zoowel omdat hij èn Woensdagavond èn Zaterdag avond niet thuis was, als wijl hij zeer geldzuchtig was en zich vroeger wel eens had uitgelaten dat het niet zoo gevaarlijk was een moord te plegen, mits men het alleen deed. Zaterdagavond moet hij eerst na tien uur thuis gekomen zijnhij was ontdaan en sedert den moord gepleegd was, zeer gejaagd. Zondag maakte de bewoner van het hoefje de opmerking dat een luik in de schuur openstond en Maandag ontdekte hij in de voederbak der kalveren bloedsporen, van welke bevinding hij aan de auto riteiten kennis gaf. Het onderzoek, naar aanleiding van een en ander ingesteld, moet aan het licht gebracht hebben dat aan het wambuis van Kempe een knoop, van de zelfde soort als er een met bloed bevlekt op de plaats der misdaad gevonden is, ontbrak, terwijl ook zijn schoenen pasten in de sporen, daar gezien. Overigens moet de verdachte zich meer dan eens uitgelaten hebben dat hij niet lang meer als boeren knecht dienen zou en had hij, tegen de gewoonte, Zondagochtend zijn goed niet in de wasch gegeven. De verdachte was, toen hij in verhoor genomen werd, buitengewoon kalmhij sprak de hoop uit dat het niet te lang duren zoude, omdat hij zijn meisje, dat naar Middelburg was, moest gaan afhalen. Tijdens het onderzoek zat hij in de bakkeet, praatte druk met ieder die in zijne omgeving was en speelde met de kinderen van zijn meester. Nadat het onderzoek, waarbij ook nog de 70jarige weduwe, wier dienstbode vermoord is, gehoord werd, tot ongeveer 8 uur geduurd had, werd Kempe, die tot het laatst toe kalm bleef en alle schuld ont kende, te voet en geboeid door twee gerechtsdienaren naar Middelburg gebracht. De verdachte is van Ritthem afkomstig en on gehuwd. lleiitkensznnd. Jl. Zondagavond omstreeks negen uren keerden alhier een man en eene vrouw van een door hen afgelegd bezoek huiswaarts, toen de man eensklaps door twee onbekende opgeschoten jongens bij de borst gegrepen werd met de woorden hier hebben wij je eindelijk". De onschuldige man kon zich met moeite vrijmaken en den knapen be duiden dat zij een verkeerde voorhadden. Dit gebeurde hier in de kom der gemeente, waar men anders zou vermoeden veilig te kunnen loopen. Als een nieuw bewijs van het aanzienlijke vee-vervoer van Leeuwarden naar België en Duitsch- land kan dienen, dat Vrijdag en Zaterdag 16 en 17 dezer niet minder dan 97, en Zondag en Maandag 87 wagens met vee met bestemming naar die landen van het station aldaar zijn vertrokken. Zaterdagochtend is aan den Zandweg,' even buiten Zieriksee, een meisje van 7 jaar, met haar twee zusjes en een broeije op weg naar de school, door een beladen wagen overreden en terstond gedood. Vrijdag is onder Serooskerke een welgesteld landbouwer, de heer K., dood in eene moddersloot gevonden, waarin men vermoedt dat hij bij ongeluk geraakt was. Zondagnacht had op de Wester-Schelde vóór Ter-Neuzen eene aanvaring plaats tusschen de Engel- sche stoomboot Woodstock", gez. Pulton, met stuk goederen van Antwerpen naar Leith bestemd, en het Italiaansche stoomschip »Principi di Napoli" van New-Castle naar Antwerpen. De Woodstock" werd zoo hevig aangevaren, dat zij een groot gat bekwam. Het Ital. schip bekwam ook een gat in den boeg, doch zette, na eenigen tijd bij de Wood stock" vertoefd te hebben, de reis naar Antwerpen voort. De Woodstock" is op de suikerplaat gezet, terwijl men een gedeelte der lading heeft geborgen. De bemanning is te Ter-Neuzen aangeland. Het schip zinkt van de plaat naar de diepte. Bereids zijn zes geladen lichters te Ter-Neuzen aangekomen, terwijl ook vele goederen zijn aangedreven. Zondagavond werd van Beilen uit aan den stationschef te Hoogeveen geseind, dat tusschen Hoogeveen en Beilen, waarschijnlijk bij den over weg naar Stuifzand, een reiziger uit den trein, die te Hoogeveen 8.13 stilhoudt, was gesprongen. Aan stonds is een onderzoek langs den weg ingesteld tot aan Wijster toe, maar er is geen spoor van een levend of dood menseh ontdekt. De reiziger is er waarschijnlijk goed afgekomen, wat wel een wonder mag heeten, omdat daar langs de baan dwarsliggers zjjn opgestapeld, die verwerkt moeten worden. De wijnkoopman W. H. uit Hoensbroek is Maandagnacht te Klimmen zwaar verwond. Zich in het koffiehuis van Eyben aldaar bevin dende, verklaarde hij, vermoedelijk door den drank verhit, dat hg niemand vreesde, en toonde een re volver. Inmiddels ging hij naar buiten en schijnt daar door eenige der gesarde personen te z;jn aan gevallen. Althans toen men binnen het vallen van een schot hoorde, spoedde men zich naar buiten en vond H. met vier hoofdwonden en een onder het eene oog, blijkbaar door een schot veroorzaakt, be wusteloos op den grond liggen. .De heer Van Tienhoven, afgetreden burge meester van Amsterdam, zal van eenige eigenaars en bewoners van perceelen aan de Rozengracht al daar, eene zeer eigenaardige herinnering aan zijn bestuur ontvangen. Daartoe worden in de Delftsehe fabriek van aardewerk een paar tegelschilderingen vervaardigd, de Rozengracht vóór en na de demping voorstellende. Onze ministers zijn op weg om populair te worden de prijscourant alias modeplaat van den heer M. Cahen, in heeren- en kinderconfectie te Rotterdam, bevat een 8tal afbeeldingen, zijnde vrij goed gelijkende portretten onzer tegenwoordige ministers. Nader verneemt de Arnh. Ct. omtrent de te Arnhem aangehouden vreemdelingen, die coupon bladen trachtten te verzilveren, dat het beiden Duitschers zijn, die bekend hebben te Hamburg dief stal te hebben gepleegd. Zij worden uitgeleverd. De herbergier Terpstra, in het Friesche dorp Oudkerk, bezat een hen, die zich mocht verheugen in een grooten toom kiekens. Misschien om de moeder van een deel hater zorgen te ontlasten, ontfermde zich de huiskat over de hulpelooze jongen. Zij koestert ze aan hare zijde, past op, dat bun geen leed genaakt, kortomdoet al het mogelijke om hen voor ramp en ongeval te bewaren. Voor de militaire paardenartsen schijnt Breda een waar Dorado te zijn In het begin van dit jaar vond de militaire paar denarts Van Dorssen een bankbiljet van ƒ60 in zijn brievenbus, waarvan de afzender, zelfs na herhaalde oproeping, zich niet bekend maakte of nader ver klaarde, zoodat de heer v. D. de som ter beschikking stelde van het Burgerlijk Armbestuur. Dezelfde geschiedenis deed zich voor bij den keer Quadekker, militair paardenarts aan de Koninklijke Militaire Academie, die de politie met de opsporing van den afzender belastte, en thans het bedrag even eens aan het Burgerlijk Armbestuur heeft ter hand gesteld. Door den burgemeester van Amsterdam zijn, volgens De Tijdin de afgeloopen week drie agenten van politie ontslagen, omdat zij kennelijk sterkedrank hadden gebruikt in hun diensttijd. Vroeger, wanneer zij in eene herberg werden aangetroffen, werden zij gestraft met intrekking van hun vrijen dag. De gemeente Simpelveld verkeert nog aan houdend in opschudding tengevolge van de gebeur tenissen der laatste dagen. Thans is de zoon Jan Dobbelstein met de noorderzon verdwenen. Hij wordt verdacht van het maken van valsche orderbriefjes. De bankier M., te Aken, moet dientengevolge voor een bedrag van 10,000 mark zijn opgelicht. De ka pitein der maréchaussees te Maastricht stelde Vrijdag en Zaterdag deswege een onderzoek in. Dat lust tot reizen soms vroegtijdig ontwaakt, bleek dezer dagen te Vlijmen. Het 3jarig zoontje van den mandenmaker A. v. d. L. had ongemerkt plaats genomen in een spoor trein-coupé, met het gevolg dat men hem eerst te Zwaluwe ontdekte. Niet in staat zijn identiteit te constateeren, zond }men draadbericht naar Vlijmen, zoodat de ouders die hun lieveling reeds verloren waanden, spoedig wisten, waarheen hij was verzeild geraaktvan Zwaluwe werd bij weder bij de eerste gelegenheid (goed voorzien van boterhammen enz.) naar Vlijmen teruggezonden. Nieuwsblv. B.-o.-Z.) Te Andover werd een baanwachter door een trein gedood, nadat hij bijna 24 uur op zijn post was geweest. De jury verklaarde dat de dood door een ongeluk werd veroorzaakt, maar gispte ernstig de Midland and South Western Cy., omdat de directie een beambte zoolang achtereen in dienst hield, dat hij onbekwaam werd voor zijn werk. Jammer dat zulk een directie niet eens een paar maanden naar de gevangenis kan worden gezonden, want behalve het leven van het werkvolk waagt zij het leven van honderden passagiers Men schrijft uit Parijs aan het Vaderland Parijs wordt opnieuw belegerd, verscheiden wijken zijn reeds ingenomen en er bestaat alle kans, dat de geheele stad weldra een prooi der vijanden zal worden. Dat men mij niet voor krankzinnig uitmake de belegeraars zijn geen »Prussiens" maar vlooien Myriaden van die ware tijgersprongen uit voerende en huidzagende insectjes zijn de woningen en daarna nog nader omhulsels van ons arm stoffelijk wezen binnengedrongen. Ware drinkgelagen richten ze aan van ons bloed, dat, alhoewel langzamerhand al evenzeer vervalscht als wijn, met dezen gemeen schijnt te hebben, dat het nog altijd goed smaakt. Een mijner vrienden verhaalde mij gisteren van iemand, die een buitentje bewoont in den allernaasten omtrek van Parijs, dat hij in een enkelen nacht alleen in zijn bed 19 vlooien had gevangen. Welk een vermoeiende jachtwant weet men wel, dat de wetenschap heeft aangetoond, dat een vloo een sprong kan nemen tweehonderd maal zoo hoog als haar eigen lichaam, zoodat zij een kunststuk uitvoert als een onzer, die met een aanloopje hoepover den Eiffeltoren zou heenspringen. De Parijsche vlooien- furie wordt door sommigen toegeschreven aan den vochtigen zomer, anderen beweren dat we hier staan voor (of liever te krabben hebben tegen) een volks verhuizing van O. naar W. Behoef ik hier bij te voegen, dat de Parijsche kooplui in insectenpoeder totaal zijn uitverkocht? Hammerfest, de noordelijkste stad der aarde, heeft nu ook de verlichting door middel van elec- triciteit ingevoerd. Gedurende den langen poolnacht, van 18 November tot 23 Januari, zal het electrisck licht 66 etmalen onafgebroken moeten stralen. Daar entegen kan het van 16 Mei tot 26 Juli geheel buiten werking blijven. De electrische stroom wordt door dynamo's geleverd, die door het water van drie kleine rivieren, op een half uur afstands ten noorden van Hammerfest gelegen en door haar sterken stroom nooit geheel bevriezende, in werking gebracht worden. De twee millioen pelgrims naar den Heiligen Rok van Trier hebben nog geen 48,000 gulden geofferd. De laatste stormen op de kust van Labrador blijken groote verwoestingen te hebben aangericht. Dertig schepen zijn te gronde gegaan, waarbij vijftig menschen omkwamen. De stad Majung, op Madagascar, is door brand bijna geheel vernield. De Duitsche kolonie te Zanzibar gaf een »Bier- abend", ter eere van den scheidenden consul Von Redwitz55 heeren verzwolgen 400 flesschen *Spa- tenbier". Te Bielitz, Silezië, kregen onlangs op het too- nesl twee acteurs, die Philips II en Don Carlos voor stelden, twist. De dames vluchtten gillende van de planken en Z. M. en Z. H. ranselden elkaar tot groot I vermaak van het publiek duchtig af. De aardbevingen op het eiland Pantellaria en ook de uitbarstingen van den onderzeeschen vulkaan hebben bijna geheel opgehouden. De zee is in den omtrek overdekt met honderden drijvende ontplof bare en van binnen witgloeiende brokken en stukken Het parket van Brugge is met een onderzoek begonnen, in zake der speelzalen van Ostende en Blankenberghe. Al de leden der gesloten clubs, wier namen op de lijsten voorkomen, worden ondervraagd door de politie-commissarisseu hunner respectieve ver blij fplaatsen. Te San Michele in de nabijheid van Ravenna ontstond tijdens een volksfeest een hevige schermut seling tusschen socialisten en hunne tegenstanders, waarbij vier personen door revolverschoten en mes steken gedood en vier zwaar gewond werden. De heer Edison is voornemens tijdens de wereld tentoonstelling te Chicago electrische treinen te laten loopen tusschen .die stad en Milwaukee naar een nieuw, geheim stelsel. Hij beweert dat zijn stelsel toepasselijk kan gemaakt worden op eiken spoorweg. Drie vaste stations zouden voldoende zijn voor de exploitatie der lijn tusschen New-York en Philadel phia, en elke snelheid kan verkregen worden. Villard is voornemens de electrische treinen in werking te brengen op den Noord-Pacific-spoorweg. Een jong gehuwd paartje te Praag wilde de reis naar hun nieuwe woonplaats, Stettin, per lucht ballon maken. De ballon bracht hen tot Brushow, Brandenburg, maar scheurde bij het nederdalen. Toen moesten zij de reis wel met den porzaïschen spoorweg voortzetten. De Courier de Bruxelles maakt de door Pius TX vastgestelde instructies voor het volgende Conclave openbaar. Pius IX bekrachtigt het uitsluitende recht der kardinalen tot het kiezen van den Paus, en wijst elke tusschenkomst der mogendheden daarbij af. De tijdens des Pausen dood te Rome aanwezige kardi nalen moeten bij meerderheid beslissen of de ver kiezing van den nieuwen Paus te Rome, dan wel buiten Italië zal plaats hebben. Bij den minsten in- greep op de onafhankelijkheid der leden van het Con clave zal dit terstond buiten Italië moeten over gebracht worden. Voor een Londensch rechter verscheen een 9jarige jongen uit een werkhuis, Arthur Hastings, beschuldigd van diefstal van duiven. Het kereltje, dat het blijkbaar niet naar zijn zin heeft in het werkhuis, ontsnapte van daar reeds driemaal, waarbij hij zich langs beddelakens uit het venster, 40 voet hoog, liet zakken. Een keer drong hij zelfs zijn li chaam door een opening van 6 duim, tusschen ijzeren staven. Een volgenden keer zwom hij de rivier Lee over, om de politie te ontkomen. De rechter oor deelde, dat het bestuur van het werkhuis verant woordelijk voor het kind was, dat het streng mocht opsluiten. In den Staat Montana is een vrouwelijke struik- roover, Helena Forslund, gevat, die met anderen maanden lang een schrik is geweest voor de lande lijke bevolking. Zij was van haar vaders boerderij met een knecht Clark (ook gevat) weggeloopen en hij was het opperhoofd der bende, evenals zij uit Noorwegen herkomstig. Zij is nog zeer jong. Te Brussel heeft een jongen van dertien jaar een kind van twee en een half uit een brandende kamer gered. Hij sloeg een ruit stuk en klom daar door naar binnen. Een oogenblik later en de kleine, die zich geheel alleen bevond, zou gestikt zijn. Een heer met een lintje in het knoopsgat, die veel drukte maakte en zich markies Raymond de Crèvecoeur noemde, stapte dezer dagen met zijn gemalin markiezin de Crèvecoeur, in een hotel der rue de Beaune te Parijs, af. Hoogst ingenomen met dit bezoek, bewoog de hotelhouder hemel en aarde om het adellijk echtpaar uitmuntend te be dienen. Maar op een ochtend, toen de markies en de markiezin zich niet lieten zien, ging men naar hun kamer, waarvan men het slot met een stuk hout verstopt vond. Hemelriep de hotelhouder uit, »mjjn gasten hebben zich door kolendamp het leven benomen De commissaris van politie werd gehaald en een dokter om den dood te constateeren. De deur werd door een slotenmaker opengebroken en allen staarden met groote verbazing in de kamer. Niet alleen waren de markies en zijne edele gade niet gestikt, maar zij waren verdwenen en ook de pendule en al wat op den schoorsteenmantel gestaan had was er niet meer, evenmin als alles wat in de kamer voor het grijpen was. Het zoogenaamd adellijk paar was niets anders dan een paar dieven, die alles meegenomen hadden. Sedert eenigen tijd werden er in de Bank van Leening te Parijs zooveel meerschuimen pijpen ingebracht, dat men weldra overladen was en reeds groote sommen op dat rookgerief had geleend. Men deed een onderzoek, om te weten van waar al die pijpen kwamen. Het bleek, dat de man met de pijpen niemand anders was dan een brave pijpenmaker, die het geval als volgt uitlegde. Ik koop in het groot blokjes meerschuim, maak er pijpen van, polijst ze en wanneer ik een kleinen voorraad heb, breng ik ze naar de lommerd. Elke pijp kost mij omtrent 1,50 fr. en men leent er mij 3 fr. op. Wanneer ik dan de briefjes verkoop, win ik omtrent 2 fr. op elke pijp. Ik doe dus niets strafbaars. Dat herinnert de geschiedenis van den man, die 15.000 blaasbalgjes erfde en ze een voor een be leende, zoodat hij er 45,000 fr. voor kreeg. Een nationale feestdag kwam met een besluit, dat al de panden van 3 frank zouden worden teruggegeven. De man kreeg zijne 15.000 blaasbalgjes terug en begon ze kort daarna opnieuw te verpanden, zoodat hij in weinige jaren een schoon fortuintje had. Te Berlijn is eene algemeene ontsteltenis ver- j wekt door den op eene publieke vrouw gepleegden moord, geheel op de manier van Jack the Ripper". Er zijn eenige verdachte personen gevangen genomen, maar of men den dader heeft is nog onzeker. Zekere heer Yerkes werd onlangs veroordeeld tot betaling van 800 ds., maar betaalde niet. De sckuldeischers hebben thans beslag gelegd op zijn prachtig praalgraf op Greenwood-kerkhof te New- York, dat op 10,000 ds. wordt geschat. Als de heer Yerkes hen niet gauw voldoet, wordt zijn familie praalgraf verkocht. De nood in Rusland. De volgende staaltjes van menschelijk lijden wor den meegedeeldTe Ratchino, Orenberg, kwam een weduwe uit een naburig dorpje om brood bedelen voor haar kinderen. Zij kreeg wat voedsel en haastte zich daarmede terug, maar vond, thuis komende, haar kinderen dood. Bij de lijkopening bleken de magen niets te bevatten dan schillen en zand. Te Ekaterinaburg biechtte een vrouw aan een priester haar voornemen om haar kinderen te vermoorden, ten einde hen voor langer lijden en erger dood te behoeden. De priester ging met haar, voorzien van voedsel, naar haar woning, waar de kinderen als wilden op het brood aanvielen. Kort daarna stierven de kleinen. Een dienstmeisje, dat bij haar familie op het land was geweest, verklaarde dat mannen en vrouwen aan het vee in de stallen het voedsel be twisten. Kooplieden trekken het land rond, alles tot spotprijzen van de noodlijdenden opkoopende. Ofschoon 't voor een Russische een schande is kort haar te dragen, laten de arme vrouwen zich kaal scheren. Voor den rijksten haardos wordt nauwelijks 2 roebel betaald. De Regeering heeft verboden groote hoeveelheden graan aan graankoopers te verkoopen, ten einde spe culatie tegen te gaan. In Amerika zijn fondsen bijeengebracht, waarvoor granen gekocht zijn, die naar Rusland zullen worden gevoerd. In sommige districten wordt de toestand verergerd door onbekwaamheid en onbeholpenheid der locale besturen en de pogingen van gewetenluoze speculan ten, om met den nood voordeel te doen. Men hoort van alle kanten gewagen van misgrepen en mis bruiken bij het koopen van graan tot leniging van den nood, waarbij dikwijls blijk gegeven wordt van groote onbekendheid met de wezenlijke behoeften, zoodat de personen, die het meest hul]) noodig heb ben, die niet erlangen. Voorts zijn een aantal locale besturen niet bij machte geweest, om den last van den Czaar uit te voeren, dat uit de Staatsmagazijnen koren zou worden uitgedeeld. Er was ook al ten gevolge van misbruiken en malversatiën eenvoudig geen graan voorhanden. Nieuwe geweldenarijen tegen de Joden in Rus land, ditmaal niet van de zijde der Regeering, maar door de bevolking, worden vermeld. Te Starodub in het gouvernement Tscherignoff moet een afschuwelijk roof- en brandtooneel hebben plaats gevonden. De Joodsche winkeliers hadden van de overheid verlof bekomen om des Zondags tusschen 11 en 6 uur hunne winkels te openen. Dit gaf aanleiding tot een ware bestorming dier huizen, waarbij alles kort en klein geslagen werd of eenvoudig geroofd, nadat men de politie op de vlucht had gejaagd. Tevens werd een wijn- en bierhandel geplunderd, zoodat 's avonds te 7 uur een groot deel van het gepeupel dronken in de straten lag. Zoo was de toestand toen er brand ontstond, naar men meent door een Jood in wanhoop aangestoken. Binnen drie uren lagen tien huizen in de asch. Boeren uit den omtrek waren met wagens komen aanrijden en voer den onder luid gejuich een deel van den buit naar hunne dorpen. Ongeveer alle have der Joden aldaar is vernield of gestolen. Moorden schijnen niet gepleegd, alleen moeten enkele plunderaars door een Jood, die zich met een revolver verdedigde, zijn gewond. Sinds eenige dagen is bij de rechtbank van gezworenen te Allenstein een proces tegen valsche munters behandeld. Beschuldigd waren de koopman Max Grand, vroeger te Friedrichsdorf, thans te Keu len woonachtig, benevens zijn gewezen kantoorbe diende Wolf Michalowski en de restauratiehouder Martin Grabeck, Russisch onderdaan. Grand werd beschuldigd, in de jaren 1878 tot 1890 zich in het binnen- en buitenland valsche roebelnoten te hebben verschaft en ze in omloop te hebben gebracht. De beide anderen waren aangeklaagd wegens medeplich tigheid. Niet minder dan 150 getuigen zijn in de zaak gehoord en er zijn in het verhoor dingen aan het licht gekomen, die eene levendige belangstelling vonden, onder anderen dat er inzonderheid te Londen en Parijs werkplaatsen bestaan, waaruit valsche pa pieren munt over Rotterdam of Amsterdam naar Rusland door speciaal hiertoe aangestelde agenten getransporteerd en in omloop gebracht wordt. Te Friedrichsdorf, nabij Berlijn, bestond een bloeiende handel in valsche papieren munt. De naam van Grand was tot ver in Rusland bekend. Van de gren zen kwamen smokkelaars in dat bedrijf bij hem om zaken te doen. Sommige getuigen verklaarden, dat zij voor 100 roebels echte munt 1000 valsche roebel noten hadden ontvangen, daar deze koopwaar" bij het pond werd verhandeld. Het valsch papier werd niet slechts in groote partijen naar Rusland verkocht, maar ook bij enkele stuks aan Russische en Poolsche boeren afgegeven. Grabeck werd door de boeren ge bruikt om valsch papier tegen goed geld in te wis selen, waarvoor hij zulk eene hooge provisie trok, dat hij binnen kort ruim 50,000 roebels echte munt had gewonnen. Wanneer Grand afwezig was, onder handelden de koopers met Michalowski. Het onder zoek heeft ongeveer anderhalf jaar geduurd. De uit spraak luidt: Grand 2*/2 jaar, Michalowski en Gra beck ieder 6 maanden gevangenisstraf. Het aan toeristen in Zwitserland welbekende dorp Meiringen is geheel door brand vernield, even als een in de nabijheid gelegen gehucht. Van het dorp bestaat niets meer dan de kerk, het hotel ♦Dei- wilde Mann" en een paar hutten. Van de 2400 in woners zwerven er 2000 zonder onderkomen rond. De gloed werd tot ver in den omtrek door de sneeuw- I toppen weerkaatst. Stukken brandend papier en von- i ken werden door den harden wind tot over het rneer van Brienz heen en zelfs in Interlaken verspreide

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2