M. A. Stieger F. Harting, F. HARTING, Aan een schrijven uit Paramaribo ont leent liet Hbl. het volgende Wegens de gevangenneming van de redacteurs van De Volksbode is de uitgaaf van die courant ge staakt. Naar men verhaalt, zou uit het onderzoek der in beslag genomen papieren zijn gebleken, dat nog andere personen de hand hebben gehad in de »De nieuwe gouverneur, jhr. Van Asch van Wijek, gaat voort zich populair te maken. Moge dat zoo blijven. Of hij in alle opzichten de noodige bekwaam heden bezit, voor zijn hoog ambt vereischt, kan men nog niet beoordeelen zoo hij zich maar rechtvaardig toont, zal er reeds veel zijn gewonnen. »De aangeboden verordening voor de ontginning van delfstoffen op het Lawa-gebied beeft hier eenige teleurstelling gewekt. Be Franschen zullen er wel het leeuwendeel van krijgen bij het toekennen van concession. Bit is een gevolg van de slotbepaling der scheidsrechterlijke uitspraak, krachtens welke de bona fide verkregen rechten moeten worden geëer biedigd. Be vorige minister van koloniën schijnt last te hebben gegeven, die bepaling in ruime mate toe te passen en zoo zal indien de verordening ongewijzigd afgekondigd wordt er voor dé Suri- namers niet veel ander terrein overblijven, dan wat de Franschen niet begeeren". Uit Botterdam wordt aan het Z7. I). gemeld Het bericht van de Tijd en de Maasbode, dat de heer Be Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, benoemd zal worden tot burgemeester van Botterdam, mist allen grond. In de laatste dagen zijn in de Maasbode en an dere bladen verschillende personen gedoodverfd als aanstaand burgemeester dezer gemeente, telkens op gelijken toon van beslistheid, maar telkens ook zon der dat daarvoor eenige de minste grond aanwezig was. Het schijnt, dat die bladen tot slachtoffer wer den gekozen van den een of anderen grappenmaker. Be waarheid is, dat het zeer moeielijk schijnt te wezen, een opvolger voor den heer Meinesz te vin den. Men heeft ons onzen burgemeester ontnomen, zonder eenige de minste zekerheid te hebben omtrent een opvolger. Het is duidelijk, dat Rotterdam aan Amsterdam is opgeofferd. Naar men verneemt, zal er nog dit jaar een vergelijkend examen worden gehouden voor de betrek king van adspirant-ingenieur van 'sRijks Waterstaat. Vermoedelijk zullen er dan 4, of 5 plaat sen vacant zijn. Bij kon. besluit is het bedrag van den borg tocht voor de te benoemen klerken en adsis- tenten der posterijen vastgesteld op drie honderd gulden nominaal. Be thans in dienst zijnde klerken zijn ook verplicht den bedoelden borgtocht te stellende in dienst zijnde adsistenten daarentegen alléén voor zooveel zij het mochten verlangen, tenzij deze laatsten met eenige geldelijke verantwoording zijn belast, in welk geval hun de verplichting tot het stellen van borgtocht kan worden opgelegd. Be commiezen en surnumerairs der telegraphie zijn verplicht tot het stellen van eenen borgtocht van vijfhonderd gulden nominaal zij echter, die in het bezit zijn van het radicaal voor den postdienst, moeten duizend gulden nominaal stellen. In November zal te 's-Hage gelegenheid be staan tot het afleggen van het examen ter verkrij ging van het radicaal ter benoeming tot eene d i - r e c t i e van een postkantoor, waaraan een traktement van niet meer dan 1000 is verbonden. Be ambtenaren, die daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 15 October tot den Minis ter wenden. Be Staatscommissie voor den Land bouw is na het houden van twee vergaderingen uiteengegaan en zal vermoedelijk in het einde van dit jaar haar laatste bijeenkomst houden. Be heer mr. W. Tonckens, gouvernements secretaris van Suriname, thans met verlof hier te lande, zal niet naar West-Indië terugkeeren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 'h-Heer Alitskerfee. Ds. B. M. Mantz heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Baambrugge aan genomen. Te Borsele is door den kerkeraad der Herv. Gemeente toezegging van beroep verleend aan den heer J. D. Be Lind van Wijngaarden, kandidaat bij het Prov. Kerkbestuur van Drente, die heeft bedankt voor het beroep naar Stavenisse en naar Sfc.-Filipsland. Beroepen te Dokkum ds. J. F. F. Muller, te Zieriksee. Onder den naam Be Nederduitsch Hervormde Kerk" is te Rotterdam een nieuwe kiesvereeniging opgericht die haar doel wenscht te bereiken door 3>het stellen van eandidaten voor het kiescollege." Bat kiescollege benoemt de leden des kerkeraads en beroept predikanten. Het doel der nieuwe kies vereeniging is: »De Nederduitsch Hervormde kerk te Rotterdam in haar geheel te doen vertegenwoor digen in den kerkeraad en op den kansel". Daar dit thans, volgens het oordeel der oprichters der nieuwe kiesvereeniging, niet het geval is, maar slechts één richting, of juister twee schakeeringen van één richting, vertegenwoordigd wordt, is aan de kies gerechtigden der Ned. Herv. gemeente een circulaire gericht, waarbij zij, die meenen dat hierin verande ring moet komen, uitgenoodigd worden als lid bij de kiesvereeniging toe te treden. Kortgene. Zaterdag 11. hield de onderwijzers vereniging t> Noord-Beveland" hare laatste verga dering voor dit jaar. Met algemeene stemmen werd besloten den afwezigen voorzitter den heer mr. L. A. Bybau namens de vereeniging te feliciteeren met de eervolle onderscheiding, hem te Delft te beurt gevallen, onder bijvoeging, daf, hoezeer zij eenerzijds zich zou verheugen in zijne benoeming, zij ander zijds hem èn als arrond.-schoolopziener èn als haren beleidvollen voorzitter sedert 22 April 1882 noode zou zien vertrekken. Be heer J. Onnekes van Geersdijk hield eene sier lijk bewerkte lezing over den toestand van Neder land in de 18e eeuw, die met genoegen aangehoord werd, maar uit den aard der zaak tot weinig dis cussie aanleiding gaf. Be heer W. Carels wenschte het oordeel der ver gadering te vernemen over het idéé van den heer Moerman om de onderwijzers staatsambtenaren te maken. Na eene vrij drukke gedacktenwisseling besloot men zijn oordeel op te schorten, tot in meer onder wij zersvergaderingen de zaak besproken en het pro en contra uiteengezet 'was. Nadat de heer J. Sturm van Kats bij acclamatie tot vice-voorzitter herkozen was, sloot de voorzitter de vergadering. Be gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke benoemde Zaterdag tot onderwijzer aan de o. 1. school aldaar den heer W. P. Markusse, thans te Nieuwdorp, en tot onderwijzer te Nieuwdorp den heer P. Van Hekken te Biervliet. De heer Dikkenberg, onderwijzer aan een Christelijke school te Middelburg, is in gelijke be-j trekking benoemd te Woerden en heeft deze benoe ming aangenomen. (St.) Be heer L. J. Be Vries, onderwijzer aan de openbare school in den Groote Huissenspolder te Zaamslag, is als zoodanig benoemd aan de school van den heer J. Nierse te Middelburg. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Breda werd Vrijdag in hooger beroep behandeld de zaak-Sequah. Het openbaar ministerie eiscbte bevestiging van het vonnis, veroordeeling tot twee geldboeten van ƒ200, sub. 60 dagen hechtenis en ƒ150. sub. 40 dagen hechtenis. Sequah was niet ter terechtszitting aanwezig. Vrijdag verscheen voor de rechtbank te Am sterdam de heer M. Be Ras, burgemeester vanPan- nerden, beklaagd van beleediging van den kapitein adjudant Keyzer. Be dagvaarding legt ten laste, dat de heer Be Ras op of omstreeks 16 Maart 1891 den kapitein- plaatselijk-adjudant T. M. Keyzer opzettelijk »in 't openbaar bij geschrifte heeft beleedigd", door in het dagblad de Tijd, nommer van 16 Maart 1891, te doen opnemen een stuk, getiteld Slechte manieren. De lezing van kapitein Keyzer", in welk stukje de heer De Ras o. a. deze zinsnede opnam»Hij (Key zer) spreke vooral niet over kwalijk riekende zaken, gedachtig aan het Fransche spreekwoordOn ne parle pas de corde dans la maison dyun pendu Daarin moet het beleedigende zitten. Het O. M. eischte eene geldboete van 25 gulden. De verdediger, mr. Travaglino, betuigde uitvoerig dat De Ras, zonder te willen beleedigen, slecbts beoogd bad Keijzer terecht te zetten wegens diens aanvallen in zijne lezing van Maart op de heeren Haffinans, Van Vlijmen en Vermeulen. Gemengde Berichten. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond ge durende de maand September 670 telegrammen en ontving er 721, terwijl werden overgenomen en verder geseind 818, totaal 2209. Het telefoonkantoor te Woliertsdijk ontving 19, verzond 16, samen 35dat te 's-Gravenpolder ont ving 30, verzond 34, samen 64dat te Hoedekens- kerke ontving 31, verzond 38, samen 69dat te Heinkenszand ontving 24, verzond 21, samen 45 dat te 's-Heer Arendskerke ontving 16, verzond 15, samen 31dat te Borsele ontving 15, verzond 15, samen 30dat te Briewegen ontving 10, verzond 10, samen 20dat te Ellewoudsdijk ontving 19, verzond 26, samen 45 dat te 's-Heerenhoek ont ving 20, verzond 28, samen 48dat te Kloetinge ontving 6, verzond 8, samen 14dat te Nieuwdorp ontving 9, verzond 8, samen 17 dat te Ovezand ontving 9, verzond 9, samen 18. lleinkenszaiid. Jl. Zaterdag is alhier in eene vergadering van landbouwers eene vereeniging op gericht tot aankoop van gewaarborgde kunstmest stoffen. 16 personen waren op de vergadering tegen woordig die allen tot de vereeniging toetraden 14 andere hadden eveneens kennis gegeven, dat zij als lid wenschten aangemerkt te worden. Het bestuur der nieuwe vereeniging die den naam draagt van »Heinkenszandsche vereeniging tot aankoop van gewaarborgde kunstmeststoffen" bestaat uit dhr. M. Van Iwaarden te 's-Heer Arendskerke, voorzitter, J. V. d. Dries Pz., secretaris-penningm., Iz. Uijterscliout, H. Van Iwaarden, beiden te Hein kenszand en C. Verdonk te 's-Heer Arendskerke als commissarissen. Wissekerke. Alhier werden over de maand Sept. 1891 verzonden 45 en ontvangen 33, samen 78 telephoonberichten. Ifanswcerd. Gedurende de maand September zijn aan het telegraafkantoor behandeld 765 tele grammen alsverzonden 447, ontvangen 243, over genomen en verder geseind 75. Boor het telefoonkantoor werden verzonden 31, ontvangen 45, samen 76 berichten. Borsele. Verleden week werd alhier het laatste steenschip gelost voor de uit voeling van werken tot verdediging van den oever bij de staartnol. Behalve het zinken van 1387.5 M! zinkstuk werden ongeveer 6150 scheepston steen gestort, welke laatste hoeveel heid werd aangevoerd in 50 tjalken. Een en ander werd aangenomen voor f 17777. Wegens gunstige uitkomsten der vooij aarspeilingen zal eerst een volgend dienstjaar in aanmerking komen om de oeververdediging voort te zetten. Be dijkwerkersbevolking, die gewoon is des winters een aantal steenschepen te lossen, gaat vermoedelijk een schralen tijd tegemoet. Heinkenszand. In deze gemeente is een geval van typhus geconstateerd. Omtrent den moord op den Katspoldersehen dijk, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, wordt nog het volgende medegedeeld P. De Kraker, koopman te Zaamslag, bezocht Donderdag met zijn vrouw familie te Zaamslag. Bij het terugkeeren des avonds werd, terwijl beiden zich op den Katspolderschendijk onder Ter-Neuzen be vonden, onverwacht een schot gelost, waardoor Be K. zoodanig aan het hoofd getroffen werd, dat hij neerzeeg. Hij moet schier onmiddellijk daarop den geest gegeven hebben. Zijn vrouw, die ongedeerd bleef, ging onverwijld op de vlucht. Toen men eenige oogenblikken later, op aanwijzing van de vrouw, de noodlottige plaats bezocht, bleek het lijk van circa 440 aan bankpapier beroofd te zijn, zoodat, zeker niet zonder grond, aan een gruwe lijke misdaad gedacht wordt. Nader schrijft men ons De vrouw van den verslagene is in hechtenis genomen. Tusschen haar en den medeverdachte C. A. Lou- werse, molenaar te Othene (Zaamslag) was, vermits tusschen verdachten liefdesrelatiën bestonden, vooraf beraamd den verslagene van 't leven te berooven. In den avond van 1 October jl. van een familiebe zoek huiswaarts keerende gaf M. De R., vrouw van den verslagene, dezen onverwachts een slag met een parapluie op 't hoofd, nadat er eerst 2 schoten op den verslagene gelost waren door den verdachte Louwerse. Hierop had eene worsteling plaats, waar van de slotsom was dat de verslagene, hetzij door zijne vrouw, hetzij door C. A. L., werd bij de keel gegrepen hetgeen den dood van den verslagene zal hebben veroorzaakt. Louwerse, geboren te Nisse, vroeger molenaars knecht en later graanhandelaar te Middelburg, is mede in hechtenis genomen en zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Hij ontkent alle schuld. De vrouw van den verslagene daarentegen schijnt eene volledige bekentenis te hebben afgelegd. Eenj der voor rekening der Zeeuwsche Stoom vaartmaatschappij te New-Castle en Tyne in aanbouw zijnde stoomschepen, de Minister Tak van Poortvliet", is te water gelaten. i. Bij het onweder dat Bon- jmiddag boven Hulst en den omtrek woedde, sloeg de bliksem in eene schuur op een boerenhof stede in den Kruispolder. De schuur, waarin een gedeelte van den oogst was geborgen, het aangren zende wagenhuis, benevens eenig landbouwgereed schap werden eene prooi der vlammen. Het in de nabijheid staande woonhuis is met veel moeite be houden. Donderdagavond sloeg de bliksem in een molen te Zevenhuizen, bij Franeker. Niet alleen de molen, maar ook naastbijstaande woningen werden door het vuur vernield. Eene oude vrouw kreeg ernstige brandwonden. Te Anna Paulowna is een knaap op den weg door den bliksem doodgeslagen en bij Haarlem zijn 3 per sonen op den Schoterweg erdoor getroffen. Twee hunner waren geruimen tijd bewusteloos, doch de derde bleef op de plaats dood. Eene schop, die hij over den schouder had, werd in drie stukken ge- Te Ferwerd is de bliksem geslagen in een boerderij. Be schuur, waarin hooi was geborgen, brandde ge heel af. De inboedel en het vee werden gered. Dooreen ingezetene van Ben Haag wordt ge tracht bij rechterlijke uitspraak te doen beslissen, of winkelhouders vruchten op alcoholische dranken in gesloten flesschen van minder dan 2 liter inhoud mogen verkoopen zonder de bij de drankwet voor geschreven vergunning". Hermann Zeiting, de kofferman, is na over de grenzen te zijn gezet, weder met de noodige papie ren en met een behoorlijk reisgeld per spoor te Am sterdam teruggekeerd. Nu zal hij zich daar ergens voor geld laten bekijken. Op de zeemleerfabriek van den heer L. De Wolff, te Sneek, heeft men den patroon gedurende een week of vier moedwillig een duizend gulden schade berokkend. Een kwaadwillige, die wellicht onder 't personeel schuilt, wierp telkens in de versche looikuipen een zak met ijzervijlsel. De suma nu verbindt zich terstond met ijzer, en de warmte, door die verbinding ontstaan, veroor zaakte telkens, dat de vellen in de kuip geheel bedorven werden. (Hbl.) Te Oosterwolde is een landbouwer overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door met huismid delen een wonde aan den duim te behandelen. Toen de geneesheer werd geroepen gaf deze nog slechts éene hoop, door het amputeeren van den arm, die zeer was opgezwollen. Bit wenschte de patient niet, en daarop is hij overleden. Een barbier te Harlingen, die onlangs vier zijner duiven verkocht aan een opkooper, door wien ze naar Engeland gezonden werden, zag een dezer vier vermagerd en hongerig weer thuis komen. Het dier heeft den tocht over de Noordzee moeten maken, om zijn oude tehuis terug te vinden. Onder de bewoners van het Christelijk Tehuis" te Amersfoort is sedert eenige dagen eene onge steldheid uitgebroken, die bij enkelen zelfs een ern stig karakter heeft aangenomen. Be ontboden ge neesheer, alsmede profoTalma, uit Utrecht, wien men verzocht heeft over te komen, hebben als hunne meening te kennen gegeven, dat de oorzaak der ongesteldheid hoogst waarschijnlijk is toe te schrijven aan den slechten staat van het drinkwater, dat voor de gezondheid hoogst nadeelige bestanddeelen schijnt te bevatten. Het onderzoek van het drinkwater is nu aan een deskundige opgedragen. De meeste be woners, wier toestand het niet verhinderde, hebben de inrichting tijdelijk verlaten. Opmerkelijk is het, dat éen hunner, de heer V., geenerlei nadeelige gevolgen heeft ondervonden. (U. D.) Be heer A. Walraven, vroeger te Hoek thans te Nieuw en St. Joosland, hoopt op Vrijdag 9 Oc tober a. s. het feit te herdenken van 50 jaar de geneeskunde te hebben uitgeoefend. Het eerst vestigde hij zich te 's-Heer Arendskerke, van waar hij den 28 Maart 1844 naar Den Hoek kwam en na tal van jaren aldaar, tot groote tevredenheid van bijna een ieder met vrucht werkzaam te zijn geweest, naar Lamswaarde vertrok, tot dat hg zich eenigen tijd nadien in zijn geboorteplaats vestigde. Ben afgetreden burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, is jl. Donderdagavond door eene commissie, gevormd uit de besturen van 16 werkliedenvereenigingen, te zamen 10,000 leden tel lende, als huldeblijk een sierlijk album aangeboden. Bij dit geschenk zullen binnen kort nog een paar stoelen worden gevoegd, voor 's ministers huiskamer bestemd. Ook de Anist. Ct. heeft een scheikundige de Sequah-olie en de Prairie-flower laten onderzoeken Het resultaat dezer analyse vertoonde nogal belang rijke afwijkingen, vergeleken bij dat, verkregen door de Vereeniging tegen de kwakzalverij" en van den heer Steins, te Helmond. Volgens deze analyse bestaat de Sequah-olie uit Oleum Anys, Menthol, Sassafras-olie, sporen Dragon- olie^ dierlijk vet (geen traan). Be Prairie-flower is een alealische oplossing van rhabarber. Andere ex tracten met kenmerkende eigenschappen zijn niet Laatste en telegraphische berichten. Acte-examens gymnastiek Zeeland. 5 October 1891. Geëxamineerd6 vrouwelijke en 6 mannelijke aspiranten. Geslaagd de dames J. Coomans te Bres- kens, L. N. Voorbeijtel te Ritthem, J. N. Voor- beijtel te Rittbem en Tichelaar te Middelburg, en de heeren J. Passenier te Middelburg, V. d. Ende te St. Maartensdijk en Hartog te Scherpenisse. Afgewezen 2 vrouwelijke en 3 mannelijke adspi- ranten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het door den heer M. Sterk de vorige week geveilde woon- en winkelhuis is niet gegund aan den hoogsten bieder den heer L. Buvekot Cz., maar aan den heer P. Kole Cz. alhier voor de som van 4500. Ingezonden Stukken. Geachte redactie Het heeft mijne aandaeht getrokken, dat noch in de advertentie, noch in het strooibiljet der antir. kiesvereeniging staat vermeld, dat de heeren Adam en Fabery De Jonge de candidatuur hebben aange nomen. Vooral van den heer Adam betwijfel ik zeer of hg, als hij mocht gekozen worden, de benoeming zal aannemen, omdat hij dan vrij belangrijke leve- rantiën aan de gemeente zou verliezen. Om derhalve niet weder voor eene nieuwe ver kiezing te staan, hoop ik, dat mijne medekiezers, onwetend als we zijn of de antir. eandidaten zich eene benoeming zullen laten welgevallen, met mij zullen stemmen op de heeren van wie wij zeker weten, dat zij de betrekking aannemen, Dankend voor de plaatsruimte Uw. dr. M. d. R. In het Volksblad las ik Zaterdag eene advertentie, waarin een kiezer tegelijk de heeren Temperman en Fabery Be Jonge aanbeveelt. Mij dunkt, dat kan niet anders dan uit den koker van een volbloed antirevolutionair komen, teneinde op die wijze den heer Fabery de Jonge gekozen te krijgen en ver deeldheid te brengen in de liberale partij. Mij dunkt echter, dat er Christ. Ger. anti-revolutionairen genoeg in den Raad zitten en ik wijs er tevens op, dat het bestuur der antir. kiesv. bijna geheel uit Christ. Ger. bestaat, die alleen afentoe ook eens een Ned. Herv. candidaat stellen om den steun der leden van de Groote Kerk niet te verliezen. Daarom wensck ik mijne medekiezers op het hart te drukken, niet te stemmen op den heer Temperman, die toch geen kans heeft om te worden gekozen, of op den heer De Jonge, die eenvoudig het getal der Christ. Gere formeerden in den Raad nog zal versterken, maar op den heer een man, die om zijne humane begrippen geacht is bij allen die hem kennen. Een liberaal kiezer. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 7 Oct., Goes, vendutie, Hollmann. 8 Ierseke, vrack frij d ersbed rij f, inspan en meubels, Mulock Houwer. 9 Ierseke, oesters en aangeslagen pannen, Pelle. 9 Ierseke, pannen, oesters, Pelle. 12 Krabbendijke, meubels, geit, Mulock Houwer. 15 0 's-Heer Heudriksk., meubelen, Gillis Merens. 15 Goes, woonhuizsn, Gallis Merens. 15 0 Krabbendijke, schapen, Mulock Houwer. 16 0 Rilland, booraen, eigendomsrecht enz., Mulock Houwer. 16 Kolijnsplaat, helft tiendrecht, Noordijke. 26 0 Krniningen, hoornen, Mr. Liebert. 28 Mairepofder, boomsn, Mr. Liebert. 30 0 Woifertsdijk, boomen, Mr Liebert. 1 Nov., Waarde, broodbakkerij, De Vos.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2