1891. N". 120. Zaterdag 10 October. 78sle jaargang. SCHOOLGELD FEUILLETON. Zij wil leven. GOESCHE He uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te E o 11 e r d a m en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advert entten voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend© dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dil nommei' behoort een bijvoegsel. Het kohier van verschuldigd voor het onderwijs aan School E over den cursus 1891/92, zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 11 September jl. werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten hij besluit van 2 October daaraanvolgende no. 25 werd goedgekeurd, is op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijnen aansiag ten gestelden tijde moet voldoen. Goes, den 8 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 October 1891. Ook de heer J. Faberij de Jonge heeft zijne benoeming tot lid van den Raad aangenomen. Naar men ons mededeelt zal de heer Adam eerst tegen het volgende jaar zijne geloofsbrieven inzenden om dan zitting te nemen, wijl het hem als leveran cier van instellingen der gemeente te moeilijk zou vallen, voor dien tijd daarmede te eindigen. Naar wij vernemen, zal de heer D. Stigter, leeraar in de Staatswetenschappen te Goes, in ver schillende Nutsdepartementen in de noordelijke pro vinciën spreken over »Onze landbouwtoestanden en middelen om daarin verbetering te brengen". (Z. N.) In De Gelderlander komt het volgende inge zonden schrijven van mr. B. M. Bahlman voor Mijnheer de redacteur Mag ik u beleefdelijk verzoeken, nevensgaand pro test tegen De Standaard in de kolommen van uw dagblad te willen plaatsen. Van verschillende zijden word ik oplettend gemaakt en om inlichtingen verzocht aangaande een artikeltje, verschenen in De Standaard van Woensdag 30 Sept. jl. en getiteld Accoord. Driest weg wordt daarin ver kondigd, dat van den kant der katholieke afgevaar digden in de bekende vergadering van 17 Dec. 1887, te 's-Hage gehouden, noch over Legerwet, noch over persoonlijken dienstplicht met eenigen nadruk ge sproken is. Hiertegen meen ik te moeten opkomen. Deze bewering van De Standaard is bepaald omvaar Zoowel door dr. Schaepman als door mij de heeren jhr. De la Court en mr. Vos de Wael namen, wat dit) punt betreft, geen deel aan het debat is des tijds wel degelijk gezegd dat de overgroote meerder heid van onze geloofsgenooten, vooral in de zuide lijke provinciën, ten sterkste gekant was tegen de afschaffing der plaatsvervanging. Op het punt dei- defensie zou samenwerking tusschen de katholieke en de anti-revolutionaire partij op den duur onmoge lijk zijn, indien men van laatstgenoemde zijde hard nekkig vasthield aan den eisch tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Het was de heer Lobman, die destijds verzoenend optrad en ons vermaande, wegens verschil van ge voelen ten opziehte van de beste regeling der le- 19) Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. Onegin nam een waardige houding aan, die geheel in strijd was met zijn licht costuum, en zeide»Ik geef u volkomen vrijheid, vorstin, over mij te den ken, zooals het u beliefteen waarachtig philosoof neemt het zoo nauw niet met de meening van an deren over zijn persoon. Maar ik begrijp niet, dat een vrouw van verstand, zooals gij, zichzelf kan trachten diets te maken, dat de vorst in staat zou zijn zulk een koop te sluiten". RafFaela keek hem een oogenblik twijfelend in de heldere koude oogen. Maar eensklaps viel haar het elfde gebod in dat Paul Eberstein haar had geleerd »Laat u niet overbluffenZij glimlachte even rus tig en koel als Onegin gewoonlijk deed. »Ik hoop 6D vertrouw, dat hij er toch toe zal hesluiten" ant woordde ze. »Hij zal de zaak eerst wat pathetisch opnemen zij het dan ook zonder revolver maar hij is allerminst blind voor zijn eigen voordeel. Wan neer gij het hem maar duidelijk maakt". »Ik »Ja, gij Onegin keek de vorstin aan alsof zij een hem vol komen vreemd en verrassend luchtverschijnsel was, en alsof hij wilde vragen»Hoe komt ge aan dat alles Wat is er met u gebeurd Vergeef mij", zeide hij, >met hem erover te vende strijdkrachten de onderhandelingen tusschen partijen oter samenwerking bij de stembus geen schipbreuk te doen lijden. Wanneer de rechterzijde bij de verkiezingen de meerderheid erlangde, zeido hij, dan moest men aan de prudentie der staats lieden, die alsdan met het vertrouwen der Kroon zouden worden vereerd, overlaten, de moeilijke quaestie der defensie tot genoegen van beide par tijen te regelen. Ziehier de ware toedracht der zaak en de wijze hoe men de quaestie van afschaffing der plaatsver vanging tot een later tijdstip heeft verschoven. Hoe men er echter later toe gekomen is om niettegenstaande onze waarschuwingen, een vurig voorstander van den persoonlijken dienstplicht als den kolonel Bergansius met de portefeuille van Oorlog te belasten en in de mimsteriëele combinatie op te nemen, is voor mij altijd een geheim geble ven. De meeste katholieke afgevaardigden zijn bij die gelegenheid eenvoudig geplaatst voor een fait accompli. De heeren dr. Schaepman en mr. Vos de Wael, laatstgenoemde in 1888 een huisvriend van den kolonel Bergansius, zullen dienaangaande wel licht betere inlichtingen kunnen geven dan de on- Hierbij teekent de Standaard aan »Dit geschil is spoedig tot beslissing te brengen. Immers zijn we wel ingelicht, dan is van bedoelde conferentie een protocol opgemaakt, dat door de afgevaardigden beiderzijds onderteekend is. Onze redactie zal zich daarom tot het Centraal- Comité wenden, met verzoek, om hetgeen in dit protocol over de militaire quaestie voorkomt, te mogen publieeeren. Alleen zoo is uit te maken, of de Stand., gelijk de heer Bahlmann beweert, onwaarheid schreef, of wel, dat de heer Bahlmann, (om parlementair te blijven) zich vergist De antirevolutionaire kamerleden hebben zich opnieuw tot een club geconstitueerd, en gekozen tot voorzitter A. baron VanDedem, tot 2en voorzitter den heer H. Seret, tot secretaris mr. T. P. baron Mackay en tot 2en secretaris mr. H. A. v. d. Velde. (Std.J De nieuwe postzegels komen geheel overeen met de oude, alleen zijn zij iets kleiner, en is de kleur- een nuance donkerder blauw, zooals die van Suriname. Het kopje van de kleine Koningin kijkt naar rechts, terwijl het portret van Koning Willem IH naar links was gericht. Bij het muntwezen bestaat nl. de gewoonte bij verandering van den beeldenaar, wegens de troons beklimming van een nieuwen vorst, den kop om te draaien, zoodat als men munten naast elkander legt, elk opvolgend paar vorsten elkander aankijkt. Zoo zal op de rijksdaalders de beeldenaar van Koningin Wilhelmina links zijn, en aldus naar dien van haar vader gericht worden. Bij het snijden der stempels voor de postzegels is deze gewoonte overgenomen, en Koningin Wilhelmina dus naar rechts geplaatst. Als gevolg daarvan moet op de briefkaarten en couverts, waarop postzegels spreken is toch in het eind niet mijne zaak Mijnheer Onegin" antwoordde ze, stil van hare meerderheid »ik geloof niet, dat ge ooit iets minder juist in uw leven gezegd hebt. Vóór alles is het uwe zaak. Ik zal u in een paar woorden zeggen, waarom. Wanneer de koop niet tot stand komt, gebeurt er iets anders, waartoe ik vast be sloten benik maak dan gebruik van uw zelfop offerend aanbod bij ons laatste gesprek te Aigen en verklaar den vorst, dat ik wil, dat gij ons verlaten zult". Onegin stond op. Er ontstond eene langdurige stilte. Hij boog zwijgend voor Raffaela, die zijn groet met eene lichte buiging beantwoordde. ♦Wel?" vroeg ze. De helft van uw vermogen?" ♦Ja. Maar begrijp mij wel, alleen, wanneer het heden wordt afgedaan hoe, dat is uwe zaak. Ik heb er belang bij, dat het nog heden geschiedt. Wanneer ik binnen een half uur de toestemming van den vorst heb, is het in orde. Morgen kunnen we alles officiëel regelen en dan kunnen de heeren en de vorstin vertrekken, waarheen ze willenwij blijven goede vrienden, liefhebbende verwanten, dat spreekt van zelf. Maar als hij aarzelt, dan doe ik wat anders, de eene of andere dwaasheid dan ga ik in een klooster, schenk mijn geheele vermogen aan de Kerk en gij ik wil zeggen hij ik bedoel gij en hij, gij verliest alles. Ik hoop, dat gij niet aan de vast heid van mijn besluit twijfelt Vol bewondering schudde hij het hoofd. Welaan dan! Van de helft van wat ik bezit kunt gij met uw drieën ruimschoots leven. Ik kan dan met het beeldtype voorkomen, het zegel niet in den rechter, maar in den linker bovenhoek worden aan gebracht. De nieuwe zegels zijn zooals reeds gemeld werd nog niet voor het publiek verkrijgbaar. Dezer dagen zjjn H. M. de Koningin-Regentes een tweetal proefslagen aangeboden in zilver en koper van het nieuwe gouden tienguldenstuk met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina. (Dagbl.) Een Haagsche correspondent van de -dmsL meldt, dat H. M. de Koningin-Regentes ten behoeve van haar dochter Wilhelmina, Koningin der Neder landen, bij de ♦Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente" te Amsterdam, een ver zekering op het leven heeft gesloten van drie mil- lioen gulden. Wij hebben geen recht, zegt de Arnh. Ct., dit bericht in twijfel te trekken, maar het verwondert ons in hooge mate, omdat alle grond en reden voor zoodanige verzekering ontbreken en de Koningin zeer zeker veel rijker is dan de Koningin-Regentes. De Prins van Napels legde bij zijn bezoek aan den koninklijken grafkelder le Delft een krans van frisscbe witte rozen, waarover vrede palmen van cycasbladerea, bevestigd aan witte linten, op het graf van Koning Willem III. De prins heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een telegram gezonden, waarin hij hij het verlaten van ons land zijn welgemeenden dank betuigde aan HH. MM. voor de voortreffelijke ontvangst in Hol land, hem zoowel van Hare Majesteiten als van de zijde der bevolking ten deel gevallen. De Tweede Kamer hield Woensdag een korte zitting, waarin o. a. verschillende conclusiën werden afgedaan, die de vorige Kamer als legaat heeft nagelaten. Daaronder behoorden ook die op de Congo-stukken, een eenvoudige dankbetuiging als slot op een historische uiteenzetting, die het beleid onzer Regeering in een eigenaardig licht brengt. De heer Hartsen kan nu de dankbetuiging laten griffelen op zijn ministeriëel graf. Nog werd in deze zitting behandeld de inter pellatie van den heer Yan der Borch over den toe stand der kleine rivieren in Overijsel en Gelderland. De man, die er het zijne toe heeft bijgebracht om de subsidie, een drietal jaren geleden aan het Berkel- gebied toegedacht, te doen afstemmen, kwam nu bedelen om hulp. Tevergeefs poogde hij zijn incon sequentie, door den heer Borgesius geïllustreerd, goed te praten. De Minister toonde zich van de urgentie der zaak doordrongen, maar kon natuurlijk niet meer doen dan de toezegging geven, dat hij haar ernstig en spoedig ter hand zou nemen. Vad In het tijdschrift Vragen van den Dag heeft dr. R. A. K o 11 e w ij n een overtuigend pleidooi geleverd voor vereenvoudiging onzer spel ling. Het is hem voornamelijk te doen om het onderscheid tusschen e en ee, o en oo, waar die klanken volkomen gelijk worden uitgesproken, overboord te werpen om het onderscheid tusschen mannelijk en vrouwelijk geslacht in de verbuiging te doen ophou- tot mijne geruststelling zeggen, dat de moeder en de broeder van mijn overleden echtgenoot niet door zorgen gedrukt worden en dat ook gij daar voor deel van trekt, hoop ik, dat de goede God mij niet zal toerekenen. Neen, blijf kalm er behoeft dus geen woord meer tusschen u en mij of den vorsten mij daarover gesproken te worden. Wij leven wel niet meer onder éen dak, maar ge woont toch hoogstens honderd schreden van hier. Zend mij binnen het half uur het een of ander bewijs van toestemming; zoo niet, dan draagt de vorst zelf de schuld, van wat er verder gebeurtIk heb ook mijne revolver zij het dan ook in mijn hoofd, maar deze is geladen en ik heb Italiaansch bloed in de aderenverzoek hem, dat niet te vergeten Zij was opgestaan en gaf Onegin een teeken, dat hij kon vertrekken. Deze maakte eene buiging en hij was objectief" genoeg om nog een blik vol ver bazing op haar te werpen, die scheen te zeggen Wanneer ik verliefd kon worden, dan zou het op deze vrouw zijn Toen ging hij met langzame en aarzelende schreden heen. Raffaela keek om zich heen en er vloog een vroo- lijk lachje over haar gelaat. Wel?" zeide ze, naar het terras gekeerd als sprak ze tegen Paul, ben ik nu sterk Heb ik nu wil" Gun mij nog een half keek weder naar de bergen bij Sor- den, en om de zoogenaamde verbindings-n weg te laten. Het is zeker, dat de geslachten en de e's en o's bij het aanleeren onzer taal veel hoofdbrekens kosten, en dat nagenoeg niemand voldoende op de hoogte geraakt, om zich altijd zonder woordenlijst te kunnen redden. En dr. Kollewijn heeft met veel talent aangetoond, dat er geen dwingende redenen bestaan om niet de spelling in den aangegeven zin te vereenvoudigen, 't Zou eerst wel gek staan, maar dat is geen ernstig argument. Toen de spelling van De Vries en Te Winkel voor 't eerst verkondigde, dat men moet schrijven: vroolijk" en kachel", vonden de meeste menschen dat ook gek. Men is er aan gewend en zou aan dr. Kollewijns gekheden misschien ook spoedig wennen. Maar men maakt zulke veranderingen zoo gemakkelijk niet. Mannen moeten ze aannemen en de publieke opinie moet medewerken, en er moet een lange tijd over heengaan, dan komt men er misschien. Wij voor ons vestigen gaarne de aandacht op de zaak. Naar men verneemt is voor de 1 e e n i n g groot 6,000,000, ten behoeve der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" slechts voor een gering bedrag ingeschreven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente. (Concertzaal). Zondag 11 October, 's voormiddags 10 uur ds. Mees van Haarlem. Aangenomen het beroep bij de Herv. gem. te Breedevoort door den heer L. W- Bakhuizen Van den Brink, cand te Ajnsterdamte Langweer door den heer C. J. Van Paassen, cand. te Franeker. Op de aanbeveling om voorloopig voor den tijd van één jaar te benoemen een leeraar aan de H. B. S. met 5jarigen cursus te Rotterdam staat no. 1 de heer J. Kunst, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Acte-examens gymnastiek Zeeland. Gisteren werden geëxamineerd 6 dames en 6 heeren. Geslaagd zijn de dames A. J. De Nood, M. M. Kirr- wald, M. C. J. Westenburger te Middelburg en S. A. R. Dobbelaere te Vlissingen en de heeren J. W. Happee, P. H. Wedts de Swart te Middelburg, G. Rademakers te Westdorpe, Jan Mol te Scherpe- nisse en A. P. J. Hollebrands te Vlissingen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbarik te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: F. C. 18 j., te Goes, wegens diefstal tot 2 maanden gevangenisstraf; F. J. M. 16 j. en M. H. 15 j., beiden te Krabben- dijke, wegens strooperij ieder tot 7 dagen gevangenis straf; H. L. K. 17 j., W. K. 20 j. en G. M. K. 15 j., allen te Goes, wegens diefstal de le en 2e ieder tot eene gevangenisstraf van 14 dagen, de 3e tot eene gevangenisstraf van 3 dagen; J. P. 14j., M. d. B. 14 j. en S. v. A. 16j., allen te Oudelande, wegens strooperij ieder tot eene gevangenisstraf van 7 dagenJ. M. 42 j., huisvrouw van P. B., te Kapelle, wegens mishandeling en beleediging tot 5 of 5 dagen. Vrijgesproken werd M. De B., 16 j., te Baarland, van strooperij. rento, naar de zee en den Vesuvius; ze gevoelde zich op eens vele jaren jonger en ze was niet langer eene vorstin of gravin, maar het jonge meisje uit Piedi- grotta, jong, heel jong, en droomend van de heer lijkheden des levens. Met hare zachte, lieve meisjes stem zong ze »La vedetti a Piedigrotta Maai de overige woorden wilden haar niet te binnen schie ten en daarom zong ze maar, wat haar voor den geest kwam, dan het een en dan het ander. Er kwam een waas van poëtisch geluk over haar gelaat. Zij knikte haar beeld in den spiegel toe, liep naar een Oostersch kastje, haalde er een snoer koralen uit en hing die om den hals; ze deed haar zwarten sluier af, nam een rood zijden, plirygiscb mutsje en zette het op hare donkere lokkeneene zijden, bont gekleurde sjerp hing weldra van haar schouder over borst en rug. En inmiddels gloeiden daar buiten het strand van Sorrento en de bergen in de stralen dei- avondzon, het goud ging langzaam over in een violet- kleur en het geheel kreeg die wonderschoon© tint van een Napolitaansch landschap bij ondergaande zon. hoe schoon eindigt die dag" dacht Raffaela, wat zal de avond prachtig zijn. O, gelukkige, zachte, heerlijke avonden van mijn vaderland. Was het dan toch niet met mjj gedaan Zou ik nog eenmaal ge lukkig worden en bemind als gij Zou ik nogmaals jong worden? Zal ik nogmaals leven? Ja, het zal mij gelukken en ik zal leven Zij begon weör te zingen, het lied van Santa Lucia maar hare ge dachten gingen haar eigen weg. Zij zag zich weder te Aigen op den morgen, toen ze van haar balkon Paul voor de eerste maal hoorde, zonder zijn gelaat, zijn edel, vroolijk gelaat, gezien te hebben, dat ge laat met dien schoonen neus en het lachende kuiltje onder de kin. Ja, ja, ik heb hein lief, ik beb hein lief!" fluisterde ze. ♦En ik wil Ze ging naar de deur en riep »Grabow! Beste vader Grabow (Wordt vervolgd.j

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1