N°. 117. De Gemeenteraadsverkiezing. IS. A. STIEGER F. II V R T I N G GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending1 van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. C0UR4NT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elie regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wederom staan we voor eene verkiezing voor den gemeenteraad, ditmaal ter vervanging van den heer J. P. S. Jonquière, die naar elders vertrok en van den heer S. De Meulemeester, die zich door ziekte genoodzaakt zag zijn ontslag als lid van den Raad te nemen. De eerste langer de tweede kor ter, hebben beiden naar hunne beste krachten de belangen der gemeente en der ingezetenen trachten te bevorderen en in de eerste plaats past dus een woord van dank aan hen voor wat ze in hunne betrekking van raadslid goeds hebben verricht. Al betreuren zeker velen het, dat de heeren Jonquière en De Meulemeester hunne zetels in den Raad niet langer innemen, de redenen, die daartoe aanleiding gaven zijn te afdoende, dan dat daarover langer be hoeft te worden gesproken. Mogen beide heeren de beste belooning vinden voor wat ze deden in de over tuiging, dat ze steeds het belang der burgerij heb ben op het oog Thans past het den blik vooruitteslaan en te denken aan de verkiezing, die a. s. Dinsdag zal plaatshebben. We bepalen ons als gewoonlijk tot de nadere bespreking der beide candidaten, die we reeds aan het hoofd van dit blad hebben aanbevolen en beginnen met de verklaring, dat ons de candidatuur STIEGER en HARTING zeer gelukkig toeschijnt. De heer De Meulemeester is indertijd van liberale zijde candidaat gesteld, met opoffering van een zetel der eigen partij en ongetwijfeld is dit geschied om den Katholieken medeburgers ter wille te zijn, die meenen, dat zij als Katholieken recht hebben op af zonderlijke vertegenwoordiging in den Raad. Hoewel wij die meening niet deelen, omdat wij bij Raads verkiezingen zooveel mogelijk de politiek wenschen ter zijde te zetten en we van speciaal Katholieke be langen bij gemeenteaangelegenlieden geen denkbeeld hebben, zoo kunnen wij het nochtans van Katholiek standpunt begrijpen en billijken, dat zij gaarne een der hunnen in den Raad zien verkozen, en het zou eene groote ongerijmdheid zijn in 1889 onzerzijds den Katholieken een vertegenwoordiger in den Raad te schenken, om hun dien in 1891 weder te ontnemen. En waar derhalve de Katholieke kiesvereeniging zoo tijdig deed blijken van haar wensch om den zetel van den heer De Meulemeester te doen innemen door den heer Stieger, daar achten wij het eene goede daad der liberalen deze candidatuur ook om den per soon zeiven over te nemen. Immers de heer STIEGER is een algemeen be kend en geacht Goesch ingezetene, die volkomen ver trouwd geacht mag worden met de practische be langen der gemeente en harer inwoners. Aan zulke menschen bestaat in den Raad eener gemeente, vooral eener kleine gemeente als de onze, altijd behoefte en wanneer de heer STIEGER, wordt hij gekozen, zijn mandaat waardig wil vervullen en wie zou daaraan durven twijfelen dan kan hij eene groote aanwinst zijn voor het Raadscollege dezer stad. Wij noodigen daarom de kiezers in de eerste plaats met aandrang uit hunne stem uit te brengen op den heer M. A. STIEGER. Met den heer Jonquière verloor de Raad zijn eenige financiëele specialiteit. Dit moge oppervlakkig van weinig beteekenis schijnen, waar het financieel beheer met volledig vertrouwen aan het college van Burg. en Weth. kan worden overgelaten, het valt toch niet te ontkennen, dat iedere gemeente raad minstens éen lid dient te bezitten, dat in finan ciëele aangelegenheden een ruimen blik heeft. En al treedt de werkzaamheid van zoo iemand nu juist voor de kiezers niet altjjd in het helderste licht, mannen als Buwalda, Flugi Van Aspermont en Jonquière waren ten allen tijde hunnen medeleden hartelyk welkom en ze konden als lid der financiëele commissie of in andere betrekking dikwerf een be langrijk aandeel nemen in het toezicht op de finan ciëele administratie der gemeente. Vooral op dien grond juichen we de candidatuur- HARTING van ganscher harte toe. Ook hij zal, het voetspoor van den heer Jonquière volgende, onge twijfeld op financieel gebied veel in het belang der gemeente kunnen doen. Dat hij het ook zal willen, daaraan zullen allen, die den heer Harting kennen, wel allerminst twijfelen, want zij weten, dat wat hij eenmaal aanvaardt, door hem met ernst wordt aangevat. De aard zijner betrekking, bewaarder dei- Hypotheken en van het Kadaster, waarvoor admini stratieve en wetskennis de vereischten zijn, doet hem ook, bij het gemis van rechtsgeleerden in den Raad, uit dat oogpunt een zeer gewenscht, ja noodig, candidaat zijn. We zijn er daarom dankbaar voor, dat de heer HARTING eene candidatuur heeft willen aannemen want zoo toch, gelooven wij, is de juiste opvatting der zaak, dat niet in de eerste plaats een candidaat dankbaar moet zijn voor het vertrouwen in hem ge steld, maar wel, dat de kiezers dankbaar moeten zijn tegenover ben, (fie hun tijd willen beschikbaar stellen tot de behartiging der belangen hunner mede- We hopen dan ook, dat de kiezers die dankbaar heid zullen toonen en hun eigen belang zullen dienen door op hun stembiljet den naam te plaatsen van den heer F. HARTING. We gelooven met het voorafgaande te kunnen volstaan ter aanbeveling van de beide candidaten. Alleen achten wij het nog noodzakelijk op trouwe op komst aan te dringen. Men denke nietnu de katho lieken en liberalen dezelfde candidaten hebben worden die zeker gekozen. Dit kan alleen geschieden, wan neer allen trouw ter stembus komen. Ook moeten wij ernstig waarschuwen tegen versnippering van stemmen, zooals die bij verkiezingen zoo dikwerf voorkomt. De zaak is toch waarlijk te ernstig om niet goed te overwegen op wien men zijne stem zal uitbrengenen men zie ook niet voorbij, dat waar wederzijds bepaalde candidaten zijn gesteld, het stemmen van anderen, die men persoonlijk misschien liever had, geen zin heeft, wijl een candidaat, door éen of enkelen gesteund, toch niet gekozen wordt, ja het zelfs niet tot herstemming kan brengen. Men offere daarom persoonlijke sympathieën op en kome eendrachtig ter stembus met een stembiljet, waarop de namen der heeren EN GOES, 2 October 1891. De anti-revolutionaire kiesver eeniging »voor Nederland en Oranje" alhier hield Woensdag in de christelijke school eene ver gadering tot het stellen van candidaten voor de a. s. verkiezing van twee leden voor den gemeente raad. Op de candidatenlijst werden geplaatst de heerenJ. Adam, J. Fabery de Jonge, W. Cense, J. P. Boshoff, N. Visser, opzichter v. d. Waterstaat, J. V. d. Velde, J. Bmjse, J. Donner en C. Van Zweedtm. De drie laatsten verzochten echter niet in aanmerking te komen. Na de bespreking ging men tot stemming over en werden bij eerste stemming uitgebrachtop de heeren J. Adam 33, J. Fabery de Jonge 31 en W. Cense 20 stemmen, zoodat de heeren Adam en Fabery de Jonge tot candidaten zijn geproclameerd. Op voorstel van den heer Buijse werd verder besloten, in den loop van dezen winter van wege de kiesvereeniging bijeenkomsten te houden tot bet bespreken van politieke vraagpunten. Borscle. Woensdag hield de gemeente raad alhier eene vergadering tot behandeling der begrooting van de inkomsten en uitgaven voor 1892. De raad besloot de begrooting vast te stellen op een gelijk bedrag van f 10918,65 voor beide helf ten. De hoofdelijke omslag werd geraamd op ƒ2200 en de rijksbijdrage voor de onderwijzers- jaarwedden op ƒ900. In de uitgaven werd voor subsidie van het burgelijk armbestuur uitgetrokken ƒ500 en voor de kosten van bet onderwijs ƒ2795. Ter voldoening aan art. 24 der schoolwet be sloot de raad tot vermeerdering van het onderwij zend personeel, voor de aanstelling van een derden onderwijzer tegen 1 Januari a. s. Naar aanleiding van eene vroeger gehouden dis cussie over het ongunstig antwoord van Heeren Gedeputeerde Staten op de aanvraag van den Ge meenteraad om een ponton of geschikte aanlegplaats voor de stoombooten van den provincialen dienst op de Wester-Schelde in het veer bij den zuidnol van Borsele, kwam het voorstel aan de orde om te besluiten tot het richten van een verzoek aan de Provinciale Staten voor het in 't leven roepen van bedoelde ponton. De vergadering besloot dit voor stel aan te nemen en zich tevens bereid te verkla ren den Wolfaartsweg met behulp van een rente loos voorschot uit de provinciale kas van een kunst- baan te voorzien. Ook de heer H. Posthumus van Tolen is voor het 2e gedeelte vau het notaris-examen geslaagd. De Kroonprins van Italië is gister voormiddag te 11 uur 43 min. aan het station Apel doorn, dat fraai versierd was, aangekomen. Z. K. H. werd ontvangen door den Opper-ceremoniemeester in open calèche met vier paarden, postillon en voor rijder. De stalmeester was bij de ontvangst aan bet station tegenwoordig. Op Het Loo werd Z. K. H. ontvangen door den geheelen dienstde Grootmees teres, den Opper-kamerheer, den Chef van het Mi litair Huis en den Intendant van het paleis. Het déjeuner had te 1 uur plaats in de Galerij zaal en werd opgeluisterd door de muziek van het le reg. huzaren uit Deventer. De Kroonprins was gezeten tusschen de Regentes en de Grootmeesteres. H. M. de Regentes dronk de gezondheid van den Koning, de Koningin en den Kroonprins van Italië. De Kroonprins beantwoordde die woorden met een dronk op Koningin Wilkelmina en op de Koningin- Regentes. Om 3 uur is de Kroonprins met de Regentes uitgereden in een rijtuig bespannen met vier paar den, gevolgd door twee andere rijtuigen. Te 5 u. 15 m. is de Kroonprins uitgeleid door den 'Opper-Ceremoniemeester, terwijl de stalmeester mede tegenwoordig was. Koningin Wilkelmina heeft wegens een lichte onge steldheid niet aan het déjeuner deelgenomen. Woens dagavond had de Koningin een weinig koorts. Met de uitgifte van postzegels met de beeltenis van Koningin Wilhelmina zal niet worden aangevangen vóórdat de oude voorraad is uitgeput. Sommige soorten zullen reeds in den loop dezer maand worden uitgegeven. De toestand van den heer O p p e d ij k lid van de Tweede Kamer voor Harlingen, die kort na de opening van het nieuwe zittingjaar door eene hevige ongesteldheid werd overvallen en sedert te 's-Hage moest verblijven, is eenigszins vooruitgaande. Zijn geneesheer heeft hem evenwel wegens den aard van de ongesteldheid volstrekte rust aanbevolen, zoo dat de heer Oppedijk althans dit jaar niet meer aan de parlementaire werkzaamheden zal kunnen deelnemen. Het Christel ij k-sociaal congres is op verzoek van Patrimonium" bepaald op 9, 10, 11 en 12 November, om het te doen samenvallen met de jaarvergadering van Patrimonium". Uit de memorie van toelichting bij het weder om onveranderd ingediende ontwerp betreffende de grensregeling op Borneo blijkt, dat de gebeele ver nieuwing van de Tweede Kamer de eenige reden was voor de intrekking door het tegenwoordige be wind van dit en andere wetsontwerpen, die door de vorige Regeering waren ingediend. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van 30 Sept. wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 379.679 pikols. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Alpli. viertal van pred. bij de Ohr. Ger. gem. te GoesDs. J. Breukelaar te Nijmegen, ds. J. J. Impeta te Alfen a. d. Rijn, ds. H. J. Kouwenhoven te Zaamslag en ds. M. Schuurman te Enschedé. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Wilkelminadorp door den heer C. J. Van Paassen, cand. te Franeker. Ierseke. Benoemd tot organist bij de Ned. Herv. gem. de heer C. Van de Plasse alhier. Billand-Bntli. De raad dezer gemeente heeft het tractement van den heer J. Van Koe veringen, onderwijzer te Rilland met 50 verhoogd en alzoo gebracht op 450 'sjaars. Benoemd bij het R. K. bijzonder onderwijs (le burgerschool) te Haarlem de heer L. C. Adriaause, onderwijzer aan de R. K. school te Vlissingen. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken, zijn in de commissie te Middelburg belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek, alsnog benoemd tot leden P. B. Oost Lievonse, onderwijzer aan een openbare lagere school te Vlis singen, thans plaatsverv. lidA. R. Vermeulen, onderwijzer in de gymnastiek te Middelburgtot plaatsverv. lid G. Wit, hoofd van de openb. lagere school te Sluis. Het Schoolblad schrijft Een reeks van examinatoren zullen, weken ja maanden lang werkzaam moeten zijn de examens voor vrije- en ordeoefeningen, die 5 Oct. aanvangen, af te nemen. Al die examinatoren zijn als onder wijzers of onderwijzeressen bij het lager of middel baar onderwijs werkzaam. Het gymnastiek-onderwijs zal dus een geruimen tijd op vele scholen niet of zeer onvoldoende kunnen gegeven worden, want de examentijd valt geheel buiten de vacanties. Waarlijk, dit is geen gering nadeel van het nieuwe leervak, doch ouder het tegenwoordige stelsel van samen stelling der examen-commissies onvermijdelijk. Dat niet alle gemeentebesturen zonder tegenkanting hun onderwijs door deze examens in de war willen laten brengen leert Almelo, waar bet dagelijksch bestuur den Zeeraar aan de H. B. S. de toestemming heeft geweigerd om zitting in de commissie te nemen, zoodat voor hem een ander is benoemd. Landbouw en Veeteelt. Rillaiid-Uatli. De jury ter beoordeeling van de verleden jaar uitgeschreven prijsvraag over paarden fokkerij heeft gisteren, in Utrecht vergaderd, uit spraak gedaan en de antwoorden van de heeren Quadekker, paardenarts te Breda, Van Leeuwen, rijksveearts te Leiderdorp, en Van Bijlevelt, teRilland- Bath, elk een prijs toegekend van 200. Sclicrpenisse. De varkensziekte heeft sedert de laatste 8 dagen opgehouden alhier te heerschen. In het geheel zijn er 99 zieke dieren aangegeven van deze zijn er 37 hersteld, 2 geslacht en 60 ge storven of ongeveer 3/5 van de aangetasten. Dit getal is alzoo aan de consumptie onttrokken. Stellen we het gemiddeld gewicht van ieder dier op 60 kilogram, dan is er een totaal van 3600 KG. spek verloren gegaandit berekend tegen een halve gulden de KG., geeft een schade van 1800 gulden. Ten einde het onderzoek van suikerbeetwortelen zooveel mogelijk in de hand te werken en den ver koop op gehalte voor te bereiden, heeft de minister van waterstaat enz. bepaald, dat de kosten van het onderzoek op suiker in beetwortelen gedurende de campagne van dit jaar slechts zouden bedragen 50 ets.; daartoe moeten echter minstens 25 monsters door denzelfden inzender of door eeue vereeniging van belanghebbenden worden aangemeld. Aanvragen voor onderzoekingen, vallende in de termen dezer prijs-reductie, moeten gericht worden aan het landbouwstation te Breda, hetwelk daarna het benoodigd aantal geleidebrieven ter invulling toezendt. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 2 October 1891, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens het met een vaartuig, zijnde geen stoom- of zeeschip, zeilen op de Schelde zonder een helder lichtende lantaarn met witte glazen aan den grooten top te voeren J. V. te Wemeldinge, tot 3 b. s. 3 d. h. het met den spoortrein verder reizen dan het station, waarvoor het plaatsbewijs is genomen, zonder hier van vooraf aan den conducteur kennis te geven D. R. te Vlissingen, tot 3 b. s. 3 d. h.het laten staan van trekdieren op een openbaren weg zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te hebben genomen tegen het aanrichten van schadeM. v. L. te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h.het niet binnen ééne maand kennisgeven dat iemand, uit eene andere gemeente komende, bij hem als lid van het huis gezin was opgenomenM. d. H. te Kruiningen tot 1 b. s. 1 d. h.bet bij verandering van woon plaats daarvan niet binnen ééne maand na aankomst doen van eene verklaring aan het bestuur, waar hij zijn woonplaats heeft overgebrachtA. d. H. te Kruiningen tot 5 b. subs. 5 d. h.het zich in gesloten jachttijd in het veld bevinden met ge laden geweer zonder consent of buitengewone mach tiging: J. W. te Kloetinge, tot ƒ5 b. s. 4 d. h.; het jagen zonder acteG. P. N. M. te Kortgene, tot 5 b. s. 3 d. h.het zonder recht laten loopen van vee op eens anders met vruchten bezetten grond S. K. te Kolijnsplaat, tot 3 b. a. 2 d. h. het zich op eene openbare plaats te Goes vastklemmen aan een rijtuigF. K., C. J. R, en P. C. R. te Goes, ieder tot I b. s. 1 d. h.het op eene openbare straat te Goes buiten de openbare waterplaatsen datgene verrichten waartoe die in richtingen zijn bestemd: A. T. te Goes, tot f 1 b. s 1 d. h.het schuren van eene straat te Goes A. B. te Wemeldinge, tot 1 b. s. 1 d. h.straatschenderij A. M. te Kolijnsplaat, tot 5 b. s. 2 d. h.M. C. J. v. N. te Goes, tot 3 b. s. 2 d. b.C. v. d. R. en L. F. IC. te Goes, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. B. C. d. J., W. F. v. R., C. IC. en J. J. S. allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het als voren (2 maal gepleegd)A. De S. te Kolijnsplaat, tot 2 maal f 5 b. s. 2 d. h. voor iedere boete en J. M. te Goes, tot 2 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boetehet in dronkenschap verstoren der orde J. S. te Ierseke, tot 3 b. s. 3 d. h.openbare dronkenschapJ. v. d. B. te Zevenbergen, tot 1 b. s. 1 d. h.als voren (4 maal gepleegd)P. H. te Goes, tot 4 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor ieders boete. Allen tevens in de kosten.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1