst is er voortdurend op uit de sociaal-demo cratie uit te spelen tegen de liberalen en stelt om haren lezers nu eens duidelijk te bewijzen hoe gevaarlijk het liberalisme is*5— de sociaal-democratie als de vrucht van het liberalisme voor. Eene zonderlinge tegenstelling met deze bewering vormt het feit, dat hoe langer hoe meer uit de anti revolutionaire kringen mannen opstaan, die blijken geven lang niet afkeerig te zijn van de sociaal democratische beginselen. De Friesche Christen-socialist S. Van Veen gaat steeds voort met zijne voordrachten naar aanleiding van bijbelteksten. Bij advertentie worden vooral de anti-revolutionairen uitgenoodigd zijne rede te komen hooren. De heer P. Van Vliet Jr., de bekende candidaat voor de Tweede Kamer van anti-revolutionaire zijde, is in de vorige week op verschillende plaatsen in openbare vergaderingen van Patrimonium" als spreker opgetreden. Over de vergadering te Delft schreef het anti revolutionaire blad De Delvenaar het volgende: «Wij kunnen niet zeggen, dat «Patrimonium" gelukkig was in de keuze van den spreker voor dezen avond. Hoe Christelijk getint de rede van den heer Van Vliet ook was, bij meer dan éene passage kwam het socialisme door de reten gluren. Geen wonder dan ook, dat de volbloed socialist Helsdingen van Rotterdam, die met den spreker in debat trad, «Patrimonium" geluk wenschte met den spreker van hedenavond, er alleen maar op tegen hebbende, dat de heer Van Vliet niet radi caal genoeg was en nog een weinig te godsdienstig. Het was voor hem evenwel genoeg, dat spreker de verklaring had afgelegd, dat deze aarde gemeen schappelijk eigendom is. Blijkbaar voelde ook de president, dat het hier en daar in Van Vliet's rede hokte, en op diens vraag om eene nadere verklaring van 's mans gevoelen over het gemeen schappelijk recht op het bezit van deze aarde, was het antwoord zeer vaag, eindigende in de open hartige bekentenis, dat hij hierin op hetzelfde stand punt stond met Helsdingen en zijne partijgenooten. «Wij hopen zeer", zoo eindigt De Delvenaar «dat «Patrimonium" ons niet meer zulk een onver- kwikkelijken avond zal bereiden Eindelijk bevatte de N. 11. Ct. gisteren het vol- bericht uit St. Anna-Parochie «Sedert de heer P. Van Vliet jr., lid van het hoofdbestuur van «Patrimonium", in de districten Franeker en Schoterland optrad als candidaat voor de Tweede Kamer en hij, ondanks zijn optreden als democratisch-anti-revolutionair vooral gesteund werd door den invloedrijken doleerenden predikant dr. L. Wagenaar te Leeuwarden, schijnen ook sommige afdeelingen van «Patrimonium" een meer democratischen en zelfs socialistisehen weg in te slaan. De afdeeling Berlikum toch heeft vóór eeni- gen tijd het besluit genomen, de vereeniging «Broe dertrouw" te St. Jacobi-Parochie, eene afdeeling van den Soc. dem. Bond, te steunen. Thans is van de afdeeling alhier bij het hoofd bestuur het volgende voorstel ingekomenj «Patrimonium" spreke zijne meening uit, hoe de afdeelingsbesturen te handelen hebben, wanneer zij bij werkstaking of anderszins door vereenigingen als «Broedertrouw" en de «Friesche Volkspartij" tot steun worden aangezocht". Ons dunkt, commentaar is overbodig Dr. Kuyper aan het woord. Maandagavond is het Christelijk sociaal congres met een rede van dr. Kuyper geopend. Daaraan ont- leenen we o. a. deze belangrijke verklaringen «Uit de Fransche revolutie is nog een derde iets, ditmaal bij reactie, geboren. Spr. bedoelt de sociale quaestie. Wie daarvan spreekt, bedoelt daarmee in den algemeen en zin, dat er ernstige twijfel is gerezen aan de deugdelijkheid van het maatschappelijk gebouw, waarin we wonen. Zoo ge, zegt spr., echter nog een menschelijk hart in den boezem voelt kloppen, en zoo ooit het ideaal van ons heilig Evangelie u verrukt heeft, moet ook in u elke betere aspiratie vloeken tegen den actueelen toestand. «Zoo behoeft het niet te blijven, het kan beter worden, en, gaat spr. voort, die beterschap ligt on getwijfeld ik deins voor het woord niet terug op den socialistisehen weg, mits ge onder socialis tisch maar niet verstaat, het programma der so ciaal-democratie. »Het hedendaagsche socialisme dankt zijn oor sprong niet aan de verwarde utopieën van dwepers of is geboren uit het brein van hongerlijdende heethoofden. Spr. noemt Mario, Rodbertus, Karl Marx, Lasalle, Henry George, Schaeffle om aan te toonen, dat wanneer men van socialisme spreekt, men dit niet doet van iets dat thuis hoort bij Jan Rap en zijn maat. Struisvogelpolitiek baat hier niet en er steekt geen kracht in of men al schimpt op Recht voor AllenDomela Kieuwenhuis maat schappelijk dood verklaart, en den dommen hoop laat zingen van al de «sosjalen in een harington." Het socialisme zit in de lucht." «De strijd over het eigendomsrecht en tegen het kapitalisme acht spr. te zijn een uitvloeisel van het sociale beginsel, neergelegd in het gemeen schapsgevoel en het gemeenschapsrecht." «Absolute gemeenschap is allerwege in de H. Schrift buitengesloten, maar buitengesloten is even stellig elke inbeelding van een eigendoms recht, krachtens hetwelk men absoluut en alsof men er God over was, zonder rekening te houden met andere nooden, over zijn goed kan beschikken. Het vraagstuk van den bodem beantwoordt spr. op gelijke wijze. In de wetgeving voor Israël vindt men voor het landbezit dan ook wel ter dege een geheel afzonderlijke regeling. De vruchtbare akker is door God aan heel het volk gegeven, opdat alle stam in Israël er op wonen en er van leven zouen elke agrarische regeling, die met deze stellige ordinantie niet rekent, verderft «land en luijden." Hieruit ziet men, dat dr. Kuyper thans komt op het standpunt, waarop vooruitstrevende liberalen, als Goeman Borgesius, Kerdijk, Heldt enz., reeds sedert jaren staan. Zij hebben maar steeds be streden door dr. K. en zijne volgelingen reeds voor langen tijd precies hetzelfde verkondigd. We hopen, dat «land en luijden" het betoog van dr. Kuyper nu niet als iets geheel nieuws zullen be schouwen, maar veeleer tot de erkentenis zullen komen, dat, hadden ze vroeger meer steun verleend aan de vooruit strevende liberalen, Nederland op het punt van het sociale vraagstuk heel_ wat stappen verder zou zijn. Het zal ons intusschen verwonderen wat de droite der antirevolutionairen (de Mackay's, Van Dedem's, Huber, De Geer e. a.) van deze rede zullen zeggen. De conclusiën in de sectiën, met overgroote meer derheid door de algemeene vergadering aangenomen, geven, dunkt ons, nog weinig uitzicht, dat in de richting, door dr. K. hierboven aangegeven, in anti revolutionaire klingen zal worden voortgearbeid. En wat zal het oordeel der katholieken zijn GOES, 11 November 1891. Door de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd gisteravond eene algemeene vergadering gehouden, hoofdzakelijk naar aanleiding van een verzoek van een ziek lid, die reeds het volle bedrag der uitkeering genoten had, om nog eenige ondersteuning te mogen genieten. Na toelichting door den voorzitter werd dit verzoek met groote meerderheid van stemmen toegestaan. Tevens werden de vier bestuursledenC. Den Boer, J. De Keijzer, J. Van Oosten en D. C. Seller, die met 1 Jan. a. s. aan de beurt van aftreding waren, met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werden nog eenige mededeelingen ge daan betreffende de gezellige bijeenkomst van de leden met hunne huisgenooten, welke zal plaats hebben op 20 December, in »de Prins van Oranje" en waarvan de kosten gedragen worden door de reservekas. In de vorige vergadering, waarin reeds tot het houden van deze bijeenkomst besloten is, werd mede- J gedeeld dat deze kas eene som vertegenwoordigde 1 van 117,11, terwijl de kas voor uitkeering bij ziekte eene waarde bezat van 762,15. Over het I derde kwartaal van dit jaar was voor laatstgenoemd doel uitgegeven 49, verdeeld over acht personen. Door toetreding gedurende dat tijdsverloop van zes nieuwe leden, was het getal daarvan gestegen tot 98. I Bij Kon. besluit van 31 October 1891 no. 32 is[ aan M. R u s t e r te Borsele, wegens lichaams gebreken ontstaan in den dienst van milicien der lichting van het loopende jaar, eene gratificatie ver leend van 30. Bath. Bij de ambulante recherche te water is benoemd tot kommies 4 kl. C. Dronkers en als zoodanig (tijdelijk) H. Dronkers, wonende alhier. 's-lleer Arendskerke. Door den Gemeente raad alhier is tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer F. De Ruiter, in plaats van wijlen dhr. Jan Vermet. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het koofdkiesdistrict Gouda heeft, naar men aan het Goudsche Dbl. mededeelt, tot candidaat gesteld prof. D. P. D. Fabius van Amsterdam. - Na een zeer korte ongesteldheid overleed Maandagnacht te Gorinchem onverwachts de heer mr. H. J. D ij k m e e s t e r, lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Tiel. Zaterdag had de overledene nog deelgenomen aan de vergadering der «Liberale Unie", wier penning meester hij was. De heer Dijkmeester was een zeer verdienstelijk lid der Kamer. Zijne uitgebreide en degelijke ken nis van practische onderwerpen werd door zijne medeleden hoog gewaardeerd. Eene politieke karakterschets geeft Th. in de Limburger Koerieronder den titel «Een veilige Leider", van den afgevaardige Leopold Haff- m a n s. Wij ontleenen daaraan de volgende regelen, waarin de schrijver zijne biographie samenvat. «Vroeger volijverig militarist, die voor de verde diging van 't vaderland met eere wilde vallen later even vurig anti-militarist, die spot met het vallen met eere. Vroeger vuur en vlam tegen alle staatsscholen later de pleitbezorger dier scholen in Limburg en Noord-Brabant. Vroeger een der ijverigste voorstanders van 't monsterverbond later een der hardnekkigste tegen standers. Vroeger juichend over den val der liberale heer schappij later blij als een engel dat die liberale heerschappij weer hersteld is. Vroeger de oprichting van een Katholiek Centrum als zonder nut beschouwend later een der geest- driftigsle leden van datzelfde Centrum. Als onze Limburgsche kiezers zoo'n leider volgen moesten, dan hadden zij geen andere bezigheid meer, dan gedurig hun politieke kleederen te verwisselen." Naar men verneemt, zal den 24en dezer te 's-Gravenhage eene bespreking plaats hebben tus- schen de heeren Haffmans c. s. en de heeren De i Bruyn c. s. over eene wijziging van de «leidende I beginselen" der Centrumclub. (Centrum.) In de «kroniek" van het jongste nommer der Stemmen voor Waarheid en Vrede wijdt dr. Bronsveld een beschouwing aan het Christelijk-sociaal congres, die, gelijk zich liet verwachten, tot weinig gunstige uitkomsten leidt. Dr. B. ziet in dit congres weer een middel voor dr. Kuyper om zich staande te houden en zoo mogelijk reclame te maken voor zijne revolutionaire plannen. Oorspronkelijk is het op touw gezet om «Patrimonium", dat uit den band dreigde te springen, te paaien. De mannen moesten zich stil houden want dr. Kuyper zou hun een congres geven. Het blijkt dan ook volgens dr. B., dat verreweg de meerderheid der rapporteurs over de verschillende vraagpunten tot de doleerenden en Christelijk-ge- reformeerden behooren, of tot de mannen, wier po litiek leven in de handen is van den voorzitter. Onder «Een krans voor Willem III" bevat de Zuid-Afrikaan van Kaapstad het volgende Op den 23n November aanstaande herdenkt het Nederlandsche volk het overlijden van Koning Willem III. Yan uit de Transvaal, Vrijstaat, Natal en onze Kolonie hebben een aanzienlijk getal Nederlanders, en ook afstammelingen van Nederlanders, een sub scriptie bijeengebracht met het doel om een krans van immortellen te .doen vervaardigen, van een be hoorlijk adres vergezeld aan H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes, met het verzoek dien krans op het graf van wijlen Z. M. den Koning te doen plaatsen, als blijk van gehechtheid aan en eerbied voor het Huis van Oranje. Deze krans is door een dame alhier zeer smaakvol vervaardigd en heeft in het midden een Konings kroon aan den krans zal een Oranjestrik bevestigd worden, die voor het doel in Den Haag gefabriceerd is. Op den strik is geborduurd«Yan de treurende onderdanen van wijlen Z. M. Willem ni en de afstammelingen van Nederlanders in Zuid-Afrika. 23 November 1890". Volgens de Haagsche Ct. zal de p o s t w e t niet met 1 December in werking treden, tengevolge der bemoeiingen door de Weener conferentie ver oorzaakt. In verband met de nieuwjaarsdrukten zal nu hoogstwaarschijnlijk eerst den 15on Januari de nieuwe wet worden ingevoerd. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct seinde Maandag aan dat blad «De beurs was heden e8n weinig rustig. De Zon dag heeft aan de bedreigde firma's gelegenheid ge geven naar hulp om te zien. Ofschoon heden de dwaaste geruchten rondliepen over nieuwe zelfmoor den en rampen, werd er niets daarvan bevestigd en ging de terugbetaling bij de onderscheidene kleinere kantoren geregeld haar gang. Intusschen bestaat er vrees dat de crisis nog niet voorbij is. Sigmund Sommerfeld is mede aan zijne wonden gestorven. Vooral aan hem wordt de schuld gegeven van de onzinnigste verteringen. De Vossische Zeitung jammert in een hoofdartikel over de misdadige weelde, welke in de laatste jaren in sommige kringen hier heerschte. Geld was de maatstaf voor alle dingen geworden. Wie zich met een bescheiden inkomen behelpen moest, werd met minachting aangezien, al was hij ook nog zoo beschaafd en zijne maatschappelijke betrekking nog zoo achtenswaardig. Men mag hopen, dat het nu losgebarsten onweder ten minste voor eenigen tijd de lucht zal zuiveren". De heer Daum deelt in het Bat. Nieuwsblad dd. 8 October mede, dat bij den minister van Ko loniën Keuchenius het plan bestaan heeft den G e- neraal Van der He ij den nog eens naar Atjeh te zenden. Aanvankelijk moet de generaal geweigerd hebben, doch na een overleg met den Resident Sol, kwam hij op zijn weigering terug. Zooals men weet, waren V. d. Heijden en Sol te zamen in Atjeh en ontstond er daarna door een misverstand eenige verkoeling tusschen hen. Dat werd sinds uit den weg geruimd en V. d. Heijden wenschte nu weder Sol naast zich te hebben. Door den val van Keuchenius viel het plan in duigen. De heer Daum vindt dit te betreuren. Al had, meent hij, de Minister Keuchenius voor dit plan niet de juiste grondslagen vastgesteld, dan zou nog de persoonlijkheid van den generaal V. d. Heijden, gesteund door de bekwaamheid en plaatselijke be kendheid van den heer Sol, er in geslaagd zijn aan de zaken te Atjeh die vaste richting te geven, welke voortaan de Regeering had te volgen, waar door zij onafhankelijk werd gesteld van de inzichten der opvolgende Gouverneurs, terwijl de Atjeh-quaestie zelf langs dien weg tot bevredigende oplossing had kunnen geraken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER In de zitting van gisteren is ingekomen het be richt van het overlijden van den heer Dijckmeester en dat de heer Oppedijk vooreerst de zittingen niet zal bijwonen. De heer Land is beëedigd. Ingekomen is een ontwerp tot instelling van een ridderorde Oranje-Nassau. Vrijdag is de Indische begrooting aan de orde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Borsele en te Wilhelminadorp de heer J. M. Jalink, candidaat bij het Prov. Kerkbestuur van Utrecht, te 's-Hage. 's-IIeer Abtskerke. Laatstleden Zondagna middag nam onze naar Baambrugge vertrekkende leeraar, ds. B. M. Mantz, afscheid van onze gemeente. Hij sprak een hartelijk woord naar aanleiding van Matth. 2820. De kerk was te klein voor de op- van hier en elders.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1