1891. N°. 120. Zaterdag 10 October. 78ste jaargang. B IJ V O Gr S E3 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. J1U11 V 1 ug Inzending van advertentiën voor 3 uren «p den dag der uitgave COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende' dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Brieven uit de Ganzestad. XXXV. Een zonderling mengsel van vreugde en droef heid vervulde mijn hart toen ik den uitslag vernam van de jongste gemeenteraadsverkiezing te Ganzestad. De vreugde vond alleen haar oorzaak in de omstan digheid, dat ik eindelijk weder eens een mij passend onderwerp had om over te schrijven; de droefheid werd geboren uit het feit, dat de liberale partij eene nederlaag leed. Want ja, ook spijt het mij wel, dat de Groote Markt een zoo groot aandeel in de ste delijke vertegenwoordiging verkrijgt, maar het even wicht was te dien opzichte toch reeds feitelijk ver broken sedert de Vlasmarkt haar bescheiden deel moest afstaan aan de Groote ditoen hadden de liberalen en katholieken overwonnen, dan was dit toch evenzeer ten bate van de Groote boven bedoeld geweesten heeft zij drie afgevaardigden, dan hebbe wat mij betreft de Kerkstraat er tweede aardig heid is er nu toch af. Alleen worden de buiten wijken wel wat stiefmoederlijk behandeld en dit had jl. Dinsdag kunnen worden voorkomen. En waarlijk, zij verdienen wel onze aandacht, vooral nu mijne lezeressen weten het toch zeker reeds spoedig een voorstel in den Raad aanhangig zal worden om den Oostsingel te »ontboomen." Ja, helaas! 'tis waar: ze zijn »tendoode opgeschreven" die pronkjuweelen, die schier het eenige schaduw rijke pietje vormen in de onmiddellijke omgeving onzer stad. Ze zijn zoo oud, zoo oud, dat B. en W., die misschien in dit geval liever niet bedacht zouden willen wezen, maar tot hun eigen spijt altijd bedacht moeten zijn, op de financiëele belangen dit is in de zen tijd bijna een pleonasme der gemeente, den Raad moeten adviseeren het leven dier ouden te verkorten, opdat zij geen natuurlijken dood sterven, en daardoor waardeloos van dit ondermaansche zouden verdwijnen, wat zelfs voor een boom geen aangename dood zou zijn. Veel voordeel zal deze veelvoudige moord voor de belastingbetalende burgers wel niet opleveren, want hoewel ik geen taxateur van boomen ben, geloof ik toch, dat het geldelijk voordeel, ontstaan uit schulddelging met de opbrengst van eventuëelen verkoop, op eene besparing van een honderd vijftig gulden rente 's jaars wèl geschat is. Maar dit neemt niet weg, dat B. en W. hun plicht moeten doen door den Raad ook op dit voordeeltje te wijzen. Maar tegenover dien plicht hebben wij, Ganze- stadters, ook rechten en liefhebberijen en een dezer eersten vergunt ons om den wille der laatsten den Raad te verzoeken alle »kanibalisme" uit hunne vroede harten te bannen, voor éen enkele maal eens wat poëzie in de debatten te brengen, odes te willen zingen op het genot van schoone, beplante wandel wegen en eindelijk met groote meerderheid het voorstel van B. en W. te wijzen van de hand. Komt, dames wie uwer neemt het initiatief voor een dergelijk smeekschrift? Ik verzeker u groot succes bij uwe medeburgers en als ik eenigszins bekend ben met de roerselen der harten van onze gemeente raadsleden, dan zijn ze ten allen tijde en zonder uitzondering bereid aan het verlangen der ingeze tenen inzonderheid der dames te voldoen. Doch ik ben geheel van mijn onderwerp afge dwaald. Ik wilde iets van de jongste verkiezing zeggen en terwijl ik mij zit te verkneukelen, dat ik over iets schrijven kan, stort ik tranen over het resultaat van jl. Dinsdag. En dat niet in de eerste plaats, omdat mijne partijgenooten niet hebben over wonnen, maar dewijl de zaken aan de personen worden opgeofferd en we ernstig gevaar loopen bij de gemeenteraadsverkiezingen niet meer in de eerste plaats te letten op de belangen die op het spel staan. Er is een tijd geweest, dat alle partijen in Ganze stad bij gemeenteraadsverkiezingen met zekeren wel lust zich meester maakten van ambtenaren. Rechters, officieren van justitie, postdirecteuren, 't was alles van hare gading. Of de zaken er toen beter om gingen Bal ik niet beslissen; grappiger, vaak ook pittiger, waren de discussiën toen zeer zeker dan nu. Maar een gemeenteraad is geen dispuutcollege, al schijnt men daarvan in de Burchtstad nog niet door drongen, waar de Raad zich in allen ernst heeft beziggehouden met de beantwoording der vraag of de vergelijkingeen onderwijzer eene onderwijzeres (waarde van beiden 400 en daarboven) al dan niet identiek is, iets waar een leerling uit de lagere klassen van de H. B. S. dadelijk een gemotiveerd antwoord op zou kunnen geven. En juist omdat een gemeenteraad geen debating club is, maar eene vergadering waar practische be langen behartigd moeten worden, zie ik gaarne bur gers" in den Raad. Maar nu zijn we in een ander uiterste vervallen, want nu bestaat hij geheel uit burgers" en dit acht ik even gevaarlijk. Het kan toch niet ontkend worden, dat vele burgers, hoe diep misschien doorgedrongen in de publieke en geheime aangelegenheden van hunne eigen stad en hare inwoners (wat vooral nog meer kan leiden tot juiste aanslagen van burgers en neringdoenden in den Hoofd, omslag), maar flauw begrip hebben van wat daarbuiten ge schiedt en hoe goed het hier ook moge zijn, elders is nog wel eens iets beters en daarom acht ik een enkel ambtenaar, die veel gerezen" heeft, zooals het volksdeuntje zegt, en die in tal van steden kennis heeft gemaakt met stedelijke belangen, in onzen Raad volkomen op zijn plaats. Maar bovenal acht ik zulk een ambtenaar in ons stadsbestuur gewenscht, wanneer hij op fiscaal ge bied werkzaam is, want »op de dubbeltjes komt het veelal aan". We staan, meen ik, tengevolge van het nieuwe Sas voor een moeilijk financiëel tijdperk en wanneer de geldstroom niet regelmatig vloeit kan geen regu lateur, wanneer de gemeentelijke geldkas wonde- plekken vertoont geen verbandkist daarin verbetering brengen. Neen, dan is een fiscaal ambtenaar met zijn kennis, tengevolge van veeljarige ondervinding, de aangewezen man om grondige adviezen en wenken te geven, opdat moeilijkheden worden overwonnen en de druk voor de ingezetenen zoo weinig bezwarend mogelijk worde. Zoo iemand is dan meer en beter dan iemand anders in staat èn B. en W. èn den Raad met zijne meening ter zijde te staan. Daarom was de op den voorgrond gestelde ambte naarsvrees" ditmaal meer dan anders misplaatst en was het zeker niet overbodig geweest minstens éen administratief kundig ambtenaar in den Raad te Doch, waar de kiezers getoond hebben aan bur gers" de voorkeur te geven, daar treedt uit een partij- oogpunt dubbel aan het licht, hoe onverantwoorde lijk het is van vele liberale ^burgers", die steeds aangezocht worden een zetel in den Raad te willen vervullen, uit eigenbelang of om andere redenen van persoonlijken aard daarvoor te bedanken. Aan hunne weigering is het in de eerste plaats te wijten, dat een derde ditmaal met twee beenen tegelijk wegliep en zij zullen oorzaak zijn, dat binnen een niet te lang tijdsbestek de Raad om is. Mij, oude van dagen, zal dit niet veel meer deren mijn stamhouder is op de Burgerschool al een mooi eindje op streek maar de vele ouders, wier kinderen de H. B. S., Burgeravondschool, ambachts school en de meer of minder uitgebreide openbare lagere scholen want uitgebreid zijn ze allen, nu met teekenen en gymnastiek, spoedig misschien met slojd bezoeken, hen allen wil ik er met na druk op wijzen, hoe ze gevaarlijk spel spelen met niet in de eerste plaats de belangen der gemeente in het oog te houden. Want, hoewel natuurlijk niet al die inrichtingen onder een ander bestuur zouden worden opgeheven, zoo zijn toch de belangen dier scholen bij de liberalen zeker niet in de slechtste handen. Daarom hoop ik, dat men bij eene volgende ver kiezing moge toonen uit die van Dinsdag veel ge leerd te hebben. Ik hoop, dat voortaan de verkie zingsmeetings druk bezocht zullen worden, dat daarop verstandige keuze van candidaten zal geschieden en dat niemand zich zal onttrekken aan zijne ver plichting om wanneer dit de wensch der kie zers blijkt eene candidatuur te aanvaarden. En van de kiezers zei ven vertrouw ik, dat ook zij veel zullen gefeerd hebben en dat zij zullen begrijpen, dat eene trouwe opkomst en goede samenwerking de eenige middelen zijn om de overwinning weg te dragen. Dan kan de uitslag van jl. Dinsdag nog heil rijk zijn in zijne gevolgen voor de partij, die mij lief is. En hiermede neem ik afscheid van deze verkiezing, mij kalm onderwerpende aan de beslissing der stem bus. Op mijn leeftijd is er niet veel opgewonden heid meer in den mensch over en wenscht men gaarne ieder het beste. Zoo hoop ik ook, dat voor het tweemanschap De Jonge Adam de gemeenteraad een waar paradijs moge zijn en dat het zich daarin zoo moge gedragen, dat geene liberale engelen en die zijn er vele met vlammend zwaard het daaruit komen verdrijven. Adspirant Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van den 5 en dezer is naar de open bare terechtzitting dier rechtbank verwezen E. S., oud 29 jaar, zonder beroep, geboren te Nieuwerkerk, wonende te Wemeldinge, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij in de maand Juli 1891 na den llen dier maand te Wemeldinge als agent der stoom- bierbrouwerij en mouterij »de Meiboom" gevestigd te Vlissingen en als zoodanig onder anderen belast met het innen der gelden voor gedane leverantiën, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeeigend een bedrag van ƒ189,25 hetwelk hem door de in voor noemd bevelschrift omschreven personen was ter hand gesteld voor geleverd bier, en welke gelden alzoo toebehoorden aan genoemde bierbrouwerij en mouterij, door die gelden, die door hem tegen over- gifte van door hem geteekende quitanties waren ont vangen, niet aan genoemde bierbrouwerij en mouterij af te dragen, maar ten eigen bate te gebruiken. Aan den beklaagde is mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als ver dediger Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoejening van het Admini stratieHechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., achtste jaargang, tiende aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatDe wapen wet. Vergunningsrecht. Bespreking van can didaten voor eene betrekking in openbare raadsver gadering. Vrij-woning voor het hoofd eener open bare lagere school. Staatsrecht. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoording. Art. 514 van het B. W. Gemengde Berichten. Knpelle. Gistermorgen omstreeks 4 uren werd de arbeider C. L. alhier uit zijn slaap gewekt, dewijl het geitenhok bij zijne woning in brand stond. Door spoedig aangebrachte hulp der buren werd de brand bepaald tot dit hok, dat met de twee zich daarin bevindende geiten een prooi der vlammen werdook een konijn kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Wel heeft de rijksveldwachter Raes een landloopster aan gehouden en naar Goes getransporteerd, maar of deze arrestatie in verband staat met den brand is onbekend. Als een bijzonderheid meldt men ons uit 's-Gra- venpolder, dat bij J. Felius aldaar een pereboom voor de tweede maal in dit seizoen in vollen bloei staat. Ierseke. De kermis liep hier in de beste orde af. Ondanks er geen politie uit andere gemeenten ter assistentie was gevraagd, kwamen geen wanorde lijkheden voor. Niettegenstaande het sjofel vertoon heerschte eene opgewekte stemming, en waar een enkele maal een der kermishouders neiging vertoonde om wanklanken onder de vreugde te mengen, daar werd hij door de anderen handig op zij gezet. Dat is een gunstig verschijnsel op kermissen en Een onbeduidend wondje, dat de heer H. te St. Maartensdijk voor 14 dagen aan de hand kreeg, is in zijne gevolgen oorzaak geweest, dat hij gisteren overleed. De gerechtelijke lijkschouwing te Maastricht van de slachtoffers van Marie de Rooij heeft tot geen uitkomst geleid. Op geen der drie lijkjes zijn sporen van geweld waargenomen. Naar De Oorlogskreet meldt, zal majoor French, die ongeveer twee en een half jaar de leiding van het Leger des Heils" in Nederland in handen heeft gehad, binnenkort ons land verlaten, om een aan stelling in Noord-Amerika te ontvangen. Dinsdagavond was het weer buitengewoon vol in Het Park te Amsterdam. Sequah, bij zijne ver schijning stormachtig toegejuicht, deelde mede dat hij een patent had genomen als masseur en een patent voor het houden van vier paarden met koetsier en palfrenier. Een en ander had hem eenige honderden guldens gekost en hij meende nu wel ge rechtigd te zijn, zich te noemen een medeburger van Amsterdam(Gelach en gejuich De behandelde van den avond was een matroos van de Marine. De man verklaarde 2 jaren aan rheumatiek te hebben geleden, onder de behandeling van twee doctoren te zijn geweest en in 't Gast huis te hebben gelegen. Nu en dan was het hem echter mogelijk geweest te werken. Een kameraad van hem, een stoere matroos, wreef zijn makker. Na de blijkbaar pijnlijke behandeling, waardoor Bussink zich als volkomen genezen gevoelde, getuigden een paar personen, die den patient kenden. Ook Janmaat wrijver stond voor het publiek, doch toen de beurt aan hem gekomen was, om te spreken, dankte hij daarvoor feestelijkvan voordragen, zeide hij, gaf hij de brui, »de zuiging was hem te sterk". Toen de twee matrozen over de estrade walsten, ging er een oorverdoovend gejuich op. Nabij Bergen-op-Zoom is een bijna 15jarig meisje, dat op een veld bezig was aardappelen te zoeken, door een boerenjongen, oud ruim 16 jaren, aangerand en op gruwelijke wijze mishandeld. Aan de politie is het gelukt den dader op te sporen en deze is gevankelijk naar de gevangenis te Breda overgebracht. Een ÖOjarige werkman is jl. Zaterdag in de suikerraffinaderij »De Amstel" te Amsterdam van een steiger gevallen en eenige oogenblikken later overleden. Te Leiden is een 66jarig werkman tusschen een verhuiswagen en een muur beklemd geraakt. Een paar uur daarna bezweek de man aan schouder en ingewandsbreuken. In het Nieuwediep is van een stoomschip, bij aankomst van Tessel, de stuurman tusschen den wal en de raderkast beklemd geraakt. Met vreeselijke wonden werd de man bevrijd en per brancard naar het hospitaal der marine gebracht. Ondanks alle aangewende pogingen overleed hij daar 's nachts. Te Sommeren aan de Zuid-Willemsvaart waren eenige kinderen bezig met noten van een boom te werpen, wat een jager aanleiding gaf, in die rich ting te schieten. Ongelukkig trof hij een der kin deren in de borst, waaruit reeds 24 hagelkorrels ver wijderd zijn. Het kind verkeert in levensgevaar. Te 's-Hertogenbosch is weder een soldaat aan typheuze koortsen bezweken. Dit is de achtste doode aan deze ziekte. Zondagmorgen, terwijl een weduwe te Roggel naar de kerk was, heeft een tot hiertoe onbekende dief, door middel van braak, uit haar woning on geveer ƒ260 ontvreemd. Te Utrecht kwam een man in behoeftige klee ding een bakkerswinkel in en vroeg»een broodje". De bakker gaf hem er een van tien centen. De arme brak het in tweeën en begon van het eene stuk te eten. Op de vraag van den bakker om betaling, antwoordde de man »Ik heb sinds twee dagen niets gegeten veel honger doch geen geld". Dinsdag werd by de arr.-rechtbank te Alkmaar de zaak behandeld van een persoon, die zich schul dig had gemaakt aan bedelarij te Enkhuizen. Hij was dan ook met den agent van politie, die hem had opgepikt", ter terechtzitting tegenwoordig. Hij werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, om daarna voor zes maanden naar een werkinrichting te worden opgezonden. Den man scheen dat vonnis niet te be vallen en hij maakte zich zoo geweldig boos op den bewusten politieagent, die onmiddellijk na hem de rechtzaal wilde verlaten, dat hij hem met zyn stok (de man liep mank en had een stok tot steun noo- dig) een slag op het hoofd toebracht, die zoo raak was, dat het bloed langs het hoofd liep. De bedelaar was zoo kwaadaardig, dat hij een zenuwtoeval kreeg en niet dan met 5 man van de rechtzaal was te verwijderen. De rechtbank behandelde onmiddellijk deze zaak, besloot tot zijne dadelijke inhechtenisne ming en stelde hem in staat van beschuldiging van poging tot moedwilligen manslag. De hoofwondvan den politie-agent is niet gevaarlijk, ofschoon de ge neeskundige, die hem behandelde, verklaarde dat de slag even goed doodelijk had kunnen zijn. De spoorwegkoning Jay Gould is ziek; hij wil niet, dat zijn dokter hem een oogenblik verlaat. Overwerken moet de oorzaak van zijn ziekte zijn. Zeker zal hij meer dan acht uren daags hebben gearbeid. Uit afgeroomde melk wordt tegenwoordig in Duitschland alcohol getrokken. Het is eene vinding van zekeren dokter Spiro. Als de alcohol uit de melk verwijderd is, verkrijgt men, door bijvoeging van een scheikundig praeparaat, een drank, even lekker als goede Hongaarsche wijn. De flesch, in houdende 3/.j liter van dezen nieuwen drank, kost 72 cent. In de Fransche gemeente Espéront, in het departement Lot, is eene vrouw van vier kinderen bevallen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3