SCHOUWING 300 CANADA- BOOMEN, .A-d-vertervtiën. WILLEM-ANNA-POLDER, Sloolen, Heulen en Dammen, op Zalei'dag 31 October 1891. De goederen uil de nalalen- scliap vau den heer Ms. DE PLAA le A b e e I e (Soubnre) zijn UT DE HAND VERKOCHT en de veiling op 30 October a. s. zal dus geen voortgang hebben. I. DE VOS, Notaris. Donderdag S November 1891, verkoopen: 80 CANADA-, 33 OLME-, 41 ESSCHE-en33 ABEELE- BOOMEN, op Vrijdag 6 November 1891, openbaar verkoopen: 162 zware Canatlaboomen, Maandag 9 November 1891, verkoopen: 32a CANADA- BOOMEN, verkoopen: Thans is te Xanten gevangen genomen en naar Kleef overgebracht de Joodscke familie Buschhoff, beschuldigd van den moord op den Christenknaap. Torpedo-netten ter bescherming van voor anker liggende schepen tegen torpedo's zullen, is het bericht eener nieuwe uitvinding in de Engelsche bladen waar, spoedig tot het verleden behooren. Kapitein Wilson zou namelijk een soort van schaar hebben uitge vonden, die, aan den neus der Whitehead-torpedo bevestigd, de stalen ringen van het net doorsnijdt. Bij een proef, hiermede genomen, ging dit zoo snel in zijn werk, dat de vaart der torpedo nauwlijks vertraagd werd. Te Berlijn heeft zich een bond gevormd ten behoeve van den middenstand, wiens strijd om het bestaan tegenwoordig dikwijls zwaar is. Het doel is o. a. om door samenwerking goedkooper grond stoffen en allerlei gereedschap beschikbaar te stellen verder wil men den leden het verkrijgen van erediet gemakkelijk maken en rechtskundige hulp bij proces sen verschaffen. Eenigen tijd geleden werd het boren van een petroleummijn in Galicië gestoord door een sterke gasontploffing. Thans worden als van zelf groote hoeveelheden petroleum opgespoten, zonder dat de boringen nog tot de petroleunüaag zijn doorgedron gen. De nieuwe bron moet een van de grootste zijn. Een Russische Kozak, Jemuranow genaamd, heeft een soort van vischmeel uitgevonden, dat wel licht in den tegenwoordigen tijd van algemeen ge brek in Rusland zeer goed als voedingsmiddel kan dienst doen. Hij maakte deze voedingsstof van het vleesch van verschillende vischsoorten en bereidt het aldus verkregen meel tot een brij of soep, die zeer voedzaam is. Een groot voordeel van deze nieuwe spijs is bovendien, dat zij geruimen tijd bewaard kan wordeneen kleine toevoeging van tarwe- of rijstmeel en kool maakt haar nog smakelijker. Ook als veevoeder is zy zeer geschikt. In de laatste dagen van September jl. kwam de voor het graf van Duitschlands gewezen keizer Friedrich bestemde sarcophaag te Berlijn aan, al waar door professor Begas aldaar de laatste hand aan dit gedenkteeken zal worden gelegd. Het is van carrarisch marmer, en vervaardigd in Italië te Serra- vezza bij Carrara, weegt bijna 10,000 K.G. en stelt den overleden keizer voor in den wapenrok der ku rassiers, liggende op zijn veldmantel, terwijl de Pruisische koningsmantel in breede plooien over de voeten afhangt. De zijwanden zijn met onderschei den voorstellingen versierd. Het monument is op den geboortedag van den overleden vorst, namelijk 18 October, op bet graf aangebracht, in tegenwoor digheid der Keizerlijke familie. Onlangs kwam met het st. »Palamcotta" te Penang een Chinees aan, onder wiens bagage men een kist met menschenbeenderen vondhij werd gevangengenomen en verklaarde toen, dat dit het stoffelijk overblijfsel zijner vrouw was, waarmee hij reisde. Zij overleed drie jaar geleden en hij was op reis naar China om haar daar te hegraven. Men vond geen reden hem niet te gelooven en hij kon dus met zijn kist met beenderen verder reizen. Het meteorologisch bureau te Rome heeft van het eiland Pantellaria, behoorende tot den Siciliaan- schen archipel, een telegram ontvangen, waarin ge meld wordt dat de zee op een afstand van drie kilo meter. ten westen zich plotseling onstuimig verheven heeft. Rookkolommen zijn omhoog gestegen en tot op een grooten afstand zijn onderaardsche schokken waargenomen. Men gelooft dat een groote krater zich op drie meter afstands van Pantellaria gevormd heeft. Naar gemeld wordt zijn de meeste inwoners van Murat, bij Cahors, tot het Protestantisme over gegaan, omdat de bisschop de vergunning gewei gerd had tot het houden van een tweede mis des Zondags »Dan maar liever in het geheel geen mis", schijnen zij gedacht te hebben. Madlle Louise de Beaulieu heeft van de Pa- rijsehe autoriteiten vergunning gekregen lucifers op straat te verkoopen (te bedelen?), omdat zij in 1870 haar arm in. een. slag verloor en de medaille voor heldenmoed ontving. De Daily ifoics-correspondent te Parijs meldt dat deze thans gebrekkige vrouw sedert jaren een armoedig stuk brood verdiende als porster. Toch was zij in 1870 een jong meisje van deftigen huize en gefortuneerd. Zij woonde acht veldslagen bij en waagde zich honderden malen om gewonden te redden. Door eene vergissing werd zij als spion opgepakt en door den krijgsraad ter dood veroordeeld maar door een officier, die haar bewon derde, gered. Op het slagveld van Champigny kreeg zij een kogel in den arm, terwijl zij een gewonde droeg. Ondanks haar hevig lijden bleef het jonge meisje onvermoeid in haar zorgen voor de gewonden. Bij het beleg van Parijs was zij onuitputtelijk in toewijding en zelfverloochening en gaf een som van ƒ10,000 uit om het lijden der gewonden te ver zachten. Het dankbaar vaderland laat haar thans lucifers verkoopen Juist als bij ons Eet Fransche brikschip Henri et Leontine ge raakte den 19den October tijdens een hevigen storm uit het Zuiden op lager wal bezet bij Brixton (eiland Wight). Men trachtte vruchteloos het schip door zwaar zeilen van den wal te houden, en ten laatste geraakte het op strand. Het kwam zoo dicht aan den wal, dat de bemanning door eene lijn van boord gehaald kon worden. De gezagvoerder had echter zoo veel letsel bekomen tijdens den storm, dat bij zich niet bewegen kon, waarom de stuurman besloot den gezagvoerder niet aan zijn lot over te laten, en hoewel een zekere dood hem door de ontzaglijk hooge zee wachtte, weigerde hij het wrakke schip te ver laten. Gelukkig bleef het in elkander tot de eb inviel, waardoor het mogelijk werd beiden behouden aan land te brengen. Te Méry is uit de Oise het lijk opgevischt van iemand van vijftig jaren ongeveer. Men vond in zijn zak een briefje met de woorden: »Ik sterf als eerlijk man; ik kon generaal Boulanger niet overleven". Gisternacht is een sneltrein uit Breslau ten gevolge van botsing met eene rangeermachine bij Kohlfurt ontspoord, tengevolge waarvan een eerste klasse- en een tweede klasse-rijtuig in elkander scho ven en daarenboven vuur vatten. De vele op bet perron aanwezige reizigers hoorden met ontzetting het angstgeschrei der passagiers, die tusschen de overblijfselen der getroffen rijtuigen bekneld zaten. Twee geneesheeren, die zeiven verwond waren, ver leenden de eerste hulp. Vijf reizigers zijn gedood, en vier passagiers, alsook de machinist en de stoker der rangeermachine, zwaar gekwetst. In het Werktuigkundig Weekblad wordt melding gemaakt van een [nieuw stoomschip, dat dienstdoet op twee meren nabij Bores, welke gescheiden zijn door een strook lands. Met behulp van haar eigen stoommachine wordt deze boot over spoorstaven op het land van het eene naar het andere meer voort gestuwd. De machine heeft een vermogen van slechts 10 paardekracht, maar het schip heeft ook slechts ruimte voor 60 personen. Uit Petersburg wordt aan de Standard bericht, dat te Berlijn een Rus in hechtenis is genomen, en naar Petersburg overgebracht, die op den Keizer lijken trein de betrekking van kok vervulde ten tijde van het spoorweg-incident bij Borki, en na het voorval spoorloos verdwenen was. Men zegt, dat deze persoon met de juiste toedracht dier zaak be kend is en reeds belangrijke onthullingen heeft gedaan. Laatste en telegraphische berichten. Acte-examens gymnastiek Zaelavd. 21 October. Geëxamineerd 11, toegelaten de heeren P. Stouten te Ellewoudsdijk, H. F. J. Bijleveld te Westdorpe, K. Baart te Vlissingen, P. Markusse te 's-Heer Arendskerke, A. Geluk te St.-Annaland, P. Houter man te Vlissingen, M. J. Hage te Zonnemaire, J. Van Houten te Grijpskerke, J. Lindhout te Ter- Neuzen. Ingezonden Stukken. ZlERIKSEE, 18 Oct. '91 Mijnheer de Redacteur Bekend met uwe welwillendheid om plaats in uw kolommen af te staan, wanneer het geldt bevordering van kennis en kunst, vertrouw ik, dat U bereid zal zijn de volgende regelen, die genoemd doel beoogen, op te nemen. Gisteravond had ik een gesprek met een bestuurs lid van de Rederijkers-Vereeniging Concordia" hier ter plaatse, naar aanleiding van mijn vraag of de uitge schreven wedstrijd in het voordragen" zou doorgaan. Hij vertelde me, dat bij de sluiting van den termijn tot aangifte zich 7 heeren hadden aangemeld, en wel 5 voor ernst en 2 voor luim. Dat met een zoodanig aantal mededingers geen wedstrijd kan gehouden worden, bleek mij duidelijk. Ware het dat er zich voor elke rubriek 7 heeren hadden aangemeld, de wedstrijd zou doorgegaan zijn. Die mededeeling stemde mij treurig; waarlijk, ik had er op gevlast eens te hooren, hoe het met de kunst van voordragen in onze waterachtige provincie gesteld is. Tot mijn groote vreugde vernam ik evenwel, dat Concordia" ter wille van de goede zaak, den wedstrijd nog 14 dagen zal uitstellen, dus tot 14 Nov., en den termijn tot aanmelding zal verlengen tot 30 Oct. Voor twijfelaars of nakomers, is dus nog ge legenheid zich aan te melden. Doet het, maakt beide rubrieken, ernst en luim, volwant naar ik vernam is deze bij niet-slagen de laatste poging van genoemde Vereeniging. Een vriend van de kunst. Burgerlijke Stand Goes van 19 tot 21 Oct. 1891. Ondertrouwd 21, Johannes Van Asperen Ver- venne, 33 j. weduwnaar van Cornelia Maria Van Dalen, en Cornelia Ossewaarde, 32 j. jd. Geboren 19, Johannes, z. v. Matthijs Van Gorp en Anna Maria De Witte; 21, Pieter Cornelia, z. v. Johannes De Jonge en Elisabeth De Windt Levinus Johannes, z. v. Johannes Levinus Wolfaert en Johanna Polfliet; Geertruida Apolonia d. v. Jacobus Mulder en Anna Gijsbertina Van Nifterik. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 24 Oct., Heinkenszaud, 20 Kruiningen, 28 Mairepolder, 26 Middelburg, 28 Middelharnis, 29 Heinkenszaud, 30 Wolfertadijk, 30 AVo fjrl»lijkr 31 Biezelinge, 2 Nov Kapel Ie, 2 Kapelle, 2 Ellewoudsdijk, woonhuis en tuin, 3 f Goes, huizen, 4 Heinkenszand, boomen, 5 Nieuwdorp, hoornen, 6 's-Heer Arendsk., hoornen, 7 i Kapelle, wisschen en hakhout, 9 1 Ovezand, hoornen, 11 u Waarde, broodbakkerij, 12 Driewegen, boomen, 12 Schore, lxnis en tuin, Goes, boeken, Voorwerpen. |Informatiê huish. goederen, De Ronde Bressei. hoornen, Mr. I.iebert. boomen, Mr. Liebert. verpachting visscherijen, Tak verp. oesterbanken, Ontv. Registratie, Dirksland bouwland, De Ronde Bresser. boomen, Mr Liebert. hui-raad en meubelen, Pilaa^. herberginventaris enz Gallis Merens. wisschen, Gallis Merens wisschen, Pelle De Ronde Bresser. Pilaar. De Ronde Bresser. Pilaar. De Ronde Bresser. mr. Liebert en Pilaar. Pilaar. De Vos. Pilaar. Pelle en Lansen Croin. Hollmann. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 22 October. 4.54 5.57 0.6 23 5.36 6.46 0.27 0.50 24 6.20 7.48 1.16 1.45 25 7.15 9.3 2.18 2.53 26 8.23 10.43 3.33 4.28 27 11.21 11.55 5.13 5.51 23 S> 0.23 6.25 6.53 per Hectoliter f 9,- a f 9.50 - 8,— a 8,75 7 a 7,25 - 5,40 a 5,60 4,90 a 5,25 3,25 a 3,50 u 10,50 a 12, - 11,75 a - 12,25 u 6,50 a - 6 80 6 25 a 1,15 a 1*20 5,— a v 5,20 Marktberichten. GOES, 20 October 1891. Bij weinig aanvoer noteeren alleen Erwten f lf» höoger. Bruine Boonen prijshoudend. TARWE (oude) TARWE (nieuwe) ROGGE (nieuwe) WINTERGERST ZOMERGERST HAVER KOOKERWTEN BRUINE BOONEN PAARDEBOONEN PLATTE BOONEN ZO.VI ER-KOOLZAAD BOTER per K.G. EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 19 October 1891. Tarwe vond, zoowel in jarige als nieuwe soorten, tot onveranderde prijzen kooper3. Jarige. De beste f 9,75 a 10,30, goede en mindere f9,50 a 7 Nieuwe. De beste f9,50 a 10, goede en mindere f 9,25 a 6,50. Per 100 kilo werd een ge - deelte algedaan a f 12,50. Canada-Tarwe als voren f 7 a 8. Rogge was tot vorige prijzen te plaatsen. De beste f7,75 a 8,20, goede en mindere qual. f7,50 a 6,25. Gerst. Winter en Zomer 10 ets lager. Winter f4a 5,40, Zomer f 4 a 5 en voor beste qnal. f 8,50 per 100 kilo. Che- valiergerst onveranderd, f5,30 a 6,20. Haver bracht vorige prijzen op, naar qnaliteit werd van f3 tot 4 bedongen. Paarileuboonen als voren. Naar deugd verkocht van f6 tot 7- Bruine Boonen, waarvan de aanvoer veel kleiner was dan de vorige week, konden ruim prijshoudend geplaatst worden. Men besteede van f 11 tot 12,75 nuar qualiteit Witte Boonen, met geringen aanvoer, moesten wegens afwijkende qoaliteit 50 ets. lager worden afgegeven. Naar deugd verkocht van f9 tot 11,50. Blauwe Erwten, met levendige vraag, 50 ets. liooger f9,50 a 12 Kanariezaad Hauw als voren De beste qual. f 7,50 a 7,75, goede en mindere soort f7,25 a 6,75. Vlas. Heden waven ter markt aauge.oerd 6700 steen, gedeeltelijk oud, waarvan tengevolge der hooge vraagprijzen slechts enkele partijtjes koopers vonden. De qualiteit van het nieuwe gewas laat veel te wenschen over. Lijnzaad was matig aangevoerd, doch weinig kooplust, daar het aangebodene grootendeels voor de zaai ongeschikt is. Meelbericht. Gedurende de vorige week ondc-giugen de noteeringen geen verandering. Op langen termijn was Meel gevraagd doch ontbraken ver koopers Heden werd Meel op ruim vorige prijzen gehouden, er waren geen koopers ter markt. Zeeuwsche ajuin. Aanvoer heden circa S000 balen. Prijs voor groote fl,30, kleine f 1,50 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren f4,80 a 5,de 100 stuks. ROTTERDAM, 20 October 1891. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 700 vette runderen, 1482 magere dito, 559 vette- en graskalveren, 226 Prijzm waren als volgt: vette runderen le qnal. 72 a c., 2e qnal. 66 a c, 3e qual. 50 a 60 c., kalveren le qual. 97V, c., 2e qual. 821/a a 87Vs c-> a^eS Per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 66, 2e qual. f62, 3e qual. f58, per kilo 55 a 70 c. Aardappelen. De prijzen warenZeeuwsche spuische jammen f3,25 a 4,25, jammen poters f 1,80 a 2,20, champions fS,75 a 4,25, magnum tonum 13,a 3,25, Zeeuwsche blauwe f 3,20 a 3,50, alles per hectol. MEEKRAP^BERICHT van de makelaars Overgaauw Da Blaanw ta Rotterdam. ROTTERDAM, 19 October 1891. Meekrap Van mooie onber. 1890 vonden de vorige week nog een paar partijtjes tot f30 koopers. Heden was de kooplust traag. Van do nieuwe teelt waren een paar monster» ter markt, qualiteit maar redelijk goed, vraag f31, die echter onverkocht bleven. Van Wortels wordt dooreen tot ongeveer f25 aangeboden. Petroleum loco-termijnen f7,30 E. Vrijdag 23 October hopen onze geliefde ouders MARINUS DE PUIJT en JACOBA KOK hun 35-jarige Echtvereeniging te vieren. Moge de Heere ze lang nog sparen is de hartelijke wensch van Hun dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. Psalm 128. Biezelinge, 22 October 1891. Den 23 October hopen onze geliefde ouders JAN TOLHOEK en SUZANNA KALLEMEIN hunne 40-jarige Echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. jj Hoedekenskerke, 21 Oct. 1891. - -■ i Voorspoedig bevallen van een Meisje A. G. MULDER—Van Nifterik. Goes, 21 October 1891. Heden behaagde het den Heero van leven en dood van onze zijde opte- roepen onzen geliefden echtgenoot, vader en grootvader, den heer JAN VERMET, Burgemeester der gemeente s-Heer Arends kerke.Dijkgraaf van het Waterschap s-Heer Arendskerkeenz. enz., in den ouderdom van ruim 72 jaren. Van uwe deelneming ons overtuigd hou dende, noemen wij ons Wed. J. VERMET—Bal, Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. 's-Heer Arendskerke, 15 October 1891. Heden overleed tot onze diepe droefheid de heer CORNELIS KOLE Mz., in leven landbouwer te Kloetinge, in den ouderdom van 67 jaren en 11 maanden. Kloetinge, 18 October 1891. Wed. C. KOLE, kinderen en behuwdkinderen. Strekkende tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt met deze zijnen hartelijken dank aan allen, die hem bij zijne benoeming tot Dijkgraaf van het Waterschap Baarland blijken van belangstelling hebben betoond. A. BRUGGEMAN. Baarland, 20 Oct. 1891. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond bij het overlijden mijner echtgenoote, betuig ik, mede namens kin deren, behuwd- en kleinkinderen, mijn hartelijken dank. 's-Gravenpolder, 20 October 1891. J. M. ZAAIJER. IN DEN OP De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, onder Nieuwe- dorp, aan den Paardendijk tusschen Nieuwe West-Craaijert en Zuid-Craaijert, voor Pieter en Job Karelse, geschikt voor WERKHOUT. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 uren, in de gemeente s-IIeer Arendskerke, aan den dijk tusschen den Ouden en den Nieuwen Craaijert- polder, ten verzoeke van den Weledelen heer W. F. K. XiensHoek, in het te beginnen nabjj de hofstede bewoond door C. Kosten. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, in de ge meente Ovezand, aan den Haagdijk, voor den heer C. Misseeuw qq., waarvan de meeste geschikt voor werk- hout. De Notaris PILAAR zal Donderdag 12 November 1891, des voormiddags te 10 uren, in de ge meente Driewegen, aan den Saksendyk, voor den heer J. A. Bevier de Fouw qq.» waaronder vele geschikt voor werk» hout.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3