Mr. Tonckens, gouvernemenis-secretaris 111 Suriname, thans met verlof hier te lande, meldt ons, dat het bericht, als zou hij niet naar West-Indië terugkeeren, onjuist is. (Vad.) Naar men verneemt is, na het verschijnen van het rapport over de begrafenisfondsen, thans door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ingevolge besluit der algemeene verga dering ook eene commissie benoemd tot onderzoek van de ziekenfondsen in ons land. Naar men verneemt, zijn vanwege het depar tement van waterstaat aan de ambtenaren van den waterstaat opgaven gevraagd van de personen, in dienBt van het rijk werkzaam als arbeider, die onder zekere voorwaarden, waarbij kennis van lezen en schrijven geëischt wordt, in aanmerking zouden kun nen komen om het kiesrecht uit te oefenen. Men schrijft uit Dinteloord Allerwege is men hier en in de omstreken bezig met het rooien der suikerbieten. De op brengst valt den landbouwer erg tegen. Vele akkers leveren slechts 9000 K.G. op per gemet, sommige zelfs nog minder. Van de hooger gelegen velden heeft het gewas grooter suikergehalte. De prijs der pulp is aan de fabrieken in den om trek 3 per 1000 K.G. Naar de Haarl. Ct. verneemt, zijn de kunst werken, bij het Merwede-Kanaal noodig, af over de geheele linie MaarsenAmsterdam, en is men ook van Maarsen tot Utrecht zoo goed als daarmede gereed. Zoo alles goed gaat, hoopt men Mei of Juni a. s. het kanaal feestelijk te openen. Wanneer de spoorbrug aan de Rotterdamsche en die aan de Amsterdamsche lijn in gebruik gesteld zullen worden, is nog niet bepaald. Volgens den Amst. correspondent van De Maas bode hebben de heeren Van der Goes, Gerhard en De Clercq een bijeenkomst gehad, met het doel om zich van de revolutionaire elementen in de socia listische part ij van Domela Nieuwenhuis en Fortuijn af te scheiden, en tot een eigen partij- formatie over te gaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wissenkerke ds. B. Wielenga, te Kruininge; bij de Chr. Ger. gem. te Meliskerke ds. A. Delfos, te Kamperland. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Oudelande de heer L. W. Bakhuizen Van den Brink, cand. te Amsterdam. Opbrengst collecte scholen met den Bijbel te Wissenkerke (N.-B.) met Geersdijk 62,861/2. Na een warm debat is, met 119 tegen 86 stem men, door het congres van de algemeene federatie der Belgische onderwijzers, in de jongste algemeene vergadering te Brussel, de schoolspaarbank veroor deeld. De gronden waren de volgende lo. Het sparen is niet voldoende, om de droevige gevolgen van ziekten en ongelukken af te wenden. Het is veel verkieslijker, instellingen aan te bevelen, die de werklieden waarborgen tegen deze nooden, als levensverzekeringen, onderlinge waarborgfondsen, enz. 2o. Het sparen ontwikkelt slechts eigenbaatde school behoort aan te kweeken. 3o. Het sparen behoort tot den werkkring der postspaarbanken en niet tot dien van den onderwijzer. 4o. De onderwijzer wordt zoo slechts de bankier der ouders. 5o. Het kind is onbevoegd tot spareq,; als het den onderwijzer eenig geld brengt, is het kind niet anders dan de gelastigde der ouders. 6o. De ouders sparen slechts uit ijdelheid, of om den onderwijzer te believen. 7o. Het sparen der gegoede kinderen wekt af gunst bij de min gegoede jeugd. 8o. Het beheer der spaarkas is te samengesteld en ontrooft een kostbaren tijd aan het onderwijs. 9o. Er is nu vijf-en-twintig jaar op de scholen gespaard, zonder goed .gevolgalleen wordt de ver antwoordelijkheid der onderwijzers daardoor noode- loos verzwaard. Tegen dit eenzijdig besluit is bij de pers en het publiek in België zeer veel verzet. Acte-examena gymnastiek Zeeland. 6 October. Geslaagd de heerenJ. Van Houte, Jos. Schot man en Jac. Schotman, allen van Middelburg, C. J. Laven van St. Maartensdijk, F. D. Chamuleau van Zeist. Afgewezen 1 mann. candidaat. Geslaagd de damesM. W. F. Morren en S. C. Van Embden, beiden van Middelburg. Afgewezen 3 vrouwel. candidaten. Rechtszaken. Eenigen tijd geleden kwam in De Klokorgaan der Volkspartij in de districten Wolvega en Sehoter- land, de volgende advertentie voor »Stroopers Wij hebben steeds in voorraad éénloops achter- laadgeweren, kal. 12, voor slechts ƒ9; onbreekbaar hazenstrikkendraad. (w. g.) G. A. Zwart. Gorredijk". Naar aanleiding van deze advertentie heeft de officier van justitie te Heerenveen eene vervolging tegen den steller daarvan ingesteld. Gemengde Berichten. In den Varempepolder, onder de gemeente Overslag, is een pachter met oogst en vee zijn hof stede ontvlucht, zonder een cent pacht te hebben betaald. (M. Ct.) Te Smeermaas bij Maastricht hebben dieven Maandagnacht de offerbussen in de R. K. kerk open gebroken, en van haren inhoud, ongeveer 70, be roofd. 'Ook de wijnkelder van den pastoor werd voor een groot gedeelte geledigd. Aan de justitie te Maastricht is door een moeder overgeleverd haar 15jarige dochter, die, volgens eigen bekentenis, in verschillende gezinnen, waar zij als dienstmeisje woonde, drie kinderen, van 5, 18 en 24 maanden door worging van het leven beroofd heeft. De laatste moord werd door haar in de vorige week te Maastricht gepleegd op een lief meisje van 18 maanden van den heer L. W. De ouders vonden hun kind 's ochtends dood in de wieg. De moordenares kan geen redenen voor haar misdaden opgeven. Zij heet Marie De Rooy en is te St. Geertruid woonachtig. Men denkt aan krank zinnigheid. Nader wordt hieromtrent aan de N. R. Ct. gemeld, dat twee der moorden zijn gepleegd in Juli 11. op kinderen van den gepens. sergt. Van Dugteren te SteenstraatMeerssen, en de derde, vóór 14 dagen een kind van den heer Wesly te Wijk-Maastricht. In beide gezinnen was Marie de Rooij in dienst geweest en daaruit wegens wangedrag en vermoedelijken diefstal weggezonden. Bij hare arrestatie toonde zij niet het minste berouw, en deed koelbloedig aan de justitie een omstandig verhaal van de gepleegde moorden en het lijden der slachtoffers. Marie de Rooij is de dochter uit het eerste huwelijk van den rijksveldwachter te St. Geertruid, een braaf ambtenaar, die reeds veel leed van haar gehad heeft. Bij hare geboorte kostte zij het leven van hare moeder. Door hare stiefmoeder, die bevreesd was voor het leven harer kinderen, werd zij aan de justitie overgeleverd. Men weet niet of een ziekelijke toestand dan wel eene duivelsche wreedheid de drijf veer van hare handelingen is geweest. Nog meldt de Tijd: Maandag had op bevel der justitie de opgraving plaats der drie kinderlijkjes. 's Morgens had op het kerkhof te Lunnel (bij Maastricht), en 's middags op het maastrichter kerk hof de lijkschouwing plaats door 4 artsen, in tegen woordigheid van den officier van justitie, den griffier der arrondissements-rechtbank en de beschuldigde. De verontwaardiging der talrijke menigte was zóó groot, dat- een rijtuig voor het transport der beschuldigde naar de gevangenis moest gerequireerd worden, om haar tegen mishandeling te beveiligen. De hulparbeider L. van de Centraalspoor had de onvoorzichtigheid in zijn schafttijd te gaan zitten op de treeplank van een voor vertrek gereedstaanden trein. Toen deze zich in beweging zette en L. er wilde afspringen, viel hij en kwam een der beenen onder de wielen. Het been is hem eerst tot de knie en later tot aan de heup afgezet. Aan het station te Groningen is een dienst meisje uit Amsterdam, die haar ouders te Warfuni zou bezoeken, gevallen, toen zij in den reeds ver- trekkenden trein wilde stappen. Haar werd door de loopplank de rechterarm bijna geheel afgesneden. Een ergerlijk voorval heeft te Yalkenswaard plaats gehad. Drie personen begaven zich op weg van daar naar Achel. Op eenigen afstand van het dorp werden zij ingehaald door den landbouwer R., een ouden man, die met zijne kar heidewaarts reed om turf te halen, en zij verzochten hem te mogen meerijden. R. weigerde met het oog op hun beschon ken toestand. Een van het drietal ontstak in woede, trok den ouden man van zijne kar en gaf hem een pak slaagdoch de woede was nog niet bekoeldde weerlooze grijsaard werd voor het wiel van zijne kar geworpen en toen hem dit over de borst gegaan was, vervolgde het laaghartige drietal zijn weg. De oude R. is niet buiten levensgevaar. Gelukkig bestaat er geen gevaar of den schuldigen zal tijd gegund worden, om over 't verkeerde hunner handelwijze na te denken. De 26jarige Zweedsche journalist Uddgren kwam Zondag in zijn circa 5 M. lang en 1 M. breed vaar tuig van Stavoren te Enkhuizen aan. Steeds roeiende, ging hij van Gothenbörg over Kopenhagen, langs de Deensche kust naar Kiel; van daar door het Eiderkanaal naar de Noordzee over Cuxhaven naar Delfzijl en vervolgens binnendoor naar Stavoren. Zijn proviand bestaat uit geconser veerd vleesch, vogelpastei en vleeschchocolade. Kan hij 's nachts geen onderkomen vinden, dan trekt hij zijne boot op den wal en kruipt in een kemelsharen zak. Na een kort oponthoud zette hij zijnen tocht voort in de richting van Amsterdam. Eene buitengewoon groote hoeveelheid oogst een heer te Zuidland, van 6 H.A. aardappelland aldaar, nl.400 H.L. van de H.A. De qualiteit der aardappelen is bovendien zoo goed, dat voor zulk eene H.A. 2000 betaald wordt. Een zoon van den landbouwer Gubbels te Afferden keerde met een kar, beladen met strooisel, huiswaarts, toen twee wielrijders hem in volle vaart voorbijreden. Het paard van den jongen Gubbels werd hierdoor schichtig en sloeg op hol. De jonge man viel, bij zijn pogingen om 't dier in te houden, van den bok, geraakte onder de kar, waarvan hij de wielen over de borst kreeg en werd later in hopeloozen toestand bij zijn ouders binnengedragen, De wielrijders, zonder zich om 't lot van Gubbels te bekommeren, reden zoo snel zij konden verder en vertrokken over Druten naar Tiel. De burge meester van Druten telegrafeerde naar Tiel, om de wielrijders aldaar aan te houden, doch ze waren reeds gepasseerd vermoedelijk waren ae naar Schoon hoven. Ook daar werd den burgemeester per draad de aanhouding verzocht en het gelukte de onmensch- lievende rijders daar aan te houden en te bekeuren, Te Jelsum, nabij Leeuwarden, zal een stoom- zuivelfabriek worden gebouwd. Dit zal de 50ste zoodanige fabriek zijn, die in Friesland bestaat, waarvan 31 in de laatste vjjf jaren zijn opgericht. Het verhaal omtrent een som geld, die aan den vermoorden De Kraker ontvreemd zou zijn, heeft men daar De K. geen geld bij zich moet gehad hebben, hoogstwaarschijnlijk verzonnen om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Mevrouw de wed. Pennink te Twelloo vierde Maandag haar lOlsten verjaardag. Zij geniet nog eene goede gezondheid. Men schrijft uit Edam aan het Hblad .- Een eigenaardig staaltje van hulpvaardigheid bij ons volk werd gedurende de nu afgeloopen kermis alhier gegeven. Er stond nl. op het Damplein een tentje, zóó armoedig, dat men zou vreezen voor in storten. Daar woonde een goochelaar, die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er was al heel, heel weinig te zien. Door meelij bewogen, werden maatregelen door de burgers genomen, om den armen man te helpen. Vrijdag en Zaterdag werd omgeroepen dat er 's avonds eene prachtige voorstelling zou gegeven worden. Een grutter stond zijn paard af, en met fakkellicht werd een reclametocht door de stad gehouden. Vóór de tent vormde zich inmiddels een muziekkorps (zoo primitief mogelijk), een ander bewoner van Edam riep >boeren en burgers" binnen, en nu begonnen de voorstellingen. Hoewel men overtuigd was niets te zullen zien, stroomde het publiek binnen, en de arme stakkert maakte goede zaken. Als eene tegenstelling met de vele gemeenten, welke tegenwoordig in zeer moeielijke financiëele omstandigheden verkeeren, meldt men uit Blokzijl, dat de gemeenteraad aldaar heeft besloten de twee laatste aandeelen der door die gemeente aangegane geldleening tegen 1 Januari a. s. af te lossen, waarna de gemeente geheel zonder schuld zal zijn. Een nieuw soort sport In de badplaats Bar Harbor, in Amerika, heeft een gewezen zeekapitein eenige oude booten gekocht, waarmede hij schip breuken organiseert". Hij gaat ermede in volle zee en stuurt het vaartuig dan op den terugweg op een klip. En die liefhebberij brengt hem heel wat geld op, want iedereen die medegaat, betaalt daarvoor, terwijl hij bovendien de plaats van de schipbreuk vooraf aanwijst aan dengene, die daarvoor een dol lar overheeft. Voor de schipbreukelingen" worden reddingsmiddelen gereed gehouden, maar dit verhin dert niet, dat er toch wel ongelukken gebeuren. Evenwel zijn er velen, natuurlijk die door dit denk beeld van gevaar worden aangetrokken en er gaarne een paar dollars en een nat pak voor over hebben om ook eens schipbreuk te lijden". »Er bestaat geen onverdraagzamer volk dan de Nederlanders", zoo vertelde een Engelschman, die ons land had doorreisd. Verbeeld u, ik kom op zekeren avond vrij laat in een dorp nabij Bergen- op-Zoom; daar begeef ik mij naar een logement, Ik verlang niets liever dan onmiddellijk me ter ruste te begevenmaar toen ik den herbergier duidelijk in 't Engelsch een taal, welke toch wel door iedereen, zelfs door de domme Nederlanders, wordt verstaan mijn wensch heb te kennen gegeven, vraagt deze naar mijn geloofWhat believe You (wat gelooft gij [Onze lezers zullen begrijpen, dat de vraag welke den Engelschman zooveel ergenis gaf, eenvoudig was Wat belieft u op z'n Noord- Brabantsch uitgesproken als >Wa blieft oe Verbaasd wend ik mij tot de vrouw, welke inmid dels was verschenen, met de vraag waarom haar man er prijs op stelde, te weten welke godsdienst ik beleed. Tot eenig antwoord haalde zij de schou ders op en herhaalde de vraagWhat believe You Nadat nog een derde huisgenoot zich bij ons had gevoegd en ook deze niets anders zei danWhat be lieve You gaf ik, over zoo'n verregaande onver draagzaamheid geërgerd, ten antwoerdI believe one God (Ik geloof in één God). Ik pakte haastig mijn valies weer op en spoedde me naar Bergen-op-Zoom. Gelukkig kon ik daar nachtverblijf bekomen, zonder dat de logementhouder vooraf een onderzoek naar mijn geloof instelde. Intuschen is mij op mijn verdere reis zeer dikwijls de vraagWhat believe You ge steld. (De Zoom.) Te Parps stond dezer dagen niet voor het eerst een meer dan vrijmoedige vrouw van 43 jaren terecht wegens openbare dronkenschap, belee- diging van politieagenten enz. Toen zij tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, stond zij op en zeide tot de rechtersx>Gij zult u niet ver wonderen, indien ik u zeg, dat gij allen een troep beesten zijtUitgenoodigd om haar leedwezen over dezen uitval te betuigen zeide zij»Ziet daaren trok een langen neus. Dit kwam haar nogmaals op twee jaren gevangenisstraf te staan. »Mooi zoo!" riep zij lachend uit: »Twee jaren rustZiet daar En zij wierp den heeren rechters een kushand toe. Onder algemeene vroolijkheid werd zij weggebracht. Het ss. Afrika", van Antwerpen naar Banana, is verongelukt. Van de opvarenden werden 40 gered, terwijl 8 man zijn verdronken. Vroeger verplichtte de wet in Japan ieder, die een boom velde, er twee nieuwe te planten, en tengevolge van deze wijze bepaling zjjn in dat land waar het houtverbruik zoo groot is, omdat alle constructies van hout zijn, die prachtige bosschen in stand gehouden, welke een waarborg leveren voor de toekomst en nog de bewondering der reizigers op wekken. Minder verstandig hebben de volkeren van het Oosten met hun houtvoorraad omgesprongen en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is het zelfde het geval geweest Daar evenwel hebben ver standige mannen, getroffen door de snelheid, waar mede de bosschen verdwenen, reeds meer dan 20 jaar geleden, eene vereeniging, »Arbor Day" ge naamd, opgericht, bij welke zich tal van personen aansloten. Alle leden verbinden zich om op een be paalden dag van het jaar minstens één boom te plantenbovendien moeten zij hunne buren er toe trachten te brengen hetzelfde te doen. De verkre gen uitkomsten zijn zeer belangrijk; alleen in den staat Nebraska werden op die wijze, sedert 1872, 355,560,000 woud- of vruchtboomen geplant. In Engeland wordt levertraan aanbevolen, om er melkkoeien mede te voerendaardoor zoude de melkafscheiding toenemen en het vetgehalte der melk verhoogd worden, zonder hinderlijk te zijn aan den fijnen smaak. In vele gedeelten der Rijnstreek, ook hier en daar in de oostelijke provinciën, wordtjreeds sedert langen tijd in de apotheken medicinaal-levertraan als voe dingsmiddel voor varkens, enz. verlangd. De Keizerin van China heeft, om een goed voorbeeld te geven, zelf een groote zijdefabriek op gericht. De Keizerin zal grootendeels meisjes in de fabriek werkzaam stellen, in de hoop dat dit voor beeld zal medewerken de millioenen nietsdoende Chineesche meisjes tot werken aan te sporen. Een archaeoloog heeft in de Kaapkolonie de overblijfselen gevonden van een Phoenicischen tempel. Te Riddagshausen, in Bronswijk, zijn twee kinderen, van 6 en 4 jaren, die, terwijl de ouders naar hun werk waren, in bed met lucifers speelden, verbrand. Te Mariana, Arkansas, zijn 9 negers, die bij een werkstaking den inspecteur Muller vermoordden, door een verwoede menigte uit de gevangenis gehaald en opgehangen. De machinist behoeft in Pruisen voortaan niet meer staande zijn dienst op de locomotief te ver richten. Het voorschrift is door den Min. van Openb. Werken opgeheven, nadat slechts door enkele spoor wegdirecties bezwaren hiertegen waren geopperd. De voorloopig alleen voor den machinist, niet voor den minder aanhoudend ingespannen stoker, bij wijze van proef aangebrachte zittingen, hebben bewezen bij voldoende zorg voor de elasticiteit, een weldaad voor de machinisten te zijn, het vrije uitzicht niet te belemmeren en ook de bediening van de stoom- verdeeling en stoomregeling niet te verzwaren. De zittingen zijn, naar de Ing. mededeelt, gemaakt vol gens het model van die op de véloeipèdes in gebruik. Laatste en telegraphische berichten. Acte-examens gymnastiek Zeeland. 7 October. Geslaagd de hh. K. Van der Slikke van Wolfert9dijk, W. E. De Jager van Hansweerd, A. Jansen van St.-Maartensdijk, F. Mags van Hansweerd en H. Alberge van Middelburg. Afgewezen 1 mann. candidaat. Geslaagd de dames W. Van Roojjen van Ter-Neuzen, M. R. Bourdrez van Vlissingen, J. W. Meertens van Middelburg, F. Visser van Zieriksee, J. M. De Koning van Vlissingen en D. H. Keulemans van Middelburg. 's-Graveiihage. Uit Engeland wordt geseind, dat Parnell te Brighton is overleden. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Op de interpellatieVan den Borch, die aandrong op krach tige verbetering van den toestand der kleine rivieren met het oog op den watertoestand in Gelderland en Overijsel, antwoordde de Minister van Waterstaat, dat dit jaar alleen het onderzoek naar de Eem en de Roer zou afloopen, dat de Regeering geen verbetering van Rijkswege van alle kleine rivieren kon toezeggen en zoodra mogelijk een regeling der zaak aan <fé Kamer zal onderwerpen. Verschillende sprekers drongen aan op bespoediging der plannen. 337e Staatsloterij, 5e kl. Getrokken prijzen. Trekking van Dinsdag 6 Oct. 13e lijst. 100046 686 6110 10387 11715 15804 16403 19217. 4004192 20801. 200535 3403 8535 20654. 100: 4541 9522 9909 10507 11025 11245 11326 14482 16247 18970. 70: 2258 5719 6353 6358 6380 20530 20541 20593. Nieten: 1453 2175 2177 2236 2238 5555 5568 5580 5612 5672 5685 5691 5693 6308 6318 6348 6349 6350 6393 6397 6405 6424 6427 9806 9809 11011 11020 19856 19867 20564. Trekking van Woensdag 7 Oct. 14e ljjst. 5000020746. 2000: 13496. 10004311 8936 9377 13063. 400: 3554. 200: 7095 16140 16597 17656 20659. 100: 2861 3371 3491 4998 7508 12749 18056. 70 1469 5614 5711 6402 6407 6449 9764 19866 20543. Nieten: 315 328 335 1462 1465 2159 2204 2208 2248 2253 2268 2275 5575 5616 5666 5692 5708 6351 6382 6386 6391 6418 6422 6437 9763 11017 11024 19871 20559 20587. Marktberichten. GOES, 6 October 1891. De aanvoer was onbeduidend en kwam in de prijzen geen verandering. TARWE (oude) per Hectoliter f 9,a f 9,50 TARWE (nieuwe) 8,— a 9,— ROGGE (nieuwe) 7,a 7,25 WIN TERGERST 5,20 a 1,40 ZOMERGERST 4,80 a 5,10 HAVER 3,— a 3,50 KOOKERWTEN 9,75 a 11,25 PAARDEBOONEN - 6,50 a 6,75 ZOMER-KOOLZaAD - 8,75 a 8,90 BOTER per K.G. 1,— a - 1,06 EIEREN per 100 stuks - 4,a 4,20 ROTTERDAM, 5 October 1891. Tarwe. Jarige vond prijshoodend plaatsing. De beste f9,75 a 10,30, goede en mindere fö,50 a 7. Nieuwe bleef in de beste soorten prijshoudend, doch voor afwijkende qual. was de stemming flauw. De beste f9,60 a 10 (puike nog daarboven), goede en mindere f9 a 6,50. Voor Canada-Tarwe werd e.venals in de vorige week f 8 betaald. Rogge was iets va%tor gestemd en kon dan ook 20 eta.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2