1891. N°. 116. Donderdag 1 October. 78ste jaargang. 17> FEUILLETON. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOGSGHE COURANT. Voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad te Goes op Dinsdag 6 October a. s. bevelen wij gaarne en met aandrang aan de heeren Hl. A. ST1EGER en F. ÏIUITIXG, die de candiaatuur hebben aangenomen. GOES, 30 September 1891. Jongelieden die aan de vr ij willige oefe ningen in den wapenhandel vvenschen deel te nemen kunnen zich daartoe aanmelden vóór 3 Oc tober a. s. bij den kapitein-commandant der dd. schutterij alhier. Volgens beschikking van den Minister van Oorlog zullen instructeurs van het leger ten behoeve van dit onderwijs worden aan gewezen. De agent van politie J. Z w a m a alhier is met ingang van 15 Oct. a. s. benoemd tot hoofd agent van politie te Dordrecht. Bij het korps genietroepen te Utrecht is na afgelegd examen tot den cursus tot opleiding van opzichters van fortificatiën toegelaten de sergeant P. Glas, geboren te Kapelle, oud-leerling der B. A. S. en Ambachtsschool te Goes. Voor het notaris-examen eerste gedeelte is o. a. geslaagd de heer K. IC o o p m a n s te Tolen, en voor het tweede gedeelte de heer S. Posthumus te Tolen. De heer A. M. Gewin, stationschef te Vlis- singen. is benoemd tot ridder 4e klasse der Kroon orde van Pruisen. Door den Minister van financiën zijn, met in gang van 1 November a., verplaatst de navolgende commiezen van 's rijks belastingen in deze provincie die der tweede klasse I. Hoogkamer van Tolen naar Cortgene, I. P. Van Bortel van Hansweerd naar Ellewoudsdijk, P. Versluijs van Axel naar Walsoor den (lie der derde klasse J. Van Dien van Sluis naar Vlissingen (haven)P. C. Van den Bos van Vlissingen (haven) naar Sluis, L. C. Adriaansen van Cortgene naar Tolen, M. Van de Plasse van Elle woudsdijk naar Hansweerd en die der vierde klasse H. T, Kroon van Ter-Neuzen naar Overslag, A. Van Laere van Walsoorden naar Ter-Neuzen en S. Ha zenberg van Overslag naar Axel. (M. Ct.) Kvlijnsplnnt. De ingezetenen dezer gemeente, beducht dat hun burgemeester, de heer mr. L. A. Zij wil leven. Uit bet Duitsck van Adolf Wilbrandt. Raffaela keek Eberstein aan als om op zijn ge laat te lezen of werkelijk het duel de eenige reden was, waarom hij naar Napels was gekomen. Maar op zyn onbewegelijk en streng gelaat was geen antwoord op die vraag te vinden zelfs het kuil tje in zijn kin scheen versteend te zijn en die koelheid wekte ook haar trots en verzet. Zij had hem tevergeefs door een handbeweging uitgenoo- digd plaats te nementegen een stoel geleund bleef ze tegenover hem staan en zeide met een trium- feerend lachje: »Gij weet derhalve niets. Gij weet niet, dat ik en de vorstin met den vorst mede- gereisd bendat ik dit vooral gedaan heb om uw duel te verhinderen en met goed succes. Terwijl gij in Prien den trein verliet, bleef de vorst in den wagen en sliep en reed door Ah »Niet waar, zooveel stoutmoedigheid hadt ge mij niet toegedachtniettemin heb ik mij de vrijheid veroorloofd dit stoute stuk te ondernemen. Ik heb nog meer gedaan. Toen de vorst eindelijk ontwaakte met zijne moeder en mij alleen in de coupé, want wij waren later bij hem gaan zitten heb ik zijn toorn weerstand geboden, ja ik. Tot ik ein delijk ook nog het andere verkreeg, dat ik verkrij gen wilde tot welken prijs, was mjj hetzelfde. Hij heeft u nameljjk uit Kuffstein bedoelden brief geschreven den brief, dien ge niet hebt afge wacht >En wat staat er in dien brief?" vroeg Paul. »Dat de vorst ervan af ziet met u te duellee- ren. Dat hij zijn uitdaging, zijne beleedigende woor- Bybau, die op de voordracht voor secretaris dei- gemeente Delft voorkomt, hen zal verlaten, hebben een verzoekschrift, om hem te bewegen in bun mid den te blijven, naar den korten beschikbaren tijd gerekend, zeer druk geteekend. Dit verzoekschrift, met meer dan 100 handteekeningen van mannen van allerlei stand en richting voorzien, is hem Maandag- avond plechtig door eene commissie, bestaande uit den eersten onderteekenaar, den heer N. Tazelaar, len wethouder, met nog twee andere heeren, onder eene gepaste toespraak ter hand gesteld. Even te voren was ook eene commissie van Kats met een verzoekschrift van gelijke strekking en waarop de voornaamste ingezetenen van Kats trouw getee kend hadden, door den heer Bybau ontvangen. Blijk baar maakten die ongeveinsde bewijzen van hoog achting en gehechtheid aan zijn persoon en familie op den heer Bybau een diepen indruk. De rijks-ontvangers zijn aangeschreven vóór den 5 Oct. aan den Minister van financiën te doen toekomen eene opgaaf van het getal mannelijke per sonen, die over de dienstjaren 1890 en 1889/90 in de rijksdirecte belastingen voor een gezamenlijk be drag van ten minste 10 in hoofdsom en rijksop- centen zijn aangeslagen. Dezer dagen werd aan den Haagschen corres pondent van de N. Gron. Ct. verzekerd, dat de loop van zaken ten opzichte van het kiesrecht deze zou zijndat dit zittingjaar met de voorbereiding zou voorbijgaan dat in 't volgende het Regeerings- voorstel zou inkomen en onderzocht wordenhet jaar daarop zou de behandeling plaats hebben en tegelijk met de verkiezingen van 1895 zou de wet dan in werking treden. Het kan niet beter. Op die wijze zal er geen nuttelooze algemeene verkiezing komen, die allen arbeid gedurende een paar jaren verijdelt. Ik geloof, dat alle partijen (behalve de radicale) met zulk een regeling ingenomen zullen zijn, en zelfs de radicale heeren zullen spoedig in zien, dat het niet gewenscht is zoo bard van wal te steken. Men verzekert dat de heer Poelman al wat gekalmeerd is. Hij had aanvankelijk het voornemen bij bet adres-debat reeds op te treden, maar kwam daarvan terug. Dat was verstandig en de blinde af gevaardigde toonde daardoor beter te zien dan de scherpzinnige mr. Levy, wiens overhaast aan den man brengen van zijn mooie speech over de arbeids wetgeving in slechte aarde viel en bij de Kamer een gevoel van wrevel opwekte over zoo'n ontembare zucht tot oreeren. Als een bewijs van groote onpartijdig- beid van den nieuwen Minister van Marine vermeldt de Haagscbe kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. het volgende »Het is bekend, dat de beer Jansen in nauwe familierelaties staat tot den directeur der scheeps- fabriek te Fijenoord. Dat daarin voor hem geen den betreurt en terugneemt en dat hij u op mijn verzoek en uit mijn naam vraagt, eveneens van verdere genoegdoening af te zien". Paul stond een oogenblik met gefronst voorhoofd zwijgend voor haar. Eindelijk vroeg hij aarzelend »En tot welken prijs hebt gij dat verkregen Zij aarzelde. »Dat is mijne zaak Pardon; ik heb recht daarnaar te vragen, omdat het ten deele ook mijne zaak is. Wanneer ik aan uw verzoek zal voldoen, dien ik toch eerst te weten, wat mijn besluit u kost »Gij hebt geen recht daarnaar te vragen" ant woordde ze»maar ik wil, na alles wat wij met elkander bepraat en doorleefd hebben, niet hard tegen u optreden Zij nam van een flesckje, dat naast haar op een marmeren tafeltje stond, het kristallen stopje af en vestigde daar de oogen op, terwijl ze vervolgde »Gij moet niet denken, dat ik mijne vrij heid verkocht heb Ik zeide hemVraag wat ge wilt, maar niet mijne hand Hij onderwierp zich hij verlangde alleen, dat ik beloven zou te blijven, wat ik ben Weduwe Juist; of anders naar Prien terug..." Ze zette liet stopje weder op de flacon. »Ik heb dit beloofd" liet ze er op volgen. »En op die manier heb ik be reikt, wat ik wilde, heb ik u bewezen Zij keerde zich langzaam van hem af om hem bare aandoening niet te toonen. »Nu, toen zijn we verder gereisd want naar Salzburg wil ik nooit, nooit meer terug. Ik ben hierheen gegaan, zooals ik wilde, om hier in alle vrijheid als mijne eigene meesteres te leven hier aan den Posilippo >En waarom dat alles vroeg Paul, nadat hij, om zijne borst te verruimen, eens diep adem gehaald had. Waarom Wel om u te toonen, dat ik toch kracht bezit, toch een wil heb en omdat ik niet wilde, dat de vorst u dooden zou Waarom zegt aanleiding tot bevoorrechting zal zijn gelegen, beeft bij reeds nu in 't licht gesteld. Wat toch is bet ge val In 1889 werd door die fabriek aan het rijk de torpedoboot »Goentoer" afgeleverd, die echter bij den proeftocht niet aan de eischen beantwoordde. Sedert is men onafgebroken bezig geweest met de fouten te herstellen, doch te vergeefs. En inmiddels is de boot, door twee jaren te liggen, er niet beter op geworden. Het bleek ten slotte, dat een geheel nieuwe ketel noodig was en de Minister van Marine moet thans bevolen hebben zulk een nieuwen ketel erin te plaatsen, voor rekening natuurlijk van den aannemer, doch niet in de fabriek te Fijenoord te vervaardigen. Krasser maatregel om 's lands belang te behartigen, is zeker wel nooit tegenover eenige industriëele onderneming genomen." Na afloop van het afdeelingsonderzoek der Indische en Staatsbegrooting, dat vermoedelijk a. s. Vrijdag zal eindigen, gaat de Tweede Kamer uiteen tot bet begin van November. Men deelt uit Den Haag aan de Arnli. Ct. mede »Een particulier schrijven uit Batavia, afkomstig van iemand uit de naaste omgeving van den G o li ve meur-Gene raai, doet ons de conclusie trekken, dat het bericht van de Indische Mercian als zou de lieer Pijnacker Hordijk om persoonlijke of andere redenen voornemens wezen, zijn ontslag te vragen, uit de lucht is gegrepen". Over den nieuwen president van de Nederland- sche Bank, mr. N. P. Van den Berg, zegt het UöL De nieuwe leidei van onze eerste krediet-instelling heeft, evenals zijn voorganger de heer Pierson, recht op den titel van meester" of eigenlijk van tdoctor". Geen van beiden echter is ooit advocaat geweest. Beiden zijn van huis uit koopliedende eeretitel van doctor is hun door de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidscho Universiteit verleend ter erkenning van hun groote verdiensten op het gebied der econo mische wetenschap. De heei Van don Berg is een aantal jaren pre sident geweest van de Javasche Bank te Batavia en werd nu bijna twee jaren geleden kort na zijn terugkeer in het Moederland door de aandeel houders van de Nederlandsche Bank tot directeur gekozen. Evenals zijn voorganger is hij een man van de practijk, die tevens door wetenschappelijke stu diën zich een grooten naam heeft verworven. Zijn geschriften op het gebied van bank- en muntwezen van Nederlandscb- en Britsch-Indië onderscheiden zich door groote helderheid en scherpzinnigheid. Het Hbl. roemt het als een gelukkig verschijnsel, dat sedert 1882 de opbrengst van het vergunnings recht op den verkoop van sterken drank in het klein slechts 35,000 (van 866,900 tot ge nu niets »Wat valt er verder te zeggen?" antwoordde hij, terwijl hij poogde te glimlachen. »Ik dauk u voor uw goeden wil hoezeer het mij ook hindert, dat eene vrouw Derhalve geen duel meer. Ik heb dus de geheele reis voor niets gemaakt. Maar ik had tijd genoeg en of ik nu in Salzburg of in Napels dat is hetzelfde. Of het offer, dat gij zoo grootmoedig ter bereiking van uw doel gebracht hebt, voor u werkelijk een offer is, staat niet aan mij te beoor- deelen. Ik heb derhalve niets meer te zeggen »Wat is er nog aan mij gelegen mompelde zij. Toen zeide ze hardop: Waarom gaat ge naar do deur »Oin u van daar vaarwel te zeggen Raffaela beefde, maar ze wist zich nog te beheer- scben. »Het staat niet aan mij", zeide zij, zijne woorden herhalend, »u terug te houden. Vergeef mij alleen, dat ik de stoutmoedigheid bad in uwe aangelegen beden in te grijpen uit koppigheidalleen daarom en uit ijdelkeid als ge wilt. Wanneer het u hindert", zooals ge beweert, vergeef mij dan, omdat ik eene vrouw ben, slechts eene vrouw, dus een dwaas, onbezonnen wezen. Toen ik bet deed, meende ik bet goed! Wat gij een offer" noemt, beeft niets te beteekenen. Mijne vrijheid blijft mijen dat alleen wildet ge. Dushet ga u goed, vaarwel Vaarwelherhaalde ze nog eens en wuifde ten afscheid met de hand. Maar toen was hare kracht gebroken en in snikken uitbarstende zonk ze in een stoel. Zij steunde de ellebogen op de marmeren tafel en verborg bet gelaat in de banden. Vorstin riep Paul geroerd. »Gij weent En toen ze bleef zwijgen, vroeg hij» Waarom weent ge Zij antwoordde niet. »Ik kan niet weggaan, zoolang ge zoo schreit »Dan zal ik niet meer weenen" zeide zij opstaande en haar snikken onderdrukkende. »IIoe zwak ik ook 902,300) of ruim 4 pet. gestegen is, terwijl de bevolking intusschen ruim tweemaal zooveel, nl. 10 pet., is toegenomen. Dat gunstig verschijnsel wordt ook bevestigd door de opbrengst van den accijns. Die opbrengst was in 1882 22,107,000, in 1890 24,100,000; waarbij echter valt op te merken, dat de accijns sedert 1884 is verhoogd van 57 tot/60 per hectoliter. Naar den maatstaf van 57 zou de opbrengst in 1890 5 pet. minder zijn geweest, dus ongeveer 22,900,000. De vermeerdering is derhalve omstreeks 8 ton geweest of nog geen 4 pet., terwijl de bevolking met ongeveer 10 pet. toenam. Dat is zeker een verblijdende statistiek, al blijft een som van 24 inillioen aa* sterken drank alleen voor accijns besteed (in plaats van voor voedsel of tot verzorging van den ouden dag te zijn aangewend een schrikbarend hoog cijfer voor een volk van 4^ inillioen inwoners. Ook op den »kennelijken toestand" schijnt de wet niet zonder invloed te zijn gebleven. In 1882 werden bij de 40,000 personen wegens dronkenschap op den openbaren weg veroordeeld. In 1885 was bet getal tot onder 31,000 gedaald en in 1888 was het 28,300. Men heeft dus wel reden, over de werking der drankwet tevreden te zijn. Zij heeft reeds vele ge legenheden tot misbruik doen verdwijnen en daar de gelegenheid niet alleen den dief, maar ook den dronkaard maakt, stellig reeds tot vermindering van deze ergerlijke volkszonde krachtig medegewerkt. Volgens de llaagsche bladen bedragen de in schrijvingen voor de hulde, aan de nagedachtenis van Verhulst te brengen, 2700. Den uitnemenden jongen beeldhouwer Johan Keiler is opgedragen, een borstbeeld in marmer van den overledene te makenmen zal verlof vragen om dit beeld in het rijksmuseum te plaatsen. Op het graf van Verbuist te Eik-en-Duinen komt een gedenk- teeken en de Maatschappij tot bevordering der toon kunst zal een subsidie ontvangen voor de nieuwe uitgaaf der eenstemmige liederen van Verbuist. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kriilningeii. Tot leden van bet kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn gekozen de af tredende leden, de heeren P. Polderman, J. Verhage Mz., Phs. Cok en Cs. Dek. Aangenomen het beroep bij de Herv. gem. te Oostkapelle door den heer P. De Buck, cand. te Oost-Souburg. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Ger. gem. te Middelharnis door ds. C. Steketee Cz., te Veere. Bij de Ned. Geref. kerk te Middelburg is be roepen ds. J. Hania te Oosterbierum. Dr. Brandt, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Zieriksee, heeft tegen 1 November a. s. zijn ont slag uit die betrekking gevraagd. ben, toch ziet ge. dat ik de kracht daartoe bezit. Er is derhalve geen oorzaak, die u belet Maai nog bleef hij staan. »En ook nu nog" zeide hij aarzelend, »kan ik niet weg. Welk een afscheid zou dat zijn Ik heb niet de kracht »Gij, een sterke man?" »Ik zie u voor de laatste maal". Zij begon andermaal te beven. »Ik kan niet heengaan", vervolgde hij, »vóor ik mijn hart heb uitgestort, ik, dien ge uw vriend hebt genoemd en die thans weder uwe tranen zie vloeien. O ja, al schudt ge het hoofd, daarmede schudt ge die teekenen van smart niet weg. Ik moet u zeggen, wat mij dag en nacht op het gemoed ligt, wat ik u tienmaal, honderdmaal gezegd heb, wanneer ik u met gesloten oogen voor my zag Welnu, spreek Alles »Ja." »Zoo open en eerlijk, als ik het u gezegd heb, toen gij mij niet kondt hooren »En gij mij beschuldigdetSpreek maar op. Ik kan alles hoorenik wil alles hooren. Evenals gij mij op dien morgen de waarheid gezegd hebt Zij zonk weder in baar stoel neder, eenigszins in bange verwachting, maar toch op alles voorbereid. »Ziet ge, toen reeds, vorstin niet op dien morgen, maar toen ik u terugzag, toen ik u wilde ontvluchten, omdat ik voor mijne eigene gevoelens schrikte en toen gij mij vasthield reeds toen moet ge geweten hebben, wat ik voor u gevoel Kunt ge dat tegenspreken, doe het dan Raffaela zweeg. »Toen later de vorst binnentrad en zijne beleedigende vragen u vrees aanjoegen, toen heb ik u zoo duidelijk mogelijk gezegd, dat ik den moed bad het zeer ernstig te meenen, dat ik, beducht voor uwe eer, mijn hart aan uwe voeten legde Indien gij mij toen niet mocht begrepen hebben, zeg bet dan Raffaela zweeg. Hoe gij ook over mijne

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1