verklaard, zoodra de bezwaren en wensehen schrifte lijk zullen zijn ingediend, de zaak onverwijld te zullen onderzoeken en zooveel in zijn vermogen is, maatregelen te zullen nemen tot bescherming van personen en goederen. Aan een particulier schrijven uit Indië ont leent de Br. Ct. het volgende In Peli (Oostkust van Sumatra) is het hoog ernstig gesteld door de mislukking der tabaks cultuur. Op de onderscheiden ondernemingen zullen eerst daags niet minder dan 350 employe's ontslagen worden, terwijl duizenden inlanders en Ohineezen zonder werk zullen geraken en er zelfs geen geld zal zijn om het gecontracteerde loon te betalen. Men spreekt o. a., dat het deficit der Deli-Maat- sehappij ongeveer 40 millioen gulden bedraagt. Voor de ondernemingen, die genoeg werkkapitaal hebben of kunnen verkrijgen om de crisis te door staan, zal er nog wel doorkomen zijn, ofschoon de aandeelhouders diep in den zak zullen moeten tasten, en, zeker de eerste jaren, zich zullen tevreden moe ten stellen met een gering of zelfs geen dividend vele ondernemingen zullen den slag nimmer te bo ven komen. Gemengde Berichten. In een der bladen lezen wij, dat jl. Donderdag te Kamerik geveild en verkocht is de rente- nier «woning, sectie C nos. 602 en 603 aldaar. Wat wordt onder eene rentenierswoning verstaan lfansweerd. Gedurende de maand October zijn aan het telegraafkantoor alhier behandeld de na volgende telegrammen: verzonden 492, ontvangen 287, opgenomen en verder geseind 91, samen 870. Aan het telefoonkantoor werden verzonden 53, ontvangen 41, samen 94 berichten. Te Breda is de levering van het vleesch voor de militairen aangenomen voor 58 cents per kilo. Een huisvader aldaar klaagt, dat particulieren het dubbele betalen, terwijl toch het vleesch, voor de militairen bestemd, van uitstekende qualiteit is. 't Is heusch niet alleen in Breda, dat door parti culieren over hooge vleesehprijzen wordt geklaagd Te Bergen-op-Zoom gaf bij gelegenheid van de najaarskermis de goochelaar B. een voorstelling in de Groote Sociëteit en gebruikte daarbij o. a. een rijksdaalder, die op een gegeven oogenblik verdwe nen was in den zak van een niets kwaads vermoe denden bezoeker, den heer A. Deze verwijderde zich na eenigen tijd en droeg onbewust het muntstuk in den zak. Toen de goochelaar dit bemerkt had en hij de rijksdaalder weder te voorschijn moest bren gen, vertelde hij, dat deze zich bevond in den zak van den heer A., die naar huis was gegaan en noo- digde eenige bezoekers uit, zich daarvan te gaan overtuigen. Dit geschiedde. De heer A. wilde juist in bed stappen, toen de afgevaardigden aanschelden en niet weinig keek A. op zijn neus, toen hij beschuldigd werd een rijksdaalder te hebben medegenomen. Hij stond op het punt om woedend te worden, toen de zaak als een grap opgehelderd werd. Bij onderzoek van den jaszak bleek werkelijk, dat het achterwiel zich daarin bevond. Dat de goochelaar veel pleizier had van de aardig heid behoeft niet te worden Vrijdag werden de maréchaussees te Weert naar het gehucht Zwarthroek ontboden. Ter plaatse komende vonden zij een persoon aan een boom ge bonden en bleek het dat hij een Rus van geboorte was, zonder geld of papieren. Daar hij aan eenige boeren uit dat gehucht verdacht voorkwam, hadden zij hem tot de komst der maréchaussees aan een boom gebonden. Hij is over de grenzen gebracht. Wij vernemen zegt het Maandblad van de »Vereeniging tegen de Kwakzalverij", dat tot nu toe reeds 40000, zegge veertigduizend kistjes met Sequah's middelen zijn ingevoerd. Wij hebben eenige kistjes gezien en kennen natuurlijk de grootte der fleschjes. Naar onze gissing gaan er zeker wel 300 a 400 fleschjes in éen kistje. Aangenomen echter dat er maar 100 fleschjes in zijn, en aangenomen dat de Sequah-Company maar 1 per fleschje ont vangt feitelijk is het minstens 1,25 dan vertegenwoordigt de invoer tot nu toe een waarde van vier millioen gulden, altijd volgens dat Maanblad. Een varkenskoopman betaalde dezer dagen te Nieuw-Buinen het tolgeld, ten bedrage van 5 cent, met een varkentje.Hij wilde er niet voor in den zak tasten en wierp den tolgaarder daarom maar een viervoeter toe. Zoo wordt er tegenwoordig met de varkens omgesprongen. Bij een bekenden grossier, te Amsterdam, kwam dezer dagen een deftig, bejaard heer, die zich als baron Van N. bekend maakte en een bestelling deed, die moest opgezonden worden aan een familielid van denzelfden naam in Duitschland. De bestelling werd gaarne aangenomen en met de noodige zorg uitge voerd doch toen men om betaling kwam, kon men geen geld krijgen. Zelfs een deurwaarder, wien men het zaakje in handen gaf, moest het opgeven, daar hij weldra tot de ontdekking kwam, dat verscheiden lieden op dezelfde wijze waren beetgenomen en nu, hoewel te vergeefs, »de deur plat liepen." Ook de commissaris van politie, die van het geval in kennis werd gesteld, verzekerde er weinig aan te kunnen doen, daar het niet als bedriegelijke oplich ting vervolgd kon worden, wijl de opgegeven naam toch de zijne was, en de goederen eenvoudig gekocht, hoewel niet betaald waren. De bewuste kooper werd evenwel aan het commissariaat ontboden, waar hij lang niet verlegen was en brutaalweg beweerde, niet op de week of bepaalden tijd gekocht te hebben, en dus zou betalen als het hem goed dacht en gelegen kwam. Men moest hem ongehinderd weer laten ver trekken I Deze week ging de landbouwer Jasink, uit Haaksbergen, met eenige boerenjongens ter jacht. Na eenigen tijd gejaagd te hebben, schoot Jasink met een tweeloops jachtgeweer een haas, en ging dien zoeken. Hij legde het geweer zoolang neer, maar plotseling ging het andere schot af en trof een der kloppers in de rechterknie en in den buik. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen de toestand van den gewonde is naar omstandig heden bevredigend. De maréck&ussées uit Neede hebben een onderzoek ingesteld. Hoe de spraakmakende gemeente vreemde woorden verhollandiseert. Bij een oploopje te Rotterdam vroeg iemand wat er aan de hand was. »0 meheer, der heit er een zijn been gebroken, en nou wordt ie mit het brandkarretje rader-brancardnaar het Gasthuis gebracht. (De Katli. School Eene treurige ontmoeting heeft de veehouder H. V. uit Loosdrecht gehad. Met paard en wagen op reis zijnde, zag hij in een boschje nabij De Bilt iemand liggen. Meenende dat die persoon sliep, wilde hij hem, met het oog op de koude, wekken. Toen hij naderbij kwam, bemerkte hij, tot zijnen gvooten schrik, dat de bewuste persoon, een officier uit Utrecht, was overleden. Het lijk werd geschouwd en naar De Bilt overgebracht. Twee jongens, van elf en twaalf jaren, die onlangs bij Eastbourne in Engeland poogden een sneltrein te laten ontsporen, werden veroordeeld om elk acht rottingslagen te ontvangen. De advocaat, hun als verdediger toegevoegd, had den rechter ver zocht tot straf lichaamskastijding te bevelen. De Japansche legatie heeft mededeeling gedaan van het volgende door haar ontvangen telegram Den 28en October zijn de districten Aichi en Gisu door eene aardbeving geteisterd. Het aantal dooden wordt geschat op 6500 en de gekwetsten op 9000 personen. Verwoest zijn naar schatting 75,000 wo ningen, beschadigd 1200. De Jewish Chronicle meldt, dat baron Hirsch voornemens is een internationaal congres van joden hijeen te roepen, bestaande uit gemachtigden van de voornaamste joodsche gemeenten in de geheele wereld, ten einde over het overbrengen van Russische joden naar andere landen te handelen. Londen zou waar schijnlijk de zetel zijn van het congres. De Daily News meldt uit Odessa, dat wegens den hongersnood door de overheid de rantsoenen der gevangenen beperkt zijn, waardoor groote bezuini ging verkregen wordt. Carmen Sylva, de koningin van Rumenië, ging Zaterdagmiddag, naar aan het Berliner Tageblatt uit Pallanza wordt geschreven, na een verblijf van bijna drie weken voor het eerst uit. Hoewel zij geheel grijs is geworden, zag zij er toch nog goed uitzij zat rechtop en sprak gedurende den wandeltocht, die bijna twee uren duurde, zeer opgewekt met haar, gevolg. Reuters agentschap meldt, dat in de Russische provincie Tamboff een hooggeplaatst ambtenaar be kend maakte dat vier schepen, die voor kondei d- duizend roebel aan graan voor de van honger ster vende boeren aan boord hadden, schipbreuk hadden geleden. Niet het minste onderzoek werd ingesteld. Het bedrag der zoogenaamd verloren ladingen werd eenvoudig op de rekening van het provinciaal be stuur afgeschreven. Maar de senator Shamshine een man, wiens ijver en onomkoopbaarheid algemeen be kend zijn, hoorde er van en vroeg naar de bewijzen van het vergaan der vier schepen. Toen bleek, dat de geheele geschiedenis een verzinsel was. Op die wijze had men getracht de verantwoording voor vier ladingen graan te kunnen onduiken. De senator stemde er in toe, geen verder gevolg aan de zaak te geven, op voorwaarde, dat de 100,000 roebels door den hoofdambtenaar, die het bedrog had gepleegd, zouden gestort worden in de provinciale kas met nog een boete van 30,000 roebel, die ten voordeele der slacht offers van den hongersnood zal worden besteed. Hoe de machtige Keizer van het groote Rus sische Rijk moet of meent te moeten reizen, verhaalt ons de te Koningsbergen verschijnende Hartungsche Zeit. Maatregelen, als nooit te voren zijn genomen, waren gelast voor de terugreis van den Ozaar. Van de grenzen tot aan het laatste station waren beide zijden van den spoorweg dicht, meestal echter op een afstand van ongeveer 10 meter, met soldaten bezet, die grootendeels uit zeer verwijderde regimenten waren gekozen en hierheen gezonden. Voor de be waking van bruggen en tunnels, overgangen en woudgedeelten waren bovendien nog bijzondere voor zorgen genomen, De dicht bij den spoorweg gelegen dorpen en gehuchten moesten gedurende den nacht verlicht zijn en in de laatste vier-en-twintig uren mocht niemand zonder verlof deze plaatsen betreden of verlaten onbevoegden werden in het geheel niet in de nabijheid der spoorbaan toegelaten, zelfs niet om op eigen grondgebied arbeid te verrichten. Het in den wind slaan van dit hevel sleepte on middellijke arrestatie na zich. Behalve de vaste posten en de telkens heen en weer trekkende pa trouilles, waren hoogere en lagere officieren belast de veiligheidsmaatregelen te inspecteeren, terwijl een aantal geheime politiebeambten mede aanwezig waren. Werkelijk kon hier geen speld onopgemerkt op den grond vallen. De laatste dagen voor de reis waren allen in koortsachtige bezigheid. De bewoners bleven rustig en stil in hunne hutten en menigeen waagde het nauwlijks zijn deur te openen. De dienst op de posten was buitengewoon zwaar. Daar de aflossingen zoo min mogelijk moesten plaats hebben, bleven de schildwachten soms zes a tien uur op post, in regen en wind altijd op dezelfde plaats, zonder eten of drinken en zonder eenig onschuldig middel tot tijdverdrijf. Eerst nadat de trein gepas seerd was en eenige kilometers was verwijderd, werden de posten afgelost en met een verlichthart trokken de soldaten naar de naastbijzijnde kwartieren. In de laatste vijftig jaren heeft Ruslands koren- uitvoer eene groote vlucht genomen. In 1878 was de uitgevoerde hoeveelheid 88,8 millioen II.L., in 1888 133,1 en in 1889 109,2 iniiiioeii. Dépêches uit Athene melden, dat eene Engel- sche stoomboot, geladen met petroleum, bezuiden Negropontes, in brand geraakt is. Negen personen der bemanning, met inbegrip van den kapitein, zijn verdronken. Voor den kantonrechter in het Oosten van Londen stond een zeventigjarig man terecht, beschul digd zijne vrouw te hebben mishandeld. De reden, die tot deze mishandeling aanleiding gaf, bestond slechts hierin, dat de man in zijn slaap werd ge stoord door zijn jongste, 6 maanden jongen lieveling. Beklaagde, die voor de 2e maal was gehuwd, kwam het vaderschap toe over 36 (zegge zes-en-dertig) kinderen. Dertien daarvan schonk hem zijn eerste gade, terwijl hij met 23 overigen door zijn tweede wederhelft werd verblijd. Van het eerste huwelijk zijn nog tien, van het tweede nog twintig in leven. Met het drankmisbruik is het in Engeland nog allertreurigst gesteld. Op een bevolking van 29 millioen inwoners, Wales daaronder gerekend, wer den in het afgeloopen jaar 173,036 personen »in kennelijken staat" gearresteerd. In Britsch Columbia en in Washington weet men op het oogenblik geen raad met al de zalm, die daar wordt gevangen. De rivieren krioelen van deze fijne vischsoort, die daardoor dan ook bijna om niet te krijgen is. Voor 2% cent koopt men een zalm van 10 kilo. In het gouvernement Minsk schoten twee boe ren uit wraak hun landheer en diens vrouw dood. De beide misdadigers hadden eerst een gewezen soldaat 10 roebel geboden, om voor hen den moord te plegende man eischte echter het dubbele. Zij besloten toen maar om zelf hun boos plan ten uit voer te leggen. Beiden bevinden zich in arrest. Tot de merkwaardigheden van Rusland be lmoren 7 meren in het gouvernement Olonetz, die periodiek verdwijnen, om dan later weder te voor schijn te komen. Sommige verdwijnen slechts ge durende den winter, andere voor drie jaar. Gedurende den tijd dat zij droog liggen, wordt er rogge, haver en hooi van geoogst. Het Aardrijkskundig Genoot schap van Moskau zal naar deze natuurwonderen een onderzoek instellen. In een schacht van de Anacondamijn in Mon tana, Amerika, werden een paar dagen geleden 18 mijnwerkers opgehaald, toen de machinerie brak en de bak naar beneden stortte. Zeventien mannen werden gedood en één zwaar verminkt. De dader van den Jack the Rippermoord te Berlijn is nog niet gevonden, maar de justitie heeft ontdekt, dat over den moord reeds gesproken is voor dat die nog gepleegd was. Twee kellnerinnen ver namen van een man van 25 jaren, omstreeks een half uur voordat de moord moet gepleegd zijn, eenige bijzonderheden omtrent de daad, die naderhand bleken overeen te stemmen met de wijze, waarop die is ge pleegd. Ook verhaalde hij, te Londen geweest te zijn en in de buurt van Whitechapel, toen daar een van de beruchte moorden voorkwam. Hij gaf voor baron te zijn en had ook op zijn zakdoek een monogram, met een kroontje er boven geborduurd.* Voorts noemde hij zich een geneeskundige, die de practijk echter niet uitoefende. Hij sprak het Weener dialect. Op lOljarigen leeftijd heeft de professor in de chemie Bonberg, te Kiew, voor een groot audito rium een redevoering van een uur gehouden, die nog van 's professors groote helderheid van geest getuigde en die een storm van bijvalsbetuigingen uit de vele aanwezige studenten deed opgaan. Professor Bonberg is er zelf niets verbaasd over, dat hij zoo oud geworden ishij vindt het een heel gewone zaak en verwacht dan ook, dat hij wijlen zijn Eranschen collega Chevreuil, die 103 jaar oud werd, nog in ouderdom zal overtreffen. De Nederlanderte Chicago verschijnende, meldt, dat op de a. s. wereldtentoonstelling aldaar de firma Van Houten een cacao-paleis zal hebben, dat 100.000 dollars mag kosten. Het zal »door en door nationaal worden, oprijzende in den Holland- schen bouwstijl vau de 15e eeuw. Daarin zal o. a. een school worden geopend, waarin Hollandsche meisjes onderwijs zullen geven in het bereiden van cacao-pudding, soepen enz." De kooplieden van Moskou mogen toch helpen om den nood in Rusland te leenigen. Van over heidswege is hun thans vergunning gegeven tot het vormen eener groote vereeniging tot hulpver- ieening. Het bestuur is reeds gevormd en Groot vorstin Elisabeth Feodorovna is tot beschermvrouw benoemd. Eenige provinciale besturen stellen voor de herbergen in noodlijdende districten te sluiten, om dat honderden boeren het geld, dat zij uit het onder steuningsfonds ontvangen, aan drank opmaken, in plaats van er brood en graan voor te koopen. Laatste en telegraphische berichten. Vlissingeit. Heden had in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin jhr. mr. W. M. De Brauw, de leden van Gedeputeerde Staten mr. N. J. C. Snouck Hurgronje en C. J. J. A. Van Teijlingen en den griffier der Staten mr. E. Fokker, alsmede eenige genoodigden, op de reede van Vlissingen de officiëele proeftocht plaats met het voor den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde aan de Konink lijke Maatschappij »de Schelde" gebouwde rader stoomschip »Zeeuwsck-Vlaanderen". Nadat eerst eeni gen tijd op de mijl was geloopen, werd de reis naar Ter-Neuzen voortgezet, al waarna aankomst den gasten een collation werd aangeboden. Na afloop daarvan werd de terugreis aanvaard en werd op de gemeten mijl gevaren, waarbij een snel heid werd geconstateerd van 12.9 knoop. De gekon- trakteerde snelheid op den proeftocht was 12 knoopen. De Zeeuwsch-Vlaanderen is een zusterschip van de Walcheren, doch eenigszins verschillend in afmetin gen. De lengte tusschen de loodlijnen is 42.90, wijdte 6.10, holte 2.90 en dieppang 1.83 M. Het schip is geheel van staal vervaardigd, met kajuiten voor 1ste en 2de klasse-passagiers, rook- salon, prachtig promenadedek en hutten en logies voor de bemanning. De inrichting der kajuiten is sierlijk en zij worden door stoom verwarmd. Het schip heeft een voorroer en is voorzien van stoomstuurinrichting en stoomankerspil. De stoommachine is van het triple compound oscilleerend systeem en ontwikkelde op den proeftocht 500 I. P. K. bij 51 omwentelingen, hetgeen aan het schip eene snelheid van ongeveer 13 knoopen ver zekert. De stoomketel is van staal, werkt op een stoom druk van 150 lbs. Het schip zoowel als de werktuigen zijn met de uiterste zorg afgewerkt en de Maatschappijde Schelde" mocht dan ook de tevredenheid van het Bestuur van den Provincialen Stoombootdienst verwerven. De boot werd dadelijk na den proeftocht overgenomen. De Provincie Zeeland is hiermede verrijkt met een boot die zeer zeker ten voordeele zal strekken van den dienst op de Wester-Sehelde, terwijl de Maatschappij »de Schelde" een woord van lof niet mag worden onthouden voor het in alle opzichten prachtig werkstuk, waarmede zij opnieuw hare goede reputatie heeft gehandhaafd. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Zeer beleefd verzoek ik een klein plaatsje in uwe courant. Zooals U weet heb ik meermalen een lans gebroken in het belang der verschillende handboog- saciëteiten in Noord- en Zuid-Bevelandnogmaals wil ik in hun belang eene schrede voorwaarts doen op den ingeslagen weg. Tegen Nieuwjaar namelijk wenschte ik een request intedienen, onderteekend door al de bestuursleden der verschillende hand boogsociëteiten in Noord- en Zuid-Beveland, aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen met beleefd verzoek om ten allen tijde bij gelegenheid van een concours, te geven door een der bovengenoemde sociëteiten, voor half geld te mogen reizen, mits men voomen is van een uit- noodigingsbrief en het bewijs van lid naatschap eener erkende handboogsociëteit, met beleefd verzoek dat, indien ons deze gunstige bepaling toegestaan wordt, deze dan geldig moge zijn van primo Januari tot ultimo December 1892. Bestuursleden der verschil lende sociëteiten, welke genegen zijn dit request door hunne handteekeningen te steunen, worden beleefd verzocht zich tot ondergeteekende te wenden vóór 5 December a. s. teneinde het request op te maken en ter teekening bij de verschillende handboogso ciëteiten te doen circuleeren en het daarna te pre senteeren aan de Directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Nog kan ik de verschillende handboogsociëteiten in Noord- en Zuid-Beveland mededeelen dat ik in hun belang uitnoodigingsbrieven heb doen komen van Antbing, (België), gelegen aan de Noordelijke grens van Frankrijk, alwaar eene schieting zal plaats hebben van frs. 50,000, of ongeveer vijf-en-twintig duizend gulden, inleg frs. 50 of ongeveer f 23,50. De hoofdprijs is frs. 10,000 of ongeveer ƒ5000, ver der verschillende prijzen van 4000, 2500,1500, 1000, 900, 800, 700, 600 en 500 francs, enz. en nog een paar honderd prijzen van 50 francs. Ik heb betref fende deze schieting een uitnoodigingsbrief gezonden aan dhr. W. Hartman, »café Hartman" Goes, voor het centrum van Zuid-Bevelandvoor het oostelijk gedeelte zond ik een uitnoodigingsbrief aan het bestuur der handboogsociëteit »de drie Korenbloem- kens" te Kruiningen, voor het westelijk gedeelte aan dhr. A. Van den Bulck te 's Heerenhoekvoor Noord-Beveland heb ik er een gezonden aan het bestuur der handboogschutterij »de Kroonprins" te Kats. Aldaar zijn dus nadere inlichtingen te ver krijgen. Vertrouwende, mijnheer de Redacteur, op beide voorstellen genoegzame deelneming te mogen hebben en thans in het belang der verschillende handboog sociëteiten in Noord- en Zuid-Beveland genoegzaam gehandeld te hebben, en u mijn welgemeenden dank betuigende voor de afgestane plaatsruimte, verblijve hoogachtend de President der Handboogsociëteit »de Vrijheid" te Bergen-op-Zoom, J. M. VAN DE VEN. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 11 Nov. 11 11 11 11 12 12 13 13 13 14 17 18 18 18 18 18 19 20 20 21 25 25 Plaats. Voorwerpen. Informatiè. Waarde, broodbaklierij, Da Vos. Schore, huis eu tuin, Pelle eu Lansen Croin. 's Heerenhoek, 's Heer Ablskerke, Eilewoudsdijk, Kloetiuge, Driewegeu, Gops, 's Heer Arendsk boomen, boomeu, meub. goederen, boomeu, boomen, boomeu, boomen, De ltonde Bresser. Mulock Houwer. V d. Kloes Mulock Houwer. Pilaar. Pilaar. De Ronde Bresser. 2 Dec. 3 's Heer Areudsk., herbergiaveutaris, meubelen enz., De Ronde Bresser. Goes, boomeu, Pilaar. Goes, woonhuis, Mulock Houwer. Ovezaud, boomen, P Overman. Waarde, meubi!ai", De Vos. Nisse, boomeu, P. Overman. Eilewoudsdijk, diversen, Hollmann. *8 Heer Arendskerke, boomen, Pilaar. Krabbeudijke, boomen, Pilaar. Krabbendijke, meubelen en huisraad, Mulock Houwer. '8-Gravenpolder, huis- en land, Pilaar. Kruiningen, boomen, Pilaar Kapellc, vrachtrijdersbedrijt en land, Mulock Houwer. Goes, vendutie. Hollmann. Nieuwdorp, meubilair enz., Prins. Goes, boeken, Hollmann. Biezelinge, land eu huizen, Gallis Merens. Goes. panden, Bank van Leening. Correspondentie. Aan dhr. P. J. H. te Uw stuk kon om den inhoud niet geplaatst worden. Hoewel in vele op zichten uwe meening deelende, meenen we, dat

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2