tolen. NIC. DE HAAN, Afbraak, BOUWLAND, ADVERTENTIE 1ST. le Ellewoudsdijk te consulleeren, Openbare Verkooping. op Woensdag 16 September 1891, op Vrijdag 18 September 1891 publiek verkoopen een LOODSJE ongeveer 15000 Oesters Openbare Verkooping. Dinsdag 15 September 1891, en ERF, SCHUUR, Een WOO.MHUIS en ERF, J. II. JANSSEN Co. Openbare Verkooping. op Zalenlag 12 September ls9l, MEUBILAIRE GOEDEREN. Suiker- en Beestenpeen, 0.39.24 II (IGemel) Aardappelen, Openbare Verkooping. op Woensdag 16 September 1891, een Winkelinventaris, op Woensdag 30 September 1891, publiek verkoopen: Een Woon- en Winkelhuis en Erf, 2°. 40 Ares 6 Centiares ide inmiddels uit de liaud te loop. M A IV G ELS, En op Donderdag 15 October 1S9I, zou de bodem daarvoor zeer geschikt ziju. Ook twee andere planters uit Sumatra zijn met hetzelfde doel in Amerika. Men is van plan in het volgende jaar 40 tabaks plantages te ontginnen. Een groote moeielijkheid is echter gelegen in de hooge loonen, die in Amerika voor werkvolk moeten worden betaald, terwijl men op Sumatra met veel goedkooper en gewilliger koe lies arbeidt. De gewezen President der Pransche Republiek Jules Grevy is onverwachts overleden op zijn land goed te Mont-sous-Vaudrey, waar hij in 1807 ge boren werd. Hij leed aan een hartkwaal. Grévy was reeds als student republikeinsch van gezindheid. Na de omwenteling van '48 kantte hij zich, als lid van de republikeinsche Regeering, tegen het voorstel om den President door het algemeen stemrecht te doen verkiezen. De Nationale Vergade ring dacht er anders over en weldra was Lode wijk Bonaparte President en den 2n Dec. 1851 Keizer. Ook onder het Keizerrijk bleef Grévy zijne repu blikeinsche beginselen getrouw. Hij werd door het dep. Jura naar de Kamer afgevaardigd, waar hij een gematigd opposant was. Toen in 1870 Napoleon IU was gevallen, verklaarde Grévy zich ten sterkste tegen de dictatuur van Gambetta. De Kamer koos in 1871 Grévy tot haren voor zitter. Hij kreeg al meer en meer invloed en trad na Thiers' heengaan op als de leider der gematigde republikeinen. Aan zijn tact en populariteit had hij het te danken, dat hij in 1879, toen Mac-Mahon moest aftreden, met groote meerderheid tot Presi dent der Republiek werd gekozen. In 1885 werd hij herkozen. Het was de schuld van zijn schoonzoon Wilson, dat hij zijn tweeden ambtstijd niet ten einde mocht brengen. Den 2den Dec. 1887 trad hij af. Te Mildenau, in het Isergebergte, was een boer met zijn lljarigen zoon bezig het hooi binnen te brengen, toen een onweer losbarstte. De boer joeg zijn koeien naar den stal, maar inmiddels schrikte het paard en viel de hooiwagen om, het kind onder het hooi begravend. De boer zag het ongeluk, maar hij bleef eerst voor zijn koeien zor gen en toen allen binnen waren, ging hij zijn zoontje redden. Het arme kind was ondertusschen gestikt. - Te Ratibor verscheen dezer dagen een mooi jong vrouwtje, die nog geen week geleden haar man had verloren, op een publiek bal. Eenige jongelie den waren over haar kom'st zoo verontwaardigd, dat zij onder algemeene toejuiching het weeuwtje oppakten en naar huis droegen. De jonge vrouw vervolgde hen en de rechter veroordeelde de onbe leefde ridders tot 10 dagen gevangenisstraf. In de Express van Bloemfontein in den Oranje- Vrijstaat leest men het volgende Boeren in Holland. Toen de eerw. De Jong van Arkel onlangs op reis was in Holland, ont moette hij een boer, van een streng orthodoxe rich ting, en met hem sprekende over Afrika, vertelde hij hem, dat ook aldaar reeds sporen, telegrafen en trammen waren. De man betuigde hem toen, dat hij verschrikkelijk tegen al deze nieuwigheden was, en dat hij zich altijd ergerde, wanneer hij een telegraaf zag, en alleen verhuisd vras meer naar het binnenland, om hen niet te zien, want, zeide hij, in Psalm 25 4 staat duidelijk »'s Heeren goed heid kent geen palen". En zoo wilde ook hij geene »palen" kennen, noch voor telegrafen, noch voor omheining. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. AangebodenZaai goed van 4 tot 5 c.M. 12, van 4 tot 6 c.M. a 14,25 niets verhandeld. Verkiezing Tweede Kamer. Amsterdam. Uitgebracht 6090 geldige stem men. Gekozen dhr. W. K. M. V r o 1 i k (1.) met 3322 stemmen. Dhr. Paul Straeter (k.) bad 1020, mr. Th. Heemskerk (a.) 977 en jhr. H. Tindal (r.) 745 stemmen. Emmen. Uitgebracht 1024 geldige stemmen. Gekozen de heer Roessingh (1.) met 599 st. De heer Tijmes had 107, de heer Scholten 136 en de heer Havelaar 177 stemmen. Hoorn. Uitgebracht 2452 geldige st. Herstem ming tusschen dhr. P. B. J. Ferf (1.) met 968 en mr. M. W. F. Treub (r.) met 860 st. 's-Ixraveiiliage. In de heden gehouden alge meene vergadering van het Landbouwcongres is het antwoord der Koningin-Regentes medegedeeld op het gisteren aan het banket tot haar gericht telegram. Voorts werden heden aangenomen het rapport-Rein- ders, betreffende de bevordering van den aanleg van proefvelden, en de rapporten De Jong en Goldsmith, aangaande de veefokkerij, Opnieuw werd uitvoerig gediscussieerd over het nut van sterilisatie van vleesch in slachthuizen en aangenomen de conclusion, uit sprekende de wenschelijkheid van de vestiging van inrichtingen daartoe, zoomede de bestudeering dei- middelen om de schade voor de landbouwers te verminderen bij afkeuring van tuberculeus vee. Verworpen werd het beginsel tot landnationalisatie. Aangenomen werden nog de conclusion omtrent ver laging van mutatierechten. Wenken omtrent do ex ploitatie en kanalisatie van veengronden werdon aangenomen, zonder echter ze als conclusion van het congres vasttestellen. Burgerlijke Stand Goes van 9 tot 11 Sept. 1891. Geboren den 11, Martina, d. v. Willem Theo- dorus Baarends en Maria Burgs. Ingezonden Stukken. Goes, 10 September 1891. Aan de Redactie van de Goesche Courant. M. de R. Ik neem de vrijheid u op een paar misstellingen in de namen der winners in den kolfwedstrijd te wijzen, welke door u uit de N. R. Ct. zijn geco- piëerd. De naam van den 2n winner is niet T. J. Kleij- berg maar F. J. Kleijheeg, die van den 3n winner niet J. Kailman maar J. Kw/lman, terwijl bij den heer G. J. Vincent had kunnen worden vermeld dat hij te Schiedam woonde. Wat het voorstel van Goes betreft, hieromtrent heerscht in de bladen verschrikkelijke verwarring. De aanleiding tot het voorstel was dat een zoo danige bal op het eene concours geldig was ver klaard en op het andere concours niet. Het spreekt van zelf dat dus eene beslissing dooi de algem. vergadering hoogst wensekelijk was. Terwijl ik nu namens Goes op den voorgrond stelde, dat het de bedoeling was eene uniforme uit spraak voor alle concoursen uit te lokken, zoo voegde ik er ook bij dat Goes voorstelde den bal niet te tellen. Een der afgevaardigden van Goes, blijkbaar een hekel hebbende aan een imperatief mandaat, stemde vóór de geldigheid. De vergadering van den bond nam m. i. een on gelukkig besluit, zoodat ik het hierin met den ver slaggever eens ben. Inmiddels teeken ik met de meeste hoogachting M. de R. Uw dw. dienaar, 8 P U IJ B R O E IC. NB. In het N. v. d. D. heet het De bond mag ook nog wel zorgen voor eene andere zaak, namelijk dat men het spel niet zóó reglementeert dat het geluk er een groote rol bij gaat spelen, en hier is kans op als men den weg opgaat, dien Goes gisteravond den bond heeft opgevoerd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borsele. Donderdag werd alhier door den notaris Pilaar te Goes voor de erven van wijlen L. Rottier publiek geveild lo. Een dubbel woonhuis met schuur, erf en tuin te Borsele, verhuurd voor 1,50 per week. Verkocht aan den heer P. Melis te Borsele voor ƒ460. 2o. Een driedubbel woonhuis met schuur, erf en tuin te Borsele, verhuurd voor 2,30 per week. Verkocht aan den heer D, Van den Berge te Nieuw- dorp voor 1000. 3o. Een woonhuis, schuur en erf met boomgaard en plantsoen, samen groot 0.62.80 H.A. te Borsele. Verkocht aan den heer J. liottier Lz. aldaar voor 3151 benevens 150 voor fruitboomen. 4o. Het recht van opstal groot ƒ6 'sjaars. Ver kocht aan wed. A. De Maaker te Borsele voor 96. Een en ander behalve 12 pet. onkosten. Dienzelfden dag werd door genoemden notaris voor de Herv. Diaconie te Borsele voor 7 jaren publiek verpacht: 3.74.40 H.A. bouwland te Borsele bij het dorp. Deze partij werd in massa toegewezen aan den heer J. Walhout te Borsele voor 400 'sjaars. Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Informatièn. 12 Sept., 12 15 - 15 16 v 16 17 18 30 15 Oct Voorwerpen. IJzendijke, hofstede. Ierseke, beestiaal, meubols enz. Goes, woonhuis. Govs, dijk en huizen. Boivele, afbraak G^es inboedel en winkelinventaris, llollmanu. Oudelaude, hofstede, hoefje, land enz. P. Overman. Ierseke, oesters, materialen, Gallis Merens. Goes, huis en land, Gallis Merens. 's Heer Ilendriksk., diversen, Gallis Merens. mr. F. J. Brevet. Mulock Houwer. Muluck Houwer. Pilaar. V. d. Kloes. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 12 Sept. 8.7 8.43 2.7 2.37 ia 9.27 10.17 3.13 3.57 14 11.4 11.40 4.47 5.34 15 0.25 6.16 6.55 16 0.57 1.24 7.27 7.54 17 1.48 2.10 8.18 8.40 18 2.32 2.55 9.2 9.25 Marktberichten. MIDDELBURG, 10 September 1891. Door den drukken veldarbeid was de aanvoer uit Walcheren lieden niet groot. Van Zomer-Koolzaad was wel het meeste aaugevoerd. Jarige Tarwe met weinig kooplust f 1 lager en van f 10 a 10,50 naar qualiteit gekocht. Vnn nieuwe Tarwe waren enkele monsters ter markt van vrij voldoende qualiteit. Om het nieuwtje werd daarvoor t9,25 a 9,50 betaald Nieuwe K«>ggc bracht in puike zaaisoort f 8,25 a 8,50 op, gewone qualiteit f 8. Wiutergorst weiuig getoond en van f 5,50 a 5,75 betaald. Zomergerst in puike soort f 5,25 a 5 naar deugd. Bruine Boonen waren aan f 13 te koop. Witte Boonen op geruimd. Groene Erwten in goede kooksoort weiuig getoond en met graagte f 10,50 a 11 naar qualiteit gekocht. Jarig Winter-Koolzaad hield men op f 11,75, meer dan f 11,25 werd daarvoor niet geboden. Vau nieuw Zomer-Kool zaad was nog al wat ter markt, voor het droogste werd f 9,25 a 9 naar deugd en qualiteit betaald. Boter f 1,10 a 1,20 per K.G. Eieren f3,60 per lOOstuks. Den 10 September 1891 her dachten wij met onze geliefde ouders den ÖOsten jaardag van onzen geliefden vader STEVEN VERL ARE, rustend landbonwer en Gezworen van den Kruininge-polder, en 15 September e. k., D. V. hopen wij met onze geliefde ouders STEVEN VERLARE en STOFFELINA DE JAGER hunne 60jarige Echtvereeniging te herdenken. Ps. 103. Hunne dankbare kinderen behuwdklein- en achterklein kinderen. Kruiningen, Sept. '91. Voorspoedig bevallen van eene Dochter s M. P. VERMEULEN—Markusse. Kolijnsplaat, 5 September 1891. Breiwol, Been- lengteN en Housen. Zeer billijke prijzen. Firma Wed. J. G. Heijkam. Genees-, Heel- en Verloskundige Arts te Heinkenszand, is van af maandag 14 September eiken MAAHTDA© van 113 uren, ten huize van JF. v. d. IIAGE, Lo gementhouder aldaar. Allen, die iets te vorderen hebben van wijlen den WeledelG. heer C. Schil- ham, in leven geneesheer te Heinkens zand, worden verzocht daarvan opgaaf te doen voor den 25 September 1891, ten kantore van den Notaris Pu. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszandal waar de betaling van het aan genoemden overledene verschuldigde kan geschieden. De Notaris J. VAN DEE KLOES zal voormiddags 10 uren, te Borssele, op de hofstede bewoond door den heer Abr. Boone, ten verzoeke van den heer lik. Backs, verkoopen een groote partij bestaande in Grenen Balken, Delen, Rib ben, Kolders, Kozijnen, Deuren, Ramen, 30000 Metselsteen, 1500 Dakpannen 1000 Vloerleien 1200 Muurleitjes, 1 partij IJzer en Lood en hetgeen meer zal worden geveild. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal, ten verzoeke van 31. Hor- stanje, thans wonende te Wemeltlinge, des voormiddags te 10 uren, op de hof stede van P. Koondert te Ierseke 400 Bakens, 30 Sparren, gezaagd en ongezaagd HoutRibben Latten, 60 vierk. Meter Zinken Zeeften enz. enz., benevens bij het huis van M. Korst an je te Ierseke staande. En daarna in de herberg van J. Wa genaar, ten zelfden verzoeke, boven den Rijksdaalder en 10000 boven den Gulden groot. De Notaris PILAAR zal des avonds te 7 uren, te Goes, in het koffiehuis »de Prins van Oranje", ver koopen lo. Een einde DIJK, in de gemeente Iloedekenskerke, tus schen de Zwake en Slabbekoompol- ders, van den Kaneelpolder tot den Baarlandschen Zandweg, groot 24384 Centiaren. Beplant met ruim 600 CANAOABOOMKN. «o. te Goesin de Klokstraat, wijk C nr. 163, met uitkomende aan den ICeizersdijk. Behalve het gedeelte van het woon huis dat bij den eigenaar in gebruik is, wordt daarvan verhuurd 3 ge deelten zamen voor ƒ3,65 per week, terwijl de schuur verhuurd is om 40 in het jaar. 3o. Een Woonhuis en Erf, te Goes, aan de Groote Kade, wijk B nr. 33, met ACHTERHUIS, uitkomende in de St. Jacobsstraat. Het woonhuis laatst verhuurd aan mej. Van Aken, terwijl het achter huis verhuurd is om ƒ1,50 per week. te Goes, aan de Lange Vorststraat, wijk C nr. 114. In 3 gedeelten verhuurd om 3,60 per week. In lossing: De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags te elf uren, ten herberge van Jan Wisse, op den Dam te Ierseke veilen en verkoopen 4 Werkpaarden, 1 jong Paard, 2 Kalf koeien, 1 Melkkoe, Holl. Stier kalveren, Vaarzen, 1 Os, Loop varkens, 1 Tentwagen, Am. Ploe gen, IJzeren Eggen, 1 Rolblok, 1 Vrachtrijdersmestput en eenige Voorts: 38 AREN liggende achter de hoveniering van JAN SCHIPPER liggende in Zoute". De Aar dap pe len zgn te bezien Vrijdag 11 Sep tember, 's namiddags. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags te 10 uren, in de» Prins van Oranje" te Goes, ten verzoeke van den heer ML Sterk aldaar, veilen en verkoopen Schrijfbureau, Secre taire, Kabinet, Cylin der-Bureau, Matras sen, Bedden met toebehooren, Canape's, Kasten, Tafels, Stoe len, Spiegels, Kachels, Schilde rijen, Pendule, Vloerkleeden, Ta pijten, Porselein, Glas- en Aarde werk voorts oud Porselein, Kri stallen-, Gouden- en Zilveren voor werpen DAARNA: alsBalansen en Weegschalen met en zonder Standerds, Kope ren en IJzeren Gewichten, Bus sen, Doozen, Flesschen enz. verder eene groote partij Koek en Banketbakkersgereedschappen, vormen, een Babbelaarmachine en ongeveer 1600 Mutsaards. KIJKDAG Dinsdag te voren. Do Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des avonds te 7 uren, in het koffiehuis het »Slot Oostende" te Goes, ten verzoeke van Jacob Hole te s-IIeer Hendriks kinderen, te s-IIeer Ilendrikskinderenkad. sect. L. no. 447, groot 5 Ares 85 Centiares. aldaar, achter het vorige perceel, kad. sect. L. no. 497. En onmiddellijk daarna ter zelfder plaatse ongeveer 20 Ares wassende op perc. 2. des morgens te 9 uren, aan voormeld woonhuis Ezel met Kar, vet Var ken, 2 Geiten, Kippen, Konijnen, Kabinet, Chiffonnière, Tafels, Win kelinventaris en verdere roerende Goederen.

Goessche Courant | 1891 | | pagina 3