1891. N°. 119. Donderdag 8 October. 78ste jaargang. Verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad FEUILLETON. Zij wil leven. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmah te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Inzending' van advertentiën voor S uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van het stembureau voor de zijn ontvangen de processen verbaal van de inlevering ea opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt zijn. Uit het proces verhaal van opening blijkt, dat vau de 488 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren J. ADAM259 J. FABERIJ DE JONGE249 F. 1IARTING213 M. A. STIEGER189 en dat de overige itemmen verdeeld waren, zoodat gekoren zijn de heeren J. Adam en J. Fabery de Jonge. GoeB, den 7 October 1891. Burgemeester en Wethouders van Goe», J. G d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 October 1891. Uitslag der verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad. Uitgebracht 494 stemmenvan onwaarde 1 blanco 5volstrekte meerderheid 245. Hiervan verkregen J. ADAM (ct.)259 st. J. FABERY DE JONGE (a.)249 E. HARTING len k.)213 M. A. STIEGER (l en k.)189 zoodat gekozen zijn de beide eerstgenoemden. (I. en k. beteekent aanbevolen door de liberalen en roomsch-katholieken a. door de antirevolutionairen.) Voorts verkregen de heeren W. Temperman 17, W. Cense 3, H. J. Van Noppen 2, Ter Pelkwijk 2, I. Wessel 2 en J. Massee, B. Fabery de Jonge, C. Marinisse, K. De Dreu, J. Baljé, M. C. J. Pilaar, A. Lindhout, J. L. Goemans, L. A. Knitel, C. P. Quadekker, P. A. De Ligny, J. De Kruijter Sr., M. D. Ramondt, H. J. Molhoek en F. Sturm ieder éene stem. We behoeven wel niet te zeggen, dat we dezen uitslag betreuren, al hebben we na de sluiting der bus op gisteren dien niet anders verwacht. Napleiten is een weinig vruchtdragende bezigheid en daarom wenschen we alleen te constateeren dat bij de oplezing der briefjes het volgende is gebleken lo. dat eenige katholieken niet op den heer Harting, eenige liberalen niet op den heer Stieger hebben gestemd en dat, doordien die eenigen, nu eens den heer Adam, dan eens den beer Fabery de Jonge op hun biljet hadden, katholieken en liberalen zelf de meerderheid van 14 en 4 stemmen aan de beide anti-revolutionaire candidaten hebben bezorgd 2o. dat het wegblijven van verscheidene liberalen, die [zeer goed in de gelegenheid waren om ter stem bus te gaan, oorzaak is geweest, dat zeker de heer Fabery De Jonge, misschien ook wel de heer Adam in ééns gekozen werd; 18) Uit het Duitsch van Adolf Wilbhandt. Paul liep naar de deurmaar Raffaela trad hem zwijgend in den weg. Hare oogen glinsterden door hare tranen heen. Zij schudde met den vinger evenals de Napolitanen, wanneer ze «neen" willen zeggen en strekte daarna de armen smeekend voor zich uit. «Wat wilt ge vroeg hij. «Ik kan niet spreken" antwoordde ze geheimzinnig, »ik kan het u niet zeggen." Ze vouwde de handen op de borst en smeekte glimlachend: >0, wees niet boosGeduld is, naar ik bemerk, niet uwe stei'ke zijde, maar ik bid u dringend, heb nog eenmaal voor vandaag alleen geduld met mij Paul geraakte door hare handelwijze en hare woorden verward en vroeg aarzelend«Wat moet ik doen of niet doen «Gij kent mij wel goed" zeide ze, «maar toch niet geheel en al. Misschien is er in mijn binnenste toch nog iets, dat niemand ontdekt heeft, gij ook niet. Misschien gaat het u met mij als den reiziger met den berg, dien hij voor stom hield tot hijzelf de echo in hem wakker riepMaar neen, die ver gelijking gaat toch misschien mank ik kan het niet in woorden uitdrukken. Wilt gij mij een laatsten vriendendienst bewijzen Nog dezen avond moogt ge gaan zonder vaarwelmaar blijf nog twee nog éen uur slechts hier tot ik u zegVraag niets. Ik smeek, volg voor dezen enkelen keer zwijgend mijn wensch op. Ga heen op het terras onder 3o. en dit verblijdt ons, dat de kleine verdeeld heid in onze eigen partij, gebleken uit de stemmen op den heer W. Temperman uitgebracht, geen invloed op den uitslag heeft gehad, daar, zelfs al voegt men die zeventien stemmen bij die van den heer Harting, laatstgenoemde toeh niet de meerderheid zou hebben behaald. De heer J. Adam heeft bereids zijne benoe ming tot lid van den Raad dezer gemeente aange nomen. Naar wij vernemen beeft de Salon des Variétés te Amsterdam, onder directie van de heeren Kreukniet en Poolman, het voornemen op het laatst dezer maand in «de Prins van Oranje" eene opvoering te geven van het muziek-drama «de verloren zoon". Zooals onze lezers vermoedelijk weten is dit stuk eene panto mime in 3 bedrijven, waarbij de muziek de hande ling beschrijft en te zamen met de gebaren den gemoedstoestand van de personen weêrgeeft. Het is derhalve iets geheel nieuws op tooneel- gebied, maar iets, dat volgens de critieken in de Hollandsche bladen overal groot succes heeft behaald, nadat het ook in Frankrijk ten zeerste had voldaan. Aangezien de voorstelling alleen bij genoegzame deelneming zal plaatshebben, hopen we, dat er op de inteekenlijst, die eerstdaags zal circuleeren, druk zal geteekend worden. dat zg met hunne vaartuigen, hetzij van boven of van beneden komende, steeds bij eiken wind het Noordergat of zoogenaamde Nieuwe vaarwater op de rivier «het Krammer" tegenover Oude Tonge kunnen bereiken, waar zij dan echter tij moeten stoppen; dat zij aldaar evenwel volstrekt geene veilige reede hebben niet alleen, maar zelfs eene zeer gevaarlijke ligplaats bij harde zuidwesten, westen of noordwesten winden dat de eenige reede, die er nu bestaat, is aan het eind van het Keeten, terwijl het Mastgat, vroeger zeer goed, nu verre van veilig geworden is, evenmin als onder Bruinisse, waar men ook al stoppen moet uit angst voor het Noordergat, om van twee kwaden nog het beste te kiezen; dat er dus in bet belang hunner veiligheid eene goede reede op de rivier «het Krammer" ter hoogte van het Noordergat tegenover Oude Tonge dringend gewenscht wordt. Redenen, waarom de ondergeteekenden tot Uwe Excellentie het eerbiedig verzoek richten, om de groote belangen die voor hen op bet spel staan, in gunstige overweging te willen nemen, en op genoemde hoogte eene doelmatige vluchthaven te doen 'g-Heerenhoeit. In de gemeenteraads-vergade- ring, gehouden op Maandag 5 October jl. werd mede- deeling gedaan, dat door den burgemeester N. V a n Stee, wegens vergevorderden leeftijd, eervol ontslag is aangevraagd als burgemeester. Krul ningen. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor bet dienstjaar 1892 is door den Raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 19895,88. Gisteren werd aan het Centraalbureau der Exploitatie-maatschappij examen gehouden voor sur numerair, gedeelte A, waarbij o. a. is L. M. Van Doorn te Krabbendijke. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog moeten de nieuwe aehterlaad- geweren, bij de schutterij in gebruik, den 13<ien October aanst. naar Middelburg worden ge zonden om daar door den officier van wapening en den mr. geweermaker geïnspecteerd te worden. Elke schutter is zelf aansprakelijk voor beschadiging van zijn geweer. Den lsten September jl. werd uit Wemel- d i n g e het volgende adres verzonden aan den mi nister van waterstaat, onderteekend door 144 belang hebbende schippers en kapiteins De ondergeteekenden, allen schippers die de Zeeuw- sche stroomen bevaren, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat het van algemeene bekendheid is, dat er voor de schepen, varende tusschen Holland en Zeeland (Belgie), van af de Dordtsche Kil tot aan het Kanaal door Zuid-Beveland nergens eene veilige reede gevonden wordt de palmen en wacht daar den avond af, die weldra vallen zal en nu zooals het dan eindigen zal." Hjj keek haar bewogen in het smeekend gelaat. Zijne oogen trachtten haar te doorgronden en hij wilde spreken maar zij legde glimlachend den vinger op den mond. Met eene stomme buiging ging hij over bet terras naar den tuin. Ze sloot de deur achter hem. Daarna richtte zich hare kleine gestalte vast besloten op en met eene vroolijke stem, ofschoon de tranen nog in hare oogen parelden, sprak ze»Ik wil Zij gin'g naar de andere deur, die naar de gang leiddemaar vóór ze haar opende, droogde ze hare tranen. Ze zag Grabow staan, op wiens gelaat nog altijd droevige ernst te lezen stond. «Grabow", riep ze op vroolijken toon. Hij kwam. «Wees vriendelijk tegen mij, lieve vader Grabow!" Het gelaat van den ouden man verhelderde. «Is dr. Riegler er?" «O zeker", antwoordde hij. «In den tuin." «Goed", dacht zij, «dan vinden ze elkander daar." Vervolgens vroeg ze«En mijnheer Onegin «Die is teruggekomen. Hij zit in de biljartkamer en rookt." «Wees zoo goed, beste vader Grabow, en zend hem naar mij toe. Zeg hem, dat ik hem vriendelijk verzoek een oogenblik »Zeer goed I" «Had ik niet gelijk te wachten?" dacht Grabow. «Ze is weêr present!" Hij kon niet nalaten, vóór hij heenging, hare hand te vatten en die vlug maar eerbiedig te kussen, terwijl bij geroerd zeide Donna Raffaela, welkom aan den Posilippo Zij keek hem glimlachend achterna, toen hij als een jong man de trap opwipte. «Hij is weer in zijn 'tWelk doende, enz. N.R.Ct In een Open Brief aan den Minister van Oorlog, waarin hij dezen bewindsman met vreugde als Minister begroet en hem lof brengt voor enkele maatregelen, die hij reeds heeft getroffen, maakt de heer Tindal eenige opmerkingen omtrent de be grooting van Oorlog in verband met de betrekkingen van officieren bij het Hof. Zoo wordt in art. 4 eene som van 30,000 gulden uitgetrokken voor trakte menten, toelagen, enz. van de adjudanten en ordon- nance-officieren van H. M. de Koningin, Mij dunkt," zegt de heer Tindal, «deze uitgave is geheel overbodig en derhalve in strijd met 's lands «Om dit te bewijzen moeten wij nagaan, wat de oorspronkelijke werkkring was van deze officieren, die vroeger behoorden tot het z. g. Militaire Huis des Konings. Het waren officieren, die aan den opperbevelhebber van zee- en landmacht waren toe gevoegd, om dienst te doen als adjudant of ordonnans officier bij dien opperbevelhebber. Na het overlijden van Z. M. den Koning is er geen aangewezen opper bevelhebber van zee- en landmacht. Met het ver dwijnen van den opperbevelhebber houdt dus vanzelf de reden van bestaan op van adjudanten en ordon nans-officieren van dien bevelhebber. «Thans zegt men dat die officieren moeten dienen tot verhooging van den luister der Kroon. »De vraag is echteris dit een voldoend motief om een aantal officieren aan den dienst van het leger te onttrekken «Ik zou niet gaarne willen," zegt hij tot den Minister Seyffardt, «dat gij mij verdacht, iets te willen ontnemen aan den luister der Kroonmaar ik geloof dat er dignitarissen genoeg zijn om der Kroon luister bij te zetten, zonder dat het noodig is, hiervoor ook nog actief dienende officieren te humeur 1" Toen ze in haar kamer teruggekeerd was en voor het raam stond, was ze opeens ver baasd den Vesuvius weêr te zien; bij stond reeds den ganschen dag voor haar, maar haar geest was als beneveld geweest. Nu verschrikte ze van de "schoonheid van de golf, van haar vaderland. Deze fraaie lijnen, deze azuurblauwe zee, deze schitterende hemel, die gloeiende kleurenIk wil dat alles verdienen", dacht ze, «dat en het geluk en het leven en ze liet er eenige malen stil maar vast beraden op volgen»ik wil, ik wil, ik wil Eindelijk kwam Onegin. Hij had pas in Napels een zeer licht zomercostuum gekocht, het lichtste, dat hij vinden kon en hij had het dadelijk aangetrokken het stond hem vrij zonderling bij zijne bleeke ge laatskleur en zijne blonde haren. Raffaela glimlachte even, toen ze hem zag. Ze zat voor het raam en wees hem een stoel in hare nabijheid aan. «Vergeef mij" zeide ze, «dat ik de vrijheid nam Wat ik u te zeggen heb, kan spoedig afge handeld worden. Ik wensckte een goeden koop te sluiten, zoo kort en zakelijk mogelijk." «Een koop vroeg hij verbaasd. Ja Ik heb nog eens nagedacht De vorst zal u bereids hebben medegedeeld, welke ver plichting ik tegenover hem op mij genomen heb welnu, ik wensch daarop terugtekomen. Ik wil van die verplichting worden ontheven." Onegin keek haar verbaasd aan. Natuurlijk niet zonder schadeloosstelling" voegde ze erbij «en dat is nu de koop. Gij ziet" vervolgde ze glimlachend, «nauwelijks ben ik hier of ik praat weêr als eene echte NapolitaanscheZij keek hem, het hoofd een weinig gebogen, van ter zijde bestemmen. Als men den Staatsalmanak" opslaat, dan ziet men, dat aan het Hof verbonden zijn een elftal z.g. grootofficieren met verschillende schoon klinkende titels, als grootmeester, opperkamerheer, opperjagermeester, opperstalmeester, opperschenker enz.verder meer dan honderd kamerheeren in ge wonen en buitengewonen dienst, een elftal kamer jonkers, een zevental jagermeesters, stalmeesters in gewonen en buitengewonen dienst, een hofmaarschalk en ceremoniemeesters en eindelijk een vijf-en-dertig tal adjudanten in buitenge wonen dienst. »Men kan dus klaarblijkelijk der Kroon luister genoeg bijzetten, ook zonder de tegenwoordigheid der officieren, wier traktementen enz. op de begroo ting van Oorlog voorkomen." «Het is zeer goed mogelijk", zegt de beer Tindal verder, «den luister der Kroon onbepaald te verhoo- gen, zonder evenwel daarvoor het Oorlogsbudget to bezwaren. »De eigenlijke werkkring van deze heeren adjudan ten en ordonnance-officieren bij onze jeugdige Ko ningin zal velen met mij zeker duister zijn en me nigeen zal wellicht met mij zich geen goed denk beeld kunnen vormen van de diensten, die deze actief dienende officieren het Koninklijk Kind moe ten bewijzen. »De generaal-majoor graaf Dumonceau is aange steld tot particulier secretaris van H. M. de Koningin. «Nu zullen de gevoelens misschien uiteenloopen over het nut van een particulier secretaris bij eene elfjarige Koningin, maar zelfs diegenen, die van 't nut van een dergelijken secretaris overtuigd zijn, zullen waarschijnlijk toegeven, dat bet nu juist niet noodzakelijk is hiervoor een generaal-majoor aan het leger te onttrekken. «Vervolgens heeft het plaatsen van een actief dienend kapitein der infanterie, als particulier secre taris bij H. M. de Koningin-weduwe Regentes, in de practijk overwegende bezwaren, waarop de heer Tindal het niet noodig acht thans in het publiek de aandacht te vestigen". De le luit.-adj. P. J. Ge ill, vanhet3ereg. inf. te Bergen-op-Zoom, is belast met het onderwijs in de militaire vakken op den cursus bij dat korps. De Koning van Wurtemberg is gis terenochtend te 6 u. 55 m. overleden. (Karei I Frederik Alexander werd den 6n Maart 1823 geboren en volgde zijnen vader, Willem I, den 25n Juni 1864 op. De overledene was een broeder van wijlen H. M. Sophia, Koningin der Nederlanden). Sedert eenige maanden wordt het socia lisme in Friesland verkondigd door den Christen- socialist S. Van Veen naar aanleiding van bijbel teksten. Aanst. Donderdag bijv. zal hij te Wirdum optreden om te spreken naar aanleiding van Lukas XI 1112. De beide verzen luiden En wat vader onder u, dien de zoon om brood bidt, zal hem een steen geven of ook om een visch, zal hem voor een visch een slang geven? Of zoo hij ook om een ei zoude bidden, zal hem een schorpioen geven aan, strekte den wijsvinger van de linkerhand uit en legde dien der rechterhand er dwars over heen, als wilde ze hem middendoor snijden. «Datdat geef ik ervoor." «Ik begrijp niet «Wel, dat beteekentde helft. De helft van mijn vermogen schenk ik den vorst, wanneer hij mij van mijne verplichting ontslaat. Ik wil mijne volkomen vrijheid terug hebben en de helft van mijn vermo gen daarvoor opofferen; begrijpt ge dat niet?" Vergeef mij" zeide Onegin, die voor het eerst van zijn leven tegenover haar een verbluft gezicht zette. Wanneer het geen scherts is «Allerminst." »Dan dan begrijp 4k niet, waarom ge dat den vorst zelf niet zegt Omdat het over zaken handelten daarover kan men met den vorst slecht spreken en met u goed. Gij zijt «objectief', gij zijt de nuchtere, practische philosoof zonder veroordeelener bestaan voor u geenidealen, noch valsche, noch echte Blijf als 't u belieft zittenik zeg niets, wat gij niet hon derden malen zelf gezegd hebt. Het belang van den vorst en de vorstin Olga brengt mede, dat zij on bezorgd en naar hun stand kunnen leven. Om dat te kunnen wilde de vorst met mij trouwen neen, spreek mij niet tegen datzelfde bereikt hij nu, zonder mij te huwen, wanneer ik hem de helft afsta en hij is vrij tegenover mij en de geheele wereld. Ik houd genoeg over en ik heb bovendien mijne vrijheid. We kunnen derhalve wederzijds geen voordeeliger koop sluiten. Gij hebt altijd voor den vorst gedacht en gehandeld, doe dat thans ook (Wordt, vervolydjs

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1