Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hedeu zijn veroordeeldJ. B., 44 j., liuisvr. van G. G., te Goes, wegens verduistering tot 2 maanden gev.straf; M. M., 60 j., te Heinkens- zand, wegens diefstal tot 7 dagen gev.strafA. M., 20 j., te Krabbendijke, wegens als voren tot ƒ10 boete subs. 7 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd: D. M., 53 j., te Krabbendijke, beklaagd van diefstal. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. 11. Ct Uit onderzoekingen, dezer dagen ingesteld naai den toestand der beetwortelvelden in onze provincie blijkt dat de bladontwikkeling 'sterk is, doch het gewicht van den wortel veel te wenschen overlaat. Overal is de knol nog buitengewoon klein en kort, en voorzien van veel vertakkingen, wat wordt toe geschreven aan het voortdurend regenachtige weder gedurende den zomer, waardoor de wortel niet diep in de aarde is kunnen doordringen. Be beste hec taren zullen niet meer kunnen opleveren dan 20 a 22.000 K.G., terwijl de meeste akkers slechts 16 a 17.000 E.G. per hectare zullen opbrengen. Het prachtige weder van de laatste dagen komt te laat om nog van veel invloed te kunnen zijn, daar de nachten reeds te koud zijn. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAI) der gemeente GOES, op VRIJDAG den 11 SEPTEMBER 1891, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren S. De Meule- meester, Ochtman en ICakebeeke. Eene vacature. I. De notulen der vergaderingen van den 6 Aug. en den 1 Sept. jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat de cursus 1891/92 aan de Hoogere Burgerschool met 55 en aan de Meisjesschool E met 47 leerlingen begonnen is, hetgeen voor notificatie wordt aangenomen voorts, dat het kistje met middelen tot redding van drenkelingen door den heer J. Adam is onder zocht en voor zooveel noodig in orde gebracht. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Advies van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs omtrent het voorstel van den heer D. Hildernisse tot het ver- leenen van vrijstelling van schoolgeld aau onvermo- genden voor het onderwijs aan de Burger-avondschool; b. Aanbeveling van dezelfde commissie ter ver vulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer II. Van Bommel van Vloten, waarop ge plaatst zijn de heeren I. D. Fransen van de Putte en J. A. Van Heel. Beide stukken worden voor de leden ter visie ge legd om in eene volgende vergadering behandeld te worden. c. Verslag van den toestand der gemeente Maas tricht over 1890, dat in de boekerij zal worden geplaatst. d. De rekening van het bestuur van het Gasthuis over 1890, die aan de financiëele commissie gezonden zal worden ten fine van onderzoek en rapport. IV. Aan de orde is een nader verzoek van de heeren A. R. Breetvelt c. s. om afstand thans van pl. m. 475 centiaren grond aan den Westwal tot het bouwen eener kerk voor de Doopsgezinde ge meente, waardoor die kerk in de rooilijn van de Ambachtsschool zal worden gebouwd. Het verzoek wordt, onder eenige voorwaarden, ingewilligd, en de pachtsom van J. De Jonge met 15 verminderd, bij welk laatste gedeelte van het voorstel de heer M. De Jonge Jz. zich van stemming onthoudt. V. Nu komt in behandeling het kohier van ver schuldigd schoolgeld voor het onderwijs aan school E voor den cursus 1891/92. voeten. Wat straalde er eene toewijding en goedheid uit zijne groote, bruine oogenen dan dat onschul dige kuiltje in de kin onder die vastgesloten lippen met hare besliste trekkenZij werd verlegen en keek hem niet meer aan, maar zij zeide zachtIk zal haar halen. Ik heb haar weggeborgen." Zij ging langzaam naar eene andere kamer. »Dat is dus die vorstin Ratfaela", dacht Paul, haar na starende. »Dat is dus die vrouw, die mijn lyrische dichter" zoo straks bezongen ik ben haar vriend!" Het werd hem vreemd te moede en hij keek verbaasd in die vreemde kamer rond, welker meesteres hem met haar zoete stem haar vriend noemde. Wonderlijk mengsel van romaansch en germaansch", dacht hij»een fijn mengsel Zij kwam reeds terug. »Daar is de revolver", zeide zij. »Wat wilt ge er nu meö »Wilt ge haar aan mij geven?" Zij gaf hem het kleine wapen eenigszins onrustig en vreesachtig. Hij schoof het gordijn, dat Weder voor de open tuindeur teruggevallen was, op zijde, hield de revolver hoog in de lucht en drukte op den haan. »Om Godswilriep ze. Wanneer de anderen het hooren den knal »Er is geen knal", antwoordde hij lachend. Toen liet hij den arm zinken en onderzocht hij de revolver. »Ik dacht het wel; zij i6 niet geladen!" »Niet geladen?" »Neen. De vorst moge nooit nalaten anderen te treffen, zooals men beweert, zichzelf zal hij geen kwaad doen." »Mijn God!" riep Raffaela. Hij gaf haar de revolver terugzij bekeek haar ontgoocheld, evenals een vogel zijn uitgehaald nest beschouwt. »Deze dappere en slimme vorst wilde u overrom pelen wilde u zijn wil opleggen, dien hij dus toch Hierop zijn geplaatst 39 contribuabelen, voor een aantal van 46 leerlingen en met een totaal bedrag van 2060. Het kohier wordt zonder beraadslaging met alge- meene stemmen vastgesteld, om aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden onderworpen. VI. De Voorzitter deelt mede, dat nog is inge komen het rapport der fin. commissie omtrent de rekening der gemeente over 1890, welk rapport, zonder eenige opmerking, concludeert tot voorloopige vaststelling. Hij stelt voor de rekening in behande ling te nemen, waartoe besloten wordt, en waarna deze voorloopig wordt vastgesteld in ontvang op 148726,07 in uitgaaf op 135773,50 en dus met een batig saldo van 12952,57 De aanwezige wethouder onthield zich van stemming. VII. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing op 6 Oct. a. s. worden benoemd de heeren Hildernisse en M. De Jonge Jz. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. De door de Brusselsche assurantie uitgezonden stoomboot om het pleizieijacht de »Magriet" aan den mond der Zandkreek, bij de Ooster-Schelde, op te visschen, is, na drie dagen vruchteloos te hebben gezocht, teruggekeerd. Men denkt, doordien het met volle zeilen zonk, dat het jacht is gekanteld en dooi de sterke stroomkeering, die daar heerscht, onder water is weggegierd. Het prachtige vaartuigje acht men totaal verlorenzoomede de 250 gulden aan geld en de 50 flesschen champagne die aan boord waren. Bij het wassen van den vloed naderde Woens dag een met steenkolen geladen schip, dat in het Goesche Sas moest binnenloopen, te kort den oever het stootte op een steenen berm en bleef zitten. Doch toen de vloed hooger werd, kwam het zonder schade weer vlot. Gelukkig was het stil weer en wassende vloed, zoodat |het geval op zich zelf weinig vermeldenswaard is; wel echter als waarschuwing, dat vreemde schippers op die plaats zeer voorzichtig moeten zijn. Door het keeren van den stroom ont staan zuigende kolken of neeren waardoor de schepen naar den oever worden getrokken. Is er dan weinig wind dan is het schip haast met geen mogelijkheid op stroom te houden en men komt op de bermen terecht, hetgeen meermalen gebeurde. Met het vaar water onbekenden kunnen daarom daar niet te voor zichtig zijn. Wlasenkerlte. Maandag jl. trof den werkman J. L. alhier, bij het lossen van steenschepen aan den Vlietepolder, het ongeluk van een heisteen zoo danig togen het been te krijgen dat hij per krui wagen naar zijne woning moest vervoerd worden, terwijl hij sedert nog niet tot werken in staat is. IfaiiMweerd. Toen Donderdagmorgen de zoon van schipper G. De Klerk van Hontenisse met een roeiboot een touw zou uitbrengen naar een due d'alf in de buitenhaven te Hansweert, viel hij uit de boot en verdronk. De vader die dadelijk op de plaats aanwezig was kon geen redding meer bieden. Om streeks te 9 uur werd het lijk opgevischt en, na geschouwd te zijn, vervoerd naar Walsoorden. Borselc. Woensdag was de landbouwer B. alhier genoodzaakt een zijner beste melkkoeien te slachten. Het beest had zich te goed gedaan aan groene bedauwde klaver. Ilcrgen-op-Xooiii. Aan het concours, gegeven door de handboogsociëteit »de Vrijheid" alhier, bij gelegenheid der inhuldiging van de nieuwe vogel steng op 8 September 11. werd deelgenomen door 12 sociëteiten, vertegenwoordigende 52 schutters, als »de Eendracht" van Vlissingen met 10»de Drie Korenbloemkens" van Kruiningen met 5 »St. Se- bastiaan" van Krabbendijke met 1»Oefeniug en Uitspanning" van Hansweerd met 4; »L'Union fait la force" van Bergen-op-Zoom met 5»de Hoop" van Eeckeron met 3 Concordia" van 's-Heerenhoek schijnt te bezitten. Het komt mij voor, dat ge dus op geenerlei wijze gebonden zijt; gij zijt vrij. Ge kunt rustig alleen naar Napels gaan wanneer ge wilt, vorstin »0", zeide zij, de revolver tegen haar kloppend hart drukkend. »Of ik wil Ja, bij God, ik wil Toen keek ze hem dankbaar aan en opgewonden lachend herhaalde ze: »Zoo waar als ik leef, ik wil Ze hoorde aan de buitendeur kloppen en riep «BinnenVorst Alexander trad in de kamer. Hij wierp een eenigszins verwonderden blik op die beiden, die na zulk een lang gesprek nog bij elkander waren, en zag Raffaela's gloeiend gelaat. Vergeef mij, wan neer ik zoo onhoffelijk ben, u te storen" zeide hij tot Paul met een beleefd lachje, »maar uw vriend, dr. Riegler, die in uw rijtuig zit, beweert, dat hij reeds lang op u wacht »0 riep Paul verrast. Waarachtig" dacht hij, »dien had ik totaal vergeten Hij boog voor Raffaela. »Ik heb de eer u te groeten, vorstin" zeide hij, »ik ga naar den waterval rijden". Vaarwel" zeide zij uiterlijk kalm. tot weörziens". Maar terwijl zij ten bewijze van hare standvastig heid de hand op het hart legde, voegde zij er veel- beteekenend aan toeIk wacht u spoedig terug en dan hoort ge meerWees onbezorgd Paul boog nog eenmaal en ging heen. Hij stond nog in de deur, toen Raffaela, den vorst vast en koel aanziende, tot dezen zeide: Wil mij thans veront schuldigen ik heb te schrijven. Maar voor ik het vergeet: ik heb uwe ongeladen revolver nog; hier is ze". Zij gaf hem haar terug. De vorst keek eerst kaar verbluft aan en toen Paul, die juist langzaam de deur achter zich sloot en verdween. Maar Raffaela schreed met eene zekere majestueuse plechtigheid naar de andere deur en verdween in haar boudoir, zoodat de vorst met zijne revolver alleen achterbleef. (Wordt vervolgd. met 4 »de Edele Handboog" van Oudelande met 5 »de Edele Handboog" van Kapelle met 3; »St. Se- bastiaan" van 's-Heerenhoek met 1; »Soranus" van Heinkenszand met 2 en »de Vrijheid" van Bergen- op-Zoom met 9 schutters. De hoofdvogel ad 30 en eene massief zilveren in goud vergulde medaille werd behaald door den heer J. M. Van de Ven van de sociëteit »de Vrijheid" van Bergen-op-Zoomde twee zijvogels ad ƒ15 en eene massief zilveren me daille per zij vogel werden behaald door de heeren H. De Bruijn van de sociëteit »de Vrijheid" van Bergen-op-Zoom en Lokemeijer van de sociëteit »de Eendracht" van Vlissingen; de beide mindere zij vogels ad ƒ10 per stuk door de heeren Adriaans- sen en G.JLuijk van de sociëteit Oefening en Uit spanning" van Hansweerdde twee kallen ad 5 per stuk door de heeren M. Van Wingen van de sociëteit »de Edele Handboog" van Oudelande en door M. Rijk van de sociëteit »St. Sebastiaan" van 's-Heerenhoek, terwijl de hoofdvogel ad 5,20, ten tweede male opgezet, door den heer Van Look van de sociëteit »de Hoop" van Eeckeren, en een zij vogel, ook ten tweede male opgezet, ad ƒ2,60, dooi den lieer F. Tkomaes van de sociëteit Concordia" van 's-Heerenhoek werden behaald. De beide pre- miën voor de verstafkomende en voor de sociëteit, het grootst aantal schutters opleverende, ieder ad 5, werden toegewezen aan de sociëteit »de Een dracht" van Vlissingen. De groote schouwburgtent van de heeren Henri en Okhuizen, op de kermis te Delft, is pu bliek verkocht aan een landbouwer, die haar zal doen inrichten voor doleerende kerk. Gezellig! Een biljet op een pleizierbootje bevatte de volgende waarschuwing »De stoelen in de kajuit zijn voor de dames. Heeren worden Verzocht er geen gebruik van te maken, voordat de dames er op hebben plaats ge nomen". Om donker hout een fijn politoer te geven, bevochtigt men een wollen lap met wijngeest, strooit or wat fijn gestooten indigo op en voegt er eenige druppelen olie bij. Nu legt men over de vochtige wollen lap een lap van linnen en wrijft daar het hout duchtig mede in. Langzamerhand ontstaat er eene zuivere donkere kleur op. Aan een der poilitiebureaux te Amsterdam is gebracht een 26-jarige koopman die in gezelschap van nog twee personen, die onbekend zijn gebleven, in een tapperij door middel van een valsck kaart spel van een heibaas 2000 zou hebben gewonnen. Bij fouilleering is op hem bevonden een bankbiljet van ƒ100. Uit Rotterdam wordt gemeld: Altijd nog Sequah. De wonderdokter, eerst een oogenblik ontmoedigd, heeft weder groote plannen. Hij zal successievelijk Den Haag en Amsterdam, en vervolgens andere plaatsen des lands bezoeken. Het is hem eindelijk gelukt iemand aan zich te verbin den, die het radicaal van apotheker bezit en die nu in Sequah's scances de geneesmiddelen zal verkoopen. Zoo hoopt hij aan de eiscken der wet te voldoen en voortaan uit de handen der justitie te blijven. Zijn nieuwe helper is een ruim öOjarig man, uit Groningen afkomstig. Sequah heeft hier een rechtsgeleerden raadsman, dien hij druk raadpleegt. Deze schijnt hem aange raden te hebben van het vonnis van den kanton rechter te Bergen-op-Zoom in hooger beroep te gaan. Een sprankel. In Recht voor Allen komt in een door »Satanas" uit New-York ingezonden stukje het volgende beeld voor: »Maar het heersckende (het kapitalistische) stelsel, dat vloek en schande spreidt, verlaat hen niet; evenals een lintworm heeft het zijn klauwen uitgestrektenz. Zouden Amerikaansche lintwormen er anders uit zien dan Nederlandsche Of werd een heraldieke lintworm bedoeld? (T.) Wij vermoeden, dat de sociaal-democraat het stukje uit het Duitsck heeft vertaald, en niet wist dat het Duitsche woord Lintwurm in het Hollandsck draak heet, zegt de Arnh. Ct. De heer B., een bekend figuur in de sport wereld, was Maandagmiddag in het Vondelpark te Amsterdam aan het wieleren, toen hij door vijf Maandaghouders" werd aangegrepen. Een van hen wierp de vélocipède om, en de andere mannen wilden den heer B. te lijf en eischten geld. Deze, voor geen klein geruehtje vervaard, pakte een der aanranders aan en wierp hem tegen den grondeen anderen gaf hij een klap in het gezicht, dat de man stond te suizebollen en nu begon ook bij de drie overigen de moed te zakken. Zij bleven ten minste verbluft staan kijken, zonder een vinger naar den »grooten" sportsman uit te steken. Deze, in luimige stemming, voegde den kerels toe: »Nu, ik zie wel, dat jelui ook geen helden bent. Hier is een rijksdaalder, neemt daar maar een slokje" voor, om van den schrik te bekomen", en rustig reed de heer B. verder, beschaamd door de aanranders nagestaard. Het moge voor het nageslacht worden geboek staafd, dat in het jaar 1891 de zomer niet 21 Juni, zooals volgens den almanak zijn plicht zou zijn ge weest, doch den 9n Sept. een aanvang genomen heelt, dus ongeveer op een tijdstip, dat hij gewoon is afscheid te nemen. Zaterdag stond een schilder op een ladder voor de Tesselschadeschool te Arasterdam de ramen van de bovenste verdieping te schilderen, toen de ladder door een gioentenkar werd omgereden. De schilder had evenwel nog de tegenwoordigheid van geest om, terwijl de ladder vallende was, het uiterste te wagen hij nam een flinken sprong en kwam, daar de ramen opgeschoven waren, in de groote kamer der directrice terecht. Tal van menschen kwamen op de been, en de directrice spoedde zich dadelijk naar boven, waar bleek dat de man het bewustzijn had verloren. Men wendde pogingen aan om hem weder bij te brengen, die met vrij goeden uitslag bekroond werden, waarna de man bij een apotheker werd gebracht, die hem eenige genees middelen toediende. Onlangs werd uit Nunspeet een staaltje van verregaande bijgeloovigheid vermeld, waarbij een man, die een ziek kind had, de hulp van eene »dui- velbanster" inriep, en toen tot tweemaal toe eene zwarte kip levend in de pot stopte en kookte. Als vervolg hierop dieneDe dominee, wien dit geval ter oore kwam, onderhield hem daarover in de kerkeen geloovig christen mocht aan hekserij geen geloof hechten enz. De man, die bekeerd" is, heeft zich een en ander zóó aangetrokken, dat hij beproefd heeft door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Gelukkig werd de toeleg verijdeld. De leeraar kwam hem opzoeken en na dat bezoek is onze ongelukkige huisvader vrijwat bedaarder geworden. Het kind is, naar men zegt, herstellende maar het was reeds acht weken ziek geweest, toen de betoovering week, en dus duurt het thans ook nog acht weken, alvorens de arme kleine weer geheel beter is. De man, een arme landbouwer, die elf monden open te houden heeft, terwijl deze zieke zijn negende kind is, is gedagvaard, omdat hij vrouw E. D. met geweld gedwongen heeft, over zijn ziek kind de woorden »God zegen je" driemaal uit te spreken, terwijl hij haar dreigde met een blaaspijp te zullen doodslaan. De officier van justitie te Zwolle, die aannam dat beklaagde eenigszins opgewonden was door de ziekte van zijn kind, eischte daarom eene boete van 25 of 14 dagen gevangenisstraf. De vrouw, die den bekenden raad met de zwarte kip had gegeven, dikke Miete" uit Zwolle, ver klaarde voor de rechtbank, op eene vraag van den voorzitter, zelve niets van hare kunsten te gelooven, maar, zei ze, »de wereld wil gediend wezen, en ik ben eene arme weduwvrouw." (N. li. Ct.) H. M. Koningin-Regentes heeft 50 geschonken aan de weduwe van den in Den Haag door zijn zwager vermoorden werkman M. De Groothertog van Saksen-Weimar gaf twee honderd en de Groothertogin honderd gulden voor de noodlijdenden door hagelslag in Noord-Brabant. Te Grijpskerk is bij het vervoeren van eenen inboedel, waartoe ook een geladen geweer behoorde, dit wapen afgegaan. Ongelukkig trof het schot het zesjarig kind van den eigenaar in het aangezicht. Het kind is aan de gevolgen overleden. S. Velleman, uit Leeuwarden, die verdacht wordt van den moord op het achtjarig knaapje te Xanten, heeft zich naar de Clevischer Volksfreund meldt vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is nu uit Kleef door de politie naar Xanten gebracht. Het barkschip Ellen is op 22 mijlen van Nieuw Zuid-Wales vergaan. Het volk sprong in de boot, maar inderhaast vergat men drinkwater mede te nemen en er was slechts weinig voedsel in de boot. De eene helft der bemanning roeide en de andere helft hoosde het water uit, dat door zware stort zeeën voortdurend binnengeworpen werd. De kapitein stierf na twee dagen en evenzoo de hofmeester twee matrozen werden over boord geslagen en ver dronken, een ander sprong in waanzin in zee. Zoo bleven er vier over, de eerste-officier en 3 matrozen. Bij Sydney werd de boot door de woedende branding tegen de rotsen geslagen, waardoor nog drie man verdronken. Slechts éen matroos, Petersen genaamd, bereikte levend, maar uitgeput, het land, nadat hij negen dagen in de boot had rondgezwalkt. De Mat in geeft een nieuwe lezing van den dood van den Oostenrijkschen Kroonprins. Volgens dat blad zou de Prins mej. De Vetsera aan tafel geheel onverwachts hebben doodgeschoten, terwijl er nog verscheidene gasten waren, en dezen zouden daarop in hun verontwaardiging den moordenaar hebben afgemaakt met al wat hun onder de han den kwamkandelaars, stoelen. Zij waren daarop gevlucht, de twee lijken achterlatend. Het gelaat van den Prins was onherkenbaar door de wonden en hij werd alleen herkend aan een ring, dien hij droeg. Twee roovers in Californië lieten dezer dagen den sneltrein van Los Angeles nabij Modesto stil houden. De conducteur, die in den eersten waggon .was gezeten, stapte, zoodra de trein stilstond, uit, om te zien wat er aan haperde. Nauwlijks echter zagen de roovers hem met de lantaarn in de hand aankomen, of zij bevalen hem onmiddellijk terug te keeren. Daar hij niet gehoorzaamde werd er op hem geschoten. De conducteur blies daarop zijn lamp uit en slapte in zijnwaggon. Twee geheime politie agenten, Harris en Larson genaamd, die zich toe vallig onder de reizigers bevonden, gingen nu naar buiten, om de roovers in hechtenis te nemen en eerstgenoemde loste zelfs aanstonds zijn revolver. De roovers schoten echter terug en troffen Harris met twee kogels in den hals en een in het voorhoofd. Vervolgens dwongen de roovers den machinist een flambouw in de hand te houden, terwijl de stoker onder bedreiging, dat hij anders zou worden doodgeschoten, de deur van den postwagen moest openbreken. De ambtenaar en zijn bediende werden middelerwijl uitgenoodigd de deur vrijwillig open te schuiven. Zij weigerden echter hardnekkig, ofschoon beloofd werd, dat hun geen leed zou wedervaren. Ein delijk werd een bom tegen de deur gelegd. Nadat deze ontploft was, bleek het gat, dat geslagen was, groot genoeg, om een man door te laten. Intusschen openden de ambtenaar en zijn bediende zulk een hevig vuur op de roovers, dat laatstge noemden niet durfden naderen en zich ten slotte terugtrokken. De geheime politieagent Harris ver keerde in gevaar van sterven. Zoodra men te Mo desto de tijding van deze aanranding ontving, werden met een sneltrein zes gewapende mannen gezonden om de roovers op te sporen. De New-York Tnbune bevat een schrijven uit Chicago van 22 Aug. waarin wordt verhaald dat een tabaksplanter uit Deli, de heer Kaufmann, naai de Vereenigde Staten is gekomen, om nu de Maek-Kinley-wet de Sumatra-tabak heeft geweerd die tabak in Amerika zelf aan te planteu. In de zuidelijke staten Virginia, Kentucky en Louisiana

Goessche Courant | 1891 | | pagina 2