1891. N°. 127. Dinsdag 27 October. 78ste jaargang. DE HAGELSLAG Collecte SLACHTERIJ UIT DE OUDE DOOS. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 29 OCTOBER 1891, des namiddags te 2 uren. Goes, den 26 October 1891. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Na beëediging van het toegelaten lid J. Fabery De Jonge I. Notulen. n. Mededeelingen. IU. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een lid der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs. V. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1892. VI. Begrooting van ontvangsten en uitgaven dei- gemeente voor 1892, met voorstellen van B. en W. tot wijziging van het ontwerp en met een verzoek van drie leeraren der B. A. S. om verhooging hunner belooning. op den 25 Juni en den 1 Juli van dit jaar heeft in vele gemeenten van de provincie Noord-Brabant ontzettende ver woestingen aangericht. Tot leniging der schade, die op ruim 325000 wordt geschat, ei waarvoor tot heden nog geen f 30000 ontvangen werd, zoodat nog geen 10 pet schadever goeding kon worden uitgereikt, i9 bij K. B van 12 October jl. vergunning verleend tot het houden eener in het geheele Rijk, welke collecte in deze gemeente zal ge houden worden op Woeuadaic den 28 October a. s. Ofschoon de collecten voor allerlei weldadige doeleinden elkander snel opvolgen en er veel geëischt wordt van de alge- meene liefdadigheid, wordt toch met vertrouweu een beroep gedaan op den liefdadigheidszin der ingezetenen. De zaaitijd is aangebroken en de getroffen landlieden missen zaairoggede winter nadert en de eerste levensbehoeften (brood en aardappelen) ontbreken het vee is verkocht moeten worden, uit gebrek aan veevoeder en zender krachtige hulp is de nypendste armoede in het vooruitzicht. Goes, den 24 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Bij het gemeentebestuur is door J. V AN DER REIT inge diend een verzoek tot oprichting van eeue in liet perceel wijk A no. 92 gelegen in de Manhnisstraat. Verzoek en teeicening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voorraiddags 9 tot des na middag! 2 uren terwijl op Zaterdag 7 November a. s. des na middags te een uur ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het iudienen en bespreken van bezwaren Goes, den 24 October 1891. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. J RAMONDT, 1. b. De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 26 October 1891. Naar men ons mededeelt zullen in de eerst volgende vergadering van de leden der kolenver- eeniging »U it Voorzorg" alhier een drietal vrij belangrijke voorstellen ter tafel komen, die het wenschelijk doen zijn, dat de vergadering trouw be zocht wordt. In de eerste plaats wil het bestuur den bode een vast salaris toekennen. Thans geniet deze 75 's jaars voor het ophalen der contributie, het rondbrengen van convocatie-biljetten en enkele andere bezigheden. Voorts geniet hij voor het thuisbrengen der kolen aan de leden 5 cents per H.L. Teneinde voortaan de kolen uit het pakhuis voor denzelfden prys te kunnen leveren als die uit het schip, wil men nu den bode een vast salaris geven. Verder zal worden voorgesteld bij den verkoop der kolen eene kleine winst te berekenen om daarmede zooveel mogelijk al de onvermijdelijke onkosten te dekken. Die winst zal zeer gering zijn, maar men verwacht van dezen maatregel veel goeds en de ver- eeniging zal daardoor op coöperatieven grondslag ge vestigd worden. Concurrentie wordt niet beoogd. Eindelijk meent het bestuur - - en terecht dat het voor zijn omvangrijken arbeid aanspaak mag maken op eene kleine tegemoetkoming. Vooral de penningmeester, die wekelijks verscheidene uren aan de administratie der vereeniging wijdt, mag zeker wel eenigszins daarvoor worden schadeloos gesteld. Aangezien a. s. Woensdag het gewoon vergader lokaal bezet is, zal de vergadering plaats hebben in het hotel Bellevue, daartoe bij loting aangewezen. A. s. Woensdag aldus meldt men ons zal in een der lokalen van de Bijzondere school (Wijngaardstraat) alhier door eenige dames aan het harmoniegezelschap »Hosanna" een vaandel worden aangeboden. Op nader te bepalen dag en plaats zal het ge zelschap in de volgende maand een vaandel-concert geven. De heer W. E. S1 ij b o o m stationschef te Woerden, wordt den lsten November e. k. verplaatst naar Kapelle-Biezelinge. De Norddeutsche AUgemeine Zeitung merkt be treffende thans weder loopende geruchten omtrent een bezoek van H. M. de Koningin-re gentes en H. M. de Koningin teBerlijn op, dat beide vorstinnen den rouw nog niet hebben afgelegd, en er derhalve van eene spoedig ophanden zijnde reis naar Berlijn geen sprake kan zijn. Zeker is het echter, dat de Koningin-regentes in het aan staande voorjaar het voorgenomen bezoek zal ko men afleggen. Of Koningin Wilhelmina hare moeder vergezellen zal, is nog niet uitgemaakt, aangezien de gezondheidstoestand en de opvoeding der jonge Koningin op het te nemen besluit van invloed zullen zijn. Volgens het Dagbl. v. Zuidh. zijn echter alle be richten omtrent een bezoek der vorstinnen aan Berlijn geheel uit de lucht gegrepen. Het Hbl. keurt het ernstig af, dat de Indi sche pers in den laatsten tijd zoo rijk is aan sensatieberichten, die ten slotte geheel uit den duim blijken gezogen te zijn. Daartoe behoort het bericht, dat de nieuwe gouverneur van Atjeh, kolonel Pompe Van Meerder voort, heeft voorgesteld achterlaad-geweren te verkoopen aan onze vijanden. De verklaring hoe dit verzinsel in de wereld is ge komen, is dat de gouverneur en zijn chef van den staf, majoor Nieuwenhuizen, weinig heil zien in het voortzetten der blokkade als middel om tot oplos sing der Atjeh-quaestie te komen, en dat daarom de gouverneur schijnt te hebben voorgesteld, de blok kade door een scheepvaartregeling te vervangèn. Het Hbl. verzoekt, naar aanleiding hiervan, dat de re geering van de rapporten en voorstellen van kolonel Pompe openbaar make, wat voor openbaarmaking vatbaar is, en verder in comité-generaal aan de volks vertegenwoordiging de noodige inlichtingen geve, op dat het mogelijke worde gedaan om het thans ge schokt vertrouwen in het ten aanzien van Atjeh te volgen beleid weder te doen herleven. Het stelsel van concentratie, in 1884 aangenomen, heeft fiasco gemaaktdit is, gelooft het Hbl., niet te ontkennen. Alles te zamen genomen, is de toe stand er sedert 1884 niet op verbeterd. Wie dit wel bedenkt, zal ook inzien dat er geen reden is, den nieuwen gouverneur hard te vallen, omdat hij een anderen weg uit wil dan zijne voorgangers. Maar na al de teleurstellingen, die Atjeh ons reeds heeft gebaard, is er voor ons evenmin reden om nu blinde lings alles goed te keuren wat er verder zal worden gedaan. Het is noodig dat, ook bij de Europeesche maat schappij in Indië, het in de laatste maanden op hoogst laakbare wijze ondermijnde vertrouwen herleve op den verderen loop van zaken in Atjeh. En vooral daarom is het noodig, dat de regeering alles doe wat mogelijk is, om de overtuiging ingang te doen vinden, dat zij ten aanzien van Atjeh weet wat zij wil en dat de uitvoering van hare plannen met ge rustheid aan de mannen kan worden toevertrouwd, die in Noord-Sumatra de teugels van het bewind voeren. En voegt het Hbl. er bij indien de regeering zelve, na de voornemens van die autori teiten te hebben overwogen, zich daarmede niet mocht kunnen vereenigen, laat zij dan, hare verant woordelijkheid beseffende, ook niet aarzelen die man nen door anderen te doen vervangen, die betere waarborgen voor een goede oplossing van het Atjeh- vraagstuk aanbieden. Immers dat eindelijk zoodanige oplossing verkregen worde, is Yoor Nederland en Indië beide van het hoogste belang. De Venloosche Crt. deelt mede, dat door de heeren mr. J. G. De Bruijn, F. I. J. H. Dobbel- man, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduij- nen en mr. F. J. F. M. Walter ook een poging wordt beproefd om de R.-K. Kamerleden tot samenwerking te vereenigen. Zij noo- digden nl. alle Katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer uit tot het bijwonen eener vergadering, te houden tusschen 22 en 29 November. Dezer dagen werd melding gemaakt van het feit, dat op de groote leening, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen uitgeschreven, slechts voor een zeer klein deel was geteekend. De Arnhemsche correspondent van de Amst. heeft nu van iemand, die het weten kan" de oorzaak daarvan hooren toeschrijven aan het plan der Maat schappij om den Staat te dwingen tot overneming der geheele exploitatie. Ook zou men wiflen, dat de lijnen der Hollandsche spoorwegmaatschappij, door deze niet in eigendom bezeten, door den Staat wer den overgenomen. Op gezag van een particulieren brief uit Su riname deelt de Haarl. Ct. mede, dat de redac tie van de Volksbode zich nog steeds in pre ventieve hechtenis bevindt. Er werd met de zaak ook geen voortgang gemaakt: het hof was rustig op vacantie gegaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kruiniiigen. Ds. B. Wielinga alhier heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Wissekerke. Drietal bij de Chr. Geref. gemeente te Schoon- dijke ds. G. Dalhuijsen te Heinkensaand, ds. A. v. d. Linden te Aksel en ds. G. Steketee te Veere. De Z.) Door het kerkbestuur van de Herv. gem. te 's-Heer Heiidrikskmdcren is het predikants traktement van 1000 op 1200 gebracht. Opbrengst collecte scholen met den bijbel te Kolijnsplaat 25,04. Door dr. J. H. Gunning J.Hz., predikant te Leiden, werd onlangs aan de te Leiden nieuw inge schreven theologen een brief gericht van den vol genden inhoud WelEd. Geb. Heer Vergun mij u hartelijk welkom te heetenindeze academiestad, met de bede dat God u en uwe studiën rijkelijk zegenen moge, en u eenmaal met blijdschap doe arbeiden in Zijnen wijngaard. Ten allen tijde staat mijn huis voor u open, en in het bijzonder tracht ik des Vrijdagsavonds op het theeuur te huis te zijn. Wellicht kan het u interesseeren dat ik met eerstbeginnenden des Donderdagmiddags van kwart vóór 1 tot kwart vóór 2 wat Hebreeuwsch doe. Indien u de bijwoning van dat uur voor uw aan staand Hebreeuw6ch-examen van nut kan zijn, zijt u er mij hartelijk welkom. Doch, zooals ik reeds opmerkte, dit uur is alleen voor pasbeginnende beoefenaars van Israëls heilige taal. Geloof mij met hoogachting, Uw dw. dr. (get.) J. H. Gunning J.Hz. Naar aanleiding van dit schrijven vergaderde Maandagavond de theologische faculteit van het L. S. G., die met algemeene stemmen de volgende motie aannam, waarvan besloten werd dr. Gunning en prof. Oort een afschrift te zenden »De vergadering der theologische faculteit van het Leidsch Studentencorps, gehouden den 19en Oct. 1891, kennis genomen hebbende van den brief, die door dr. J. H. Gunning J.Hz. gericht is aan de nieuw-ingeschreven studenten in de theologie aan de Leidsche hoogeschool, en waarin voorbijgezien wordt het feit, dat het onderwijs in de Hebreeuwsche taal aan de Leidsche hoogeschool aan uitnemende handen is toevertrouwd, spreekt hare hooge inge nomenheid uit met de welwillendheid van den hoog leeraar di. H. Oort en met de wijze waarop het onderwijs door Z.H.G. wordt gegeven." (Minerva.) Door het hoofdbestuur van den »Bond van Nederlandsche Onder'wijzers" is een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, om te verzoeken1. dat de tijd, waarin een onderwijzer als volontair werkzaam was, gerekend worde bij de vereischte twee jaren, voorgeschreven als oefenings- tijd, voor men het hoofdonderwijzersexamen mag afleggen 2. dat uit sommige gemeenteverordeningen het verbod ^an het geven van privaatlessen gelicht worde3. vrijstelling van zegelrecht bij het sollici- teeren4. te bepalen, dat de niet-verkrijging der acte voor de vrije of ordeoefeningen in de gymnastiek geen reden mag wezen tot ontslag. Rechtszaken. middelburg* Alle personen hier ter stede, die zonder van een perronkaartje te zijn voorzien op het perron waren geloopen en deswege bekeurd de daar voor verschuldigde boete hadden betaald, hebben terugbetaling van de door hen betaalde sommen ontvangen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Zaterdag vonnis gewezen tegen G. Zwart, koopman te Gorre- dijk, ter zake van de bekende advertentie in het Friesch Volksblad met het opschrift Stroopersl Zij heeft hem veroordeeld tot 25 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Oude verordeningen voor Ierseke en Goes. Ierseke en Goes in één adem genoemdOch ja, waarom niet In de laatste jaren is het verschil, dat tusschen deze twee bestond ten opzichte van bet aantal inwoners, zoo aanmerkelijk ingekrompen, dat het eerste bijna iets »stadachtigs" heeft verkre gen. Een tegenhanger van dit verschijnsel deed zich voor, toen beide dorpen waren, ook toen maar weinig uiteenloopende in zielenaantal, en eveneens weinig verschillende in hunne rechten. Het is mijn plan niet, hier ditmaal een beschrijving van beide plaatsen te geven in den door mij bedoelden tijd, ofschoon daarbij velerlei overeenkomst ware op te merkendit hoop ik later te kunnen doen. Ik wil alleen twee grafelijke brieven bespreken, waarin aan Ierseke en aan Goes voorrechten werden verleend. Die van Ierseke is gedateerd op 30 October 1323, die van Goes op 25 April 1333. Deze twee stukken zijn, op enkele kleine uitzonderingen na, woordelijk aan elkander gelijk; zoodat hieruit blijkt, dat de twee plaatsen een bijna gelijken rang innamen op publiekrechtelijk gebied. Het eerste artikel uit het Ierseksche stuk luidt »Wie binnen Ierseke vecht des Woensdags, van dat de zon opgaat, tot des anderen daags, dat de zon weder opgaat, vorbeurt één pond, en hij zal deze boete zeker maken of er voor blijven". Voor Goes is de Woensdag veranderd in Dinsdag. Waarom nu deze bepaling voor één dag der week, met uitslui ting der andere dagen? Woensdag was de Ierseksche en Dinsdag de Goesche marktdag. Dit voorrecht werd dus gegeven ten bate der handeldrijvende marktbezoekers en dorpsbewonershet was dus een bescherming van den handel. »Hij zal deze boete zeker maken" beduidt: »hij zal voor deze boete een pand stellen"; verkoos de schuldige dit niet te doen, dan moest hij voor de boete f blijven" d. i. gevan gen gezet worden. Artikel 2, Ierseke en Goes: Wie bij de vecht partij komt, of wie zelf komt vechten met staven, met zwaarden, met pieken, met sabels of met eenigerlei harnas, verbeurt éen pond, tenzij hij komt om den schout te helpen". Vóór kort deed ik opmerken, dat ieder desverlangd verplicht was, den schout bij te staan in de handhaving van orde en rechtdaartoe mocht ieder zich dus wapenen. Artikel 3 te Ierseke: »Wie een knijf (een groot breed mes) trekt, verbeurt éen pond; wie iemand ermee wondt, tien pond." Te Goes was op het laatste misdrijf een boete gesteld van vijftig schellingen, dus twee en een half pond. Wegens de mindere zwaarte dezer boete besluiten we hieruit, dat het steken of snijden met een knijf te Goes niet zoo vaak voorkwam als tien jaar vroeger te Ierseke. Artikel 4, Ierseke en GoesWie op de markt een harnas draagt, anders dan een knijf, verbeurt éen pond." Hieruit ziet men, dat met harnas bedoeld is, wapen- of beschermingstuig in 't algemeen. Artikel 5 »Wie door woorden of daden vijand schap betoont tegen den schout, tegen den parochie paap, tegen iemand van de heerschappen (Ierseke), tegen iemand van de schepenen (Goes), verbeurt tien pond, waarvan de eene helft is voor den graaf, de andere helft voor hem, tegen wien de vijandschap gericht is." 9 Artikel 6, I. en G. »Wie huiszoeking doet bij een ander, zal daarvoor boeten volgens de wet van het land" (het graafschap Zeeland). Artikel 7, I. en G.»Wie betrapt wordt, terwijl hij gebruik maakt van een of andere valsche munt of eenig valscb gewicht, verbeurt drie pond, zoo dikwijls het ontdekt wordt, en bovendien het voor werp, waarmee hij meet of weegt." Art. 8, I. en G.»Wie zijn boete niet verzekeren kan (d. i. wie geen zekerheid of pand kan geven voor de richtige betaling), zal acht dagen in den stok zitten, en na die acht dagen zal hij het dorp een jaar lang schuwen." »De stok" was een blok, waarin of waartusschen de voeten en soms ook de handen van den schul dige werden vastgemaakt. Een prettige houding, om acht dagen zoo te zitten. Na die acht dagen, zegt dit art., moest de boosdoener het dorp een jaar lang schuwen. De beteekenis hiervan, overigens vrij duidelijk, is, dat hij in den tijd van een jaar niet binnen het dorp mocht verschijnen. Let wel, dat ook Goes als dorp vermeld wordt. Art. 9, I. en G.»Wie den schout met geweld ontvlucht, mag door een ander aangehouden worden." Art. 10, I. en G.»Wie dengene, die boete schul dig is, helpt ontvluchten, verbeurt dezelfde boete als de misdadiger." Art. 11, I. en G.»Wie dobbelt op Woensdag (te Ierseke), op Dinsdag (te Goes), of binnen den nacht daarna, verbeurt tien schellingen, en de waard (of huisheer) bij wien men dobbelt, twintig schel lingen."

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1