Hansweerd, Het aakschip »Merwestroom", schip per P. Driessen, is 11. Zaterdag in de Biezelingsche ham op hoog gevaren en door de sleepbootAlerte" afgesleept. Het schip heeft eenige averij bekomen. De Merwestroom" was geladen met ijzer van Ruhrort en bestemd naar Gent. 's-lleerenhoek. Jl. Zaterdag hield de ver- eeniging »Het kol en fonds" alhier eene vergadering waarin door den secretaris rekening en verantwoor ding werd gedaan over het jaar 1891. Daaruit bleek dat er waren aangekocht 172 karren steenkolen, die uitgelost hebben 3359 HL., waarvan 3029 HL. aan de leden zijn geleverd voor den prijs van 78 cent per HL! vrij op den wagende overige 330 HL. zijn geborgen in de reservesehuur. De rekening van 1889 sloot met een goed slot van 78, die van 1890 met een kwaad slot van ƒ58 en de rekening van 1891 sluit met een batig saldo van ƒ64,20. Tot president is herkozen dhr. Jac. Pieterse en tot commissaris gekozen in plaats van dhr. P. Won- dergem dhr. Jac. Clarijs, die heiden de benoeming hebben aangenomen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Zierlksee Al spoedig na de opheffing van ons isolement gedurende het afgeloopen strenge winterseizoen, gin gen er stemmen op, om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen eener betere gemeenschap met den vasten wal. Vergaderingen van kies vereenigingen werden belegdonze afgevaardigde ter Tweede Ka mer kwam hier, om die zaak te bespreken, en van alle zijden werd de wenschelijkheid en het belang, dat Schouwen-Duiveland bij eene verbetering van communicatie zouden hebben, in adressen aan de hooge regeering en couranten-artiekelen betoogd. Het ge volg van een en ander was, dat zich een comité vormde bestaande uit de beeren Ch. Vermeijs, bur gemeester onzer gemeente, voorzitter; C. W. Voor- beijtel, Burgemeester van BruinisseB. Giljam te Ouwerkerkmr. J. D. Bolle te Renesse, C. J. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire en D. Lopse Hocke te Brouwershaven, dat zicb ten doel stelde een fonds tot stand te brengen, teneinde daaruit de kosten te bestrijden, noodig voor een onderzoek op welke wijze eene betere communicatie zoude kunnen worden ver kregen. Dat comité stelde zich te tegelijkertijd in betrekking met de heeren C. M. van Vessem te Rotter dam en C. Bosman te Brouwershaven, door wie reeds concessie was aangevraagd voor een stoomtramver- hinding van Brouwershaven via ZierikseeZijpe Steenbergen naar Rozendaal. Niettegenstaande reeds spoedig door dat comité eene vrij aanzienlijke som uit particuliere bijdragen werd ontvangen, vernam men in langen tijds niets van de zaak, totdat zich dezer dagen het gerucht verspreidde, dat concessionnarissen zich in verbinding hadden gesteld met den heer Hartog, teneinde naar diens plannen een locaal-spoorweg te ontwerpen en dus af te zien van den aanleg eener stoomtram. Die plannen kunnen echter geen genade vinden in de oogen van hen die, bekend met den toestand onzer eilanden, eene stoomtram levensvatbaar achten, wat met het oog op de groote kosten, verbonden aan den overgang van het Zijpe, bij aanleg van lo- caalspoor, volkomen onmogelijk zou blijken. Voor de vele belangen, verbonden aan eene betere verbinding met den vasten wal, is bet te wenscben, dat spoedig deze zaak meer ernstig ter hand worde genomen, anders zal ook hier de uitkomst wezen, dat door te veel te willen niets wordt tot stand gebracht. Vrijdagochtend ontlastte zich boven Dieren een hevig, doch kortstondig on weder. Twee vrouwen op de Heide werden door den bliksem getroffen. Eene werd op den weg terstond gedood, en de andere, die in de bedstede harer woning aardappelen zat te schillen, werd zoodanig getroffen dat zij niet buiten gevaar is. De bliksem drong in de woning door den muur, doch veroorzaakte geen brand. Sequah hield Woensdag in het Park te Amster dam een hardlooperij van de patiënten, die hij gedurende deze maand had behandeld. De patiënten, die nog wat al te stramme knieën hadden en wier pijn wel weggewreven was, doch hun stramheid niet, kregen voorgift, een formeele rheumatiek- handicap. Prettig was het gezicht niet van die strompelende hardlooperser was iets in wat eerder opwekte tot medelijden, dan den lachlust gaande maakte. Zelf schenen ze echter nogal genoegen te hebben in deze sport. Sequah verscheen ditmaal te paard, en van uit de hoogte overzag hij de menigte nieuwsgierigen, die naar het strompelen der mannen waren komen kijken. De daken der veranda's in 't Park, 't dak van 't buffet was zelfs met kijklustigen bezet sommigen waren zelfs in de boomen geklauterd. De muzikanten luisterden de plechtigheid met hun luid ruchtige muziek opde koepel was gereserveerd voor eenige genoodigden met dames. Als prijzen waren uitgeloofd een goudeneen zilveren en een nickel horloge, terwijl ieder deel nemer, die niets won, een gulden ontving. Er waren ongeveer 30 deelnemers. De wedloop van den namiddag had nog een naspel. Wijl des middags twee hardloopers" ruzie hadden, deelde Sequah mede, moesten zij in de zaal hun loop nog eens overdoen. De overwinnaar kreeg ƒ5. Ten bewijzedat de door Sequah behandelde personen öf niet leden aan rheuraatiek of slechts schijnbaar genezen zijn, wijl de kwaal naar korter of langer tijd terugkeerde, deelt het Nbl. v. Ned. een geval mede van een persoon, werkzaam in een groot kleedingmagazijn in de Vijzelstraat. Ook hij leed aan rlieumatiek en werd door Sequah behandeld. De man verheugde zich aanvankelijk over zijn ge nezing, hij verscheen zelfs weder op het magazijn. Slechts voor korten tijd, want de kwaal heeft zich weer bij hem vertoondzijn handen zjjn even dik als te voren. Naar men verneemt zou Sequah voornemenszijn, wanneer zijn contract met de Sequah-maatschappij te Londen is afgeloopen (dat contract duurt nog zes maanden) zich te Amsterdam te vestigen als masseur. Thans reeds heeft hij, om zich tegen verdere gerechtelijke vervolgingen te dekken, een patent ge nomen als masseur. Ofschoon hij nu en dan verklaard heeft, dat hij niet anders patiënten behandelt dan op de publieke tribune, schijnt het wel zeker te zijn, dat hij hier en elders ook rheumatieklijders by hen aan huis onder behandeling neemt. Men schrijft uit Urk aan de Zw. Ctdat de bekende Spaansche schatgraver, of juister sehatbe- graver, ook daar getracht heeft zijn slag te slaan. Vóór eenigen tijd ontving de kleermaker W., aldaar, een in slecht Pransch geschreven brief uit Madrid. De kleermaker geraakte door den brief zoo in extase, dat de onderwijzer, die het stuk voor hem vertaald had, hem niet uit 't hoofd kon praten, erop te ant woorden. De eerste schreef nu aan 't opgegeven adres, waarin hij den gevangene in overweging gaf, op een toegezonden plattegrond van Urk het schat rijk plekje met een streepje aan te duiden. De kleermaker kon dan den schat opgraven, en na aftrek van een billijke belooning, hem dien toe zenden. De adjudant" antwoordde hierop, dat hij op dit voorstel niet kon ingaan, maar vriendelijk de toezending verzocht vau 5684 frank. W., die er nu genoeg van begreep, heeft de geheele correspondentie, door bemiddeling van den Duitscken consul te Madrid (W. is van afkomst Duitseher), in handen gesteld van den Spaanscken Minister van Justitie. Hij heeft nu van dezen een schrijven ontvangen met een be dankje voor de toezending der correspondentie, waar door men een oplickterskomplot op het spoor is ge komen. Een kapitale boerenbeliuizing te Oostwold is afgebrand. Boerengereedschappen en wagens, bene vens groote partijen graan, ter waarde van ongeveer ƒ20,000, zijn vernield. Alles was verzekerd. Volgens Recht voor Allen is te Heeren veen vol strekt niets beslist omtrent de onderlinge verhouding der democraten in Friesland. Bepaalde besluiten zijn niet genomen, noch tot afscheiding (der sociaal-demo craten van de Volkspartij), noch tot het tegendeel. De Enschedésche katoenspinnerij, die den 3n October 1890 afbrandde, is thans herbouwd. De fa briek kan werken met 20.000 spindels, waarvan er reeds 8000 in gebruik werden gesteld, terwijl men binnen éen maand de geheele fabriek in werking hoopt te hebben. Ofschoon niet gewoon melding te maken van zelfmoorden, maken wij ditmaal een uitzondering voor een poging tot zelfmoord van een hit, die Don derdag, bespannen voor een karretje, voor een grut- terswinkel nabij de Loosduinsche brug te 's-Hage stond. Plotseling liep het dier dwars over den weg naar de vaart en voor de man en jongen, die in de kar zaten, het konden verhinderen, stortte het dier zich van den hoogen walkant in het water. Man en jongen konden nog juist van de kar sprin gen. Het paard werd in zijn boos opzet om zich. van kant te maken ook nog bijtijds verhinderd en met zijn wagen met veel moeite op den vasten wal terug gebracht. Naar aanleiding van de opstootjes te Ede deelde de kommandant van de noorder-divisie aan het D. v. N. het volgende mede De burgemeester van Ede (jhr. van Borssele) gaf eenigen tijd geleden openlijk te kennen, dat hij het Heilsleger uit zijn gemeente weg wilde hebben. De predikant deelde daarop mede, dat hij den volgenden Zondag over het Heilsleger zou prediken. De Zondag kwam en de kerk was voller dan ooit. Het oordeel van den dominee over het Leger was zeer ongunstig hij zei o. a., dat het Leger des Heils uit den duivel was. Zeer tegen het duivelsche leger ingenomen, keerde de gemeente huiswaarts. Vier-en-twintig uur voordat de aanval plaatshad, kwam een veldwachter namens den burgemeester mevrouw Knuttel waarschuwen, dat een oproer op handen was. Mevrouw Knuttel had, zooals men weet, een deel van de koetsierswoning van haar buiten plaats voor de bijeenkomsten van het Heilsleger af gestaan. Dadelijk nadat de boodschap ontvangen was, ging een Heilsofficier naar den burgemeester öm hulp te vragen. De heer van Borssele ontving den officier schandelijk", weigerde hulp te verleenen en zei, dat de geheele verantwoordelijkheid op het Heilsleger berustte. 's Avonds had eene Heilsbij eenkomst plaats, die door pl. in. 50 personen werd bijgewoond. Toen alles was afgeloopen, kwamen plotseling ongeveer 500 personen het buiten binnenstormen. Het ijzeren hek werd geheel vernield en geen glasruit bleef heel. Mevrouw Knuttel zal waarschijnlijk genoodzaakt zijn haar huis te verlaten, omdat het bijna onbewoonbaar is. Zooals men weet brak de veldwachter, die tegen woordig was, een been. De man werd door de Heils soldaten opgenomen en in het officieren-kwartier verbonden. Toen de burgemeester dit merkte, kwam hij binnen om den kapitein, een jong meisje, in uiterst scherpe woorden zijn afkeuring over het ge beurde te kennen te geven. De heer van Borssele zeide o. a.dat het Heils leger in Ede gekomen was, alleen omdat de vrou welijke officieren gekheid wilden maken met de militairen, die in de buurt gekampeerd waren. Alles was de schuld van de Heilssoldaten. Mevrouw Knuttel heeft de zaak in handen van den officier van justitie gegeven. Het Heilsleger heeft tijdelijk zijne bijeenkomsten te Ede gestaakt. Het vertrek van de weldadige familie Knuttel is voor Ede een groot verlies. Daarentegen schrijft men uit Ede aan de N. R. Ct. Het bericht, als zou de geheele familie Knuttel deze gemeente gaan verlaten, is onjuist. Mevr. K. heeft voor zes maanden een huis gehuurd te Arnhem. Of de ongeregeldheden daarvoor de beweegredenen zijn, blijft de vraag. Een gehuwde zoon heeft reeds te voren naar eene andere woonplaats uitgezien, en een andere zoon, die in het groot het landbouw bedrijf uitoefent, heeft geen plan dat bedrijf neer te leggen. Eene op zich zelf wonende dochter gaat vóór den winter op reis, volgens een lang te voren beraamd plan. Fijn gestooten Oleanderbladen met droog zand vermengd en in de muizengaten gestrooid, verjagen de muizen, die den reuk dezer bladeren niet ver dragen kunnen. De handel in vette paarden begint in het Noord- Westen van Noord-Brabant weder levendig te worden. Dezer dagen werden er verscheidene in het Land van Altena en Heusden voor Italiaansche rekening gekocht, meerendeels tegen prijzen, variëerende tus- schen ƒ500 en ƒ700. In den Ned. Speet, geeft W. F. Margadant een artikel over de wetgeving voor wielrijders. Hij deelt de volgende bepalingen mede aan de verorde ningen daaromtrent ontleend. In bijna alle gemeenten van bet platteland moet de wielrijder, een paard tegenkomende, 20, 30 of 50 meter van te voren afstijgen en, het wiel achter zijn lichaam verbergend, aan de zijde van den weg gaan staan. Hij mag daarbij geen belgelui, trompet geschal oi andere schel klinkende geluiden11 laten hooren, om de paarden niet te doen schrikken. Te Bunnink en in tal van andere gemeenten mag men »met of te paard" niet harder rijden dan in matigen draf. Met rijwielen (waarom niet »te wiel" niet harder dan »met een daarmee gelijkstaande snelheid". Te Gorkum en Lienden bestaat de humane be paling, dat de berijders van trap"wagens (velocipedes) voor voetgangers niet behoeven stil te staan". Daar entegen wordt daar op genoemde vervoermiddelen geen voorwerp geduld, dat schrikwekkend voor paarden is te achten". Dus geen wielrijder met buitengewoon lange ooren 1 Te Hardinxveld is het rijden op wieiers na zons ondergang eenvoudig verboden. De schemering schijnt daar erg donker te zijn. Hellevoetsluïs verbiedt vélocipèdes op de voetpad- brug te vervoeren anders dan ernaast te loopen en er niet op zittende". (Dus niet terwijl de rijder ernaast loopt en er tegelijkertijd op zit Te Hoevelaken geldt het raadselachtige voorschrift, dat met voertuigen met ezels of paarden bespannen of te paard niet harder mag gereden worden dan »in draf, door eigen toedoen van den bestuurder." Beteekent dit, dat men er wel in galop mag rijden, mits het paard of de ezel het initiatief neme Te Schipluiden is de wielrijder verplicht, bij het tegemoet komen van rij- of voertuigen »zijn vaart te verminderen tot een daarmee gelijkstaanden draf van een paard". Rijdt hij bijv. met een vaart van zes meter in de seconde, dan moet hij zijn vaart verminderen tot die van een paard, dat zes meter in de seconde draaft. Te Warnsveld moet de wielrijder, voor een ge opende brug komende, niet voortrijden dan nadat die brug behoorlijk gesloten is. Rijdt hij toch door, dan wordt hij gestraft met 1025 gulden boete Op de erven te verhalen Te Meiel moeten de wielrijders, bij het passeeren van trek- of lastdieren, vee of varkens, in die mate hun vaart verminderen, dat genoemde dieren niet schrikken". Stel u de noodlottige gevolgen ook eens voor van het schrikken van zoo'n Meielsck varken Te Zieriksee zullen berijders van »niet of nau welijks hoorbare velocipedes de paden vermijden, ten ware zij zich doen hooren door een luid klinkende hel of ander geraasmakend voorwerp." Bijv. een zweepMaar die is alweer schrikwekkend voor paarden te achtenEen doedelzak dan Te Deventer luidt het diepzinnige voorschrift »Het plaats nemen op velocipèdes bij het rijden daarop, in de kom der gemeente en over bruggen is verboden." Te Deventer schijnt dus een bijzondere manier van wielrijden te bestaan, waarbij men niet op de machine plaats neemt. Niet minder diepzinnig schrijft Giesendam voor Zij die trap wagens of wieiers of andere daar mede gelijk te stellen voertuigen met paarden of andere trekdieren bespannen, alsmede voor paarden onder den man bereden of voor aaneengekoppelde paarden op een afstand van minstens vijftig meter uit het spoor wijken en hunne wagens doen stilstaan totdat de rij- of voertuigen of paarden hen geheel voorbij zijn." Prosit Te Echteld komende, zij de wielrijder gewaar schuwd, dat er, behalve de straffen der gemeente politie, ook nog verordeningen van een hoogere macht" bestaan. Eckteld moest Onzen Lieven Heer er liever buiten laten. De hardste bepaling bestaat wel te Heilo. Daar luidt art. 55 van het politie-reglementIeder, die met vélocipèdes op den openbaren weg rijdt (iemand die haast had, zou hier gezegd hebbenieder, die hier wiel rijdt") is verplicht stil te houden, wanneer en zoo lang hem rijtuigen tegen of achterop komen". Hoeveel wielrijders zouden op het oogenblik staan af te wachten, dat zij mogen doorgaan Maar genoeg staaltjes van gemeente-wetgeving en sierlijk Hollandsch. Er moge nit blijken dat aan wielrijden nog andere bezwaren verbonden zijn dan woedende honden en straatjongens, ongelijke bestra ting en scheurende banden. Als lichtpunt en als voorbeeld voor alle andere gemeenten wil ik daarom nog vermelden het een voudige en toch zoo volkomen doeltreffende voor schrift, waarmee Voorburg volstaat. Schade, in deze gemeente veroorzaakt door wiel rijders, komt te hunnen laste." Te Voorburg mag dus de wielrijder rijden bard of zacht, over open of gesloten bruggen, erop zittende, staande of liggende, bellende, brullend© of andere geluiden makende, overdag zoowel als in het holst van den nacht, en al komt hij menschen, trek- of lastdieren, vee of varkens tegen, mits hij alle schade, die zijn schrikwekkend te achten verschijning ver oorzaakt, bereid is te vergoeden. Ik draag Burgemeester en Wethouders van Voor burg voor tot eereleden van den Wielrijdersboud. In de Italiaansche Academie van geneeskunde deelde dr. Balp mede dat in het hospitaal St. Jean te Turijn drie looiers onder behandeling kwamen, besmet door miltvuureen hunner overleed en de beide anderen herstelden. Uit een ingesteld onderzoek, het cultiveeren van de miltvuursmetstof en de overenting daarmee, bleek dat zij die genazen door een verzwakte smetstof waren aangetast. De huiden, door hen bewerkt, waren in de open lucht in de zon gedroogd en ten deele met kalkop- lossing behandeld. Vooral wordt aan de inwerking van het zonlicht op de sporen de verzwakking van de smetstof toegeschreven. De tweede prijs voor vee op de Woensdag te Londen geopende zuiveltentoonstelling is toegekend aan den heer A. De Boom, te Krimpen a/d IJsel, voor een Nederlandsche koe. Een stoomboot met vee, van Montreal naar Dundee, is aan de kust van Newfoundland veronge lukt met 42 menschen. Slechts één man werd gered en deze moest de treurige bekentenis afleggen dat de geheele bemanning dronken was bij de stran ding van het schip. Latere berichten melden, dat de eenige geredde krankzinnig blijkt te zijn, zoodat men zijn verhalen niet kan gelooven. Men weet dus niet anders, dan dat er een schip is vergaan. Een Parijsch confiseur heeft de Notre Dame op '/ion der ware grootte in suiker nagemaakt. Hij was daarmede 17 maanden bezig Uit de gevangenis te Darmstadt zijn twee ge vaarlijke personen ontvlucht. De een was veroordeeld ter zake van moord tot 7 en de ander ter zake van mishandeling tot 5 jaar gevangenisstraf. De Standard ontving bericht uit Odessa, dat daar een bevel van de hooge regeering was inge komen om in Zuid-Rusland de jodenvervolging te staken. De Britsche afschafferspartij bereidt eene mon- sterbetooging voor tegen het drankmisbruik. Dertig duizend vrijwilligers zullen een millioen woningen bezoeken om tegen de dronkenschap te waarschuwen. De kamer, waarin de juweelen van den Shah van Perzië worden bewaard, is 20 voet lang en 14 voet breed. De daar geborgen kleinoodiën worden op een waarde van 80 a 85 millioen gulden geschat. Men vindt er groote schalen, gevuld met paarlen, robijnen en smaragden. Vooral merkwaardig is de oude Perzische kroon, waarvan de uiterste versiering een robijn is ter grootte van een kippenei. Ook een gordel met edelgesteenten, van een gewicht van 18 pond en twee sabelscheden, elk van drie millioen gulden waarde, trekken de aandacht. Er is voorst een derde schede, geheel met edelgesteenten bedekt, die alle de grootte hebben van een vingertop. Een turquose van 3 a 4 centimeter doorsnede, een 100tal smaragden met een bovenvlak van 1 s/4 centimeter, een andere, die de grootte beeft van een walnoot, waarop de namen van al de Vorsten zijn gegraveerd, in wier bezit de steen is geweest, zijn hoogt merk waardig. Men vindt in de schatkamer van den Shah éen parel van zeldzame grootte, die alleen 7 ton gouds waard wordt geacht. Tsehang Vao, gouverneur der Chineesche pro vincie Chantung, een der voornaamste waaidigheids- bekleeders in het Hemelsche rijk, is overleden. De levensloop van deze Chineesche grootheid doet in derdaad aan de sprookjes der Duizend en een nacht" denken. Tsehang Yao was de zoon van arme ouders en moest reeds op jeugdigen leeftijd uit zijn vaderstad vluchten, daar hij een persoon, die een oud man mishandelde, in een opwelling van verontwaardiging gedood had. Door nood gedrongen, voegde hij zich toen bij een rooverbende, werd spoedig hun opper hoofd en de schrik der provincie Hunan. Toen nu de hoofdstad dier provincie door een aanval van opstandelingen werd bedreigd, liet de toenmalige gouverneur bekend maken, dat hij aan hem, die de stad tegen de rebellen beveiligde, de hand zijner dochter zon schenken. Dit was een kolfje naar Tsehang Yao's hand. Aan het hoofd zijner 500 ge trouwen dreef hij de opstandelingen op de vlucht en voerde als belooning de schoone dochter des gouverneurs als zijn bruid mede. Nu steeg bij ras iu stand en aanzien. Achtereenvolgens werd de ge lukkige mandarijn der 6e klasse, gouverneur der door hem verdedigde stad, en vice-gouverneur der provincie. Door een veldtocht in de wildernissen van Mongolië handhaafde hij later dermate zijn roem dat daarop een benoeming tot gouverneur der pro vincie Chantung volgde. Tsehang Yao kon lezen noch schrijven, doch werd algemeen geacht als een rechtvaardig man. Even arm als hij geboren was, stierf hij dezer dagen. Te Reichenberg (Bohemen), welbekend door den jongsten aanslag op den spoorweg, moet men onder bet getimmerte van een viaduct bij de stad een kistje hebben gevonden met een dynamietkar- does, en later op dezelfde plaats nog twee andere patronen. De bevolking is zeer ontsteld door dit be richt. Zjj ziet er het bewijs in van een anarchistische saamspanning, daar zij de zaak natuurlijk in verband brengt met den jongsten aanslag te Rosenthal. Yan de schuldigen heeft men geen eukel spoor. Toen Czaar Alexander n, nu ruim 10 jaren geleden, door moordenaarshanden gedood was, werden allerlei plannen geopperd om zijn nagedachtenis te huldigen. Eindelijk werd besloten, een groote kerk te bouwen op de plaats, waar de Keizer vermoord werd. Uit alle streken van Rusland, tot uit de uit hoeken van Siberië, kwamen groote en kleine bij dragen in, te zamen een paar millioen roebel uit makende. 't Duurde veel jaren eer met den bouw begonnen werd, en toen bleek dat er aan de milli- oenen veel ontbrak. De Czaar vulde de verdwenen 600,000 roebels uit zijn kas aan. Sedert is bet werk voortgezet, maar, volgens de Moskousche Deutsche Zt zal het nog in geen vier jaar voltooid zijn. De toren verrijst juist boven de ongeluksplek, en het licht zal vallen op de.twee steeneu, die gekleurd zijn met het bloed van den Czaar-Liberator. De Weener modeheertjes vergulden tegen woordig de punten van hun kneveltjes. Zoo ziet men terstond dat zij tot de jeunesse dorée belmoren.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2