1891. N°. 128. Donderdag 29 October. 78sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te R o 11 e r d a m en verder bij alle Boekverkoopers en Inzending van advertentiën voor 9 uren op den «lag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10, cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende' dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOESCHE COURANT. Behoudens goedkeuring vau Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft do Raad der gemeente Goes besloten tot verkoop ter rooiing van 117 Ülmeboomen staande aan de Voorstad en aan den Oostsingel aldaar De verkoop zal plaats hebben bij openbare inschrijving iu vier perceeleu, en onder de voorwaarden, die ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. De biljetten worden iugewacht vóór de9 middags te 12 uur van Zaterdag den 14 November a. s. bij den burgemeester van Goes, zullende de opening der biljetten denzelfden dag te 1 uur in het Raadhuis plaats hebben. Goes, den 17 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 28 October 1891. De groote zaal van de Prins van Oranje" was Maandagavond goed bezet toen het gezelschap van het Salon des Variétés" te Amsterdam, directie Kreukniet en Poolman, het muziek-drama »de ver loren zoon" (l'enfant prodigue) opvoerde. En geen wonder. De schitterende recensiën overal verspreid, de berichten omtrent het groote succes in de hoofd stad en elders behaald, hadden voorzeker de ver wachting hoog gespannen. Heeft de voorstelling van Maandagavond daaraan beantwoord Wij betwijfelen het. Voorzeker was zij ongewoon, zeldzaam, merkwaardig, maar grooten indruk heeft zij niet gemaakt. Wat daarvan de schuld draagt Het schijnt ons moeielijk dit met zekerheid te zeggen, maar ongetwijfeld kan een groot deel ervan geschreven worden op rekening van het muzikale gedeelte der uitvoering, 't Is moge lijk, dat wanneer een goed orkest de handeling geleidt, de muziek zooveel uitdrukking erlangt, dat zij het gesprokene woord kan vervangen, hoewel wij bij familietafereelen als in »de verloren zoon", verre de voorkeur aan het laatste gevenmaar bij eene zoo slechte bezetting als die van Maandagavond geeft de muziek zeer zeker geene uitdrukking, geene bezieling genoeg aan de mimiek en het spel der vertooners. Iets werktuigelijks was dan ook niet te miskennen aan de handeling der personen, die, slechts vijf in getal, door hun uitnemend spel al het mogelyke deden de aandacht en de belangstel ling der toeschouwers levendig te houden. En dat hun dit gelukte is zeker wel het beste bewijs voor de juistheid waarmede zij hunne rollen vertolkten. Bovenaan staat te dien opzichte mevrouw Rós singSablairolles, die als Pierrot Jr. zich geheel vertrouwd toonde met het karakter, dat ze moest weërgeven en daarvan blijkbaar eene ernstige studie had gemaakt. Maar hoe schoon en gevoelvol haar spel ook was, hoezeer zij ook boeide door hare poses, haar mimiek en hare gelaatsuitdrukking, zij kon met dat alles niet den indruk wegnemen, dat zij te jeugdig, te kinderlijk was om in de bedoelde ver houding te staan tot Phrynette, (allerminst in het tweede bedrijf), die meer dan een hoofd grooter was dan Pierrot en in vergelijking met deze(n) in alles diens meerdere. Phrynette (mej. A. Poolman) speelde overigens haar rol zeer goed. Vooral in het tweede bedrijf met den baron (den heer Blaaser) muntte zij uit. De baron was een alleraardigste caricatuur. Evenmin als de heer Moor ons in gewone rollen bijzonder boeien kan, vermocht hij dit Maandagavond als Pierrot Sr. Wel is waar bleef om begrijpelijke redenen ditmaal het onmatig rollen met de oogen achterwege, maar thans trad eene andere fout aan het licht, namelijk dat de heer Moor de muziek wilde vertolken instede dat hij de muziek de handeling liet leiden. Daardoor verviel hij in het soms lach wekkende van te huilen en te snikken op de maat der muziek, wat zeker het dramatisch effect niet verhoogde, evenmin als het onophoudelijk wrijven in de maagstreek, ten teeken, dat hij van verdriet ver magerd was, juist terwijl hij zijn middagmaal nuttigde. Verdienstelijker was het spel van mevrouw S. De BoerVan Rijk, die met groote soberheid de rol der diepbedroefde en in haar hart vergevensgezinde moeder vertolkte. Niettegenstaande den niet in alle opzichten guns- tigen indruk, dien het stuk en het spel hebben ge maakt, verwierven de acteurs eu actrices toch menige welverdiende bijvalsbetuiging en zijn we dankbaar, dat we in de gelegenheid zijn gesteld met het veel besproken en eigenaardige muziek-drama »de ver loren zoon" kennis te maken. Vooraf ging een uit het Fransch vertaald blijspel Kapitein Cadillac", dat niet onverdienstelijk door mevrouw De Boer en den heer Blaaser werd vertoond, maar dat ongetwijfeld om tot zijn volle recht te komen iu het oorspronkelijke moet gespeeld worden met al de levendigheid den Franschen eigen. Wij vestigen gaarne de aandacht op achter staande advertentie, waarbij het Symphonie- orkest alhier zijn eerste concert aankondigt. Men weet, dat dit orkest, opgericht door onzen vroegeren stadgenoot den heer C. Samans, en thans onder leiding van diens verdienstelijken opvolger denbeer W. Brons, reeds eene enkele maal zijne medewerking verleende aan muzikale uitvoeringen te dezer stede en daaraan lui'ster bijzette. Wij twijfelen dan ook niet of op het aangekondigde concert zal kunstgenot kunnen worden gesmaakt en daarom wekken wij het publiek gaarne op niet alleen om die uitvoering bij te wonen, maar vooral ook om de jeugdige ver- eeniging te steunen, hetzij als honorair-lid (contri butie 2,50, waardoor toegang tot de concerten wordt verkregen met twee dames), hetzij als donateur (contributie 1dezelfde toegang met éen dame). Het bestuur bestaat uit de heeren I. D. Fransen v. d. Putte, I. G. J. Kakebeeke en L. P. J. Vermeulen. De Juliuszonen te Gent, leden van een der overtalrijke daar bestaande vereenigingen, hebben Zondag hun werkzaamheden hervat. Zij bespraken o. a. »de gevolgen van een gebeurlijk huwelijk tusschen Prinses Wilkelmina van Nederland en Prins Albrecht van België". Die ondeugende Juliuszonen schijnen nog niet te weten, dat er eene Koningin in Nederland regeert. De luit. ter zee 2e kl. C. A D o m i n i c u s, dienende aan boord van Hr. Ms. ramschip Guinea wordt den 6 November a. s. op non.-act. gesteld. Uit goede bron verneemt de M. Ct. dat door mr. E. Fokker geen verzoekschrift ingediend is of zal worden om tot burgemeester van Rotterdam te worden benoemd. De correspondent van het Hbl. te Rotterdam meldt dat de Regeering haar verzoek aan den oud minister Havalaar, om de opengevallen plaats van burgemeester van Rotterdam in te nemen, met aan drang heeft herhaald. Dientengevolge heeft de oud minister zich bereid verklaard, het aannemen dezer benoeming in ernstige overweging te nemen. In verband daarmede heeft de heer Havelaar reeds een bezoek aan Rotterdam gebracht. Bij kon. besluit is bepaald, dat er een post kantoor wordt gevestigd te Bruinisse. Vrijdagavond werd te Middelburg eene o ver talrijk bezochte vergadering gehouden, uitgaande van de Vereeniging der Middernachtszending. Na afloop dezer vergadering bleven, op verzoek, de belangstellenden in de zaak der Middernachts zending bijeen ten einde te bespreken de middelen om te dezer stede tot eene practische uitvoering te geraken van deze zending. In deze tweede vergadering werd, na langdurige bespreking, waaraan o. a. deelnamen de burgemeester van Middelburg jhr. mr. L. Schorer en kapitein Hos van de aldaar gevestigde afd. van het Heilsleger, de wensch te kennen gegeven, dat de mannen van het Leger, die reeds aldaar de middernaclitszending be gonnen waren, met het oog op de standjes, die elk oogenblik er bij ontstaan, hun werk voorloopig zou den staken tot dat de rust 's avonds teruggekeerd en men tot een goede oplossing gekomen zou zijn van de vraag op welke wijze van arbeiden het meeste succes te wachten was, ten einde alsdan de banden in elkaar te slaan en gezamenlijk het werk te hervatten. In tegenstelling toch van de tot heden toe door de mannen van 't Leger gevolgde gedrags lijn bij de Zending, was men van oordeel dat de zendelingen geen bijzondere kleeding moesten dragen en ook dat het zeer zeker raadzaam was bij op komende standjes te retireeren, daar, zoolang er volk op de been bleef, hun werk niet zoo noodzakelijk was. (St.) Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. schijnt het zoo goed als vast te staan, dat de Tweede Kamer tegen 10 Novem ber tot hervatting harer werkzaamheden zal worden bijeengeroepen en dat dan in de eerste week eenige inmiddels in te dienen belangrijke wetsontwerpen zullen worden onderzocht, terwijl de discussie over de Indische begrooting den 17 November zal aan vangen en vermoedelijk die over de staatsbegrooting den 24 November; waardoor de kans ontstaat, dat nog vóór het nieuwe jaar de geheele begrootings- campagne in beide Kamers zal zijn afgeloopen. Omtrent de quaestie der benoeming van een nieuwen kommandant der grenadiers en jagers vernam deze kroniekschrijver, dat het niet onwaarschijnlijk wordt geacht, dat door de keuze van den oudsten luit.-kolonel van het regiment, overste Benschop, het bestaande verschil tot een oplossing zal komen, zonder dat het principe wordt beslist. In antwoord op de tegenspraak, die het bericht van de Avondpost betreffende dit laatste punt heeft ondervonden, zegt dit blad Ondanks deze tegenspraak zijn wij zoo vrij te blijven volhouden, dat er wel degelijk sprake van is geweest, en er zelfs zeer ernstig aan gedacht is. De betrokken hoofdofficier, adjudant van H. M. de Koningin, die destijds bij het aftreden van den toen- maligen kolonel Greve, gepensionneerd met den rang van generaal-majoor, voor het kommando over ons keurcorps werd gepasseerd, schijnt echter voor eene eventueele benoeming te hebben bedankt, omdat hij zich, na twee jaren hofdienst te hebben verricht, niet meer voor een zoo gewichtige betrekking be rekend acht." Wij hopen ons niet aan onbescheidenheid schuldig te maken, voegt de Amh. Ct. hieraan toe, als wij mededeelen, dat H. M. de Regentes den bewusten adjudant gaarne benoemd zou hebben gezien, in ver band met de aanstaande inkrimping van het Militair Huis. Hoogstwaarschijnlijk toch zal met Januari a. s. het militaire hofpersoneel beperkt worden tot twee adjudanten voor H. M. de Koningin en twee adjudanten voor H. M. de Regentes. De benoeming van den heer Hu- b r e c h t tot lid van den Raad van State geeft aan de Standaard de woorden in de penMen ziet nu hoe onverbiddelijk de lijst van exclusieve partij be noemingen alweer aan het groeien is. Precies zooals de coterie altijd heeft gedaan". Als men hier onder de coterie de anti-revolutio naire heeren te verstaan heeft, wordt de bewering bevestigd door de geschiedenis. Men herinnere zich de benoeming van de heeren De Savornin Lohman en Van Asch van Wijck tot Gouverneurs van de West, die van den heer Fabius tot inspecteur van het lager onderwijs, van den heer Van Son tot burge meester van Nieuwer-Ainstel, van mr. Lohman Jr. tot ambtenaar bij het Departement van Koloniën enz. Dat Ministeriën gewichtige betrekkingen opdragen aan geestverwanten ligt zoozeer in den aard der zaak, dat men hun daarvan geen verwijt kan maken, mits het landsbelang er niet door wordt geschaad. Wan neer de Standaard dit van den heer Hubrecht kon aantoonen, zouden wij haar gelijk geven. Thans ver wijt zij slechts aan de liberalen hetzelfde wat men van de anti-revolutionaire-katholieke partij getuigen moet. (Amh. Ct.) Naar men verneemt, zijn de betaalmeesters van regeeringswege aangeschreven, zoo weinig mogelijk zilveren pasmunt uit te geven met het oog op het voornemen der regeering om in het volgende jaar nieuwe zilveren pasmunt met den beeldenaar van de Koningin te doen slaan. Gelijk men weet, is ons handelstractaat met Frankrijk door deze mogendheid tegen 1 Febr. 1892 opgezegd. Daar het voor de Fransche Regeering onmogelijk is vóór dien datum met de onderhandelingen over nieuwe tractaten gereed te zijn, is zij voornemens aan 't Parlement machtiging te vragen tot verlenging dezer conventie tot 31 Dec. 1892, onder voorloopige toepassing van het nieuwe minimum-tarief op de invoeren uit ons land. In een te Amsterdam gehouden vergadering van den Raad voor beambten der Rijks- belastingen besloot men in beginsel tot op richting van een ondersteuningsfonds. Aan de Kamer leden zijn adressen gezonden waarin op de ongunstige positie van adressanten gewezen wordt en hulp voor lotsverbetering wordt gevraagd. Naar men verneemt, is bij de Regeering in overweging, het overbrengen van de aangelegen heden vandenlandbouw, thans grootendeels behandeld aan het departement van Waterstaat, naar de departementen van Binnenlandsche Zaken en Financiën. De tap toe quaestie werd gisteren in den Amsterdamsclien gemeenteraad openbaar behandeld. Na meer dan drie uur debatteerens werd met 21 tegen 16 stemmen aangenomen eene motie van mr. Treub, waarbij de Raad zijn vertrouwen uitspreekt »dat de burgemeester als hoofd der politie de noodige maatregelen zal nemen om in den toestand der politie verbetering te brengen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Kats ds. P. S. Meerburg te Kethelte St. Annaland ds. P. IC. Dommisse te Lage Zwaluwebij de Chr. Ger. gemeente te Fijnaart-Heiningen (Ned. Ger. kerk) ds. C. Steketee te Yeere. Aangenomen het beroep naar Dokkum door dr. F. L. Müller te Zieriksee. Hoedekenskcrke. Er worden kwade noten ge kraakt over den toestand van onze openbare school, zoodat er eene groote herstelling, die weinig ver schilt van eene algeheele vernieuwing zou moeten plaats hebben. De ruimte is te klein voor het aantal kinderen in den winterde zolder is te laagde ventilatie is onvoldoendede banken deugen niet de privaten hebben deuren aan de binnenzijde en de ramen zijn voorzien van ijzeren in plaats van houten spijlen, waardoor bij feilen zonneschijn te veel warmte ontwikkeld wordt. Het schijnt, dat een en ander de opmerkzaamheid heeft getrokken van den Inspecteur van het Geneesk. Staatstoezicht bij zijn bezoek dezer dagen. Acte-examens gymnastiek Zeeland. 27 October. Geëxamineerd 12. Toegelaten 10, nl. de heeren A. Van de Linde te WolfertsdijkN. Pols te 's-Heerenhoek, H. De Zeeuw te Veere, G. Jurry te Sluiskil, J. De Meijer te Kadzand, A. J. D' Haens en W. Jansen, beiden te Graauw, W. J. Hariot en C. Van Schagen, beiden te Vlissingen en J. Pouwer te Rotterdam. De minister van onderwijs in Frankrijk beeft bepaald, met toestemming van den directeur-generaal der posterijen, dat van 15 October af de telephoonlijn ParijsLonden wekelijks één uur ter beschikking zal gesteld worden van leerlingen, die onderwijs in vreemde talen ontvangen. Een dergelijke maatregel zal voor de andere internationale telephoonlijnen, indien zij gelegd worden, getroffen worden. Het doel van dezen maatregel is om hen in staat te stellen de uitspraak van de vreemde taal beter machtig te worden. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. schrijft in het N. v. d. D. dat hij met de aanbieding van onderwijs in het Hebreeuwsch volstrekt niet bedoelde iets onaan genaams jegens prof. Oort, maar alleen aan zijn aan staande ambtgenooten te zeggen kan ik u in eenige zaak van dienst zijn, ik zal het mij tot een voor recht achten. Rechtszaken. Door de arrondissementsrechtbank te Middel burg is gisteren veroordeeld wegens diefstalC. G., 10 j., te Wissekerke, tot 7 d. gev.straf. Het tweede Kantongerecht te Rotterdam be handelde gisteren de zaak van Davenport (Sequah), beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der genees kunde en het onbevoegd verkoopen van geneesmid delen. Zes getuigen werden gehoord. Het O. M. eischte voor het eerste feit 300 boete, subs. 10 dagen hechtenis, voor het tweede feit vrijspraak, als zijnde dit niet bewezen. De verdediger, mr. Jos. Van Raalte, vroeg ook voor het eerste feit vrijspraak, op grond dat slechts éen getuige dit heeft bevestigd en wijl éen handeling niet uitmaakt de uitoefening van een beroep in den zin der wet. Voorts was z. i. ook de dagvaarding nietig als niet vermeldende den tijd en de plaats, waarop en waar de overtreding had plaats gehad. Uitspraak over 8 dagen, Gemengde Berichten. De opbrengst van de heden alhier gehouden collecte voor den hagelslag in Noord-Braband heeft opgebracht 32,93. Borsclc. Dezer dagen werd door den directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- schelde een lokaal onderzoek ingesteld naar den toestand van de zuidnol in het vaarwater aldaar. Deze werkzaamheid moet in verhand staan met de aanvraag om aan genoemde nol een ponton te maken. Omtrent den moord te Meliskerke gepleegd deelt de M. Ct. heden het volgende mede Dinsdagmiddag om half éen is de justitie naar Meliskerke vertrokken in zake den daar gepleegden moord. Na eerst in de gemeentekamer nog enkele getuigen gehoord te hebben, begaven de ambtenaren van den gerechte zich naar het ongeveer vijf minuten gaans van de plaats waar de misdaad is gepleegd gelegen hoefje van Jan Wisse, waar een zeer langdurig onderzoek werd ingesteld. Spoedig nadat de justitie er was werd de bij Wisse in dienst zijnde knecht, de 19jarige Aarnout Kempe, van het veld, waar hij werkzaam was, binnengeroepen en in verhoor genomen. Nadat hij gehoord was werden nog verschillende in den omtrek wonende personen ondervraagd. Tegen dezen Kempe, die, zooals gezegd is, nog slechts 19 jaar oud is, en niet groot van gestalte doch sterk en gespierd, schijnen ernstige vermoedens te zijn gerezen. Hij was sedert een half jaar bij Wisse in dienst, was een soort windbuil, had steeds geldgebrek, zat slecht in de kleeren en had ook schulden. Naar wij vernemen moet zijn meester sedert het gebeurde hem van den moord verdacht hebben,

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1