1891. N°. 115. Dinsdag 29 September. 78sle jaargang. M. A. STIEGER F. HARTS AG, BRANDWEER 17~> FEUILLETON. Zij wil leven. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentilin is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend» dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad te Goes op Dinsdag 6 October a. s. bevelen wij gaarne en met aandrang aan de heeren en die de candidatuur hebben aangenomen. Dcq loteliugea en ingeschrevenen voor dc wordt hiermede kennis gegeven, dat de 1 o t i n g zal plaats hebben op Donderdag October a. s., des middags te 12 uren en dat tot dien dag het inschrijvings register ter Secretarie Yoor een ieder ter mznge ligt. Vonts zij hun herinnerd, dat zij, die redenen van vrij-telling hebben, deze ter Secretarie moeten opgeven, voor of op Zaterdag den 10 October aanstaande. Zij die zich beroepen op ziekelijke gesteldheid of gebreken, moeten dit staven d<or eene verklaring van den geneeslner der gemeente Goes, den 26 September 1S91, Burgemeester en Wethouders van Goe», J. G d. W HA MEK. l)e Secretaris, II A K T Al A N. Met het opschrift »Een onjuiste voorstelling" geeft de Tijd hare bevreemding erover te kennen hoe in enkele, ook katholieke bladen de bewering zich bestendigt als zou de uitslag der Kamer-ver kiezingen van Juni 11., die aan de liberale partij de meerderheid bezorgde, hoofdzakelijk zijn toe te schrijven aan de houding der katholieke kiezers. Vooral is het dat blad onverklaarbaar, hoe een dei- katholieke bladen in de verloopen week de verze kering te lezen gaf, dat een onzer katholieke afge vaardigden ter Tweede Kamer ons vaderland aan het liberalisme »verkonkeld" had. »Wij achten het daarom nuttig," zegt de Tijd »er eeu oogenblik aan te herinneren dat, ook indien er van geen Legerwetsquaestie spraak geweest was, de anti-liberale meerderheid bij de verkiezingen ern stig gevaar zou hebben geloopen. Meer dan éen re den kan daarvoor worden aangevoerdwij wijzen voor het oogenblik alleen op de wonderlijke samen stelling van de zich noemende anti-revolutionnaire partij. Zonder ook maar in 't minst te kort te willen doen aan den eerbied, dien men aan elke gemoede lijke overtuiging is verschuldigd, mogen wij toch wei zeggen dat de zegepraal, in 1888 door de vol gelingen van dr. Kuyper in tal van districten be haald, minder gegrond was op de politieke over tuiging van een vast aaneengesloten gereformeerd kiezerskorps, dan wel op de ietwat hoog gestemde verwachting, dat met het omzetten" van de Tweede Kamer een ietwat nevelachtig, maar daarom wellicht slechts begeerlijker land van belofte voor onze on- Uit het Duitsch van Adolf Wilbrandt. De lang verbeide gestalte van den ouden Grabow dook eindelijk daarbuiten op het terras op. Hij kwam uit een ander gedeelle van de veelhoekige, uit vleugels, torens, hooge en lage terrassen schilder achtig samengestelde villa; hij ging naar een boschje van palmboomen, dat aan het benedenterras grensde. Maar hij bewoog zich moeielijkde warmte hinderde hem geweldig. Hij hield den zakdoek in de hand, waarmede hg zijn voorhoofd, zijn hals en ten laatste zelfs zijne handen afveegde. Ja, hij zuchtte zelfs hier aan den Posilippo. Maar toen hij den dokter zag, nam hij de houding aan van een gelukkig en tevreden mensch en wees zegevierend met zijn zakdoek naar. de golf en den Vesuvius. Toen trad hij nader, wreef zich vergenoegd de handen en zeideJa, ja, beste doctor, wanneer men uit dat koude, nevelachtige noorden hier in dit paradijs komt, in Napels met zijn baai, dat is wat anders, hé Deze lucht, dit licht, deze warmte »Nu, van die warmte zou ik maar niet veel zeggen" antwoordde Riegler, die ook zijn zakdoek in beweging stelde. »Gij lijdt verschrikkelijkdie hitte doet u den dood aan." Ongewoontezeide Grabow. »Niets dan onge woonte. Men verleert daar in het Noorden alles. Neen, van mijn Posilippo moet ge geen kwaad spreken. Dat is het ideaalVóór zijn deur heeft men de zee, die dag en nacht tegen de rotsen bruist katholieke landgenooten van min of meer orthodoxe richting in het verschiet lag. En nu zullen wij er niemand een verwijt van maken, dat sommige voor uitzichten niet werden verwezenlijkt, dat zelfs alles zins gewettigde en gematigde wenschen onvervuld bleven. Zeker is het, dat de geestdrift bij een gedeelte der anti-revolutionnaire partij in dezelfde mate moest dalen, als waarin de gebeurtenissen min der recht schenen te geven aan de voorstellingen, die men zich van de toekomst onder een anti-libe raal Kabinet gevormd had. Waarbij men, natuurlijk, allerminst uit het oog mag verliezen, hoe een vrij aanzienlijk getal anti-revolutionnaire kiezers elk besef schijnen te missen van de bevoegdheid, ook hun katholieken landgenooten eigen, om als met hen gelijkgerechtigde burgers in den Nederlandschen Staat op te treden. Teneinde zich van de waarheid hiervan te overtuigen, heeft men slechts de weinig vrien delijke opmerkingen zich te herinneren, die door sommige toch geloovig-protestantsche organen wer den ten beste gegeven naar aanleiding van de tot stand gekomen wijzigingen ia de schoolwet. Heeft men zich bij dit alles te verwonderen vraagt De Tijd »dat in niet weinig districten, zelfs bij de meest trouwe opkomst der katholieke kiezers, voor den anti-revolutionairen candidaat het in 1888 slechts met zeer geringe meerderheid vaak verkregen mandaat in 1891 verloren ging Alleen reeds de bewering, dat de Schoolwet vooral ten ge rieve van de roomsche scholen was tot stand geko men, zou voldoende zijn geweest om menigen on- katkolieken kiezer ten plattelande van politiek in zicht te doen veranderen Maar daarbij bepaalden zich de redenen niet, door sommige ijverige woord en penvoeders van on-katholieken huize aangevoerd, ten einde den anti-revolutionairen candidaat in de minderheid te brengen. Boven alles misschien gold het bij velen de beweging, door dr. Kuyper in het Nederduitsch hervormd kerkgenootschap veroorzaakt en als de doleantie bekend, te fnuiken. Te recht of ten onrechte, verschillende verdedigers van het sy nodaal kerkgenootschap achtten dit in zijn voort bestaan ernstig bedreigd zoolang de geestverwanten van den talentvollen president van het Centraal- Comité, de ziel tevens van de Vrije Universiteit op gereformeerden grondslag, in den raad der Kroon zitting hadden. Naar die overweging was er hun vooral alles aan gelegen, het kabinet-Mackay, waarin o. a. jkr. De Savornin Lohman een portefeuille was toevertrouwd, te doen plaats maken voor een ander. Dat hun pogingen, krachtiger dan de tegenzin der Katholieken tegen de Legerwefc, tot het tot stand komen der tegenwoordige Kamer-meerderheid heb ben meegewerkt, is voor ons boven eiken twijfel verheven". GOES, 28 September 1891. Bij kon. besluit is benoemd tot rijksontvanger te Goes P. L. B. J. Oosterbaan, thans te Dokkum. en een verrukkelijke afkoeling teweegbrengt »Maar het is afschuwelijk warm, Grabow »Ja, het is warmbekende de oude man met een zucht. Hij liet dit onderwerp varen en beproefde te glimlachenWij zijn nu ook niet gedispo ik bedoel, we zijn nu ook niet in de juiste stemming na dat vele nachtwaken. Maar ge hebt het mij nu wel vergeven, niet waar, dat ik u opsloot tot we met ons drieën konden reizen. Gij weet, ik deed het op hoog bevel »Het was eigenlijk eene flauwe aardigheid zeide Riegler, goedig lachende. »Wat speelde die Onegin op, dan weer in het duitsch, dan weer in het russisch Waar is Onegin toch »Die is uitgegaan." >En vorstin Raffaela?" »Die is nog in haar kamer." »Nog steeds onzichtbaar?" »Ja!" De oude zuchtte. »En de vorstin-moeder En de vorst?" »Die wonen immers niet hier. Die zijn ginds in de andere villa, die te huur was en ze laten zich hier niet zien. Ja, doctor, dat is alles.. »En van mijnheer Eberstein nog altijd geen spoor, geen taal of teeken, niets Niets." Maar zeg toch eens eerlijk, Grabow, weet ge nog altijd niet, waarom wij hier eigenlijk zijn Wat ei gebeurd is, toen de vorst in den trein ontwaakte? En waarom hij hier aan den Posilippo is, in plaats nu, in plaats van ergens anders Grabow trok de wenkbrauwen en de schouders op en schudde het hoofd. »Zoo waar als ik hier voor u sta, doctor, ik weet het niet. De vorstin zwijgt, zooals ze nog nooit tegen Op het zestal voor de benoeming van een directeur der te Marum (Fr.) op te richtèn zuivel fabriek komt ook voor onze vroegere stadgenoot dhr. W. J. Van den Bosch, directeur der roomboter fabriek te Hemrik. Men schrijft aan de M. Ct Evenals in vorige jaren zijn nu ook weer door den Bond van beetwortelsuiker-fabrikanten contro leurs aangesteld. Zeeland, behalve Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, vormt het eerste district. Dit is verdeeld in vier controlesSchouwen en Duiveland, Tolen en St. Philipsland, Noord-Beveland, en een vierde van Zuid-Bevelandhet drie-vierde deel van dit laatstgenoemde deel Daarover zijn thans aangesteld 4 controleursde heeren A. J. Bierens Jr., standplaats Zieriksee, M. Boogaard, idem St. Maartensdijk, Pannehoek, idem (Cortgene en D. Stoutjesdijk, vermoedelijk Goes. Verleden jaar waren in die stre ken 12, vroeger zelfs 15 controleurs. Bondswegers zullen ook weer toezicht houden. Als een bewijs dat de petroleumhandel te Vlissingen toeneemt, kan dienen, dat, nu Donderdag het tweede reservoir gereed kwam, waai in al dadelijk de lading van het stoomschip »Rock Light" gepompt werd, men het plan schijnt te hebben, tot den bouw van een derde reservoir over te gaan. Zaterdag ontving H, M. de Regentes, met de gebruikelijke eerbewijzen, de commissie uit de Tweede Kamer voor de aanbieding van het adres van antwoord. H. M. kwam per staatsspoor van 12 uur 3 min. in den Haag en vertrok te 4 uur 26 min. weder naar het Loo. De schrijver der Brieven uit do Hofstad aan de Amh. Ct. meldt o. a. Zoo is dan de heer Land toch bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, in spijt van alle daarom trent loopende praatjes, die mij voorkwamen nader aan de koffietafel dan aan de waarheid verwant te zijn. Men vertelde, dat de promotie van dezen officier een punt van het in beperkten kring vastgesteld regeeringsprogramma van het nieuwe Kabinet was, en dat eene lange rij van zeeofficieren geweigerd hadden in dit Ministerie op te treden, omdat zij die voorwaarde niet wilden vervullen. Van den anderen kant weet men met evenveel aplomb te vertellen, dat de Regentes in hoogst eigen persoon van de bevordering niet weten wilde, en dergelijke praatjes meer, welker nit-de-lucht-gegrepenheid thans aan het licht komt. Nu kan men den Minister van Marine weder eens interpelleeren, waarom hij Land tvel heeft bevorderd. Hopen we, dat hij nooit reden moge hebben om over die benoeming het land te hebben. Wat mij van die dwaze praatjes daareven uit de pen gleed, geeft mij aanleiding om ten slotte nog even te wijzen op eene reeds vroeger door mij ge maakte aanmerking, namelijk het tegenwoordig won derlijk op den voorgrond stellen van militaire zaken, begrippen en instellingen in onze regeeringskringen. Een merkwaardig staaltje heb ik daarvan weder op- mij gezwegen heeft. Ik weet alleen, dat des nachts uit Kufstein, dit katte katte nu, dit korte telegram kwam Per eersten trein vertrekken naar Napels, met de koffersNu, in Napels zijn we en Dr. Riegler stootte hem aan en zeide zachtDaar is ze 1" Waar fluisterde Grabow. Hij keek achter zich Raffaela stond op het terras en de Vesuvius kwam over haar schouder kijken. Zij was blijkbaar uit het huis gekomen en ging eenige keeren langzaam, na denkend, op het terras op en neder, zonder de beide mannen te bemerken. Toen leunde ze tegen de balustrade, steunde het hoofd met de hand en keek naar de zee. Een zwarte, italiaansche sluier bedekte haar hoofd en hing over haar schouders af. »Nu ziet ge het, doctor", fluisterde Grabow, nadat ze haar beiden lang en zwijgend hadden aangestaard. »Ze ziet niets en zegt nietsIk bid u, laat haar stil begaan en spreek niet tegen haar. Als ze alleen wil zijn is dat haar zaakRiegler knikte. »En als ze wéér praten wil, dan zal ze toch wel in de eerste plaats tegen haar ouden Grabow Och toe, beste doctor, ga een beetje buiten in den tuin wandelen of ergens anders. Maar natuurlijk niet op het terras." »Gij zijt een goede, oude ziekenoppasser, Grabow," fluisterde de doctor glimlachend. Ik ga heen, en ik laat u uwe donna Raffaela. Gij bemint haar, Grabow »En gij ook, doctor!" »0 ja, ik ook" mompelde Riegler met eendiepen zucht. Misschien" dacht hij, »maak ik onder de palmen aan den oever der zee nog wel een paar gedichten Wanneer ik maar wist, waar Paul Eberstein gemerkt. In den laatsten tijd zijn er in de hofstad drie personen overleden en met groote staatsie be graven, die om verschillende redenen tot de 9 her" vorragende Persmlichkeitenhadden behoord. Dat waren de oud-Minister generaal van Limburg Stirum, een man uitstekend door humaniteit, karakter, alge- meene ontwikkeling en militaire hoedanigheden, de schilder Bosboom, een man van wereldberoemd talent, en de kolonel van het regiment grenadiers en jagers. Bij de begrafenis van den generaal en van den kolo nel was een vertegenwoordiger van de Regentes tegenwoordig, bij die van Bosboom niet. Ik zeg dit niet, omdat de nagedachtenis van onzen Bosboom daardoor een greintje verminderd wordtzelfs zal ik zoo scherp niet zijn van er bij te voegen, dat deze kunstenaar dergelijke zinledige beleefdheid vol strekt niet noodig had. Ik wijs op dit feit alleen om te doen opmerken, hoe eenzijdig vorsten geadvi seerd worden. Bosboom is ér niet minder om, maar ons Koninklyk Huis zou in de schatting van Neder land nog hooger stijgen, indien het zich vereenigde met en aan het hoofd stelde van de hulde der natie aan elke verdienste, zoowel civiele als militaire. Het hoofd van den Staat weet natuurlijk van het ge beurde niet af; bet schijnt, dat de hoofden der hof houding het huldebetoon van 's vorstenwege bij be grafenissen ten onrechte en zeer bekrompen beschouwen als eene zaak van esprit de corpszoodat de galakoets met den galaman alleen wordt uitgezonden achter het lijk van den overleden adjudant. Ik vind dit niet zooals 't behoort. Het is wel altijd zoo geweest, maar nu zou het anders kunnen worden. Aan een particulier schrgven uit Paramaribo dd. 3 Sept. ontleent de Amst. Ct., dat K. H. Bergen, hoofd eener bijzondere school en hoofdredacteur Eijnaar, onderwijzer; Geerter, timmerman; Reijeg, metselaarMantel, timmerman Bergen, houthande laar; Smith, allen vormende de redactie van den Volksbode, op last van het Hof van Justitie zgn ge arresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld, wegens het schrijven van opruiende artikelen in genoemd blad ter gelegenheid van het 25jarig bestaan dei- Koloniale Staten op 12 Mei 1891. De hoofdredacteur schreef in de gevangenis aan zijn vrouw een brief, waarin hij verzocht zijne papieren te verbranden, als bevattende compromitteerende stukken genoemde brief is echter gekomen in handen van den procureur-generaal, die toen gelast heeft beslag te leggen op alle stukken der genoemde arres tanten. Tot president-directeur der Nederl. Bank is benoemd de heer mr. N. P. Van den Berg, thans directeur der Bank. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de wets ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen. Worden ze aangenomen, dan zal over 1892 in verschillende provinciën, behalve Fries land en Drente, een gelijk getal opcenten worden geheven, als roor het loopende jaar is toegestaan. De dagteekening der invoering van de nieuwe p o s t w e t staat, blijkens de toelichting van de middelenwet, nog niet vast. >Addio" zeide hij zacht en hij ging met zijn onlioorbaren tred als ondergeschikte door de zijkamer in den tuin. »Nu, nu zal ze toch eindelijk den ouden Grabow wel moeten zien" dacht de oude man »en zal ze met hem spreken Raffaela richtte zich op, wierp het hoofd naar achter en scheen te glimlachentoen was hét evenwel weder alsof ze een zucht slaakte. Ze trom melde met de vingers op de balustrade, schudde de weerbarstige krulletjes op haar voorhoofd, sloot een oogenblik de oogen en snoof de zeelucht in als om eeu innerlijk ongeduld te stillen. »Zq is in het geheel niet hier" dacht Grabow»maar ergens anders Eensklaps keerde zij zich om en keek met een doffen blik in de kamer, als het ware door Grabow heen, zonder zich bewust te worden welke oude heer daar wel staan kon. Ze ging weder het huis binnen, waaruit ze gekomen was. »Zij heeft mij gezien" dacht Grabow, en er kwam een pijnlijke trek op zijn gelaat, »maar ze gaat heen. Nu zijn wij aan den Posilippo en ze wil niet praten. Het zou toch werkelijk men zou toch waarlijk denken, dat zij mij hier aan den Posilippo op den schouder zou kloppen en zeggen Wel mijn oude Grabow Maar niets van dat alles. Ze gaat wéér naar haar torentje. Grabow telt niet medeGrabow moet maar stil wachtenzooals altijd, zooals hij zgn gansche leven heeft moeten doen Hij zuchtte. >Nu, ik kan wel wachten" zeide hij onderworpen en ging heen. j De toren", waarin vorstin Raffaela zich weder teruggetrokken had, was een ietwat phautastische aanbouw aan het hoofdgebouw. Raffaela was een der benelenkamers binneng'droden* die aan eeu Ousler .eh

Goessche Courant | 1891 | | pagina 1