1891. N°. 133. Dinsdag 10 November. 78sle jaargang. BEWAARPLAATS VOOR BÜSKRUIT SLACHTERIJ Petroleumbergplaats De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE C01R4NT. Het verzoek van G. BERGERVOET tot inrichting van eene in het perceel Wijk A no. 117 in de Korte Kerkstraat is gewezen van de liand. Goes, den 7 November 1891. Burgemeester en Wethouders van G^es, J. G. d W. HAMER; De Secretaris, H A R T M A N. Vertnnning is verleend aan J. VAN DER REIT te Goes tot het oprichten van eene in het perceel wijk A. no. 92, gelegen in de Manhuisstraat te Goes. Goes, 7 November 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. AV. HAMEll. De Sseretaris, HA R T M A N. Bij het gemeentebestuur is door G. VAN DER HOEK ingediend een verzoek tot oprichting van eene in het perceel wijk E no. 127 gelegen op het stations- emplacement. Verzoek en teelt en ing li gen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddag» 9 tot des na middags 2 uren, terwijl Zaterdag 21 November a. s. des na middags te één uur ten Raadhui ze gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van b zwaren. Goes, deu 7 November 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER De Secretaris. HARTMAN. Nederigheid In de Protestantscbe kerk zijn verschrikkelijk veel richtingendoleerenden, niet- doleerenden, irenisehen, etbisehen enz. enz., te veel om op te noemen. Nu schreef iemand van de ethische richting, dat bij niet met dr. Kuijper kon medegaan, omdat die heer zijn pen in gal schijnt gedoopt te hebben als hij over de ethische richting het woord voert Waarop in De Standaard heel nederig gevraagd wordt, of de ethischen zich aan de behartiging van de belangen van ons christenvolk mogen onttrekken, alleen omdat ze vinden, dat een publicist hen lief deloos behandelt. Hoe nederig, dat dr. Kuijper zich hier eenvoudig weg een publicist noemt Net of heel de wereld niet weet, dat die eene publicist heel ons christenvolk met deputaten er bij, gebruikt als de stukken op het schaakbord, en ze zet, waar hij ze hebben wil en gebruiken kan. Dat is van die nederigheid, waarmee men de dommen vangt om de ooiijkers te dwingen (W. v. Z. V) GOES, 9 November 1891. Wij vestigen de aandacht op de voorstellingen die de gymnastiek-vereeniging »S p a r t a" deze week hoopt te geven éene volksvoorstelling en éene voor de leden. Het programma bevat, behalve gymnastische oefeningen, een paar tooneelstukjes, o. a. het kluchtspel »Sequah". Op 17 November a. s. zullen eenige dames en heeren dilettanten, met medewerking van het symphonie-orkest alhier, eene soirée musicale organiseeren, waarvan de opbrengst zal worden over handigd aan de commissie, die zich ten doel {stelt, het uitreiken van St. Nicolaasgeschenken aan arme kinderen. Het Leger des Heils schijnt nu weder ernstige plannen te hebben, om in onze gemeente zijne tenten op te slaan. Althans is bij ons gemeente bestuur een nieuw bouwplan ingekomen, dat beter aan de eischen van veiligheid voldoet dan het onlangs afgekeurde. Het project geldt voor het bekende terrein aan het Ravelijn. Boven het kerkgebouw zal eene woning voor den concierge komen. Hoedekenskerke. Ged. Staten der provincie hebben eene beslissing genomen in zake het hangende geschil over de verpachting der haven. De pachter moet beschouwd worden als havenmeester en dus als ambtenaar van de gemeente, zoodat de heer J. Thomson zal moeten aftreden als lid van den Gemeenteraad. De navolgende commiezen bij 'srijks belastingen zijn, te rekenen van den len No vember jl., bevorderd tot een hoogere klasse, t. w. de kommiezen 2e klasse P. C. A. Van der Loeff te Hansweerd, M. C. Commelin te IJzendijke en K. De Nooijer te Hansweerd tot de le klasse; de kommies der 3e klasse L. C. Adriaanse te Tolen tot de 2e klasse en de kommies der 4e klasse J. M. Van der Male te Overslag tot de 3e klasse. (M. Ct) Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden ver gadering der ^Liberale Unie" dankte de voor zitter de afgstreden bestuurders voor de bewezen diensten, en hoopte, dat het liberaal ministerie veel goeds tot stand brengen zou. Den geopperden wensch van prof. Spruyt om aan te dringen op de opneming van algemeenen dienstplicht in de noodwet van minister Seyffardfc zal het bestuur overwegen, maar het wil vertrouwen in het ministerie stellen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Borgesius, Visser, Tvdeman en Rink. Uit de mededeeling van den secretaris bleek o. a. dat de Liberale Unie thans uit 61 vereenigingen bestaat, met 6466 leden en 1025 begunstigers en buitengewone leden. In antwoord op de algemeeue be schouwingen, door de Tweede Kamer geleverd bij het onderzoek der staatsbegrooting in de afdee- lingen, houdt de regeering vol dat, in afwachting van eene nieuwe kiesrechtregeling, andere zaken kunnen worden behandeld. In dit zittingjaar zullen inkomen voorstellen tot verbetering van het rijksbelastingwezen. De hulp, aan zwaar gedrukte gemeenten te verleenen, zal slechtstijdelijk zijn. De regeering blijft invoering van den persoonlijken dienstplicht noodzakelyk achten en hoopt een defini tieve legerwet te kunnen maken zonder de natie te zware lasten op te leggen. In vredestijd moet volgens de regeering een opper bevelhebber van het leger aangewezen worden. Inzake handelspolitiek zal de regeering, met hand having van proefhoudend gebleken beginselen, trach ten te voorkomen dat Nederland achtersta bij andere landen. In sociale zaken zal het departement voor water staat een werkzaam aandeel krijgen. Volgens de regeering is een afzonderlijke afdeeling voor den landbouw onnoodigmaar wel komt het baar gewensoht voor gelijksoortige landbouwzaken bijeen te brengen onder één departementterwijl landbouwonderwijs zooveel mogelijk dient bevorderd te worden. De Minister van Justitie is, in afwijking van bet gevoelen zijus ambtsvoorgangers, van meening, dat eene vergunning tot verkoop van sterkedrank in bet klein alleen door intrek king of door niet-vooruitbetaling van het verschul digde vergunningsrecht vervalt, en dat daarom, wan neer om eene andere reden van eene vergunning geen gebruik wordt gemaakt, deze toch, zoolang het vergunningsjaar loopt en geene intrekking heeft plaats gehad, behoort mede te tellen ter berekening van het aantal vergunningen, die in de gemeente mogen worden verleend. Behalve de reeds gemelde, zullen ook de ont werpen betrekkelijk schutte rijen, faillisse ment en Borneo-overeenkomst door de afdeelingen der Tweede Kamer na hare wederbijeen- komst worden onderzocht. Eene voordracht te 's-Gravenhage door den hoogleeraar Bleekrode over het aluminium ge houden, heeft de vraag doen ontstaan of dit metaal ook bruikbaar zou zijn voor'pasmunt. De Haagsche Ct. geeft daarop een bevestigend antwoord en berekent dat 500 halve stuivers, in grootte het midden houdende tusschen den gulden en den halven gulden, uit een kilo aluminium kan worden gesneden. De stukken zouden voor den Staat slechts op een halve cent metaalwaarde te staan komen. Door zijne verschillende eigenschappen, zegt het blad, reeds veel beter voor munten geschikt dan b.v. nikkel, doet bet bovendien door zijne lichtheid het gevaar ontgaan verre van denkbeeldig, zoo als men weet dat men öf nikkelstukjes voor zilver houdt en [uitgeeft, óf bronzen halvestuivers verwisselt met gouden tientjes. Het Daghl. v. Ned, bevat een brief uit Mon tevideo, geteekend L. V., waarin weder treurige bijzonderheden worden gemeld omtrent de vreese- lijke ellende, waaraan tal van Nederlanders bloot staan, die op bedriegelijke voorspiegelingen met vrouw en kinderen naar Argentinië trokken in de stellige verwachting er werk te zullen vinden. j> Velen zijn, door de treurige omstandigheden ge noodzaakt, naar Paraguay, Brazilië, 't land der gele koortsen, of naar Uruguay getrokken, om ook daar, tevergeefs, naar werk te zoeken en te eindigen met half te verhongeren en hun leven ellendig te ein digen of bedelend te versmachten. Hoewel het een zeer moeielijke zaak is allen weder te laten terug komen, geloof ik toch, dat er veel gedaan kan wor den, al verstond men zich dan maar alleen met een der Hamburgsche stoomvaartmaatschappijen tot be taling van een verminderden prijs voor een zeker aantal terugkeerende passagiers. Ook hier is de ellende groot en onze consul, de heer A. F. Chrisfophersen, tevens consul van Denemarken, die niets tot schade loosstelling van ons Gouvernement ontvangt, mag met eere genoemd worden. Hij toch doet voor de in nood verkeerende Nederlanders wat hij kan. Twee maanden lang heeft bij acht bij elkaar wonende Nederlanders eiken dag 1 peso goud gegeven, opdat zij niet zouden verhongeren. Nu veertien dagen ge leden nog heeft hij een schoenmaker met vrouw en drie kinderen, in vereeniging met een paar hier op de reede zijnde Nederlandsehe kapiteins, vrijen over tocht naar Nederland gegeven en hun, die, moede van het vergeefsche zoeken naar werk, thans naar Buenos-Ayres willen, geeft hij uit zijn privé beurs vrije passage. Voorwaar een man, die de eer van Nederlands vlag, ofschoon vreemdeling zijnde, voor eigen rekening weet op te houden en die reeds in het vorige jaar aan 't ministerie van Buitenlandschc Zaken, met het oog op de emigratie, een rapport uitbracht, met den raad, zooveel mogelijk denmen- schen het emigreeren naar hier af te raden. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot verhooging der pensioenen van het per soneel van den loodsdienst. Pensioen wordt verzekerd bij 55jarigen ouderdom na 10 jaren loodsdienst. Het minimum-pensioen bedraagt 150 's jaarsterwijl het maximum bij 35jarigen dienst voor alle rangen aanmerkelijk wordt verhoogd voor sommigen zelfs ongeveer 50 pereent. Verder wordt de pensioenwet voor de loodsen meer in overeenstemming gebracht met de nieuwe pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren. Aan ue weduwen wordt bij dit ontwerp 2/3 van het pensioen van den man verzekerd. Ter beurze van Berlijn heerschte Zaterdag eene werkelijke paniek. De koersen van allerlei geldswaarden gingen met een of meer percenten achteruit en in vele stukken werd zelfs in het geheel geen handel meer gedreven. De Berliner Wechselbank aldaar heeft hare betalingen gestaakt en twee der drie bestuurders, de gebroeders Sigismond en Felix Sommerfeld, hebben zich in hun particulier kantoor door revolverschoten en door het openen der slagaderen trachten te dooden, zoodat zij zwaar gewond naar het hospitaal moesten ver voerd worden, terwijl de derde vennoot, Hermann Friedlaender, wegens ziekte zich sedert geruimen tijd in het zuiden bevindt. Reeds voordat het bericht van dit onheil de beurs bereikte, was zij flauw gestemd door tijdingen om trent dalingen te Parijs en door het gerucht, dat de Russische regeering binnenkort zal overgaan tot nieuwe verbodsbepalingen aangaande den uitvoer van granen, peulvruchten en varkensvleesch. Daarop vernam men, dat des ochtends was ge vangen genomen Dittmar Leipziger, de chef der bekende firma Josef Leipziger, die de wisselruiterij met Hirschfeld en Wolff, een bankierskantoor, dat de vorige week de betalingen staakte, moet hebben gedreven en deze firma moet hebben geholpen bij de depot-operaties en de andere handelingen, welke het licht niet mochten zien en door welke zij zich trachtte staande te houden. Men vreesde dat ook de firma Leipziger zou vallen en vernam tegelijkertijd, dat de groote suikerraffinaderij van L. Jacobs te Potsdam hare betalingen had gestaakt. Men begrijpt, welk eene ontsteltenis deze Jobs tijdingen reeds hadden doen ontstaan. De schrik steeg echter ten top, toen men tegen het einde der beurs plotseling vernam, dat de Berliner Wechselbank bankroet was en de twee Sommerfeld's gepoogd hadden een einde aan hun leven te maken. De broeders stonden in de handelswereld zeer goed aangeschreven. Men beweert, dat de ondergang hunner zaak voornamelijk aan de zoo plotseling ontstane algemeene paniek is toe te schrijven. Immers, sedert het faillissement van Hirschfeld en Wolff is het groote publiek dermate ongerust geworden, dat de bankiers van alle zijden om teruggave van gedeponeerde kapi talen worden bestormd. Ook bij de Wechselbank werden in de laatste dagen groote sommen en effectendepots terugverlangd, waardoor de firma in eene nijpende verlegenheid kwam. Wel is waar trachtten verwanten en vrienden der bestuurders nog hulp te bieden, maar zij slaagden hierin niet. Men zegt dat het actief volgens de boeken hooger is dan bet passief, maar dat het voor een groot gedeelte bestaat uit waarden, welke zeer moeilijk te realiseeren zijn. Ook wordt beweerd, dat de firma met een half millioen mark baar geld geholpen zou zijn geweest, maar dit geld was bij de algemeene ontsteltenis onmogelijk bijeen te brengen. De catastrophe scheen dus niet te vermijden. Het schijnt, helaasdat bij den val der Wechselbank nog meer dan bij den ondergang der firma Hirschfeld en Wolff tal van Duitsche industriëele ondernemingen en vennootschappen zeer zwaar worden getroffen, zoo dat het onheil zich in een wijden kring van specu lanten en kapitalisten doet gevoelen. Men begint in financiëele kringen een algemeenen run te duchten van het tot wanhoop gebrachte groote publiekalle banken, die nie't van den allereersten rang zijn, zouden hierbij gereed moeten zijn tot de meest bezwaarlijke, onmiddellijke torugbetalingen. Zoowel te Berlijn als in de provinciën is, zooals ge zegd, zulk een run ten deel© reeds waargenomen. Felix Sommerfeld is reeds overleden, Sigismond leeft nog, maar men beeft de hoop op behoud opge geven. Ook bij dit bankroet moeten zeer aanzienlijke personen verliezen lijden. Men noemt o. a. graaf Waldersee. Verder moet het onheil zich doen ge voelen in kunstenaarskringen. Hier noemt men o. m. den cellist Heinrich Grünfeld. Doch ook vele kleine burgers stonden met de firma in relatie. (N. B. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Drietal bij de Chr. Geref. Gem. te Goes ds. J. v. Haeringen, te WerkendamJ. v. d. Linden, te 's-Hertogenboscb, en M. Schuurman, te Enschede. Toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gem. te Zaamslag aan ds. J. v. d. Bergen, te Holten. Miolijnsftlaat. Bij de verkiezing van 5 leden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, Zater dag II. gehouden, zijn de 5 aftredende leden, zijnde de heeren K. Schippers, Louis De Vos, G. Israel, J. Oaijouw en A. D. Snoep allen herkozen. Koloniën. In het mail-overzicht van den Javabode leest men »De hevige afkeuring van het beleid, door kolonel Pompe Van Meerdervoort gevoerd, schijnt reeds eenige reactie ten gevolge te hebben er gaan ten minste stemmen op, die zeggen niet te gelooven aan hetgeen men van de door den gouverneur van Atjeh genomen en voorgestelde maatregelen verhaalt of wel die maatregelen goed te keuren. Maar dit neemt niet weg dat men spoedig eene oplossing van deze Atjeh-quaestie verwacht, hetzij voor of nadat zij tot eene bespreking in de Tweede Kamer zal hebben geleid. Waar de vorige minister van kolo niën de verantwoordelijkheid voor de benoeming van kolonel Pompe geheel aan den Gouverneur-Generaal heeft overgelaten, zal zijn opvolger zeker niet anders handelen wat het aanblijven van den gouverneur van Atjeh betreft, zoodat een eventueel door de Kamer uit te brengen votum van afkeuring direct den land voogd zou treffen en tot eene botsing tusschen dezen en den minister van koloniën aanleiding zou kunnen geven. Dit maakt de houding van den Gouverneur- Generaal in deze zaak van bijzonder groot gewicht. Terwijl de vraag in behandeling is of de opium pacht al dan niet in eene regie zal worden ver anderd, is er veel kans dat de regeering ten opzichte van een ander niet minder afkeurenswaardig belas tingmiddel tot eigen exploitatie zal worden gedwongen. Het onlangs afgekondigde reglement op de pand- huispacht toch heeft ten gevolge gehad dat zich voor deze laatste geen enkel gegadigde heeft voor gedaan, en daar de in het belang van de pandgevers gemaakte bepalingen moeilijk naar den zin van de pandhuishouders kunnen worden gewijzigd, zonder aan de waardigheid van de regeering te kort te doen, zal deze op eene andere wijze in de zaak moeten voorzien". Naar aanleiding van de steeds toenemende boosaardigheid onder de Britsch-Indische immigranten en de door hen gepleegde gru welen van den laatsten tijd, heeft den 6den October te Paramaribo in allerijl eene vergadering plaats gehad van planters, met het doel om samen te over leggen wat er moest gedaan worden om een einde te maken aan den zorgwekkenden toestand, die het leven en de bezittingen der ingezetenon hoe langer hoe meer in gevaar doet verkeeren. Volgens de West-Indiër besloot de vergadering zich tot den gouverneur te wenden, ten einde Z. E. het dringend verzoek te doen, om zoo spoedig als mogelijk is maatregelen te nemen tot onderdrukking van den overmoed der immigranten en tot wering van de steeds meer en meer dreigende gevaren. Bij Z. E. zou dan tevens worden aangedrongen, om last te geven tot eene strengere toepassing van de op zichzelf reeds zeer geringe straffen bij veroor deeling door den rechter. Naar het blad verneemt, heeft de gouverneur de commissie zeer welwillend ontvangen en zich bereid

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1