Gecollecteerd voor de scholen met den bijbelte 's-Heer Hendrikskinderen met Wissekerke 12,17 '/2- De heer M. Van Dijk, vroeger hoofd der o. 1. school te Bath, is in Oost-Indië benoemd tot onder wijzer 3e klasse en als zoodanig werkzaam gesteld te Bondowoso (Besoeki). Tot onderwijzer aan de openbare school te Bosehkapelle is benoemd de heer J. Griep, te Hans- weerd (Kruiningen). (Al. Ct.) Voor de akte gymnastiek, lager onderwijs, is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. J. Okker, te Ridderkerk, onlangs onderwijzer te Hansweerd. Landbouw en Veeteelt. Nn de graanoogst is afgeloopen en de aard appeloogst in vollen gang is blijkt, dat laatstbedoeld product nog meer tegenvalt dan vermoed werd, en waarlijk de verwachting was toch niet hooggespannen. Enkele perceelen loonen niet eens de kosten van het rooien, anderen leveren niet de helft van het beschot van het vorige jaar, zoodat de opbrengst over het algemeen ver beneden het middelmatige blijft. Ook de kwaliteit laat veel te wenschen over en van »bloemige" aardappelen zal wel geen sprake zijn. Groot is de schade te dien opzichte, groot vooral voor den arbeider, wiens hoofdschotel aan den mid- dagdisch uit aardappelen bestaat. Aan de N. 11. Ctmeldt men uit Bruinisse De suikerpeeën zijn met het mooie Septemberweder veel bijgewerkt en zullen, volgens taxatie van des kundigen, van zeven tot vijftienduizend kilogram per gemet kunnen opbrengen. Het suikergehalte moet boven verwachting goed zijn enkelen verbouwers is reeds aangezegd deze week met het rooien te be ginnen, zoodat ook die campagne weder is ingetreden. Het is, in verband met bet steeds gunstige weder, nog wel wat vroeg, omdat de meeste nog hard groeien. Gemengde Berichten. Icrseke. Gisteren geraakte een knaap van 4 jaar in groot levensgevaar door in een diepen put te vallen. Niemand zag dit dan de molenaarsknecht A. De Jonge, die op den molen van den heer Oostdijk werkzaam was. Terstond legde hij den molen vast, vloog over veld en hagen en sprong met eigen levens gevaar in den put, waar hij het knaapje nog tijdig grijpen kon om het aan een anders wissen dood te ontrukken. Het kind was spoedig bij zijn bewustzijn en heeft geen schadelijke gevolgen van het ongeval onder vonden. Maandag werd door het bestuur van den polder Borsele bij afslag op het terrein aanbesteed het bedelven van 1441 M. waterleiding in zes per ceelen, waarvan de uitslag is geweest dat het werk is gegund voor een gemiddeld bedrag van ruim ƒ0,12 l/j per meter. Ten nadeele vau schipper A. K., te Kolijnsplaat, liggende in het Klein Diep, te Sliedrecht, is Zondag tijdens zijn afwezigheid ontvreemd 200. De ver moedelijke dader, een Belg, knecht bij genoemden schipper, heeft waarschijnlijk de wijk naar het buiten land genomen. D Zondagnacht, terwijl de bewoners in diepe rust waren, brak in den Nieuwlandpolder onder Hulst op de hofstede van P. Buisrogge een hevige brand uit in eene schuur, waarin, behalve eene aanzienlijke hoeveelheid ongedorschen graan, ook de paarden, koeien, varkens en landbouwgereedschappen waren geborgen. De brand, blijkbaar gevoed door het aan wezig hooi en stroo, nam in korten tijd zoo in hevigheid toe, dat aan redden niet te denken viel. De schuur, het graan, 12 paarden, 28 koeien, 4 varkens en een groot gedeelte der landbouwgereed schappen, werden eene prooi der vlammen. Het verbrande is gedeeltelijk verzekerd. Een jager heeft te Charlois een groenen pa pegaai geschoten. gevoelens mocht denken, vorstin, dien trotschen mijnheer hadt gij in ieder geval moeten antwoorden: »Ik ben vrij te doen en te laten wat ik wil. Verstout u niet zoo voor mij op te tredendie daar is mijn vriend, mijn uitverkoren vriend, en wat ik ook doe of late, dit verklaar ik voor God en de menschen Maar zoo hebt ge niet gesproken. Onder de oogen van den vorst waart ge geheel en al vorstin en liet ge mij, den eenvoudigen, burgerlijken Paul Eber- stein Raft'aela hief de band op, alsof ze iets wilde tegen spreken. Maar voor dat trotsche, edele, bleeke gelaat sloeg zij de oogen neder en zweeg. »Toan kwam het duel" vervolgde hij >euonze scheiding en uw heldenmoed." Ik moet dien be wonderen Ja, het is waar, het is heldenmoed gij hebt mij getoond, wat ik evenwel toch reeds meende te weten, dat gij eene edele, opofferende ziel hebt mijn God, ik gevoel het immers hier, ik ontken het niet. Maar dit offerWat heb ik u bij ons eerste gesprek gezegd Bij deze beschroomde, door het pessimisme ontmoedigde, moegeworden zielen ver andert in het beste geval alle energie iu een dulden, in die lijdelijke heldhaftigheid, die nog alleen ont houding kent en zich kan opofferen Zoo is het ook u gegaan; die heldhaftigheid hebt gij gehad. Gij bebt u opgeofferd, uw toekomst, uw levensgeluk vernietigdGij eene vrouw als gij nog jong en schoon door de natuur geschapen om te beminnen en bemind te worden gij hebt daarvan afstand gedaan, voor altijd als door een klooster gelofte en zegt: Wat is er nog aan mij gelegen En dat alles waarom 1 Oindat een man het ver langde die de wereld een niets" noemt, dewijl hij haar naar zichzelf beoordeeltdie u niet bemint en u nooit bemind beeftdie alleen daarom ijver zuchtig is, omdat hij vreest met u den goudstroom te verliezen, dien gij voortdurend voor hem laat vloeien Vergeef mjj, ik overweeg mijne woorden niet meer ik mag niet, ik wil niet meer! Een landman reed Donderdag met zijn kar retje iu de nabijheid vau de gemeente Hoorn (in welk district van dien naam een herstemming plaats had voor de Tweede Kamer), toen een ander hem verzocht mede te mogen rijden. Het verzoek werd toegestaan, maar pas hadden zij een oogenblik samen gereden, of 't voertuig stond stil en de gelukkige mederijder stapte er uit. De man was biertoe genoodzaakt, zoodra de eige naar der kar tot de ontdekking kwam, dat gene een ander candidaat had gekozen dan door dezen begeerd werd Zaterdagochtend had er aan de Keulsche Vaart onder de gemeente Zuijlen het volgend ongeluk plaats. Een werkman, die voor zijne kameraden drinken was gaan halen, bleef, toen hij van een ledigen zand- trein wilde springen, met een kleedingstuk aan een vooruitstekend voorwerp vastzitten, zoodat hij met het hoofd tusschen de wielen geraakte. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de man was terstond een lijk. Het deerlijk verminkte lijk werd naar Zuijlen vervoerd. De verongelukte was getrouwd en vader van vijf kinderen. Zaterdagmiddag kwam te Westkapelle de ju stitie uit Middelburg om een onderzoek in te stellen aangaande een kindermoord, die vermoedelijk ge pleegd zou zijn door zekere weduwe. Niettegenstaande door den heer Berghege, arts te Domburg, gecon stateerd werd dat kort geleden eene bevalling moet plaats gehad hebben, bleef de verdachte alles ont kennen. Nadat er door de politie geruimen tijd vruchte loos een onderzoek was ingesteld naar een en ander, dat eenig nader licht zou kunnen geven, is de verdachte 's avonds weer op vrije voeten gesteld. (M. Ct) Vrijdagavond werd zekere R. uit Amsterdam op straat te Arnhem door rechercheurs van politie aangehouden op het oogenblik, dat hij ƒ25 dacht te ontvangen, die hij van een invloedrijk ingezetene dier gemeente per brief had geëiseht, met bedrei ging, dat, wanneer hij dat geld niet ontving, hij zou inbreken en den boel in brand zou steken. Een tweetal schoolbaden te Amsterdam zijn geopend. Het H.blcid deelt daaromtrent mede Het badvertrek is verdeeld in 12 of 18 kamertjes, behoorlijk van elkander gescheiden. De vloer is met een rasterwerk van latten belegd, waaronder het badwater wegvloeit, zoodat niemand in het vuile badwater van een ander staat. Boven vindt men een reservoir van 20 H.L. in houd. Het water, toegevoerd door de Vechtleiding, stroomt daarin, nadat het vooraf verwarmd is door een drietal geysers, die met gas worden gestookt en op het reservoir zijn geplaatst. Door eene bijzondere inrichtiug gaat de gasvlam uit, zoodra er geen water meer wordt toegevoerd. Daardoor wordt voorkomen, dat als de geyser droog geloopen is, de vlam den toestel beschadigt. Uit een tweede hooger gelegen reservoir kan men zich van koud water voorzien. Een aan de oppervlakte drijvende hol, waaraan een hefboom is bevestigd, sluit de kraan af, zoodra deze bak vol water is, waardoor eene overstrooming onmogelijk wordt. Aan de badkamer grenst een behoorlijk ingericht kleedvertrek, waar men door doelmatige verwarming het gevaar van kouvatten zal kunnen vermijden. De regeling van het bad geschiedt op zeer een voudige wijze. De onderwijzer of onderwijzeres kan door eene gemakkelijke handbeweging eene kraan openen, en uit alle douches te gelijk stroomt warm of koud water op hoofd en lichaam van het badende kind. Elke leerling wordt voorzien van een badhand doek en kan eens per week een bad nemen. Een cijferaar meldt aan de Ainst. Ct. Op 't oogenblik is te Amsterdam oen zoogenaamde sneeuwbal in de wandeling, als collecte ten behoeve der Russische Israëlieten, met verzoek om toezending van 60 ct. aan het hoofdadres en doorzonding van 3 exemplaren aan verdere letters. Deze sneeuwbal, Wanneer deze levensmoede mijnbeer van dien goud stroom zeker was, zou hij geeue behoefte meer ontwaren om uwentwille bloed te vergieten of u door eene onnatuurlijke gelofte te boeienEn voor zulk een mensck en diens compagnon in het niets" zou alles uit zijn; uw leven verwoest en vernietigd. En dan zou ik mijzelf nog moeten zoggen dat heeft ze alles voor mij gedaanIk, die hem zoo graag zijn goudstroom zou laten alles, alles wanneer ik u slechts redden mocht, wanneer ik Had toch liever kalm toegestaan, dat ik mij tusschen zijn kogel en den afgrond plaatste; wij hadden naar ik hoop geen van beiden misgeschoten en het zou mij beter zijn dan thans Raffaela zuchtte en streed tegen hare tranen. Maar terwijl hij van den »goudstroom" en van den vorst sprak, was ze langzaam opgestaan en keek ze Paul verrast en strak aan. alsof haar plotseling iets in zijne redeneeving bijzonder had getroffen. x«Hoe verschrikkelijk klinkt alles, wat ge mij daar zegt. Gij gelooft derhalve, dat ik weder zwak geweest Hij viel haar in de rede»Meen niet, dat ik van eene vrouw dezelfde wilskracht, dezelfde standvastig heid eisch als van een manzoo dwaas ben ik niet. De natuur heeft de vrouw ertoe bestemd met den man te levenwat baar aan kracht ontbreekt, moet zij op den drempel vinden, waarover ze tot haar echtgenoot gaat. Maar wanneer ze alleen is of tegenover gewichtige lotgevallen dan eischt het leven, dat toch voor allo menschen hetzelfde is, dat ze toont sterk en standvastig te kunnen zijn dat ze ook strijden kan voor haar geluk, voor haar hoogste belangen Maar het schijnt wel, dat ik bereids mijn verstand verloren heb. Ik preek wéér als voorbeen, alsof we nog in Salzburg waren alsof niet alles voorbij was Daarom voor de laatste maal vaarwel t" Wordt vervolgd) beginnende met letter A, wordt verzocht te worden doorgezonden tot letter Z. Als nu alles goed van stapel loopt en er in de wereld geld genoeg voor handen is, zal de opbrengst zijn 762,559,748,489,40. Elke verdreven Rus heeft dan kans op een millioen. Zooals gemeld is, zijn door den eigenaar van het plaatsingkantoor voor artisten te Amsterdam, pogingen aangewend om de invrijheidstelling van Zeitung te bewerken. Daartoe werd de steun van het Oostenrijksch-Hongaarsche consulaat ingeroepen. Het consulaat meende echter zijne hulp niet te moe ten verleenen voor eene zaak als deze, die alleen reclame ten doel heeft. De overweging dat, waar Zeitung zoowel de spoorweg- als de douane-regle menten overtreden heeft, het recht zijn loop moet hebben, heeft mede op deze beslissing invloed gehad. Ook het beroep op den procureur-generaal bij het gerechtshof heeft niet gebaat, Zeitung zal dienten gevolge met het eerste transport vreemdelingen, wei gratis, maar ditmaal in dé derde klasse naar de grenzen worden gebracht. Te Oterleek (N.-H.) is eene zoodanige wijziging gebracht in de gemeente-verordening, dat wielrijders voortaan zullen verplicht zijn, binnen die gemeente, indien zij een rij- of voertuig, bespannen met een of meer paarden, of een paard onder den man be reden, op hun weg ontmoeten, af te stijgen en zich vóór hun rijwiel te plaatsen, indien het verlangen daartoe door den bestuurder duidelijk wordt ken baar gemaakt. Daarentegen wordt den bestuurder vau een rij- en voertuig of van een onder den man bereden paard de verplichting opgelegd, om, wan neer de wielrijder hem voorbij wil rijden en dit op duidelijke wijze aan den bestuurder kenbaar maakt, de snelheid van het paard of de paarden te ver minderen en den wielrijder te laten voorbijgaan. Sedert eenige avonden schittert aan het fir mament een ster van buitengewone helderheid. Het is Jupiter, die zich thans bevindt op dat punt barer baan, hetwelk het dichtst bij onze aarde gelegen is. Deze ster vertoont zich het grootst tusschen 12 en 2 uur des uachts, zoodat men in die uren de beste gelegenheid heeft omtrent dit hemellichaam waarnemingen te doen. Hare lichtsterkte is buiten gewoon groot. Dit luchtverschijnsel is slechts bij groote tusschenpoozen waar te nemen, want Jupiter, die 160 millioen mijlen van de zon verwijderd is, heeft meer dan 12 jaar noodig om hare baan te doorloopen. De 34jarige Johanna Z., vrouw van J. O., te Groningen, scheen ieder, die haar maar eventjes aanzag, als verliefd op haar te beschouwen, waarna zij naar de pen greep en brieven ging schrijven, die vaak een beleedigend karakter hadden. Daar het aantal van hen, die haar zagen dus verliefd op haar werdengroot was, werd ook het aantal verzonden brieven steeds grooter, totdat de burge meester van Praneker die misschien ook een oogje op haar had laten vallen 1 een eind aan de his torie meende te moeten maken, door een aanklacht tegen haar in te dienen bij de justitie. Het gevolg was, dat de rechtbank te Leeuwarden haar plaatsing in een krankzinnigengesticht beval. Johanna Z. kwam nu in hooger beroep en ging weer brieven schrij ven. Haar zaak heeft nu gediend voor het gerechts hof te Leeuwarden. Dat hof acht de ten laste gelegde beleedigingen bewezen maar haar niet toe rekenbaar. Tevens heeft hot hof'haar plaatsing, voor een proeftijd van hoogstens een jaar, in een krank zinnigengesticht gelast. Te Antwerpen zal er een werkstaking uitbreken onder de armen-doctoren. De reden daarvan is, dat zij zich niet met het nieuwe reglement op de be handeling van onvermogende zieken op kosten der overheid kunnen vereenigen. Dit bepaalt, dat het den arme vrij zal staan, onder de armendokters zelf hun keuze te doen en zich, desverkiezend, homeopa thisch te doen behandelen. De geneesheeren van Antwerpen willen zich niet bij deze bepalingen neder- leggen, en daar het reglement op 1 October in werking treedt, hebben zij besloten op den avond van den 30en dezer strike te maken. Waarom mag een Pruisinnetje geen vreemde namen hebben, zou men vragen. Een berlijnsch so cialist wilde zijn pasgeboren dochtertje Lassalline Bebeline doopen, maar de ambtenaar van den bur gerlijken stand, bang voor zulk een jonge dame, wilde het land niet onder die namen inschrijven. De rechter heeft hem in het gelijk gesteld en Las- sallinetje wacht nog op een officiëelen naam. Iemand, die veel geduld en zeker weinig te doen had, heeft onderzocht hoe zwaar een vlieg weegt, en de uitslag van zijn onderzoek isdat 141000 vliegen samen één kilogram wegen, dus één vlieg, 7-duizendsten van een gram. In Rusland heeft zich een sekte gevormd, de Perchowzi's, die de leer van Tolstoi, in zijn Kreuzer- sonate en andere werken ontwikkeld, in toepassing brengt. De leden dier sekte, meest allen welgestelde menschen, werken op het land en trachten, door het tegengaan van huwelijken, de wereld te doen uit sterven. Evenals onlangs voor den roggeoogst in Pruisen is nu ook een officiëele raming van den tarweoogst in 1891 openbaar gemaakt. Men schat dien op 18 */a millioen dubbele centenaars (100 K.G.), hetgeen 1 millioen meer is dan verleden jaar. De raming van den roggeoogst was, naar men zich herinneren zal, 46 '/2 millioen d. c. tegen 50'/a millioen in 1890. Prof. Lombroso onderzocht de zintuigen van verschillende misdadigers. Hij vond hunnen tastzin verzwakt, hun gevoel voor pijn in zeer belangrijke mate afgenomen en de reuk en smaak zeer verminderd. Ook het gezichtsveld bleek vaak abnormaal. Hier is dus weer een nieuw dankbaar studieveld voor de artsen der gevangenissen. Twee dames te New-York openen oen hotel uitsluitend voor damesdeze zullen katten, hondjes, papegaaien enz. mogen meebrengen. Zooals reeds gemeld is, heeft de rechtbank ie Parijs uitspraak gedaan in zake hei spoorwegonge luk bij Saint-Mandé. Het is gebleken dat de onder stationchef Duguerrois, verzuimd heeft te waar schuwen dat de lijn. waarop de binnenstoomende trein, moest komen, niet vrij was. Deze verregaande achteloosheid is de voornaamste oorzaak van het ongeluk geweest, waarbij 50 personen het leven verloren en 150 meer of minder ernstig gewond werden. Duguerrois is daarom veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. De machinist Caron heeft niet gelet op het sein onveilig" en heeft bovendien verzuimd de Westing- house rem in werking te stellen, voor welke onver antwoordelijke achteloosheid hem vier maanden ge vangenisstraf is opgelegd. Omtrent het ongeluk bij het feest der afdeeling van den Drukpersbond te Gent worden de volgende bijzonderheden gemeld Het feest begon Zondagmiddag te drie uur. De estrade was 60 meter lang en bevatte 25 amphi- tkeatersgewijs geplaatste banken. Het was er stamp vol en ondanks het verbod der commissarissen stroomden er steeds meer menschen heen. Terwijl de gymnastiek-oefeningen aan den gang waren, bemerkte een der commissarissen dat het getimmerte begon te wankelen. Op betzelfde oogen blik bijna stortte het in. De ontsteltenis was onbe schrijfelijk, alle toeschouwers drongen naar de plaats van het ongeluk en maakten het verleenen van hulp bijna onmogelijk. Spoedig snelden er soldaten toe en werd het red dingswerk begonnen. Er zijn 25 personen ernstig gekwetst, onder welke er verscheidene in levensge vaar verkeeren. Bovendien hebben er een dertigtal kneuzingen bekomen. Zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, zijn er een aantal personen, die beweren dat zij het onge luk voorzien hebben. Erger is het dat bij de repe tition door de militairen de opmerkiug gemaakt is, dat het getimmerte er weinig stevig uitzag en dat thans, nu alles op een hoop ligt, de dunheid en wrakheid der palen en planken ieder in het oog vallen. De dwars- en staande balken schijnen alle in dezelfde richting omver gevallen te zijn, en de vloer is in zijn geheel naar beneden gekomen. Dit laatste is nog een gelukwaren de banken op en over elkaar gevallen, dan zou het aantal slachtoffers veel grooter geweest zijn. De eenige, die er op het oogenblik nog het leven bij ingeschoten heeft, is de timmerman die de estrade getimmerd hadhij bespeurde het dreigende gevaar en was bezig de steunbalken te stutten, toen hij onder de instortende massa bedolven en gedood werd. Alle geneeskundigen van Gent waren spoedig op de plaats aanwezig. De gewonden zijn naar de hospitalen of naar hunne woningen gebracht. De militairen worden zeer geprezen wegens hun uitmuntend hulp betoon. De gelden, voor het feest bestemd, zullen waarschijnlijk gebruikt worden tot ondersteuning der onvermogende slachtoffers. Uit nadere berichten over bet spoorwegongeluk bij Burgos, «Spanje, blijkt dat 14 personen gedood en 25 gewond werden, van wieu 10 levensgevaarlijk. De oud-minister Canalejas leidde het reddingswerk. De Britsche consul to Malaga en een Engelsch stu dent behoorden tot de slachtoffersnog twee En- gelschen eu verscheidene leden van de Spaansche aristocratip zijn onder de zwaar gewonden. De ma chinist, die op zijn post bleef, werd vreeselijk ge wond. Toen hij uit de puinhoopen gered en tot bewustzijn gebracht was, zei de manZoodra ik den sneltrein zag, wist ik dat 't met mij gedaan was, maar ik bleef tot 't, laatst toe remmen, in de hoop, dat ik het eenig slachtoffer zou zijn". Spoedig daarna is de man aan zijn vreeselijke wonden be zweken. Kort voor de begrafenis van de slachtoffers kwam een oud man van een dorpje te Burgos aan en vroeg verlof de lijken nog te mogen zien. Bij de kist van den machinist gekomen, knielde hij neder, bad en kuste den doode. De grijsaard was de vader van dit slachtoffer van den plicht." De Koningin-Regentes zond een brief van deel neming aau de lainilie met 1000 peseta's. De Regeering beeft een commissie benoemd, om alle Spaansche spoorweglijnen te onderzoeken. Iemand, die niet veel van lezen hield, gaf eens op de volgende wijze zijn meening te kennen over de waarde van een hoek. Is het in kalfsleer gebonden, dan is het goed om er je scheermes op aau te zetten. Is het dik, dan past het op een stoel om een kind wat beter bij de tafel te doen komen. Is het een omslag dat gesloten kan worden, dan kan het worden ge bruikt om er een bond mee te gooien. Is bet dun en smal, dan kan het voor een gebroken ruit worden gezet en is het van iemand anders, dan kan het met succes gebezigd worden om onder een raam te zetten, waarvan het tegenwicht gebroken is. Een professor uit Maine, zoo pas uit Labrador teruggekeerd, beweert in het binnenland van dit onherbergzame gewest eenen nog onbekenden Indi anenstam ontdekt te hebben, die tot dusver geheel buiten aanraking met blanken gebleven was. Cal.) UIT DE OUDE DOOS. Stoutigheden van geestelijken. Vóór eenige weken deelde ik mede, dat de geeste lijken te Goes zich in ouden tijd niet altijd gedroegen, zooals men van mannen met zoo ernstige roeping zou mogen eischen. Al dadelijk moet ik hier zeggen, dat niet alleen de Goesche priesters hun stand ont wijdden, maar dat dit ook op andere plaatsen het geval was, zooals ik hieronder zal aantoonen. Des niettegenstaande mag ik niet verzwijgen, dat eerst- bedoelden verreweg de ergsten waren. Terloops voeg ik hier de opmerking bij, dat de Goesenaren in 't algemeen in den loop der geschie denis niet als de zachtzinnigste wezens der wereld bekend hebben gestaan. Tenjare 1343 gebood heer Jan Van Henegouwen, heer van Beaumont, aan de baljuwen te Goes en te Monster in Borselen, dat zij aan lederen geestelijke, die op

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2