Rechtszaken. Gemengde Berichten. Arrondissements-Rechtbarik te Middelburg. Heden zijn veroordeeldS. S., 58 j., te Goes, wegens mishandeling tot 8 en 6, of 6 en 2 dagen J. K., 32 j., te Hansweerd, wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf; J. d. J., 21 j., te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot 3 of 3 dagen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 18 September 1891, zijn de navolgende personen veroordeeld, we genshet jagen bij nacht in gesloten jachttijd in eens anders jachtveld zonder consent of buitengewone machtiging noch schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende L. d. W. te Kolijnsplaat, tot 2maal 10 b. s. 5 d. h. voor iedere boete het aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen door middel van een wildstrikA. d. P. te Kats, tot ƒ3 b. s. 3 d. h.het zich met een geladen schietgeweer in het veld bevinden, zonder jachtakte J. R. te Oudelande, tot j 5 b. s. 4 d. h. het buiten noodzaak uitoefenen van een beroep, zon der tot de uitoefening van dat beroep te zijn toege laten M. S. en M. Z. beiden te Wemeldinge, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.straatschenderij W. H. d. R., W. d. B., M. V. en J. v. d. G. allen te Drie wegen, ieder tot j 1 b. s. 1 d. h.als voren J. S. te Hoedekenskerke, tot 3 b. s. 3 d. h. het door dieren doen trekken van een last, welke kennelijk hunne krachten te boven gingJ. S. te Hoedekenskerke tot 5 b. s. 5 d. h.het op eene openbare straat te Kolijnsplaat harder rijden dan in den draf: M. H. te Kolijnsplaat tot 1 b. s. 1 d. h.het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord; G. M. M. te Kolijnsplaat, A. F. en P. de K. te Wissenkerke ieder tot 1 b. 8. 1 d. h.het visschen in eens anders vischwater zonder akte of schriftelijke vergunning P. M. te 's-Heer Arendskerke tot 2 maal 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete en J. D. aldaar tot 2 maal 0,50 b. s. 1 d. h. voor iedere boete het spelen met kaarten op eene openbaie plaats te GoesP. J. de L., C. W., J. G., F. M., J. F. B., F. M., L. W., C. W., C. J. R., J. T. en J. F. v. d. R., allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. het zonder vergunning bevisschen van een aan een ander in uitsluitend gebruik gegeven en behoorlijk afgebakend perceel in de OosterscheldeL. v. B. te Krabbendijke tot 3 boete subs. 3 dagen hecht. het in gesloten jachttijd niet zorg dragen om te beletten dat de hond dien hij bij zich had wild op spoorde of dreef in het jachtveld, zonder voorzien te zijn van een consent of buitengewone machtiging S. De R. te Kolijnsplaat tot ƒ3 b. s. 2 d. h. dronkenschap J. B. te Hoedekenskerke tot 1 b. s. 1 dag hechtenis. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden 0. H.J. De W.K. R. en D. D. allen te Wemeldinge, beklaagd van het buiten noodzaak uitoefenen van een beroep, zonder tot de uitoefening van dat beroep te zijn toegelaten, terwijl E. W. te Wemeldinge beklaagd ter zake van gelijk feit werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Te 's-Heer Hendrikskinderen keerde Woensdag eene 51jarige vrouw, die naar het veld gegaan was om aardappelen te spitten, niet terug. Toen men haar ging zoeken vond men haar dood op het land liggen. Ierscke. Hoe treurig het voor sommigen niet, den aardappeloogst gesteld is, blijkt hieruit, dat hier gisteren de aardappelen van een stukje land, groot 70 roeden, verkocht zijn voor anclerhalven cent per roede. Heinkenszand. Door enkele landbouwers alhier werd dezer dagen aan hen, die kwamen betalen, wegens dit jaar gehuurd bouwland voor het ver bouwen van aardappelen een aanzienlijk bedrag in mindering gebracht wegens de buitengewoon slechte opbrengst van dit product. Wegens verlaging der graanprijzen hebben de bakkers te Rooxendanl het brood 2 cent afge slagen. Ik zie alleen, dat gijte goed, veel te goed zijt. Wat mij betreft, wat zou ik Ik kan u in niets meer van nut zijn, of raden of helpen. Het is daarom betervaarwel". Zij trad hem in den weg. «Neen" zeide zij «Gij doet mij schrikken. Wat heb ik u gedaan Gij moogt niet heengaan Juist omdat gij er niet waart is het alles gebeurdEn nu, nu ik mij geheel verloren waan zonder u Gij wildet immers mijn vriend zijn, een oprecht vriend, wilt gij dat nu niet meer?" Zeker wel i>Toon het mij dan en ga niet weg, nu ik in nood zit!" Zij liet de armen zakken en zeide zacht: «Ach, dat zou niet goed van u zijn. Ik weet, dat ik zwak benik heb het verleerd standvastig te blijven, weörstand te bieden, wanneer ze zoo bij mij aan dringen wanneer de anderen hun wil als lood aan den mijne hangen. Maar indien ge gehoord hadt, hoe mjjnheer Onegin het mij op het hart bond «Vergeef mij" viel hij haar met een bitteren lach in de rede, «maar deze Onegin is een sluw, koud bloedig menseh, die met u speelt, die aan niets ge looft, wien ieder middel goeddunkt; men behoeft hem maar aan te zien. Laat ik het maar openhartig zeggen hij is een schelm, een intrigant «Gjj hebt gelijk, dat weet ik", zeide zij levendig, en druk met de handen gesticuleerende, voegde zij eraan toe: «Ik kan hem eigenlijk in het geheel niet uitstaan zijn doen en laten, zijn spreken, zijn denken, alles staat mij in hem tegen Maar dezen middag, daar in de andere kamer, scheen hij mij zoo rid derlijk, zoo beleefd, zoo goed. En dat trof mij Lach mij vrij uit, wanneer gij het dwaas vindt beknor mij zeg zonder omwegen vrij uwe meening, zooals een vriend tot een vriend, maar zeg niet weder; «Vaarwel!" Zij legde de handen op de borst Als een klein bewijs hoeveel geld noodig is 1 om de arme Russische Joden voort te helpen, kan het volgende dienen Verleden week ondersteunde het comité te Am sterdam 700 verdrevenen en dit kostteaan logies en eten ƒ730, aan nieuwe kleeren 1413, aan reis penningen ƒ600, aan overtochten ƒ1800, te samen 4543. Hierbij komen nog zeer veel geschonken kleedingstukken. Zoo gaf de Vereeniging «Hulpbe toon voor eerlijke en vlijtige armoede" 100 hemden met de belofte dat dit honderdtal door meer zal worden gevolgd. Een ander gaf 30 nieuwe pantalons. (A.) Dinsdagavond viel in het water aan de Korte- kade te Kralingen een 4jarig kind. De moeder, dit on geluk ziende, sprong haar kind na, doch daar zij mach teloos bleek te zijn om het te redden, zonken moeder en kind naar de diepte weg. Een oogenblik na het ongeval ontdekte de heer J. Schouten, hoofd eener school te Kralingen, daar ter plaatse eenig geborrel in het water en het bleek hem dat iemand daarin lag. Toen hij de vrouw met het hoofd boven bracht, riep zij om haar kind, en het mocht daarop den heer S. gelukken moeder en kind op het droge te brengen. Zaterdagavond waren een paar dames, die te Kampen gelogeerd waren, kort bij de stad bezig met het rijden op een tandem. Zonder dat zij het bijna merkten, liep de wieier achteruit, zoodat zij nu in een diepe moddersloot terecht kwamen. Van alle kanten kwam hulp toeschieten en men kreeg eindelijk beiden op het droge, doch van top tot teen met modder. In eene naburige woning werd de noodige hulp verleend. Om perziken geheel rijp te doen worden, moet men ze in een mand met hooi leggeneerst een laag hooi dan een laag perziken, om den andere. Doe dat, als ze eenigszins beginnen rijp te worden, aan den zonkant. In elk geval met of zonder wespen. In het hooi worden ze door en door rijp, geurig en sappig, veel beter dan aan den boom. Maar pas op, dat ze niet verrotten, want dat gebeurt gauw. Zij zijn heerlijk rijp, voordat men er aan denkt. Toen Sequah te Amsterdam in «Café Suisse" was aangekomen, en een zijner handlangers daarna circulaires en aanbevelingen van zijn middel in de zaal aan de bezoekers van het café afgaf, werd deze handlanger op den voet gevolgd door mr. L. Zegers Veeckens, voorzitter van de Vereeniging tegen de kwakzalverij, die ook een biljet afgaf, en wel van dezen inhoud «Sequah de groote Paljas. Te Londen is in 1890 eene maatschappij opgericht, Sequah-Maatschappij, zich ten doel stellende kwak zalvers-artikelen over de geheele wereld te verspreiden. Gedurende het eerste jaar van haar bestaan won deze maatschappij 481,264. Zegge vier honderd een en tachtig duizend twee honderd vier en zestig gulden. Agenten werden naar alle landen gezonden om het waardelooze goed aan den man te brengen. Vooraf echter zijn hier en daar reclame-patienten gemaakt, menschen die zich lieten omkoopen om te vertellen, dat zij reeds zoolang lijdende waren aan eenige ziekte en nu plotseling genezen werden door dien gelukzoeker. Het doel is alleen geld los te krijgen van de domme menigte, want men weet De menschen willen bedrogen worden. De grappenmaker, die naar Nederland is gezonden, noemt zich Sequah en is Charles A. Davenport (wel licht een stuk van de acrobaten- en goochelaarsfamilie, die vroeger in de Nes optrad), en als onze infor maties juist zijn uit een paardenspel afkomstig. Rechts en links wordt door dezen wonderdokter met geld gegooid, en zoo ontstaan weder een aantal handlangers in deze zwendelarij. Voor veel geld verkoopt de kwakzalver Sequah- olie en Prairie-flower. Sequah-olie is eenvoudig terpentijn met sla-olie of levertraan, een huismiddeltje dat voor weinige centen is te maken en bijna in elk huisgezin togen verkoudheid of stijfheid wordt aangetroffen. Prairie-flower is een aftreksel van rhabarber mot en glimlachte droevig«Ach, wanneer ge wist, hoe treurig ik te moede ben Hoe beschaamd ik mij voor u gevoel voor den vriend mijns vaders voor mijn vriend hoe ik in mijn binnenste overtuigd ben, dat ik mij beteren moet en ook beteren wil, dat ik wéér sterk wil worden wanneer gij mij maar helpen wiltHet is waar, ik moet nu kier blijven, want dat heb ik beloofdmaar langzamer hand kan toch alles anders worden eerst ik zelf, dan al het andere; maar verlaat mij niet, help mij Gij zijt op het oogenblik in Salzburg, niet waar?" Hij knikte bevestigend. «Gij waart voornemens daar een poos te blijven Hij knikte andermaal. «Ach, blijf daar heel lang en kom dagelijks hier als mijn leidsman Wat gij hedenmiddag goeds aan mij gedaan hebt is immers niet verloren; ik zal nooit weder den wil om te leven prijsgeven, ik zal nooit weder tot dien vorigen toestand terugkeeren, nooit wéér worden als die kleine schepselen der zee. Neen, ik wil leven, mijne vleugels uitspreiden en wegvliegen over alle muren heen evenals gij Den ganschen dag heb ik alles in mijzelven herhaald, wat gij mij gezegd hebt; en met welk eene opmerk zaamheid" zij glimlachte bekoorlijk «heb ik zoo straks, alleen in mijne kamer gezeten, mijn wijn en mijn biefstuk beschouwd, ze vriendelijk, dankbaar en opgewonden toegelachen en tot mijzelven gezegd «Ja, ja, zelfs een biefstuk is eene goede zaak Zij liet er op ernstigen toon op volgen «En nu, alles wat schoon, wat goed, wat groot is o, ik wil alles, alles liefhebben, wat het ons waard maakt te levenmaar gij moet mij een weinig helpen, mij niet verlaten «Zij is te beminnelijk", dacht Paul, «veel te aan lokkend. Ik moet weg (Wordt vervolgd potasch en water, en evenals alle inwendige middelen niet altijd even onschuldig. Wat moet die gelukzoeker zich wel eiken dag de handen wrijven bij het zien van zooveel rijks daalders, die hem meestal uit de beurzen van de armsten zijn toegevloeid. Wat zal hij steeds lachen en uitroepenDe men schen willen bedrogen worden LandgenootenLaat u toch niet beetnemen door dezen gelukzoeker met zijne gewetenlooze handlangers. Mocht gij toch het middel eens willen probeeren, welnu neemt dan wat terpentijn en olie, en houdt verder uw zuur verdiende penningen in den zak. Laat er dezen gelukzoeker geen champagne van drinken. Het is toch ook voor elk redelijk denkend mensch duidelijk dat door eene inwrijving niemand terstond van rkeumatiek kan genezen worden. Nederlandersgebruikt uw gezond verstand en toont den gelukzoeker, dat gij u niet door hem bij den neus laat nemen, dus Past op uwe zakken Wilt gij er meer van weten, vraagt dan een nom- mer van het maandblad, uitgegeven door de Ver eeniging tegen de Kwakzalverij." Volgens den eigenaar van «Café Suisse" zou Sequah gisteravond eene séance geven in den tuin van het ^ark* Ofschoon dit onder de bezoekers van «Café Suisse" vrij algemeen bekend was, waren er nauwelijks een dozijn nieuwsgierigen opgekomen, om de toeren van den wonderdokter bij te wonen. Dat Sequah inder daad voornemens was zijne operatién alhier heden avond aan te vangen, bleek duidelijk uit de aan wezigheid van een zestal musici en zijn tolk. Edoch de vergulde bagagewagen schitterde door afwezig heid, zoodat de kwakzalver bij gemis van genees middelen zijn kunsten wel achterwege moest laten. De kleine, bleeke, bewegelijke man nam even pools hoogte van de twee kleine kamers op de verhoo ging, vond die all right en gaf tegen 9 uur, toen niemand verscheen, order de hekken te sluiten. De bagagewagen was inmiddels ontladen, een groote dosis koopwaren in kisten, een lange, smalle, gebrekkige bank met leder overtrokken, een paar ijzeren stangen, zooals die bij chirurgen meer wor den aangetroffen, waren binnen de zomertent van den parktuin gedragen, en met het einde dezer week zal de kunstenmaker ook de goedgeloovige Arasterdammers bedotten. Hij belooft f 10,000 voor wie zjjne middelen weet samen, te stellen uit be- standdeelen, waaruit zij volgens de in Nederland gemaakte analyse zouden bestaan. Een schipper te Amsterdam, dié Dinsdagochtend een twintigje in de Staatsloterij kocht, won daarop, een uur later de ƒ25,000. (Tijd.) Onlangs had jhr. Wesselman, van Helmond, aan de firma Alers, te S wal men, twintig kanada-boomen. verkocht, staande op «Lungendonk", onder de ge meente Mierloo. Toen de koopers dezer dagen op het terrein kwamen, om de gekochte hoornen te rooien en te vervoeren, bemerkten'' zij dat er een tegen den grond toe afgezaagd en geheel verdwenen was. Hunne verbazing laat zich beter begrijpen dan beschrijven. De te Dioxperlo woonachtige W., wegens mis handeling van den Pruisischen onderdaan Bruggeman door de Pruisische justitie gedagvaard, moest Maan dag voor de rechtbank te Munster, met nog vele andere personen verschijnen. Vooraf ging M. bij een advocaat, om te hooren hoe hij met zijn zaak aan moest. Deze antwoordde dat er wel een jaar ge vangenisstraf op zou zitten. Op den bepaalden tijd ging M. naar de rechtbank. Vóórdat echter de zitting zou aanvangen vroeg hij, als zijnde onpasselijk, zich even te mogen verwijderen. Hiervan maakte hij gebruik om weer, na zich verkleed te hebben, naar Dinxperlo te reizen. Toen de rechtbank zag dat de vogel gevlogen was, telegrafeerde zij om zijn op sporing. Het was echter te laat, want W. was des avonds hoog en droog te huis. De rechtbank heeft hem intusschen bij verstek tot drie jaar gevangenis veroordeeld. Maandag woedde buiten Zwartsluis een hevige windhoos, die een bijna opgeladen voor hooi opnam en een heel eind wegvoerde, zoodat het gedeeltelijk in een sloot terecht kwamtwee meisjes in 't hooi land bekwamen door dezelfde oorzaak een nat pak een boer werd met zijn melkemmers van den dijk tegen een boom geworpen een hek sloeg voor 't land weg en hooihoppers en andere zaken werden opgezogen en weggeworpeneenige menschen, die onder een afdak schuilden, keken vreemd op, dat ze onverwachts van hun beschutting werden beroofd. Twee inbrekers te Amsterdam werden door de rechtbank aldaar ieder tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Na deze uitspraak volgde een hevig tooneel op de publieke tribune. Het «meisje" van een der veroordeelden riep luide, dat er in de zaak van haar «Scbatz" valsche getuigenissen waren af gelegd en maakte veel misbaar. Haar moeder trachtte haar tot zwijgen te brengen een worsteling tusschen beiden volgde en het tweetal werd ten slotte de deur uitgezet. Volgens de XIXe Siècle zijn drie Parijsche stu denten, waaronder een neef van den predikant, lid van den Senaat, Dide, naar Madrid voltrokken, om zich voor het beroep van stierenvechter te doen opleiden. De Oostenrijksche luitenant Varges heeft een aardig toertje te paard gedaan. Hij reed op een Arabisch paard, gevolgd door een inlandsch bediende, van Bombay naar Calcutta. Hij zat 94 dagin in den zadel en stak op zijn reis 120 groote en kleine rivieren over. Bij zijn aankomst te Calcutta zag hij er zoo vervallen uit, dat geen hotelhouder hem wilde op nemen. Goed betaald. Sir Henry Parkes krijgt van een Londensch uitgever 10,000 pd. st. voor een Geschiedenis van Australië in de XlXe eeuw, in éen deel. Een buitengewoon sterke vergissing viel Za terdag to Maidenhead, in Engeland, voor. 's Mor gens werd het lijk van een man gevonden en door een hoofdambtenaar en een sergeant der politie her kend als dat van een persoon, genaamd Hawlrins. Het lijk werd naar het huisje van laatstgenoemde gebracht en door zijn vrouw herkend. Er was echter niet genoeg ruimte, om het daar te laten en daarom werd het naar het lijkenhuisje van een hospitaal gebracht, 's Avonds om negen uren kwam Hawkins tot schrik en vreugde van zijn vrouw thuis. Het lijk bleek dat van een vroegeren postbode te zijn. In New-Jersey is de eerste Russische kolonie van baron Hirsch opgericht. Zij heet Woodbine en omvat 5100 acres bouwland. Tegen inkoopsprijs wordt aan iederen kolonist een boerderij van 15 acres afgestaande woningen zijn eenvoudig maar degelijk gebouwd en bevatten van vier tot zes ver trekken. Te Demusville, op drie mijlen afstands van de kolonie, is een schoolgebouw voor de kinderen opgericht, terwijl i^eeds hier en daar wegen aange legd en putten gegraven zijn. Baron Hirsch heeft een manifest gericht tot zijn geloofsgenooten in Rusland, om hen tot geduld en volharding aan te sporen. «Begrijpt", zegt hij, «dat ik niets kan doen zonder den welwillende steun der Russische Regeering. Gij zijt de erfgenamen van onze vaderen, die eeuwenlang zooveel hebben ge leden. Draagt deze erfenis met evenveel onderwer ping als zij. Hebt geduld en maakt 't ons daardoor mogelijk u te hulp te komen". Arnold White, Hirsch's agent, verklaarde aan de Engelsche bladen, dat Hirsch de Russische Regeering voorstelde den Joden tijd te laten voor vertrek, bv. 25 jaar en inmiddels onder toezicht der Regeering de landver huizing te regelen. De Regeering nam in principe dit voorstel aan. Maar tot nog toe worden de maat regelen tegen de Joden nog steeds met de grootste strengheid uitgevoerd. White trachtte te vergeefs te Kopenhagen audiëntie te bekomen bij den Czaar, maar hij gaat thans weder naar Petersburg om te trachten de Regeering te bewegen de maatregelen te verzachten. De Engelsche zwemmersbaas Fischer, de Ame rikaan Dalton en de Noor Albert zullen Maandag trachten van Kaap Grinez aan de Fransche kust naar het tegenovergestelde Dover te zwemmen. De overwinnaar zal de kampioen-zwemmer der wereld zijn. Een 19jarige jonge dame te Berlijn meende door haar minnaar te zijn verlatenin haar wan hoop sprong zij in de Spree. Een jong koopman, die uit de verte het ongeluk zag, spoedde er zich heen, sprong te water en redde haar. Thuis ge bracht werd zij ontvangen door den onschuldig ver dachten geliefde. Met een vreugdekreet wierp zij zich in zijn armen, zakte ineen en stierf. Te Quebec in Canada zijn door een brand 34 huizen, eene kerk en eene scheepswerf vernield. Deze ramp, die 75 gezinnen van hun onderdak be roofde, was te wijten aan zekeren Remi Oelett, die zijne werkplaats met petroleum had aangestoken. Toen dit bekend werd onder de arme menschen, die van huis en have beroofd zijn meest Fransche Canadeezen werd terstond eene poging aangewend om den brandstichter te lynchen. Oelett had reeds een koord om zijnen hals en de politie kon hem slechts met geweld uit de handen der woedende menigte bevrijden. Een wanhopig gevecht ontstond zelfs en de troepen moesten te hulp geroepen worden. De schade wordt op 100,000 dollars begroot. Het vuur verspreidde zich zóo snel, dat niets kon gered worden. De meeste menschen uit hunnen slaap op geschrikt, ontkwamen slechts door de rotsen te be klimmen, die ter eene zijde langs de straat zijn, waar alle gebouwen waren aangetast. Een nieuwe manier van adverteeren. De Cana- dasche Overland-Spoorwegmaatschappij heeft in hare kantoren te Londen wagens laten gereedmaken, die Engeland, Schotland en Ierland zullen doorkruisen en als reizende musea de voortbrengselen van Canada te aanschouwen gevende soorten van graan die er verbouwd worden, de mineralen die er gevonden worden, het ingemaakte of op andere wijze gecon serveerde ooft der westelijke en noordwestelijke provinciën, enz. Elke wagen zal vergezeld worden door personen, die den rijkdom van Canada zullen toelichten en 160 akkers vruchtbaar land aan ge schikte landverhuizers voor niemendal beloven op zeer gunstige voorwaarden. De Maatschappij ontving, naar Amerikaansehe gewoonte, veel land aan weers zijden van den spoorweg toen deze werd aangelegd, en zoekt den nooit bebouwden grond nu in cultuur te brengen, hetgeen haar natuurlijk ten goede moet komen. Door de Grieksche brik «Ambelos" werden opgenomen en te Poros geland zestien d8r passagiers van het verongelukte ss. «Taormina", welke men meende dat verdronken waren. Ook zijn, volgens gerucht, door een Eng. stoomschip, dat in de nabij heid was, nog eenigen gered, doch dit bericht ver- eischt bevestiging. Men vermoedt, dat veertig per sonen zijn verdronken. Een Grieksch oorlogsvaartuig en een Salvage-steamer waren genoodzaakt doer onstuimig weder de plek te verlaten waar het on geval gebeurde. «Una, de menschelijke vlieg", die Vrijdagavond in een theater te Grimsby, in Engeland, ten aan schouwen van eenige honderden tegen den zolder liep, deed een misstap, zoodat hij naar beneden stortte en met een geweldigen slag op den vloer terecht kwam, vlak op zijn hersenpan. Hij was na genoeg terstond dood, daar zijn schedel te pletter was gestooten. Una's ware naam was Sydney Bird en hij was nog maar een jongen van zestien jaren, die te Lowestoft was geboren. Volgens de jongste berichten uit Petersburg heeft de Regeering 22 millioen roebels voor de ondersteuning der noodlijdende bevolking in Rusland bestemd, en is de oogst in 13 provinciën geheel en in 8 provinciën gedeeltelijk mislukt.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2