barer keuze beeft te handhaven tegenover bet af keurend oordeel van alle autoriteiten öf hem, hetzij bedekt dan wel openlijk, moet terugroepen, een mid delweg te willen inslaanzij heeft ten minste reeds een tiental lieentiën en andere maatregelen van den gouverneur van Atjeh doen intrekken. Hoezeer de gouverneur-generaal dan ook van kolonel Pompe Van Meerdervoort geene afwijking verwachtte van de vroegere gedragslijn, blijkt hieruit, dat de land voogd geene conferentie met hem heeft gehouden vóór hij naar Atjeh ging." De Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zal het 't publiek nog wat lastiger gaan maken. Zij heeft eene nieuwe wijze van contro le e r e n ingevoerd. Het doel is het op onbepaalde en geheel onverwachte tijdstippen controleeren van treinena. bij oponthoud of vóór vertrek, b. aan den uitgang der stations, en c. door het doen stop pen van een trein op een station, waar deze volgens de dienstregeling moet doorrijden, of wel aan een controle-perron, in de nabijheid van een station. Deze controle is opgedragen aan een vijftal contro leurs, die daartoe opzettelijk uit verschillende plaat sen van het land naar Utrecht zijn overgeplaatst. Of het publiek ook vertrouwd wordt Amst. Ct.J Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Kerkwerve de heer J. M. Jalink, cand. te 's-Hagebij de Chr. Ger. kerk te Sehoondijke ds. C. Steketee, te Veere. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te St.-Laurens en Brigdamme door ds. D. J. Veen, te Bergharenvoor Biervliet door ds. J. C, Van Walsem, te Dintervoor St.-Annaland door ds. P. K. Dommisse, te Lage Zwaluwevoor Kats door ds. P. S. Meerburg, te Kethel. Aangenomen het beroep bij de Herv. gem. te Zieriksee door ds. Van den Berg, te Stadskanaal. Jaarlijks ontvangt het Comité tot wering van Schoolverzuim alhier van het gemeentebestuur eene lijst van de jongelieden, die in de termen vallen herhalingsonderwijs te genieten. Een of meer leden van het comité bezoeken dan de betrokken ouders om op het nut van dat onderwijs te wijzen en tot gebruik maken daarvan aan te sporen. Niettegenstaande dit ook dit jaar weder is geschied en de gewone kennisgeving door ons gemeentebestuur beeft plaats gehad, hebben zich slechts vijf leerlingen aangemeld. Rechtszaken. Bij vonnis van den kantonrechter te Rotterdam werd C. A. Davenport (Sequah), die in de vorige week terecht stond wegens lo. onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, en 2o. zonder bevoegdheid verkoopen van geneesmiddelen, ter zake van het eerste feit veroordeeld tot 100 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, en van het tweede feit vrijge sproken. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 3 Nov. 1891. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voor zitter, 38 leden en de Griffier. Afwezig met kennisgeving de keeren Van Berlekom, B. V. Van der Bilt en Wagtko zonder kennisgeving de heer Risseeuw. Na opening door den Voorzitter in naam der Koningin wordt voorgelezen een adres van dankbe tuiging van H. M. de Koningin-Regentes voor het adres van rouwbeklag, door de Staten in hunne laatste zitting wegens het overlijden van Koning Willem III tot H. M. gericht. Verschillende door den Voorzitter gedane mede- deelingen worden voor notificatie aangenomen. De verschillende voorstellen van Ged. Staten wor den naar de afdeelingen gezonden. Behalve de reeds vermelde zijn nog ingekomen een voorstel om ƒ100000 op prolongatie uit te zetten, en een om ten behoeve van den stoomboot- en wagendienst tusschen Walsoorden en Vlake met omnibusdienst Hulst Walsoorden voor vijf jaar, ingaande 1 Jan. 1893, een subsidie van ƒ10000 per jaar, (dit is ƒ3000 minder dan het gemiddelde der laatste jaren) onder verschillende voorwaarden te verleenen. Daarna wordt nog medegedeeld, dat de presentie lijst van Ged. Staten ter visie ligt, waarna de af deelingen worden getrokken. Nadat nog de volgende vergadering op Vrijdag morgen 10 uur is bepaald, wordt de tegenwoordige bijeenkomst gesloten. Gemengde Berichten. Dezer dagen werden door iemand uit onze om geving aan een antiquaar twaalf ouderwetsche tafel borden onder de hand verkocht voor den kapitalen prijs van f 200. Een alleenwonend man, te Amstenrade, werd onlangs dood in zijne woning gevonden. Daar men wist, dat de man geld had, doorzochten de erfgenamen 11. Donderdag de woning. Eerst nadat dit zoeken lang geduurd had en de moed bijna ver loren was, kwam eindelijk de aap uit de mouw, of beter, uiteene kist gevuld met oud ijzer op den zolder. Daarin werden gevonden1050 mark aan papier, 80 mark in goud en 6 rijksdaaldersverder vond men nog beneden in huis 28 mark. Het huisonderzoek geschiedde in tegenwoordigheid van een wethouder en een veldwachter. In de omstreken van Klundert en Zevenbergen moet reeds 12 zijn geboden door een suikerfabri kant per 1000 kilo's voor de bieten benoodigd/voor de campagne 1892/93. Door de voordeelige graan- en aardappelprijzen vreest men dat de boeren weinig j genegen zijn aanstaande jaar bieten te zaaien. (N. en A. v. B.-o.-Z.) Zaterdagavond begaven twee ingezetenen van Delft, vader en zoon, zich naar den Hoven, onder Hof van Delft, waar in een koffiehuis een varken zou worden verloot bij gedeelten. Zij waren zoo gelukkig een ham te trekken en begaven zich te half elf uren op weg naar Delft terug; door de duisternis misleid, liepen zij regel recht de vaart in en, ondanks spoedig toegeschoten hulp, verdronken zij beiden. Het lijk van den vader werd een uur daarna, dat van den zoon den vol genden morgen opgehaald. Yan misbruik van sterkedrank was geen sprake. Naar men verneemt, bestaat bet plan de Kon. Militaire Academie te Breda eerlang electrisch te verlichten. Te Leeuwarden is een landbouwer uit zijn met twee paarden bespannen wagen gevallen, door dien de paarden, verschrikt geworden door het blaften van een hondje, op hol gingen. Hij kwam met het hoofd met zooveel geweld tegen een boom, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De overledene was pas 30 jaar oud en laat eene weduwe en een kind achter. Zondagmiddag pakte een agent van politie te 's Hertogenbosch een jongen beet en wilde hem naar het bureau overbrengen. Tot aan de Markt ging alles goed. Daar echter werd den agent de arrestant ontnomen. Toen hij zich van den man, die hem het jongetje had afgenomen, wilde meester maken, vielen er klappen. Verschillende personen gingen den agent te lijf. Deze vluchtte zonder arrestant naar het po litiebureau. Dezer dagen werd medegedeeld, dat te Sibbe (L.) een goed bewaard exemplaar van de voorhis torische schildpad is gevonden. Die mededeeling is, naar men nader meldt, niet juist. Er zijn slechts twee fragmenten van ribbestukken van dat dier ge vonden, die in het Maastrichtsche krijt veelvuldig worden aangetroffen. De vondst heeft daarom het belang niet, dat men er aan wil toekennen. Te Zundert bij Breda begaf enkele dagen ge leden een zekere vrouw G. zich naar het bosch om hout te sprokkelen. Nauwelijks hiermede bezig zijnde, had zij het ongeluk uit te glijden, met het treurig gevolg, dat zij haar been brak. Daar zij buiten machte was op te staan, riep zij om hulp, maar te vergeefs. Eerst na twee dagen en een nacht aan weer en wind blootgesteld te zijn geweest, werd ze in deerniswaar- digen toestand gevonden. Een zichtbare totale maansverduistering heeft in den nacht van 15 op 16 November a. s. plaats. De eerste aanraking raet de schaduw heeft plaats 's avonds te 10 uren 54 min., het begin van de algeheele verduistering 's avonds te 11 uren 57 min., het midden 's nachts 8 min. over half 1, het einde van de totale verduistering 's morg. te 1 ure 20 min. en de laatste aanraking met de schaduw 's morgens te 2 uren 23 min. Zondag namiddag is de goederenboot Stad Utrecht van Antwerpen naar Rotterdam, in het ge zicht van Bruinisse op de Noorderplaat aan den grond gevaren en blijven zitten. Te Bruinisse meende men op te merken, dat het schip in nood verkeerde omdat het aldaar gevaarlijk zitten is, tengevolge van sterke strooming en schuring. Verscheidene schip pers verlieten onmiddellijk met hun hoogaarsen de haven om assistentie te gaan bieden. De kapitein meende echter alle aangeboden hulp te moeten af wijzen. Gelukkig is de boot recht blijven zitten en kwam er Maandagochtend zooveel meer water, dat zij vlot werd en de reis zonder lichten kon vervolgen. Door de oplettendheid van een wegwerker werd Maandagmiddag v.orkomen, dat de sneltrein van Rozendaal naar Amsterdam ontspoorde. Op een kwartier van Oudenbosch was nl. een rail losgeraakt en stak een eind boven de andere rails uit. De weg werker wist den trein tot staan te brengen, en ter plaatse werd de rail hersteld. De trein ondervond slechts een kwartier vertraging. Sequah is te Alkmaar en werkt daar. Niet tegenstaande de dringende waarschuwing van het Maandblad tegen de Kwakzalverij en eene advertentie van die vereeniging geplaatst in de Alkmaarsche couranten, stroomt het volk naar hem. De entrée, welke op 10 en 5 cent bepaald is, is bestemd voor de armen in Alkmaar, en Maandagavond werd eene som van 170 verdeeld tusschen de diaconie der herv. gemeente en de commissie voor spijsuitdeeling aan armen gedurende de wintermaanden. Om een staaltje mede te deelen hoezeer Sequah het volk op zijne hand heeft, diene, dat gisteren bij gelegenheid der koemarkt, toen een paar marskramers meton feilbare middelen" voor kiespijn hunne waar aan prezen met de kennisgeving »dat hunne waar geen kwakzalversmiddelen waren, gelijk die van Sequah," het volk partij koos voor den Engelschman, en hun een ongemakkelijk pak slaag toediende, hunne fleschjes met olie stuk sloeg en hen van de markt verdreef dit alles onder het aanheffen van een liedje dat ter eere van Sequah was gecomponeerd. Hbl.J Te Dwingelo is het baantje van nachtwacht voor den winter 1891/92 publiek uitbesteed. De wachten moeten loopen van 's avonds 10 tot 's mor gens 5 uur. De belooning bedraagt voor eiken nachtdienst bijna vijftien centen, of juister 26 in de 183 nachten. Te Renkum is Zondag door de politie gevangen genomen een dienstbode, die bekend heeft, te huize van haren heer uit eene kast 1200 ontvreemd te hebben. Verder heeft zij bekend het geld aan haren vader, die te Opheusden woonachtig is, te hebben ter hand gesteld. De politie is thans naar die plaats vertrokken om de gelden op te sporen. Gedroogde aardappelschillen kunnen uitstekend dienst doen bij het aanmaken van vuur. Als zij name lijk goed droog zijn, kan men met behulp van een weinig papiersnippers binnen enkele oogenblikken een flink vuur hebben, en ook als het vuur dreigt uit te dooven is een handvol schillen voldoende om het weer te doen ontvlammen. Een paai' schippers, liggende met bun schuit te Delft, namen des avonds naar bet vooronder, waar zij zich te slapen legden, een pot raet gloeiende bri- quetten mede. Zij gaven geen gehoor aan de waar schuwing, dat dit gevaarlijk was en des morgens vond men hunne lijken. De huur van een pand te Rotterdam was den huurder door de eigenares opgezegd. Gister kwam de opzichter tot de ontdekking, dat een gedeelte van dat pand moedwillig was vernield, door de plafonds en verschillende houfcdeelen met eene dikke laag verf te besmeren en uit de marmeren schoorsteenmantels stukken te breken. Tegen den vermoedelijken dader zal proces-verbaal worden opgemaakt. Het zou de moeite waard zijn, indien onze regeering eens liet onderzoeken, hoe het mogelijk is dat Engelsche stembureelen zoo snel werken. Dins dag had een verkiezing te Londen plaats. Ongeveer zevenduizend stemmen werden uitgebracht. Van acht uur 's morgens tot 8 uur 's avonds kon gestemd worden. Twee uur na het sluiten der stembus, dus om tien uren, waren de stemmen geteld en werd afgekondigd dat met een meerderheid van drieduizend stemmen het hart van Londen zich verklaard had voor den conservatieven eandidaat, den heer Smith. Een jong gehuwd paar te Breda speelde Zatermorgen, na afloop van slechts enkele wittebroods weken, eene eigenaardige scène af. Man en vrouw waren na eenige handtastelijkheden tot de conclusie gekomen, dat het beter was te scheiden, dan alle onaangenaamheden des levens te zamen te dragen. Om die scheiding zoo aangenaam mogelijk te maken werd besloten omtrent den inboedel, die er voor hun stand waarlijk netjes uitzag, aan te nemen dat, wie zich het snelst er mee uit de voeten kon maken, eigenaar zou wezen. Aldus geschiedde, en onder een grooten toeloop van volk, dat de gratis-voorstelling lang niet onplei- zierig vond, sleepten manen vrouw stoelen, spiegels, enz. ter deure uit. N.-BrCt.J Maandagmiddag omstreeks half drie uur ont stond brand in een verbazend groot pakhuis, drie perceelen beslaande, op de Brouwersgracht, te Amster dam. De drie pakhuizen hadden ieder zes zolders, en waren, met uitzondering van het middelste, op een paar zolders waarvan kapok en meel geborgen was, bijna geheel met 10.000 pakken tabak gevuld. Aanvankelijk scheen deze brand weinig van be- teekenis, aangezien niets dan rook te zien was, en de lucht geen gloed van onheilspellend vuur ver spreidde. Toch scheen de tabak die eer smeult dan vlamt reeds sterk door bet vuur aangetast te zijn, want te 3 uur stegen dikke rookwolken overal uit bet groote gebouw op. Pogingen om met brandladders zoo nabij mogelijk het meest bedreigde punt te komen, stuitten op de rookmassa af. De brandweer rukte onmiddellijk met veel inate- riëel aan, en onder commando van den beer Hooge- boom en den sectie-brandmeester Herder, een blus- scher bij uitnemendheid, werden de bevelen kalm gegeven en even vlug en vaardig ten uitvoer gelegd. Weldra waren 6 stoomspuiten en vier brandkranen aan het werk om de smeulende tabak met over vloedig water te drenken, waarbij weldra de stoom- barkas, de Jan Van der Heijde, met nog vier slangen kwam, en toch bleken deze 14 dikke waterstralen onvoldoende om de uitslaande vlam tegen te houden. Tegen half 5 sloeg de vlam naar buiten uit, en brandde het kolossale perceel langzaam uit. Er bestond in den avond groote vrees, dat de hooge, breede voorgevel zou instorten, vandaar dat alle voor zorgen tegen ongelukken werden genomen. De be lendende perceelen bevatten rechts een groot aantal ledige petroleumvaten en links kapok en katoen; beide bekwamen veel waterschade, evenals de huizen in de Vinkestraat, achter de brandende perceelen. Te 10 uur was men de brand volkomen meester, maar toen kon nog slechts éen stoomspuit inrukken al het overige materiëel moest dienst doen, om het smeulend vuur te bevochtigen. De burgemeester en eenige raadsleden waren eenigen tijd bij den brand tegenwoordig. De schade wordt op ongeveer 1 millioen geschat. Naar men zegt, is alles op Beurspolis verzekerd. De herbergier W. uit lip miste van tijd tot tijd geld uit de toonbanklade en verdacht zekeren P. B., zijn buurjongen, van den diefstal. Om zeker heid te verkrijgen, verborg hij zich onder de toon bank, toen B. als naar gewoonte in de herberg kwam om iets te gebruiken. De zoon van den kastelein hielp den gast, maar verwijderde zich daarna even, kwansuis, om iets te halen. Yan deze gelegenheid meende onze gannif gebruikt te moeten maken, om zijnen slag te slaan, maar werd tot zijne groote vér- rassing door den kastelein, die uit zijnen schuilhoek te voorschijn trad, op heeterdaad betrapt. Er is proces-verbaal opgemaakt, en de dief zal zich wel dra voor den rechter moeten verantwoorden evenals zijn broeder J. B., die er van beschuldigd wordt zich een oliepak toegeëigend te hebben. Pasteur is door bet Instituut van Petersburg met algemeene stemmen tot eerelid benoemd. Het Russische driespan, dat de Czaar den Duitschen Keizer onlangs schonk, is Vrijdag voor de tweede maal op hol geslagen, toen de lijfkoetsier Erick er een proefrit mee deed. Deze viel er uit de wielen van den afrijwagen gingen hem over het lich'aam en zwaar gekwetst werd hij opgenomen. Denkelijk zal de Keizer van 't geschenk nu wel geen gebruik meer maken. Dezer dagen werd men 's nachts te Budapesth verontrust door 't gerucht van een vreeselijk spoor wegongeluk in de nabijheid. Honderden personen ijlden naar het station, waar men zich bijna verdrong om op 't perron te komen. Weldra bleek het slechts een gefingeerd onheil te betreffende Minister Barosz had gelast een proef te nemen om te zien in hoeveel tijd uit Pesth aan de slachtoffers van een op 40 a 50 kilometer voorgekomen spoorwegramp hulp kon worden verleend. Eeil gï'óót ongeluk wordt uit Tunis bericht. In de oude Arabieren wijk dier stad is een muur van een groot stalgebouw voor den tram, dat daar gebouwd wordt, ingestort op een arabisch huis, dat geheel vernield werd. Dat huis stond ledig, maar dien avond waren er juist twee bruiloftsge zelschappen, die daar een schuilplaats hadden ge zocht tegen het ruwe stormweer. Die feestvierenden, onder welke 35 vrouwen en kinderen, werden allen onder het puin bedolven en een groot getal van hen moet gedood zijn. Er werden reeds 18 dooden te voorschijn gehaald. De Hertog van Clarence en Avondale (de oudste zoon van den Prins van Wales) en Prins George van Wales, brachten een bezoek aan Parnell's graf, welke gebeurtenis in Ierland druk besproken wordt. Uit San Francisco ontving men nadere berichten omtrent de aardbeving in Japan. De onverhoedsehe aardschokken liepen van het Oosten naar het Wes ten, Weinigen konden ontsnappen. Duizenden wer den oogenblikkelijk verpletterd onder de neerge storte gebouwen, terwijl tallooze anderen omkwamen tengevolge van ontberingen, daar het hulpbetoon allergebrekkigst was. De laagste doodenraming be draagt thans 24.000. Eene geweldige vloedgolf overstelpte de kuststad Kano, waar weinigen ont snapten. Men vreest dat er verscheid ene Euro peanen zijn gedood. Zeventig mijlen spoorweg zijn verwoest. Zondag brandden te Londen de twee bovenste verdiepingen van het aan den Kroonprins toebe- hoorende landhuis »Sandringham" af, terwijl de Kroonprins en de Kroonprinses afwezig waren. De brand ontstond in de slaapkamer der Kroonprinses, welke vernield werd, evenals de kamers harer doch ters. Het parterre bleef gespaard, maar het meubilair en de kunstvoorwerpen daarin werden beschadigd. De totale brandschade wordt op 15,000 geraamd. Prof. Billroth te Weenen toonde dezer dagen aan zijn studenten beenderen van gesneuvelden in de oorlogen van 1866 en 1870. De hoogleeraar zeide, dat de wonden toen toegebracht niet te vergelijken zijn bij de wonden, die thans kunnen worden ver oorzaakt. Een kogel van het Mannlicher rep. geweer gaat door een muur op een afstand van 500 a 600 pas, de kogels zullen gaan door drie ft vier man op een rij, terwijl het rookvrij kruit de slachting vree selijk zal bevorderen. Goddank", besloot Billroth, »kan ik u geen beenderen toonen van menscken door de moderne wapenen geveld." In de stad Archidona is een vreeselijk geval gebeurd. Een huisgezin had een kind van eenige maanden, welks wieg gewoonlijk stond in een kamer, waarin een tamme fret uit en in liep. In den ochtend van het gebeurde had de moeder het kind de borst gegeven en het daarna in de wieg te slapen gelegd. Toen de moeder boodschappen was gaan doen kwam de fret op de lucht der melk af, sprong op het bedje en begon aan de lippen van het kind te zuigen totdat er bloed te voorschijn kwam. Bij het zien hiervan woedend geworden ver scheurde het dier de wangen en de zachte deelen van het hoofd, waarna het kind spoedig bezweek. De smart der ouders te beschrijven is onmogelijk. De verkoop van groenten, vruchten, gevogelte en bloemen langs de straten van Parijs is onder worpen aan de bepaling, dat elk venter (onder den naam van marchand des quatre saisons bekend) een penning moet kunnen vertoonen vanwege de politie verstrekt. Dit is om het aantal en daardoor de concurrentie aan gepatenteerde winkeliers te beper ken. Er mogen aldus slechts 6000 vergunningen worden gegeven, maar er zijn wel tweemaal zooveel penningen in gebruik, omdat bij het overlijden van den rechthebbende de penning niet altijd wordt teruggegeven. Bovendien koopen sommige groenten- kandelaars de penningen op en laten door hun knechts soms met dertig wagens rondventen. Om dit tegen te gaan, is nu bepaald, dat de penning zal worden vervangen door een boekje, dat behalve den naam en het signalement van den venter zijn photographie bevatEr zullen dus 6000 afbeeldingen moeten wor den gemaakt, wat den photografen der politie heel wat werk zal geven. Een Duitscke geneesheer heeft 180 idiote kinderen onderzocht ten aanzien van hun vatbaar heid voor muziek en is tot de slotsom gekomen, dat een zeer groot aantal opmerkelijk veel smaak of begaafdheid op muzikaal gebied bezaten. Het zou vermoedelijk gewaagd zijn, hierin eene bevestiging te willen vinden van de meening, dat de muzikale genieën »een klap van den molen beet hebben", maar wel schijnt de waarneming voor het vermoeden te pleiten, dat er tusschen muziek en verstand geen direct verband bestaat. (H. Ct.J Uit Warschau wordt bericht dat te Osowice, in het gouvernement Grodno, een rijke houtkooper, met zijn gezin van twaalf personen, waaronder vier volwassen mannen en twee vrouwen, des nachts door roovers overvallen en met bijlslagen vermoord is. Het huis werd, nadat er eene aanzienlijke som gelds uit ontvreemd was, in brand gestoken. Zes verdachte personen zijn door de gendarmes in hech tenis genomende geheele bende moet ten minste uit twintig personen bestaan hebben. Bij Montélimar in het Fransehe dep. Dröme hebben dieven den pater-kassier van het Trappis tenklooster te Aiguebelle in zijne cel overvallen en vermoord. Zij namen 10,000 frcs. mede. Op de Mississippi is bij Yicksburg een groote stoomboot met eene lading katoen verbrand. Van de 200 personen, die aan boord waren, zijn er 12 omgekomen. Te Hatton-le-Hale (Londen) is een weduwe, op weg naar het stadhuis om te hertrouwen, dood geschoten door een werkman, Johnson, die eenige jaren commensaal was in haar woning. De bruide gom ontkwam met moeite; de moordenaar gaf zich zelf aan.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2