zijn vrienden, dat zij gaarne met dit Kabinet zullen samenwerken in het belang des lands, doch met handhaving van hunne beginselen. Hij verdedigde voorts het afgetreden kabinet tegen het verwijt, dat het weinig of niets had tot stand gebracht. Ook de heer Vermeulen zeide, namens zijne Katho lieke vrienden, de Regeering steun toe, mits geen inbreuk werd gemaakt op de Katholieke beginselen van zedelijkheid, godsdienst en maatschappelijke toestanden. Ook door den heer Schaepman werd namens zijne vrienden in gelijken geest medewerking toegezegd. He heer Rutgers betreurde, dat de Troonrede zwijgt over het legervraagstuk en daardoor het groote prachtwerk van Bergansius miskent. Hij vreesde, dat de noodwet-Seyffardt een definitieve regeling van den krijgsdienst zal vertragen en hij vroeg welke beginselen de Regeering ten grondslag zal leggen aan de voorloopige en definitieve rege ling, bepaaldelijk of de noodwet de plaatsvervan ging zou aanschaffen. De heer Van Houten verheugde zich in het op treden van een liberale meerderheid en 't verdwijnen der conservatieve en sociaal-democratische partij uit de Kamer. De regeling van het kiesrecht acht hij zeer noodig, met vrijmaking van het plutocratisch beginsel. Maar die regeling belet niet, tevens andere liberale vruch ten, die rijp zijn, te oogsten, bij voovbeeldafschaf fing van den politieken eed en vrijheid tot lijkverbran ding. Verder dringt hij aan op regeling van het onteigeningsrecht, van personen- en huwelijksrecht. Omtrent de wijze der samenstelling van het Ka binet vraagt hij inlichtingen om te weten of daarbij wel onderscheiden is tusschen besturen en regeeren door de Kroon. Met het oog op de toekomst wenscbt hij overlegging van het reglement voor den Minis terraad. Eindelijk dringt hij aan in de toekomst op finale scheiding tusschen kerk en staat door elk kerk genootschap te belasten met de zorg en het onder houd zijner eigen dienaren. De heer De Beaufort verdedigde de algemeene strekking van het adres en verklaarde dat de com missie geen voorrang aan het kiesrecht verlangde te geven. De minister Van Tienhoven constateerde dat hem de opdracht tot vorming van een kabinet was ge geven, een opdracht die hij in 's lands belang had aanvaard. Deze regeering zou, zonder hare beginse len te verzaken, trachten naar gemeen overleg, eerlijk bestaande wetten, ook de schoolwet uitvoeren en Zondagsrust voorstaan. De minister Tak van Poortvliet bevestigde die ver klaringen en verzekerde dat de regeering kracht meent te bezitten om hare voornemens uittevoeren. De minister Seyjfardt kon den inhoud der noodwet en der definitieve legerwet niet mededeelen. Op eene vraag van den heer Van Kerkwijk ver klaarde de minister Van Tienhoven op 26 Juli de bekende opdracht gekregen te hebben en 17 Augus tus de lijst der ministers aan H. M. de Koningin- Regentes te hebben aangeboden. De heer Van Kerkwijk bleef zich beklagen dat bij de crisis de gewone raadgevers niet waren ge hoord. De algemeene strekking van het adres van ant woord is hierop goedgekeurd. De heer Schimmelpenninck v. d. 0>/e stelde voor het slot van 2 te lezen: »Wij beschouwen het als een onzer voornaamste plichten, tot eene nadere regeling van het krijgs wezen en van het kiesrecht mede te werken." De minister Tak van Poortvliet verklaarde den heer Hartogh dat de 7e juist uit wat hij meermalen in deze Kamer ten opzichte van het kiesrecht heeft gewenscht en bepleit. De voorbereiding eener kies rechtregeling vordert eenigen tijdmaar 't werk wordt onafgebroken voortgezet en zoodra het gereed is zal het ontwerp worden ingediend. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Bruinisse ds. J. F. De Klerk, te Ameide. De vorst keek Onegin aan. »Hebt ge haar dan niet dichtgedaan, toen ge binnenkwaamt vroeg hij. t> Zeker, natuurlijk, goed dicht. Iemand moet haar geopend hebben of de wind heeft het gedaan »Is er iemand in de gang?" Onegin keek even, maar er was niemand te zien. »Dan is het misschien de wind geweest" fluisterde de vorst. »Kom!" Zij gingen heen. Paul stond nog midden in de kamerhij keek om zich heen als ontwaakte hij uit een droom. Zijn hoed, dien hij werktuigelijk zocht, stond nog op de piano, waar hij hem had neergelegd, toen hij Santa Lucia" ging spelen. Toen was Raffaela gekomen »Nu zal ik mijn hoed nemen" dacht hij, >om heen te gaan zonder afscheid, om haar nooit weer te zien Hij gevoelde hoe goed het was thans niet te denken en in de verdooving te blijven, waaraan hij nog ten prooi was. Hij ging langzaam naar de deur. Toen hij haar wilde openen trad Raffaela uit de gang binnen. Paul schrikte en deed een stap achterwaarts. De vorstin was zeer veranderd. Hare lippen zagen blauw, hare wangen waren doodsbleek, hare oogen stonden strak. Mijnheer Eberstein 1" zeide zij met lclank- looze stem. >Vergeef mij, vorstin" antwoordde hij koel, terwijl hij aan haar voorbijging. »Mijn mijn vriend wacht mij Zij trad hem in den wegPardon, gij wilt duelleeren. Hjj schudde het hoofd. »Ja, ja, ik weet het. Ik stond in de gang en door deze deur heb ik alles gehoord. Gij wilt naar Prien in Beieren »Gij vergist u" viel hij haar in de rede, terwijl hij trachtte zich te herstellen. Indien ge iets der gelijks gehoord hebt, hebt ge verkeerd verstaan." »Neen, neen, neen" zeide zij en hare stem werd langzamerhand helderder. »Ik begrijp alles; gij wilt Aan mej. A. Duvekot, onderwijzeres aan de Chr. school te Goes, is op haar verzoek tegen 1 Januari eervol ontslag als zoodanig verleend, en in hare plaats benoemd mej. N. Laban, onderwijzeres aan de Chr. school te Hilversum. (De Z.) Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymna sium te Delft staat no. 1 dr. W. Stortenbeker, leeraar aan de Z.-H. leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn. Op de voordracht voor onderwijzer te Bosch- kapelle staat no. 1 de heer J. Griep te Hansweerd. Rechtszaken. De Arrondisseuients-Rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak ia de in de vorige week mede gedeelde zaak tegen de Vlissingsclie dienstbode M. C. de B., beklaagd van kindermoord. De rechtbank verklaarde haar schuldig aan het ten laste gelegde feit (kinderdoodslag) en veroordeelde haar tot eene gevangenisstraf van 18 maanden met bepaling dat de in voorloopige hechtenis doorge brachte tijd in mindering der straf zal komen. Zooals men weet eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie veroordeeling tot een jaar ge vangenisstraf, eveneens met vermindering van den tijd der voorloopige hechtenis. (M. Ct.) Landbouw en Veeteelt. Onder het opschrift De beroemde toude-gele" herkregen'1 schrijft men uit Friesland: Ouden van dagen herinneren zich nog de puike gele, melige aardappelen, bekend onder den naam van »oude-gele". Die soort was terecht gerenommeerd, uit Friesland vooral werd zij naar alle oorden uit gevoerd. Thans is die soort niet meer te vinden, na 1845, het jaar waarin de aardappelziekte hare ver woestingen begon, ging allengs de beste qualiteit der oud-gele verloren, de soort verdween, plaats vervangster werd eerst de Munstersche, daarna de Jammen, doch ook deze soorten bleken niet bestand te zijn tegen de ziekte. De heer T. v. d. Weg, een eenvoudig landbouwer te Oudebildtzijl (Fr.), zag de vermindering in quali teit der aardappelen met leede oogen aan en besloot proeven te nemen, om het geslacht weder krachtig te maken. Sedert jaren nam de werkzame, volhardende man, met opoffering van groote kosten, proeven, die of in het geheel of grootendeels mislukten. Voor ongeveer 3 jaren vond hij het middel, om van de lijdende ouden een sterk, jeugdig geslacht te erlangen, nl. door den zaadappel. Wel had deze van de kwijnende planten weinig kiemvermogen, maar de gezondste appels werden uit gezocht, uit het buitenland liet de proefnemer krach tiger zaailingen komen en nu begon hij met deze vrucht, zooals de bloemist met zijne bloemen, te kruisen. Het bleek dat de rechte weg gevonden was, edeler planten werden gekweekt, edeler vruchten werden geoogst. Het succes van de proefnemingen van den heer v. d. Weg is volkomen. Do vruchten van zijn werk zijn thans te zien op zijne akkers nabij de boerderij, die bezocht wordt door landbouwers uit alle oorden van Nederland, ja zelfs uit het buitenland. Terwijl op de Friesche klei de ziekte alle aard appelloof roetzwart gemaakt heeft, zoodat zij een lijkkleed dragen, prijken de aardappels van v. d. Weg, over eene oppervlakte van 12 H.A. gepoot, met frisch-groene bladeren en toonen zij een gezond uiter lijk. Geen knol blijkt aangetast, de oogst is rijk, de smaak der nieuwe soorten, haar meelgehalte gelijk aan de gerenommeerde »oude-gele". Bij de verbouwing volgt de heer v. d. Weg een anderen weg, dan de andere landbouwers en behalve de kruising is wellicht dit mede oorzaak van de prachtige resultaten. De boeren poten gewoonlijk op een roede 30 aardappelen, de heer v. d. Weg is met 16 tevreden, zoodat de planten groote ruimte hebben zich te ontwikkelen en overvloedig lucht en licht. Daarenboven worden de aardappelen gepoot in rijen heuveltjes, zoodat het hemelwater kan af- met den vorst duelleeren om mijnentwil Eensklaps keerde hot bloed naar haar gelaat terug. »Ik ken hem, het is niet de eerste keer, dat hij zoo iets in zijn schild voert. En hij zal u dooden Het mag niet, het mag niet »Het is ook niet zoo" mompelde Paul. »Maar met uw genadig verlof... ik moet werkelijk weg!" Maar Raffaela greep hem bij den arm en trok hem van de deur weg met eene kracht, die hij niet bij haar gezocht zou hebben. »Maar ik duld het niet" zeide zij hartstochtelijk, maar met gedempte stem. Gij maakt mij ongelukkig, wanneer gij u dezen moordenaar tegenoverstelt. Ik ik overleef het niet, wanneer deze mensch u doodt Zult ge nu blijven of gaat ge toch heen »Gij zijt buiten uzelven" zeide Paul, die begon te weifelen onder den indruk van hare vertwijfeling en van hare stem. »En wanneer het zoo was, zou ik immers toch moeten gaan Maar het is niet zoo, het is niet zoo. Ik bid u, laat mijn arm los »Neen, neen, neen!" riep ze uit. Heet het liegen, zooveel ge wilt. Ik wil toch niet, dat het gebeurt, ik, ik zal het weten te verhinderen >Gij zeide hij glimlachend. »Na alles, wat ik van u gezien en beleefd heb, durft gij bij uzelven nog zooveel kracht veronderstellen Dat woord deed haar sidderenhare hand viel van zijn arm. Achter baar werd de deur weder opengerukt, dr. Riegler stond zichtbaar opgewonden op den drempel. Toen hij de vorstin zag, trad hij weder terug. Paul zag hem en riepJa ja, ik kom!" Toen liet hij zijne stem dalen en zeide tot Raf faela, die bewegingloos voor hem stond: »Ik verlos u in ieder geval van mijne tegenwoordigheid voor altijd, zooals gij het zelf wenscht. Vergeef mij, dat ik u in tegenwoordigheid van den vorst daar straks die beleediging heb aangedaan ik, een eenvoudige Adieu Wordt vervolgd loopen. Het overvloedige water, blijft het bij de planten staan, is misschien de oorzaak der ziekte, in elk geval bevordert het de verbreiding dei- ziekte snel. Gemengde Berichten. Men schrijft ons Volgens den almanak zijn we heden den herfst ingetreden en behoort de zomer van '91 tot het verledene. Dat we een onaangenamen zomer gehad hebben ligt ieder nog versch in 't geheugen. Van de 92 dagen, tusschen 22 Juni en heden, hadden we slechts 32 dagen bestendig mooi weer, dus 60 dagen onaangenaam wéér en erger. Heete dagen kenden we dezen zomer niet. Mooi en warm was het van Woensdag 9 tot Zondag 13 Sept., toen de thermometer 's middags 76, 77, 76, 77 en 75 graden Fahrenheit teekende. I)e mooiste en warmste dag midden in den zomer was Maandag 13 Juli met niet meer dan 73 graden. Wel hadden we nog vier warmere dagen, 24 Juni met 83, 25 Juni met 86 en 1 en 18 Juli met 81 en 83 gradendoch op die dagen hadden we tevens onweer en regen. Den afgeloopen nacht »vloeidauwde" het sterk met N. O. wind en we willen hopen, nu de morgen zoo prachtig daagde op den eersten dag van den herfst, dat deze ons nog een beetje vergoeding voor het gemis van den zomer zal geven. Het weer staat in den laatsten tijd vaster, want behalve Maandag 14 Sept. toen het regende was het van 9 tot en met 17 Sept. mooi en aangenaam weer. Sept. gaf ons in 't geheel reeds 14 mooie dagen. Ileinkenszand. Het is den brigadier-majoor tit. F. Vos alhier mogen gelukken den dader opte- sporen van de straatschenderijen, waarvan in dit blad melding is gemaakt. Het is zekere L. T. tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. Een milicien is voor 't eerst op wacht en staat als schildwacht 's nachts op post voor de hoofd wacht op den Dam. De officier van de wacht is de posten gaan visi teeren. De sergeant van de wacht komt buiten en zegt»Schildwackt, kijk goed uit je doppen in de richting van de Kal verstraat, en roep vroeg »In 't geweer!" als de luitenant" eruit komt, hoor!" Onze boerenjongen tuurt steeds naar de Kalver- straat, doch op eens komt de officier van den Nieuwen- dijk en wil het wachthuis binnengaan. »Pst.roept onze landsverdediger, en de officier hem naderende, zegt hij»Nou, je zal ook een standje van den sergeant krijgen, want je moet uit de Kalverstraat kommen, en nou kom je van-den Nieuwendijk AmstCt.) De jongen, die verleden week tusschen Hel mond en Aarle-Rikstel door de stoomtram werd aan gereden, is niet overleden, doch neemt in beter schap toe. Te Groningen is op het terrein van de gas fabriek op eene diepte van meer dan 1 Meter in den grond eene zeer vreemde schotel gevonden. Dit zwaar verguld koperen voorwerp is in het museum opge nomen het bevat in het midden eene afbeelding van Christus en rondom den rand menschen, als de dragers der verschillende zonden en deugden. De versieringen zijn Romaansch met sporen van Byzan- tijnschen of Egyptischen invloed. Deze soort van schotels, bekend onder den naam van bassin lithurgigue, moeten ineer dan 700 jaar oud zijn. Geen dor musea in ons land is in het bezit van een dergelijk exemplaar; inDuitsche musea moeten er drie te vinden zijn. Maandag vierde de oudste ingezetene van Gro ningen, de heer Boomgaard, oud-scheepsgezagvoerder, zijn 103en verjaardag. Maandagnacht is door de politie te Rotterdam aangehouden een schippersknecht (Duitscher), die voortvluchtig was en ten nadeele van zijn schipper, liggende met zijn vaartuig te Keulen, 200 mark had ontvreemd. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan verschillende grondeigenaren in de gemeente Koe wacht gedeeltelijk terugbetaling verleend van grond belasting, wegens de schade, door hen bij den hagel slag van 30 Juni 11. geleden. De machinist Prins bemerkte Zaterdagavond, toen de laatste trein van Groningen naar Leeuwarden reed, dat er tusschen de wachtposten 30 en 31, lijn Buitenpost-Veenwouden, iets op de rails lag. Hij stopte onmiddellijk. Bij onderzoek bleek, dat het een blok hout was. De weg was Zaterdag hersteld, waarbij de materialen op den onderwal waren gelegd. Men moet aannemen, dat kwaadwilligen het blok op de rails hebben gelegd, en dat het voorwerp daarna is vastgeraakt tusschen het voorwiel en de sneeuw schuivers van de locomotief. Zonder het flink op treden van den machinist, die plotseling zeer snel remde, zou zeker eene ontsporing hebben plaats gehad. In eene plattelandsgemeente in Friesland werd de veldwachter belast met de collecte voor de 1400 gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis. Deze beambte evenwel had zijn eigene inzichten om trent deze zaak, en vorderde daarmede niet veel. Toen hem nu een uiterste termijn van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bij de opening bleek te bevatteneen halven cent, door den collectant zeiven daarin gestort. Op de vraag van den burgemeester: »Maar hoe heb ik het met je?", gaf de ontrouwe dienaar tot bescheid »Och, mijnheer, overal zei men, dat het rijk die menschen moest onderhouden". Tot loon voor zijne onafhankelijkheid werd de man ontslagen. Door Charles Davenport, agent der »Sequah Company Limited", tijdelijk te Amsterdam, is bij den rechter eene vordering ingesteld tegen de Ver- eeniging tegen de kwakzalverij. Op grond dat de eischer, door de verspreiding der strooibiljetten van genoemde vereeniging in de uitoefening zijner werk zaamheden zeer is belet, en veel schade heeft geleden, vraagt hij 5000 gulden schadevergoeding. Dr. Duparc is, wegens ziekte, als handlanger van Sequah vervangen door dr. Mensert. Vrijdag a. s. zal Gerrit Barends De Jong te Aalsmeer honderd jaar worden. Hij werd den 25en September 1791 te Drachten op een schip geboren, en heeft 75 jaar, deels als knecht, deels als schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 70 jaar gehuwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 90jarigen leeftijd is ge storven. Het echtpaar had acht kinderen, waarvan er nog zeven in leven zijn. De oudste daarvan is 76, de jongste 60 jaar oud. Voorts zijn nog in leven meer dan 50 klein- en achterkleinkinderen. De Jong geniet eene volmaakte gezondheid, is in het bezit van al zijne geestvermogens, en slijt zijn ouden dag genoegelijk bij zijne dochter en zijn schoonzoon. Men schrijft uit Schiedam aan de Maasbode Meldde ik dezer dagen, dat in den loop van 14 dagen 61 panden tot verkoop waren aangeplakt, thans kan ik melden, dat er verkocht is o. a. eene woning voor f 50, zoodat de eigenaar, met inbegrip van grondlasten en kleine reparation, 10 cents in de week verwoont. Wij kunnen nu gaan begrijpen, dat vroeger, zooals de geschiedenis meldt, eene boerderij voor twee hammen, en eene buitenplaats voor twee zakken koren verkocht werd. De stad verkrijgt dan ook een bouwvallig aanziende vele panden, die ledig staan of uitgebroken zijn, worden niet meer onderhouden en zijn met behulp van de straatjeugd van het glaswerk ontdaan. Met volle waarheid zeide mij kort geleden iemand van buitenSchiedam is eene stad, die in de ergste mate in verval is. Het wordt dan ook gevaarlijk in sommige straten of grachten langs die bouwvallige panden te gaan dit moest deze week een niets kwaad vermoedende schipper ondervinden. Door de Sehie varende, stootte hij met zijn haak tegen een achtermuur, waardoor die omviel en voor een groot gedeelte op zijn schuitje terecht kwam. De schipper moest zijn leis staken en met behulp van anderen zich van dien last be vrijden hij is er met den schrik afgekomen. Het schijnt dat Grand Rapids tegenwoordig iemand heeft, die het voorzien heeft op de haar lokken van meisjes om die aan kappers te verkoopen. Toen een 18jarig meisje zich op een avond ter ruste begaf, had zij een fraai hoofd met lang gol vend haar. Toen zij den volgenden morgen ont waakte, was het verdwenen, zijnde hoog in den nek afgeknipt. Door de hitte had zij zich voor den nacht te slapen gelegd bij een open raam. Haar vader had zich om dezelfde redenen te slapen gelegd op de stoep, geen tien voet van het raam verwijderd en geen van beiden had iets van den nachtelijken in dringer vernomen. De geschiedenis is al heel merk waardig temeer nog daar het meisje den vorigen nacht gedroomd had dat zij zichzelf het haar had afgeknipt. Dader onbekend. Grand Rapids Stand.) De overstroomingen in Spanje. De Koningin- Regentes wilde de noodlijdende streken bezoeken, maar de ministerraad verzette zich daartegen zoo ernstig, dat de Koningin, om gezondheidsredenen, het plan opgaf. Honderden van de geredden liggen reeds ziek en 300 menschen blijken bij het inzakken der huizen gewond te zijn. Markies Campo is tot Koninklijk commissaris over de noodlijdende streken benoemd. Een paar honderd soldaten zijn nog te Consuegra werkzaam, om de lijken op te sporen en te begraven. Er zijn 500 kan petroleum noodig geweest voor het verbranden van het omgekomen vee. Een officieel rapport verklaart dat 530 huizen geheel vernietigd zijn, 150 zoodanig verwoest, dat zij afgebroken moeten worden, terwijl 48 straten verdwenen zijn. Reeds is in Spanje voor meer dan een millioen gulden ingeschreven. Een Engelschman, de heer Arthur Heeren, een vriend van den Premier Canovas, schonk daarenboven 300,000 fr. De Regentes liet den milden gever da delijk haar dank betuigen. De Lord-Mayor van Londen opende de inschrijvingen voor een Mansion- House-fonds. Het Bat. Nbd. verhaalt het volgende »De heer Z., werkzaam in de Beneden Stad bij de firma O. Co., is bij het baden in zee bij Tji- lintjieng door een inktvisch aangevallen. Het dier greep den zwemmer bij den arm en omstrengelde hem het geheele lichaam met zijn lange vangarmen, die zich door de zuignappen stevig aan de huid vast hechtten. De heer Z. verloor gelukkig zijn tegenwoordigheid van geest niet en slaagde er met buitengewone krachtsinspanning in het dier te pakken en, de glib berig zachte massa in elkaar drukkende, zich van het gedrocht los te maken. Op de plaatsen, waar de zuignappen zich aan de huid hadden vastgezogen, ontstonden groote blaren arm en rug van den bader waren met tal van deze gezwellen overdekt, die hem de ondragelijkste pijnen deden lijden, zóó dat hij het dikwijls uitschreeuwde. De pijnen waren dermate hevig, dat de heer Z. niet dacht ze te zullen overleven. Eerst tegen den avond bedaarde het brandend en stekend gevoel en trad koorts in. Den volgenden morgen voelde de patiönt zich gelukkig veel beter. Uit alle deelen van Italié komen berichten over de schitterende viering van den gedenkdag van de inneming van Rome. Vooral te Rome zelf, waar in de aankomst van de pelgrims een soort van uit tarting werd gezien, is het feest buitengewoon schit terend en met bijzondere geestdrift gevierd. De Gemeenteraad en een commissie uit het leger ging naar het graf van Victor Emanuel om daar een grooten krans neder te leggendaarna begaf men zich in optocht naar de Porta Pia. Alles bleef rustig. Om zich een denkbeeld te vormen van den arbeid, aan de opvoering van Lohengrin" te Parijs besteed, kan het volgende dienenEr waren 44 re petities van de koren, 78 van de artisten, 19 van het orkest; verder nog 14 voor de artisten en 9 voor de koren met de inise-en-sccne en 4 ensemble repetities.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2