1891. N°. 124. Dinsdag 20 October. 78ste jaargang. SLACHTER IJ Bergplaats van Buskruit 117 Olmeboomen De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 3 uren op den dag; der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. Bij het gemeentebestuur ztjn ingedienddoor L. MELSE een verzoek tot oprichting van eene in h+t perceel wijk C no. 1G3 gelegen in de Klokstraat, en d«or G. BERGER VOET een verzoek tot inrichtiug van eene in het perceel wijk A no. 117 gelegen in de Kortekerkstraal De verzoeken en teekeuingen liggen ter visie op de Secretarie- gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uren, terwijl op Zaterdag 81 October a. s. des na middags te een uur teu Raadhuize gelegenheid zal worden gegeveu tot het indienen en besprekeu van bezwaren Goes, den 17 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. Be Secretaris. HARTMA N. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft de Raad der gemeente Goes besloten tot verkoop ter rooiiug vau staande aan de Voorstad en aan den Oostsingel aldaar. De verkoop zal plaats hebben bij openbare inschrijving in vier perceelen, en onder de voorwaarden, die ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. De biljetten worden ingewacht vóór des middags te 12 uur van Zaterdag den 14 November a. s. bij den burgemeester van Goes, zullende de opening der biljetten denzelfden dag te 1 uur in het Raadhuis plaats hebben Goes, den 17 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. GOES, 19 October 1891. Bij Kon. besluit zijn benoemdA. De Nood Jz., tot raad van den polder Walcheren; C. Van Liere, tot dijkgraaf van het waterschap de 1ste Bathpolder C. Van Liere, tot plaatsverv. dijkgr. van het waterschap de 2de BathpolderB. J. Doens, tot dijkgraaf en J. Cijsouw, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap de Herdijkte ZwartepolderM. Van Putte, tot lid vau het bestuur van het water schap de waterkeering van het calamiteuse water schap Nieuw-BommenedeM. Noordhoek, tot ge zworen van den polder Stads. In de den 15 dezer gehouden zitting van den Raad der gemeente Zaandam is ingekomen een voorstel van Burg. en Weth. dier gemeente om aan dhr. G. J. W o 11 e r s directeur-boekhouder dei- gasfabriek aldaar, eene gratificatie van 800 te ver- leenen voor het ontwerpen van teekeningen en het houden van technisch toezicht bij den bouw der fabriek, waardoor het niet noodig is geweest een technicus aan te stellen. De Standaard geeft in zijn gewonen stijl eene verhandeling over uitbreiding van 't kies- r e c h t. Als ge die uitbreiding beschouwt als eene aanranding van de maiesteit Gods, dan moeten de anti-revolutionnairen er tegen zijn, maar als die uit breiding plaats heeft in christelijk-democratischen zin, dan mogen zij er ook wel een handje aan helpen, 't Hangt er dus maar af, hoe je 't ding bekijkt. Volgens de anti-revolutionnairen mag nooit de macht bij het volk berusten, er is geen sprake van een maiesteit des konings of der koningin, indien deze niet van God afstraalt. Waaruit dan volgt, dat republieken als Zwitser land, de Vereenigde Staten van Amerika en onze republiek, die door den volkswil gevestigd zijn ge worden, eigenlijk in strijd zijn met Gods bedoelingen. Wij denken er andei-s over. Wij zijn in merg en been monarchaal, omdat wij dat de beste wijze van regeeren achten, maar wij meenen, dat het volk uit alle standen en rangen, zoodra zij iets toebrengen tot het maatschappelijk kapitaal, ook recht hebben om deel te nemen aan 't beheer van die bezitting. En daar 't niet aangaat, dat allen daaromtrent kunnen gehoord worden, moet het beheer gelegd worden in handen van afgevaardigden. Die maiesteit Gods afstralende in Koningen als Lodewijk XIV, XV, in den Landgraaf van Hessen, die zijne onderdanen verkocht voor Engelsch kanonnen- vleesch bah God schiep menschenhadde Hij zijne maiesteit willen afstralen in koningen, Hij hadde naast gewone menschen ook wel een geslacht koningen voortge bracht. Maar met dat vroom gebazel, waaraan eigenlijk geen touw is vast te maken, worden weer wat on nadenkenden en zwakken gehypnotiseerd en onder do leus Christus-consolator koning, krijgt de Stand aard-party hare volgelingen. Veronderstel dat de Doleerenden iets va* al hun gebabbel meenen, waarom dan eenig verzet tegen eene Synode die door een koning bij de gratie Gods is ingesteld 1 Waarom omdat gratie Gods voor hen geen andere beteekenis heeft dan »wij baas!" Elke gratie Gods, die ben op de vingers tikt, heeft bij hen geen gratie. (W.bl. v. Z.- VI.J Indertijd werd aan bet Journal de Bruxelles de mededeeling ontleend, dat de heer S c h a e p - man op het katholiek congres te Mechelen zou gezegd hebben, dat men in België zijne vrienden helpt, maar in Nederland alle partijen, behalve juist zijn eigen. Thans verklaart dr. Schaepman dat niet hij, maai de heer D'Hulst, een Franschman, die woorden ge sproken heeft. Als politieke leider der anti-revolutionnaire Kamerclub is aangewezen j h r. m r. B e e 1 a e r t s van Blokland. De Haagsche correspondent der Middelb. Ct. deelt mede, dat, toen aan den koninklijken disch, ter eere van den Kroonprins van Italië op het Loo aangericht, de Koningin-regentes de ge zondheid had gedronken van den hoogen gast en den Koning en de Koningin van Italië, het muziek korps der huzaren uit Deventer dat gedurende den maaltijd eenige stukken uitvoerde, ter eere van den vreemden vorst het bekende Santa Lucia" aanhief, een lied, dat in Italië op straat veel wordt gezon gen, al of niet begeleid door guitaar of cyther, maar dat toch niet als bet volkslied gelden kan; als zoodanig heeft men in Italië de >Marce Reale". Bij een officiëel diner, na een officiëelen toost op het Italiaanscke koningskind, bad natuurlijk die me lodie gepast. De afgetreden Minister van Waterstaat beeft indertjjd een koninklijk besluit weten uit te lokken, waarbij de zoogenaamde bureau-ambtena ren en de ambtenaren bij den algemee- nen dienst van den waterstaat met 1 April 11. eene vaste aanstelling verkregen, waarnaar velen reeds sedert twintig en meer jaren te vergeefs had den uitgezien. Ook heeft hij zorg gedragen, dat ge noemde ambtenaren deelgerechtigd werden in het pensioenfonds en in bet weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, terwijl een gedeelte van de tijdelijke dienstjaren zal medetellen bij de berekening van het pensioen. Naar wij vernemen, gaat de nieuwe Minister van Waterstaat op dezen goeden weg voort en heeft bij reeds stappen gedaan om de verbetering algemeen te maken. Nog steeds kunnen ambtenaren als hierboven zijn bedoeld, worden aangesteld op een maandelijksch traktement, dat verschilt tusschen ƒ25 en f 75, ter wijl het maximum traktement i25 a 130 be draagt. De bureau-ambtenaren zouden nu, zoo mo gelijk, in klassen worden verdeeld, terwijl bevorde ring naar eene hoogere klasse zou geschieden naar ancienneteit en bekwaamheid. Op deze wijze zou er een einde worden gemaakt aan den ongezonden toe stand, dat iemand die minder practische bekwaam heden bezit en minder diensten beeft gepresteerd, beter gesalariëerd wordt dan iemand, die al sedert verscheidene jaren blijk heeft gegeven van zijne be kwaamheid en zijn dienstijver. Naar aanleiding van een onderzoek naar deQ toestand der vaccinatie-inrichtingen in Nederland, dat, eenige maanden geleden, is ingesteld door een commissie uit de geneeskundige inspecteurs, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de be sturen dier inrichtingen te kennen gegeven, dat voortaan geen subsidiën meer van rijkswege zullen verleend worden dan onder de volgende voorwaarden a. Dat de oorspronkelijke koepokstof op kalveren wordt voortgeplant en deze aan de inrichting worden verpleegd h. dat de vaccinatie, desverlangd, kosteloos ge schiede en deugdelijke dierlijke koepokstof kosteloos aan de geneeskundigen en gemeentebesturen worde verstrekt c. dat de lokalen niet voor andere doeleinden be stemd en ruim, luchtig, licht, rein en voldoende ver warmd zijn d. dat de inenting van de kalveren en van de kinderen uitsluitend geschiede door daarmede ver trouwde artsen e. dat de regelen der asepsis worden toegepast dat de inrichting, waaraan een veearts moet verbonden zijn, onder leiding van een of meer ge neeskundigen en onder onmiddellijk toezicht van den geneeskundigen inspecteur sta; g. dat een register met klapper (volgens model) van de inoculatiën, vaccinatiën en verzending van vaccine worde bijgehouden h. dat jaarlijks een verslag van den staat der in richting met rekening en verantwoording worde in gezonden aan den geneeskundigen inspecteur. Omtrent den toestand van den heer O p p e - d ij kKamerlid voor Harlingen, meldt men uit IJlst aau De Standaard, dat sedert hij daar is aan gekomen zijn toestand aanmerkelijk vooruitgegaan is. Het gebruik der ledematen komt terug en zoo nu en dan geniet hij de buitenlucht. Voortdurende rust blijft evenwel aanbevolen. De geneesheeren ge ven volkomen herstelling niet opmaar toch zal hij in den eerstkomenden tijd niet aan de werkzaam heden in de Tweede Kamer kunnen deelnemen. Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen bericht zijn Hr. Ms. schroefstoomschepen le kl. Johan Willem Friso en Van Galen, behoorende tot de divisie onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, welke den 15n dezer wegens stormweder in Portland Harbour was binnengeloopen, in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. in drift geraakt, waarbij de Van Galen tegen de Engelsche bark Mysterious Star aandreef en eenige averij be kwam. De N. E. Ct. verneemt nader, dat de Van Galen bij bet stormweder in het kanaal reeds averij be kwam aan de voelhorens en de schepen in het al gemeen eenige schade moesten herstellen, waartoe de divisie Donderdag in Portland Harbour binnen liep. In den nacht van Donderdag op Vrijdag raakte de Johan Willem Friso los van het anker en werd driftig waardoor hij tegen de Van Galen kwam die daarbij schade aan de verschansing, boegspriet en davits beliep en nu ook het anker liet glippen; hierna kwam de Van Galen tegen de Engelsche bark Mysterious Star. Dat deze bark daardoor in zinkenden staat geraakte, zooals in een telegram uit Londen werd gemeld, wordt niet door de te 's-Gra- venhage ontvangen berichten bevestigd. Wel is er een eisch tot schadevergoeding ingesteld, waarvan mede het gevolg zal zijn, dat de divisie nog eenige dagen in Engeland zal moeten vertoeven alvorens de reis te kunnen voortzetten. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. Naar wij vernemen, zijn op het internationale congres van scheikundigen en microscopisten tegen de vervalsching van voedingsmiddelen te Weenen Maandag jl. de door dr. P. F. Van Hamel Roos op het hygiënisch congres te Londen verdedigde stel lingen betreffende de samenstelling van nationale codes voor levensmiddelen aangenomen. Een dergelijke code zal door een speciaal daartoe benoemde commissie dus voor het eerst in Oostenrijk ontworpen worden. (N. E. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Stavenisse (toez.) ds. J. W. F. Roth te Ottoland c. a.bij de Ned. Geref. gem. te St. Laurens en Gapinge ds. W. K. P. Goeree te Wagenborgen. Uit een ingezonden stuk in het IIhl. blijkt, dat een aantal liberale leden der Ned. Herv. gem. te Amsterdam besloten hebben niet meer dan 1 in de kerkelijke belasting bij te dragen als protest tegen het niet voorzien in hun geestelijke behoeften. Rechtszaken. De rechtbank te Breda heeft C. O., die met baar kind in het water sprong, waarbij dat verdronk en zij gered werd, tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Men schrijft uit Dordt aan het Vaderl. Vroeger werden de predikbeurtenbriefjes te Dor drecht verspreid door den heer Braat, die er het recht van uitgifte toe had. Het werd blijkbaar toen reeds door een christelijk blad te Dordt overgedrukt, doch de heer Braat schijnt er nimmer werk van gemaakt te hebben om dat te beletten. Anders werd het toen de heer C. Morks het recht in handen kreeg. Deze week in zooverre van de gewone wijze van uitgifte van het predikbeurtenbriefje af, dat hij een courant De Zondagsbode genaamd - oprichtte, waarin voortaan de officiëele opgaven plaats vonden. Zij, die dus wilden weten wie er preekte, waren genoodzaakt zich een nummer dier courant aan te schaffen. De heer Morks liet zijn blad wettelijk depo- neeren en plaatste én aan het hoofd der krant èn boven de kerkelijke berichten, dat het auteursrecht voorbehouden was. Niettemin gingen een paar bladen voort met het mededeelen der predikheurten, zonder vermelding der bron. Om daar een eind aan te maken, besloot de heer M. een dier bladen eens een poets te spelen. Op een goeden keer liet hij drie nummers drukken, waarin foutieve opgaven in de lijst voorkwamen, en aan een abonné, die kennelijk bedoeld blad van de Zon dagsbode voorzag, werd een nummer bezorgd. Het gevolg was, dat de predikbeurtenlijst letterlijk eender in dat blad opgenomen werd. Nu zeker van zijn zaak, diende de heer Morks een aanklacht bij de justitie in, welke oorzaak was, dat Vrijdag, wegens het inbreuk maken op eens anders auteursrecht, voor de arrond.-rechtbank te Dordrecht zich hadden te verantwoorden de heeren H. J. Koebrugge en J. De Zeeuw, leden der firma Koebrugge De Zeeuw te Dordrecht en uitgevers van de Dordtenaar. De beide beklaagden erkenden de feiten en be weerden gehandeld te hebben op advies van een rechtsgeleerde te Dordrecht. In een breedvoerig requisitoir zette het O. M. de feiten uiteenhet eischte oplegging aan ieder der beklaagden eener geldboete van 30, subs. 6 dagen hechtenis. De heer mr. H. W. Harmens, van Rotterdam, voor de bekl. optredende, concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Gemengde Berichten. Menig predikant, tal van avondkerkbezoekers, ja voorlezers en organist zouden vaak leelijk in het nauw zitten, wanneer hij, wiens taak het is in de Ned. Herv. kerk alhier de lichten te ontsteken, niet altijd trouw zijn plicht vervulde. En waar H. Schouwenburg dit gisteren 30 jaren achtereen had gedaan daar maken wij gaarne van dit jubilé meldingeene erkenning met woord en daad van zijne goede diensten zal ongetwijfeld door den jubelaris niet als mosterd na den maaltijd wor den beschouwd. In zeker faillissement had iemand te dezer stede eene vordering van 1,20. De curator berichtte hem dat uitgekeerd werd 48aI/i0.<i pet., zoodat op de vordering zes cents te trekken bleef, waaraf de kosten van overmaking (het porto van den brief, waarin van het feit kennis werd gegeven) ad vijf ets., restte één cent, welk in een postzegel van dat bedrag in den brief werd overgemaakt. Meer dan vlug Zaterdagmorgen 17 October is te Goes een briefkaart ontvangen, die, volgens afstempeling van het kantoor van afzending, pas Zondagmorgen 18 October van daar was verzonden. De stationchefs te 's-Heer Arendskerke en te Barendrecht zullen met ingang van 28 dezer van standplaats verwisselen. Vrijdag is het met beetwortelen geladen schip van C. Van Deurzen, liggende voor de Rozendaalsche en Steenbergsche Vliet, door een rukwind omgeslagen. Schip en lading zijn verloren. De opvarenden hebben zich met groote moeite kunnen redden. Alleen de lading was verzekerd. Donderdag werden door de rijks-politie te Rozendaal twee jongens, van 17 en 18 jaren, uit Antwerpen, over de grenzen gebracht. Zonder een cent op zak hadden zij zich op een boot van de Eed Star Line te Antwerpen verscholen, met het doel de reis naar Amerika kosteloos mede te maken. Meenende in zee te zijn kwamen ze uit hun schuil hoek en konden nu nog juist te Vlissingen aan wal gezet worden. In de zaak tegen Marie de Rooy zijn de echte lieden van Dugteren en hun kinderen gehoord. Ook de echtelieden W. hebben reeds hun verklaring voor den rechter-eommissaris afgelegd. De verdachte blijft steeds even ongevoelig. Zij geeft voor, bij haar eerste moord een heest over den grond te hebben zien kruipen en deze verschijning dikwerf te hebben gehad. De ongeregeldheden hebben zich Donderdag avond te 's-Hertogenbosch herhaald. Op verschillende plaatsen zijn gaslantarens ingeworpen en hier en daar raakte een steen de ruiten van particuliere woningen. Tot dusverre blijft het gelukkig het werk van kwajongens. Volwassenen nemen er niet aan deel, en algemeen wordt door de bevolking het straat rumoer afgekeurd. - De aannemer van de uitbreiding van het stations gebouw te Leeuwarden heeft vóór 14 dagen die stad verlaten, zonder order op de voorzetting van het werk te hebben gesteld. De werkman, die Maandag te Zwolle van een steiger der in aanbouw zijnde R.-K. kerk viel, is aan de gevolgen overleden. Eenige landbouwers te Kolhorn hebben het grootste deel der granen ongedorscht gelaten, om in den a. s. winter aan de aldaar wonende arbeiders werk te verschaffen. De laatste jaren werd het graan dadelijk met machines gedorscht als het van het land kwam. HH. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes schonken ieder 150 voor het ziekenhuis »Modjo Warno" te 's-Hage. Tijdens een hevig on weder is Donderdag een landbouwer uit Zegge, onder Rozendaal, door den bliksem doodelijk getroffen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1